ברך קופצים אבחון וטיפול

ברך קופצים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ברך קופצים – אבחון וטיפול עשויים למנוע פגיעה כרונית ופגיעה מתמשכת באיכות החיים. פציעת ספורט זאת במפרק הברך, בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל הקוטב התחתון של הפיקה, שכיחה בקרב ספורטאים המרבים לנתר. ברך קופצים היא פציעה הנוטה לעתים קרובות להפוך לפציעה כרונית. מדוע פציעה זאת ופציעות נוספות כגון דלקת בגיד אכילס, דורבן בכף הרגל, דלקת בעצם הזנב ועוד נוטות להיעשות פציעות כרוניות? מדוע הרבה פעמים חולים עם כאבים בברך מגיעים לטיפולנו רק כאשר הפציעה שלהם הופכת להיות כרונית?.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  התשובה לשאלות אלה טמונה בנטייה של האדם הרגיל ובעיקר של הספורטאי לדחות את הגעתו למרפאה שוב ושוב בתקווה שהכאב יחלוף בעצמו. לעתים קרובות מידי כאשר הוא מחליט להגיע הפציעה הפכה כבר להיות כרונית וקשה לריפוי. אני מסכים שלא צריך לטפל בברך קופצים מיד ברגע שהתפתחה. המתינו מספר ימים ובמקביל המנעו מהמשך העמסה על הברך. עם לאחר מספר ימים הכאב בברך לא חלף כדאי לכם לקבל אבחון ואולי אף טיפול מקצועי. אז זכרו: בכל מצב שבו אתם חושדים שהכאבים בברך שלכם נגרמת בגלל ברך קופצים אבחון וטיפול מהירים משרתים את מיטב האינטרסים שלכם.

  {loadposition inside-page}

  ברך קופצים אבחון וטיפול – רקע

  ברך קופצים (Jumper's Knee) היא פציעה ובעקבותיה התפתחות דלקת בגיד הפיקה (Patellar tendon) בנקודת החיבור התחתונה של הגיד אל פיקת הברך. פציעה של גיד הפיקה או כול גיד אחר בגוף מתפתחת לרוב בגלל עומסים חוזרניים או בגלל נזקי חבלה. מדובר בתופעה שכיחה בקרב אתלטים שעיסוקם כרוך בקפיצות. לרוב זוהי פציעה כרונית, וקשה לטיפול. על פי נתונים שמתפרסמים במחקרים אמריקאים מדובר בפציעת גיד מהשכיחות ביותר שיש. כ- 20% מהספורטאים שעיסוקם כרוך בניתורים צפויים לסבול מהתופעה.

  השכיחות של ברך קופצים הפוגעת בשתי הברכיים גם יחד שווה בין נשים לגברים. השכיחות של ברך קופצים הפוגעת בברך אחת בלבד גבוהה יותר בקרב גברים. בשנים האחרונות החלו לכלול בהגדרה של ברך קופצים גם דלקת המתפתחת בנקודת החיבור של הגיד הפיקה אל הקוטב העליון של הפיקה וגם דלקת המתפתחת בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל זיז השוק הקדמי (Anterior tuberosity of the tibia). בכול מקרה מדובר בפציעה קשה לטיפול עם נטייה מובהקת להיעשות כרונית וחוזרנית. חשוב על כן לאבחן ברך קופצים מוקדם ככול האפשר ולטפל ונהל את הפציעה הזאת ללא דיחוי.

  סימנים ותסמינים של ברך קופצים

  הסימנים והתסמינים העיקריים המתפתחים בגין ברך קופצים כוללים כאבים המופיעים בקדמת הברך מיד מתחת לפיקת הברך. המשך העומסים על הברכיים יוביל להחמרת התסמינים. תחילה יופיע הכאב רק לאחר מאמץ הכולל קפיצות, ריצות או כול מאמץ אחר הכרוך בכפיפת ברכיים. בשלבים מתקדמים יותר יופיעו הכאבים גם במהלך הפעילות ולכן גם יקשו על ביצוע תנועות הכרוכות בכפיפה ויישור הברך. בשלבים מתקדמים יותר הכאב עלול להטריד את שנתכם ולהופיע אפילו במצב של ישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   גורמים לפציעה של גיד הפיקה

   הסיבות לנזק כזה יהיו לרוב שימוש יתר (Overuse) ועומסי יתר על גיד הפיקה. עומסי יתר יכולים לנבוע ממאמץ חד פעמי גדול מידי או ממאמצים חוזרים ונשנים על ידי כפיפה ויישור של הברך. העומס העיקרי על החיבור התחתון של גיד הפיקה אל הפיקה מתרחש בעת הנחיתה מניתור ומכאן שמה של פתולוגיה זו "ברך קופצים". מכאן שרוב הסובלים מתופעה זו הנם שחקני כדור ואתלטים שעיסוקם מאופיין בקפיצות וניתורים. יחד עם זאת ישנם גם גורמים נוספים להתפתחות עומסי יתר ונזקים במיקום זה של נקודת החיבור של גיד הפיקה עם הפיקה. דוגמה לכך הם העוסקים בהרמת משקולות כבדים שיוצרים עומסים קיצוניים על גיד הארבע ראשי במהלך כפיפת הברכיים או אצנים הנוהגים לרוץ בעליות. כמובן שנזק מעין זה לגיד יכול להתפתח גם עקב חבלה טראומטית מקומית.

   ברך קופצים אבחון

   ברך קופצים אבחון וטיפול
   ברך קופצים אבחון וטיפול

   לאבחון נכון וטיפול זריז בכאבי ברכיים יש משמעות במניעת הפיכת הפציעה לכרונית. גם במקרה הזה האבחון מתחיל מהקשבה להיסטוריה הרפואית שבה נלמד אודות הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו. נזהה את המיקום המדויק של הכאב גם על ידי נפיחות מקומית אפשרית. נלמד מתי וכיצד החלו הכאבים , נלמד פרטים אודות אופי הכאב ומה הם הגורמים שמקלים או מחמירים אותו. לאחר שלב התחקור תתחיל הבדיקה הגופנית.

   מטרת הבדיקה הפיזית היא זיהוי הרקמה שנפגעה ואומדן חומרת הנזק. את אלו נשיג באמצעות התבוננות ובכלל זה התבוננות על הרגל, על אופן ההליכה ריצה קפיצה… אנו נעשה שימוש בפעילות מגרה (Aggravating activities) כגון כיווץ של שריר הארבע ראשי מול התנגדות, קפיצות וכריעות ברכיים כדי לעורר את הכאב. נמשש ונאתר את הכאב בצלע התחתונה של פיקת הברך.

   נערוך גם בדיקות טווח תנועה, בדיקות אורתופדיות ובדיקות נירולוגיות. ברוב המקרים ההיסטוריה הרפואית ומערך בדיקות זה יאפשרו לנו לאבחן ברך קופצים ברמת דיוק גבוהה. במקרים חריגים בהם יש ספק וכדי לשלול תופעות אחרות נוכל להשתמש גם בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. הפנייה להמשך בירור תתבצע כאשר דגל אדום מתגלה, כלומר כל תסמין המצביע על האפשרות שמקור הבעיה אינו מכני.

   אבחנה מבדלת

   יש מספר פתולוגיות שיוצרות תסמינים דומים לברך קופצים שעלולות למנוע אבחון וטיפול מדויקים. בקרב בני נוער יש שתי תופעות שצריך לקחת בחשבון האחת היא אוסגוד שלטר (Osgood-Schlatter's) אשר גורמת לכאבים בנקודת החיבור של גיד הארבע ראשי אל הזיז בעצם השוק ותופעה שנייה היא תסמונת סינדינג לרסן ג'והנסון (Sinding–Larsen–Johansson syndrome ) אשר גורמת לכאבים בדיוק באותו מקום שבו מופיע הכאב בברך קופצים – החלק התחתון של פיקת הברך.

   תסמונות כאב נוספות אשר התסמינים שלהם עלולים לבלבל אותנו עם ברך קופצים כוללות כאבים הנובעים מהמפרק בין הפיקה עם עצם הירך (Patellofemoral joint) בתופעה הקרויה "ברכי רצים" וכאבים שנובעים משכבת השומן המצויה מתחת לפיקת הברך (Infrapatellar fat pad).

   טיפול עצמי בברך קופצים

   הטיפול העצמי בברך קופצים צריך להיות מוגבל לשלבים הראשונים של הפציעה. טיפול עצמי בשלבים מתקדמים של הפציעה עלול להפוך את הפציעה לכרונית ולהקשות מאוד על הריפוי שלה. הטיפול העצמי חייב לכלול מנוחה והימנעות מביצוע פעולות הכרוכות הכאב. יחד עם זאת אין מדובר במנוחה ממושכת במיטה, שכן זו עלולה לגרום לניוון ונזקים חמורים יותר, אלא רק מנוחה מפעולות שגורמות להופעת הכאב. מומלץ על כן לבחור פעילות גופנית אלטרנטיבית שעונה על הכלל של הימנעות מכאב. במידת הצורך וכדי למנוע כאב ניתן לשקול תמיכה, חבישה ואפילו קביים.

   טיפול כירופרקטי בברך קופצים

   כאבים חריפים או כרוניים הנובעים מברך קופצים רצוי לשכך בעזרת גורם מקצועי. הכשרתו של הכירופרקט מאפשרת לו להוות גורם מקצועי מהמעלה הראשונה בכול הנוגע לטיפול וניהול בעיות במערכות עצב שריר ושלד ובכלל זה ברך קופצים. כירופרקט הוכשר לאבחן ולטפל ללא תרופות, בכאבים שנגרמים מעומסי יתר על רקע של ליקויים מכניים או שגיאות אימון. בחינה של הביומכניקה והשפעתה האפשרית על התפתחות הבעיה היא קריטית לריפויה ולמניעת הישנותה. תפקוד לקוי של כף הרגל ו/או הברכיים ו/או מפרקי הירך ואגן ו/או עמוד השדרה יכולים לעמוד בבסיס הבעיה.

   הטיפול במרפאתנו בשלבים הראשונים משלב מכשור חשמלי מתקדם כגון לייזר רך, מכשיר גלי הלם ואולטרה סאונד יחד עם טכניקות טיפול ידניות. הטיפול בשלבים המתקדמים יותר כוללים את שיקום הברך על ידי החזרת האיזון השרירי לשרירים הארבע ראשיים (Quadriceps) ולשרירי המיתר (Hamstrings), שיפור תחושת מיקום, שינויים באופן האימון ובמידת הצורך התייחסות לציוד נדרש כגון נעליים ומדרסים. יש לציין שקיימת גם אפשרות של טיפול בתרופות אנטי דלקתיות, זריקות סטרואידים וכירורגיה. לדעתו של כותב שורות אלו אופציות אלו צריכות להישמר רק כמוצא אחרון.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,