מוות במגרשי הספורט

מוות במגרשי הספורט
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

מוות במגרשי הספורט אינם תופעה שכיחה אך עם מעט מאמץ ניתן למנוע את רוב המקרים. פעילות בענפי ספורט שונים היא מבורכת. היתרונות לפעילות כזאת הם אדירים החל מחיזוק ושיפור התפקוד של רקמות הגוף השונות וכלה בכך שספורט הוא למעשה טיפול מונע. פעילות גופנית סדירה מונעת מגוון עצום של מחלות שחלקן קטלניות. עם זאת, מידי פעם ספורטאי חובב או אתלט מקצועי מאבדים את חייהם על מגרש הספורט. מדובר בתופעה עולמית הגובה את חייהם של אלפי בני אדם. כיצד עוצרים את התופעה? ראשית יש להתחיל בבדיקה רפואית של האתלט או הספורטאי החובב.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פציעות ספורט בקרב ספורטאים צעירים הפכה כבר מזמן למגפה. מתברר שגם התופעה של ספורטאים צעירים שמתים תוך כדי פעילות גופנית אינה נדירה כפי שהיינו רוצים להאמין. על פי נתונים שנאספו בארצות הברית אלפי ספורטאים צעירים מתים מידי שנה במהלך עשייה הספורטיבית. ברוב המקרים הגורם למוות הוא ליקוי בריאותי משמעותי שלא אותר בזמן. בדיקה בריאותית מקיפה המתבצעת בטרם החלו בפעילות הגופנית עשויה למנוע חלק ניכר ממקרי המוות.

  מוות במגרשי הספורט – רקע

  מקרים של מוות במגרשי הספורט ברחבי העולם הופכת להיות שכיחה יותר ויותר. הסיבות לשכיחות הגדלה היא הזמינות הגבוהה והפופולריות של הספורט. ברוב המקרים הגורם למוות הוא מחלת לב שלא אותרה, עיוות מולד של כלי הדם המובילים דם ללב או דלקת בשריר הלב. ב5-10% מהמקרים של מוות פתאומי על המגרש שרירי הלב סבלו מדלקת ללא ידיעת הילד או משפחתו.

  הגורמים למוות פתאומי במגרש המשחקים של ספורטאים שהם לכאורה בריאים ועליזים הוא לרוב ליקוי מולד ונסתר בלב. הפרעת קצב (Cardiac arrhythmia) על רקע פעילות גופנית מאומצת עלולה להוביל לעצירת לב פתאומית ומוות. למרות הבדיקות הקפדניות לא תמיד יודעים לזהות את המחלות הללו. יש לעתים שמחלות קטלניות אלה מופעלות על ידי וירוסים כאלה ואחרים. הספורטאים לא ששים להודיע למאמנים שלהם על חולי וירלי בדרכי הנשימה או במערכת העיכול כדי למנוע את הוצאתם מהמגרשים. על פי הכללים חולי וירלי כזה היה מחייב להשעות ילד ממגרש הספורט לשבועיים לאחר ההחלמה מהדלקת.

  מוות במגרשי הספורט – המחקר

  במחקר שנערך במדינת מינסוטה שבארצות הברית ונמשך 12 שנים נימצא שאלפי ספורטאים בבתי ספר תיכוניים מתים מידי שנה. הסטטיסטיקה לגבי הנעשה בארץ אינה ידוע אם כי מידי פעם אנו שומעים על שחקן כדורגל או ספורטאי אחר שמת תוך כדי פעילות ספורטיבית. ענפי הספורט המועדים לפורענות באופן מיוחד הם ענפי ספורט אינטנסיביים כגון: כדור רגל וכדור סל.

  מה גורם למוות במגרשי הספורט?

  למה זה קורה? כיצד ניתן למנוע את התופעה או לכל הפחות לצמצמה? על פי מחקרים רבים ובכללם הסקר הזה, ברוב המקרים מוות במגרשי הספורט נובעים מבעיות קרדיולוגיות. מניעה או צמצום של התופעה מחייבת בדיקות קרדיולוגיות לאיתור מוקדם.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   מוות במגרשי הספורט
   מוות במגרשי הספורט

   במטרה לצמצם את התופעה המחרידה, האגודה האמריקאית ללב מציעה לבצע סקירות מקדימות הכוללות בירור ההיסטוריה הבריאותית, ההיסטוריה האישית וההיסטוריה המשפחתית ולאחר מכן לבצע בדיקה גופנית יסודית על מנת לצמצם את המקרים של מוות במגרשי הספורט בקרב ספורטאים צעירים. כל תשובה חיובית או בדיקה במהלך הסקירה שמעלה ממצאים חייבת בירור יסודי יותר טרם השתתפות הנער בספורט.

   היקף הבעיה הוביל לכך שאיגוד מאמני האתלטיקה בארצות הברית הוציא  השנה, (Journal of Athletic Training, 02/2012), הנחיות חדשות למניעת מוות במגרשי הספורט של ספורטאים צעירים תוך כדי פעילות גופנית. בין ההנחיות גם התייחסות לזמינות ציוד החייאה, נוהלי חירום והכשרות אותם חייבים המאמנים לקבל.

   בדיקות שיש לבצע למניעת מוות במגרשי הספורט:

   בהיסטוריה אישית לברר האם יש

   • כאבי חזה ו/או חוסר נוחות בלתי סבירה בזמן מאמץ
   • התעלפויות או כמעט התעלפויות בלתי מוסברות
   • עייפות מוגזמת בלתי מוסברת
   • רשרוש בלב
   • לחץ דם גבוה

   בהיסטוריה משפחתית לברר האם יש

   • מחלות לב במשפחה ( שיבוש קצב הלב, מחלת מרפן ועוד)
   • מוות או מוגבלויות מבעיות לב של קרובי משפחה

   בבדיקה גופנית לברר האם יש

   • רשרושי לב
   • דופק בנקודות שונות
   • נוכחות של מחלת מרפן
   • לחץ דם תקין

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת