השמנה לאחר גיל 50 מסוכנת יותר

לאחר גיל 50 השמנה מסוכנת יותר
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

השמנה לאחר גיל 50 מסוכנת יותר! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל 50 עודף שומן בגוף גורם להתקשות של כלי הדם והגברת הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן, נזק למפרקים ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מחקרים רבים מצאו קשר בין מחלות והפרעות בריאותיות חלקן קשות וקטלניות לבין השמנה. בין המחלות שהסיכון לחלות בהן עולה באופן משמעותי אם אתם שמנים נכלול לחץ דם גבוה, סוכרת, מחלות לב, רמות כולסטרול גבוה בדם, אבני מרה, סוגים מסוימים של סרטן, כיבי קיבה, פגיעה בפוריות, כאבי גב, כאבים בברכיים, כאבים במפרקי הירך, כאבים בכפות הרגליים, זיהומים ופריחות בעור ועוד.

  {loadposition inside-page}

  השמנה לאחר גיל 50 מסוכנת יותר – רקע

  השמנה מהווה מגפה הפוגעת במיליוני בני האדם ברחבי העולם. מספר השמנים ובעלי עודף המשקל מעל גיל 20 שנים ברחבי העולם נאמד ב1.4 ביליונים. חלק מהמחלות המוזכרות כאן הנלוות להשמנה כמו למשל כאבי גב או פריחות וזיהומים בעור פוגעות באיכות החיים בלבד ואילו חלקן האחר כמו למשל סוכרת, לחץ דם גבוה, סרטן ומחלות לב עלולות לקצר לכם את החיים. כול שנה מתים ברחבי העולם 3.4 מיליוני בני אדם בגלל מחלות אלה הנגרמות מהשמנה. על מנת לשפר את מצבם הבריאותי חייבים אנשים הסובלים מהשמנת יתר להפחית קילוגרמים רבים ממשקלם.

  כאשר אנו צעירים כלי הדם שלנו יודעים לפצות על ההשפעה של ההשמנה אבל כפי שמראה המחקר הזה, נזקי ההשמנה מחריפים ככול שחולפים השנים. כאשר אתם מגיעים לגיל מבוגר יותר היכולת הזאת של כלי הדם אובדת וכלי הדם ככול שרמת השומן בהם גבוהה יותר כך הם הופכים להיות באופן הדרגתי קשים יותר ובכך מעלים את הסיכון הפוטנציאלי למות ממחלת לב וכלי דם. אם החלטתם להפחית במשקל שלכם נסו לעשות זאת לפני גיל 50. מחקרים נוספים צריכים להתבצע כדי לקבוע את נקודת הזמן שהשמנה גורמת לנזק בלתי הפיך לכלי הדם וללב.

  נטרול גורמי הסיכון

  על פי מחקר שפורסם בירחון מדעי נחשב (The Lancet, 22 November 2013) לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה, ורמת סוכר גבוהה מסבירים 50% מהסיכון לחלות במחלות לב ו- 67% מהסיכון ללקות בשבץ מוחי בקרב אנשים שמנים או בעלי עודף משקל. שליטה על גורמי סיכון אלה  כולל לחץ הדם, כולסטרול וסוכר בדם באמצעות תרופות למשל עשויים לצמצם את הסיכון לחלות במחלות לב, כלי דם ושבץ מוחי הנגרמים בגלל עודף משקל והשמנה.  אם זאת מציינים החוקרים שטיפול תרופתי אינו מספיק טוב כדי לנטרל את הסיכונים לחולי הזה ולמוות המוקדם הנלווה לו. יש להוריד במשקל וכפי שראי חשוב לעשות זאת לפני גיל 50 ואפילו מוקדם יותר.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   לאחר גיל 50 השמנה מסוכנת יותר
   לאחר גיל 50 השמנה מסוכנת יותר

   השמנה מהווה גורם סיכון מרכזי למחלות לב וכלי דם. הסיבה לכך אינה ברורה לחלוטין. החוקרים במחקר הנוכחי יצאו לדרך כדי לנסות ולהבין מה הסיבה להשפעה השלילית שיש להשמנה על כלי הדם. לצורך כך בדקו החוקרים 200 מתנדבים לצורך מדידת מהירות זרימת הדם באב העורקים (aorta), כלי הדם הגדול ביותר בגוף האדם. הדם זורם מהר יותר בכלי דם שהם נוקשים לעומת כלי דם בריאים וגמישים. הנתון הזה אפשר לחוקרים למדוד את רמת הנוקשות של כלי הדם באמצעות סורק MRI.

   ממצאי המחקר

   לאחר גיל 50 ככול שרמת השומן בגוף הייתה גבוהה יותר מהירות זרימת עלה יותר וכלי הדם היו נוקשים יותר. התוצאות הללו נמצאו גם בקרב נשים וגם בקרב גברים. אחוז השומן בגוף שנמדד באמצעות העברת זרם חשמלי קל דרך הגוף היווה מדד מדויק יותר לנוקשות של כלי הדם לעומת מדד מסת הגוף שמבוסס רק על גובה ומשקל.

   מסקנות החוקרים

   ההשפעה של השומן בגוף משתנה על פי הגיל. כאשר אנו צעירים הגוף יודע לפצות על השומן הזה וההשפעה לא באה לידי ביטוי משמעותי. אבל בגיל מתקדם יותר, לאחר גיל 50 ההשפעה המצטברת על כלי הדם בעקבות החשיפה הממושכת לשומן בדם מתחילה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לעורקים. מסקנה מתבקשת ממידע זה היא שאם אתם רוצים להרזות עדיף שעשו את זה לפני גיל 50 כאשר הנזקים בכלי הדם הם כבר בלתי הפיכים.

   Hypertension June 2013, Volume 61, Issue 6

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת