כאב בשריר הירך האחורי
כאב בשריר הירך האחורי

כאב בשריר הירך האחורי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב בשריר הירך האחורי או בשמם העברי “שרירי מיתר הברך”, הוא עניין שכיח ביותר. ספורטאים ובעיקר אלו שעוסקים בענפי ספורט המחייבים ריצה מהירה וקפיצה מהווים את קבוצת הסיכון העיקרית למתיחה או קרע בשריר הירך האחורי. הגורם לכך הוא לרוב עומסי יתר על שרירים כתוצאה מפעילות חוזרנית או בגלל פעילות הכרוכה בעומס מתפרץ.

כאבים בירך מאחור עלולים להיגרם בגלל סיבות רבות כולל במהלך פעילות כמו כדורגל, טניס כדורסל ועוד הדורשים מהירות מתפרצת, שינויי כיוון מהירים, כוח וזריזות. בחלק מהמקרים הכאבים בחלק האחורי של הירך מאחור מתפתחים בגלל נזקים לרקמות המרכיבות את הירך כולל שרירים, גידים, גלי דם, מפרקים ועוד. בחלק אחר של המקרים הכאבים בירך מאחור הללו נגרמים בגלל נזקים בחלקי גוף מרוחקים המקרינים כאב לאזור הירך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב בשריר הירך האחורי – רקע

מתיחה או קרע באחד או יותר משלושת הגידים והשרירים המרכיבים את שרירי המיתר (Hamstring) היא פציעת ספורט שכיחה וכואבת. שרירי הירך האחוריים אחראים על כפיפת הברך. עומסי יתר הם הגורמים העיקריים לפציעה זאת. מסיבה זאת מתיחה או קרע בשריר הירך האחורי מתפתחים בעיקר בקרב ספורטאים שבמסגרת עיסוקם משלבים ריצות מהירות, קפיצות ושינויי כיוון מהירים. בין הספורטאים שנמצאים בקבוצת הסיכון לפצוע את שריר הירך האחורי נמנה כדורגלנים, שחקני כדור סל, שחקני טניס, אצנים ועוד. בין גורמי הסיכון לפציעה זאת נמנה ראשית כול גיל, ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכוי להיפצע בשריר הזה, אי הקפדה על חימום לפני פעילות, שריר ארבע ראשי (אנטגוניסט) קצר, שרירי הישבן חלשים וזה גורם לשרירי הירך האחורי לעבוד קשה יותר ועוד.

סימנים ותסמינים של פציעה זאת כוללים כאב ומגבלות תנועה ותפקוד ברמות חומרה שונות. מנוחה ושיקום עצמי של השריר עשויים להספיק כאשר מדובר במתיחה קלה בלבד. כאשר מדובר במתיחה משמעותית או קרע בשריר יש צורך בטיפול מקצועי. יש חשיבות לאבחון מדויק של מהות ההפציעה וחומרתה. בהתבסס על האבחון והאומדן הנכונים של חומרת הנזק ניתן לטפל ביעילות גבוה יותר בפציעה של שריר המיתר. עוד יש לקחת בחשבון, ראשית טיפול ושיקום חלקיים מותירים את השריר חלש ומזמינים הישנות של הפציעה ושנית חזרה מוקדמת מידי, בטרם החלים השריר לחלוטין עלולה לגרום לפציעה חוזרת.

אנטומיה של שריר הירך האחורי

קבוצת שלושת שרירי המיתר הממוקמים בחלק האחורי של הירך כוללים את שריר הירך הדו ראשי (Biceps Femoris), השריר החצי קרומי (Semimembranosus) והשריר החצי גידי (Semitendinosus). נקודת ההתחלה של שלושת השרירים נמצאת בגבששת השת (Ischium) מלבד הראש הקצר של שריר הירך הדו ראשי שתחילתו בחלק האחורי של עצם הירך. שלושת השרירים יורדים מטה ונאחזים בעצם השוקה (Tibia) מלבד הראש הארוך של השרירי הדו ראשי של הירך שנאחז גם בעצם השוקית (fibula) וגם ברצועה הקולטרלית החיצונית (Lateral collateral ligament).

שלושת השרירים מעוצבבים על ידי עצב השוקה (Tibial nerve) שמקורו בעצב הסיאטי (L5-S2) מלבד הראש הקצר של השרירי הדו ראשי של הירך המעוצבב באמצעות העצב השוקיתי המשותף (Common Fibular Nerve) שגם הוא מהווה שלוחה של העצב הסיאטי. התפקיד העיקרי של שרירי המיתר כולל כפיפת מפרק הברך ופשיטת מפרק הירך אך יש ביכולתם, במצב שבו הברך כפופה גם לסובב את השוק פנימה באמצעות השרירים החצי קרומי והחצי גידי ולסובב את השוק החוצה באמצעות שריר הירך הדו ראשי.

כאב בשריר הירך האחורי – גורמים

מתיחה ו/או קרע של שריר המיתר נגרם כאשר השריר או הגיד נחשפים לעומס הלוקח אותם אל מעבר למגבלות שלהם. עומס כזה עלול להיגרם בגלל טראומה, מאמץ גדול חד פעמי או ממאמצים ותנועות חוזרניים. טראומה עלולה לגרום לגיד או לשריר המיתר להימתח מעבר ליכולות המתיחה שלהם. תנועה מתפרצת כמו למשל בעת ניתור או יציאה לספרינט עלולים ליצור עומס חד פעמי גדול מהיכולות של השריר לספוג.

בהרבה מקרים של עומסי יתר שריר או גיד המיתר נמתחים או נקרעים בעודם מתארכים ומתכווצים בו זמנית (Eccentric contraction). כמו למשל במצב של ריצה מהירה כאשר שריר המיתר נמתח בעודו מכווץ ובנוסף מוטל עליו עומס באמצעות משקל הגוף. שריר ארבע ראשי חזק במיוחד מושך ומאריך יתר על המידה את שריר המיתר החלש ומאפשר התפתחות של מתיחה / או קרע.

כאב בשריר הירך האחורי – גורמי סיכון

מגוון גורמי הסיכון להיווצרות מתיחה או קרע בשריר המיתר בחלק האחורי של הירך כולל בראש וראשונה חוסר איזון בין עוצמתם וגמישותם של שרירי המיתר השונים או חוסר איזון בין עוצמתם וגמישותם של שרירי המיתר לאלו של השריר הארבע ראשי המהווה את השריר האנטגוניסטי. חוסר איזון שרירי פוגע בביצוע התנועה. כאשר השריר הארבע ראשי חזק יותר באופן משמעותי משריר המיתר הוא עלול לגרום למתיחה כוחנית של שריר המיתר ולגרום לנזקים האמורים.

גורמי סיכון נוספים כוללים פציעה קודמת של שריר המיתר, גיל (ככול שאנו מתבגרים הסיכון עולה), פעילות גופנית המחייבת שינויי כיוון מהירים וכוחניים כמו בספרינטים, רקדנים, משחק טניס, כדורגל וכדורסל, חוסר גמישות, חולשת שרירי המיתר, עייפות של שרירי המיתר, תחילת פעילות עיקרית ללא חימום ראוי, נעליים לא טובות ועוד.

סימנים ותסמינים נלווים

לעיתים קרובות יחוש הפצוע קול קריעה ולאחריו יחלו הכאבים ושאר הסימנים והתסמינים.הכאב בשריר הירך האחורי יכול להיות קל ולא להפריע לתנועה או לתפקוד אבל גם עלול להיות קשה ולהקשות על הליכה ואפילו על עמידה. חומרת הנזק לשריר המיתר תקבע מה יהיו הסימנים והתסמינים וחומרתם. נהוג לחלק את חומרת הנזק לשלוש רמות:

– רמת חומרה קלה

כאב בשריר הירך האחורי
כאב בשריר הירך האחורי

מתיחת יתר בלבד של סיבי השריר. תסמינים מופעים לרוב רק לאחר תום הפעילות. כוח השריר נשמר גם נגד התנגדות, הנפיחות מינימאלית אם בכלל קיימת, פגיעה חלקית בגמישות של השריר, נוקשות בשריר במצב של מתיחה, כאב במצב של ישיבה, עלייה במדרגות או הליכה בעלייה. הליכה במישור לרוב אינה יותר תסמינים. ברוב המקרים פעילות נושאת משקל אינה מוגבלת באופן משמעותי.

– רמת חומרה בינונית

קרע חלקי ברקמת השריר. תסמינים כולל כאב וקושי לנוע הינם משמעותיים יותר ומופיעים בעת הפציעה או בסמוך לה, פגיעה בכוח ובגמישות של השריר, כאב בעת מתיחה או כיווץ של השריר, כאב בעת במישוש מקום הנזק בשריר, כאב בעת בדיקת השריר נגד התנגדות ו/או בעת יישור של הברך. לאחר מספר ימים תיתכן הופעה של שטפי דם מתחת למקום הקרע.

– רמת חומרה קשה

קרע גדול או מלא של השריר. סימנים ותסמינים מידיים כולל בליטה והיווצרות מדרגה במקום הקרע, כאב חריף במקום הקרע, חוסר יכולת ללכת בלי כאב חריף. לאחר מספר ימים יופיעו שטפי דם מתחת למקום הקרע.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן