ברך קופצים אבחון וטיפול
ברך קופצים אבחון וטיפול

ברך קופצים אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ברך קופצים אבחון וטיפול ללא דיחוי יאפשרו תוצאות מהירות יותר. פציעת ספורט זאת השכיחה בקרב ספורטאים המרבים לנתר ממוקמת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל הקוטב התחתון של הפיקה ונוטה לעתים להפוך לפציעה כרונית.

למה פציעות כמו ברך קופצים, דלקת בגיד אכילס, דורבן בכף הרגל או סתם כאבים בברך ועוד מגיעות לטיפולינו כאשר הן במצב כרוני? הסיבה העיקרית לכך היא הנטייה של החולה ובעיקר של הספורטאי לדחות את הגעתו למרפאה שוב ושוב בתקווה שהבעיה תיפתר מעצמה. כאשר הוא כבר מחליט להגיע הבעיה היא אכן כרונית וקשה לריפוי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןברך קופצים אבחון וטיפול – רקע

ברך קופצים (Jumper’s Knee) היא פציעה של גיד הפיקה הגורמת לדלקת בגיד הפיקה (Patellar tendon) בנקודת החיבור התחתונה של הגיד אל פיקת הברך. פציעה של גיד הפיקה או כול גיד אחר בגוף מתפתחת לרוב בגלל עומסים חוזרניים או בגלל נזקי חבלה. מדובר בתופעה שכיחה בקרב אתלטים שעיסוקם כרוך בקפיצות. לרוב זוהי פציעה כרונית, וקשה לטיפול. על פי נתונים מארצות הברית מדובר בפציעה גיד מהשכיחות ביותר שיש. 20% מהספורטאים שעיסוקם כרוך בניתורים צפויים לסבול מהתופעה.

אין הבדלים משמעותיים בשכיחות של הבעיה בין נשים לגברים כאשר הבעיה תוקפת את שתי הברכיים. השכיחות בקרב גברים גבוה יותר כאשר הבעיה פוגעת בברך אחת בלבד.בשנים האחרונות החלו לכלול בהגדרה של ברך קופצים גם דלקת המתפתחת בנקודת החיבור של הגיד הפיקה אל הקוטב העליון של הפיקה וגם דלקת המתפתחת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל זיז השוק הקדמי (Anterior tuberosity of the tibia).

גורמים

הסיבות לנזק כזה יהיו לרוב שימוש יתר (Overuse) ועומסי יתר על גיד הפיקה. עומסי יתר יכולים לנבוע ממאמץ חד פעמי גדול מידי או ממאמצים חוזרים ונשנים על ידי כפיפה ויישור של הברך. העומס העיקרי על החיבור התחתון של גיד הפיקה אל הפיקה מתרחש בעת הנחיתה מניתור ומכאן שמה של פתולוגיה זו “ברך קופצים”. מכאן שרוב הסובלים מתופעה זו הינם שחקני כדור ואתלטים שעיסוקם מאופיין בקפיצות וניתורים. יחד עם זאת ישנם גם גורמים נוספים להתפתחות עומסי יתר ונזקים במיקום זה של נקודת החיבור של גיד הפיקה עם הפיקה. דוגמא לכך הם העוסקים בהרמת משקולות כבדים שיוצרים עומסים קיצוניים על גיד הארבע ראשי במהלך כפיפת הברכיים או אצנים הנוהגים לרוץ בעליות. כמובן שנזק מעין זה לגיד יכול להתפתח גם עקב חבלה טראומטית מקומית.

סימנים ותסמינים  

הסימנים והתסמינים העיקריים יכללו כאבים המופיעים בקדמת הברך מיד מתחת לפיקת הברך. המשך העומסים על הברכיים יוביל להחמרת התסמינים. תחילה יופיע הכאב רק לאחר מאמץ הכולל קפיצות, ריצות או כול מאמץ אחר הכרוך בכפיפת ברכיים. בשלבים מתקדמים יותר יופיעו הכאבים גם במהלך הפעילות ולכן גם יקשו על ביצוע תנועות הכרוכות בכפיפה ויישור הברך. בשלבים מתקדמים יותר הכאב עלול להטריד את שנתכם ולהופיע אפילו במצב של ישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות. 

אבחון

ברך קופצים, גורמים ותסמיניםלאבחון נכון וטיפול זריז בכאבי ברכיים יש משמעות במניעת הפיכת הפציעה לכרונית. גם במקרה הזה האבחון מתחיל מהקשבה להיסטוריה הרפואית שבה נלמד אודות הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו. נזהה את המיקום המדויק של הכאב גם על ידי נפיחות מקומית אפשרית. נלמד מתי וכיצד החלו הכאבים , נלמד פרטים אודות אופי הכאב ומה הם הגורמים שמקלים או מחמירים אותו. לאחר שלב התחקור תתחיל הבדיקה הגופנית. 

מטרת הבדיקה הפיזית היא זיהוי הרקמה שנפגעה ואומדן חומרת הנזק. את אלו נשיג באמצעות התבוננות ובכלל זה התבוננות על הרגל, על אופן ההליכה ריצה קפיצה… אנו נעשה שימוש בפעילות מגרה (Aggravating activities) כגון כיווץ של שריר הארבע ראשי מול התנגדות, קפיצות וכריעות ברכיים כדי לעורר את הכאב. נמשש ונאתר את הכאב בצלע התחתונה של פיקת הברך.

נערוך גם בדיקות טווח תנועה, בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות. ברוב המקרים ההיסטוריה הרפואית ומערך בדיקות זה יאפשרו לנו לאבחן ברך קופצים ברמת דיוק גבוהה. במקרים חריגים בהם יש ספק וכדי לשלול תופעות אחרות נוכל להשתמש גם בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. הפנייה להמשך בירור תתבצע כאשר דגל אדום מתגלה, כלומר כל תסמין המצביע על האפשרות שמקור הבעיה אינו מכני.

 אבחנה מבדלת

יש מספר פתולוגיות שיוצרות תסמינים דומים לברך קופצים שעלולות למנוע אבחון וטיפול מדויקים. בקרב בני נוער יש שתי תופעות שצריך לקחת בחשבון האחת היא אוסגוד שלטרס (Osgood-Schlatter’ s) אשר גורמת לכאבים בנקודת החיבור של גיד הארבע ראשי אל הזיז בעצם הטיביה ותופעה שנייה היא תסמונת סינדינג לרסן ג’והנסון (Sinding–Larsen–Johansson syndrome ) אשר גורמת לכאבים בדיוק באותו מקום שבו מופיע הכאב בברך קופצים – החלק התחתון של פיקת הברך.

תסמונות כאב נוספות אשר התסמינים שלהם עלולים לבלבל אותנו עם ברך קופצים כוללות כאבים הנובעים מהמפרק בין הפיקה עם עצם הירך (Patello-femoral joint) בתופעה הקרויה “ברכי רצים” וכאבים שנובעים משכבת השומן המצויה מתחת לפיקת הברך (Infrapatellar fat pad).

טיפול עצמי

הטיפול העצמי בברך קופצים צריך להיות מוגבל לשלבים הראשונים של הפציעה. טיפול עצמי בשלבים מתקדמים של הפציעה עלול להפוך את הפציעה לכרונית ולהקשות מאוד על הריפוי שלה. הטיפול העצמי חייב לכלול מנוחה והימנעות מביצוע פעולות הכרוכות הכאב. יחד עם זאת אין מדובר במנוחה ממושכת במיטה, שכן זו עלולה לגרום לניוון ונזקים חמורים יותר, אלא רק מנוחה מפעולות שגורמות להופעת הכאב. מומלץ על כן לבחור פעילות גופנית אלטרנטיבית שעונה על הכלל של הימנעות מכאב. במידת הצורך וכדי למנוע כאב ניתן לשקול תמיכה, חבישה ואפילו קביים.

טיפול כירופרקטי

כאבים חריפים או כרוניים הנובעים מברך קופצים רצוי לשכך בעזרת גורם מקצועי. הכשרתו של הכירופרקט מאפשרת לו להוות גורם מקצועי מהמעלה הראשונה בכול הנוגע לטיפול וניהול בעיות במערכות עצב שריר ושלד ובכלל זה ברך קופצים. כירופרקט הוכשר לאבחן ולטפל ללא תרופות, בכאבים שנגרמים מעומסי יתר על רקע של ליקויים מכניים או שגיאות אימון. בחינה של הביומכניקה והשפעתה האפשרית על התפתחות הבעיה היא קריטית לריפויה ולמניעת הישנותה. תפקוד לקוי של כף הרגל ו/או הברכיים ו/או מפרקי הירך ואגן ו/או עמוד השדרה יכולים לעמוד בבסיס הבעיה.

הטיפול במרפאתנו בשלבים הראשונים כולל מכשור חשמלי מתקדם כגון לייזר ואולטרה סאונד וטכניקות ידניות ובשלבים המתקדמים שיקום הברך על ידי החזרת האיזון השרירי לשרירים הארבע ראשיים (Quadriceps) ולשרירי המיתר (Hamstrings), שיפור תחושת מיקום, שינויים באופן האימון ובמידת הצורך התייחסות לציוד נדרש כגון נעליים ומדרסים. יש לציין שקיימת גם אפשרות של טיפול בתרופות אנטי דלקתיות, זריקות סטרואידים וכירורגיה. לדעתו של כותב שורות אלו אופציות אלו צריכות להישמר רק כמוצא אחרון.

המשיכו לקרוא אודות אבחון כאבי ברכיים על פי מיקום הכאב וכן על אבחון כאבי ברכיים על פי מאפייני הכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן