פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה שהולכת וגדלה. שיעור פציעות הספורט בקרב ילדים כמו גם בקרב מבוגרים הביא חוקרים רבים להגדיר זאת כמגיפה. התנהלות נכונה יכולה למנוע את רוב פציעות הספורט. ילדים מתחילים לעסוק בספורט כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. המטרה שצריכה לעמוד לנגד עיננו היא איך להשאיר את הילדים פעילים ועם זאת למנוע פציעות.

רשימת היתרונות של פעילות גופנית אצל ילדים היא ארוכה ובכלל זה:

 • מאפשרת התפתחות תקינה של מערכת שריר ושלד ושל המערכת המנטלית
 • משפרת את יכולות של הילד להתמודד עם קשיים וכישלונות
 • הילד מכיר בחשיבות של פעילות קבוצתית או עבודת צוות ועוד

יתרונות אלו משמשים את הילדים גם בהתבגרותם. חשוב לעודד ילדים לעסוק בספורט אך אין להתפשר על בריאותם. כך למשל לנוכח שיעור הפציעות הילדים מטרמפולינה יצא ארגון רופאי הילדים האמריקאי בקריאת אזהרה להורים.

פציעות ספורט בקרב ילדים – רקע

פציעות ספורט בקרב ילדים
פציעות ספורט בקרב ילדים

מה פעילות גופנית עושה לילדכם?

ילדים שעוסקים בספורט מתפתחים היטב. הרקמות השונות בגוף מתחזקות ובכלל זה בין היתר עצמות, שרירים, מפרקים ועוד. פעילות גופנית המתוכננת היטב עשויה להועיל גם למערכת הלב והריאות של הילד. השתתפות סדירה בענפי ספורט שונים תשפר גם את מערכת השליטה העצבית שרירית של הילד. עם זאת, אחד ההישגים הגדולים של פעילות גופנית היא מניעת השמנה בקרב ילדים. אין להתעלם גם מהיתרונות המנטליים מהם נהנה הילד הספורטאי. בין יתר היתרונות מהסוג הזה נמנה:

 • הפחתת הסיכוי לדיכאון ודאגנות
 • יכולת משופרת לשליטה על כעסים
 • שיפור ביכולת הלמידה
 • יכולת חברתית טובה
 • ביטחון עצמי גבוה
 • יכולת התמדה
 • התמודדות טובה עם קשיים
 • הכרה בערך הקבוצתיות והתקשורת בתוך הקבוצה
 • סיכוי מופחת לשתיית אלכוהול וצריכת סמים מוקדמת ועוד

הסיכונים שבספורט

בעוד חלק מהילדים אינם עוסקים בספורט כלל ועיקר חלק אחר מבצע פעילות ספורט אינטנסיבית מדי. בעיקר נכון הדבר לגבי ילדים העוסקים בפעילות ספורט אינדיבידואלי כגון:

אך גם לספורט קבוצתי כמו כדורגל וכדורסל יש "תג מחיר" של פציעות. עם זאת, אין תחליף לספורט וזאת למרות קיומם של הנתונים המבהילים ששבים ומזכירים לנו כמה מסוכן לעסוק בספורט.

הסיכונים של לא לעסוק בספורט גדולים הרבה יותר. באופן כללי ניתן לומר שילדים העוסקים בספורט באופן עקבי הם בעלי פוטנציאל להתפתח להיות בוגרים איכותיים יותר. ילדים אלו:

 • מפתחים יכולת עמידות גבוהה בעבודה ובלימודים
 • לומדים להתמודד עם קשיים פיזיים ומנטליים כבר בגיל צעיר
 • מפתחים נחישות, דבקות במשימה, ביטחון עצמי, הערכה עצמית, הכרה ביכולת קבוצתית ועוד

כל אלה ועוד עשויים לעשות את ההבדל בין יזם כושל ליזם מצליח, בן מנהל מוצלח למנהל כושל ועוד. יש לעודד את העיסוק בספורט אך להקפיד על התנהלות שמונעת פציעות ספורט.

המחקר

אין פלא שמחקר (ירחון האמריקאי לרפואת ספורט פברואר 2007) שנערך במחלקה לפציעות ספורט ילדים בבית החולים בבוסטון, מצא שפציעות של עומס יתר בקרב ילדים הופכות בשנים האחרונות להיות שכיחות. כולל פציעות ספורט כגון שברי מאמץ ואף דלקות גידים שהיו נדירות אצל ילדים או לא היו קיימות באופן משמעותי עד לפני שנים ספורות. במחקר זה סברו החוקרים שפציעות אלו מצביעות על אימוני יתר וחוסר מקצועיות של המאמנים.

ההמלצות של החוקרים הללו:

 • מאמנים צריכים להבין שהילדים מתייחסים אליהם בהערצה. בגלל הערצה הילדים דוחפים עצמם כדי לרצות את המאמנים מעל ומעבר ליכולתם
 • על המאמנים לבחון כל שינוי בביצועים של הילדים ולהפחית במידת הצורך את עומס האימונים
 • כל מאמן צריך הכשרה מקיפה בתחום של פיזיולוגיה של מאמץ ופסיכולוגיה. אלה יכינו אותו לעבוד עם ילדים על כל המשתמע מכך.

פציעות מכדורגל אמריקאי

מחקר נוסף מצא שכדור רגל אמריקאי שולח יותר מ- 100,000 ילדים לחדרי מיון בשנה! למעשה, על פי הנתונים שנאספו בארצות הברית ב- 13 השנים האחרונות יותר מ- 1.6 מיליון ילדים אמריקאים סיימו את משחק הכדורגל האמריקאי בחדרי מיון עם פציעות אופייניות לספורט זה.

לטענת החוקרים מספר מצומצם של צעדים יכולים להפחית את המספרים הללו. המחקר שפורסם בירחון האמריקאי לרפואת ספורט בחודש פברואר 2007 קובע שרוב הנפצעים הם בנים בגילאי 10-14. הפציעות הנפוצות ביותר בקרב הבנים היו ידיים (פרק כף יד ואצבעות), קרסוליים וברכיים. בנות נפצעו בעיקר בברכיים ובקרסוליים. רוב הפציעות התרחשו בגין התנגשות עם שחקנים אחרים או מנפילה. החוקרים מצאו שכמות הפציעות מאימוני או משחקי כדורגל אינה הגיונית וצירפו שורת המלצות לצמצמן:

כללים למניעת פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים

על פי האקדמיה האמריקאית לפדיאטריה מעל 3.5 מיליוני ילדים מתחת לגיל 14 נפצעים כול שנה מפעילות גופנית. נכון, לא כול הפציעות הללו ניתנות למניעה אך הקפדה על מספר כללים יצמצמו את הסיכוי לפציעות אלה.

וודאו שהילד שלכם עבר בדיקה גופנית יסודית טרם תחילת פעילות גופנית קבוצתית מאורגנת. בדיקה כזאת תוודא שבכול תקין את הילד שלכם ושהוא יכול להתמודד עם הקשיים הפיזיים והמנטליים העומדים בפניו.

תבחרו עבור הילד שלכם בארגון או בקבוצה המגלה אחריות ויסודיות בהתייחסות לילדים. המאמנים צריכים לקבל הכשרה בנושא עזרה ראשונה ולהתעקש בכול הנוגע לשימוש בציוד בטיחות.

 • חימום – לעולם להתחיל פעילות רק לאחר חימום מקיף
 • לא להגזים – מאמץ יתר הוא גורם עיקרי להתפתחות פציעות ספורט אצל ילדים. וודאו שהילד שלכם משתלב בקבוצה שהיא ברמתו.
 • גיוון – עודד את ילדך לפעילות ספורט מגוונת לחיזוק מקיף של גופו
 • משקולות – על ילדים להימנע מאימון משקולות טרם הגיעם לבגרות מינית וגם אז להתאמן תחת פקוח.
 • ילדות פגיעות יותר- בגלל מחסור בטסטוסטרון ילדות פגיעות יותר לפציעות. דגש על אמוני כוח הוא על כן חיוני עבורן.
 • כושר גופני – לכלול אימוני לב ריאה בכל ענפי הספורט. ילד עם כושר טוב סיכויו להיפצע פחותים.
 • כאב – כאב מסמן נזק. למד את ילדך לא להתעלם ממנו. אין לדחוף ילד להתאמן עם כאב.
 • וודאו שהילד שלכם עושה שימוש באמצעי מגן מתאימים
 • שמירה על איכות מגרשים.
 • התאמה טובה יותר של קבוצות השחקנים (גיל, מבנה, תחרותיות, זמני מנוחה ושיקום בין האימונים).

פציעות ספורט בקרב ילדים – טיפול כירופרקטי

פציעות ספורט מתרחשות וזאת למרות המאמצים שלכם ולש המאמנים למנוע פציעות ספורט בקרב ילדים.  לכירופרקטיקה מענה טוב לכאבים הנובעים מהתפתחות פציעות ספורט. כירופרקט יכול לתת מענה לבעיות פרקים ועמוד שדרה על ידי טיפול משולב הכולל מגוון של אמצעים מודרניים כגון לייזר רך וגלי הלם וטכניקות ידניות. עם זאת הרבה יותר קל ורצוי למנוע את הפציעות. הימנעו מפציעות ספורט וחסכו לכם צרות למכביר.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

השמנה או חוסר פעילות מה עדיף

השמנה או חוסר פעילות מה עדיף

עדיף להיות שמן מאשר לא פעיל! אין חולק על כך שלהיות שמן משמעותו להיות חשוף למגוון אדיר של מחלות קטלניות כגון מחלות לב, מחלות כלי דם, סוכרת וסרטן ומחלות ניווניות כגון דלקת פרקים ניוונית. למרות זאת, חוסר פעילות גופנית יותר מסוכן יותר.

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

פריצת דיסק בגב התחתון טיפול

פריצת דיסק? טיפול מהיר עשוי למנוע נזק בלתי הפיך ועוגמת נפש גדולה. נזק לדיסק הבין חולייתי עלול לגרום בין היתר לסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובסביבתו הקרובה המושלכים לאורך הרגל, שינויים נוירולוגיים ועוד. ללא תסמינים עדיף להימנע מטיפול. 

ארגונומיה לילדים ובני נוער זה חשוב

ארגונומיה לילדים ובני נוער

ארגונומיה לילדים ובני נוער עשויה למנוע פציעות ספורט ופציעות מאמץ חוזרני בעבודה, בבית ובבית הספר. חברות ההי-טק מזמינות הרצאות ומומחים לבדיקה ויישום ארגונומיים וחלקן מעסיקות מומחים לארגונומיה על בסיס קבוע. בעולם זה מתחיל כבר בגן הילדים. 

טיפול בפציעה של שריר הירך האחורי

טיפול בכאב בשריר הירך האחורי

שריר הירך האחורי? טיפול מהיר בפציעה של השריר ימנע תסמינים כרוניים ופציעות חוזרניות. פציעה של שריר הירך האחורי בגלל מתיחה או קרע באחד משרירי מיתר הברך שכיחה בקרב ספורטאים בענפי ספורט שיש בהם עומס על החלק האחורי של הירך כמו כדורגל, טניס, כדורסל ועוד.