קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

קרע במיניסקוס – חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים בברכיים, מגבלות תנועה מגבלות תפקודיות ועוד. במשך תקופה ארוכה הייתה קיימת התפיסה שמיניסקוס אינו נושא תפקיד משמעותי. לכן בכול מצב שבו זוהה קרע במיניסקוס הפתרון האוטומטי שהוצע היה ניתוח להסרתו. היום ישנה הבנה לגבי החשיבות של כריות המיניסקוס לתפקוד תקין של הברכיים. היום גם ידוע לכול שלניתוח להסרת מיניסקוס יש גם תופעות לוואי ובכלל זה סיכוי גבוה להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. מסיבות אלה ואחרות מובן לכולם או כמעט לכולם שבמקרה של קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח, עדיף להתחיל עם טיפול שמרני.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  למרות התובנות הללו כשני מיליון אמריקאיים עוברים כול שנה ניתוח בברכם בגלל קרע במיניסקוס. האם זה מחויב במציאות? קרע במיניסקוס הוא למעשה קרע בכרית הסחוסית המצויה בין שני חלקי הברך. כול ברך מצוידת בשני מיניסקוסים. מניסקוס פנימי המצוי בחלק הפנימי של מפרק הברך ומיניסקוס חיצוני המצוי בחלק החיצוני של מפרק הברך. ברוב המקרים הקרעים הללו במיניסקוס לא מצדיקים התערבות כירורגית. טיפול שמרני עשוי להניב תוצאה טובה יותר וללא תופעות לוואי.

  קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח – רקע

  קרע במיניסקוס היא תופעה שכיחה. שכיחות ההפרעה הבריאותית הזאת בארצות הברית עומדת על 66 מקרים על כול 100,000 תושבים.

  טיפול במניסקוס קרוע

  ניתן לטפל בקרע במיניסקוס באופן או באופן כירורגי. הטיפול הכירורגי נחלק שוב לשני סוגים עיקריים:

  • הסרה של המיניסקוס (meniscectomy)
  • ותיקון של המיניסקוס (meniscal repair)

  בעבר הלא רחוק בין היתר בגלל אי הבנה של תפקידם החשוב הטיפול המועדף בקרע במניסקוס היה הסרתו בהליך כירורגי. חשוב לציין שגם אם החלטתם לעבור ניתוח מיניסקוס יש להעדיף במידת האפשר ניתוח לתיקון מיניסקוס ולא ניתוח להסרתו. בניתוח לתיקון מיניסקוס עדיין נותר מספיק מיניסקוס כדי לשמר את התפקודים המקוריים של הרקמה הזאת.

  טיפול במיניסקוס קרוע

  הבחירה של הטיפול הנכון תלויה במספר רב של משתנים כולל:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • גילו של החולה
   • תחלואה נלווית
   • מיקום הקרע
   • חומרת הקרע הסימנים ותסמינים ועוד
   קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח
   קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

   מחקרים רבים מצביעים על כך שקרע מיניסקוס שאינו גורם לנעילה של הברך יכול ברוב המקרים להיות מטופל באפן שמרני. רק עם הטיפול השמרני כשל לבדוק את האפשרות של טיפול כירורגי בבעיה. עוד טוענים החוקרים שגם עם הטיפול השמרני כשל והחולה ניזקק בכול זאת לפתרון כירורגי "אובדן הזמן הזה" הוא חסר משמעות. על ציר הזמן החולה יגיע לאותן תוצאות כמו החולים שמלכתחילה טופלו כירורגית.

   טיפול כירופרקטי במיניסקוס קרוע

   הטיפול השמרני בקרע במיניסקוס הניתן אצלנו במרפאה לכירופרקטיקה כולל:

   שיפור של היכולות הגופניות והפסיכומוטוריות של הברך ובכלל זה:

   • שיפור טווחי התנועה
   • חיזוק, הגמשה ואיזון שרירים הפועלים על הברך
   • שיפור שיווי משקל וחוש חישה עצמית ועוד

   המחקר

   חוקרים נורבגיים עקבו אחר 140 חולים עם קרע ניווני במיניסקוס שגילם הממוצע היה 50. החולים הללו חולקו לשתי קבוצות שוות. קבוצה אחת התבקשה לבצע שניים שלושה תרגילים באופן מפוקח במשך 3 חודשים ואילו הקבוצה השנייה עברה ניתוח ארטרוסקופיה ולאחר מכן התבקשה לבצע בבית מספר תרגילים פשוטים.

   תוצאות המחקר

   לאחר שלושה חודשים הקבוצה שתרגלה נהנתה משרירי ירך חזקים יותר מהקבוצה המנותחת. לאחר שנתיים שתי הקבוצות הדגימו שיפור ניכר במצב הברכיים בכול הנוגע לכאב, יכולת ספורטיבית ואיכות חיים. במהלך המחקר 13 מחברי קבוצת התרגול החליטה לעבור ניתוח אבל לא נהנתה עקב כך משום יתרון נוסף.

   מסקנות המחקר

   המחקר שלפנינו מדגיש את היתרון שבגישה השמרנית לטיפול בקרע מיניסקוס. במקרה הזה נבחנה ההשפעה שיש לתרגילי ספורט על ברך עם קרע מיניסקוס. החוקרים ממליצים לשקול להמליץ לחולים בגיל האמצעי הסובלים מקרע ניווני במיניסקוס לעבור טיפול שמרני באמצעות תרגילי ספורט.

   הערות של הכירורגים

   שני מומחים בארצות הברית לכירורגיית ברכיים הוסיפו את הערות שלהם למחקר. לטענתם רוב החולים עם קרע ניווני קטן במיניסקוס לא צריכים ניתוח. במקרה הזה טיפול שמרני יעשה עבודה טובה. יחד עם זאת טוענים המנתחים הללו שגודל הקרע (גדול) וסיבת הקרע (טראומה ולא ניוון) משנים את המצב. במקרה של קרע גדול ו/או קרע על רקע טראומה יש עדיפות לניתוח.

   BMJ, news release, July 20, 2016

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים

    למה כאבי ברכיים כה שכיחים? מדוע כול כך הרבה אנשים ובכול הגילים סובלים מהם? כאבים בברכיים מהווים את אחת מהתלונות השכיחות ביותר

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון

    מה ניתן לעשות עם טינטון? טנטון (Tinnitus) הוא צליל שרק האדם עצמו שומע. אנשים שונים מתארים את צליל הטנטון באופן שונה ובכלל

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה