קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם

קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם

קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם! כך קובע המחקר הנוכחי. לחץ דם גבוה רוצח בשקט:

 • הוא יכול לטפס בלי להזהיר או להשאיר סימנים או לפתח תסמינים
 • עד לרמה פתולוגית שבה הוא פוגע באופן חמור ואף עלול לקטול

ישנם מספר אמצעים שעוזרים לנו להתמודד עם הפרעה בריאותית זאת. לפי המחקר הנוכחי גם קרני השמש יכולים להפחית את לחץ הדם. לטענת החוקרים, בתגובה לקרני השמש, חנקן חמצני המצוי בשכבות העליונות של העור גורם להתרחבות כלי הדם ולהורדת לחץ הדם.

מלבד יכולתה להפחית את לחץ הדם החשיפה לשמש גם עוזרת לעור לייצר ויטמין D. כידוע ויטמין D חיוני לעצמות ומפחית את הסיכון להתפתחות מחלת דלדול העצם. מסיבות אלו ועוד יש להחזיר את השמש לחיינו.

קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם – רקע

היכולת של החשיפה לשמש להפחית את לחץ הדם זוהתה במחקר שערכו אוניברסיטאות סאות'המפטון ואדינבורו.  במחקר הדגימו החוקרים כיצד:

 • קרני השמש משנים את הרמה של מולקולות של חנקן חמצני (nitric oxide) על פני העור ובדם
 • גורמים לשינוי בטונוס של כלי הדם
 • ובכך מובילים להפחתה בלחץ הדם

הפחתה של לחץ הדם מפחיתה גם את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם ובכלל זה שבץ מוחי. אכן, הגבלה של החשיפה לקרני השמש עשויה להועיל במניעת סרטן העור. עם זאת הימנעות מוחלטת מקרני השמש אינה דבר רצוי. בלי החשיפה לשמש:

 • נפגע במנגנון הנפלא הזה שבאמצעותו ניתן להפחית את לחץ הדם
 • ונפגע בייצור של וויטמין D

לוויטמין D מגוון תפקידים בגוף ובכלל זה:

 • מניעת מחלת דלדול העצם
 • תרומה לבריאות השן
 • תפקוד תקין של השרירים
 • מניעה וריפוי של מחלות כגון סוגי סרטן מסוימים, מחלות לב, טרשת נפוצה ועוד ועוד

כפי שהמחקר הזה מדווח לוויטמין D יש גם יכולת להפחית את לחץ הדם. מחלות לב וכלי דם נלוות תדיר ללחץ דם גבוה. 30% ממקרי המוות ברחבי העולם נגרמים בגלל מחלות לב וכלי דם. שינויי עונות ושינויים בגובה משפיעים על שכיחות מחלות הלב וכלי הדם כאשר השיא שלהן מתרחש בחורף ובאזורים רחוקים מקו המשווה שבהם הקרינה העל סגולית נמוכה.

לחץ הדם

קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם
קרינת השמש מאזנת את לחץ הדם

לחץ הדם בעת התכווצות הלב הוא לחץ דם סיסטולי ואילו לחץ הדם בעת הרפיית הלב מוגדר כלחץ דיאסטולי. לחץ הדם חייב להישאר בתוך גבולות מוגדרים (במצב אופטימלי: 120 סיסטולי ועד 80 דיאסטולי) על מנת לשמר את המבנה ואת היכולת התפקודית של איברים פנימיים כולל של כלי הדם, הלב, הכליות וכמובן המוח. ברוב המכריע של המקרים הסיבה לעלייה בלחץ הדם אינה ברורה ולחץ דם שעולה מסיבה שאינה ידועה מכונה "יתר לחץ דם ראשוני".

לחץ הדם עלול גם לעלות מסיבות ידועות וסוג זה של לחץ דם מכונה "יתר לחץ דם שניוני". יתר לחץ דם שניוני נגרם בעיקר בגלל השמנה, חוסר פעילות גופנית, אכילה של מוצרי מזון בעלי תכולה גבוהה של נתרן, מחלות רקע אחרות כגון סוכרת, שימוש בתרופות מסוימות ועוד.

המחקר

במהלך המחקר נחשף עורם של 24 אנשים בריאים לתאורה על סגולית שמקורה אורות שיזוף. החשיפה הוגבלה 20 דקות בלבד בשני מפגשים. במפגש הראשון המתנדבים נחשפו לאור העל סגולי וגם לחום של המנורות ובמפגש השני הקרניים העל סגוליות נחסמו והמתנדבים נחשפו לחום בלבד.

הממצאים

קרניים על סגוליות הן בעלי יכולת להרחיב את כלי הדם ובכך להפחית את לחץ הדם. הממצאים הללו תואמים את רמת הסיכון העונתית הידועה של מחלות לב וכלי דם.

מסקנות החוקרים

ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות של קרני השמש לבריאות שלנו. הימנעות מלאה מקרני השמש עלולה לגרום לבעיות בריאותיות קריטיות לא פחות ואולי אף יותר מחשיפת יתר לשמש. על כן חשוב לקבוע קריטריונים לכמות חשיפה בריאה ולהימנע מלהכריז על השמש כאויבת הציבור.

Journal of Investigative Dermatology, January 2014

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

עבודה משרדית פציעות

פציעות מעבודה משרדית

עבודה משרדית? פציעות אופייניות לעבודה במשרד כוללות דלקות גידים בעיקר בכפות ידיים וודלקות סיבי עצב לאורך הגפה העליונה. אבחון וטיפול ללא דיחוי עשויים למנוע תסמינים כרוניים וצורך אפשרי בניתוח. טיפול יעיל יאפשר לחולה לחזור מהר יותר למעגל העבודה. 

ייעוץ ארגונומי

ייעוץ ארגונומי לבריאות ורווח כלכלי

ייעוץ ארגונומי במגוון תחומים מוצע במרפאתנו ובכלל זה שיפור ארגונומי של הרגלי עבודה לקויים, שיפור עמדת העבודה ושיפור סביבת העבודה. לשם כך נחקור את גורמי הסיכון לפגיעה בסביבת חייו ועבודתו של האדם. נבחן את תנוחותיו הבסיסיות, את הציוד שבו הוא משתמש ואת אופן השימוש.

סחרחורת ורטיגו צוואריים

סחרחורת או ורטיגו צוואריים

סחרחורת ורטיגו צוואריים? תסמינים מפחידים אלה עלולים כפי ששמם מרמז להיגרם בגלל פגיעה כזאת או אחרת בעמוד השדרה הצווארי או ברקמות הבונות את הצוואר. הקשר שבין פגיעה בצוואר לבין תסמינים אלה תואר לראשונה רק בשנות החמישים של המאה הקודמת.