כירופרקטיקה עקרונות יסוד

כירופרקטיקה עקרונות יסוד

כירופרקטיקה – עקרונות יסוד של המקצוע באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו – ידיים, פרקטיקה – ביצוע. הכירופרקטיקה המודרנית עושה שימוש במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לה. יחד עם זאת, במהותה הכירופרקטיקה נותרה בעלת גישה ידנית.

הכשרת הכירופרקט מאפשרת לו לאתר ולזהות ליקויים בתפקוד עמוד השדרה ומערכות עצב-שריר-ושלד. לאחר שאובחנה הבעיה והוסברה מהותה לחולה יש ביכולתו של הכירופרקט לטפל בה ולשקמה. כמובן, שאין הכירופרקט יכול לתת מענה לכל הבעיות הרפואיות. במידת הצורך, כאשר אין ביכולתנו לעזור לבעיה מסוימת נפנה החולה לגורמים המתאימים. כאן במאמר "כירופרקטיקה עקרונות יסוד" נדון בנושא בהרחבה.

כירופרקטיקה עקרונות יסוד – רקע

הכירופרקטיקה המודרנית היא שיטת טיפול מערבית הנשענת על עקרונות המדע והמחקר המערביים. הכירופרקט תופס את האדם באופן שונה בתכלית מהאופן שהוא נתפס על ידי הרפואית המדיצינית. גם מערכת היחסים של הכירופרקט עם החולה המודרני שונה ממערכת היחסים שלו עם רופא מדיציני. הכירופרקטיקה רואה את האדם כיחידה אחת מושלמת ולא כאוסף של מערכות שונות. על פי התפיסה של כירופרקטיקה כל חלק באדם קשור לחלק אחר. ולכן נוסיף שכל פגיעה באזור מסוים תוביל על ציר הזמן לפגיעה באזור אחר. כירופרקט בוחן, מאבחן ומטפל במגוון רחב של הפרעות הנוצרות במערכת השרירים והשלד. כל שלב בעבודת הכירופרקט מתבצע לאחר הסבר מקיף לחולה.

האבחון הכירופרקטי מתבסס על עקרונות מדעיים ובכלל זה על ביומכניקה, אנטומיה ופיזיולוגיה. אבחון כירופרקטי אינו נשען על אנרגיות, מרידיאנים או שיטות "רוחניות" אחרות. הטיפול הכירופרקטי הוא ידני בעיקרו המשלב אמצעי עזר כגון לייזר, אולטרה סאונד, גלי הלם ועוד. כירופרקט ישאף להפחית את הכאבים ולשפר את תפקוד החולים גם על ידי הנחיה והדרכה. אלה התמקדו בארגונומיה, יציבה, תזונה ופעילות גופנית.

בן האנוש כיחידה מושלמת

כאמור הכירופרקט רואה באדם האנושי יחידה אחת שלמה ומושלמת. זאת בניגוד לגישת הרפואה המדיצינית הרואה את הגוף האנושי כשילוב של מספר מערכות. האדם לפי הגישה המדיצינית מורכב ממערכת לב ריאה, מערכת עיכול, מערכת העצבים, מערכת שריר ושלד, וכיוצא בזה. הכירופרקט תופס את גוף האדם כיחידה אחת בעלת יכולות אבולוציוניות מרשימות. הכירופרקטיקה שואפת לטפל בגורם למחלה ולא בתסמינים שלה. הרופא המדיציני שואף להעלים את תסמיני החולה.

יכולת ריפוי מולדת

המדע והפילוסופיה של כירופרקטיקה מבוססים על:

 • פעולות הגומלין של מערכת העצבים עם הגוף
 • על יכולת הריפוי הטבעית של הגוף

יכולתו של הגוף לרפא את עצמו ולהתאים עצמו לדרישות ולמשימות המוטלות עליו היא מדהימה והשתכללה במהלך האבולוציה. ריפוי הגוף מפציעה נעשה בתהליך דלקתי מורכב ומרתק המשלב תיאום, יעילות ומהירות. בכל שלב תאים שונים מבצעים, במקביל, פעולות שונות תוך הפרשות של פקטורים כימיים והורמונים לתקשורת, בקרה ושליטה.

מיד לאחר הפציעה מתחיל רצף התהליכים הקרוי תגובה דלקתית. תוך שעות ספורות מרגע הפציעה מגיעים למקום הפציעה תאי דם לבנים אשר מתחילים לפרק ולנקות את התאים שנפגעו. תאים אחרים מתחילים בבניית רקמת צלקת חדשה. תהליך הריפוי מתבצע למעשה בשני אופנים מרכזיים:

 • החלפת התאים שנפגעו בתאים חדשים
 • או בתיקון התאים הפגועים על ידי רקמת צלקת

רוב האורגניזם מרפא עצמו באמצעות שתי הדרכים הללו. יכולת מופלאה זאת המתבססת על אינטליגנציה אבולוציונית מולדת המעבירה את מסריה מהמוח וממערכת העצבים דרך חוט השדרה לכל מערכות הגוף והאיברים עד לתא האחרון. מסרים אלו שולטים, מווסתים ומבקרים באופן ישיר את כל תפקודי הגוף כולל את תפקידי הריפוי.

הפרעות ביו מכאניות

בבסיסה סובב מקצוע הכירופרקטיקה סביב ההנחה שכוחות ולחצים שונים עלולים לגרום להפרעות תפקודיות. המשמעות היא שטראומה, "תנועה לא טובה" או יציבה לקויה עלולים לגרום להפרעה תפקודית. כוחות ולחצים אלו עלולים גם לפגוע ביחידת תנועה אחת או יותר של עמוד השדרה. יחידת תנועה בעמוד השדרה כוללת שילוב של שתי חוליות והרקמות התומכות בהן.

תפקוד לקוי של המפרק או של יחידת התנועה יכול לגרום לדלקת מקומית, כאב וסימפטומים נוספים. אם הדיסק הבין חולייתי ניזוק לכדי בלט או פריצת דיסק יתכנו גם הפרעות בהולכה העצבית. הפרעות אלה עלולות לגרום להקרנות כאב לאזורים מרוחקים בגוף ולחסרים נוירולוגיים. הפרעה כזאת עלולה גם לפגוע ביכולת של הגוף לרפא עצמו.

תנועה לקויה של מפרק בגלל נזק ראשוני עלולה להחמיר את הנזק. כך למשל תפקוד לקוי של מפרקי הברכיים עקב פציעת סקי תחמיר את הנזק לברכיים ועלולה להתדרדר למשל לכדי קרע במיניסקוס. יש לזכור שרוב הנזקים למפרקים יגרמו לנו תחילה למחושים מקומיים קלים בלבד וזאת עקב יכולתו של הגוף האנושי להסתגל. רק מאוחר יותר כאשר הנזק נעשה קשה יותר נחוש כאבים והפרעות תפקודיות משמעותיות מקומיות ומרוחקות יותר.

כירופרקטיקה – תיקון הפרעות ביו מכניות

כירופרקטיקה עקרונות יסוד
כירופרקטיקה עקרונות יסוד

הכירופרקטיקה מסייעת למנגנון הריפוי העצמי האנושי ללא שימוש בתרופות או בכירורגיה. כירופרקט מוכשר כמומחה לתפקוד מכאני של מפרקי הגוף בכלל ושל עמוד השדרה והרקמות התומכות בפרט. ככזה הוא יודע לאתר ולאבחן את מקור ההפרעה המכנית שנוצרה. כירופרקטים מאומנים להחזיר את המפרק, או את יחידת או יחידות התנועה לתפקוד מלא ובריא. בכך הוא גם מסייע בשיפור התפקוד של מערכות הגוף השונות כולל מערכת העצבים ומשפיע על בריאות הגוף כולו.

במצב שאין בו כאבי גב, כאבי מפרקים ומגבלות תנועה, יכול הכירופרקט המיומן על ידי טיפול מונע והדרכה בתחום הפעילות גופנית והארגונומיה לשמר ולתחזק את הביו-מכניקה של עמוד השדרה ושל מפרקים אחרים באופן מיטבי. מספר הטיפולים הנדרשים תלויים:

 • בגיל החולה
 • מצבו הגופני של החולה בכלל
 • והמצב של המפרק או המפרקים המעורבים בפרט
 • רקע קודם
 • רמת המודעות
 • עיסוקו של המטופל ועוד

סיכום עקרונות הריפוי של כירופרקטיקה

 • לבן האדם יש יכולת מולדת מופלאה לריפוי עצמי
 • כירופרקטיקה עושה שימוש ביכולת טבעית זו של ריפוי עצמי
 • אינטליגנציה אוניברסלית נמצאת בכל חומר ונותנת לה ללא הרף את כל תכונותיה ופעולותיה, ובכך שומרת על קיומה
 • כירופרקטיקה שואפת לטפל בגורם למחלה ולא בסימנים ובתסמינים שלה
 • הגוף מחפש באופן טבעי את האיזון הנכון בין כל מערכותיו, שאמורות לעבוד יחד
 • תרופות עלולות להפריע לגוף בתהליך של הריפוי העצמי
 • ברוב המקרים הגישה הכירופרקטית צריכה להוות אפשרות טיפול ראשונה
 • תזונה מאוזנת היא קריטית לבריאותנו
 • פעילות גופנית מאוזנת היא קריטית לבריאותנו
 • יציבה תקינה מפחיתה עומסים ומונעת פציעות
 • הקפדה על כללי ארגונומיה יסירו לחצים מיותרים מעל חלקי הגוף השונים וימנעו פציעות

סיכום עקרונות המקצוע

 • המבנה ותפקודו מהווים גורמים משלימים בעלי חשיבות לבריאותנו הכללית
 • פגיעה במבנה או בתפקוד יוביל לשיבוש תפקודי ו/ או מבני ולפגיעה בבריאות
 • פגיעה בתפקוד או במבנה האנטומי של החולייה יוביל לשיבוש תפקודי ו/ או מבני ולפגיעה בבריאות
 • למערכת העצבים חשיבות עליונה בשמירה על תיאום ותפקודי הגוף
 • פגיעה בתפקוד או במבנה של החולייה יוביל לשיבוש תפקוד עצבי
 • סובלוקסציות חולייתיות הן שינויים במיקום ובתנועה תקינים של עמוד השדרה. אלה משפיעים לרעה על מערכת העצבים ועל הביטוי של האינטליגנציה המולדת.
 • כירופרקטיקה היא מדע, אמנות ופילוסופיה של איתור, ניתוח ותיקון סובלוקסציות חולייתיות ביד או במכשיר

References:

Haavik H, Niazi IK, Jochumsen M, et al. Impact of spinal manipulation on cortical drive to upper and lower limb muscles. Brain Sci. 2017;7(1):2.

Emary PC, Phillips CG. Cervical spine manipulation alters sensorimotor integration: A somatosensory evoked potential study. Clin Neurophysiol. 2011;122(2):288-295.

Damadian RV, Chu D. The possible role of craniocervical trauma and abnormal CSF hydrodynamics in the genesis of multiple sclerosis. Physiol Chem Phys Med NMR. 2011;41:1-17.

Kent C. Models of vertebral subluxation: a review. J Vertebr Sublux Res. 1996;1(1):11-17.

Seaman DR, Winterstein JF. Dysafferentation: a novel term to describe the neuropathophysiological effects of joint complex dysfunction. A look at mechanisms of symptom generation. J Manipulative Physiol Ther. 1998;21(4):267-280.

Lantz CA. The vertebral subluxation complex part 1: an introduction to the model and kinesiological component. Chiropr Res J. 1989;1(3):23-36.

Lantz CA. The vertebral subluxation complex part 2: neuropathological and myopathological components. Chiropr Res J. 1990;1(4):19-38.

Lantz CA. The vertebral subluxation complex part 3: visceral components: somato visceral consequences of vertebral subluxation complex dysfunction (VSCD). Chiropr Res J. 1990;1(4):39-51.

Lantz CA, Chen J. The vertebral subluxation complex part 4: vascular components: hemodynamic consequences of vertebral subluxation complex dysfunction (VSCD). Chiropr Res J. 1990;1(4):52-58.

Lantz CA, Chen J. The vertebral subluxation complex part 5: immunological components: immunological consequences of vertebral subluxation complex dysfunction (VSCD). Chiropr Res J. 1990;1(4):59-64.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב וסקס

לעשות סקס כאשר הגב כואב

כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל כאבי גב. חוקרים הגיעו למסקנה שהמפתח לפעילות מינית בלי גרימת כאבי גב מצוי בתנוחות שאותם אתם בוחרים. בחרו תנוחה שאינה גורמת כאב. 

כאבים בישבן טיפול

כאבים בישבן טיפול

כאבים בישבן? טיפול המתבסס על אבחון מדויק של מקור הבעיה עשוי למנוע נזקים ותסמינים כרוניים. כולנו חשים מידי פעם במיחוש בישבן. החל ממצב של הירדמות לא נוחה בישבן לאחר שישבנו עליו זמן ארוך ועד למיחושים קשים הנובעים מדלקת בעצם הזנב. 

אולטרסאונד טיפול בדלקת

אולטרה סאונד לטיפול בדלקת

אולטרה סאונד לריפוי הוא מכשיר המייצר קול בתדירות גבוהה כדי לטפל בדלקות וכאב. לרשות הרופא המטפל בכאבים ופציעות מערכות עצב, שריר ושלד עומדים מגוון אמצעים ייעודיים לשם כך.  בין האמצעים היעילים ניתן למנות מספר מצומצם של מכשירים: גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד.