אוסטאוכונדרוזיס אבחון וטיפול

אוסטאוכונדרוזיס אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

אוסטאוכונדרוזיס – אבחון וטיפול מהירים בהפרעה בריאותית זאת עשויים להציל את המפרק המעורב. אוסטאוכונדרוזיס (Osteochondrosis) היא קבוצת מחלות המתאפיינות בין היתר בפגיעות בסחוס התוך מפרקי. חלקיקי סחוס מתפרקים ממשטחי ההחלקה של העצמות, נכנסים לחלל הסינוביאלי של המפרק וגורמים להפרעות בתנועה ודלקות. מחלות אלה מתפתחות בעיקר בקרב ילדים ומתבגרים עד גיל 20 שעצמותיהם עדיין בשלבי התפתחות אך לעיתים, רחוקות אמנם, גם מבוגרים עלולים לסבול מהן. ילדים ונערים העוסקים בפעילות גופנית נמצאים בסיכון גבוה יותר להתפחות אוסטאוכונדרוזיס ובנים נמצאים בסיכון גבוה יותר מבנות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הגורם להתפתחות קבוצת מחלות זאת אינו ברור לחלוטין. הערכות מדברות על מגוון סיבות אפשריות כולל פגיעה מקומית בזרימת הדם, נמק ומוות של תאים, גנטיקה, גדילה מהירה ועוד. הסימנים והתסמינים האופייניים לקבוצת מחלות זאת כוללת בין היתר כאבים וקושי להניע את המפרק המעורב. ברוב המקרים טיפול שמרני עשוי לעזור עם ריפוי הדלקת ולאפשר חזרה לשגרה. בחלק קטן מהמקרים תידרש התערבות כירורגית כדי להחזיר את המפרק לכשירות תנועתית. במאמר "אוסטאוכונדרוזיס אבחון וטיפול" נפרט אודות קבוצת מחלות זאת.

  {loadposition inside-page}

  אוסטאוכונדרוזיס אבחון וטיפול – סיווג מחלות

  אוסטאוכונדרוזיס היא קבוצת המחלות שבעקבות הפרעה באספקת הדם פוגעות בין היתר בסחוסים. כאשר אנו נולדים העצמות מורכבות בעיקר מסחוס. בהמשך מוחלף הסחוס בהדרגה בעצמות. תהליך הדרגתי זה המחליף סחוס בעצם מתחיל "במרכזי ההתגרמות" וכולל בהדרגה את יתר העצם. נהוג לסווג את קבוצת המחלות הללו על פי מיקום הנזק שהן גורמות. החלוקה המקובלת כוללת שלוש קבוצות: קבוצת מחלות שבה הנזק הוא מפרקי, קבוצה שנייה שבה הנזק מתפתח בעמוד השדרה וקבוצה שלישית שבה הנזק מתרחש ברקמות מחוץ למפרקים.

  אוסטאוכונדרוזיס של המפרקים

  המפרק, כולל משטח סחוסי המאפשר תנועה ובה בעת סופג זעזועים ומגן על העצם. במחלה זאת נגרמות פציעות בסחוס ולעתים גם בעצם תחתיו. הפציעה בסחוס יכולה להיות קלה ושטוחה ולפעמים עמוקה מספיק כדי לערב את העצם הממוקמת מתחת לסחוס. התוצאה הסופית עלולה להיות חלקי סחוס ולפעמים חלקי עצם חופשיים בתוך המפרק. מחלה זאת פוגעת במגוון מפרקים ובכלל זה כף הרגל, קרסול, מרפק, עמוד שדרה ועוד.

  להלן רשימת המחלות:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • מחלת לג-קלבה-פרטס (Legg-Calve'-Perthes Disease) הפוגעת באספקת הדם לראש עצם הירך (Avascular necrosis of the femoral head) אצל ילדים ויוצרת נמק העצם. הסימנים והתסמינים כוללים כאבים בירך, צליעה ועוד.
   • מחלת פנר (Panner’s disease) הפוגעת באספקת בדם לראש עצם הרדיוס (Avascular necrosis of the capitulum) במרפק.
   • מחלת פריברג (Freiberg’s Disease) הפוגעת באספקת הדם לעצם המסרק בכף הרגל (Avascular necrosis of the metatarsal head). ברוב המקרים מדובר בעצם המסרק השנייה או השלישית לפעמים גם עצמות המסרק השלישית והרביעית עלולות להיות מעורבות.
   • מחלת קולר (Köhler’s disease) הפוגעת באספקת בדם של עצם הסירה בכף הרגל (Avascular necrosis of the navicular bone in the foot).
   • עוד מחלה המשתייכת לקבוצת המחלות שפוגעות במפרקים היא אוסטאוכונדריטיס דיסקנס (Osteochondritis dissecans). מחלה זאת גורמת לשחרור חתיכות קטנות של סחוס ועצמות לתוך המפרק המעורב. התופעה יכולה להתרחש בכול מפרק או במספר מפרקים יחדיו אך שכיחה יותר בברכיים, בקרסול ובמרפק.

   אוסטאוכונדרוזיס בעמוד השדרה

   הנציגה העיקרית של קבוצת המחלות שבהן נפגע עמוד השדרה היא מחלת שוירמן. במחלה זאת נפגעות לוחיות הצמיחה (Physeal disease) הממוקמת בחלק העליון ובחלק התחתון של החוליה. ברוב המקרים עמוד השדרה הגבי (Thoracic spine) הוא החלק הנפגע ביותר בעמוד השדרה.

   אוסטאוכונדרוזיס מחוץ למפרקים

   קבוצת המחלות הגורמות לנזקים לרקמות חוץ מחוץ למפרק כוללות:

   • מחלת אוסגוד שלאטר (Osgood-Schlatter disease). מחלה זאת פוגעת בלוחית הצמיחה המצויה בזיז של עצם השוק (Tibial tuberosity).
   • מחלה נוספת מסוג זה היא מחלת סבר (Sever’s disease). מחלה זאת פוגעת בלוחית הגדילה בעצם העקב.

   סימנים ותסמינים אופייניים

   לעיתים עשויה המחלה להתפתח מבלי לגרום לסימנים או תסמינים כלשהם. סוג הסימנים ותסמינים וחריפותם תלויים במיקום הנזק ובחומרתו. באופן כללי ניתן לומר שהסימנים והתסמינים העיקריים בגין מחלה זאת עלולים לכלול:

   • כאבים מקומיים במפרק החולה
   • מגבלות תנועה (צליעה?)
   • נוקשות של המפרק בעיקר בבוקר
   • נפיחות במפרק
   • המפרק המעורב רגיש למישוש
   • רעשים הבוקעים מהמפרק
   • נעילה של המפרק בעת תנועה
   • חולשה של המפרק
   • קיפוזיס (במקרה של מחלת שוירמן) ועוד.

   גורמים

   לא ידוע מה גורם להתפתחות אוסטאוכונדרוזיס עם זאת ישנם מספר גורמי סיכון שעלולים לעלות את הסיכון ללקות במחלה הזאת. ראשית חשוב לזכור שרוב הסובלים מהמחלה הזאת הנם בנים צעירים עד גיל 20 העוסקים בפעילות גופנית אינטנסיבית. מכאן יש להניח שילדים המצויים בתקופת גדילה מצויים בקבוצת סיכון. גורמי סיכון נוספים כוללים פעילות היוצרת עומסים חריגים על המפרקים והעצמות, חבלה, פציעות ספורט (למשל נקיעת קרסול), מחלות או הפרעות הגורמות לפגיעה באספקת דם, גורמים תורשתיים, ליקויים אנטומיים מבניים ועוד.

   אוסטאוכונדרוזיס אבחון

   מגוון רחב הפרעות בריאותיות עלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו של אוסטאוכונדרוזיס. מסיבה זאת חשוב במקביל לניסיון לאבחן את מקור הכאב גם לקחת בחשבון את ההפרעות האחרות ולשלול אותן. בדומה להפרעות בריאותיות אחרות גם האבחון של אוסטאוכונדרוזיס מתבסס על הממצאים המופקים מלמידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית, מביצוע בדיקה גופנית ובמידת הצורך מאמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית נבין מתי החל הכאב?, מה גרם להופעת הכאב? האם יש רקע של פציעה? מה משפיע על הכאב ועוד. נבצע בדיקה קפדנית של האזור הבעיתי וגם של כלל השרשרת הקינטית שלו. כך למשל אם החולה מתלונן על כאבים בכף הרגל נבחן גם את הברכיים, את מפרקי הירך, את האגן ואת הגב התחתון. לעיתים כדי לאשר אבחון של אוסטאוכונדרוזיס או כדי לשלול הפרעה אחרת יש צורך בביצוע צילום רנטגן. אמצעי הדמיה רגישים יותר שעשויים להועיל ליכולת שלנו להעריך את מידת הנזק לסחוס והאם יש מעורבות גרמית כוללים CT, MRI ומיפוי עצמות.

   אוסטאוכונדרוזיס טיפול

   אבחון לקוי או אטי ובעקבות כך טיפול מאוחר או טיפול לקוי עלולים בחלק מהמקרים לגרום לנזקים הרסניים ולהשפעות קשות על איכות חיים. כך למשל פספוס באבחון של פגיעה באספקת הדם למפרק הירך עלולה לגרום לשברים פתולוגיים במפרק הירך ולצורך בטיפולים כירורגיים מורכבים. המחלות הטיפול השמרני באוסטאוכונדרוזיס הגורם לסימנים ותסמינים כולל בעיקר מנוחה מפעילות הגורמת לכאב. לעיתים יהיה צורך להשתמש לזמן קצר בתומך מפרק או בקביים כדי להעניק את המנוחה הדרושה למפרק.

   נעשה שימוש משולב במכשור לריפוי דלקות כמו לייזר רך או גלי הלם עם טכניקות ריפוי ידניות שמטרתם איזון שרירי, שמירה על טווחי תנועה ועוד. במקרים קיצוניים במיוחד לא יהיה מנוס מהתערבות כירורגית (ארטרוסקופיה?) להסרת חלקי העצמות והסחוסים מתוך המפרק.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה