דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת גיד בכתף – חכו עם הניתוח. כאבים בכתף הן אחת התלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. חלק ניכר מהאוכלוסייה סובל מכאבים בכתף. השכיחות של כאבים אלו עולה הרבה יותר בקרב האוכלוסייה העובדת. דלקת באחד מגידי השרוול המסובב בכתף, מסוידת או שאינה מסוידת מהווה גורם משמעותי לכאבים הללו. כאבים על רקע זה מחמירים עם הרמת הכתף או עם שכיבה על הצד הכואב.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  במחקרים המסוקרים כאן בדקו החוקרים את יעילות הטיפול בדלקת גיד שריר הרום קוצי בכתף. המחקרים התמקדו בדלקת מסוידת וגם לא מסוידת (Non-calcifying tendinopathy). החוקרים לא מצאו יתרון בניתוח ארתרוסקופי לדלקת כרונית מסוידת בגיד בכתף. מסקנת החוקרים: יש להעדיף במקרה כזה טיפול באמצעות גלי הלם בגלל שאינו חודרני. לסיכום ממליצים החוקרים: דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח. ניתוח צריכה להיות האפשרות האחרונה.

  דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח – רקע

  דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח
  דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  השרוול המסובב הוא השם של קבוצה בת ארבע שרירים והגידים שלהם המאפשרים את תנועת הכתף. עוד נציין שלקבוצת שרירים זאת יש גם תפקיד מרכזי בייצוב מפרק הכתף. שרירי השרוול המסובב כוללים את:

  • השריר העל קוצי (הרחקת כתף)
  • שריר תת קוצי (סיבוב החוצה של הכתף)
  • השריר העגול הקטן (סיבוב החוצה של הכתף)
  • ואת השריר התת-שכמי (סיבוב פנימה של הכתף)

  כ- 50% מכלל האוכלוסייה סובלים לפחות פעם אחת בחייהם מכאבים בכתף. מחקר מסוים מצא שמעל מחצית מהאנשים הסובלים מכאבים בכתף המשיכו לסבול מהם שלוש שנים לאחר תחילתם. דלקת גידים בכתף היא הגורם השכיח ביותר לכאבים הללו בכתף. כ- 30% מכלל האוכלוסייה סובלת מכאבים בכתפיים על רקע זה.

  פציעה ודלקת בגידי השרירים המסובבים בכתף נגרמת לרוב בגלל עומסי יתר חוזרניים. עומסים מסוג זה נגרמים בגלל משחקי כדור כמו:

  • כדור-עף
  • כדור-יד
  • כדור-סל
  • טניס ועוד

  שבהם אתם נדרשים להפעיל כוח עם כתף מתוח לאחור. גם נזק טראומטי לגיד בכתף עלול לגרום לדלקת בגיד. דוגמאות שכיחות למנגנון פציעה מסוג זה נמנה נפילה, פציעות ספורט תאונות דרכים ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון



   ללא טיפול מתאים הדלקת גיד בכתף עלולה להחמיר והגיד עלול אפילו להיקרע. הטיפול השמרני המקובל כולל בשלב הראשוני:

   • מנוחה מתנועות הגורמות לכאב
   • אמצעים לריפוי דלקת כולל לייזר רך וגלי הלם

   ובשלב השני:

   • שיקום הכתף

   חולה שאינו מגיב לטיפול שמרני יופנה:

   • לקבלת טיפולים תרופתיים
   • זריקות קורטיקוסטרואידים
   • ואף ניתוח

   הספרות המקצועית הדגימה כבר בנפרד את היעילות של הטיפול בדלקת גיד מסוידת בכתף באמצעות גלי הלם (Calcific tendinopathy of the rotator cuff).

   מחקרים אודות הטיפולים המומלצים בדלקת בגיד בכתף

   מחקר ראשון

   במחקר מסוג אקראי, כפול סמיות ומבוקר אינבו (פלצבו) הופנו 20 חולים שסבלו מדלקת שאינה מסוידת בגיד של השריר הרום קוצי (non-calcifying supraspinatus tendinopathy – NCST) שאינה מסוידת באופן אקראי לקבוצת טיפול או לקבוצת ביקורת.

   כדי לאשר את התאמת החולים למחקר עברו החולים בדיקות:

   • בדיקה גופנית
   • בדיקות דם
   • צילומי רנטגן ודימות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging)

   כול הבדיקות הללו בוצעו שוב 6 שבועות ו12 שבועות לאחר קבלת הטיפולים.

   ממצאי המחקר

   הטיפול באמצעות גלי הלם בדלקת שאינה מסוידת בגיד של השריר הרום קוצי נמצאה יעילה. ביחס לערכים שנמדדו בתחילת המחקר וביחס לקבות הפלצבו חל שיפור משמעותי במצב הכתף כולל הפחתה ברמת הכאב. לא דווח על תופעות לוואי משמעותיות.

   מסקנות המחקר

   חולים שסובלים מדלקת שאינה מסוידת בגיד של השריר הרום קוצי בכתף עשויים להפיק תועלת, לפחות בטווח הקצר, מטיפול באמצעות גלי הלם. מחקרים נוספים צריכים להתבצע כדי ללמוד על ההשפעות ארוכות הטווח של הטיפול בגלי הלם על דלקות מסוג זה.

   מחקר שני

   גורם אפשרי נוסף לכאבים בכתף היא דלקת מסוידת באחד מגיד השרוול המסובב (Rotator cuff). ברוב המקרים עקב מיקומו המעורבות של גיד השריר הרום-קוצי (Supraspinatus) היא הראשונה בשכיחותה עם זאת התופעה עלולה לפגוע גם בכול מהגידים האחרים. ההסתיידות יכולה להיות נטולת סימנים ותסמינים אך יכולה לגרום לכאבים קשים במיוחד. הטיפול השמרני בתופעה כולל בין היתר מנוחה מתנועות כואבות וכן שימוש בגלי הלם ולייזר לטיפול בדלקת.

   הטיפול הרפואי כולל תרופות נוגדות דלקת, זריקות קורטיקוסטרואידים וניתוח שבו כורתים את ההסתיידויות. במחקר הנוכחי, אחד מיני רבים נבדקה ההשפעה של הטיפול בגל הלם בדלקת כרונית מסוידת בגיד של השריר הרום קוצי בכתף (Chronic calcifying tendinitis) לעומת ניתוח ארתרוסקופי.

   המחקר

   50 החולים במחקר הזה עברו טיפול שמרני שנמשך 6 חודשים ללא הצלחה. הטיפול שהם קיבלו לא כלל גלי הלם. בבדיקות מקדימות לא נמצא שמישהו מחברי קבוצת המחקר סבל מתסמונת הצביטה של שרירי השרוול, זיזים במפרקים ועוד.

   בדיקות אולטרה סאונד או MRI זיהו את המיקום של ההסתיידות. נבחרו רק אנשים שההסתיידות אצלם הייתה גדולה (לפחות 10 מ"מ) וצפופה במיוחד. צילומי רנטגן בוצעו לחברי הקבוצה לפחות שבוע לפני תחילת הטיפולים ושוב פעם לאחר 24 חודשים.

   בעזרת בדיקות גופניות ושאלונים נקבע מצבם של החולים לפני הטיפול ולאחריו. נמדדה רמת הכאב 1-10, נמדדו טווחי התנועה של הכתף, נמדד הכוח של השריר הרום קוצי ונמדדו טווחי התנועה של השרירים המסובבים של הכתף. 26 חולים טופלו 3 פעמים באמצעות גלי הלם כאשר בכול טיפול ניתנו להם 1500 גלי הלם ו22 חולים החולים עברו ניתוח ארתרוסקופי להסרת ההסתיידות.

   ממצאי המחקר

   שתי הקבוצות הראו שיפור משמעותי במצב הכתף. שתי הקבוצות נהנו מירידה בכאב, שיפור בטווחי התנועה והיעלמות של ההסתיידות בקרב רוב החולים. לסיכום, לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות.

   מסקנות החוקרים

   לא נמצאו הבדלים משמעותיים ביכולת הריפוי של דלקת כרונית מסוידת בגיד בכתף באמצעות גלי הלם או באמצעות ניתוח ארתרוסקופי. עקב כך טוענים החוקרים בכול מקרה של דלקת גיד בכתף יש להעדיף תחילה את השימוש בגלי הלם בגלל שאינו חודרני.

   מכתב תודה על טיפול בדלקת בכתף

   References

   • 1 (Galasso O, Amelio E, Riccelli DA, Gasparini G. BMC Musculoskelet Disord. 2012 Jun 6;13:86. DOI: 10.1186/1471-2474-13-86. Short-term outcomes of extracorporeal shock wave therapy for the treatment of chronic non-calcific tendinopathy of the supraspinatus: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial
   1. 2( Enrico Rebuzzi et al. J Orthop Traumatol. 2008 Dec; 9(4): 179–185. Arthroscopy surgery versus shock wave therapy for chronic calcifying tendinitis of the shoulder
   1. 3( Kolk at al., Bone Joint J 2013;95-B:1521-1526, Radial extracorporeal shock-wave therapy in patients with chronic rotator cuff tendinitis: a prospective randomized double-blind placebo-controlled multicentre trial.
   2. 4( Engebretsen et al., Brit Med J 2009;339:b3360. Radial extracorporeal shockwave therapy compared with supervised exercises in patients with subacromial pain syndrome: a single-blind randomized study.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת