נזקי חבלה בקרב ילדים
נזקי חבלה בקרב ילדים

נזקי חבלה בקרב ילדים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נזקי חבלה בקרב ילדים הם עניין שכיח מידי. תאונות דרכים, טביעה, כוויות, פציעות ספורט ונפילות גורמים שכיחים למוות בקרב ילדים ובני נוער עד גיל 18. על פי ארגון האומות המאוחדות בשנת 2002 מתו ברחבי העולם מסיבות אלה לפחות 875,000 ילדים ונערים עד גיל 18. על כול ילד שמת בגין נזקי חבלה ישנם אלפי ילדים שנותרים פצועים ומוגבלים ברמות חומרה שונות. ההשפעות של פציעות אלה על הילדים, המשפחות והחברה הן עצומות וכוללות בין היתר נזקים התפתחותיים, נזקים כלכליים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנזקי חבלה בקרב ילדים – רקע

אנו מסווגים את הגורמים לפציעות בקרב ילדים לשני סוגים עיקריים: תאונות או פציעות שאינן מכוונות (Unintentional injuries) ופציעות מכוונות (Intentional injuries). הערכות הן ש90% מהפציעות ומקרי המוות בקרב ילדים שייכים לסוג הראשון, הבלתי מכוון ו10% לסוג השני המכוון. פציעות, תאונות ומוות בלתי מכוונים נגרמים בקרב ילדים בעיקר בגלל תאונות דרכים וטביעה ובחלק קטן יותר מהמקרים בגלל כוויות, נפילות ופציעות ספורט.

ילדים ממשפחות עניות חשופים לפציעות חבלה באופן משמעותי יותר מילדים למשפחות מבוססות. הנתון הזה נכון גם במדינות עשירות. יותר מ95% ממקרי המוות הנגרמים בגלל תאונות, טביעות כוויות ונפילות מתרחשים במשפחות בעלות הכנסה נמוכה עד בינונית. חלק ניכר ממקרים אלו מתרחש בבית או בסביבת המגורים. רוב המקרים ניתנים למניעה.

משמעות הפציעה עבור ילדים

הגורם השכיח ביותר לפציעות של ילדים ונערים הוא כאמור תאונות דרכים ונפילות. קרוב ל-13 מיליון ילדים ונערים נפצעים כול שנה בארצות הברית על רקע טראומטי. בניגוד למערכת שריר ושלד של המבוגר הילד והנער מצוידים במערכת שריר ושלד גמישה המאפשרת לספוג זעזועים קשים ובמקרה הצורך מעניקה ריפוי מהיר ומדויק. מסיבות אלו ילד שנחבל יקום ברוב המקרים על רגליו בלי נזקים משמעותיים ובלי סימנים ותסמינים מתמשכים עם לכול היותר מתיחת שריר או נקיעת קרסול קלה. בחלק קטן יותר של המקרים ילדים ונערים עלולים להיחבל באופן רציני המחייב אשפוז ולעתים גם עלול לגרום למוות. מלבד המשמעות הפיזית של הפציעה הילד שנפצע עלול לסבול מתופעות בעלות משמעות פסיכולוגית, משמעות חברתית, משמעות התנהגותית ועוד.

– לוחות הגדילה

בקצות העצמות של הילדים ממוקמות לוחות צמיחה (Growth plates) עשויות סחוס. תהליך התפתחות העצמות והתארכותן מתרחש למעשה בלוחות הצמיחה הללו ומסתיים כאשר הנער מפסיק לגבוה בסביבות גיל 18-20. פציעה בלוחות הגדילה בגלל תאונה, נפילה או כול סיבה אחרת עלול לגרום לנזק בלוחות הגדילה שבעקבותיו תיעצר או תואט או תשובש התפתחות וגדילת העצמות. המשמעות העתידית של פציעה כזאת עלולה להיות ליקויים מבניים כגון רגל קצרה או יד קצרה וליקויים ביומכניים.

נזקי חבלה בקרב ילדים
נזקי חבלה בקרב ילדים

מניעת פציעות ומוות בקרב ילדים

על מנת למנוע פציעות ומוות של ילדים על רקע חבלה בלתי מכוונת או מכוונת נדרשת התייחסות כוללת ומולטי דיסציפלינרית. כולם צריכים להתגייס, הממשלה, ההורים, בית הספר והילדים.

– תאונות ומוות לא מכוון

בכול הנוגע למניעת פציעות ומקרי המוות בקרב ילדים בגלל תאונות דרכים, חציית כבישים, טביעה, כוויות ונפילות חשוב בין היתר לשלב גורמי חינוך ולמידה, שינויים בסביבת הילד וחקיקה מתאימה.

תאונות דרכים

על מנת להפחית את מספר מקרי הפציעה והמוות של הילדים בגלל תאונות דרכים וחציית כבישים יש לחנך את הילדים כיצד ואיפה נתין לחצות כבישים, יש לחנך את ציבור הנהגים לנהוג לאט וזהיר יותר ולהימנע מנהיגה לאחר שתיית אלכוהול, יש לחנך את ההורים להקפיד על חגורות בטיחות וכיסאות מיוחדים לילדים וכמובן לשמור על כללי הנהיגה הנכונה ועוד.

טביעה

על מנת להפחית את מקרי הטביעה של ילדים חשוב בין היתר להקפיד ללמד את הילדים לשחות מוקדם ככול האפשר, להגביר את המודעות של הילדים לכך שאסור להיכנס למקור מים ללא השגחת מבוגרים, לגדר או לכסות את מקורות המים ועוד.

כוויות

כדי להפחית את מקרי הפגיעה והמוות של ילדים כתוצאה מכוויות יש להקפיד על מיקום לא נגיש של אמצעים להדלקת אש, על התקנת גלאי עשן, על שינויי חקיקה שיעודד שימוש בחומרים שאינם נשרפים.

מגרשי המשחקים

כדי להפחית את הפציעות והמוות במגרשי המשחקים ובמתקני המשחקים יש להקפיד על מגרשי משחקים בטיחותיים, על השגחת מבוגרים בעיקר בעת טיפוס הילדים על סולמות ובעת שימוש בנדנדות.

פציעות ומוות בבית

מקרי הפציעות והמוות בבית יכולים להימנע באמצעות השגחה יותר הדוקה על הילדים ומודעות לגבי הגורמים שעלולים לגרום לפציעות ומוות כמו מדרגות, כבלי חשמל, נרות דולקים, חפצים כבדים על השולחן, מרפסות וחלונות, חפצים שהילד עלול לבלוע, חומרים רעילים ועוד.

– פציעות ומוות מכוונים

בכול הנוגע למניעת מקרי מוות מכוונים בקרב ילדים ובני נוער יש להקפיד על הגברת המודעות לבעיה, על חינוך הורים, על ביצוע ביקורי בית בבתים מועדים ועוד.

פעילות גופנית למניעת נזקי חבלה

נזקי חבלה בקרב ילדים
נזקי חבלה בקרב ילדים

ילדים שבאופן סדיר ואינטנסיבי מקפידים על פעילות גופנית עשויים לצמצם באופן משמעותי את הנזקים הנגרמים להם על רקע טראומטי. חיזוק הגוף ושיפור שיווי המשקל עשויים לצמצם את הסיכויים של ילדכם ליפול ולהיפצע. ילדים חזקים עשויים לשפר את סיכויי ההישרדות שלהם ושל שלמות גופם כתוצאה מתאונת דרכים או נפילה טראומטית.

נזקי חבלה בקרב ילדים – אבחון

כדי לאבחן את פציעתו של הילד או הנער ניעזר בהיסטוריה רפואית, בדיקה גופנית, בדיקות מיוחדות כולל בדיקה נוירולוגית ולעתים גם בדיקות מתקדמות. בין היתר נצטרך לזהות האם הפציעה של הילד נגרמה בגלל תאונה בלתי מכוונת או שהיה קורבן לפציעה מכוונת. רמזים לפגיעה מכוונת כוללים פציעה של תינוקות שעדיין לא החלו לנוע, פציעות גוף רבות בשלבים שונים של החלמה, פציעה משמעותית ללא הסבר סביר, פציעה במקומות מוגנים בגוף ועוד.

בשלב לקיחת ההיסטוריה הרפואית של הפציעה נשאל את הילד או את הוריו שאלות לגבי התלונה המרכזית. כולל מתי התרחשה הפציעה, מה מנגנון הפציעה, מה הם הסימנים ותסמינים ומתי החלו, אלו גורמים מקלים על התסמינים ואלו וגורמים מחמירים אותם, טיפולים רפואיים ואשפוזים, רקע בריאותי אישי ומשפחתי, תרופות ועוד. במהלך הבדיקה הגופנית נכלול בין היתר התבוננות, מישוש ובדיקה של העצמות, המפרקים, השרירים, גידים רצועות והעצבים. לאחר מכן נבצע בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך נפנה את הילד לביצוע בדיקות מתקדמות כולל בדיקות מעבדה ודימות.

טיפול

הטיפול בפציעות חבלה בקרב ילדים משתנה בהתאם למיקום הנזק וחומרתו. ילד שנפצע מתאונת דרכים או מנפילה במדרגות עלול להיפגע באופן קל במפרק בודד או בחלקי גוף רבים. אותו ילד עלול להיפגע באופן חמור או באופן שמסכן חיים. כמובן שכול אותם מקרים חמורים יופנו באופן מידי לבירור וטיפול בבתי החולים. הטיפול בנזקים טראומטיים שאינם מסכנים את החיים דומה במהותו לטיפול בנזקי גוף המתרחשים מסיבות אחרות כמו למשל מפציעות ספורט.

שלבי הטיפול

בשלב הראשוני הטיפול יהיה פסיבי יותר יתמקד בהפחתת רמת הכאב. בשלב השני עם השיפור ברמת הכאב יחל הטיפול לשאת אופי דינמי יותר. בשלב הזה אנו נניע את חלקי הגוף הפגוע והחולה יהיה פעיל יותר. עם שוך הכאב יחל השלב השיקומי שבו נחשוף את החלק הפגוע לעומסים מסוגים שונים וברמות קושי שונות על מנת להכשיר את אותו חלק לעמוד במטלות הנדרשות. כמובן שהחולה יקבל הדרכה בכול הנוגע להתנהלותו וזאת כדי לזרז את קצב ההחלמה. בין היתר נסביר לילד ו/או להורים את כול הנדרש כדי להקפיד על יציבה נכונה, התנהלות ארגונומית נכונה ופעילות גופנית מתאימה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת…

 • הילקוט גורם כאבי גב בקרב ילדים

  ילקוט כבד וכאב גב בקרב ילדים? שוב נמצא קשר בין השניים. כול שנה מטופלים בארצות הברית קרוב ל15,000 ילדים בגלל…

 • ספורט מצמצם את נזקי הישיבה

  ספורט מפחית נזקי ישיבה. מחקרים רבים שבים ומזהירים מפני הנזקים שנגרמים בגלל ישיבה ממושכת כולל פציעות ובלאי מהיר לחלקי הגוף…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • משחק אלים דוחף ילדים לאלימות

  משחקים אלימים ילדים אלימים! משחקי וידאו עשויים לתרום למגוון מיומנויות אך משחקי ווידאו אלימים שניתן לשחק אותם על פלטפורמות שונות…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן