ספורט ודלקת פרקים ניוונית

ספורט ודלקת פרקים ניוונית
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

ספורט ודלקת פרקים ניוונית בברכיים או בירך נשמע כמו רעיון רע. האם יש הגיון שאדם שסובל מדלקת פרקים בירך או בברך יעסוק בפעילות גופנית? התשובה היא כן. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים חולים בדלקת פרקים ניוונית. למרות התובנה הזאת רק חולים מועטים בדלקת פרקים ניוונית בברכיים או במפרקי הירך עוסקים בספורט. רק מעט מאוד מהחולים (10%) עומדים במינימום השבועי המומלץ של פעילות גופנית. למה זה קורה?

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  חולים עם דלקת פרקים ניוונית לא מבצעים מספיק פעילות גופנית בגלל מספר סיבות:

  • ראשית לא כול החולים עם דלקות פרקים קיבלו את המידע החשוב הזה
  • שנית כי זה נשמע כמו רעיון רע. אתם סובלים מכאבים בברכיים או בירך בגלל דלקת פרקים ניוונית. התחושה שלכם היא שצריך לנוח כי רק במנוחה אתם מרגישים פחות כאב אז מה זה הדיבורים הללו על פעילות גופנית במצב הזה?
  • שלישית חוסר בזמן. חולים הסובלים מדלקת פרקים ניוונית אינם עוסקים בפעילות גופנית כי כמו לרובנו אין להם זמן. העידן המודרני אינו מותיר לנו מספיק זמן להרבה דברים חשובים ובכלל זה לפעילות גופנית.

  המחקר שלפנינו מצא שאין צורך ב- 150 הדקות השבועיות המומלצות של פעילות גופנית. למעשה קובעים החוקרים, די ב- 45 דקות של פעילות גופנית בשבוע כדי לגרום לשיפור משמעותי בתפקוד המפרקים החולים ובתפקוד היומי של אנשים מבוגרים עם דלקות פרקים. לדעת החוקרים ספורט ודלקת פרקים ניוונית יכולים לחיות יחדיו בשלום ובבריאות.

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית – רקע

  דלקת פרקים ניוונית היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר. רוב בני האדם יראו סימנים של המחלה כבר לאחר גיל 40. חלק ניכר מהאנשים הללו יסבלו גם מסימנים ותסמינים של המחלה. דלקת פרקים ניוונית גורמת לשחיקת סחוסים ולשינויים ניווניים נוספים במפרק. להיכנס למיטה ולנוח בגלל מפרק דלקתי או כאב זה לא תמיד רעיון טוב. שהייה ממושכת מידי במיטה ללא תנועה תגרום למגוון רחב של נזקים ניווניים לברך.

  פירוט נזקים הנובעים ממנוחה ממושכת:

  • ניוון השרירים
  • אובדן האיזון של השרירים הפועלים על המפרק
  • הפחתת מסת העצם
  • אובדן שיווי המשקל
  • פגיעה בחוש החישה העצמית ועוד

  כול אלה מתרחשים במהירות עצומה, יומיים שלושה של מנוחה במיטה והתהליך הניווני הזה כבר מתחיל. לכן כאשר קלינאי אומר לכם כנסו למיטה ותנוחו עד שיעבור הכאב תחליפו אותו. תעדיפו קלינאי שמעודד אתכם לבצע פעילות גופנית ושובר את הראש כדי למצוא עבורכם פעילות חלופית שאינה מזיקה לכם.

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית
  ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  פעילות גופנית מונעת את הנזקים הללו

  פעילות גופנית מונעת את הניוון המתואר למעלה ואף מוסיפה לבנות את מגוון הרקמות במפרק ובכך יוצרת הגנה סביב המפרק הדלוק. יחד עם זאת לא כול פעילות גופנית טובה לכול מצב פתולוגי של מפרק כזה או אחר. כדי למנוע נזקים מפעילות גופנית יש לתכנן פעילות שאינה יוצרת עומסי יתר על המפרק המסוים הזה. מלבד פעילות גופנית חשוב לנקוט בדרכי ריפוי נוספות ובכלל זה אמצעים לריפוי דלקות כמו לייזר רך, מוביליזציות ומניפולציות של המפרק וטכניקות לשיפור טווחי תנועה פסיביים ואקטיביים של המפרק ושל הרקמות הפועלות ומניעות אותו.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המחקר

   החוקרים במחקר המסוקר כאן עקבו אחר תפקודם של 1600 גברים ונשים בגילאים 49 ויותר שסבלו מדלקות פרקים ונוקשות במפרקי הירך או מפרקי הברכיים או בכפות הרגליים.

   ממצאי המחקר

   החולים שעסקו בפעילות גופנית בעצימות בינונית כמו למשל הליכה מהירה בת 45 דקות בשבוע היו בעלי סיכוי של 80% לשפר את התפקוד ואת מהירות ההליכה שלהם לעומת אלה שלא עסקו בפעילות.

   מסקנות החוקרים

   למרות העובדה שיותר פעילות גופנית משמעותה יותר יתרונות ושיפור גופני גדול יותר גם מעט פעילות טובה יותר מכלום. עבור אלה שהפעילות הגופנית המומלצת בת 150 הדקות כול שבוע נשמעת להם יותר מידי יכולים לצמצם את פרק הזמן המוקדש לפעילות גופנית. החוקרים טוענים שניתן להסתפק ב- 45 דקות של פעילות גופנית כול שבוע ועדיין ליהנות מהיתרונות הרבים שח העיסוק בספורט.

   journal Arthritis Care & Research, Jan. 2017

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים? מדוע כול כך הרבה אנשים ובכול הגילים סובלים מהם? כאבים בברכיים מהווים את אחת מהתלונות השכיחות ביותר

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון? טנטון (Tinnitus) הוא צליל שרק האדם עצמו שומע. אנשים שונים מתארים את צליל הטנטון באופן שונה ובכלל

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה