רוצים חיים ארוכים יותר
רוצים חיים ארוכים יותר

רוצים חיים ארוכים יותר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


רוצים חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך את החיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? כול שנותר הוא לקחת התחייבות.

נכון, הרצון לחיות חיים ארוכים ובריאים משותף לכל בני אדם אך לא כולם מוכנים לנקוט בכל הצעדים הדרושים לכך. המאמץ וההתמדה ביישום השינויים ההתנהגותיים הנדרשים כדי לחיות חיים ארוכים גורמים לנו לוותר. הטרדות היומיות המלוות את חיינו גורמים לנו לזנוח את עצמינו ולחיות חיים פחות ארוכים ופחות טובים מאשר היינו חיים לו הלכנו בדרך הבריאה. רוצים חיים ארוכים יותר? כאן ריכזתי עבורכם רשימה של טיפים לשיפור הבריאות ולאריכות ימים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןרוצים חיים ארוכים יותר – רקע

אלו הרוצים חיים ארוכים כבר מכירים את גורמי הסיכון לאיכות ולאורך החיים שלנו. בין הגורמים ישנם כאלו הנתונים לשליטתנו (עישון, חוסר פעילות גופנית, מדד מסת גוף, אלכוהול, מזון לא מתאים, מצב סוציו אקונומי, בדידות ועוד) וישנם גורמים שאינם בשליטתנו (גיל, מגדר, רקע משפחתי, תאונות, דיכאונות, גנטיקה ועוד). אלה ששליטה זו לא באה לידי ביטוי ועל כן היא תאורטית בלבד.

לגודל מזלנו אנו בני האדם, משתייכים לזן החי באופן יחסי שנים ארוכות. כל שנותר לנו הוא להעניק את העזרה המינימלית לגופינו על מנת להאריך אותם עוד יותר. קראתי היכן שהו שאחד הדברים שקובעים את אריכות החיים בקרב יונקים הוא היחס שבין גודלו של המוח לגודל הגוף. היות ואין ביכולתי להציע לכם דרך להגדיל את המוח או להקטין את הגוף בחרתי לסכם עבורכם בעמודה הימנית את הטיפים העיקריים שאימוצם יאפשרו לכם חיים טובים יותר וארוכים יותר.

אבל ראשית יש להצהיר…

אבל קודם כל בואו נתחיל עם הצהרה לעצמנו ולמשפחותינו ולכל מי שמוכן לשמוע אותנו: ” מהיום אני יעשה כל מה שנדרש לחיות יותר שנים ולשפר את בריאותי ואת איכות חיי”. כאן במאמר הזה מצויים הכלים להגשמת הצהרתכם. לא להתעצל.

רוצים חיים ארוכים יותר? – טיפים לחיים טובים וארוכים:

מדד מסת הגוף (BMI)

מדד מסת גוף תקינה מעלה את הסבירות לכך שתחיו חיים ארוכים יותר. ממדד מסת גוף הוא מדד לעודף משקל או להשמנת יתר ומשמש כמנבא של סיכון לחלות במחלת לב וכלי דם ולמוות. לצורך חישובו מחלקים את המשקל שלנו (בקילוגרמים) בגובה (במטרים) בריבוע. תוצאה של 19.5-24.9 היא טובה. תוצאה של 25-29.9 מהווה משקל עודף ומעלה את הסיכון למוות ב 72% . תוצאה של יותר מ30 מהווה השמנה ומעלה את סיכוי למוות ב161% . תוצאה של מעל 35 מהווה השמנה בסיכון. במקרה זה הסיכון למוות עולה ב 244%. המסר: אם מדד מסת גוף שלך גבוה נסה לגבוה ואם אתה לא מצליח הורד משקל.

מחקרים חדשים מצביעים על כך שמדידה של היקף המותניים ביחס לגובה נותנת מדד אמין יותר לגבי בריאותינו ופוטנציאל המחלות העתידיות שלנו. כך למשל התחזית לגבי הסיכון לחלות במחלות של לב וכלי דם, סוכרת, לחץ דם התקפי לב ושבץ מוחי היו מדויקים יותר בשיטה זו לעומת השיטה הקודמת שהעריכה את הסיכונים הבריאותיים באמצעות  BMI. השאיפה של כולנו צריכה להיות היקף מותניים שהוא פחות ממחצית הגובה שלנו.

עישון

חיים ארוכים ללא עישון
חיים ארוכים ללא עישון

עישון מפחית את הסבירות שתחיו חיים ארוכים. אין כמעט מחלות ופגעים שלא נקשרים לעישון. לכן, כאשר מדברים על הארכת חיים ושיפור האיכות שלהם אז קודם כל אתם צריכים להפסיק לעשן. עובדה מעניינת לגבי עישון. אין עישון בטוח. אפילו סיגריה אחת ביום מעלה את הסיכון למות ב30%. המסר: עשו כל שניתן להפסיק עם העישןון.

אלכוהול

שתיית אלכוהול מרובה מפחיתה את הסיכוי שתחיו חיים ארוכים. הסיכוי לחלות במספר סוגים של סרטן ( מערכת העיכול, כבד ושד) עולים באופן משמעותי בגין שתיית יתר של אלכוהול. לעומת זאת כמות קטנה של אלכוהול עשויה לגרום לנו טוב. המסר: הגבל עצמך לכוסית אחת ליום. לא יותר.

חשיבה חיובית

אדם אופטימי מעלה את סיכוייו לחיות חיים ארוכים. לאופטימיות וחשיבה חיובית יש כוח מופלא על בריאותינו ואורך חיינו. כך למשל מסתבר שאנשים שללא קשר למצב בריאותם חושבים שהם בריאים נוטים לחיות יותר מאשר אלו החוששים כל הזמן שבריאותם רופפת. המסר: חשיבה חיובית שקולה להרבה מהטיפים האחרים שאנו מציינים כאן. לעניות דעתי חשיבה חיובית היא חצי ניצחון.

אכילה

אכילה בריאה מאריכה את החיים
אכילה בריאה מאריכה את החיים

סוג המזון שאנו צורכים וכמות המזון קובעים בין יתר הדברים האם תחיו חיים ארוכים. צמצמו את כמות האוכל המתועש והגדילו את חלקו של המזון מן הטבע. גוונו את אכילתכם. הוויטמינים, המינרלים החלבונים, השומנים והפחמימות הנדרשים לתחזוקה בריאה ושוטפת של גופינו צריכים אכילה מגוונת. לכל ירק או פרי את הייחודיות שלו ואת יכולתו למלא אחר צורך שלנו. לגבי פירות המסר לדוגמה: תפוח, תפוז, ובננה ביום ראשון. קיווי, מלון ומנגו ביום שני וכך הלאה.

שינה

ללא שינה מספקת ואיכותית הסיכוי שלכם לחיות חיים ארוכים נפגע. לשינה יש חשיבות עצומה במניעת התפתחות מחלות ופגיעה באיכות חיינו. במצב של חוסר שינה נפגעות אט אט כל מערכות הגוף. אנו חולים יותר עייפים יותר מאבדים מריכוזינו ועוד עוד. המסר: הקפידו על שינה טובה מידי יום (קראו עוד בנושא).

מעמד סוציו אקונומי

לאנשים ממעמד סוציו אקונומי נמוך סיכון גדול יותר למות מבעיות לב, ממחלות סרטן מסוימות (ריאות) ומתאונות דרכים. במידה ואתה משתייך למעמד סוציו אקונומי נמוך עשה אחד מן הדברים הבאים: או הזהר והקפד על כל הכללים האחרים המצוינים כאן או עשה מאמץ לשפר את מצבך הכלכלי. במחשבה שנייה אולי תעשה גם וגם.

פעילות גופנית

אין סוף מחקרים שבים ומאשרים את הנחיצות של פעילות גופנית לאריכות ולאיכות חיים. ולמען האמת לא צריך יותר מידי. אפילו להליכה של 10,000 צעדים ביום יש כבר השפעה מאריכת חיים. המסר: הגוף שלך נועד לזוז לא לשבת על כיסא אז צא לדרך.

המשיכו לקרוא אודות האיומים המרכזיים על בריאותו של הגבר וכיצד נכון להתמודד איתם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • רוצו לחיים ארוכים יותר

  רוצו לחיים ארוכים יותר! על פי משרד הבריאות האמריקאי מומלץ לכול אדם לבצע אימוני כושר של לפחות 75 דקות מידי…

 • נשים חרדות יותר

  נשים חרדות יותר וזאת עובדה. הפרעות חרדה מהוות בעיה בריאותית הגורמת לסבל אישי רב ולהוצאות כלכליות עצומות. בהשוואה לגברים לנשים…

 • הנקה מצילה חיים

  הנקה מצילה חיים! אימהות רבות מקצרות או מוותרות הנקת תינוקן. בין היתר גורמים לכך חוסר בתמיכה מתאימה וקידום מכירות אגרסיבי…

 • סובל מהשמנה אתה חשוף ליותר קרינה

  שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה…

 • ללעוס יותר כדי לאכול פחות

  לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים…

 • לדווש ללב בריא יותר

  דיווש ללב בריא היא דרך נפלאה לגוף בריא. רכיבה רגילה המתבצעת באופן תדיר היא כול שנדרש להפחתת הסיכון ללקות במחלת…

 • צפייה בטלוויזיה מקצרת חיים

  צפייה בטלוויזיה מקצרת חיים! הישיבה הממושכת שמאפיינת את אורח החיים המודרני כרוכה בנזקים בריאותיים קשים. כול מי שצופה בטלוויזיה יותר…

 • סגנון חיים בריא מונע דמנציה

  סגנון חיים בריא מונע דמנציה! או דמנציה (שטיון) היא מחלה קשה הפוגעת בעיקר במבוגרים. המחקר הנוכחי מצא שאכילה נכונה ופעילות…

 • שינה בחיק הטבע איכותית יותר

  לינה בחיק הטבע טובה יותר! כך קובע המחקר שלפנינו. שינה איכותית חשובה לבריאות המנטלית והגופנית שלנו. על פי המחקר הנוכחי…

 • ישיבה ארוכה חיים קצרים

  עמוד, אל תשב? כך על פנים קובע המחקר הנוכחי. הנזקים הנגרמים לגוף מישיבה ממושכת ולקויה סוקרו ומסוקרים בהרחבה באתר. עוד…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן