איך בוחרים מזרן מתאים
איך בוחרים מזרן?

איך בוחרים מזרן מתאים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


איך בוחרים מזרן מתאים? תהליך הבחירה של מזרן מתאים יכול להיות מורכב מעט אך שווה את המאמץ. אנו ישנים במשך כשליש מחיינו. שינה נוחה ונטולת כאבים היא מפתח ליום טוב ולגב טוב. מזרן איכותי יעניק את התמיכה הרצויה כדי להשלים ללא פגע את שעות השינה שלנו, מזרן לא מתאים עלול להזיק.

הקפדה על ארגונומיה נכונה כוללת גם שינה על מזרן שמתאים לכם. איך בוחרים מזרן מתאים? מזרן לא מתאים עלול לגרום נזקים גופניים ולהוביל להתפתחות תסמונות כאב שונות ובכלל זה כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבים בכתפיים ועוד. נו… אז צריך להחליף מזרן? לא בטוח. ברוב המקרים הכאבים שלכם לא ינבעו מהמזרן ולכן חבל על הכסף והאנרגיה. לעתים הגורם הוא אכן המזרן. אז איך בוחרים מזרן מתאים? זה לא פשוט  אבל כדאי להשקיע את המאמץ וליהנות משנים של שינה טובה ובריאה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןאיך בוחרים מזרן מתאים – רקע

איך בוחרים מזרן מתאים
איך בוחרים מזרן מתאים

הבעיה היא שאין החלפת מזרן כהחלפת טלוויזיה. ברכישת טלוויזיה כול שעלינו לעשות הוא להצטייד בפרטי הדגם לעשות השוואת מחירים ולהחליט. לא כך לגבי מזרן. תעשיית המזרנים הפכה את בחירתו וקנייתו של המזרן למשהו מורכב הרבה יותר. מגוון המזרנים ושלל הפרסומים מותיר רבים וטובים מבולבלים ואובדי עצות. ישנם מזרני קפיצים, מזרני ספוג פוליאוריתן, ספוג לטקס, ספוג טמפור ועוד ויש גם את העניין הזה של דרגות הקושי השונות ואוורור ומבנה ועוד.

אז איך בוחרים מזרן מתאים? איך ניתן לכול הרוחות למצוא את המזרן שעליו נבלה חלק כל כך נכבד מחיינו? במדריך זה אנסה לצייד אתכם במידע הדרוש לבחירת המזרן המתאים לכם.

סוגי מזרנים

מזרני קפיצים

עדיין הנפוצים ביותר. מכילים קפיצים המוטבעים בתוך המזרן בכיסים נפרדים ומגיבים באופן אינדיבידואלי למשקל המונח עליהם. בעיקרון ככול שמספר הקפיצים גבוה המזרן איכותי יותר. עם זאת יש לזכור שאת ההשוואה יש לערוך בין מזרנים המיוצרים על ידי אותה חברה ועם אותו סוג של קפיצים. מעבר למספר הקפיצים לגודל נתון יש חשיבות גם לסוג הקפיצים קוטרם ואיכותם. איך בוחרים מזרן קפיצים מתאים?

יתרונות – טובים מאוד לחלוקת משקל ונוחות
חסרונות – המזרנים האיכותיים מרובי הקפיצים יקרים מאוד.

ספוג פוליאוריתן

מזרנים זולים המצויים בבתים רבים. שנים רבות היוו את המזרן המועדף עד להופעתם של מזרני הקפיצים ומזרני הספוג המתקדמים. איך בוחרים מזרן פוליאוריתן מתאים?

יתרונות – זול, קל ועל כן ניתן להזזה בקלות, יכול להספיק לטווחי זמן קצרים.
חסרונות – תמיכה שאינה מספיקה

ספוג גומי טבעי “לטקס”

מזרן ספוג העשוי בטכנולוגיה צפופה. מתוכנן לספוג אנרגיה ורגיש לחום. איך בוחרים מזרן לטקס מתאים?

יתרונות – מזרן עמיד לשנים ארוכות ואינו סופח חומרים אלרגנים.
חסרונות – מזרנים יקרים המצריכים לרוב בסיס גמיש.

ספוג ויסקו אלסטי (טמפור)

מזרנים ויסקואלסטיים הנם פרי פיתוח של תעשיית החלל האמריקאית. איך בוחרים מזרן ויסקו אלסטי מתאים?

יתרונות – תמיכה אינדיבידואלית על ידי רגישות לטמפרטורת ולמסת הגוף, נקודות לחץ מינימליות, ודוחה אלרגנים.
חסרונות – המזרן סופג מידי ומקשה במידה מסוימת על שינויי תנוחה והעברת משקל.

מזרנים נוספים

מזרני אוויר, מזרני מים, מזרני נוצות, פוטונים ועוד. מדריך זה מתייחס לשני הסוגים הראשונים, קפיצים וספוג, שהם גם הנפוצים ביותר.

איך בוחרים מזרן מתאים – מדדים

ראשית ודאו איכות, מזרן טוב צריך לשרוד כ- 10 שנים

לפני שאנו נרכוש מזרן נוודא שהוא איכותי וישרוד לאורך זמן (8 – 10 שנים לפחות). מזרן טוב חייב להיות בנוי מחומרים איכותיים. למרות שבשנים האחרונות ישנו שיפור מהותי באיכות החומרים והיצור בקרב רוב יצרני המזרנים (לא בקצה התחתון של המחירים) עדיין מוצעים למכירה “מציאות” הגורמות יותר נזק מתועלת וסיכויי השרידות שלהם לאורך שנים נמוכים. אז איך בוחרים מזרן מתאים עבורי?

אלא הדברים לשים אליהם לב:

מידה

בחר את הגודל המתאים להרגלי השינה שלך. עם אתה אוהב להתפרס קח לך מיטה גדולה יותר. בכול מקרה רצוי שהמיטה תהיה ארוכה ב10-15 ס”מ מגובהך. יש לקחת בחשבון גם את גודל החדר.

רכות

ודאו שהמזרן רך ונעים בנקודות המגע שלו עם גופך. ודא שהמזרן מאפשר זרימת דם חופשית לאורך שנת לילה. אחרת אתה תסתובב ותסתובב ותקום עייף.

דרגת קושי ותמיכה

רמת הקושי של המזרן חייבת להתאים לכם ולכם בלבד. מזרן רך מידי יצור תופעת ערסל בעוד שמזרן קשה מידי ימנע שקיעה של האגן וחגורת הכתפיים ויגרום לצניחה של חוליות המותן. אם כאשר אתם שוכבים על הצד עמוד השדרה שלכם נותר ישר (היעזר במישהו) זוהי דרגת הקושי שלכם.

חשוב לציין ששינויים בגודל (ילד, מבוגר) ושינויים במשקל הגוף (רזה, עודף משקל, שמן) עלולים לגרום למצב שבו דרגת הקושי של המזרן שקניתם בכסף רב אינה מתאימה יותר. יזמים ישראלים פתרו את הבעיה הזאת על ידי פיתוח מזרן שניתן לשנות בו את דרגות הקושי באופן עצמאי. למזרן המדובר העשוי מ- 6 מזרנים דקים העשויים מחומרים איכותיים ומקנים למזרן 6 דרגות קושי. שינוי המיקום של כול אחת מהשכבות משנה גם את דרגת הקושי של המזרן החל מרך לקשה מאוד כך שהוא יכול להתאים לרוב האנשים בשלבים שונים של חייהם.

מראה

שים לב לצבע הבד ולסוג הבד. עם זאת זכור שהמזרן יהיה מכוסה רוב הזמן.

מבנה

מזרנים יקרים מצופים מבד איכותי, רצוי טבעי. הקפידו על שכבת נוחות עליונה עבה יותר. שכבות ריפוד איכותיות יעניקו תמיכה טובה וארוכת שנים. לגבי מזרני קפיצים: קפיצים איכותיים, מספר רב יותר של קפיצים, כול קפיץ מונח בכיס אישי. אזורי תמיכה וספיגה לכתפיים ולאגן הירכיים. תמיכה וחיזוק היקפי של המזרן בגין המנהג לשבת עליו. מזרן איכותי ימנע השפעת שינויי תנוחת שינה של בן/בת הזוג עליכם. מזרן עם קפיצים איכותיים ומזרן ויסקו אלסטי עושים זאת טוב יותר מאחרים.

אוורור

שינה עמוקה ולא מופרעת זקוקה לטמפרטורת גוף ומזרן מאוזנים. יכולתו של המזרן לא לאגור את חום הגוף ולאפשר לחלקו להתנדף הנם קריטיים. מה עוד שקיימים מחקרים המצביעים על אובדן של כליטר מים מידי לילה בשנתנו. מזרן אוגר חום יהפוך את לילותינו למרחץ של זיעה. אם התעוררתם בלילה שטופי זיעה (ולא מפחד) יכול להיות שגם אתם נפלתם בפח ובחרתם מזרן זול.

משטח

יש להניח את המזרן על משטח קשיח. משטח קפיצים ישנה את תכונות המזרן.

יש הרבה מזרנים איכותיים איך בוחרים מזרן שמתאים לי?

הבחירה היא עכשיו בידך. לאחר שווידאנו את איכות המזרן עלינו לבחור את המזרן האיכותי המתאים ביותר לנו! אך קודם לכן מעט אנטומיה: גופו של אדם אינו בלוק ישר זוויות. מזרן טוב חייב לתמוך בשקעים ובקימורים גם יחד!
גופו של האדם בשנתו על הצד (זוהי תנוחת השינה המומלצת) הנו עתיר שקעים ובליטות. מזרן טוב חייב למלא את השקעים (מותן ומורד האגן) ובמקביל לאפשר שקיעה מסוימת של הבליטות (חגורת כתפיים ואגן). במצב אופטימלי שכזה עמוד השדרה לכול אורכו מצוי במצב ניטרלי ועל כן במצב של מנוחה והשתקמות.

נסה לאתר את המזרן שלך כך:

הסתובב בין חבריך ומכרך התעניין באיזה מזרן הם ישנים (נסה אותם עם אפשר). במידה ואתה נתקל במזרן ממש טוב באחת החופשות שלך נסה לשלוף את פרטיו. בעיקרון על מנת לזהות מזרן מתאים צריך לשכב עליו, לשנות תנוחות שינה, ולהרגישו. אפשרו לבן הזוג או לחבר להתבונן בכם בעודכם שוכבים על הצד על מנת לוודא שהמזרן אכן מאפשר לעמוד השדרה שלכם להיות במנח ניטרלי לכול אורכו. במידה ומדובר במזרן זוגי יש לבחון אותו כאשר בן או בת הזוג שוכבים לידכם.

היכן לקנות מזרן

מזרן לא קונים דרך הטלפון או באינטרנט גם אם המחיר מדהים. קנה רק אצל חברה או חנות המאפשרת לך לנסות את המזרן בביתך לפרק זמן של שבועיים לפחות ולהחזירו במידה ואינו נוח.

תחזוקת מזרן

1) אחת לשלושה חודשים (או יותר על-פי המלצת היצרן) יש להחליף צד במזרן וכן לסובב אותו ב- 180 מעלות אלא אם כן נוצר לשימוש בצד אחד בלבד.

2) הגן על המזרן מרטיבות.

3) שאב את המזרן ואת המסגרת שבה הוא נתון לעיתים מזומנות.

4) השתמש אך ורק בידיות התפורות למזרן לצורך הזזתו

5) אין לקפל או לכופף את המזרן

6) הימנע מישיבה ממושכת על אותה נקודה במזרן

7) החלף את המזרן כאשר נוצרים בו שקעים / שקע או כאשר מפסיק לתמוך כראוי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ילקוט מתאים לילד ימנע כאבי גב

  ילקוט מתאים לילד הוא קריטי למניעת נזקים והתפתחות תקינה של עמוד השדרה. בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר ילדים ובני…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

 • מסרונים במקום לישון

  מסרונים במקום שינה? הילדים שלכם עלולים לשלם מחיר בריאותי על כך. גורמים רבים, בעידן הנוכחי, עלולים לגזול שינה מילדכם. בין…

 • עבודה משרדית תוך כדי דיווש

  לעבוד במשרד ולדווש? רעיון טוב לבריאות שלנו! על פי המחקר מאוניברסיטת מסצ'וסטס בהשוואה לעובדי משרד העובדים על שולחן משרדי רגיל,…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן