ספורט לא שוחק את הסחוס

ספורט מחזק את הסחוס לא שוחק אותו
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ספורט לא שוחק את הסחוס! אחת הדרכים שבהם ניסו החברים העצלנים שלנו למנוע בעדנו מלעסוק בפעילות גופנית הייתה לספר לנו כמה היא מזיקה וכמה אלה שעוסקים בפעילות גופנית סובלים מפציעות ספורט. גם שחיקת הסחוסים בגין פעילות גופנית היה אחד הנימוקים שהועלו. אכן, פציעות ספורט הפכו מזמן לאחת ממכות העולם המודרני. עם זאת, הסברה המקובלת שספורט שוחק סחוסים עלולה להיות נכונה רק עם אתם מגזימים. פעילות גופנית פרועה שאינה מותאמת לגילכם ולמצבכם הגופני עלולה לגרום לפציעות, שחיקת סחוסים, כאבים ודלקות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  במידה ואתם מקפידים על כללי האימון הגופני הנכונים הכוללים בין היתר מתינות, הדרגתיות וזמני התאוששות ואינכם סובלים מליקוי מבני משמעותי לא זו בלבד שלא תשחקו את הסחוסים אלא אף תחזקו אותם. אז זכרו: ספורט לא שוחק את הסחוס.

  {loadposition inside-page}

  ספורט לא שוחק את הסחוס – רקע

  לפעילות גופנית יתרונות בריאותיים רבים. הסיכון של ספורטאי לחלות במגוון מחלות קטלניות בחלקן כגון סוכרת, השמנה, מחלות לב וכלי דם וסוגים שונים של מחלות סרטן הוא נמוך. מחקרים רבים שעסקו בהשפעות של פעילות גופנית סדירה מצאו שאנשים העוסקים בספורט מגבשים אישיות בריאה ויציבה יותר מוקדם יותר. כך למשל הם פחות חשופים ליחסי ניצול, לכניסה להריון בגיל העשרה, לשימוש בסמים וכימיקלים אחרים, להשמנה ולמחלות לב וכמובן פחות חשופים לחלות בסוגי סרטן רבים. לספורטאים מסת עצם טובה יותר, דימוי גוף בריא יותר וביטחון עצמי גבוה. מחקרים אחרים מוצאים שלאנשים העוסקים בספורט יש סיכוי גדול יותר לסיים לימודים אקדמאים, יש יכולת משופרת להציב מטרות ולחתור להשגתן וכמובן את היכולת לעבוד בצוות.

  למרבה הצער ישנם גם הרבה מחקרים המצביעים על כך שפציעות ספורט הפכו כבר מזמן למגפה. הפופולריות הגואה של הספורט יחד עם המודעות לחשיבותו גורמים ליותר ויותר אנשים לעסוק במגוון ענפי הספורט. יותר ספורטאים משמעותם יותר פצועים. ספורטאים חובבים ומקצועיים חשופים לפציעות לעתים קשות הנובעות מעיסוק בספורט. העלויות הכלכליות העצומות, הצער והסבל האישי הנם אדירים. על פי הסברה שהייתה קיימת אחד מהפגעים של פעילות גופנית היא  דלקת פרקים ניוונית הכוללת בין היתר שחיקת סחוסים, האמנם?

  התשובה היא ספורט מחזק את הסחוס לא שוחק אותו!. פעילות גופנית עוזרת לנו לשמור ואף לפתח את יכולות התנועה של המפרק. למעשה ספורט היא פעולת המניעה והריפוי היעילים ביותר נגד דלקת פרקים ניוונית ושחיקת סחוסים בגלל שהיא משפרת את התזונה והתנועה של הסחוסים. פעילות גופנית גם מגוננת ומשמרת את הסחוסים בכך שהיא מחזקת את יתר רקמות המפרק והגפה. פעילות גופנית מחזקת בין היתר את שרירים ואת הגידים עצמם ואת נקודות החיבור שלהם למפרק. המשמעות של רקמות מחוזקות היא ספיגה של חלק מהעומסים המוטלים על המפרק על ידי הרקמות התומכות ולא על ידי העצמות, הסחוסים והמפרקים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   אז למה ספורטאים מקצועיים סובלים משחיקת סחוסים?

   אם ספורט כול כך טוב לסחוסים למה ספורטאי על המצויים בכושר גופני נפלא סובלים מדלקת פרקים ניוונית ושחיקת סחוסים? הקורא חייב להבדיל בין שני סוגים של נזק לסחוסים:

   • הסוג הראשון – דלקת פרקים ניוונית ונזק טבעי לסחוס המתרחש ככול שאנו מתבגרים

   אחד מהמאפיינים של דלקת פרקים ניוונית היא הפגיעה בסחוסים התוך מפרקים. כל בני האדם שחוצים גיל 40 סובלים ברמות חומרה משתנות מהמחלה הזאת או מהסימנים שלה. לרוב ככול שאנו מתבגרים כך גם מחמירה המחלה. לאחר גיל 80 רובם המכריע של בני האדם יסבלו מתסמין אחד לפחות של דלקת פרקים ניוונית.

   • הסוג השני – נזק לסחוס הנובע ממאמצי יתר ועומסי יתר על המפרקים.

   עומסי יתר מכניים על המפרקים יוצרים נזקים מצטברים במפרקים ובכלל זה בשכבת הסחוס ומובילים בכך לשחיקת סחוס מואצת. עומסים אינטנסיביים המאפיינים את צורת האימונים של ספורטאי על אינם מאפשרים שום סוג של התאוששות של רקמות המפרק ובכך מאיצים עוד יותר את שחיקת הסחוס.

   עוד נציין שספורטאים  נוטים להיפצע. חלק ניכר מהפציעות הללו הן חסרי משמעות קלינית. לחלק קטן מהפציעות ישנה השפעה על הביומכניקה של המפרק ובעקבות זאת על בריאות הסחוס. כך למשל קרע מיניסקוס בברך יוביל בהכרח לשינויים באופן שבו הברך מתפקדת ומכאן ועד שחיקת סחוסים הדרך קצרה יותר. גורמי סיכון לשחיקת סחוסים מואצת בקרב ספורטאים כוללים בן היתר גם טכניקת משחק לקויה, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים ועוד.

   ספורט מחזק את הסחוס לא שוחק אותו – מחקרים

   המחקר הראשון

   ספורט לא שוחק את הסחוס
   ספורט לא שוחק את הסחוס

   על רקע השאלות החוזרות ונשנות אודות ההשפעה האפשרית של פעילות גופנית על שלמות הסחוסים החליטו החוקרים במחקר המסוקר כאן שנערך בשנת 2010 (Am J Sports Med. 2010 Jul) ועודכן בשנת 2018 לבדוק האם ריצות ארוכות עלולות לגרום נזק לסחוסים. מסקנת החוקרים שהתבססה על הדמיית MRI הייתה שרצים אלה לא סובלים מדלקת פרקים ניוונית ושחיקת סחוסים יותר מכול אדם.

   מחקר שני

   חוקרים רבים סברו כאמור שכל פעילות גופנית מאיצה את התהליך הניווני הזה ומובילה לשחיקת פרקים מוקדמת. בסקר (J Bone Joint Surg Am. 2018 Jan;100(2):131–137.) שהקיף 675 רצי מרתון לא נמצא קשר בין סימנים ותסמינים של דלקת פרקים ניוונית הכוללת בין היתר שחיקת סחוסים עם העיסוק שלהם בריצות ארוכות.

   למעשה על פי המחקר הזה מצב הסחוסים והמפרקים של קבוצת רצים זאת היה טוב יותר משל בני גילם באוכלוסייה שאינם עוסקים בריצה ולא משנה לאיזה מרחקים רצו וכמה פעמים בשבוע עשו זאת. למרבה ההפתעה שכיחות דלקת הפרקים הניוונית בקרב קבוצת הרצים הזאת עמדה על 9% בלבד לעומת שכיחות של 18% בקרב האוכלוסייה שאינה רצה.

   סיכום: ספורט המתבצע נכון אינו שוחק סחוסים!

   על פי תוצאות המחקרים הללו והרבה מחקרים אחרים אנשים שרצים לא זו בלבד שאינם שוחקים את הסחוסים הם אפילו משפרים ומחזקים אותם, משפרים גם את תפקוד המפרק ומדווחים על פחות כאבים ומגבלות תנועה בהשוואה לאנשים שאינם רצים. חשיבותם של המחקרים הללו ואחרים הוא באישור שאנו מקבלים לחשיבות שיש לפעילות הגופנית גם בעניין הזה.

   גופנו משתבח כתוצאה מפעילות נכונה. ספורט גורם לעצמות לשרירים ולרקמות החיבור להתעבות להתחזק ועכשיו לאור המחקרים הללו אנו יודעים שספורט מתאים גם מחזק ומעבה את הסחוסים. עם זאת חשוב לזכור שגם במקרה הזה יותר מידי משמעותו נזק. יש להקפיד לבנות את כושר הריצה או את רמת העומסים שאתם מטילים על המפרקים באופן אטי והדרגתי. רק קצב כזה יאפשר לגוף להסתגל ולבנות את יכולת העמידה בלחצים של הרקמות ובכלל זה של הסחוסים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו

    הנוזל הסינוביאלי חשיבותו וטיפוחו מהווים פרטי מידע חשובים לשמירה על איכות החיים. נוזל סינוביאלי ממוקם בתוך החלל של המפרק הסינוביאלי. מדובר בנוזל

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים

    סיבוב אגן לפנים או לאחור מוציאה מאיזון שורה שלמה של מבנים ופוגעת בתפקודם. חוסר האיזון הזה גורם לחלקי גוף מסוימים להיות חשופים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם