כירופרקטיקה עקרונות יסוד
כירופרקטיקה עקרונות יסוד

כירופרקטיקה עקרונות יסוד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כירופרקטיקה – עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו – ידיים, פרקטיקה – ביצוע. הדיסציפלינה הזאת הקרויה כירופרקטיקה משתמשת אמנם, בעידן המודרני, במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לה, אך עיקר עבודתה ומהותה עדיין נותרו ידניים.

הכשרתו המקיפה של הכירופרקט מאפשרת לו להתמחות באיתור וזיהוי ליקויים בתפקוד הביו מכני של עמוד השדרה ומערכות עצב-שריר-ושלד. לאחר שאובחנה הבעיה והוסברה מהותה לחולה יש ביכולתו של הכירופרקט לטפל בה ולשקמה. כמובן, שאין הכירופרקט יכול לתת מענה לכלל הבעיות הרפואיות. במידת הצורך, כאשר אין ביכולתנו לעזור לבעיה מסוימת נפנה החולה לגורמים המתאימים. כאן נדון בקצרה אודות כירופרקטיקה עקרונות יסוד שלה ועוד. בקצרה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכירופרקטיקה עקרונות יסוד – רקע

הכירופרקטיקה המודרנית היא שיטת טיפול מערבית הנשענת על עקרונות המדע והמחקר המערביים. תפיסתה את האדם של מקצוע הכירופרקטיקה שונה במהותה מהתפיסה הרפואית המדיצינית וכך גם מערכת היחסים שלה עם החולה המודרני. ראשית היא רואה את האדם כיחידה אחת מושלמת ולא כאוסף של מערכות שונות. על פי התפיסה של כירופרקטיקה כל חלק ביחידה המדהימה הזאת הקרויה אדם קשור לחלק אחר וכל פגיעה באזור מסוים תוביל על ציר הזמן לפגיעה באזור אחר. הכירופרקטיקה מתמקדת בבדיקה, אבחון וטיפול במגוון רחב של שיבושים הנוצרים במערכות עצב שריר ושלד וכתוצאה מזה גם ביתר מערכות הגוף. כול שלב בעבודת הכירופרקט מתבצע לאחר הסבר מקיף לחולה.

האבחון הכירופרקטי מתבסס על עקרונות מדעיים ובכלל זה על ביומכניקה, אנטומיה ופיזיולוגיה ואינו נשען על אנרגיות, מרדיאנים או אמצעים "רוחניים" מסוג אחר. הטיפול הכירופרקטי הוא ידני בעיקרו עם הסתייעות, במקרים המתאימים, באמצעי עזר חשמליים כגון לייזר, אולטרה סאונד, גלי הלם ועוד. כירופרקט ישאף להפחית את הכאבים ולשפר את התפקוד של החולים גם על ידי הנחייה והדרכה בתחום הארגונומי, יציבה, תזונה ופעילות גופנית.

בן האנוש כיחידה מושלמת

כירופרקטיקה עקרונות יסוד
כירופרקטיקה עקרונות יסוד

הכירופרקט רואה באדם האנושי יחידה אחת שלמה ומושלמת. בניגוד לגישה המערכתית של הרפואית המדיצינית הרואה את הגוף האנושי כשילוב של מספר מערכות בעלי תפקיד משותף (מערכת לב ריאה, מערכת עיכול, מערכת העצבים, מערכת שריר ושלד, וכיוצא בזה), הכירופרקט תופס את גוף האדם כיחידה אחת בעלת יכולות אבולוציוניות מרשימות ושואף לטפל בגורם למחלה ולא בתסמינים שלה.

יכולת ריפוי מולדת

המדע והפילוסופיה של התחום הרפואי הזה מבוססים על פעולות הגומלין של מערכת העצבים עם הגוף ועל יכולת הריפוי הטבעית של הגוף. יכולתו של הגוף לרפא את עצמו ולהתאים עצמו לדרישות ולמשימות המוטלות עליו היא מדהימה והשתכללה במהלך האבולוציה. ריפוי הגוף מפציעה נעשה בתהליך דלקתי מורכב ומרתק המשלב תיאום, יעילות ומהירות. בכול שלב תאים שונים מבצעים, במקביל, פעולות שונות תוך הפרשות של פקטורים כימיים והורמונים לתקשורת, בקרה ושליטה.

מיד לאחר הפציעה מתחיל רצף התהליכים הקרוי תגובה דלקתית. תוך שעות ספורות מרגע הפציעה מגיעים למקום הפציעה תאי דם לבנים אשר מתחילים לפרק ולנקות את התאים שנפגעו. תאים אחרים מתחילים בבניית רקמת צלקת חדשה. תהליך הריפוי מתבצע למעשה בשני אופנים מרכזיים: החלפת התאים שנפגעו בתאים חדשים או בתיקון התאים הפגועים על ידי רקמת צלקת. רוב האורגניזם מרפא עצמו באמצעות שני הדרכים הללו.

יכולת מופלאה זאת המתבססת על אינטליגנציה אבולוציונית מולדת המעבירה את מסריה מהמוח וממערכת העצבים דרך חוט השדרה לכל מערכות הגוף והאיברים עד לתא האחרון. מסרים אלו שולטים, מווסתים ומבקרים באופן ישיר את כל תפקודי הגוף כולל את תפקידי הריפוי.

הפרעות ביו מכאניות

פריצת דיסק
פריצת דיסק

בבסיסה סובב המקצוע הזה סביב ההנחה שכוחות ולחצים שונים, בגלל טראומה, אופן ביצוע לקוי, יציבה לקויה, מתח נפשי או כל שילוב של גורמים אלו, עלולים לגרום להפרעות תפקודיות, דלקות וכאבים באחד או יותר מהפרקים בגופנו או ביחידת תנועה אחת של עמוד בשדרה (שילוב של שתי חוליות והרקמות התומכות בהן) או יותר. הנזקים למפרק או לחוליה או לחוליות שתפקודם משובש יוסיפו להתדרדר והנזקים יוסיפו ולהחמיר עוד יותר את הליקוי התפקודי.

תפקוד לקוי של המפרק או של יחידת התנועה יכול לגרום לדלקת מקומית וכאב ובעקבותיהם לסימנים ולסימפטומים שונים. במידה והדיסק הבין חולייתי ניזוק לכדי בלט, בקע או פריצת דיסק יתכנו גם הפרעות בהולכה העצבית שעלולות לגרום להקרנות כאב מרוחקות, שינויים נוירולוגיים וגם לפגוע ביכולת של הגוף לרפא עצמו.

אופן תנועה לקוי של מפרק בגלל כאבים ומגבלות תנועה שנגרמו מנזק ראשוני קל עלול להחמיר את הנזק. כך למשל תפקוד לקוי של מפרקי הברכיים עקב פציעת סקי תחמיר את הנזק לברכיים ועלולה להתדרדר למשל לכדי קרע במיניסקוס. יש לזכור שרוב הנזקים למפרקים יגרמו לנו תחילה למחושים מקומיים קלים בלבד וזאת עקב יכולתו של הגוף האנושי להסתגל. רק מאוחר יותר כאשר הנזק נעשה קשה יותר נחוש כאבים והפרעות תפקודיות משמעותיות מקומיות ומרוחקות יותר.

כירופרקטיקה – תיקון הפרעות ביו מכניות

הכירופרקט מסייע למנגנון הריפוי העצמי האנושי ללא שימוש בתרופות או בכירורגיה. הכירופרקט כמומחה לתפקוד מכאני אופטימלי של מפרקי הגוף השונים בכלל ושל עמוד השדרה והרקמות התומכות בפרט יודע לאתר ולאבחן את מקור ההפרעה המכני שנוצר. הכירופרקט גם מאומן להחזיר את המפרק, או את יחידת או יחידות התנועה לתפקוד מלא ובריא. בכך הוא גם מסייע בשיפור התפקוד של מערכות הגוף השונות כולל מערכת העצבים ומשפיע על בריאות הגוף כולו.

במצב שאין בו כאבי גב, כאבי מפרקים ומגבלות תנועה, יכול הכירופרקט המיומן על ידי טיפול מונע והדרכה בתחום הפעילות גופנית והארגונומיה לשמר ולתחזק את הביו-מכניקה של עמוד השדרה ושל מפרקים אחרים באופן מיטבי. מספר המפגשים תלוי בגיל החולה, מצב הגופני של החולה בכלל ובמצב של המפרק או המפרקים המעורבים בפרט, רקע קודם, רמת המודעות, עיסוקו של המטופל ועוד.

סיכום עקרונות הריפוי של כירופרקטיקה

 •  לבן אדם יש יכולת מולדת מופלאה לריפוי עצמי

  תיקון ביומכני
  תיקון ביומכני
 •  כירופרקטיקה עושה שימוש ביכולת טבעית זו של ריפוי עצמי
 •  כירופרקטיקה שואפת לטפל בגורם למחלה ולא בסימנים ובתסמינים שלה
 •  תרופות עלולות להפריע לגוף בתהליך של הריפוי העצמי
 •  ברוב המקרים הגישה הכירופרקטית צריכה להוות אפשרות טיפול ראשונה
 •  תזונה מאוזנת היא קריטית לבריאותנו
 •  פעילות גופנית מאוזנת היא קריטית לבריאותנו
 • יציבה תקינה מפחיתה עומסים ומונעת פציעות
 • הקפדה על כללי ארגונומיה יסירו לחצים מיותרים מעל חלקי הגוף השונים וימנעו פציעות

סיכום עקרונות המקצוע

 •  המבנה ותפקודו מהווים גורמים משלימים בעלי חשיבות לבריאותנו הכללית
 •  פגיעה במבנה או בתפקוד יוביל לשיבוש תפקודי ו/ או מבני ולפגיעה בבריאות
 •  פגיעה בתפקוד או במבנה האנטומי של החוליה יוביל לשיבוש תפקודי ו/ או מבני ולפגיעה בבריאות
 •  למערכת העצבים חשיבות עליונה בשמירה על תפקודי הגוף
 •  פגיעה בתפקוד או במבנה של החוליה יוביל לשיבוש תפקוד עצבי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון