השמנה משמעותה פחות שנים לחיות

אנשים שמנים חיים פחות שנים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


השמנה משמעותה פחות שנים לחיות! על העובדה הזאת כבר אין חולק: מגפת ההשמנה הולכת ומתרחבת בעולם. מעבר לפגיעה האסתטית ההשמנה פוגעת גם בבריאות. אנשים שמנים נוטים לתחלואה ובעיקר תחלואה מסכנת חיים ובכך לעתים קרובות מעלים את הסבירות להתקצרות חייהם. אין ספק, אנשים שמנים חיים פחות שנים מאנשים בעלי משקל נורמלי.

השמנה מהווה איום ישיר על החיים עצמם. בארצות הברית ובאירופה היא מתקרבת להשפעות הקטלניות של העישון. על פי המחקר הנוכחי אנשים שמנים חיים בממוצע 4 שנים פחות מאנשים בעלי משקל תקין.  אנשים שמנים בני 45-64 צפויים לאבד עד 12.8 שנות חיים בגלל מחלות לב. המסקנה העצובה היא: השמנה משמעותה פחות שנים לחיות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהשמנה משמעותה פחות שנים לחיות – רקע

31% מהאמריקאים ו- 20% מהאירופאים סובלים מהשמנה. יש להניח ששיעור ההשמנה בישראל דומה יותר לזה של אירופה. אכן, השמנה מהווה גורם סיכון להתפחות דלקת פרקים ניוונית במפרקים נושאי משקל אך חשוב מכך השמנה מקצרת את החיים. המסקנה הזאת מתבססת על מחקרים רבים מכדי שאפשר יהיה לדחות את מסקנותיהם. ברור לחלוטין שהשמנה היא גורם סיכון מרכזי לחלות במחלות קטלניות כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם כולל אוטם שריר הלב ושבץ מוחי, סוגים שונים של סרטן ועוד. המחלות הללו מלבד פגיעתן הקשה באיכות החיים הן, ועל כך אני מניח אין חולק, גם מקצרות חיים. את ההשמנה ועודף המשקל מודדים באמצעות מדד מסת הגוף (body mass index) או בקיצור BMI.

מדד מסת הגוף

מדד מסת הגוף מודד את היחס שבין הגובה לבין המשקל. לא מדובר במדד אמין לחלוטין שכן אינו יכול להבחין בין משקל שמקורו ברקמת שומן לבין אותה קבוצת אתלטים לא גדולה שמשקלם הגבוה יחסית נגרם בגלל מסת שריר כבדה. בכול מקרה מדובר בכלי סריקה ראשוני חשוב. על פי מדד זה 18.5-24.9 מוגדר משקל נורמלי, 25.0- 29.9 מוגדר כעודף משקל, 30.0-34.9 מוגדר כהשמנה קלה,  35.0-39.9 מוגדר כהשמנה בינונית, ומדד של מעל 40.0 מוגדר כהשמנה חמורה.

כמה שנות חיים מאבדים בגלל השמנה?

בארצות הברית ובאירופה השמנה היא הגורם השני למוות מוקדם לאחר עישון. בעוד שעישון גורם לרבע ממקרי המוות המוקדם באירופה ובארצות הברית והפסקת העישון עשויה לחתוך את הסיכון הזה השמנה ומשקל עודף גורמים למקרה אחד של מוות מוקדם על כול שבעה מקרים של מוות מוקדם וישנו קושי גדול לבלום את התופעה בחדות. כמובן שאין אחידות במספר שנות החיים שמאבדים אנשים שמנים. מחקרים שונים מגיעים למסקנות שונות. באופן כללי ניתן לומר שאנשים בעלי משקל עודף מאבדים שנה מחייהם, אנשים שמנים ברמה בינונית מאבדים כ 3 שנים מחייהם ואנשים עם מדד מסת גוף  40-44.9 המייצג השמנה חמורה מאבדים 6.5 שנים מחייהם ואנשים עם מדד מסת גוף 55-59.9 המייצג השמנה חמורה מאוד מאבדים 13.7 שנות חיים.

יותר גברים מנשים מתים מוות מוקדם

השמנה משמעותה פחות שנים לחיות
השמנה משמעותה פחות שנים לחיות

גברים בעלי משקל עודף או שמנים נוטים למוות מוקדם יותר מאשר נשים במצב דומה. הסיבות לכך הן תנגודת אינסולין הגבוהה יותר לרוב בקרב גברים ובעקבות זאת סיכון גבוה יותר לחלות בסוכרת ולפתח כבד שומני. מהי למעשה תנגודת אינסולין? האינסולין הוא הורמון שמיוצר בלבלב ותפקידו בין היתר לאפשר כניסת גלוקוז לתאי הגוף. כאשר ישנה תנגודת לאינסולין נדרשת כמות גדולה יותר של אינסולין כדי לאפשר כניסת גלוקוז לתוך התאים. התוצאה היא רמה גבוהה יותר של גלוקוז בדם, הפרשה מוגברת של אינסולין על ידי הלבלב וכבד, שמפאת חוסר הסוכר בתאים מפרק יותר גליקוגן והפכו לגלוקוז. התוצאה היא עלייה מתמדת של סוכר בדם. הגורמים לתופעה כוללים מלבד גנטיקה גם השמנה וגורמים נוספים.

השמנה משמעותה פחות שנים לחיות – המחקר

החוקרים בדקו את היחס שבין מדד מסת הגוף לבין מוות מכול סיבה שהיא ומוות באופן מיוחד בגלל מחלות לב וכלי דם. המחקר התבסס על  שאלונים והתייחסו לנתונים בין השנים 1988 ועד 1994 כמו גם על הסטטיסטיקות של מקרי המוות עד לשנת 2006.

ממצאי המחקר

השמנה העלתה את הסיכוי למוות מוקדם ב20% מכול סיבה שהיא כולל מחלות לב. באופן כולל אדם שמן מאוד מת בממוצע 3.7 שנים מוקדם יותר מאדם בעל משקל נורמלי מכול סיבה שהיא או 5 שנים בגלל ממחלת לב. הסיכון העיקרי למוות מוקדם מצוי בגילאים 45-64. בגילאים הללו צפוי אדם שמן למות מכול סיבה שהיא 7.1 שנים מוקדם יותר מאדם בעל משקל נורמלי או 12.8 שנים מוקדם יותר בגלל מחלת לב. קיצור החיים אצל אנשים שמנים נובע מסיכוייהם הגבוהים לחלות במחלות קטלניות.

מסקנת החוקרים

השמנה משמעותה פחות שנים לחיות! יש לטפל בהשמנה ממש כמו במחלה כרונית וזאת בגלל שהיא גורמת למוות מוקדם. צריך להתחיל את הטיפול בשלבים המוקדמים של החיים כדי להציל חיים.

American Journal of Public Health, Jan. 2014

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים