מוות במגרשי הספורט

מוות במגרשי הספורט

מוות במגרשי הספורט אינם תופעה שכיחה אך עם מעט מאמץ ניתן למנוע את רוב המקרים. פעילות בענפי ספורט שונים היא מבורכת. היתרונות לפעילות כזאת הם אדירים החל מחיזוק ושיפור התפקוד של רקמות הגוף השונות וכלה בכך שספורט הוא למעשה טיפול מונע. פעילות גופנית סדירה מונעת מגוון עצום של מחלות שחלקן קטלניות. עם זאת, מידי פעם ספורטאי חובב או אתלט מקצועי מאבדים את חייהם על מגרש הספורט. מדובר בתופעה עולמית הגובה את חייהם של אלפי בני אדם. כיצד עוצרים את התופעה? ראשית יש להתחיל בבדיקה רפואית של האתלט או הספורטאי החובב.

פציעות ספורט בקרב ספורטאים צעירים הפכה כבר מזמן למגפה. מתברר שגם התופעה של ספורטאים צעירים שמתים תוך כדי פעילות גופנית אינה נדירה כפי שהיינו רוצים להאמין. על פי נתונים שנאספו בארצות הברית אלפי ספורטאים צעירים מתים מידי שנה במהלך עשייה הספורטיבית. ברוב המקרים הגורם למוות הוא ליקוי בריאותי משמעותי שלא אותר בזמן. בדיקה בריאותית מקיפה המתבצעת בטרם החלו בפעילות הגופנית עשויה למנוע חלק ניכר ממקרי המוות.

מוות במגרשי הספורט – רקע

לספורט מגוון אדיר של יתרונות ובכללם ניתן לציין חיזוק רקמות כולל שרירים, סחוסים ועוד, שיפור כלי הדם וזרימת הדם, שיווי משקל טוב יותר ועוד. עם זאת, פעילות גופנית כרוכה במספר סיכונים ובכללם:

 • מאמצי יתר ופציעות. אלה נגרמים גם בגלל התמכרות לספורט
 • מוות בשל ליקויים מולדים ועוד

מקרים של מוות במגרשי הספורט ברחבי העולם הופכת להיות שכיחה יותר ויותר. הסיבות לשכיחות הגדלה היא הזמינות הגבוהה והפופולריות של הספורט. ברוב המקרים הגורם למוות הוא מחלת לב שלא אותרה, עיוות מולד של כלי הדם המובילים דם ללב או דלקת בשריר הלב. ב5-10% מהמקרים של מוות פתאומי על המגרש שרירי הלב סבלו מדלקת ללא ידיעת הילד או משפחתו.

הגורמים למוות פתאומי במגרש המשחקים של ספורטאים שהם לכאורה בריאים ועליזים הוא לרוב ליקוי מולד ונסתר בלב. הפרעת קצב (Cardiac arrhythmia) על רקע פעילות גופנית מאומצת עלולה להוביל לעצירת לב פתאומית ומוות. למרות הבדיקות הקפדניות לא תמיד יודעים לזהות את המחלות הללו. יש לעתים שמחלות קטלניות אלה מופעלות על ידי וירוסים כאלה ואחרים. הספורטאים לא ששים להודיע למאמנים שלהם על חולי וירלי בדרכי הנשימה או במערכת העיכול כדי למנוע את הוצאתם מהמגרשים. על פי הכללים חולי וירלי כזה היה מחייב להשעות ילד ממגרש הספורט לשבועיים לאחר ההחלמה מהדלקת.

מוות במגרשי הספורט – המחקר

במחקר שנערך במדינת מינסוטה שבארצות הברית ונמשך 12 שנים נימצא שאלפי ספורטאים בבתי ספר תיכוניים מתים מידי שנה. הסטטיסטיקה לגבי הנעשה בארץ אינה ידוע אם כי מידי פעם אנו שומעים על שחקן כדורגל או ספורטאי אחר שמת תוך כדי פעילות ספורטיבית. ענפי הספורט המועדים לפורענות באופן מיוחד הם ענפי ספורט אינטנסיביים כגון: כדור רגל וכדור סל.

מה גורם למוות במגרשי הספורט?

למה זה קורה? כיצד ניתן למנוע את התופעה או לכל הפחות לצמצמה? על פי מחקרים רבים ובכללם הסקר הזה, ברוב המקרים מוות במגרשי הספורט נובעים מבעיות קרדיולוגיות. מניעה או צמצום של התופעה מחייבת בדיקות קרדיולוגיות לאיתור מוקדם.

מוות במגרשי הספורט
מוות במגרשי הספורט

במטרה לצמצם את התופעה המחרידה, האגודה האמריקאית ללב מציעה לבצע סקירות מקדימות הכוללות בירור ההיסטוריה הבריאותית, ההיסטוריה האישית וההיסטוריה המשפחתית ולאחר מכן לבצע בדיקה גופנית יסודית על מנת לצמצם את המקרים של מוות במגרשי הספורט בקרב ספורטאים צעירים. כל תשובה חיובית או בדיקה במהלך הסקירה שמעלה ממצאים חייבת בירור יסודי יותר טרם השתתפות הנער בספורט.

היקף הבעיה הוביל לכך שאיגוד מאמני האתלטיקה בארצות הברית הוציא  השנה, (Journal of Athletic Training, 02/2012), הנחיות חדשות למניעת מוות במגרשי הספורט של ספורטאים צעירים תוך כדי פעילות גופנית. בין ההנחיות גם התייחסות לזמינות ציוד החייאה, נוהלי חירום והכשרות אותם חייבים המאמנים לקבל.

בדיקות שיש לבצע למניעת מוות במגרשי הספורט:

בהיסטוריה אישית לברר האם יש

 • כאבי חזה ו/או חוסר נוחות בלתי סבירה בזמן מאמץ
 • התעלפויות או כמעט התעלפויות בלתי מוסברות
 • עייפות מוגזמת בלתי מוסברת
 • רשרוש בלב
 • לחץ דם גבוה

בהיסטוריה משפחתית לברר האם יש

 • מחלות לב במשפחה ( שיבוש קצב הלב, מחלת מרפן ועוד)
 • מוות או מוגבלויות מבעיות לב של קרובי משפחה

בבדיקה גופנית לברר האם יש

 • רשרושי לב
 • דופק בנקודות שונות
 • נוכחות של מחלת מרפן
 • לחץ דם תקין
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

דלקת פרקים אבחון

דלקת פרקים אבחון

דלקת פרקים? אבחון מהיר עשוי לאפשר טיפול יעיל יותר. מחלות הפוגעות בפרק זה או אחר מהווים את אחד הגורמים למיחושים מקומיים, למגבלות תנועה ולפגיעה באיכות חיים. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מאחת או יותר מהחולאים הפוגעים בצירים של הגוף. 

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית את הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. שתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

עמדת מחשב ארגונומית

עמדת מחשב ארגונומית לגב בריא

עמדת מחשב ארגונומית חשובה לבריאות! חוסר ההתאמה בין האדם למחשב פוצע. כאורך שעות העבודה מול המחשב כך גם עולה הסיכון לפציעה. עיקר הנזקים מתרכזים בעמוד השדרה ובגפים העליונות. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה פריצת דיסק ותסמונת התעלה הקרפלית.

הפרעות ראייה בגלל מסכים אלקטרוניים

מסכים אלקטרוניים והפרעות ראייה

מסכים מזיקים לראייה של הילד. על כך אין חולק. עבודה מול מסכים גורמת לנזקים בריאותיים כולל בין היתר נזקים גופניים כגון כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ידיים וגם נזקים למערכת הראייה. כתוצאה מכך השכיחות של קוצר הראייה עולה בקרב ילדים ברחבי העולם.