כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

כאב בברך – טיפול ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים בגלל דלקת פרקים ניוונית או בגלל פציעות שכיחות היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים המתלוננים על כאבים בברכיים טיפול על ידי זריקות סטרואידים. המחקר הנוכחי מצא שזריקות אלו:

 • לא הפחיתו את הכאב
 • והאיצו את שחיקת הסחוסים בברכיים

חלק ניכר מבני האדם יסבלו במהלך חייהם מכאבים בברכיים. ברוב המקרים הסיבה לכאבים הללו היא דלקת פרקים ניוונית הכוללת שחיקת סחוסים ובלאי של המפרק. במחלת פרקים זאת נשחק הסחוס התוך מפרקי המסה את החלקים הגרמיים של המפרק. מגוון רחב של טיפולים ושיטות מוצע לחולים אלה כדי:

 • להקל על כאבם
 • לשפר את טווחי תנועה
 • להגדיל את היכולת התפקודית
 • לצמצם את הנוקשות ועוד

הטיפולים השונים נחלקים לטיפולים:

 • יעילים
 • לא יעילים אך אינם מזיקים
 • וטיפולים לא יעילים ומזיקים

המחקר הנוכחי טוען שזריקות סטרואידים שייכת לקבוצה אחרונה זאת.

כאב בברך טיפול ללא סטרואידים – רקע

כאבי ברכיים הם תלונה נפוצה המשפיעה על אנשים בכל הגילאים ויכולות להיות לה סיבות שונות. לפי ארגון הבריאות העולמי, כ-528 מיליון אנשים ברחבי העולם חיו עם דלקת מפרקים ניוונית. הפרעה זאת משפיעה לעתים קרובות על הברך. השכיחות של כאבי ברכיים עלתה בכמעט 65% במהלך 20 השנים האחרונות, ואחראית לכמעט 4 מיליון ביקורים בשנה ברפואה ראשונית בארצות הברית.

הברך היא המפרק המושפע ביותר מדלקת פרקים ניוונית, עם שכיחות של 365 מיליון. דלקת זאת מתפתחת בגלל שחיקת הסחוסים במפרקים הגורמת לחיכוך עצמות הברך. החיכוך שנוצר גורם לכאבים, נפיחות ("מים" בברך), מגבלות תנועה ומוקשות של הברך.

הטיפול בכאבי ברכיים תלוי בסיבה הבסיסית, בחומרה ובהעדפות האישיות. טיפולים שמרניים בכאבי ברכיים כוללים מנוחה, שינויים באורח חיים, ניהול המשקל, כירופרקטיקה ועוד. הטיפול עשוי לכלול גם התערבויות פרמקולוגיות כגון משככי כאבים, תרופות אנטי דלקתיות, זריקות סטרואידים או ניתוח. במאמר הנוכחי "כאב בברך טיפול ללא סטרואידים" נדון בשאלת היעילות של זריקות סטרואידים לטיפול בכאבי ברכיים.

זריקות סטרואידים לברכיים עם דלקת פרקים ניוונית – מחקרים בנושא

על פי סקירה שיטתית של McAlindon et al. (2017), זריקות קורטיקוסטרואידים תוך מפרקיים עשויות לספק שיפור קטן עד בינוני בכאב ובתפקוד עד שישה שבועות בדלקת מפרקים ניוונית בברכיים בהשוואה לפלצבו.

עם זאת, הראיות הן באיכות נמוכה, ואת היתרונות אינם מתמשכים מעבר לשלושה חודשים. המחברים מציעים כי יש להשתמש בזריקות סטרואידים כנספח להתערבויות אחרות שאינן תרופתיות ופרמקולוגיות, וכי יש להגביל את תדירותן ומשכו כדי למנוע נזקים פוטנציאליים.

סקירה שיטתית נוספת של Bannuru et al. (2019) מצאה תוצאות דומות, עם ראיות באיכות נמוכה עד בינונית לכך שזריקות סטרואידים עשויות לשפר את הכאב והתפקוד בטווח הקצר (<8 שבועות) בדלקת מפרקים ניוונית בברך, אך לא בטווח הארוך (>12 שבועות).

המחברים גם מציינים כי אין מספיק ראיות כדי לקבוע את המינון, התדירות ומשך הזמן האופטימליים של זריקות סטרואידים, וכי יש צורך במחקר נוסף כדי להעריך את בטיחותן ויעילותן.

תופעות הלוואי של זריקות סטרואידים

רופאים ממליצים לעיתים על זריקות סטרואידים לחולים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים. זריקות אלה מוצעות בעיקר לחולים שאינם מגיבים או יכולים להיות מטופלים עם תרופות אחרות. להזרקת סטרואידים (Corticosteroid Injections) למפרק עלולות להיות תופעות לוואי, חלקן קשות במיוחד. חלק מתופעות הלוואי האפשריות של זריקות סטרואידים כוללות:

 • פגיעה ברקמות המפרק, במיוחד בזריקות חוזרות ונשנות
 • דילול הסחוס, הכיסוי החלק המגן על עצמות המפרק
 • היחלשות רצועות המפרק
 • יותר דלקת במפרק הנגרמת על ידי סטרואיד שהתגבש
 • גירוי של העצבים, על ידי המחט או התרופה עצמה
 • זיהום של המפרק
 • סיכון מוגבר להתפתחות נמק במפרק הברך או במפרק הירך ועוד
 • הלבנה או דילול של העור במקום ההזרקה

לסיכום

כדי להפחית במהירות את תסמיני הדלקת ובעיקר את הכאבים רופאים מזריקים לעתים זריקות סטרואידים. זריקות סטרואידים לדלקת מפרקים ניוונית בברך עשויות להציע הקלה מסוימת לאנשים הסובלים מכאב בינוני עד חמור ודלקת שאינה מגיבה לטיפולים אחרים. השיפור בחומרת התסמינים יכול להימשך בין מספר ימים לחצי שנה. עם זאת, זריקות אלה אינם פתרון לטווח ארוך, והם עשויים להיות כרוכים בסיכונים וחסרונות.

כאב בברך טיפול ללא סטרואידים
כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

בהסתמך על הידע הקיים ועל הידע המחקרי שמתווסף ההמלצות הן: כאב בברך? טיפול ללא סטרואידים צריכה להיות האפשרות המועדפת.

המחקר

McAlindon ועמיתיו (2017) פיצלו באופן אקראי 140 חולים מגיל 45 ומעלה שסבלו מכאבי ברכיים בגלל דלקת פרקים ניוונית ודלקת של הרקמה הסינוביאלית. מחצית מהקבוצה טופלה באמצעות זריקה קורטיקוסטרואידים והמחצית השנייה באמצעות זריקת דמה שכללה תמיסת מלח (Saline) בלבד. הזריקות לשתי הקבוצות ניתנו אחת לשלושה חודשים במשך שנתיים בין השנים 2013-2015. החולים נבדקו באמצעות MRI ומילאו שאלונים שעקב אחר מצבם.

ממצאי המחקר

רמת הכאב לא הייתה שונה בקרב שתי הקבוצות. זריקות קורטיקוסטרואידים לא שיפרה את מצב הכאב ולא עצרה את התפתחות המחלה. הקבוצה שטופלה באמצעות זריקות סטרואידים אבדה שכבה משמעותית של סחוס לעומת הקבוצה שקיבלה זריקות של מי מלח.

מסקנות החוקרים

כאב בברך טיפול ללא סטרואידים היא הדרך הראשונית לצעוד בה. ממצאי המחקר מצביעים על כך שיש לנקוט משנה זהירות בכול הנוגע לשימוש בזריקות סטרואידים לברכיים חולות בדלקת פרקים ניוונית. סטרואידים עלולים להוביל לאובדן מהיר יותר של הסחוסים. אובדן של הסחוסים עלול להאיץ את הצורך בביצוע ניתוח להחלפת ברך.

References:

World Health Organization. Osteoarthritis. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/osteoarthritis. Accessed December 16th 2023.

Bunt CW, Jonas CE, Chang JG. Knee Pain in Adults and Adolescents: The Initial Evaluation. Am Fam Physician. 2018;98(9):576-585.

Vos T et al. Global burden of 369 diseases and injuries in 204 countries and territories, 1990–2019: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2019. Lancet. 2020;396(10258):1204-1222.

McAlindon TE, LaValley MP, Harvey WF, et al. Effect of Intra-articular Triamcinolone vs Saline on Knee Cartilage Volume and Pain in Patients With Knee Osteoarthritis: A Randomized Clinical Trial. JAMA. 2017;317(19):1967–1975.

Bannuru RR, Osani MC, Vaysbrot EE, et al. OARSI guidelines for the non-surgical management of knee, hip, and polyarticular osteoarthritis. Osteoarthritis Cartilage. 2019;27(11):1578-1589. doi:10.1016/j.joca.2019.06.011

Knee injections for osteoarthritis: Corticosteroids and more https://www.medicalnewstoday.com/articles/310557

Corticosteroid Injections for Osteoarthritis Pain Relief https://www.webmd.com/osteoarthritis/corticosteroid-injections-for-osteoarthritis

Is there a place for intra-articular corticosteroid injections in the management of symptomatic knee osteoarthritis? https://www.bmj.com/content/368/bmj.l6923

Injections for Osteoarthritis Knee Pain Relief: Corticosteroids … – WebMD https://www.webmd.com/osteoarthritis/features/injections-for-osteoarthritis-pain

Felson DT et al. Osteoarthritis: new insights. Part 1: the disease and its risk factors. Ann Intern Med. 2000;133(8):635-646.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים

דלקת במפרק הלסת סימנים ותסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

מתי כאב הוא סימן רע

מתי כאב הוא סימן רע

מתי כאב הוא סימן רע? תחושת שריפה וכאבים לאחר משחק כדורגל לא בהכרח יצביעו על נזק גופני. יתכן ומדובר בכאב טוב והכרחי כאשר אנו רוצים לשפר את היכולות הגופניות. מבלי לצאת מאזור הנוחות לא נחזק את השרירים ולא נשפר את סיבולת לב הריאה שלנו.