קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם

קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם! כך קובע המחקר הנוכחי. לחץ דם גבוה רוצח בשקט:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • הוא יכול לטפס מבלי להזהיר או להשאיר סימנים או לפתח תסמינים
  • עד לרמה פתולוגית שבה הוא פוגע באופן חמור ואף עלול לקטול

  ישנם מספר אמצעים שעוזרים לנו להתמודד עם הפרעה בריאותית זאת. לפי המחקר הנוכחי גם קרני השמש יכולים להפחית את לחץ הדם. לטענת החוקרים, בתגובה לקרני השמש, חנקן חמצני המצוי בשכבות העליונות של העור גורם להתרחבות כלי הדם ולהורדת לחץ הדם.

  מלבד יכולתה להפחית את לחץ הדם החשיפה לשמש גם עוזרת לעור לייצר ויטמין D. כידוע ויטמין D חיוני לעצמות ומפחית את הסיכון להתפתחות מחלת דלדול העצם. מסיבות אלו ועוד יש להחזיר את השמש לחיינו.

  קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם – רקע

  היכולת של החשיפה לשמש להפחית את לחץ הדם זוהתה במחקר שערכו אוניברסיטאות סאות'המפטון ואדינבורו.  במחקר הדגימו החוקרים כיצד:

  • קרני השמש משנים את הרמה של מולקולות של חנקן חמצני (nitric oxide) על פני העור ובדם
  • גורמים לשינוי בטונוס של כלי הדם
  • ובכך מובילים להפחתה בלחץ הדם

  הפחתה של לחץ הדם מפחיתה גם את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם ובכלל זה שבץ מוחי. אכן, הגבלה של החשיפה לקרני השמש עשויה להועיל במניעת סרטן העור. עם זאת הימנעות מוחלטת מקרני השמש אינה דבר רצוי. בלי החשיפה לשמש:

  • נפגע במנגנון הנפלא הזה שבאמצעותו ניתן להפחית את לחץ הדם
  • ונפגע בייצור של וויטמין D

  לוויטמין D מגוון תפקידים בגוף ובכלל זה:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • מניעת מחלת דלדול העצם
   • תרומה לבריאות השן
   • תפקוד תקין של השרירים
   • מניעה וריפוי של מחלות כגון סוגי סרטן מסוימים, מחלות לב, טרשת נפוצה ועוד ועוד

   כפי שהמחקר הזה מדווח לוויטמין D יש גם יכולת להפחית את לחץ הדם. מחלות לב וכלי דם נלוות תדיר ללחץ דם גבוה. 30% ממקרי המוות ברחבי העולם נגרמים בגלל מחלות לב וכלי דם. שינויי עונות ושינויים בגובה משפיעים על שכיחות מחלות הלב וכלי הדם כאשר השיא שלהן מתרחש בחורף ובאזורים רחוקים מקו המשווה שבהם הקרינה העל סגולית נמוכה.

   לחץ הדם

   קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם
   קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם

   לחץ הדם בעת התכווצות הלב הוא לחץ דם סיסטולי ואילו לחץ הדם בעת הרפיית הלב מוגדר כלחץ דיאסטולי. לחץ הדם חייב להישאר בתוך גבולות מוגדרים (במצב אופטימלי: 120 סיסטולי ועד 80 דיאסטולי) על מנת לשמר את המבנה ואת היכולת התפקודית של איברים פנימיים כולל של כלי הדם, הלב, הכליות וכמובן המוח. ברוב המכריע של המקרים הסיבה לעלייה בלחץ הדם אינה ברורה ולחץ דם שעולה מסיבה שאינה ידועה מכונה "יתר לחץ דם ראשוני".

   לחץ הדם עלול גם לעלות מסיבות ידועות וסוג זה של לחץ דם מכונה "יתר לחץ דם שניוני". יתר לחץ דם שניוני נגרם בעיקר בגלל השמנה, חוסר פעילות גופנית, אכילה של מוצרי מזון בעלי תכולה גבוהה של נתרן, מחלות רקע אחרות כגון סוכרת, שימוש בתרופות מסוימות ועוד.

   המחקר

   במהלך המחקר נחשף עורם של 24 אנשים בריאים לתאורה על סגולית שמקורה אורות שיזוף. החשיפה הוגבלה 20 דקות בלבד בשני מפגשים. במפגש הראשון המתנדבים נחשפו לאור העל סגולי וגם לחום של המנורות ובמפגש השני הקרניים העל סגוליות נחסמו והמתנדבים נחשפו לחום בלבד.

   הממצאים

   קרניים על סגוליות הן בעלי יכולת להרחיב את כלי הדם ובכך להפחית את לחץ הדם. הממצאים הללו תואמים את רמת הסיכון העונתית הידועה של מחלות לב וכלי דם.

   מסקנות החוקרים

   ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות של קרני השמש לבריאות שלנו. הימנעות מלאה מקרני השמש עלולה לגרום לבעיות בריאותיות קריטיות לא פחות ואולי אף יותר מחשיפת יתר לשמש. על כן חשוב לקבוע קריטריונים לכמות חשיפה בריאה ולהימנע מלהכריז על השמש כאויבת הציבור.

   Journal of Investigative Dermatology, January 2014

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם