שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה

שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה

שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה היא תופעה שכיחה. ההשמנה שהיא המגפה של העת החדשה פוגעת בבריאותם של כשליש מהאמריקאים ומספר דומה של ישראלים. עודף משקל והשמנה גובים מחיר בריאותי יקר. הם מהווים גורמי סיכון למחלות קטלניות כגון:

  • סוכרת
  • מחלות לב וכלי דם
  • מגוון רחב של מחלות סרטן

מחקרים בעשור האחרון מצביעים על כך שהשמנה גם גורמת לנזקים בסחוסים בתוך המפרקים. דלקת פרקים ניוונית ושחיקת סחוסים במפרקים עלולים להתפתח גם בגלל השמנה ועומס היתר שנוצר עקב כך על המפרקים. על פי סקרים ממשלתיים באמריקה 58 מיליון בני אדם מוגדרים כבעלי משקל עודף, 40 מיליון בני אדם מוגדרים כשמנים ו-3 מיליון בני אדם מוגדרים כשמנים מאוד.

במהלך שני העשורים האחרונים מספר בעלי המשקל העודף בארצות הברית הכפיל את עצמו. מסיבה זאת אנו רואים גם עלייה במספר החולים במחלות ניוון של המפרקים. המגמה של שחיקת סחוסים במפרק בגלל השמנה אינה מראה סימני האטה.

שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה – רקע

השמנת יתר היא מצב המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. להפרעה זאת השלכות חמורות על בריאותם. בהזהרה שפרסם משרד הבריאות האמריקאי מספר מקרי המוות בגין ההשמנה יעברו בקרוב את מספר מקרי המוות בגין העישון. 300 אלף אמריקאים מתים מידי שנה בגין בעיות הקשורות להשמנה לעומת 400 אלף מתים מדי שנה בגין עישון. אמריקאים מעשנים פחות ואוכלים יותר. הממסד הרפואי אינו יכול לבלום את התופעה ובמקום זאת מעדיף תוך שימוש במשאבי ענק לטפל בסיבוכים הנובעים מהשמנה ואלו אכן רבים.

השפעות ההשמנה על הבריאות

על פי הנתונים של ארגון הבריאות העולמי וחברות הביטוח מוכח הקשר בין השמנה לשורה ארוכה של חוליים. להלן דוגמאות:

יתר לחץ דם

אנשים שמנים סובלים הרבה יותר מלחץ דם גבוה. הורדת משקל בלבד יכולה לעתים להספיק על מנת לחזור לערכי לחץ דם נורמליים.

סוכרת

סוכרת מבוגרים. הסיכון גבוה פי 53 בקרב אנשים שמנים. הורדת משקל מספיקה לעתים קרובות להוריד את ערכי הסוכר לתקינים.

סרטן

לנשים שמנות יש סיכויים גבוהים פי 3 לחלות בסרטן חזה, סרטן רחם, וסרטן שחלות. בקרב גברים שמנים יש סיכון גבוה פי 3 לחלות בסרטן מעי הגס וערמונית.

כולסטרול גבוה

אנשים שמנים סובלים מערכים גבוהים של כולסטרול על כול המשתמע מכך.

שבץ מוחי

אנשים שמנים סובלים יותר משבץ מוחי וממחלות עורקים כליליים.

בעיות שינה

בתסמונת פיקוויקיאן בעיות הנשימה מחמירות ככול שהמשקל עולה. הנשימה יכולה לעתים להיפסק אפילו לדקה שלמה קצב הלב מופרע והתוצאות עלולות להיות חמורות. נשימה לא סדירה מובילה לעתים קרובות גם להפסקות שינה ולעייפות דאגה ודיכאון הנלווים לכך. נטייה נוספת בקרב אנשים שמנים היא נחירה על כל המשתמע.

ומה לגבי המפרקים?

עם זאת השמנת יתר מגבירה גם את הנזק למפרקים. אחת ההשפעות העיקריות של השמנת יתר היא על המפרקים. מדובר במבנים המחברים את העצמות ומאפשרים לנו לנוע. השמנת יתר עלולה לפגוע במפרקים במספר דרכים, מה שמוביל לכאב, נוקשות, ניידות מופחתת וסיכון מוגבר לדלקת מפרקים ניוונית.

שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה – מחקר

שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה
שחיקת סחוסים במפרקים בגלל השמנה

בינואר 1996 התפרסם בכתב העת המדעי "ביו מכניקה" מחקר השוואתי שערכו ד"ר קארי וד"ר קרסקו. על פי המחקר אנשים בעלי משקל עודף פוגעים במערכות עצב, שריר ושלד משמעותית יותר מאנשים בעלי משקל תקין.

באותו מחקר צוין שכל צעד שמבצע אדם הסובל מעודף משקל של 4.5 ק"ג יוצר עומס נוסף על ברכיו שנע בין 15 ל 30 ק"ג. בסוגים מסוימים של בעיות מפרקים התברר שאנשים בעלי הפרעת משקל סבלו ב 65% יותר מאנשים מעלי משקל נורמלי. במחקרים ממוקדים נוספים נימצא שהסיכון לשחיקת הסחוסים בברך גדולים פי 4 או 5 בקרב אנשים שמנים.

רובם של פגיעות אלו המאופיינים בשחיקה ובליה של השלד, שחיקת סחוסים במפרקים ופגיעה ברקמות אחרות הנם תוצאה של דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). למה אנשים שמנים חולים יותר בדלקת פרקים ניוונית? ההסבר לתופעה מתמקד כנראה בסיבות הבאות:

עומס מכני

אחד המנגנונים העיקריים שבאמצעותם השמנת יתר פוגעת במפרקים הוא הגברת הלחץ המכני עליהם. המפרקים הנושאים את רוב משקל הגוף, כגון הירכיים, הברכיים והקרסוליים, פגיעים במיוחד לאפקט זה. לדברי מומחים, עבור כל קילוגרם של משקל עודף שאתה נושא, הברכיים שלך סופגים קילוגרם נוסף של לחץ.

משמעות הדבר היא שאם אתה סובל מעודף משקל של 20 ק"ג, הברכיים שלך תומכות ב- 60 קילוגרם נוספים ואף יותר עם כל צעד. לחץ נוסף זה יכול לשחוק את הסחוס המכסה את קצות העצמות ומשמש ככרית למניעת חיכוך. כאשר הסחוס נפגע, העצמות מתחככות זו בזו, וגורמות לכאב ולדלקת. מצב זה ידוע בשם דלקת פרקים ניוונית osteoarthritis (OA). דלקת זאת משפיעה על אמריקאים רבים.

ביו מכניקה לקויה

ישנם חוקרים הסבורים שגם ביו מכניקה לקויה שהיא תוצאה של מבנה ואופן תנועתו של האיש השמן הנה גורם נוסף להגברת שחיקת סחוסים במפרקים.

השפעות כימיות

דרך נוספת שבה השמנת יתר פוגעת במפרקים היא על ידי הפעלת תגובות כימיות והורמונליות תגובות אלה עלולות להחמיר דלקת קיימת ואת הליך פירוק הסחוס. מחקרים הראו כי רקמת שומן עודפת יכולה לשחרר חומרים המקדמים דלקת, כגון ציטוקינים ולפטינים. חומרים אלה יכולים להשפיע על רקמת המפרק באופן ישיר או עקיף על ידי השפעה על גורמים אחרים, כגון רמות הסוכר בדם ותנגודת לאינסולין. דלקת יכולה גם לתרום לסוג אחר של דלקת פרקים, הנקראת דלקת מפרקים שגרונית (RA), הנגרמת על ידי התקפה אוטואימונית על רקמת המפרק.

סיכוי גבוה יותר לחלות

השמנת יתר יכולה להשפיע גם על המפרקים בעקיפין על ידי הגדלת הסיכון למחלות אחרות שיכולות לפגוע בהם. מחלות אלה ובכללן סוכרת, מחלות לב וכלי דם וגאוט:

  • פוגעות באספקת הדם למפרקים
  • משנות את חילוף החומרים של הסחוס והעצם
  • גורמות לשקיעה של גבישים בחלל המפרק
  • גורמות כאב ונזק במפרקים

לסיכום

השמנת יתר יכולה להגביר את הנזק למפרקים על ידי מספר מנגנונים. בין יתר המנגנונים נציין לחץ מכני, דלקת, שינויים הורמונליים ותחלואה נלווית. פגיעה במפרקים עלולה לפגוע באיכות החיים ובתפקוד של אנשים הסובלים מהשמנת יתר. השמנה יתר עלולה להקשות על אנשים אלה להתאמן ולרדת במשקל. לכן, מניעה וטיפול בהשמנת יתר חיוניים לשמירה על:

  •  הבריאות הכללית
  • וכן על בריאות המפרקים ולמניעת דלקת מפרקים ניוונית והפרעות מפרקים אחרות.

אז איך עוצרים את הנזק במפרקים?

החדשות הטובות הן שירידה במשקל יכולה לעתים קרובות להוות גורם בולם לנזק ותחילתו של שיקום. כמובן שככול שנקדים להפחית במשקל נקטין את הנזק הבלתי הפיך שהצטבר בפרקים. אין לשכוח שעיסוק בספורט הנו גורם מפתח להפחתה במשקל ולתחזוקה טובה של הפרקים. אלא שאליה וקוץ בה. רבים פוגעים בפרקים שלהם ושוחקים את הסחוסים בגלל עשייה ספורטיבית שאינה מתאימה ואינה הדרגתית. לכירופרקטיקה מענה טוב לכאבים הנובעים ממחלת אוסטיאוארטריטיס – דלקת פרקים ניוונית. כירופרקט יכול לתת מענה לבעיות פרקים על ידי מגוון של אמצעים וטכניקות ידניות.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

שיפור יציבה האם זה אפשרי

שיפור יציבה האם זה אפשרי

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

צליפת שוט דברים שכדאי שתדעו

צליפת שוט דברים שכדאי שתדעו

עובדות על צליפת שוט שראוי שתדעו מסוקרות כאן. תסמונת צליפת שוט הנגרמת לרוב מתאונת דרכים וכוללת מגוון סימנים ותסמינים כולל בין היתר מיחושים, מגבלות תנועה. ברמה הלאומית מדובר בסעיף הוצאות כביר על אובדן ימי עבודה, פיצויים, חדרי מיון, אשפוזים ועוד. 

כאבי גב תחתון אל תישארו במיטה

כאבי גב תחתון אל תישארו במיטה

כאבי גב? אל תישארו במיטה. סימנים ותסמינים המופיעים באזור עמוד השדרה המותני ואגן מהווים בעייה רפואית שכיחה. עד לפני שנים ספורות הטיפול המומלץ בהם היה מנוחה ארוכה במיטה. היום ההמלצה היא להמשיך לנוע וצמצם את השהייה במיטה.  

מבנה כף היד אנטומיה ותנועה

מבנה כף היד אנטומיה ותנועה

מבנה כף היד האנושית ושורש כף היד חושף בפנינו את אחד מחלקי הגוף המדהימים והמורכבים ביותר. ישנם חוקרים הסבורים שבמהלך האבולוציה נוצרו יחסי הגומלין בין כפות הידיים לבין המוח שאפשרו את ההתפתחות ההדדית הבלתי פוסקת של המוח ושל מורכבות הביצוע של כפות הידיים.