שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה

שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה

שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה היא תופעה שכיחה. ההשמנה שהיא המגפה של העת החדשה פוגעת בבריאותם של כשליש מהאמריקאים ומספר דומה של ישראלים. עודף משקל והשמנה גובים מחיר בריאותי יקר. הם מהווים גורמי סיכון למחלות קטלניות כגון:

  • סוכרת
  • מחלות לב וכלי דם
  • מגוון רחב של מחלות סרטן

מחקרים בעשור האחרון מצביעים על כך שהשמנה גם גורמת לנזקים בסחוסים בתוך המפרקים. דלקת פרקים ניוונית ושחיקת סחוסים עלולים להתפתח גם בגלל השמנה והעומס שנוצר על המפרקים. על פי סקרים ממשלתיים באמריקה 58 מיליון בני אדם מוגדרים כבעלי משקל עודף, 40 מיליון בני אדם מוגדרים כשמנים ו-3 מיליון בני אדם מוגדרים כשמנים מאוד.

במהלך שני העשורים האחרונים מספר בעלי המשקל העודף בארצות הברית הכפיל את עצמו. מסיבה זאת אנו רואים גם עלייה במספר החולים במחלות ניוון של המפרקים. המגמה של שחיקת סחוסים במפרק בגלל השמנה אינה מראה סימני האטה.

שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה – רקע

השמנת יתר היא מצב המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. להפרעה זאת יש השלכות חמורות על בריאותם. בהזהרה שפרסם משרד הבריאות האמריקאי מספר מקרי המוות בגין ההשמנה יעברו בקרוב את מספר מקרי המוות בגין העישון. 300 אלף אמריקאים מתים מידי שנה בגין בעיות הקשורות להשמנה לעומת 400 אלף מתים מדי שנה בגין עישון. אמריקאים מעשנים פחות ואוכלים יותר.

הממסד הרפואי אינו יכול לבלום את התופעה ובמקום זאת מעדיף תוך שימוש במשאבי ענק לטפל בסיבוכים הנובעים מהשמנה ואלו אכן רבים. השמנת יתר היא גם גורם סיכון עיקרי לדלקת מפרקים ניוונית. מחלת מפרקים ניוונית משפיעה על הסחוס, העצם והרקמה הסינוביאלית במפרק. משקל יתר משמעותי מגביר את העומס המכני על המפרקים, במיוחד הירכיים והברכיים. העומס על המפרקים הללו מוביל לשחיקה של הסחוס ולדלקת ברקמות המפרקים.

השמנת יתר גם משנה את חילוף החומרים של שומנים ואדיפוקינים, אשר יכול להשפיע על המטבוליזם של רכיבי מטריצת הסחוס. כתוצאה מכך, אנשים שמנים נוטים יותר לחוות כאב, נוקשות וניידות מופחתת במפרקים שלהם. כדי למנוע או לעכב את הופעת דלקת מפרקים ניוונית, ניהול משקל חיוני לשמירה על תפקוד בריא של המפרקים.

השפעות ההשמנה על הבריאות

על פי הנתונים של ארגון הבריאות העולמי וחברות הביטוח מוכח הקשר בין השמנה לשורה ארוכה של חוליים. להלן דוגמאות:

יתר לחץ דם

אנשים שמנים סובלים הרבה יותר מלחץ דם גבוה. הורדת משקל בלבד יכולה לעתים להספיק על מנת לחזור לערכי לחץ דם נורמליים.

סוכרת

סוכרת מבוגרים. הסיכון גבוה פי 53 בקרב אנשים שמנים. הורדת משקל מספיקה לעתים קרובות להוריד את ערכי הסוכר לתקינים.

סרטן

לנשים שמנות יש סיכויים גבוהים פי 3 לחלות בסרטן חזה, סרטן רחם, וסרטן שחלות. בקרב גברים שמנים יש סיכון גבוה פי 3 לחלות בסרטן מעי הגס וערמונית.

כולסטרול גבוה

אנשים שמנים סובלים מערכים גבוהים של כולסטרול על כול המשתמע מכך.

שבץ מוחי

אנשים שמנים סובלים יותר משבץ מוחי וממחלות עורקים כליליים.

בעיות שינה

בתסמונת פיקוויקיאן בעיות הנשימה מחמירות ככול שהמשקל עולה. הנשימה יכולה לעתים להיפסק אפילו לדקה שלמה קצב הלב מופרע והתוצאות עלולות להיות חמורות. נשימה לא סדירה מובילה לעתים קרובות גם להפסקות שינה ולעייפות דאגה ודיכאון הנלווים לכך. נטייה נוספת בקרב אנשים שמנים היא נחירה על כל המשתמע.

ומה לגבי המפרקים?

עם זאת השמנת יתר מגבירה גם את הנזק למפרקים. אחת ההשפעות העיקריות של השמנת יתר היא על המפרקים. מדובר במבנים המחברים את העצמות ומאפשרים לנו לנוע. השמנת יתר עלולה לפגוע במפרקים במספר דרכים, מה שמוביל לכאב, נוקשות, ניידות מופחתת וסיכון מוגבר לדלקת מפרקים ניוונית.

שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה – מחקר

שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה
שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה

בינואר 1996 התפרסם בכתב העת המדעי "ביו מכניקה" מחקר השוואתי שערכו ד"ר קארי וד"ר קרסקו. על פי המחקר אנשים שמנים פוגעים במערכת שריר ושלד משמעותית יותר מאנשים עם משקל תקין.

באותו מחקר צוין:

אדם  עם עודף משקל של 4.5 ק"ג שצועד מוסיף 15- 30 ק"ג לעומס על ברכיו. השכיחות של הפרעות מסוימות במפרקים בקרב אנשים בעלי משקל עודף הייתה גבוהה ב- 65% לעומת אנשים עם משקל נורמלי. במחקרים ממוקדים נימצא שהסיכון לשחיקת הסחוסים בברך גדול פי 4 או 5 בקרב אנשים שמנים.

רובם של פגיעות אלו המאופיינים בשחיקה ובליה של השלד, שחיקת סחוסים במפרקים ופגיעה ברקמות אחרות הנם תוצאה של דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). למה אנשים שמנים חולים יותר בדלקת פרקים ניוונית? ההסבר לתופעה מתמקד כנראה בסיבות הבאות:

עומס מכני

אחד המנגנונים העיקריים שבאמצעותם השמנת יתר פוגעת במפרקים הוא הגברת הלחץ המכני עליהם. המפרקים הנושאים את רוב משקל הגוף, כגון הירכיים, הברכיים והקרסוליים, פגיעים במיוחד לאפקט זה. לדברי מומחים, עבור כל קילוגרם של משקל עודף שאתה נושא, הברכיים שלך סופגים קילוגרם נוסף של לחץ.

משמעות הדבר היא שאם אתה סובל מעודף משקל של 20 ק"ג, הברכיים שלך תומכות ב- 60 קילוגרם נוספים ואף יותר עם כל צעד. לחץ נוסף זה יכול לשחוק את הסחוס המכסה את קצות העצמות ומשמש ככרית למניעת חיכוך. כאשר הסחוס נפגע, העצמות מתחככות זו בזו, וגורמות לכאב ולדלקת. מצב זה ידוע בשם דלקת פרקים ניוונית osteoarthritis (OA). דלקת זאת משפיעה על אמריקאים רבים.

ביו מכניקה לקויה

ישנם חוקרים הסבורים שגם ביו מכניקה לקויה שהיא תוצאה של מבנה ואופן תנועתו של האיש השמן הנה גורם נוסף להגברת שחיקת סחוסים במפרקים.

השפעות כימיות

דרך נוספת שבה השמנת יתר פוגעת במפרקים היא על ידי הפעלת תגובות כימיות והורמונליות תגובות אלה עלולות להחמיר דלקת קיימת ואת הליך פירוק הסחוס. מחקרים הראו כי רקמת שומן עודפת יכולה לשחרר חומרים המקדמים דלקת, כגון ציטוקינים ולפטינים. חומרים אלה יכולים להשפיע על רקמת המפרק באופן ישיר או עקיף על ידי השפעה על גורמים אחרים, כגון רמות הסוכר בדם ותנגודת לאינסולין. דלקת יכולה גם לתרום לסוג אחר של דלקת פרקים, הנקראת דלקת מפרקים שגרונית (RA), הנגרמת על ידי התקפה אוטואימונית על רקמת המפרק.

סיכוי גבוה יותר לחלות

השמנת יתר יכולה להשפיע גם על המפרקים בעקיפין על ידי הגדלת הסיכון למחלות אחרות שיכולות לפגוע בהם. מחלות אלה ובכללן סוכרת, מחלות לב וכלי דם וגאוט:

  • פוגעות באספקת הדם למפרקים
  • משנות את חילוף החומרים של הסחוס והעצם
  • גורמות לשקיעה של גבישים בחלל המפרק
  • גורמות כאב ונזק במפרקים

לסיכום

השמנת יתר יכולה להגביר את הנזק למפרקים על ידי מספר מנגנונים. בין יתר המנגנונים נציין לחץ מכני, דלקת, שינויים הורמונליים ותחלואה נלווית. פגיעה במפרקים עלולה לפגוע באיכות החיים ובתפקוד של אנשים הסובלים מהשמנת יתר. השמנה יתר עלולה להקשות על אנשים אלה להתאמן ולרדת במשקל. לכן, מניעה וטיפול בהשמנת יתר חיוניים לשמירה על:

  •  הבריאות הכללית
  • וכן על בריאות המפרקים ולמניעת דלקת מפרקים ניוונית והפרעות מפרקים אחרות.

אז איך עוצרים את הנזק במפרקים?

החדשות הטובות הן שירידה במשקל יכולה לעתים קרובות להוות גורם בולם לנזק ותחילתו של שיקום. כמובן שככול שנקדים להפחית במשקל נקטין את הנזק הבלתי הפיך שהצטבר בפרקים. אין לשכוח שעיסוק בספורט הנו גורם מפתח להפחתה במשקל ולתחזוקה טובה של הפרקים. אלא שאליה וקוץ בה. רבים פוגעים בפרקים שלהם ושוחקים את הסחוסים בגלל עשייה ספורטיבית שאינה מתאימה ואינה הדרגתית. לכירופרקטיקה מענה טוב לכאבים הנובעים ממחלת אוסטיאוארטריטיס – דלקת פרקים ניוונית. כירופרקט יכול לתת מענה לבעיות פרקים על ידי מגוון של אמצעים וטכניקות ידניות.

References:

Thijssen E, van Caam A, van der Kraan PM. Obesity and osteoarthritis, more than just wear and tear: pivotal roles for inflamed adipose tissue and dyslipidaemia in obesity-induced osteoarthritis. Rheumatology (Oxford). 2015 Apr;54(4):588-600.

The Impact of Obesity on Bone and Joint Health. American Academy of Orthopaedic Surgeons Position Statement. https://www.aaos.org/contentassets/1cd7f41417ec4dd4b5c4c48532183b96/1184-the-impact-of-obesity-on-bone-and-joint-health1.pdf

The Impact of Obesity on Joint Health. Cary Orthopaedics. https://www.caryortho.com/the-impact-of-obesity-on-joint-health/

Osteoarthritis – Symptoms & causes. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoarthritis/symptoms-causes/syc-20351925

Here’s Why Losing Weight Is the Key to Losing Joint Pain. Cleveland Clinic. https://health.clevelandclinic.org/if-you-lose-weight-you-can-lose-joint-pain-too/

Blagojevic M, Jinks C, Jeffery A, Jordan KP. Risk factors for onset of osteoarthritis of the knee in older adults: a systematic review and meta-analysis. Osteoarthritis Cartilage. 2010 Jan;18(1):24-33.

Grotle M, Hagen KB, Natvig B, Dahl FA, Kvien TK. Obesity and osteoarthritis in knee, hip and/or hand: an epidemiological study in the general population with 10 years follow-up. BMC Musculoskelet Disord. 2008 Oct 9;9:132.

Felson DT, Anderson JJ, Naimark A, Walker AM, Meenan RF. Obesity and knee osteoarthritis. The Framingham Study. Ann Intern Med. 1988 Jul;109(1):18-24.

Griffin TM, Guilak F. The role of mechanical loading in the onset and progression of osteoarthritis. Exerc Sport Sci Rev. 2005 Oct;33(4):195-200.

Sellam J, Berenbaum F. The role of synovitis in pathophysiology and clinical symptoms of osteoarthritis. Nat Rev Rheumatol. 2010 Nov;6(11):625-35.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

הגעה למרפאה

הגעה למרפאה

הגעה למרפאה לכירופרקטיקה פציעות ספורט ושיקום אפשרית באמצעות רכב פרטי,

סיאטיקה סטרואידים לא יעילים

סיאטיקה סטרואידים לא יעילים

סיאטיקה? סטרואידים לא יעילים לטיפול בבעיה זאת. סיאטיקה היא תסמונת קלינית הכוללת כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל וסימנים ותסמינים נוספים. במחקר שלפנינו פרדניזון שהיא תרופה סטרואידית, לא הועילה לחולים שסבלו מסיאטיקה יותר מתרופת דמה (פלסבו).