קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

קרע במיניסקוס – חכו עם הניתוח. העדיפו להתחיל עם טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים בברכיים, מגבלות תנועה מגבלות תפקודיות ועוד. במשך תקופה ארוכה הייתה קיימת התפיסה שמיניסקוס אינו נושא תפקיד משמעותי. לכן בכל מצב שבו זוהה קרע במיניסקוס הפתרון האוטומטי שהוצע היה ניתוח להסרתו. החשיבות של כריות המיניסקוס והסחוסים לתפקוד תקין של הברכיים היא קריטית. היום גם ידוע לכול שלניתוח להסרת מיניסקוס יש גם תופעות לוואי. בין תופעות הלוואי האפשריות לניתוח כזה נציין סיכוי גבוה להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. מסיבות אלה מובן שבמקרה של קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח, עדיף להתחיל עם טיפול שמרני.

למרות התובנות הללו כשני מיליון אמריקאיים עוברים כל שנה ניתוח בברכם בגלל קרע במיניסקוס. האם זה מחויב במציאות? קרע במיניסקוס הוא למעשה קרע בכרית הסחוסית המצויה בין שני חלקי הברך. כל ברך מצוידת בשני מיניסקוס:

 • מניסקוס פנימי המצוי בחלק הפנימי של מפרק הברך
 • ומיניסקוס חיצוני המצוי בחלק החיצוני של מפרק הברך

ברוב המקרים הקרעים הללו במיניסקוס לא מצדיקים התערבות כירורגית. טיפול שמרני עשוי להניב תוצאה טובה יותר וללא תופעות לוואי.

קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח – רקע

קרע במיניסקוס היא תופעה שכיחה המשפיעה על הסחוס בין עצם הירך לעצם השוקה. השכיחות של קרעים במניסקוס משתנה לפי גיל, מין, רמת פעילות ומצבים נלווים. על פי מחקרים שונים, שכיחות הקרע במיניסקוס:

 • באוכלוסייה הכללית היא כ- 66 לכל 100,000 תושבים
 • בעוד שבאוכלוסייה הצבאית בשירות פעיל היא עד 87 לכל 100,000 חיילים

שכיחות הקרע במיניסקוס עולה עם הגיל, ומגיעה עד:

 • 56% מהגברים בגיל 70 עד 90 שנים

גברים נוטים יותר להתפתחות קרע מיניסקוס מאשר נשים. ספורטאים, במיוחד אלה שמשחקים מגע או ספורט ציר, מצויים בסיכון גבוה יותר של לקרע מיניסקוס מאשר שאינם ספורטאים. קרע מיניסקוס קשור בדרך כלל גם עם דלקת מפרקים ניוונית, פגיעה ברצועה הצולבת הקדמית, ושברים במשטח הטיביאלי .

המניסקוס משמש כבולם זעזועים ומייצב למפרק הברך, אך הוא עלול להיפגע כתוצאה מטראומה, ניוון או שימוש יתר. קרעים במניסקוס עלולים לגרום לכאב, נפיחות, נוקשות, נעילה או תפיסה של הברך. לאחר אבחון יסודי יש לטפל בהפרעה זאת. הטיפול צריך להתאים לסוג, מיקום וחומרת הקרע. אפשרויות הטיפול עשויות לכלול ניהול שמרני או תיקון, כריתה מלאה או חלקית של המניסקוס.

טיפול שמרני בקרע במיניסקוס

הטיפול השמרני בקרע מניסקוס הוא גישה לא ניתוחית שמטרתה להפחית כאב ודלקת, לקדם ריפוי ולהחזיר את תפקוד מפרק הברך. טיפול שמרני בקרע מיניסקוס מומלץ בדרך כלל:

 • לקרעים קלים עד בינוניים שאינם גורמים לנעילה, תפיסה או חוסר יציבות משמעותיים של הברך

טיפול שמרני יכול להימשך מספר שבועות עד חודשים, תלוי בחומרת הקרע ובתגובת הפרט לטיפול. חלק מהאנשים עשויים להחלים באופן מלא מטיפול שמרני, בעוד שאחרים עשויים עדיין לסבול מתסמינים שיוריים או סיכון לפציעה חוזרת. טיפול שמרני עלול שלא להיות יעיל לקרעים גדולים או מורכבים המשפיעים על יציבות הברך או פוגעים בתפקודה. במקרים כאלה, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי לתקן או להסיר את המניסקוס הקרוע. טיפול שמרני עשוי לכלול:

מנוחה

המנוחה של הברך מאפשרת למניסקוס הקרוע להחלים ומונעת נזק נוסף.

קרח, הגבהה וחבישה של הברך

חבישה והגבהה עוזרים להפחית נפיחות וכאב.

מגוון תרופות נוגדות דלקת וכאב

תרופות כגון תרופות אנטי דלקתיות או משככי כאבים יכולים להקל על הסימפטומים. רצוי להימנע מתרופות ככל האפשר.

טיפולים גופניים שונים

סדרת טיפולים גופניים הכוללת תרגילים ומתיחות המחזקים את השרירים סביב הברך, משפרים את טווח התנועה ומגבירים את היציבות ושיווי המשקל.

אמצעי עזר חשמליים

טיפולים באמצעות עזרים חשמליים כגון לייזר רך, אולטרסאונד, גירוי חשמלי ועוד עשויים לשפר את הריפוי ולהפחית את הכאב.

טיפול כירורגי במניסקוס קרוע

ניתן לטפל בקרע במיניסקוס באופן כירורגי. הטיפול הכירורגי נחלק שוב לשני סוגים עיקריים:

 • הסרה של המיניסקוס (meniscectomy)
 • ותיקון של המיניסקוס (meniscal repair)

בעבר הלא רחוק בין היתר בגלל אי הבנה של תפקידם החשוב הטיפול המועדף בקרע במניסקוס היה הסרתו בהליך כירורגי. חשוב לציין שגם אם החלטתם לעבור ניתוח מיניסקוס יש להעדיף במידת האפשר ניתוח לתיקון מיניסקוס ולא ניתוח להסרתו. בניתוח לתיקון מיניסקוס עדיין נותר מספיק מיניסקוס כדי לשמר את התפקודים המקוריים של הרקמה הזאת.

מהו הטיפול הנכון במיניסקוס קרוע

הבחירה של הטיפול הנכון תלויה במספר רב של משתנים כולל:

 • גילו של החולה
 • תחלואה נלווית
 • מיקום הקרע
 • חומרת הקרע הסימנים ותסמינים ועוד
קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח
קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

מחקרים רבים מצביעים על כך שקרע מיניסקוס שאינו גורם לנעילה של הברך יכול ברוב המקרים להיות מטופל באפן שמרני. רק עם הטיפול השמרני כשל לבדוק את האפשרות של טיפול כירורגי בבעיה. עוד טוענים החוקרים שגם עם הטיפול השמרני כשל והחולה ניזקק בכול זאת לפתרון כירורגי "אובדן הזמן הזה" הוא חסר משמעות. על ציר הזמן החולה יגיע לאותן תוצאות כמו החולים שמלכתחילה טופלו כירורגית.

כיצד מטפל כירופרקט במיניסקוס קרוע?

הטיפול השמרני בקרע במיניסקוס הניתן אצלנו במרפאה לכירופרקטיקה כולל:

שיפור של היכולות הגופניות והפסיכומוטוריות של הברך ובכלל זה:

 • שיפור טווחי התנועה
 • חיזוק, הגמשה ואיזון שרירים הפועלים על הברך
 • שיפור שיווי משקל וחוש חישה עצמית ועוד

המחקר

חוקרים נורבגיים עקבו אחר 140 חולים עם קרע ניווני במיניסקוס שגילם הממוצע היה 50. החולים הללו חולקו לשתי קבוצות שוות. קבוצה אחת התבקשה לבצע שניים שלושה תרגילים באופן מפוקח במשך 3 חודשים ואילו הקבוצה השנייה עברה ניתוח אורתרוסקופי ולאחר מכן התבקשה לבצע בבית מספר תרגילים פשוטים.

תוצאות המחקר

לאחר שלושה חודשים הקבוצה שתרגלה נהנתה משרירי ירך חזקים יותר מהקבוצה המנותחת. לאחר שנתיים שתי הקבוצות הדגימו שיפור ניכר במצב הברכיים בכל הנוגע לכאב, יכולת ספורטיבית ואיכות חיים. במהלך המחקר 13 מחברי קבוצת התרגול החליטה לעבור ניתוח אבל לא נהנתה עקב כך משום יתרון נוסף.

מסקנות המחקר

המחקר שלפנינו מדגיש את היתרון שבגישה השמרנית לטיפול בקרע מיניסקוס. במקרה הזה נבחנה ההשפעה שיש לתרגילי ספורט על ברך עם קרע מיניסקוס. החוקרים ממליצים לשקול להמליץ לחולים בגיל האמצעי הסובלים מקרע ניווני במיניסקוס לעבור טיפול שמרני באמצעות תרגילי ספורט.

הערות של הכירורגים

שני מומחים בארצות הברית לכירורגיית ברכיים הוסיפו את הערות שלהם למחקר. לטענתם רוב החולים עם קרע ניווני קטן במיניסקוס לא צריכים ניתוח. במקרה הזה טיפול שמרני יעשה עבודה טובה. יחד עם זאת טוענים המנתחים הללו שגודל הקרע (גדול) וסיבת הקרע (טראומה ולא ניוון) משנים את המצב. במקרה של קרע גדול ו/או קרע על רקע טראומה יש עדיפות לניתוח.

BMJ, news release, July 20, 2016

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב ובעיות נלוות בקרב נערים

כאבי גב ובעיות נפשיות בקרב נערים

נערים? כאבי גב ובעיות נלוות הם עניין שכיח. המחקר המסוקר כאן שפורסם בכתב עת רפואי נחשב (Journal of Public Health) מצא שנערים המתלוננים לעתים תכופות על כאבי גב עלולים לסבול מבעיות נלוות נוספות שלחלקן עלולה להיות משמעות עתידית.