כף רגל נפוחה מה גורם לזה

כף רגל נפוחה מה גורם לזה

כף רגל נפוחה מה גורם לזה? חשוב לאבחן את הגורם לנפיחות בכף הרגל. כף הרגל נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה, הליכה, ריצה ועוד. מאמצים ועומסים אלה עלולים לפצוע את הרקמות בכף הרגל או לגרום לניוון ובלאי שלהן.

שינויים ניווניים אלו גורמים על ציר הזמן לשינויים מבניים וביו מכניים בכף הרגל. אלה האחרונים מעצימים את תהליך הבלאי והשחיקה בכף הרגל. כאבים בכף הרגל יכולים להתפתח בכל נקודה אנטומית בכף הרגל. הכאב יכול להתפתח באצבעות, בכרית כף הרגל, בקשת כף הרגל ובעקב. במאמר הנוכחי "כף רגל נפוחה מה גורם לזה" נדון בגורמים האפשריים להפרעה בריאותית זאת.

כף רגל נפוחה מה גורם לזה – רקע

נפיחות של הקרסוליים והרגליים, הידוע גם בשם בצקת היקפית, הוא מצב נפוץ. מגוון רחב של גורמים וגורמי סיכון יכולים להוביל לכך. בין יתר הגורמים האפשריים נציין עמידה או ישיבה ממושכים, צריכת יתר של מלח, עודף משקל, הריון, תרופות מסוימות, פציעה, זיהום. נפיחות יכולה לנבוע מבעיות בריאותיות חמורות כגון אי ספיקת לב, מחלת כליות או קרישי דם.

השכיחות של בצקת היקפית עשויה להשתנות בהתאם לגיל, מין, מוצא אתני ואורח חיים של האוכלוסייה. כמובן שהשכיחות תלויה גם בהגדרה של נפיחות ובאופן שהיא נמדדת. עם זאת, חלק מהמחקרים דיווחו שבצקת היקפית משפיעה על:

 • כ-4.4% מהאוכלוסייה הכללית
 • 6.8% מהמבוגרים
 • 10% עד 30% מהנשים ההרות

בצקת היקפית יכולה להיות מאובחנת על ידי בדיקה גופנית, היסטוריה רפואית. במידת הצורך ניעזר לשם כך בבדיקות נוספות, כגון בדיקות דם, בדיקות שתן, אולטרסאונד או צילומי רנטגן. הטיפול בבצקת היקפית תלוי בגורם הבסיסי ועשוי לכלול שינויים באורח החיים, גרבי לחץ, הגבהת הרגליים, משתנים או תרופות אחרות. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי להסיר נוזלים עודפים או לתקן ורידים פגומים.

פירוט גורמים אפשריים לנפיחות בכף הרגל

מגוון רחב של גורמים עלול להוביל להתפתחות כף רגל נפוחה. העיקרי שבהם הוא נזקים ברקמות השונות בכף הרגל שהתפתחו בגלל עומסי יתר על רקע פעילות חוזרניים כמו ריצה, הליכה וקפיצה או בגלל עמידה ממושכת. גורמים אפשריים נוספים לנזקים ברקמות כף הרגל ונפיחות כוללים כמובן פציעה בעקבות חבלה, נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט. גם מחלות שתוקפות את כפות הרגליים עלולות לגרום לנפיחות בכף הרגל. בין היתר נציין מחלות פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית, שיגדון ועוד.

פירוט גורמי סיכון

ישנם מספר גורמי סיכון שמעלים את הסיכוי שלכם להתפתחות כף רגל נפוחה. בין גורמי הסיכון הללו נמנה:

 • גיל (הסיכוי עולה עם הגיל)
 • עיסוקים ספורטיביים מסוימים הכוללים ריצה וקפיצה הכרוכים בעומסים קיצוניים יותר על כפות הרגליים
 • מקצועות מסוימים כמו דוור, שוטרי סיור רגלי, חיילים יוצרים עומס יתר על כפות הרגליים
 • נעליים לא מתאימות כמו נעליי עקב עלולים להגביר את העומס על כפות הרגליים
 • משקל עודף והשמנה מעלים את העומס
 • גורמים גנטיים
 • בעיות מבניות מולדות או נרכשות בכף הרגל שמשבשות את התפקוד שלה עלולים לגרום לעומס יתר דלקות, נפיחות וכאבים
 • מחלות כמו דלקת פרקים, סוכרת, שיגדון ועוד עלולות לגרום נפיחות וכאב בכפות הרגליים.

תסמונות שיכולות לגרום נפיחות וכאב בכף הרגל

כף רגל נפוחה וכאבים בכפות הרגליים עלולים להתפתח בגלל נזקים לכל אחת מהרקמות הפועלות והתומכות בכף הרגל. להלן פגיעות שכיחות בכף הרגל על פי חלוקה אזורית:

כף רגל נפוחה – גורמי נפיחות וכאב בכף הרגל קדמית

כאבי אצבעות

כאבים והתפתחות כף רגל נפוחה שמקורם אצבעות כף רגל היא תלונה שכיחה. הגורם, ברוב המקרים, הוא נעלים לא מתאימות. נעליים קטנות מידי או נעלי שפיץ שחזרו לאחרונה לאופנה, שבהם, הקצה המיועד לאצבעות צר מידי יכולים לגרום למגוון בעיות באצבעות כף הרגל ובכללן: יבלות, עור יבש, יבלת קשיחה (קורן), ציפורניים חודרניות ועוד.

נעליים לא מתאימות יכולות לגרום גם לתופעות פתולוגיות אחרות, מורכבות יותר, בכף הרגל. בכלל אלו ניתן למנות תופעות כגון בוניון (דפורמציה הדרגתית של הבוהן), אצבע פטיש, אצבע טופר. לדפורמציות אלה יש השלכה משמעותית בכל הנוגע לתפקוד של כף הרגל ולסיכוי לגרום לבעיות אחרות. בין הסימנים והתסמינים נמצא לרוב גם כף רגל נפוחה באזור המפרק המעורב.

מורטון נוירומה

דלקת עצב ע"ש מורטון (Morton's Neuroma) משפיעה על עצב בין עצמות המסרק (Metatarsal) בכף הרגל. הסיבות כוללות לחץ על העצב בשל נעליים לוחצות, תפקוד כף רגל לקוי, משקל עודף ועוד. הלחץ העצבי גורם לדלקת ולמגוון תסמינים. בין התסמנים האפשריים נציין כאב, תחושת שריפה, נימול, תחושת דגדוג, הירדמות מקומית, וגם כף רגל נפוחה באזור כרית כף הרגל.

הפרעה זאת מתפתחת לרוב בין האצבע השלישית לאצבע הרביעית בכף הרגל. התופעה תיתכן בכל גיל ובקרב שני המינים אך שכיחה יותר בקרב נשים. למעשה כשני שליש מהסובלים מדלקת בעצב ע"ש מורטון הן נשים בגילים שבין 40 – 50. לעיתים אין מנוס מניתוח על מנת לשחרר את העצב.

בוהן קלובה או הלוקס ולגוס

הלוקס ולגוס
הלוקס ולגוס

בוהן קלובה (Hallux Valgus) היא פתולוגיה שכיחה הגורמת לכאב בקדמת כף הרגל. בעיה זו שכיחה בעיקר בקרב נשים והגורם לה הוא לרוב תורשה או נעילה ממושכת של נעלי עקב עם חלק קדמי צר. בוהן קלובה הוא מצב שבו הבוהן מתכופפת לכיוון האצבעות האחרות ונוצרת בליטה לא אסתטית של העצם (ראו צילום רנטגן) בבסיס הבוהן. הבוהן בהתכופפותה גורמת ללחץ קבוע על האצבע שלידה ודוחפת אותה. במקרים קיצוניים הבוהן אף עלולה ל"טפס" על האצבע שלידה. הבליטה הגרמית שנוצרת בבסיס הבוהן מתחככת בנעל ויוצרת כף רגל נפוחה באזור הבוהן, יבלת, כיבים וכאבים. כמו כן המכניקה של ההליכה נפגעת ובעיות שלדיות משניות עלולות לצוץ.

מחלות ובעיות עור

גורמים אחרים לכאבי אצבעות כף הרגל כוללים גם מחלות ובעיות עור כגון:

 • עור פצוע, אקזמה, פסוריאזיס, פטרת, דלקות זיהומיות ועוד
 • מחלת השיגדון (גאוט) הפוגעת במיליוני בני אדם כל שנה המתאפיינת ברמה גבוהה של חומצת שתן בפרקים. המחלה הזאת תוקפת בעיקר את המפרק שבין המטטרסל והבוהן הגדולה אך יכולה לפגוע גם במפרק הקרסול. מלבד כאבים חריפים מחלת השיגדון יכולה לגרום באופן מקומי גם לכול יתר סימני הדלקת: אדמומיות, חום וכמובן כף רגל נפוחה באזור המעורב.
 • תבנית הליכה לקויה ופציעות טראומטיות כגון חבלות, שברים או נקעים.

כף רגל נפוחה – גורמי נפיחות וכאב כף רגל אמצעית

קשת כף רגל לקויה (שטוחה או גבוהה)

קשת שטוחה או קשת גבוהה יגרמו לעומס יתר מבחינה ביו-מכנית ועלולים ליצור אזורים בהם העומס הוא גדול במיוחד ובכך לגרום לשחיקה, דלקות וכאבים בכף הרגל ובאזורי גוף אחרים כגון ברכיים, ירך וגב תחתון. התוצאה עלולה להיות בין היתר כף רגל נפוחה.

תבנית הליכה לקויה

הליכה שאינה תקינה מבחינה ביו-מכנית כמו בעת צליעה עלולה ליצור אזורים בכף הרגל עם עומס גבוה במיוחד ובכך להוביל להתפתחות שחיקת סחוסים, מתיחת רקמות ועוד. התוצאה עלולה להיות דלקות, כף רגל נפוחה וכאבים בכף הרגל.

פציעה של חיתולית הכפית (פלנטר פאשיה)

נזק לפאשיה (Plantar Fascia) בשל עמידה, הליכה, נעליים לא מתאימות ועוד עלול להוביל להתפתחות דלקת מקומית. דלקת בכף הרגל עלולה להוביל להתפתחות כאב בכף הרגל, נפיחות מקומית ומגבלות תנועה.

גידולים סרטניים בכף הרגל

גידול סרטני (למשל סרקומה) באחת מהרקמות כף הרגל האמצעית עלול לגרום לנזקים לרקמה ובכך להוביל להתפתחות כאבים, כף רגל נפוחה ומגבלות תנועה.

לכידת העצב הפלנטרי החיצוני

לכידה של העצב בחלק הפנימי של העקב יכולה לגרום להתפתחות כף רגל נפוחה בחלק הפנימי של העקב וכאב בכף הרגל.

תסמונת התעלה הטרסלית

לכידה של עצב קלקנאל פנימי העובר בחלק הפנימי של הקרסול עלולה לגרום לכאב חד שיכול להשליך לכול כף הרגל ולגרום לנפיחות קלה, מגבלות בהליכה וכאב.

כף רגל נפוחה עקב שברי מאמץ

שבר מאמץ בעצם הסירה או באחת העצמות האחרות בכף הרגל האמצעית – יגרמו לכאב, כף רגל נפוחה קלות ומגבלות תנועה.

כף רגל נפוחה בגלל דלקת גיד

דלקת באחד הגידים המותחים בחלק העליון של כף הרגל עלולה לגרום לכאב, כף רגל נפוחה באזור הגיד מאחור ומגבלת תנועה

נקיעת העצמות בכף רגל אמצעית

ניראה בעיקר בקרב ספורטאים. גורם לכאב, נפיחות ומוגבלות תנועתית.

כף רגל נפוחה – גורמי כאב ונפיחות בכף רגל אחורית

דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס או בשרוול העוטף אותו בגין טראומה או עומס יתר יכול לגרום לכאבי כף רגל, כף רגל נפוחה לאורך הגיד ומגבלות תנועה.

דפורמציה ע"ש הגלונד

זהו גידול גרמי בחלק האחורי של העקב. הדפורמציה הזאת נגרמת לרוב משפשוף של החלק האחורי של העקב בנעל קטנה מידי. בתסמונת הגלונד ישנו שילוב של דלקת ברקמת הבורסה הממוקמת בין גיד אכילס לעצם העקב, כף רגל נפוחה מאחור, כאב ודלקת של גיד אכילס עצמו.

דורבן בעקב

דלקת של רקמת חיתולית הכפית (פלנטר פאשיה) באזור העקב עלולה לגרום להיווצרות דורבן בכף הרגל. זהו זיז עצם חד שנוצר עקב תהליכי משיכה ועומס מתמשכים על נקודת חיבור של רקמת הפלנטר לעצם העקב. התוצאה עלולה להיות כאב מקומי שיכול להקרין לכיוון הקשת של כף הרגל. תסמינים אפשריים כוללים גם מגבלות תנועה, כף רגל נפוחה באזור המעורב ועוד.

מחלת סוור

עצם בולטת וכאב מקומי באזור החיבור של גיד אכילס לעצם העקב – Sever's Disease הגורם לכאבים, כף רגל נפוחה באזור האחורי של כף הרגל, מגבלות תפקוד ועוד.

דלקת ברקמת הפלנטר פאשיה

רקמת הפלנטר פאשיה (חיתולית הכפית) עלולה להינזק בחלק האחורי של כף הרגל לגרום לכאב בכף הרגל, כף רגל נפוחה ומגבלות תנועה

שברי מאמץ

שברי מאמץ של אחד מעצמות כף הרגל יגרמו לכאב, כף רגל נפוחה ומגבלות תנועה.

נזק לרקמת השומן בעקב

נזק לרקמת השומן שתפקידה לרפד את עצם העקב יכולה לגרום להתפתחות דלקתית. דלקת בכף הרגל עלולה להוביל להתפתחות כף רגל נפוחה באזור העקב, כאב בעקב ומגבלות תנועה.

תסמונת התעלה הטרסלית

לכידה של עצב קלקנאל פנימי שיכולה לגרום לכאב חד שיכול להקרין לכול כף הרגל ולגרום בין היתר להתפתחות כף רגל נפוחה ולמגבלות בהליכה.

אכילס בורסיטיס

דלקת ברקמת הבורסה המצויה בחלק האחורי של העקב. גורמת לכאב מקומי, כף רגל נפוחה בחלק האחורי וקושי לנעול נעליים.

כאבי כף הרגל מוקרנים ללא נפיחות

ברוב המכריע של המקרים כאב בכף הרגל משקף נזק באחת או יותר מהרקמות בכף הרגל. בחלק קטן מהמקרים הכאב בכף הרגל נובע מנזק באזור מרוחק שמשליך כאב אל כפות הרגליים. הכאב בכף הרגל יכול להיות מושלך מדלקת בברכיים, דלקת במפרקי הירך, דלקת באגן ודלקת בגב התחתון. כמובן שבמקרים אלו של כאבים בכף הרגל המוקרנים מאזור אחר בגוף לא נזהה התפתחות של כף רגל נפוחה.

"כף הרגל האנושית היא
יצירת מופת הנדסית ואמנותית"
לאונרדו דה וינצ'י

References:

Besharat S, Grol-Prokopczyk H, Gao S, Feng C, Akwaa F, Gewandter JS. Peripheral edema: A common and persistent health problem for older Americans. PLoS One. 2021 Dec 16;16(12):e0260742. doi: 10.1371/journal.pone.0260742. PMID: 34914717; PMCID: PMC8675752.

Swelling in Your Foot, Leg, and Ankle | https://www.healthline.com/health/foot-leg-and-ankle-swelling

Liu F, Allan GM, Korownyk C, Kolber M, Flook N, Sternberg H, Garrison S. Seasonality of Ankle Swelling: Population Symptom Reporting Using Google Trends. Ann Fam Med. 2016 Jul;14(4):356-8. doi: 10.1370/afm.1953. PMID: 27401424; PMCID: PMC4940466.

Edema | https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/edema/symptoms-causes/syc-20366493

Causes of leg and ankle swelling | https://www.medicalnewstoday.com/articles/327473

Foot, leg, and ankle swelling | https://www.mountsinai.org/health-library/symptoms/foot-leg-and-ankle-swelling

Patient education: Edema (swelling) (Beyond the Basics) | https://www.uptodate.com/contents/edema-swelling-beyond-the-basics/print

Swollen ankles, feet, and legs (oedema) | https://www.nhs.uk/conditions/oedema/

Edema | https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12564-edema

American Academy of Family Physicians. Edema. (https://familydoctor.org/condition/edema/?adfree=true) Accessed 5/19/2022.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שין ספלינט מה גורם לזה

שין ספלינט מה גורם לזה

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב ברגל התחתונה. כאב באזור הזה מהווה פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי תסמינים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

תסמונת הצביטה במרפק מה גורם לה

תסמונת הצביטה במרפק מה הגורם

תסמונת הצביטה במרפק נגרמת כאשר רקמות רכות בשקע המצוי בחלק האחורי של הפרק הזה נלחצות במהלך יישור ונעילה חוזרניים. התסמונת שכיחה בסוגי ספורט כגון טניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה. התוצאה עלולה להיות כאב, מגבלות תנועה ועוד.