איך בוחרים מזרן

איך בוחרים מזרן?

איך בוחרים מזרן מתאים? תהליך הבחירה של מזרן מתאים יכול להיות מורכב מעט אך שווה את המאמץ. אנו ישנים במשך כשליש מחיינו. שינה נוחה ונטולת כאבים היא מפתח ליום טוב ולגב טוב. מזרן איכותי יעניק את התמיכה הרצויה כדי להשלים ללא פגע את שעות השינה שלנו, מזרן לא מתאים עלול להזיק.

הקפדה על ארגונומיה נכונה כוללת גם שינה על מזרן שמתאים לכם. איך בוחרים מזרן מתאים? מזרן לא מתאים עלול לגרום נזקים גופניים ולהוביל להתפתחות תסמונות כאב שונות ובכלל זה:

נו… אז צריך להחליף מזרן? לא בטוח. ברוב המקרים הכאבים שלכם לא ינבעו מהמזרן ולכן חבל על הכסף והאנרגיה. לעתים הגורם הוא אכן המזרן. אז איך בוחרים מזרן מתאים? זה לא פשוט אבל כדאי להשקיע את המאמץ וליהנות משנים של שינה טובה ובריאה.

איך בוחרים מזרן – רקע

איך בוחרים מזרן מתאים
איך בוחרים מזרן מתאים

בחירת מזרן היא החלטה חשובה שיכולה להשפיע על בריאותכם ורווחתכם. מזרן טוב אמור לספק נוחות, תמיכה והפגת לחץ לגופכם. זה צריך גם לקדם זרימת דם טובה זרימת אוויר כדי לשמור אותכם קרירים ויבשים. ישנם גורמים רבים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת מזרן, כגון:

  • תנוחת השינה שלך, מבנה הגוף, העדפה אישית ותקציב.

הבעיה היא שאין החלפת מזרן כהחלפת טלוויזיה. ברכישת טלוויזיה כול שעלינו לעשות הוא להצטייד בפרטי הדגם לעשות השוואת מחירים ולהחליט. לא כך לגבי מזרן. תעשיית המזרנים הפכה את בחירתו וקנייתו של המזרן למשהו מורכב הרבה יותר. מגוון המזרנים ושלל הפרסומים מותיר רבים וטובים מבולבלים ואובדי עצות. ישנם מזרני קפיצים, מזרני ספוג פוליאוריתן, ספוג לטקס, ספוג טמפור ועוד ויש גם את העניין הזה של דרגות הקושי השונות ואוורור ומבנה ועוד.

אז איך בוחרים מזרן מתאים? איך ניתן למצוא את המזרן שעליו נבלה חלק כל כך נכבד מחיינו? במדריך זה אנסה לצייד אתכם במידע הדרוש לבחירת המזרן המתאים לכם.הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לבחור את המזרן הטוב ביותר לצרכים שלכם.

סוגי מזרנים בשוק

מזרני קפיצים

עדיין הנפוצים ביותר. מכילים קפיצים המוטבעים בתוך המזרן בכיסים נפרדים ומגיבים באופן אינדיבידואלי למשקל המונח עליהם. בעיקרון ככול שמספר הקפיצים גבוה המזרן איכותי יותר. עם זאת יש לזכור שאת ההשוואה יש לערוך בין מזרנים המיוצרים על ידי אותה חברה ועם אותו סוג של קפיצים. מעבר למספר הקפיצים לגודל נתון יש חשיבות גם לסוג הקפיצים קוטרם ואיכותם. איך בוחרים מזרן קפיצים מתאים?

  • יתרונות

מזרני קפיצים טובים מאוד לחלוקת משקל ונוחות

  • חסרונות

מזרנים האיכותיים מרובי הקפיצים יקרים מאוד

ספוג פוליאוריתן

מזרנים זולים המצויים בבתים רבים. שנים רבות היוו את המזרן המועדף עד להופעתם של מזרני הקפיצים ומזרני הספוג המתקדמים. איך בוחרים מזרן פוליאוריתן מתאים?

  • יתרונות

זול, קל ועל כן ניתן להזזה בקלות, יכול להספיק לטווחי זמן קצרים.

  • חסרונות

תמיכה שאינה מספיקה

ספוג גומי טבעי "לטקס"

מזרן ספוג העשוי בטכנולוגיה צפופה. מתוכנן לספוג אנרגיה ורגיש לחום. איך בוחרים מזרן לטקס מתאים?

  • יתרונות

מזרן עמיד לשנים ארוכות ואינו סופח חומרים אלרגנים.

  • חסרונות

מזרנים יקרים המצריכים לרוב בסיס גמיש.

ספוג ויסקו אלסטי (טמפור)

מזרנים ויסקואלסטיים הנם פרי פיתוח של תעשיית החלל האמריקאית. איך בוחרים מזרן ויסקו אלסטי מתאים?

  • יתרונות

תמיכה אינדיבידואלית על ידי רגישות לטמפרטורת ולמסת הגוף, נקודות לחץ מינימליות, ודוחה אלרגנים.

  • חסרונות

המזרן סופג מידי ומקשה במידה מסוימת על שינויי תנוחה והעברת משקל.

מזרנים נוספים

מזרני אוויר, מזרני מים, מזרני נוצות, פוטונים ועוד. מדריך זה מתייחס לשני הסוגים הראשונים, קפיצים וספוג, שהם גם הנפוצים ביותר.

איך בוחרים מזרן – מדדים

ראשית ודאו איכות, מזרן טוב צריך לשרוד כ- 10 שנים

לפני שאנו נרכוש מזרן נוודא שהוא איכותי וישרוד לאורך זמן (8 – 10 שנים לפחות). מזרן טוב חייב להיות בנוי מחומרים איכותיים. למרות העובדה שבשנים האחרונות ישנו שיפור מהותי באיכות החומרים והיצור בקרב רוב יצרני המזרנים (לא בקצה התחתון של המחירים) עדיין מוצעים למכירה "מציאות" הגורמות יותר נזק מתועלת וסיכויי השרידות שלהם לאורך שנים נמוכים. אז איך בוחרים מזרן מתאים עבורי?

אלא הדברים לשים אליהם לב:

מידה

בחר את הגודל המתאים להרגלי השינה שלך. אם אתה אוהב להתפרס קח לך מיטה גדולה יותר. בכול מקרה רצוי שהמיטה תהיה ארוכה ב10-15 ס"מ מגובהך. יש לקחת בחשבון גם את גודל החדר.

רכות

ודאו שהמזרן רך ונעים בנקודות המגע שלו עם גופך. ודא שהמזרן מאפשר זרימת דם חופשית לאורך שנת לילה. אחרת אתה תסתובב ותסתובב ותקום עייף.

דרגת קושי ותמיכה

דרגת הקושי של המזרן מהווה את אחד מהתכונות החשובות ביותר למזרן. רמת הקושי של המזרן חייבת להתאים לכם ולכם בלבד. מזרן רך מידי יצור תופעת ערסל בעוד שמזרן קשה מידי ימנע שקיעה של האגן וחגורת הכתפיים ויגרום לצניחה של חוליות המותן. אם כאשר אתם שוכבים על הצד עמוד השדרה שלכם נותר ישר (היעזר במישהו) זוהי דרגת הקושי שלכם. דרגת קושי לא נכונה תגרום על ציר הזמן לעומסי יתר נקודתיים ולהתפתחות דלקות בגב ובכתפיים.

חשוב לציין ששינויים בגודל (ילד, מבוגר) ושינויים במשקל הגוף (רזה, עודף משקל, שמן) עלולים לגרום למצב שבו דרגת הקושי של המזרן שקניתם בכסף רב אינה מתאימה יותר. יזמים ישראלים פתרו את הבעיה הזאת על ידי פיתוח מזרן שניתן לשנות בו את דרגות הקושי באופן עצמאי. למזרן המדובר העשוי מ- 6 מזרנים דקים העשויים מחומרים איכותיים ומקנים למזרן 6 דרגות קושי. שינוי המיקום של כול אחת מהשכבות משנה גם את דרגת הקושי של המזרן החל מרך לקשה מאוד כך שהוא יכול להתאים לרוב האנשים בשלבים שונים של חייהם.

מראה

שים לב לצבע הבד ולסוג הבד. עם זאת זכור שהמזרן יהיה מכוסה רוב הזמן.

מבנה

מזרנים יקרים מצופים מבד איכותי, רצוי טבעי. הקפידו על שכבת נוחות עליונה עבה יותר. שכבות ריפוד איכותיות יעניקו תמיכה טובה וארוכת שנים. לגבי מזרני קפיצים: קפיצים איכותיים, מספר רב יותר של קפיצים, כל קפיץ מונח בכיס אישי. אזורי תמיכה וספיגה לכתפיים ולאגן הירכיים. תמיכה וחיזוק היקפי של המזרן בגין המנהג לשבת עליו. מזרן איכותי ימנע השפעת שינויי תנוחת שינה של בן/בת הזוג עליכם. מזרן עם קפיצים איכותיים ומזרן ויסקו אלסטי עושים זאת טוב יותר מאחרים.

אוורור

שינה עמוקה ולא מופרעת זקוקה לטמפרטורת גוף ומזרן מאוזנים. יכולתו של המזרן לא לאגור את חום הגוף ולאפשר לחלקו להתנדף הנם קריטיים. מה עוד שקיימים מחקרים המצביעים על אובדן של כליטר מים מידי לילה בשנתנו. מזרן אוגר חום יהפוך את לילותינו למרחץ של זיעה. אם התעוררתם בלילה שטופי זיעה (ולא מפחד) יכול להיות שגם אתם נפלתם בפח ובחרתם מזרן זול.

משטח

יש להניח את המזרן על משטח קשיח. משטח קפיצים ישנה את תכונות המזרן.

יש הרבה מזרנים איכותיים איך בוחרים מזרן שמתאים לי?

הבחירה היא עכשיו בידך. לאחר שווידאנו את איכות המזרן עלינו לבחור את המזרן האיכותי המתאים ביותר לנו! אך קודם לכן מעט אנטומיה: גופו של אדם אינו בלוק ישר זוויות. מזרן טוב חייב לתמוך בשקעים ובקימורים גם יחד!

גופו של האדם בשנתו על הצד (זוהי תנוחת השינה המומלצת) הנו עתיר שקעים ובליטות. מזרן טוב חייב למלא את השקעים (מותן ומורד האגן) ובמקביל לאפשר שקיעה מסוימת של הבליטות (חגורת כתפיים ואגן). במצב אופטימלי שכזה עמוד השדרה לכול אורכו מצוי במצב ניטרלי ועל כן במצב של מנוחה והשתקמות.

כך תבחרו את המזרן שלכם

הסתובב בין חבריך ומכרך התעניין באיזה מזרן הם ישנים (נסה אותם אם אפשר). אם אתה נתקל במזרן ממש טוב באחת החופשות שלך נסה לשלוף את פרטיו. בעיקרון על מנת לזהות מזרן מתאים צריך לשכב עליו, לשנות תנוחות שינה, ולהרגישו. אפשרו לבן הזוג או לחבר להתבונן בכם בעודכם שוכבים על הצד על מנת לוודא שהמזרן אכן מאפשר לעמוד השדרה שלכם להיות במנח ניטרלי לכול אורכו. אם מדובר במזרן זוגי יש לבחון אותו כאשר בן או בת הזוג שוכבים לידכם.

היכן לקנות מזרן

מזרן לא קונים דרך הטלפון או באינטרנט גם אם המחיר מדהים. קנה רק אצל חברה או חנות המאפשרת לך לנסות את המזרן בביתך לפרק זמן של שבועיים לפחות ולהחזירו אם אינו נוח.

תחזוקת מזרן

1) אחת לשלושה חודשים (או יותר על-פי המלצת היצרן) יש להחליף צד במזרן וכן לסובב אותו ב- 180 מעלות אלא אם כן נוצר לשימוש בצד אחד בלבד.

2) הגן על המזרן מרטיבות.

3) שאב את המזרן ואת המסגרת שבה הוא נתון לעיתים מזומנות.

4) השתמש אך ורק בידיות התפורות למזרן לצורך היפוכו

5) אין לקפל או לכופף את המזרן

6) הימנע מישיבה ממושכת על אותה נקודה במזרן

7) החלף את המזרן כאשר נוצרים בו שקעים / שקע או כאשר מפסיק לתמוך כראוי

References:

How to Choose a Mattress: Sleeping Position, Body Type, and More (https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/how-to-choose-a-mattress)

6 Benefits that Show the Importance of a Good Mattress for Your Health (https://www.lifecoachcode.com/2020/06/19/benefits-good-mattress-for-your-health/)

Does a Good Mattress Improve Sleep? Yes, Here's How – Healthline (https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/does-a-good-mattress-improve-sleep)

8 Health Benefits of Sleep | Sleep Foundation (https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/benefits-of-sleep)

How to Choose a Mattress | Sleep Foundation (https://www.sleepfoundation.org/best-mattress/how-to-choose-a-mattress)

Health Benefits Of Having A Good Mattress (https://healthiack.com/health/health-benefits-of-having-a-good-mattress)

How to Choose the Best Hospital Bed Mattress in 2022 (https://www.vitalitymedical.com/guides/hospital-bed/how-to-choose-the-best-hospital-bed-mattress)

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שבו פחות ותחיו יותר שנים

שבו פחות ותחיו יותר

תשבו פחות תחיו יותר! הישיבה הממושכת המאפיינת את סדר היום של רובנו גורמת לנזקים בריאותיים קשים ולמחלות קטלניות בחלקן ומעלה את הסיכון למוות מוקדם. אחת הסיבות לירידה בתוחלת החיים היא הפגיעה בטלומר בגלל הישיבה והתקצרותו.

כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה ולא מצאתם את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות דרך האתר בעמוד "צור קשר" או להתקשר אלינו ישירות ונשמח לענות לכם.

אורח חיים פעיל את מאט אובדן הגובה

אורח חיים פעיל מאט את אובדן הגובה

אורח חיים וקצב איבוד הגובה? האם יש קשר? השכלה וחיים עירוניים אקטיביים הכוללים פעילות גופנית יכולים להאט באופן משמעותי את התהליך הטבעי של אובדן הגובה שאנו חווים עם התבגרותנו. לדעת החוקרים מודעות היא המפתח לשמירה גם על הגובה.