נזקי חבלה בקרב ילדים

נזקי חבלה בקרב ילדים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נזקי חבלה בקרב ילדים הם עניין שכיח מידי. תאונות דרכים, טביעה, כוויות, פציעות ספורט ונפילות גורמים שכיחים למוות בקרב ילדים ובני נוער עד גיל 18. על פי ארגון האומות המאוחדות בשנת 2002 מתו ברחבי העולם מסיבות אלה לפחות 875,000 ילדים ונערים עד גיל 18. על כול ילד שמת בגין נזקי חבלה ישנם אלפי ילדים שנותרים פצועים ומוגבלים ברמות חומרה שונות. ההשפעות של פציעות אלה על הילדים, המשפחות והחברה הן עצומות וכוללות בין היתר נזקים התפתחותיים, נזקים כלכליים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנזקי חבלה בקרב ילדים – רקע

אנו מסווגים את הגורמים לפציעות בקרב ילדים לשני סוגים עיקריים: תאונות או פציעות שאינן מכוונות (Unintentional injuries) ופציעות מכוונות (Intentional injuries). הערכות הן ש90% מהפציעות ומקרי המוות בקרב ילדים שייכים לסוג הראשון, הבלתי מכוון ו10% לסוג השני המכוון. פציעות, תאונות ומוות בלתי מכוונים נגרמים בקרב ילדים בעיקר בגלל תאונות דרכים וטביעה ובחלק קטן יותר מהמקרים בגלל כוויות, נפילות ופציעות ספורט.

ילדים ממשפחות עניות חשופים לפציעות חבלה באופן משמעותי יותר מילדים למשפחות מבוססות. הנתון הזה נכון גם במדינות עשירות. יותר מ95% ממקרי המוות הנגרמים בגלל תאונות, טביעות כוויות ונפילות מתרחשים במשפחות בעלות הכנסה נמוכה עד בינונית. חלק ניכר ממקרים אלו מתרחש בבית או בסביבת המגורים. רוב המקרים ניתנים למניעה.

משמעות הפציעה עבור ילדים

הגורם השכיח ביותר לפציעות של ילדים ונערים הוא כאמור תאונות דרכים ונפילות. קרוב ל-13 מיליון ילדים ונערים נפצעים כול שנה בארצות הברית על רקע טראומטי. בניגוד למערכת שריר ושלד של המבוגר הילד והנער מצוידים במערכת שריר ושלד גמישה המאפשרת לספוג זעזועים קשים ובמקרה הצורך מעניקה ריפוי מהיר ומדויק. מסיבות אלו ילד שנחבל יקום ברוב המקרים על רגליו בלי נזקים משמעותיים ובלי סימנים ותסמינים מתמשכים עם לכול היותר מתיחת שריר או נקיעת קרסול קלה. בחלק קטן יותר של המקרים ילדים ונערים עלולים להיחבל באופן רציני המחייב אשפוז ולעתים גם עלול לגרום למוות. מלבד המשמעות הפיזית של הפציעה הילד שנפצע עלול לסבול מתופעות בעלות משמעות פסיכולוגית, משמעות חברתית, משמעות התנהגותית ועוד.

– לוחות הגדילה

בקצות העצמות של הילדים ממוקמות לוחות צמיחה (Growth plates) עשויות סחוס. תהליך התפתחות העצמות והתארכותן מתרחש למעשה בלוחות הצמיחה הללו ומסתיים כאשר הנער מפסיק לגבוה בסביבות גיל 18 – 20. פציעה בלוחות הגדילה בגלל תאונה, נפילה או כול סיבה אחרת עלול לגרום לנזק בלוחות הגדילה שבעקבותיו תיעצר או תואט או תשובש התפתחות וגדילת העצמות. המשמעות העתידית של פציעה כזאת עלולה להיות ליקויים מבניים כגון רגל קצרה או יד קצרה וליקויים ביומכניים.

נזקי חבלה בקרב ילדים
נזקי חבלה בקרב ילדים

מניעת פציעות ומוות בקרב ילדים

על מנת למנוע פציעות ומוות של ילדים על רקע חבלה בלתי מכוונת או מכוונת נדרשת התייחסות כוללת ומולטי דיסציפלינרית. כולם צריכים להתגייס, הממשלה, ההורים, בית הספר והילדים.

– תאונות ומוות לא מכוון

בכול הנוגע למניעת פציעות ומקרי המוות בקרב ילדים בגלל תאונות דרכים, חציית כבישים, טביעה, כוויות ונפילות חשוב בין היתר לשלב גורמי חינוך ולמידה, שינויים בסביבת הילד וחקיקה מתאימה.

תאונות דרכים

על מנת להפחית את מספר מקרי הפציעה והמוות של הילדים בגלל תאונות דרכים וחציית כבישים יש לחנך את הילדים כיצד ואיפה נתין לחצות כבישים, יש לחנך את ציבור הנהגים לנהוג לאט וזהיר יותר ולהימנע מנהיגה לאחר שתיית אלכוהול, יש לחנך את ההורים להקפיד על חגורות בטיחות וכיסאות מיוחדים לילדים וכמובן לשמור על כללי הנהיגה הנכונה ועוד.

טביעה

על מנת להפחית את מקרי הטביעה של ילדים חשוב בין היתר להקפיד ללמד את הילדים לשחות מוקדם ככול האפשר, להגביר את המודעות של הילדים לכך שאסור להיכנס למקור מים ללא השגחת מבוגרים, לגדר או לכסות את מקורות המים ועוד.

כוויות

כדי להפחית את מקרי הפגיעה והמוות של ילדים כתוצאה מכוויות יש להקפיד על מיקום לא נגיש של אמצעים להדלקת אש, על התקנת גלאי עשן, על שינויי חקיקה שיעודד שימוש בחומרים שאינם נשרפים.

מגרשי המשחקים

כדי להפחית את הפציעות והמוות במגרשי המשחקים ובמתקני המשחקים יש להקפיד על עקרונות האימון הבטוח ובכלל זה מגרשי משחקים בטיחותיים, חימום ראוי, הקפדה על כללי המשחק, זמני התאוששות ועוד. עוד חשוב להקפיד על השגחת מבוגרים בעיקר בעת טיפוס הילדים על סולמות ובעת שימוש בנדנדות.

פציעות ומוות בבית

מקרי הפציעות והמוות בבית יכולים להימנע באמצעות השגחה יותר הדוקה על הילדים ומודעות לגבי הגורמים שעלולים לגרום לפציעות ומוות כמו מדרגות, כבלי חשמל, נרות דולקים, חפצים כבדים על השולחן, מרפסות וחלונות, חפצים שהילד עלול לבלוע, חומרים רעילים ועוד.

– פציעות ומוות מכוונים

בכול הנוגע למניעת מקרי מוות מכוונים בקרב ילדים ובני נוער יש להקפיד על הגברת המודעות לבעיה, על חינוך הורים, על ביצוע ביקורי בית בבתים מועדים ועוד.

פעילות גופנית למניעת נזקי חבלה

נזקי חבלה בקרב ילדים
נזקי חבלה בקרב ילדים

ילדים שבאופן סדיר ואינטנסיבי מקפידים על פעילות גופנית עשויים לצמצם באופן משמעותי את הנזקים הנגרמים להם על רקע טראומטי. חיזוק הגוף ושיפור שיווי המשקל עשויים לצמצם את הסיכויים של ילדכם ליפול ולהיפצע. ילדים חזקים עשויים לשפר את סיכויי ההישרדות שלהם ושל שלמות גופם כתוצאה מתאונת דרכים או נפילה טראומטית.

נזקי חבלה בקרב ילדים – אבחון

כדי לאבחן את פציעתו של הילד או הנער ניעזר בהיסטוריה רפואית, בדיקה גופנית, בדיקות מיוחדות כולל בדיקה נוירולוגית ולעתים גם בדיקות מתקדמות. בין היתר נצטרך לזהות האם הפציעה של הילד נגרמה בגלל תאונה בלתי מכוונת או שהיה קורבן לפציעה מכוונת. רמזים לפגיעה מכוונת כוללים פציעה של תינוקות שעדיין לא החלו לנוע, פציעות גוף רבות בשלבים שונים של החלמה, פציעה משמעותית ללא הסבר סביר, פציעה במקומות מוגנים בגוף ועוד.

בשלב לקיחת ההיסטוריה הרפואית של הפציעה נשאל את הילד או את הוריו שאלות לגבי התלונה המרכזית. כולל מתי התרחשה הפציעה, מה מנגנון הפציעה, מה הם הסימנים ותסמינים ומתי החלו, אלו גורמים מקלים על התסמינים ואלו וגורמים מחמירים אותם, טיפולים רפואיים ואשפוזים, רקע בריאותי אישי ומשפחתי, תרופות ועוד. במהלך הבדיקה הגופנית נכלול בין היתר התבוננות, מישוש ובדיקה של העצמות, המפרקים, השרירים, גידים רצועות והעצבים. לאחר מכן נבצע בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך נפנה את הילד לביצוע בדיקות מתקדמות כולל בדיקות מעבדה ודימות.

טיפול

הטיפול בפציעות חבלה בקרב ילדים משתנה בהתאם למיקום הנזק וחומרתו. ילד שנפצע מתאונת דרכים או מנפילה במדרגות עלול להיפגע באופן קל במפרק בודד או בחלקי גוף רבים. אותו ילד עלול להיפגע באופן חמור או באופן שמסכן חיים. כמובן שכול אותם מקרים חמורים יופנו באופן מידי לבירור וטיפול בבתי החולים. הטיפול בנזקים טראומטיים שאינם מסכנים את החיים דומה במהותו לטיפול בנזקי גוף המתרחשים מסיבות אחרות כמו למשל מפציעות ספורט.

שלבי הטיפול

בשלב הראשוני הטיפול יהיה פסיבי יותר יתמקד בהפחתת רמת הכאב. בשלב השני עם השיפור ברמת הכאב יחל הטיפול לשאת אופי דינמי יותר. בשלב הזה אנו נניע את חלקי הגוף הפגוע והחולה יהיה פעיל יותר. עם שוך הכאב יחל השלב השיקומי שבו נחשוף את החלק הפגוע לעומסים מסוגים שונים וברמות קושי שונות על מנת להכשיר את אותו חלק לעמוד במטלות הנדרשות. כמובן שהחולה יקבל הדרכה בכול הנוגע להתנהלותו וזאת כדי לזרז את קצב ההחלמה. בין היתר נסביר לילד ו/או להורים את כול הנדרש כדי להקפיד על יציבה נכונה, התנהלות ארגונומית נכונה ופעילות גופנית מתאימה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים