כאב בשריר הירך האחורי

כאב בשריר הירך האחורי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאב בשריר הירך האחורי או בשמם העברי "שרירי מיתר הברך", הוא עניין שכיח ביותר. ספורטאים ובעיקר אלו שעוסקים בספורט המחייב ריצה מהירה וקפיצה מהווים את קבוצת הסיכון העיקרית למתיחה או קרע בשריר הירך האחורי. הגורם לכך הוא לרוב עומסי יתר על שרירים כתוצאה מפעילות חוזרנית או בגלל פעילות הכרוכה בעומס מתפרץ.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בירך מאחור עלולים להיגרם בגלל סיבות רבות כולל במהלך פעילות כמו כדורגל, טניס כדורסל ועוד הדורשים מהירות מתפרצת, שינויי כיוון מהירים, כוח וזריזות. בחלק מהמקרים הכאבים בחלק האחורי של הירך מאחור מתפתחים בגלל נזקים לרקמות המרכיבות את הירך כולל שרירים, גידים, גלי דם, מפרקים ועוד. בחלק אחר של המקרים הכאבים בירך מאחור הללו נגרמים בגלל נזקים בחלקי גוף מרוחקים המקרינים כאב לאזור הירך.

  {loadposition inside-page}

  כאב בשריר הירך האחורי – רקע

  מתיחה או קרע באחד או יותר משלושת הגידים והשרירים המרכיבים את שרירי המיתר (Hamstring) היא פציעת ספורט שכיחה וכואבת. שרירי הירך האחוריים אחראים על כפיפת הברך. עומסי יתר הם הגורמים העיקריים לפציעה זאת. מסיבה זאת מתיחה או קרע בשריר הירך האחורי מתפתחים בעיקר בקרב ספורטאים שבמסגרת עיסוקם משלבים ריצות מהירות, קפיצות ושינויי כיוון מהירים. בין הספורטאים שנמצאים בקבוצת הסיכון לפצוע את שריר הירך האחורי נמנה כדורגלנים, שחקני כדור סל, שחקני טניס, אצנים ועוד. בין גורמי הסיכון לפציעה זאת נמנה:

  • גיל, ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכוי להיפצע בשריר הזה
  • אי הקפדה על חימום לפני פעילות,
  • שריר ארבע ראשי (אנטגוניסט) קצר
  • שרירי הישבן חלשים וזה גורם לשרירי הירך האחורי לעבוד קשה יותר ועוד

  סימנים ותסמינים של פציעה זאת כוללים כאב ומגבלות תנועה ותפקוד ברמות חומרה שונות. מנוחה ושיקום עצמי של השריר עשויים להספיק כאשר מדובר במתיחה קלה בלבד. כאשר מדובר במתיחה משמעותית או קרע בשריר יש צורך בטיפול מקצועי. יש חשיבות לאבחון מדויק של מהות הפציעה וחומרתה. בהתבסס על האבחון והאומדן הנכונים של חומרת הנזק ניתן לטפל ביעילות גבוה יותר בפציעה של שריר המיתר. חשוב לזכור, טיפול ושיקום חלקיים מותירים את השריר חלש ומזמינים הישנות מהירה של הפציעה. עוד חשוב לזכור גם חזרה מוקדמת מידי, בטרם החלים השריר לחלוטין מעלה את הסיכון לפציעה חוזרת.

  אנטומיה של שריר הירך האחורי

  קבוצת שלושת שרירי המיתר הממוקמים בחלק האחורי של הירך כוללים את שריר הירך הדו ראשי (Biceps Femoris), השריר החצי קרומי (Semimembranosus) והשריר החצי גידי (Semitendinosus). נקודת ההתחלה של שלושת השרירים נמצאת בגבששת השת (Ischium) מלבד הראש הקצר של שריר הירך הדו ראשי שתחילתו בחלק האחורי של עצם הירך. שלושת השרירים יורדים מטה ונאחזים בעצם השוקה (Tibia) מלבד הראש הארוך של השרירי הדו ראשי של הירך שנאחז גם בעצם השוקית (fibula) וגם ברצועה הקולטרלית החיצונית (Lateral collateral ligament).

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   שלושת השרירים מעוצבבים על ידי עצב השוקה (Tibial nerve) שמקורו בעצב הסיאטי (L5-S2) מלבד הראש הקצר של השרירי הדו ראשי של הירך המעוצבב באמצעות העצב השוקיתי המשותף (Common Fibular Nerve) שגם הוא מהווה שלוחה של העצב הסיאטי. התפקיד העיקרי של שרירי המיתר כולל כפיפת מפרק הברך ופשיטת מפרק הירך אך יש ביכולתם, במצב שבו הברך כפופה גם לסובב את השוק פנימה באמצעות השרירים החצי קרומי והחצי גידי ולסובב את השוק החוצה באמצעות שריר הירך הדו ראשי.

   גורמים לכאבים בשרירי הירך האחוריים

   מתיחה ו/או קרע של שריר המיתר נגרם כאשר השריר או הגיד נחשפים לעומס הלוקח אותם אל מעבר למגבלות שלהם. עומס כזה עלול להיגרם בגלל טראומה, מאמץ גדול חד פעמי או ממאמצים ותנועות חוזרניים. טראומה עלולה לגרום לגיד או לשריר המיתר להימתח מעבר ליכולות המתיחה שלהם. תנועה מתפרצת כמו למשל בעת ניתור או יציאה לספרינט עלולים ליצור עומס חד פעמי גדול מהיכולות של השריר לספוג.

   בהרבה מקרים של עומסי יתר שריר או גיד המיתר נמתחים או נקרעים בעודם מתארכים ומתכווצים בו זמנית (Eccentric contraction). כמו למשל במצב של ריצה מהירה כאשר שריר המיתר נמתח בעודו מכווץ ובנוסף מוטל עליו עומס באמצעות משקל הגוף. שריר ארבע ראשי חזק במיוחד מושך ומאריך יתר על המידה את שריר המיתר החלש ומאפשר התפתחות של מתיחה / או קרע.

   גורמי סיכון לכאבים בשרירי הירך האחוריים

   מגוון גורמי הסיכון להיווצרות מתיחה או קרע בשריר המיתר בחלק האחורי של הירך כולל בראש וראשונה חוסר איזון בין עוצמתם וגמישותם של שרירי המיתר השונים או חוסר איזון בין עוצמתם וגמישותם של שרירי המיתר לאלו של השריר הארבע ראשי המהווה את השריר האנטגוניסטי. חוסר איזון שרירי פוגע בביצוע התנועה. כאשר השריר הארבע ראשי חזק יותר באופן משמעותי משריר המיתר הוא עלול לגרום למתיחה כוחנית של שריר המיתר ולגרום לנזקים האמורים.

   גורמי סיכון נוספים כוללים פציעה קודמת של שריר המיתר, גיל (ככול שאנו מתבגרים הסיכון עולה), פעילות גופנית המחייבת שינויי כיוון מהירים וכוחניים כמו בספרינטים, רקדנים, משחק טניס, כדורגל וכדורסל, חוסר גמישות, חולשת שרירי המיתר, עייפות של שרירי המיתר, תחילת פעילות עיקרית ללא חימום ראוי, נעליים לא טובות ועוד.

   סימנים ותסמינים נלווים

   לעיתים קרובות יחוש הפצוע קול קריעה ולאחריו יחלו הכאבים ושאר הסימנים והתסמינים. הכאב בשריר הירך האחורי יכול להיות קל ולא להפריע לתנועה או לתפקוד אבל גם עלול להיות קשה ולהקשות על הליכה ואפילו על עמידה. חומרת הנזק לשריר המיתר תקבע מה יהיו הסימנים והתסמינים וחומרתם. נהוג לחלק את חומרת הנזק לשלוש רמות:

   – רמת חומרה קלה

   כאב בשריר הירך האחורי
   כאב בשריר הירך האחורי

   מתיחת יתר בלבד של סיבי השריר. תסמינים מופעים לרוב רק לאחר תום הפעילות. כוח השריר נשמר גם נגד התנגדות, הנפיחות מינימלית אם בכלל קיימת, פגיעה חלקית בגמישות של השריר, נוקשות בשריר במצב של מתיחה, כאב במצב של ישיבה, עלייה במדרגות או הליכה בעלייה. הליכה במישור לרוב אינה יותר תסמינים. ברוב המקרים פעילות נושאת משקל אינה מוגבלת באופן משמעותי.

   – רמת חומרה בינונית

   קרע חלקי ברקמת השריר. תסמינים כולל כאב וקושי לנוע הנם משמעותיים יותר ומופיעים בעת הפציעה או בסמוך לה, פגיעה בכוח ובגמישות של השריר, כאב בעת מתיחה או כיווץ של השריר, כאב בעת במישוש מקום הנזק בשריר, כאב בעת בדיקת השריר נגד התנגדות ו/או בעת יישור של הברך. לאחר מספר ימים תיתכן הופעה של שטפי דם מתחת למקום הקרע.

   – רמת חומרה קשה

   קרע גדול או מלא של השריר. סימנים ותסמינים מידיים כולל בליטה והיווצרות מדרגה במקום הקרע, כאב חריף במקום הקרע, חוסר יכולת ללכת בלי כאב חריף. לאחר מספר ימים יופיעו שטפי דם מתחת למקום הקרע.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,