השמנה לאחר גיל 50 מסוכנת יותר
לאחר גיל 50 השמנה מסוכנת יותר

השמנה לאחר גיל 50 מסוכנת יותר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


השמנה לאחר גיל 50 מסוכנת יותר! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל 50 עודף שומן בגוף גורם להתקשות של כלי הדם והגברת הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן, נזק למפרקים ועוד.

מחקרים רבים מצאו קשר בין מחלות והפרעות בריאותיות חלקן קשות וקטלניות לבין השמנה. בין המחלות שהסיכון לחלות בהן עולה באופן משמעותי אם אתם שמנים נכלול לחץ דם גבוה, סוכרת, מחלות לב, רמות כולסטרול גבוה בדם, אבני מרה, סוגים מסוימים של סרטן, כיבי קיבה, פגיעה בפוריות, כאבי גב, כאבים בברכיים, כאבים במפרקי הירך, כאבים בכפות הרגליים, זיהומים ופריחות בעור ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהשמנה לאחר גיל 50 מסוכנת יותר – רקע

השמנה מהווה מגפה הפוגעת במיליוני בני האדם ברחבי העולם. מספר השמנים ובעלי עודף המשקל מעל גיל 20 שנים ברחבי העולם נאמד ב1.4 ביליונים. חלק מהמחלות המוזכרות כאן הנלוות להשמנה כמו למשל כאבי גב או פריחות וזיהומים בעור פוגעות באיכות החיים בלבד ואילו חלקן האחר כמו למשל סוכרת, לחץ דם גבוה, סרטן ומחלות לב עלולות לקצר לכם את החיים. כול שנה מתים ברחבי העולם 3.4 מיליוני בני אדם בגלל מחלות אלה הנגרמות מהשמנה. על מנת לשפר את מצבם הבריאותי חייבים אנשים הסובלים מהשמנת יתר להפחית קילוגרמים רבים ממשקלם.

כאשר אנו צעירים כלי הדם שלנו יודעים לפצות על ההשפעה של ההשמנה אבל כפי שמראה המחקר הזה, נזקי ההשמנה מחריפים ככול שחולפים השנים. כאשר אתם מגיעים לגיל מבוגר יותר היכולת הזאת של כלי הדם אובדת וכלי הדם ככול שרמת השומן בהם גבוהה יותר כך הם הופכים להיות באופן הדרגתי קשים יותר ובכך מעלים את הסיכון הפוטנציאלי למות ממחלת לב וכלי דם. אם החלטתם להפחית במשקל שלכם נסו לעשות זאת לפני גיל 50. מחקרים נוספים צריכים להתבצע כדי לקבוע את נקודת הזמן שהשמנה גורמת לנזק בלתי הפיך לכלי הדם וללב.

נטרול גורמי הסיכון

על פי מחקר שפורסם בירחון מדעי נחשב (The Lancet, 22 November 2013) לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, ורמת סוכר גבוהה מסבירים 50% מהסיכון לחלות במחלות לב ו- 67% מהסיכון ללקות בשבץ מוחי בקרב אנשים שמנים או בעלי עודף משקל. שליטה על גורמי סיכון אלה  כולל לחץ הדם, כולסטרול וסוכר בדם באמצעות תרופות למשל עשויים לצמצם את הסיכון לחלות במחלות לב, כלי דם ושבץ מוחי הנגרמים בגלל עודף משקל והשמנה.  אם זאת מציינים החוקרים שטיפול תרופתי אינו מספיק טוב כדי לנטרל את הסיכונים לחולי הזה ולמוות המוקדם הנלווה לו. יש להוריד במשקל וכפי שראי חשוב לעשות זאת לפני גיל 50 ואפילו מוקדם יותר.

המחקר

לאחר גיל 50 השמנה מסוכנת יותר
לאחר גיל 50 השמנה מסוכנת יותר

השמנה מהווה גורם סיכון מרכזי למחלות לב וכלי דם. הסיבה לכך אינה ברורה לחלוטין. החוקרים במחקר הנוכחי יצאו לדרך כדי לנסות ולהבין מה הסיבה להשפעה השלילית שיש להשמנה על כלי הדם. לצורך כך בדקו החוקרים 200 מתנדבים לצורך מדידת מהירות זרימת הדם באב העורקים (aorta), כלי הדם הגדול ביותר בגוף האדם. הדם זורם מהר יותר בכלי דם שהם נוקשים לעומת כלי דם בריאים וגמישים. הנתון הזה אפשר לחוקרים למדוד את רמת הנוקשות של כלי הדם באמצעות סורק MRI.

ממצאי המחקר

לאחר גיל 50 ככול שרמת השומן בגוף הייתה גבוהה יותר מהירות זרימת עלה יותר וכלי הדם היו נוקשים יותר. התוצאות הללו נמצאו גם בקרב נשים וגם בקרב גברים. אחוז השומן בגוף שנמדד באמצעות העברת זרם חשמלי קל דרך הגוף היווה מדד מדויק יותר לנוקשות של כלי הדם לעומת מדד מסת הגוף שמבוסס רק על גובה ומשקל.

מסקנות החוקרים

ההשפעה של השומן בגוף משתנה על פי הגיל. כאשר אנו צעירים הגוף יודע לפצות על השומן הזה וההשפעה לא באה לידי ביטוי משמעותי. אבל בגיל מתקדם יותר, לאחר גיל 50 ההשפעה המצטברת על כלי הדם בעקבות החשיפה הממושכת לשומן בדם מתחילה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לעורקים. מסקנה מתבקשת ממידע זה היא שאם אתם רוצים להרזות עדיף שעשו את זה לפני גיל 50 כאשר הנזקים בכלי הדם הם כבר בלתי הפיכים.

Hypertension June 2013, Volume 61, Issue 6

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • לאחר גיל 50 כושר שווה בריאות

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר…

 • מאמץ גופני לאחר גיל 40

  מאמץ גופני לאחר גיל 40 מחייב מוטיבציה גבוהה. לפעילות גופנית, גם אם התחלתם לאחר גיל 40, יש יכולת למנוע מחלות כולל כאבי גב,…

 • נשים חרדות יותר

  נשים חרדות יותר וזאת עובדה. הפרעות חרדה מהוות בעיה בריאותית הגורמת לסבל אישי רב ולהוצאות כלכליות עצומות. בהשוואה לגברים לנשים…

 • שיקום לאחר החלפת מפרק מתי הזמן

  עיתוי השיקום לאחר החלפת מפרק חשוב ויכול לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון. מועד תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר…

 • סובל מהשמנה אתה חשוף ליותר קרינה

  שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה…

 • לדווש ללב בריא יותר

  דיווש ללב בריא היא דרך נפלאה לגוף בריא. רכיבה רגילה המתבצעת באופן תדיר היא כול שנדרש להפחתת הסיכון ללקות במחלת…

 • שינה בחיק הטבע איכותית יותר

  לינה בחיק הטבע טובה יותר! כך קובע המחקר שלפנינו. שינה איכותית חשובה לבריאות המנטלית והגופנית שלנו. על פי המחקר הנוכחי…

 • טרמפולינה מסוכנת לבריאות

  טרמפולינה מסוכנת לבריאות! כך קבע ארגון רופאי הילדים בארצות הברית. השימוש בטרמפולינה ובעיקר כאשר הוא נעשה ללא פיקוח מקצועי מתאים…

 • ללעוס יותר כדי לאכול פחות

  לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים…

 • השמנה ודלקת פרקים שיגרונית

  השמנה ודלקת פרקים שיגרונית? מתברר שיש קשר. דלקת מפרקים שיגרונית היא מחלה כרונית, אוטואימונית, מזיקה ומקצרת חיים. המחלה פוגעת ב…