מומים ומחלות מולדות
מומים ומחלות מולדות

מומים ומחלות מולדות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מומים ומחלות מולדות ובכלל זה ליקויים מולדים כמו עקמת וליקויים כימיים של התינוק הנולד אינם מחזה שכיח. הסיבה לליקויים הללו כוללת מחלות גנטיות, השפעה סביבתית המשליכה על העובר ברחם או משילוב של הסיבות הללו. לעיתים הסיבה אינה ברורה.

תינוקות רבים נולדים עם סוג כזה או אחר של ליקוי מבני או מחלה גנטית. חלק מהליקויים המולדים כמו מומים בלב (Congenital heart defects) שכיחים יותר וחלק אחר כמו חיך שסוע (Cleft palate) שכיחים פחות. ליקויים מסוימים שכיחים יותר בסוג אוכלוסייה מסוימת לעומת אוכלוסייה אחרת. כך למשל אנמיה חרמשית (Sickle-cell anemia) היא מחלה גנטית השכיחה יותר בקרב אנשים ממוצא אפריקאי בעוד שמחלת טאי זקס (Tay-Sachs disease) שכיחה יותר בקרב יהודים מזרח אירופאים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמומים ומחלות מולדות – שכיחות

3% מהילדים והנערים בארצות הברית מאושפזים, מטופלים ונבדקים בגלל מומים מולדים (Deformity) ברמות חומרה שונות. מספר דומה של ילדים נולד ומטופל בגלל מחלות עצב-שריר כגון שיתוק מוחין (Cerebral palsy) מחלת ניוון שרירים מתקדמת (Muscular Dystrophy) מחלות ניוון שרירים שדרתי (Spinal Muscular Atrophies), שדרה שסועה עם בליטה של חוט השדרה (Myelomeningocele) ועוד.

מנגנון היווצרות מומים ומחלות מולדות.

מומים ומחלות מולדות
מומים ומחלות מולדות

בתוך גרעיני התאים שבגופנו ב- 46 סלילים שנקראים כרומוזומים נמצא הדנ”א – החומר התורשתי. הדנ”א מכיל גנים שבהם נמצא כול המידע הדרוש לבניית הגוף, לתכונות הגוף ולאופן שבו הגוף מתפקד. ליקוי באחד הגנים עלול להוביל להתפתחות ליקוי מבני או למחלה. ליקוי מבני או מחלה גנטית עלולים להתרחש בגלל פגם גנטי כמו למשל תסמונת דאון ׁׂ(Down syndrome) הנגרמת לרוב בגלל כרומוזום נוסף בתא.

סיכון גבוה לליקויים ומחלות מולדות אצל התינוקות עלול להתקיים גם בגלל השפעה סביבתית עם השלכה על העובר ברחם. דוגמות לכך כוללות צריכת אלכוהול ועישון בשלבי ההיריון המוקדמים, חולי של האם ההריונית למשל באדמת (Rubella), שימוש של האם ההריונית בתרופות מסוימות כמו למשל תלידומיד (Thalidomide) תרופות הרגעה מסוימות, תרופות אנטיביוטיקה מסוימות ותרופות נוגדות סרטן מסוימות, גילה של האם (מעל גיל 35), תזונה לקויה ועוד.

משמעות הליקויים הללו

חלק מהילדים והנערים שמאובחנים עם מחלות או ליקויים מבניים מולדים ממשיכים לחיות חיים נורמליים, אחרים תלויים לחלוטין בעזרה חיצונית כדי לחיות. רוב הנפגעים מצויים בין שני הקצוות הללו. חלק מהליקויים המבניים כמו למשל חזה קעור (Pectus excavatum), שדרה שסועה נסתרת (Spina bifida occulta), ריבוי אצבעות – פולידקטיליה (Polydactyly) או עקמת קלה (Scoliosis) נושאים לרוב משמעות אסתטית בלבד. בחלק מהמקרים של מחלות וליקויים מולדים כמו למשל כאשר אחת הגפיים לא התפתחה או לא התפתחה כראוי המשמעות לגבי אורח החיים ואיכות החיים של הילד עלולה להיות קשה יותר לילד ולהורים. עלויות הטיפול במחלות ובליקויים אלו הוא עצום וחלקו נופל על ההורים. מלבד העומס הכלכלי האישי והלאומי יש לליקויים מולדים ולמחלות המולדות גם משמעויות נוספות בין היתר התפתחותיות, חברתיות ופסיכולוגיות. 

אבחון וטיפול

מומים ומחלות מולדות
מומים ומחלות מולדות

לרוב מחלות עצב שריר אין מרפא ומטרת הטיפול בהן הוא בעיקר תמיכתי וכולל שיפור סימנים ותסמינים, שיפור בתנועתיות והארכת חיים. רוב המומים המולדים מתגלים באקראי ואינם נושאים משמעות קלינית משמעותית. בחלק קטן מהמקרים קיימת משמעות קלינית וחשוב לטפל בבעיה כדי לצמצם את הנזקים העתידיים. כך למשל אבחון מוקדם של מומים מולדים משמעותיים הניתנים לטיפול כמו רגל קלובה או נקע מולד של מפרק הירך (Developmental Dysplasia of the Hip – DDHיאפשר טיפול מהיר וקריטי לילד ועשוי לאפשר לו ילדות נורמאלית על כול המשתמע מזה.

אבחון וטיפול מהירים בבעיות מולדות שהן לרוב קלות יותר כמו ברכי “X” (בלעז: Genu valgum), ברכי “O” ׁ(בלעז: Genu varum), קימור גבי מוגבר – עקשת (Kyphosis), ספונדילוליזיס (Spondylolysis), כף רגל שטוחה (Flatfoot) ועוד עשויים לצמצם את הסיכון של ילדכם לסבול מבעיות עתידיות. ללא טיפול במומים מולדים הניתנים לטיפול ילדכם צפוי לקשיים פיזיים הולכים וגדלים, להתפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרקים המעורבים ועדיין לא דיברנו על הקשיים הנפשיים והחברתיים.

מומים ומחלות מולדות – מניעה

– שינוי סגנון חיים

לא ניתן להשיג ביטחון של 100% במניעת ליקויים מולדים אבל התנהלות מכונה עשויה לצמצם משמעותית את הסיכון לכך. ראשית, האם לעתיד צריכה להקפיד על סגנון חיים נכון ובריא הכולל אכילה נכונה, הימנעות משתיית אלכוהול, הימנעות מעישון וסמים, הימנעות מכול תרופה או תוספת מזון שלא אושרו על ידי הרופא שלה, הימנעות מקרינה מיותרת ועוד. נימצא שצריכת ויטמינים מסוימים בלבד ושוב רק באישור הרופא עשויה להפחית את הסיכוי להתפתחות מומים מולדים בתינוק. כך למשל חומצה פולית (Folic acid) היא דוגמא לוויטמין שנמצא יעיל בהפחתת הסיכון לליקויים מולדים לעומת וויטמין A שעלול לגרום לליקוי שכלי ולמומים קשים. האם לעתיד צריכה להיות מחוסנת כנגד אדמת.

– ביצוע בדיקות מקדימות

בכול הנוגע למחלות גנטיות כמו טאי זאקס, סיסטיק פיברוזיס ותסמונת דאון יש, כבר בעת תכנון ההיריון או בראשיתו, לפנות למכון גנטי לביצוע בדיקות סקר גנטיות מקדימות בעיקר עם ישנם בני משפחה עם מחלות גנטיות. מלבד בדיקות הסקר הללו יתכן שתידרש בדיקת שקיפות עורפית (בשבוע 11-14), בדיקת סיסי שליה (בשבוע ה- 10-13) ובדיקת מי שפיר (החל מהשבוע ה13 להריון). בכול הנוגע לליקויים התפתחותיים מולדים של מערכות וחלקי גוף כולל בין היתר מומי לב, עקמת, רגל קלובה, פריקה מולדת או התפתחותית של מפרק הירך חשוב לבצע בדיקות אולטרסאונד לסקירת מערכות (שבוע 14 – 16 להיריון ובשבוע 22 – 23 להיריון). חשוב לציין שאבחון מוקדם של המומים המולדים הקשים ייתן לכם את האפשרות להפסיק את ההריון או לחילופין להתארגן להולדת התינוק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • נקע בקרסול וחולי עתידי

  נקע בקרסול וחולי עתידי אכן קשורים זה בזה. אדם שנקע את קרסולו עלול ברבות הימים לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרק…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • עבודה קשה גורמת שבץ ומחלות לב

  עבודה קשה? שבץ מוחי ומחלות לב ממתינות לכם מעבר לפינה. ובכן, מתברר על פי מחקרים רבים כולל המחקר הנוכחי שיש קשר…

 • תודה שפנית אלינו. אנו ניצור איתך קשר בהקדם האפשרי. בנתיים, אנו מזמינים אותך להמשיך לגלוש באתר שלנו וליהנות מתכניו המגוונים. בברכה…

 • הבהרה משפטית

  הבהרה משפטית המפורטת מטה מגדירה את התוקף ואת הזכויות על החומר הכתוב באתר. המידע המופיע באתר מיועד רק לצרכי לימוד…

 • הגעה למרפאה

  הגעה למרפאה לכירופרקטיקה פציעות ספורט ושיקום אפשרית באמצעות רכב פרטי, מונית או אוטובוס. המרפאה שלנו ממוקמת במתחם הכניסה של מועדון…

 • נגישות

  מסמך נגישות זה מפרט את בסיס החזון שלנו שבו עומדת התפיסה שלכול אדם בלי קשר למינו, גזעו דתו או רמת…

 • למי כירופרקט יכול לעזור

  למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן