השמנה משמעותה פחות שנים לחיות

אנשים שמנים חיים פחות שנים

השמנה משמעותה פחות שנים לחיות! על העובדה הזאת כבר אין חולק: מגפת ההשמנה הולכת ומתרחבת בעולם. מעבר לפגיעה האסתטית ההשמנה פוגעת גם בבריאות. אנשים שמנים נוטים לתחלואה ובעיקר תחלואה מסכנת חיים. בכך לעתים קרובות מעלים את הסבירות למות מוות מוקדם. אין ספק, אנשים שמנים חיים פחות שנים מאנשים בעלי משקל נורמלי.

השמנה מהווה איום ישיר על החיים עצמם. בארצות הברית ובאירופה היא מתקרבת להשפעות הקטלניות של העישון. על פי המחקר הנוכחי אנשים שמנים חיים בממוצע 4 שנים פחות מאנשים בעלי משקל תקין. אנשים שמנים בני 45 – 64 צפויים לאבד עד 12.8 שנות חיים בגלל מחלות לב. המסקנה העצובה היא: השמנה משמעותה פחות שנים לחיות.

השמנה משמעותה פחות שנים לחיות – רקע

השמנה היא דאגה מרכזית לבריאות הציבור המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם. השמנת יתר מוגדרת כמצב של עודף שומן בגוף המעלה את הסיכון למחלות כרוניות שונות כגון סוכרת וסרטן. להשמנת יתר יכולה להיות השפעה שלילית גם על הרווחה הפסיכולוגית. דבר זה מוביל לדיכאון, חרדה, הערכה עצמית נמוכה וסטיגמה חברתית.

על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO), השכיחות העולמית של השמנת יתר כמעט שילשה את עצמה מאז 1975 וממשיכה לגדול בקצב מדאיג:

 • בשנת 2016, יותר מ -1.9 מיליארד מבוגרים סבלו מעודף משקל. מתוכם מעל 650 מיליון סבלו מהשמנת יתר.
 • יתר על כן, השמנת יתר היא גם גורם מוביל לנכות ותמותה, ואחראית ל -4.7 מיליון מקרי מוות בשנת 2017.

הגורמים להשמנת יתר הם מורכבים ורב-גורמיים, המערבים גורמים גנטיים, אפיגנטיים, סביבתיים, חברתיים והתנהגותיים. הגורם העיקרי להשמנת יתר הוא:

 • חוסר איזון ארוך טווח בין צריכת האנרגיה להוצאתה

שיבוש האיזון נובע מצריכה מוגברת של מזונות עתירי אנרגיה וירידה בפעילות גופנית. עם זאת, השמנת יתר מושפעת גם מגורמים אחרים, כגון:

 • ויסות הורמונלי, מיקרוביוטה של המעי, דלקת, סטרס ואיכות השינה

מניעה וטיפול בהשמנת יתר מחייבים גישה מקיפה ורב-תחומית המתייחסת הן לגורמים האישיים והן לגורמים ברמת האוכלוסייה. הוצעו מספר אסטרטגיות להפחתת שכיחות השמנת יתר וההשלכות הבריאותיות הנלוות אליה, כגון:

 • קידום דפוסי תזונה בריאים
 • הגברת הפעילות הגופנית
 • שיפור החינוך לבריאות
 • מתן ייעוץ התנהגותי ועוד

השמנה מקצרת חיים

השמנת יתר מוגדרת כבעלת מדד מסת גוף (BMI) של 30 ומעלה, המעיד על עודף שומן בגוף. השמנה מסוג זה עלולה להגביר את הסיכון למחלות כרוניות שונות, כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם, סרטן ודלקת מפרקים ניוונית. יתר על כן, השמנת יתר יכולה לקצר את תוחלת החיים על ידי הפחתת איכות וכמות החיים.

על-פי מטא-אנליזה של 57 מחקרים שכללו כמעט 900,000 אנשים, השמנת יתר מגלחת שנתיים עד ארבע שנים מתוחלת החיים הממוצעת, בעוד שהשמנת יתר גבוהה יכולה לקצר את תוחלת החיים ב-8 עד 10 שנים. מחקר אחר המבוסס על קבוצת Ohsaki ביפן מצא כי גברים ונשים שמנים בגילאי 40 שנים היו בעלי תוחלת חיים קצרה יותר והוצאות רפואיות גבוהות יותר לכל החיים מאשר עמיתיהם במשקל תקין.

עם זאת, הקשר הסיבתי בין השמנת יתר לתמותה אינו פשוט, שכן ייתכנו גורמים אחרים המשפיעים הן על השמנת יתר והן על תוצאות בריאותיות, כגון אורח חיים, גנטיקה וחשיפות סביבתיות. מאמר שפורסם לאחרונה טען שבמקום להתמקד בהשמנת יתר כגורם שאינו ניתן למניפולציה, חוקרים צריכים לבחון את ההשפעות של משתנים הניתנים למניפולציה, כמו צריכת משקאות מוגזים או פעילות גופנית, על בריאות ואריכות ימים. זה יאפשר התערבויות ומדיניות יעילות יותר כדי למנוע ולטפל בהשמנת יתר והשלכותיה. לכן, יש צורך במחקר נוסף כדי להבין את המנגנונים והמסלולים המורכבים הקושרים בין השמנה לתמותה ותחלואה. את ההשמנה ועודף המשקל מודדים באמצעות מדד מסת הגוף (body mass index) או בקיצור BMI.

מהו מדד מסת הגוף?

מדד מסת הגוף מודד את היחס שבין הגובה לבין המשקל. עם זאת, מדד זה אינו אמין לחלוטין. מדד זה אינו מבחין בין משקל שמקורו ברקמת שומן לבין למשקל שמקורו שריר. ישנה קבוצת אתלטים לא גדולה שמשקלם הגבוה יחסית נגרם בגלל מסת שריר כבדה. על פי מדד זה:

 • BMI שערכו 18.5 – 24.9 מעיד על משקל נורמלי
 • מדד BMI שערכו 25.0 – 29.9 מעיד על עודף משקל
 • BMI שערכו 30.0 – 34.9 מעיד על השמנה קלה
 • מדד BMI שערכו 35.0 – 39.9 מעיד על השמנה בינונית
 • כאשר מדד ה- BMI הוא מעל 40.0 נגדיר זאת כהשמנה חמורה.

כמה שנות חיים מאבדים בגלל השמנה?

לאחר העישון ההשמנה היא הגורם השני למוות מוקדם בארצות הברית ובאירופה:

 • עישון גורם לרבע ממקרי המוות המוקדם באירופה ובארצות הברית. הפסקת העישון עשויה לחתוך בחדות את הסיכון הזה ולהציל את אותם חיים.
 • השמנה ומשקל עודף גורמים לשביעית ממקרי המוות המוקדם באירופה ובארצות הברית. בניגוד לעישון יש קושי גדול לבלום את התופעה בחדות.

כמובן שאין אחידות במספר שנות החיים שמאבדים אנשים שמנים. מחקרים שונים מגיעים למסקנות שונות. באופן כללי ניתן לומר:

 • אנשים בעלי משקל עודף מאבדים שנה מחייהם
 • אותם אנשים הסובלים מהשמנה בינונית מאבדים כ- 3 שנים מחייהם
 • ואנשים עם מדד מסת גוף 40 – 44.9 המייצג השמנה חמורה מאבדים 6.5 שנים מחייהם
 • מדד מסת גוף 55 – 59.9 המייצג השמנה חמורה מאוד גורמת לאובדן 13.7 שנות חיים

יותר גברים מנשים מתים מוות מוקדם

השמנה משמעותה פחות שנים לחיות
השמנה משמעותה פחות שנים לחיות

בממוצע גברים בעלי משקל עודף או שמנים נוטים למות מוקדם מאשר נשים במצב דומה. הסיבה לכך היא שלעומת נשים לגברים יש תנגודת אינסולין גבוהה. עקב כך גברים מצויים בסיכון גבוה לחלות בסוכרת ולפתח כבד שומני.

מהי תנגודת אינסולין? האינסולין הוא הורמון שמיוצר בלבלב ותפקידו בין היתר לאפשר כניסת גלוקוז לתאי הגוף. עם תנגודת לאינסולין נדרשת כמות הולכת וגדלה של אינסולין כדי לאפשר כניסת גלוקוז לתוך התאים. התוצאה היא:

 • רמה גבוהה מידי של גלוקוז בדם
 • הלבלב מפריש עוד ועוד אינסולין
 • מפאת חוסר הסוכר בתאים פירוק גליקוגן והפיכתו לגלוקוז

לסיכום התוצאה היא עלייה מתמדת של סוכר בדם. הגורמים לתופעה כוללים מלבד גנטיקה גם השמנה וגורמים נוספים.

השמנה משמעותה פחות שנים לחיות – המחקר

החוקרים (American Journal of Public Health, Jan. 2014) בדקו את:

היחס שבין מדד מסת הגוף לבין מוות באופן כללי ובמיוחד בגלל מחלות לב וכלי דם. המחקר התבסס על מידע שהופק באמצעות:

 • שאלונים ונתונים שנאספו בין השנים 1988 – 1994
 • כמו גם על הסטטיסטיקות של מקרי המוות עד לשנת 2006

ממצאי המחקר

קיצור החיים אצל אנשים שמנים נובע מסיכוייהם הגבוהים לחלות במחלות קטלניות. בממוצע ההשמנה העלתה את הסיכוי למוות מוקדם ב- 20% מכול סיבה שהיא כולל מחלות לב:

 • אדם שמן מאוד חי בממוצע 3.7 שנים פחות מאדם בעל משקל נורמלי (מכול סיבה)
 • האדם השמן מאוד חי 5 שנים פחות מאדם עם משקל נורמלי בגלל ממחלת לב

הסיכון העיקרי למוות מוקדם נמצא בגיל 45 – 64. בגיל הזה צפוי:

 • אדם שמן חי בממוצע 7.1 שנים פחות מאדם בעל משקל נורמלי (מכול סיבה)
 • האדם השמן חי 12.8 שנים פחות מאדם עם משקל נורמלי בגלל מחלת לב

מסקנת החוקרים

השמנה משמעותה פחות שנים לחיות! יש לטפל בהשמנה ממש כמו במחלה כרונית וזאת בגלל שהיא גורמת למוות מוקדם. צריך להתחיל את הטיפול בשלבים המוקדמים של החיים כדי להציל חיים.

References:

Whitlock G, Lewington S, Sherliker P, et al. Body-mass index and cause-specific mortality in 900 000 adults: collaborative analyses of 57 prospective studies. Lancet 2009;373:1083–96.

Nagai M, Kuriyama S, Kakizaki M, et al. Impact of obesity, overweight and underweight on life expectancy and lifetime medical expenditures: the Ohsaki Cohort Study. BMJ Open 2012;2:e000940.

Hernán MA, Taubman SL. Does obesity shorten life? Or is it the soda? On non-manipulable causes. J Causal Inference 2018;6:20180001.

Oxford University. Moderate obesity takes years off life expectancy. https://www.ox.ac.uk/news/2009-03-18-moderate-obesity-takes-years-life-expectancy (accessed Dec 23, 2021).

CNN.com. Obesity can shorten lifespan up to a decade. https://www.cnn.com/2009/HEALTH/03/18/healthmag.obesity.lifespan/index.html (accessed Dec 23, 2021).

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב תחתון קריאה לפעולה

כאבי גב תחתון קריאה לפעולה

כאבי גב תחתון, קריאה לפעולה הוא שמו של המאמר השלישי האחרון בסדרה של הירחון הרפואי לנסט. במאמר זה מציינים מיטב המומחים בעולם את העובדות הידועות על מגפת כאבי הגב התחתון ברחבי העולם וקוראים לפעולה. לטענת המומחים נכון להיות הנושא אינו מטופל כראוי.

הצחוק טוב לבריאות

הצחוק טוב לבריאות

הצחוק טוב לבריאות! המחקר המסוקר כאן מדגיש את היכולת של הצחוק להפחית את הורמוני הסטרס בגוף. צחקו ותהנו גם אתם מהקשר שבין הנפש והגוף. הבנת המשמעות והכוח שיש לצחוק באה לידי ביטוי בקרב חולים סופניים שנאחזו בחיים לעומת אלו שוויתרו.

עמוד השדרה מבנה ותנועה

עמוד השדרה מבנה ותנועה

עמוד השדרה (Spinal Colum) הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. מבנה אנטומי זה תומך בגופנו ומאפשר לנו לנוע ולהניע את הגפיים והראש. מרכזיותו בתמיכה ובתנועתיות חושפים אותו לעומסי יתר, נזקים, כאבים ודלקות ובכלל זה פריצת דיסק וכאבי גב תחתון.