כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

כאב בברך – טיפול ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים בגלל דלקת פרקים ניוונית או בגלל פציעות שכיחות היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים המתלוננים על כאבים בברכיים טיפול על ידי זריקות סטרואידים. המחקר הנוכחי מצא שזריקות אלו:

 • לא הפחיתו את הכאב
 • והאיצו את שחיקת הסחוסים בברכיים

חלק ניכר מבני האדם יסבלו במהלך חייהם מכאבים בברכיים. ברוב המקרים הסיבה לכאבים הללו היא דלקת פרקים ניוונית הכוללת שחיקת סחוסים ובלאי של המפרק. במחלת פרקים זאת נשחק הסחוס התוך מפרקי המסה את החלקים הגרמיים של המפרק. מגוון רחב של טיפולים ושיטות מוצע לחולים אלה כדי:

 • להקל על כאבם
 • לשפר את טווחי תנועה
 • להגדיל את היכולת התפקודית
 • לצמצם את הנוקשות ועוד

הטיפולים השונים נחלקים לטיפולים:

 • יעילים
 • לא יעילים אך אינם מזיקים
 • וטיפולים לא יעילים ומזיקים

המחקר הנוכחי טוען שזריקות סטרואידים שייכת לקבוצה אחרונה זאת.

כאב בברך טיפול ללא סטרואידים – רקע

דלקת פרקים ניוונית הידועה גם כמחלת הבלאי של המפרקים פוגעת במיוחד במפרקים נושאי המשקל בגוף ובכלל זה בברכיים, גב תחתון, קרסוליים וכפות רגליים. מחלה זאת כוללת בין היתר שחיקה של הסחוסים – הרקמה המעניקה את הדיפון הטבעי הקיים במפרקים. שחיקת הסחוסים מקרבת זה אל זה את חלקי הברך הגרמיים ובכך מאפשרת חיכוך ומגע בין העצמות. החיכוך שנוצר גורם לכאבים, נפיחות ("מים" בברך), מגבלות תנועה ומוקשות של הברך. במצבים חמורים אין בררה אלא לבצע החלפה של הברך בהליך כירורגי מורכב.

כאב בברך טיפול ללא סטרואידים
כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

ישנם רופאים הממליצים על זריקות סטרואידים לברכיים לחולים הסובלים מסימנים ותסמינים של דלקת פרקים ניוונית בברכיים. זריקות אלה מוצעות בעיקר לחולים שאינם מגיבים לתרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים או שאינם יכולים להיות מטופלים בתרופות אלה בגלל תופעות לוואי. הבעיה היא שגם להזרקת סטרואידים (Corticosteroid Injections) למפרק עלולות להיות תופעות לוואי, חלקן קשות במיוחד.

תופעות לוואי של טיפול בסטרואידים

כדי להפחית במהירות את תסמיני הדלקת ובעיקר את הכאבים רופאים מזריקים לעתים זריקות סטרואידים. השיפור בחומרת התסמינים יכול להימשך בין מספר ימים לחצי שנה עם זאת מדובר בתרופה שאינה נטולת סיכונים ותופעות לוואי. זריקת סטרואידים לתוך המפרק ובמיוחד כאשר מדובר ביותר מזריקת סטרואידים אחת עלולה להיות כרוכה בתופעות לוואי משמעותיות.

בין יתר תופעות הלוואי האפשריות נמנה:

 • הפחתה בעובי של הסחוסים המכסים את החלקים הגרמיים במפרק הברך
 • חולשה של הרצועות התומכות בברך
 • דלקת בברך הנגרמת בגלל התגבשות הסטרואידים בתוך המפרק
 • סיכון לדלקת זיהומית בברך
 • סיכון מוגבר להתפתחות נמק במפרק הברך או במפרק הירך ועוד

בהסתמך על הידע הקיים ועל הידע המחקרי שמתווסף ההמלצות הן: כאב בברך? טיפול ללא סטרואידים צריכה להיות האפשרות המועדפת.

המחקר

החוקרים חלקו באופן אקראי 140 חולים מגיל 45 ומעלה שסבלו מכאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים ניוונית ודלקת של הרקמה הסינוביאלית. מחצית מהקבוצה טופלה באמצעות זריקה קורטיקוסטרואידים והמחצית השנייה באמצעות זריקת דמה שכללה תמיסת מלח (Saline) בלבד. הזריקות לשתי הקבוצות ניתנו אחת לשלושה חודשים במשך שנתיים בין השנים 2013-2015. החולים נבדקו באמצעות MRI ומילאו שאלונים שעקב אחר מצבם.

ממצאי המחקר

רמת הכאב לא הייתה שונה בקרב שתי הקבוצות. זריקות קורטיקוסטרואידים לא שיפרה את מצב הכאב ולא עצרה את התפתחות המחלה. הקבוצה שטופלה באמצעות זריקות סטרואידים אבדה שכבה משמעותית של סחוס לעומת הקבוצה שקיבלה זריקות של מי מלח.

מסקנות החוקרים

כאב בברך טיפול ללא סטרואידים היא הדרך הראשונית לצעוד בה. ממצאי המחקר מצביעים על כך שיש לנקוט משנה זהירות בכול הנוגע לשימוש בזריקות סטרואידים לברכיים חולות בדלקת פרקים ניוונית. סטרואידים עלולים להוביל לאובדן מהיר יותר של הסחוסים. אובדן של הסחוסים עלול להאיץ את הצורך בביצוע ניתוח להחלפת ברך.

May 16, 2017, Journal of the American Medical Association

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

טינטון וצפצופים באוזן מה גורם לזה

טינטון וצפצופים באוזן מה גורם להם

טינטון צפצופים באוזניים? אבחון וטיפול נדרשים בהקדם כדי להפחית את הסיכוי שהבעיה תהפוך כרונית. צלילים הנשמעים באוזניים ללא קיום אמיתי שלהם היא בעיה מטרידה במיוחד. גורמים אפשריים כוללים נזק מוחי, נזק באוזן התיכונה וגם בעיות בצוואר ובלסת.

הרדמה כללית מסוכנת למוח של הילד

הרדמה כללית מסוכנת למוח הילד

הרדמה כללית והמוח של הילד מהווים בשנים האחרונות מקור לדאגה. הדבר נובע מכך שהשנים הראשונות של חיי הילד הן השנים החשובות ביותר להתפתחות מוחו ובעלות השפעה עצומה על מהלך חייו בעתיד. האם גם הרדמה כללית עלולה לחבל במוח של ילדכם?

משקה אנרגיה מזיק לילדים

משקאות אנרגיה מזיקים לילדים

משקה אנרגיה מזיק לילדים! משקאות אנרגיה עשירים בסוכרים וקפאין הפכו בשנים האחרונות לטרנד עם הצלחה כלכלית ניכרת. בארצות הברית נמכרים משקאות אנרגיה בשווי של יותר מ40 ביליוני דולרים כול שנה והתחזית לשנת 2021 נאמדת ב61 ביוני דולרים לשנה.