דלקת באמתחת רגל האווז
דלקת באמתחת רגל האווז

דלקת באמתחת רגל האווז

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת באמתחת רגל האווז או בלעז “פס אנסרין בורסיטיס” הוא אחד הגורמים האפשריים לכאבים בחלק הפנימי של מפרק הברך. “אמתחת רגל האווז” הוא הכינוי של אמתחת (בורסה) המצויה בחלק הפנימי של הברך כחמישה סנטימטרים מתחת לקו המפרק. הקרבה הזאת אל מפרק הברך גורמת לעתים קרובות לאבחון שגוי בגלל הסברה שסימנים ותסמינים אלו נובעים מנזקים לאחת הרקמות בתוך המפרק ובכלל זה קרע רצועה או קרע מיניסקוס.

כאבי ברכיים הם מהמיחושים השכיחים ביותר בקרב בני האדם למעשה רוב בני האדם סובלים מהם או יסבלו מהם במהלך חייהם. הגורמים האפשריים לכאבים אלו הם רבים וכוללים בין היתר עומסי יתר, חבלות, מחלות ועוד. גורמי הסיכון כוללים סוגים של פעילות ספורט, סוג של מקצוע, גיל, מבנה אנטומי ועוד. חשוב לזהות את המקור המדויק לכאב על מנת שאפשר יהיה לטפל בו באופן יעיל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת באמתחת רגל האווז – רקע

בדומה לתפקיד המוטל על יתר האמתחות באזורי גוף אחרים גם תפקידה של אמתחת רגל האווז הוא מניעת חיכוך על ידי יצירת הפרדה בין עצם השוקה (Tibia) לבין הגיד משותף לשלושת השרירים: שריר החייטים (Sartorius), השריר העדין (Gracilis) והשריר החצי גידי (Semitendinosus). חשוב לציין שאין קשר אנטומי בין אמתחת רגל האווז לבין מפרק הברך אך יש קשר ביומכני. עומסי יתר חוזרניים על הברך עלולים לגרום בין היתר לדלקת באמתחת רגל האווז (Pes anserine bursitis) ולהתפתחות כאבי ברכיים.

התופעה שכיחה בשני המינים ובקרב כול קבוצות הגיל. צעירים וצעירות העוסקים בספורט כמו שימוש במכשיר אליפטי בחדר הכושר, שחייה (שחיית חזה בעיקר) ריצה או כול פעילות חוזרנית עם הברך, בקרב נשים שמנות ובקרב מבוגרים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית בברך. עוד נמצא שגם חולים בסוכרת סוג 2 מהווים קבוצת סיכון לתופעה הזאת. אבחון וזיהוי מדויק של האמתחת הדלוקה מועילים לצורך מיקוד הטיפול וזירוז הריפוי.

אנטומיה של אמתחת רגל האווז

המונח רגל האווז (Pes anserine) נובע מהדמיון של הגיד המשותף לכף רגל בעלת שלוש אצבעות. גיד רגל האווז נאחז בחלק העליון של עצם השוקה בצדו החזיתי תיכוני. גיד זה הוא גיד משותף לשריר החייטים, לשריר העדין ולשריר החצי גידי. כול אחד מהשרירים הללו מעוצבב על ידי עצב נפרד: שריר החייטים באמצעות העצב הפמורלי (Femoral), השריר העדין באמצעות העצב הסותם (Obturator) והשריר החצי גידי באמצעות עצב השוקה (Tibial). תפקידם של שרירים אלו כולל קירוב של הברך, כפיפה של הברך וכן סיבוב פנימה של הברך. גיד רגל האווז עובר מעל החיבור התחתון של הרצועה העקיפה התיכונה (Medial collateral ligament). אמתחת רגל האווז ממוקמת ברוב המקרים בין עצם השוקה לבין גיד רגל האווז המשותף ולעתים בין הגיד המשותף לבין הרצועה העקיפה התיכונה. חשוב לציין שאין קשר אנטומי ישיר בין מפרק הברך לבין אמתחת רגל האווז.

דלקת באמתחת רגל האווז – גורמים

דלקת אמתחת רגל האווז ממוקמת באזור הנתון לחיכוך ועומס חוזרים ונשנים. עומסים אלו הנובעים מהפעלת הברכיים עלולים להתפתח לכדי עומסי יתר ולגרום להתפתחות דלקת באמתחת רגל האווז. עומסי יתר עלולים להתפתח עקב ביצוע מאמצים חוזרניים או מאמץ חד פעמי גדול במיוחד. גם חבלה לאזור האנטומי שבו ממוקמת האמתחת עלולה לגרום להתפתחות הדלקת.

גורמי סיכון

דלקת באמתחת רגל האווז
דלקת באמתחת רגל האווז

היות והגורם העיקרי להתפתחות דלקת באמתחת רגל האווז הוא עומס יתר כול אדם שבשל עיסוקו עושה שימוש מוגבר בברכיים חשוף להיווצרות הבעיה. כך למשל ספורטאים, אנשים שעיסוקם מחייב עלייה וירידה תכופים במדרגות ועוד. גורמי סיכון נוספים כוללים כמובן גיל (עם הגיל עולה הסיכון), משקל עודף והשמנה, ליקויים מבניים הגורמים להצטברות עומסים בגפיים כמו למשל כף רגל שטוחה, ברכי O או ברכי X, מחלות פרקים ומחלות הפוגעות בזרימת הדם כגון סוכרת.

סימנים ותסמינים

דלקת אמתחת רגל האווז תגרום לרוב לסימנים והתסמינים הבאים: כאבים בחלק הפנימי של הברך מעט מתחת לקו הברך וכן למגבלות תנועה של הברך. פעילות היוצרת עומסים על הברכיים כגון עלייה ו/או ירידה במדרגות, הליכה, ריצה כפיפת ברכיים ועוד עלולים להחמיר כאבי ברכיים על רקע זה. מגע, מישוש או לחץ על המיקום של אמתחת רגל האווז בחלק התיכוני קדמי של עצם השוקה מעט מתחת לקו מפרק הברך יניב כאב. יתכנו נפיחות מקומית וחולשה של שרירי המיתר.

אבחון דלקת באמתחת רגל האווז

כאבי ברכיים עלולים להתפתח על רקע של נזקים למגוון רחב של רקמות כולל שחיקת סחוסים, קרע מיניסקוס, מתיחה או קרע של רצועות, דלקות באמתחת (בורסיטיס), שברים ועוד. לעיתים קרובות מידי נזקים לאמתחת רגל האווז מאובחנת באופן שגוי כבעיה בברך עצמה. היכולת לזהות את הרקמה שניזוקה חשובה מאין כמוה לקביעת הטיפול נכון ולצמצום הסיכון של התדרדרות הבעיה. את האבחון נתחיל עם היסטוריה רפואית, נעבור לבדיקה גופנית ובמידת הצורך נעשה שימוש באמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על קיומן של מחלות שעלולות לפגוע גם בברכיים ו/או על קיומן של נטיות גנטיות להתפתחות מחלות מסוג זה כולל שיגדון, דלקת פרקים וסוכרת. נבקש לדעת בין היתר איפה בדיוק ממוקם הכאב ומתי החל?, מה גרם להתפתחות כאבי ברכיים?, נקבל תיאור של הכאב ונברר מה הם הפעולות ו/או המנחים שמשפיעים על עוצמתו. לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

בדיקה גופנית

מטרת הבדיקה הגופנית שחזור של אותם כאבי ברכיים שעליהם מתלונן החולה, זיהוי הרקמה הפגועה ואומדן חומרת הפגיעה. במהלך הבדיקה הגופנית נתצפת על הברך במצבים שונים כולל עמידה, כפיפת ברכיים, הליכה, ריצה וקפיצה (צליעה). נמדוד טווחי תנועה של הברך ושל המפרקים האחרים בשרשרת הקינמטית באופן פסיבי ואקטיבי (מגבלות תנועה של הברך, כאב באזור האמתחת) נמשש את הברך על רקמותיה (רגישות במיקום האמתחת), נבצע בדיקות אורתופדיות ובכלל זה מבחן תומס, גמישות שרירי המיתר (Hamstring), מדידת אורך רגליים, בדיקת תקינות המיניסקוס (McMurray’s), בדיקת תקינות רצועות הברך ועוד. כמו כן נבצע בדיקות נוירולוגיות כדי לשלול הקרנות כאב מהגב התחתון.

בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה

ברוב המכריע של המקרים נוכל בשלב הזה לאבחן את הגורם לכאבים ברמה גבוהה של ודאות. רק במידה ויש עדיין ספק או יש צורך לשלול נזקים נוספים או מחלות רקע או שהחולה אינו מגיב לטיפולים הניתנים לו נעזר בבדיקות הדמיה ו/או בדיקות מעבדה. אמצעי הדמיה המועדף יהיה דימות תהודה מגנטי (MRI) שכן אמצעי זה הוא הרגיש ביותר לפגיעה ברקמה רכה ולכן גם ל אין תועלת בצילומי רנטגן.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

נוכחות של סימנים ותסמינים כגון צמרמורת, חום, אובדן משקל לא מוסבר, כאבי ברכיים חריפים גם במנוחה, מהווים דגל אדום המעלה את הסיכון לכך שהגורם לתסמינים הללו אינו מכאני ומחייבים הפניית החולה להמשך בירורים. סימנים ותסמינים נפשיים המעידים על מצב נפשי ירוד מהווים דגל צהוב המעלה את הסיכון שהטיפול עלול להיות ממושך יותר.

אבחנה מבדלת

לא תמיד מקור הכאב בחלק הפנימי של הברך היא דלקת באמתחת רגל האווז. לעתים עלולים הסימנים והתסמינים באזור האנטומי הזה לנבוע מנזק לרקמות סמוכות אחרות כולל מהגיד עצמו, מרקמת החיבור מקומית או מרקמת השומן התת-עורי. פגיעות נוספות בברך שעלולות לגרום למגוון של סימנים ותסמינים דומים בחלקם לדלקת באמתחת רגל האווז כוללים: קרע או מתיחה של הרצועה העקיפה התיכונה, קרע מיניסקוס תיכוני, דלקת פרקים ניוונית, שבר מאמץ, נזק לדיסק הבין חולייתי מותני (בלט, בקע או פריצת דיסק) היוצר לחץ על שורש עצב מותני וגורם להשלכת כאב לברך ועוד.

דלקת באמתחת רגל האווז – טיפול

במידה והדלקת באמתחת רגל האווז רק החלה והתסמינים אינם חריפים תוכלו לנסות באופן זמני לטפל בבעיה בעצמכם. חשוב להתחיל את הטיפול העצמי במהירות הגדולה ביותר האפשרית. כול עיכוב עלול להוביל להתפתחות דלקת כרונית וקשה לריפוי. הטיפול העצמי בדלקת באמתחת רגל האווז מתבססת בעיקר על התנהלות שכוללת הימנעות מתנועות ו/או מנחים המעוררים כאבי ברכיים. חשוב לשמר כול פעילות שאינה גורמת להחמרת התסמינים. מנוחה ממושכת במיטה עלולה לגרום להחמרה במצב. גם קומפרסים קרים עלולים לעכב את ההחלמה ויש להימנע מהם.

טיפול כירופרקטי

גם הטיפול הכירופרקטי ימליץ על התנהלות שאינה מעוררת את הכאב באמתחת. כמו כן יכלול הטיפול שילוב של היעזרות באמצעים מרפאי דלקת כגון לייזר רך ואולטרה סאונד יחד עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שיפור התפקוד של הברך ויתר המפרקים בשרשרת הקינמטית ושל הרקמות הרכות התומכות. רק במקרה שהטיפול השמרני אינו נושא פרי נפנה את החולה לקבלת טיפול תרופתי נוגד דלקת ובכלל זה הזרקה של סטרואידים ו/או טיפול כירורגי שבין היתר יכול לכלול הסרה של רקמת האמתחת.

מניעה

הצעדים ההכרחיים למניעת דלקת באמתחת רגל האווז כוללים: שמרו על משקל גוף תקין. שמרו על תזונה מאוזנת. הימנעו מעישון. הקפידו להיות פעילים גופנית. הקפידו על ביצוע נכון והדרגתי (סולם מאמצים) של פעילות גופנית. שמרו על כושר גופני טוב ובכלל זה על שיווי משקל תקין. שמרו על איזונם שרירי גפה תחתונה ובעיקר של שרירי המיתר בכול הנוגע לכוח וגמישות. צמצמו מאמצים הכרוכים בביצוע פעולות חוזרניות (מדרגות, כריעות ברכיים ועוד). הקפידו על נעילת נעליים מתאימות ועל הליכה ו/או ריצה נכונים. אזנו באמצעות מדרסים כפות רגליים שטוחות. לחולה סוכרת חשוב גם מסיבה זאת לאזן את רמות הסוכר. אין להתעלם מכאב. במידה ומתחילה רגישות בברך או בכול חלק גוף אחר, עצרו את הפעילות ונסו לברר מה לא בסדר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב, זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו…

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג

  כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג! המחקר המסוקר כאן עקב אחר מצב הרוח ואיכות השינה של בני זוג במצב שבו…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

  כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח…

 • כאבי ברכיים טאי צ'י יכול לעזור

  טאי צ'י לכאבי ברכיים? מתברר שזה עוזר. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפוגעת ברוב בני האדם. פעילות גופנית ובכלל זה…

 • כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

  כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן