פס אנסרין בורסיטיס

פס אנסרין בורסיטיס דלקת באמתחת רגל האווז
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פס אנסרין בורסיטיס או דלקת באמתחת רגל האווז היא אחת הסיבות האפשריות להתפתחות כאבים בחלק הפנימי של מפרק הברך. "אמתחת רגל האווז" הוא הכינוי של אמתחת (בורסה) המצויה בחלק הפנימי של הברך כחמישה סנטימטרים מתחת לקו המפרק. הקרבה הזאת אל מפרק הברך גורמת לעתים קרובות לאבחון שגוי בגלל הסברה שסימנים ותסמינים אלו נובעים מנזקים לאחת הרקמות בתוך המפרק ובכלל זה קרע רצועה או קרע מיניסקוס.

  כאבי ברכיים הם מהכאבים השכיחים ביותר בקרב בני האדם למעשה רוב בני האדם סובלים מהם או יסבלו מהם במהלך חייהם. הגורמים האפשריים לכאבים אלו הם רבים וכוללים בין היתר עומסי יתר, חבלות, מחלות ועוד. גורמי הסיכון כוללים סוגים של פעילות ספורט, סוג של מקצוע, גיל, מבנה אנטומי ועוד. חשוב לזהות את המקור המדויק לכאב על מנת שאפשר יהיה לטפל בו באופן יעיל. זכרו, בכל מקרה של כאבי ברכיים יש לבחון את האפשרות שהגורם הנו פס אנסרין בורסיטיס.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   פס אנסרין בורסיטיס – רקע

   בדומה לתפקיד המוטל על יתר האמתחות באזורי גוף אחרים גם תפקידה של אמתחת רגל האווז הוא מניעת חיכוך על ידי יצירת הפרדה בין עצם השוקה (Tibia) לבין הגיד משותף לשלושת השרירים: שריר החייטים (Sartorius), השריר העדין (Gracilis) והשריר החצי גידי (Semitendinosus). חשוב לציין שאין קשר אנטומי בין פס אנסרין או רגל האווז לבין מפרק הברך אך יש קשר ביומכני. עומסי יתר חוזרניים על הברך עלולים לגרום בין היתר להתפתחות פס אנסרין בורסיטיס (Pes anserine bursitis) ובעקבות כך כאבי ברכיים וסימנים ותסמינים נוספים.

   התופעה שכיחה בשני המינים ובקרב כול קבוצות הגיל. צעירים וצעירות העוסקים בספורט כמו שימוש במכשיר אליפטי בחדר הכושר, שחייה (שחיית חזה בעיקר) ריצה או כול פעילות חוזרנית עם הברך, בקרב נשים שמנות ובקרב מבוגרים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית בברך. עוד נמצא שגם חולים בסוכרת סוג 2 מהווים קבוצת סיכון לתופעה הזאת. אבחון וזיהוי מדויק של התפתחות פס אנסרין בורסיטיס מועילים לצורך מיקוד הטיפול וזירוז הריפוי.

   אנטומיה של פס אנסרין

   המונח רגל האווז – פס אנסרין (Pes anserine) נובע מהדמיון של הגיד הזה לכף רגל בעלת שלוש אצבעות. גיד רגל האווז נאחז בחלק העליון של עצם השוקה בצדו החזיתי תיכוני. גיד זה הוא גיד משותף לשריר החייטים, לשריר העדין ולשריר החצי גידי. כול אחד מהשרירים הללו מעוצבב על ידי עצב נפרד: שריר החייטים באמצעות העצב הפמורלי (Femoral), השריר העדין באמצעות העצב הסותם (Obturator) והשריר החצי גידי באמצעות עצב השוקה (Tibial). תפקידם של שרירים אלו כולל קירוב של הברך, כפיפה של הברך וכן סיבוב פנימה של הברך. גיד רגל האווז עובר מעל החיבור התחתון של הרצועה העקיפה התיכונה (Medial collateral ligament). אמתחת רגל האווז ממוקמת ברוב המקרים בין עצם השוקה לבין גיד רגל האווז המשותף ולעתים בין הגיד המשותף לבין הרצועה העקיפה התיכונה. חשוב לציין שאין קשר אנטומי ישיר בין מפרק הברך לבין אמתחת רגל האווז.

   גורמים לפס אנסרין בורסיטיס

   פס אנסרין או אמתחת רגל האווז ממוקמת באזור הנתון לחיכוך ועומס חוזרים ונשנים. עומסים אלו הנובעים מהפעלת הברכיים עלולים להתפתח לכדי עומסי יתר ולגרום להתפתחות פס אנסרין בורסיטיס. עומסי יתר עלולים להתפתח עקב ביצוע מאמצים חוזרניים או מאמץ חד פעמי גדול במיוחד. גם חבלה לאזור האנטומי שבו ממוקמת האמתחת עלולה לגרום להתפתחות הדלקת.

   גורמי סיכון לפס אנסרין בורסיטיס

   פס אנסרין בורסיטיס
   פס אנסרין בורסיטיס

   היות והגורם העיקרי להתפתחות פס אנסרין בורסיטיס הוא עומס יתר. כול אדם שבשל עיסוקו עושה שימוש מוגבר בברכיים חשוף להיווצרות הבעיה. כך למשל ספורטאים, אנשים שעיסוקם מחייב עלייה וירידה תכופים במדרגות ועוד. גורמי סיכון נוספים כוללים כמובן גיל (עם הגיל עולה הסיכון), משקל עודף והשמנה, ליקויים מבניים הגורמים להצטברות עומסים בגפיים כמו למשל כף רגל שטוחה, ברכי O או ברכי X, מחלות פרקים ומחלות הפוגעות בזרימת הדם כגון סוכרת.

   פס אנסרין בורסיטיס – סימנים ותסמינים

   פס אנסרין בורסיטיס תגרום לרוב להתפתחות הסימנים והתסמינים הבאים: כאבים בחלק הפנימי של הברך מעט מתחת לקו הברך וכן למגבלות תנועה של הברך. פעילות היוצרת עומסים על הברכיים כגון עלייה ו/או ירידה במדרגות, הליכה, ריצה כפיפת ברכיים ועוד עלולים להחמיר כאבי ברכיים על רקע זה. מגע, מישוש או לחץ על המיקום של אמתחת רגל האווז בחלק התיכוני קדמי של עצם השוקה מעט מתחת לקו מפרק הברך יניב כאב. יתכנו נפיחות מקומית וחולשה של שרירי המיתר.

   אבחון פס אנסרין בורסיטיס

   כאבי ברכיים עלולים להתפתח על רקע של נזקים למגוון רחב של רקמות כולל שחיקת סחוסים, קרע מיניסקוס, מתיחה או קרע של רצועות, דלקות באמתחות השונות באזור הברך ובכלל זה פס אנסרין בורסיטיס, שברים ועוד. לעיתים קרובות מידי נזקים לאמתחת רגל האווז מאובחנת באופן שגוי כבעיה בברך עצמה. היכולת לזהות את הרקמה שניזוקה חשובה מאין כמוה לקביעת הטיפול נכון ולצמצום הסיכון של התדרדרות הבעיה. את האבחון נתחיל עם היסטוריה רפואית, נעבור לבדיקה גופנית ובמידת הצורך נעשה שימוש באמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

   היסטוריה רפואית

   במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על קיומן של מחלות שעלולות לפגוע גם בברכיים ו/או על קיומן של נטיות גנטיות להתפתחות מחלות מסוג זה כולל שיגדון, דלקת פרקים וסוכרת. נבקש לדעת בין היתר איפה בדיוק ממוקם הכאב ומתי החל?, מה גרם להתפתחות כאבי ברכיים?, נקבל תיאור של הכאב ונברר מה הם הפעולות ו/או המנחים שמשפיעים על עוצמתו. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

   בדיקה גופנית

   מטרת הבדיקה הגופנית שחזור של אותם כאבי ברכיים שעליהם מתלונן החולה, זיהוי הרקמה הפגועה ואומדן חומרת הפגיעה. במהלך הבדיקה הגופנית נתצפת על הברך במצבים שונים כולל עמידה, כפיפת ברכיים, הליכה, ריצה וקפיצה (צליעה). נמדוד טווחי תנועה של הברך ושל המפרקים האחרים בשרשרת הקינמטית באופן פסיבי ואקטיבי (מגבלות תנועה של הברך, כאב באזור האמתחת) נמשש את הברך על רקמותיה (רגישות במיקום האנטומי של אמתחת רגל האווז עלולה להצביע על פס אנסרין בורסיטיס), נבצע בדיקות אורתופדיות ובכלל זה מבחן תומס, גמישות שרירי המיתר (Hamstring), מדידת אורך רגליים, בדיקת תקינות המיניסקוס (McMurray’s), בדיקת תקינות רצועות הברך ועוד. כמו כן נבצע בדיקות נוירולוגיות כדי לשלול הקרנות כאב מהגב התחתון.

   בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה

   ברוב המכריע של המקרים נוכל בשלב הזה לאבחן את הגורם לכאבים ברמה גבוהה של ודאות. רק במידה ויש עדיין ספק או יש צורך לשלול נזקים נוספים או מחלות רקע או שהחולה אינו מגיב לטיפולים הניתנים לו נעזר בבדיקות הדמיה ו/או בדיקות מעבדה. אמצעי הדמיה המועדף יהיה דימות תהודה מגנטי (MRI) שכן אמצעי זה הוא הרגיש ביותר לפגיעה ברקמה רכה ולכן גם ל אין תועלת בצילומי רנטגן.

   דגלים אדומים ודגלים צהובים

   נוכחות של סימנים ותסמינים כגון צמרמורת, חום, אובדן משקל לא מוסבר, כאבי ברכיים חריפים גם במנוחה, מהווים דגל אדום המעלה את הסיכון לכך שהגורם לתסמינים הללו אינו מכאני ומחייבים הפניית החולה להמשך בירורים. סימנים ותסמינים נפשיים המעידים על מצב נפשי ירוד מהווים דגל צהוב המעלה את הסיכון שהטיפול עלול להיות ממושך יותר.

   אבחנה מבדלת

   לא תמיד מקור הכאב בחלק הפנימי של הברך הוא פס אנסרין בורסיטיס. לעתים עלולים הסימנים והתסמינים באזור האנטומי הזה לנבוע מנזק לרקמות סמוכות אחרות כולל מהגיד עצמו, מרקמת החיבור מקומית או מרקמת השומן התת-עורי. פגיעות נוספות בברך שעלולות לגרום למגוון של סימנים ותסמינים דומים בחלקם להפרעה המדוברת פה – פס אנסרין בורסיטיס כוללות בין היתר קרע או מתיחה של הרצועה העקיפה התיכונה, קרע מיניסקוס תיכוני, דלקת פרקים ניוונית, שבר מאמץ, נזק לדיסק הבין חולייתי מותני (בלט, בקע או פריצת דיסק) היוצר לחץ על שורש עצב מותני וגורם להשלכת כאב לברך ועוד.

   פס אנסרין בורסיטיס – טיפול

   פס אנסרין בורסיטיס שזה מכבר התפתח ולא גורם לתסמינים חריפים מידי יכול להיות מטופל ומנוהל על ידכם. חשוב להתחיל את הטיפול העצמי במהירות הגדולה ביותר האפשרית. כול עיכוב עלול להוביל להתפתחות דלקת כרונית וקשה לריפוי. הטיפול העצמי בדלקת באמתחת רגל האווז מתבססת בעיקר על התנהלות שכוללת הימנעות מתנועות ו/או מנחים המעוררים כאבי ברכיים. חשוב לשמר כול פעילות שאינה גורמת להחמרת התסמינים. מנוחה ממושכת במיטה עלולה לגרום להחמרה במצב. גם קומפרסים קרים עלולים לעכב את ההחלמה ויש להימנע מהם.

   טיפול כירופרקטי

   גם הטיפול הכירופרקטי ימליץ על התנהלות שאינה מעוררת את הכאב הנגרם בשל פס אנסרין בורסיטיס. כמו כן יכלול הטיפול שילוב של היעזרות באמצעים מרפאי דלקת כגון לייזר רך ואולטרה סאונד יחד עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שיפור התפקוד של הברך ויתר המפרקים בשרשרת הקינמטית ושל הרקמות הרכות התומכות. רק במקרה שהטיפול השמרני אינו נושא פרי נפנה את החולה לקבלת טיפול תרופתי נוגד דלקת ובכלל זה הזרקה של סטרואידים ו/או טיפול כירורגי שבין היתר יכול לכלול הסרה של רקמת האמתחת.

   מניעה

   הצעדים ההכרחיים למניעת פס אנסרין בורסיטיס כוללים: שמרו על משקל גוף תקין. שמרו על תזונה מאוזנת. הימנעו מעישון. הקפידו להיות פעילים גופנית. הקפידו על ביצוע נכון והדרגתי (סולם מאמצים) של פעילות גופנית. שמרו על כושר גופני טוב ובכלל זה על שיווי משקל תקין. שמרו על איזונם שרירי גפה תחתונה ובעיקר של שרירי המיתר בכול הנוגע לכוח וגמישות. צמצמו מאמצים הכרוכים בביצוע פעולות חוזרניות (מדרגות, כריעות ברכיים ועוד). הקפידו על נעילת נעליים מתאימות ועל הליכה ו/או ריצה נכונים. אזנו באמצעות מדרסים כפות רגליים שטוחות. לחולה סוכרת חשוב גם מסיבה זאת לאזן את רמות הסוכר. אין להתעלם מכאב. במידה ומתחילה רגישות בברך או בכול חלק גוף אחר, עצרו את הפעילות ונסו לברר מה לא בסדר.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.