רוצים חיים ארוכים יותר

רוצים חיים ארוכים יותר

רוצים חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך את החיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? כול שנותר הוא לקחת התחייבות.

הרצון לאריכות ימים ובריאות משותף לבני אדם אך לא כולם מוכנים לנקוט בצעדים הדרושים לכך. המאמץ וההתמדה ביישום השינויים ההתנהגותיים הנדרשים כדי לאריכות ימים גורמים לנו לוותר. רוצים חיים ארוכים יותר? כאן ריכזתי עבורכם רשימה של טיפים לשיפור הבריאות ולאריכות ימים.

רוצים חיים ארוכים יותר – רקע

רוב בני האדם המעוניינים באריכות ימים כבר מכירים את גורמי הסיכון לאיכות ולאורך החיים שלנו. בין הגורמים ישנם כאלו הנתונים לשליטתנו כמו עישון, חוסר פעילות גופנית, מדד מסת גוף ועוד. בין הגורמים גם ישנם כאלה שאינם בשליטתנו כמו גיל, מגדר, רקע משפחתי, תאונות, דיכאונות ועוד. למזלנו בני האדם, משתייכים לזן החי באופן יחסי שנים ארוכות.

אבל ראשית יש להצהיר…

אבל קודם כל נתחייב: "מהיום אעשה כל מה שנדרש לאריכות ימים ולשיפור הבריאות ואיכות החיים". כאן במאמר הזה מצויים הכלים להגשמת הצהרתכם. לא להתעצל.

טיפים לחיים ארוכים

אחת השאלות הנפוצות ביותר שאנשים שואלים היא כיצד להאריך את תוחלת החיים שלהם וליהנות מחיים בריאים ומאושרים. אמנם אין נוסחת קסם לאריכות ימים, אבל יש כמה טיפים מבוססי ראיות שיכולים לעזור לך לשפר את הסיכויים שלך לחיות זמן רב יותר וטוב יותר. הנה כמה מהם:

הימנעו מאכילת יתר

מדד מסת גוף תקין מעלה את הסבירות לכך שתחיו חיים ארוכים יותר. לצורך חישובו מחלקים את המשקל שלנו (בקילוגרמים) בגובה (במטרים) בריבוע. מדד מסת גוף הוא מדד לעודף משקל או להשמנת יתר. השמנה ועודף משקל מהווים גורמי סיכון לחלות במחלת לב וכלי דם, סוכרת ומוות מוקדם.

 • מדד מסת גוף של 19.5-24.9 מוגדר תקין.
 • ערך מדד מסת גוף של 25 – 29.9 מייצג משקל עודף ומעלה את הסיכון למוות ב- 72%
 • מדד מסת גוף של 30 – 35 מייצג השמנה ומעלה את הסיכון למוות ב- 161%
 • ערך מדד מסת גוף של 35 ויותר מייצג השמנה חמורה ומעלה את הסיכון למוות ב- 244%

המסר: אם מדד מסת גוף שלך גבוה נסה לגבוה ואם אתה לא מצליח הורד משקל.

אל תעשנו

חיים ארוכים ללא עישון
חיים ארוכים ללא עישון

עישון מפחית את הסבירות שתחיו חיים ארוכים. העישון מהווה גורם ישיר ועקיף למחלות קטלניות. לכן, כאשר מדברים על הארכת חיים ושיפור האיכות שלהם אז קודם כל אתם צריכים להפסיק לעשן. עובדה מעניינת לגבי עישון. אין עישון בטוח. אפילו סיגריה אחת ביום מעלה את הסיכון למות ב-30%.

המסר: עשו כל שניתן להפסיק עם העישון.

צמצמו שתיית אלכוהול

שתיית אלכוהול מרובה מפחיתה את הסיכוי שתחיו חיים ארוכים. הסיכוי לחלות במספר סוגים של סרטן (מערכת העיכול, כבד ושד) עולים באופן משמעותי בגין שתיית יתר של אלכוהול. לעומת זאת כמות קטנה של אלכוהול עשויה לגרום לנו טוב.

המסר: הגבל עצמך לכוסית אחת ליום.

חשיבה חיובית והימנעות ממתחים נפשיים

אדם אופטימי מעלה את סיכוייו לחיות חיים ארוכים. אופטימיות וחשיבה חיובית גורמים ישירים לבריאות טובה. אנשים שללא קשר למצב בריאותם חושבים שהם בריאים נוטים לחיות יותר בהשוואה לאלו שחוששים לבריאותם. מתח נפשי פוגע בגוף באופן ישיר וברור. בין יתר המחלות המושפעות ממתח נפשי נמנה מחלות קטלניות כגון:

 • סרטן
 • מחלות לב
 • הפרעות בריאותיות בכלי דם ועוד

אנשים המצויים במצבים נפשיים בעייתיים סובלים גם מתופעות המהוות גורמי סיכון למחלות קטלניות. בין התופעות נמנה:

 • הפרעות שינה
 • אכילה יתרה ועוד

המסר: חשיבה חיובית היא חצי ניצחון והיא שקולה להרבה מהטיפים האחרים שאנו מציינים כאן. במקרה הצורך, מדיטציה עשויה להועיל גם כן.

אכלו נכון ומאוזן

אכילה בריאה מאריכה את החיים
אכילה בריאה מאריכה את החיים

סוג המזון שאנו צורכים וכמות המזון קובעים בין יתר הדברים האם תחיו חיים ארוכים. צמצמו את כמות האוכל המתועש והגדילו את חלקו של המזון מן הטבע. גוונו את אכילתכם וודאו שאתם מקבלים את כל רכיבי המזון  כגון:

 • ויטמינים, מינרלים, חלבונים, שומנים, פחמימות

אכילה מגוונת דרושה לתחזוקה בריאה ושוטפת של הגוף. לכל ירק או פרי את הייחודיות שלו ואת יכולתו למלא אחר צורך שלנו. לגבי פירות המסר לדוגמה: תפוח, תפוז, ובננה ביום ראשון. קיווי, מלון ומנגו ביום שני וכך הלאה.

לאכול יותר אגוזים

אגוזים עשירים בחלבון, סיבים, נוגדי חמצון ותרכובות צמחיות מועילות. רכיבים אלה יכולים להגן על הלב, להוריד את לחץ הדם, להפחית דלקת ולמנוע תסמונת מטבולית וכמה סוגי סרטן. אכילת לפחות מנה אחת של אגוזים ליום יכולה להפחית את הסיכון למוות בטרם עת ב -27%.

נסו כורכום

כורכום הוא תבלין המכיל כורכומין, תרכובת אנטי דלקתית ונוגדת חמצון רבת עוצמה שיכולה לסייע בשמירה על תפקוד המוח, הלב והריאות, כמו גם להגן מפני מחלות הקשורות לגיל וסרטן. כורכומין נקשר גם לתוחלת חיים מוגברת אצל חרקים ועכברים.

מעמד סוציו אקונומי

לאנשים ממעמד סוציו אקונומי נמוך סיכון מוגבר למות ממחלות כגון:
 • בעיות לב
 • מחלות סרטן מסוימות כגון סרטן ריאות
 • תאונות דרכים
לאלו משתייכים למעמד סוציו אקונומי הקפידו על הכללים המצוינים כאן או עשו מאמץ לשפר את מצבכם הכלכלי. במחשבה שנייה אולי תעשו גם וגם.

פעילות גופנית קבועה

מחקרים שבים ומאשרים את הנחיצות של פעילות גופנית והימנעות מאורח חיים יושבני לאריכות ולאיכות חיים. אפילו להליכה של 10,000 צעדים ביום יש כבר השפעה מאריכת חיים. פעילות גופנית יכולה לשפר את הבריאות של מערכות הגוף השונות כגון:

 • הלב וכלי הדם, כוח השרירים, צפיפות העצם, מצב הרוח, הזיכרון והמערכת החיסונית.

זה יכול גם להוריד את הסיכון למחלות כרוניות, כגון סוכרת, יתר לחץ דם, שבץ, דמנציה וכמה סוגי סרטן. יש לשאוף לפחות 150 דקות של פעילות גופנית בעצימות בינונית או 75 דקות של פעילות גופנית נמרצת בשבוע.

בצעו בדיקות רפואיות

אתרו מוקדם ככל האפשר את קיומן של מחלות קטלניות. תוחלת החיים שלכם קשורה לכך. אם הפרעה בריאותית כזאת או אחרת מתגלה יש לטפל בה ללא דיחוי. טיפול מוקדם מעלה באופן ברור את סיכויי ההחלמה. בדיקות שמאפשרות חיים ארוכים יותר כוללות:

 • ממוגרפיה
 • קולונוסקופיה
 • בדיקת פאפ

שמרו על אורח חיים זהיר

הרבה מידי מקרה מוות נגרמים בגלל תאונות דרכים או תאונות אחרות ולא בגלל זקנה. נטילת סיכונים עלולה להסתיים במוות מוקדם כמו במצבים הבאים:

 • בנהיגה על הכבישים
 • בתגרות ידיים
 • במעורבות בספורט

זהירות מתבקשת גם כאשר אתם נוהגים להקשיב למוזיקה עם אוזניות משוכללות שמנטרלות רעשים חיצוניים, בעודכם חוצים כבישים סואנים. גם אכילה אובססיבית מהווה סוג של לקיחת סיכון וכך גם עישון שעלול לקצר את חייכם בעד 10 שנים.

לישון מספיק

שינה חיונית לגוף ולנפש כדי לתקן ולהתחדש. חוסר שינה יכול לפגוע במגוון תפקודים כגון:

 • תפקוד הקוגניטיבי, במצב הרוח, בחילוף החומרים, במערכת החיסונית ולהגדיל את הסיכון להשמנת יתר, סוכרת, מחלות לב, שבץ ודיכאון.

נסה להשיג לפחות שבע שעות של שינה איכותית ללילה על ידי ביצוע שיטות היגיינת שינה טובות.

הישאר מחובר חברתית

קיום מערכות יחסים משמעותיות עם בני משפחה, חברים, שכנים או חברי קהילה יכול לשפר את תחושת השייכות, המטרה, האושר והרווחה שלך. זה יכול גם להפחית את רמות הלחץ שלך ולהפחית את הסיכון לדיכאון, בדידות, בידוד וירידה קוגניטיבית. פנו זמן להתרועע עם אנשים שחולקים את תחומי העניין והערכים שלכם.

לקיים יחסי מין

סקס הוא לא רק פעילות מהנה אלא גם פעילות מקדמת בריאות. סקס יכול לשפר את מצב הרוח שלך, הערכה עצמית, אינטימיות, ואת הקשר עם השותף שלך. זה יכול להוביל להשפעות כגון:

 • לשפר את בריאות הלב וכלי הדם שלך, המערכת החיסונית, סובלנות לכאב, איכות שינה, ולהוריד את לחץ הדם ואת הורמוני הלחץ.
 • קיום יחסי מין לפחות פעם בשבוע יכול להגדיל את תוחלת החיים שלך בשלוש שנים.

אלו הם חלק מהטיפים שיכולים לעזור לכם להאריך את תוחלת החיים וליהנות מחיים בריאים ומאושרים. עם זאת, זכור כי כל אחד הוא שונה ומה עובד עבור אדם אחד לא יכול לעבוד עבור אחר. הדרך הטובה ביותר לגלות מה מתאים לך ביותר היא להתייעץ עם הרופא שלך ופעל לפי עצתם.

References:

Fontana L., Partridge L., Longo V.D. Extending healthy life span–from yeast to humans. Science. 2010;328(5976):321–326.

Everitt A.V., Le Couteur D.G., de Cabo R., et al. Caloric restriction increases lifespan: A molecular mechanism. Nutr Healthy Aging. 2017;4(2):107–112.

Guasch-Ferré M., Liu X., Malik V.S., et al. Nut consumption and risk of cardiovascular disease. J Am Coll Cardiol. 2017;70(20):2519–2532.

Mayhew A.J., de Souza R.J., Meyre D., et al. A systematic review and meta-analysis of nut consumption and incident risk of CVD and all-cause mortality.Br J Nutr. 2016;115(2):212–225.

Liao V.H., Yu C.W., Chu Y.J., et al. Curcumin-mediated lifespan extension in Caenorhabditis elegans. Mech Ageing Dev. 2011;132(10):480–487.

Li Y., Zhang W., Chang L., et al. Curcumin attenuates amyloid-beta-induced neuroinflammation and improves cognitive impairment in aged APP/PS1 mice. Brain Res. 2017;1654:1–9.

Warburton D.E., Nicol C.W., Bredin S.S. Health benefits of physical activity: The evidence. CMAJ. 2006;174(6):801–809.

Wen C.P., Wai J.P., Tsai M.K., et al. Minimum amount of physical activity for reduced mortality and extended life expectancy: A prospective cohort study. Lancet. 2011;378(9798):1244–1253.

Cappuccio F.P., D'Elia L., Strazzullo P., Miller M.A. Sleep duration and all-cause mortality: A systematic review and meta-analysis of prospective studies.Sleep. 2010;33(5):585–592.

Holt-Lunstad J., Smith T.B., Layton J.B. Social relationships and mortality risk: A meta-analytic review.PLoS Med. 2010;7(7):e1000316.

Brody S. The relative health benefits of different sexual activities. J Sex Med. 2010;7(4 Pt 1):1336–1361.

Smith G.D., Frankel S., Yarnell J. Sex and death: Are they related? Findings from the Caerphilly Cohort Study.BMJ. 1997;315(7123):1641–1644.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבים בלסת לאחר תאונת צליפת שוט

כאבים בלסת בעקבות צליפת שוט

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

הפרעות ראייה בגלל מסכים אלקטרוניים

מסכים אלקטרוניים והפרעות ראייה

מסכים מזיקים לראייה של הילד. על כך אין חולק. עבודה מול מסכים גורמת לנזקים בריאותיים כולל בין היתר נזקים גופניים כגון כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ידיים וגם נזקים למערכת הראייה. כתוצאה מכך השכיחות של קוצר הראייה עולה בקרב ילדים ברחבי העולם.