ספורט מחזק סחוס לא שוחק אותו
ספורט מחזק סחוס לא שוחק אותו

ספורט מחזק סחוס לא שוחק אותו

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


ספורט מחזק סחוס לא שוחק אותו! הסברה המקובלת שספורט שוחק סחוסים עלולה להיות נכונה רק עם אתם מגזימים. במידה ואתם מקפידים על כללי האימון הנכונים הכוללים מתינות והדרגתיות לא זו בלבד שלא תשחקו את הסחוסים אלא אף תחזקו אותם.

אחת הדרכים שבהם ניסו החברים העצלנים שלנו למנוע בעדנו מלעסוק בפעילות גופנית הייתה לספר לנו כמה פעילות כזאת מזיקה וכמה אלה שעוסקים בפעילות גופנית סובלים מפציעות ספורט. שחיקת הסחוסים בגין פעילות גופנית היווה את אחד הנימוקים שהועלו. ובכן… זה לא נכון!. פעילות גופנית הנעשית נכון אינה שוחקת סחוסים, היא משפרת אותם. יחד עם זאת פעילות גופנית פרועה עלולה לגרום לפציעות, שחיקת סחוסים, כאבים ודלקות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןספורט מחזק סחוס לא שוחק אותו – רקע

לפעילות גופנית יתרונות רבים. על פי מחקרים רבים אנשים העוסקים בספורט מגבשים אישיות בריאה ויציבה יותר מוקדם יותר. כך למשל הם פחות חשופים ליחסי ניצול, לכניסה להריון בגיל העשרה, לשימוש בסמים וכימיקלים אחרים, להשמנה ולמחלות לב וכמובן פחות חשופים לחלות בסוגי סרטן רבים. לספורטאים מסת עצם טובה יותר, דימוי גוף בריא יותר וביטחון עצמי גבוה. מחקרים אחרים מוצאים שלאנשים העוסקים בספורט יש סיכוי גדול יותר לסיים לימודים אקדמאים, יש יכולת משופרת להציב מטרות ולחתור להשגתן וכמובן את היכולת לעבוד בצוות.

למרבה הצער ישנם גם הרבה מחקרים המעידים על כך שספורטאים חשופים גם לנזק ופציעות. ואכן פציעות ספורט הפכו מזמן לאחת ממכות העולם המודרני. העלויות הכלכליות העצומות, הצער והסבל האישי הנם אדירים. על פי הסברה שהייתה קיימת אחד מהפגעים של פעילות גופנית היא דלקת פרקים ניוונית. האמנם?

דלקת פרקים ניוונית

אחד מהמאפיינים של דלקת פרקים ניוונית היא הפגיעה בסחוסים התוך מפרקים. כל בני האדם שחוצים גיל 40 סובלים ברמות חומרה משתנות מהמחלה הזאת או מהסימנים שלה. אנשים שעיסוקם כרוך בעומסי יתר על מפרק מסוים או על קבוצת מפרקים מסוימת יסבלו מהמחלה הזאת מוקדם יותר. כך למשל אדם שלצורך עיסוקו צריך להקליד ממושכות עלול לפתח את סימני המחלה בפרקי האצבעות בשלבים מוקדמים יותר של החיים וכך גם כדורגלן שעלול לפתח סימנים ותסמינים של המחלה הזאת בברכיים בשלבים מוקדמים יותר של החיים.

ספורט מחזק סחוס לא שוחק אותו – מחקרים

המחקר הראשון

על רקע השאלות החוזרות ונשנות אודות ההשפעה האפשרית של פעילות גופנית על שלמות הסחוסים החליטו החוקרים במחקר המסוקר כאן שנערך בשנת 2010 (Am J Sports Med. 2010 Jul) ועודכן בשנת 2018 לבדוק האם ריצות ארוכות עלולות לגרום נזק לסחוסים. מסקנת החוקרים שהתבססה על הדמיית MRI הייתה שרצים אלה לא סובלים מדלקת פרקים ניוונית ושחיקת סחוסים יותר מכול אדם.

מחקר שני

ספורט מחזק סחוס לא שוחק אותו
ספורט מחזק סחוס לא שוחק אותו

חוקרים רבים סברו כאמור שכל פעילות גופנית מאיצה את התהליך הניווני הזה ומובילה לשחיקת פרקים מוקדמת. בסקר (J Bone Joint Surg Am. 2018 Jan;100(2):131–137.) שהקיף 675 רצי מרתון לא נמצא קשר בין סימנים ותסמינים של דלקת פרקים ניוונית הכוללת בין היתר שחיקת סחוסים עם העיסוק שלהם בריצות ארוכות.

למעשה על פי המחקר הזה מצב הסחוסים והמפרקים של קבוצת רצים זאת היה טוב יותר משל בני גילם באוכלוסייה שאינם עוסקים בריצה ולא משנה לאיזה מרחקים רצו וכמה פעמים בשבוע עשו זאת. למרבה ההפתעה שכיחות דלקת הפרקים הניוונית בקרב קבוצת הרצים הזאת עמדה על 9% בלבד לעומת שכיחות של 18% בקרב האוכלוסייה שאינה רצה.

לסיכום: פעילות גופנית לא שוחקת סחוסים!

על פי תוצאות המחקרים הללו והרבה מחקרים אחרים אנשים שרצים לא זו בלבד שאינם שוחקים את הסחוסים הם אפילו משפרים ומחזקים אותם, משפרים גם את תפקוד המפרק ומדווחים על פחות כאבים ומגבלות תנועה בהשוואה לאנשים שאינם רצים. חשיבותם של המחקרים הללו ואחרים הוא באישור שאנו מקבלים לחשיבות שיש לפעילות הגופנית גם בעניין הזה.

גופנו משתבח כתוצאה מפעילות נכונה. ספורט גורם לעצמות לשרירים ולרקמות החיבור להתעבות להתחזק ועכשיו לאור המחקרים הללו אנו יודעים שספורט מתאים גם מחזק ומעבה את הסחוסים. עם זאת חשוב לזכור שגם במקרה הזה יותר מידי משמעותו נזק. יש להקפיד לבנות את כושר הריצה או את רמת העומסים שאתם מטילים על המפרקים באופן אטי והדרגתי. רק קצב כזה יאפשר לגוף להסתגל ולבנות את יכולת העמידה בלחצים של הרקמות ובכלל זה של הסחוסים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ספורט מה וכמה לעשות כל שבוע

  ספורט? מה הן ההמלצות? מה היא הכמות המומלצת של ספורט שכדאי לבצע כדי לקבל רק את היתרונות ולהימנע מפגיעה? החוקרים…

 • ספורט עוזר למנוע סרטן השד

  ספורט למניעת סרטן השד היא אסטרטגיה נהדרת. לפעילות גופנית ישנה השפעה מטיבה על הבריאות שלנו ועל כך הרחבנו גם באתר…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • פיברומיאלגיה טיפול באמצעות ספורט

  ספורט לטיפול בפיברומיאלגיה היא אולי השיטה היעילה ביותר לטיפול במחלה הזאת. פיברומיאלגיה היא תסמונת כאב כרונית, נכון להיום חשוכת מרפא,…

 • פעילות גופנית מונעת כאבי גב

  פעילות גופנית לכאבי גב היא כמו כוס מים לאיש צמא. כאבי גב תחתון מהווים את הבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לאדם…

 • רוצים להרזות ספורט מלבד לא מספיק

  רוצים להרזות? ספורט לא מספיק. לא נכון לחשוב שככול שנרוץ יותר ונתאמץ יותר כך נשרוף יותר קלוריות. רק מעט קלוריות…

 • ספורט עוזר למנוע סוכרת היריון

  ספורט למניעת סוכרת היריון היא אסטרטגיה נבונה שחייבת להיות משולבת עם שמירה על משקל גוף עוד לפני הכניסה להיריון ועל…

 • פעילות גופנית מונעת סרטן

  פעילות גופנית מונעת סרטן! פעילות גופנית מועילה לבריאותנו. מחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית להימנעות ממגוון מחלות כולל מחלות…

 • פעילות גופנית אוהבים או לא

  פעילות גופנית, אוהבים או לא? נכון לעת הזאת רק חלק קטן מהאוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה ומשמעותית. מדוע? לפחות בחלק…

 • ספורט מתון או אינטנסיבי מה עדיף

  ספורט מתון או אינטנסיבי? מה עדיף? מחקרים רבים העוסקים באופן שבו רצוי לבצע פעילות גופנית מגיעים למסקנות סותרות. חלקם ממליץ…