רוצים חיים ארוכים יותר
רוצים חיים ארוכים יותר

רוצים חיים ארוכים יותר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


רוצים חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך את החיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? כול שנותר הוא לקחת התחייבות.

נכון, הרצון לחיות חיים ארוכים ובריאים משותף לכל בני אדם אך לא כולם מוכנים לנקוט בכל הצעדים הדרושים לכך. המאמץ וההתמדה ביישום השינויים ההתנהגותיים הנדרשים כדי לחיות חיים ארוכים גורמים לנו לוותר. הטרדות היומיות המלוות את חיינו גורמים לנו לזנוח את עצמינו ולחיות חיים פחות ארוכים ופחות טובים מאשר היינו חיים לו הלכנו בדרך הבריאה. רוצים חיים ארוכים יותר? כאן ריכזתי עבורכם רשימה של טיפים לשיפור הבריאות ולאריכות ימים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןרוצים חיים ארוכים יותר – רקע

אלו הרוצים חיים ארוכים כבר מכירים את גורמי הסיכון לאיכות ולאורך החיים שלנו. בין הגורמים ישנם כאלו הנתונים לשליטתנו (עישון, חוסר פעילות גופנית, מדד מסת גוף, אלכוהול, מזון לא מתאים, מצב סוציו אקונומי, בדידות ועוד) וישנם גורמים שאינם בשליטתנו (גיל, מגדר, רקע משפחתי, תאונות, דיכאונות, גנטיקה ועוד). אלה ששליטה זו לא באה לידי ביטוי ועל כן היא תאורטית בלבד.

לגודל מזלנו אנו בני האדם, משתייכים לזן החי באופן יחסי שנים ארוכות. כל שנותר לנו הוא להעניק את העזרה המינימלית לגופינו על מנת להאריך אותם עוד יותר. קראתי היכן שהו שאחד הדברים שקובעים את אריכות החיים בקרב יונקים הוא היחס שבין גודלו של המוח לגודל הגוף. היות ואין ביכולתי להציע לכם דרך להגדיל את המוח או להקטין את הגוף בחרתי לסכם עבורכם בעמודה הימנית את הטיפים העיקריים שאימוצם יאפשרו לכם חיים טובים יותר וארוכים יותר.

אבל ראשית יש להצהיר…

אבל קודם כל בואו נתחיל עם הצהרה לעצמנו ולמשפחותינו ולכל מי שמוכן לשמוע אותנו: " מהיום אני יעשה כל מה שנדרש לחיות יותר שנים ולשפר את בריאותי ואת איכות חיי". כאן במאמר הזה מצויים הכלים להגשמת הצהרתכם. לא להתעצל.

רוצים חיים ארוכים יותר? – טיפים לחיים ארוכים

שמרו על מדד מסת הגוף (BMI) תקין

מדד מסת גוף תקין מעלה את הסבירות לכך שתחיו חיים ארוכים יותר. מדד מסת גוף הוא מדד לעודף משקל או להשמנת יתר ומשמש כמנבא של סיכון לחלות במחלת לב וכלי דם ולמוות. לצורך חישובו מחלקים את המשקל שלנו (בקילוגרמים) בגובה (במטרים) בריבוע. מדד מסת גוף של 19.5-24.9 הוא טוב. מדד מסת גוף של 25 – 29.9 מייצג משקל עודף ומעלה את הסיכון למוות ב- 72%. מדד מסת גוף של יותר מ- 30 מייצג השמנה ומעלה את הסיכוי למוות ב- 161%. מדד מסת גוף של מעל 35 מייצג השמנה המעלה את הסיכון למוות מוקדם ב- 244%. המסר: אם מדד מסת גוף שלך גבוה נסה לגבוה ואם אתה לא מצליח הורד משקל.

מחקרים חדשים מצביעים על כך שמדידה של היקף המותניים ביחס לגובה נותנת מדד אמין יותר לגבי בריאותינו ופוטנציאל המחלות העתידיות שלנו. כך למשל התחזית לגבי הסיכון לחלות במחלות של לב וכלי דם, סוכרת, לחץ דם התקפי לב ושבץ מוחי היו מדויקים יותר בשיטה זו לעומת השיטה הקודמת שהעריכה את הסיכונים הבריאותיים באמצעות BMI. השאיפה של כולנו צריכה להיות היקף מותניים שהוא פחות ממחצית הגובה שלנו.

הימנעו מעישון

חיים ארוכים ללא עישון
חיים ארוכים ללא עישון

עישון מפחית את הסבירות שתחיו חיים ארוכים. אין כמעט מחלות ופגעים שלא נקשרים לעישון. לכן, כאשר מדברים על הארכת חיים ושיפור האיכות שלהם אז קודם כל אתם צריכים להפסיק לעשן. עובדה מעניינת לגבי עישון. אין עישון בטוח. אפילו סיגריה אחת ביום מעלה את הסיכון למות ב30%. המסר: עשו כל שניתן להפסיק עם העישון.

צמצמו שתיית אלכוהול

שתיית אלכוהול מרובה מפחיתה את הסיכוי שתחיו חיים ארוכים. הסיכוי לחלות במספר סוגים של סרטן ( מערכת העיכול, כבד ושד) עולים באופן משמעותי בגין שתיית יתר של אלכוהול. לעומת זאת כמות קטנה של אלכוהול עשויה לגרום לנו טוב. המסר: הגבל עצמך לכוסית אחת ליום. לא יותר.

חשיבה חיובית והימנעות ממתחים נפשיים

אדם אופטימי מעלה את סיכוייו לחיות חיים ארוכים. לאופטימיות וחשיבה חיובית יש כוח מופלא על בריאותינו ואורך חיינו. כך למשל מסתבר שאנשים שללא קשר למצב בריאותם חושבים שהם בריאים נוטים לחיות יותר מאשר אלו החוששים כל הזמן שבריאותם רופפת. מתח נפשי פוגע בגוף באופן ישיר וברור. אנשים לחוצים נמצאים בקבוצת סיכון להתפתחות מחלות שהן בחלקן מקצרות חיים ובכלל זה מחלות סרטן, מחלות לב וכלי דם ועוד. אנשים לחוצים סובלים מההפרעות שינה, מאכילה יתרה ועוד הגורמים גם הם לשכיחות גבוהה יותר של הפרעות בריאותיות. המסר: חשיבה חיובית היא חצי ניצחון והיא שקולה להרבה מהטיפים האחרים שאנו מציינים כאן. במקרה הצורך, מדיטציה עשויה להועיל גם כן.

אכלו נכון ומאוזן

אכילה בריאה מאריכה את החיים
אכילה בריאה מאריכה את החיים

סוג המזון שאנו צורכים וכמות המזון קובעים בין יתר הדברים האם תחיו חיים ארוכים. צמצמו את כמות האוכל המתועש והגדילו את חלקו של המזון מן הטבע. גוונו את אכילתכם. הוויטמינים, המינרלים החלבונים, השומנים והפחמימות הנדרשים לתחזוקה בריאה ושוטפת של גופינו צריכים אכילה מגוונת. לכל ירק או פרי את הייחודיות שלו ואת יכולתו למלא אחר צורך שלנו. לגבי פירות המסר לדוגמה: תפוח, תפוז, ובננה ביום ראשון. קיווי, מלון ומנגו ביום שני וכך הלאה.

שמרו על שעות ואיכות השינה

ללא שינה מספקת ואיכותית הסיכוי שלכם לחיות חיים ארוכים נפגע. לשינה יש חשיבות עצומה במניעת התפתחות מחלות ופגיעה באיכות חיינו. במצב של חוסר שינה נפגעות אט אט כל מערכות הגוף. אנו חולים יותר עייפים יותר מאבדים מריכוזינו ועוד עוד. המסר: הקפידו על שינה טובה מידי יום (קראו עוד בנושא).

מעמד סוציו אקונומי

לאנשים ממעמד סוציו אקונומי נמוך סיכון גדול יותר למות מבעיות לב, ממחלות סרטן מסוימות (ריאות) ומתאונות דרכים. במידה ואתה משתייך למעמד סוציו אקונומי נמוך עשה אחד מן הדברים הבאים: או הזהר והקפד על כל הכללים האחרים המצוינים כאן או עשה מאמץ לשפר את מצבך הכלכלי. במחשבה שנייה אולי תעשה גם וגם.

פעילות גופנית והימנעות מאורח חיים יושבני

אין סוף מחקרים שבים ומאשרים את הנחיצות של פעילות גופנית והימנעות מאורח חיים יושני לאריכות ולאיכות חיים. ולמען האמת לא צריך יותר מידי. אפילו להליכה של 10,000 צעדים ביום יש כבר השפעה מאריכת חיים. לפעילות גופנית ישנם השפעות חיוביות בין היתר על הלב וכלי הדם. מחקרים מצביעים על כך שלאנשים המבצעים 3 שעות שבועיות של פעילות גופנית בעצימות בינונית או גבוהה יש DNA ותאים צעירים ב- 9 שנים בהשוואה לאנשים שאינם מתאמנים. אין סוף מחקרים הגיעו למסקנה שישיבה ממושכת מקצרת חיים. עקב כך, יש המכנים את הישיבה כעישון החדש.

לפעילות גופנית המתבצעת בטבע ישנם יתרונות נפשיים וכבונוס גם חשיפה לשמש ומילוי המאגר של ויטמין D. ויטמין D חשוב מאוד לצמצום הסיכון לשברים שמהווים גורם מוות משמעותי בגיל המבוגר. חשוב לציין שלחשיפה לשמש עלולה להיות השפעה מסרטנת אז נכון לעשות זאת באופן מפוקח. עוד נציין שפעילות גופנית משפרת את איכות השינה שגם היא חשובה לאריכות ימם. אז זכרו, הגוף שלך נועד לזוז לא לשבת על כיסא אז צא לדרך.

שמרו על חיים חברתיים וזוגיים טובים

מתברר שלחיים חברתיים ישנה השפעה כבירה על אריכות החיים. מחקר ארוך שנים של אוניברסיטת הרווארד הגיע למסקנה שבדידות משמעותה קיצור החיים בעוד שחיים חברתיים קריטיים לחיים ארוכים. מערכת יחסים טובה ובעלת משמעות עם בן או בת הזוג ועם חברים מאריכה חיים. אנשים נשואים חיים יותר שנים מרווקים ואילו אלה שחיי הנישואים שלהם טובים חיים עוד יותר שנים. פעילות גופנית ובכלל זה גם חיי מין עשירים עם בן או בת הזוג משלבת למעשה שני גורמים מאריכי חיים יחדיו.

בצעו בדיקות רפואיות

בצעו באופן שגרתי ובהתאם להמלצות הרופאים בדיקות כדי לאתר מוקדם ככל האפשר כול סימן למחלה שעלולה להשפיע על תוחלת החיים שלכם. במידה והפרעה בריאותית כזאת או אחרת מתגלה יש לטפל בה ללא דיחוי. סיכויי הריפוי של מחלות ובעיקר של מחלות קטלניות עולה ככול שאנו מתחילים את הטיפול בהן מוקדם יותר. דוגמאות לבדיקות שעשויות לאפשר לכם לחיות שנים ארוכות יותר כוללות ממוגרפיה, קולונוסקופיה, בדיקת פאפ לאבחון מוקדם של סרטן צוואר הרחם, ועוד.

הימנעו מסיכונים מיותרים

הרבה מידי מקרה מוות נגרמים בגלל תאונות דרכים או תאונות אחרות ולא בגלל זקנה. נטילת סיכונים על הכבישים או בתגרות ידיים עלולה להסתיים במוות מוקדם. זהירות מתבקשת גם כאשר אתם נוהגים להקשיב למוזיקה עם אוזניות משוכללות שמנטרלות רעשים חיצוניים, בעודכם חוצים כבישים סואנים. גם אכילה אובססיבית מהווה סוג של לקיחת סיכון וכך גם עישון שעלול לקצר את חייכם בעד 10 שנים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון