רכיבת אופניים מונעת מחלות לב

לדווש ללב בריא יותר

רכיבת אופניים מונעת מחלות לב. אלו מסקנותיו של המחקר המסוקר כאן. רוצים חיים ארוכים? להיות בריאים ואנרגטיים? רכיבה סדירה על אופניים עשויה להענות על דרישותכם. פעילות גופנית הכוללת רכיבה על אופניים משפרת את הבריאות הלב. אין לשכוח שפעילות כזאת היא גם דרך נפלאה לחיות חיים ארוכים.

רכיבה רגילה המתבצעת באופן תדיר היא כול שנדרש להפחתת הסיכון ללקות במחלת לב קטלנית. אחד הגורמים העיקריים לתמותה הוא אוטם שריר הלב. ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות אוטם שריר הלב אחד מהם הוא אורח חיים יושבני וחוסר פעילות גופנית. רכיבת אופניים שגרתית גם ככלי תחליף לכלי תחבורה אחר תחסוך כסף ותאריך חיים. רכיבה על אופניים מונעת מחלות לב.

מחקרים חדשים מצאו שרוכבי אופניים נהנים מערכים טובים יותר בכל הנוגע:

 • ללחץ דם
 • לסיכון למחלות לב ומחלות קטלניות אחרות

אין חולק על כך שרכיבה על אופניים היא פעילות גופנית טובה. אך כמובן שחשוב להימנע מאמצים חריגים וגם לשמור על ישיבה נכונה. מאמצים חריגים עלולים להזיק וכך גם ישיבה לקויה. מסקנות המחקר המסוקר כאן הן: הקפידו לדווש ללב בריא יותר!

רכיבה על אופניים מונעת מחלות לב – רקע

גוף האדם נועד לנוע אלא שאורח החיים המודרני אינו מעודד תנועה. רוב האנשים מבלים את חייהם בישיבה. אנשים שבכול זאת מקפידים להיות מעורבים בפעילות גופנית מפחיתים ב- 50% את הסיכוי שלהם לחלות במחלות קטלניות. בין המחלות הקטלניות נמנה מחלות לב וכלי דם, סרטן ועוד. למעשה פעילות גופנית מפחיתה ב- 30% את הסיכון למוות טרם זמן.

למרות שכולם יודעים שפעילות גופנית טובה לבריאות ובמיוחד לבריאות הלב אנו לא מתאמנים מספיק. לפי המלצות ארגוני הבריאות האדם הממוצע צריך לבצע לפחות 30 דקות יומיות של פעילות גופנית. סקרים שונים שמתבצעים בעולם המערבי מעידים שרק כרבע מהאנשים עומדים בתנאי סף מינימאליים אלו. ישנו מיעוט של ספורטאים שנוקט בגישה קיצונית בכול הנוגע לעומסי האימונים. האם גם האימונים הללו בריאים?

האם פעילות גופנית טובה לכולם באופן גורף ללא הבדל לגבי כמה מאמץ מושקע ומה הנפח של האימונים ועוד? התשובה היא לא. יש נפח אימונים מסוים שמעבר לו אנו מתחילים להזיק ללב. על פי המחקרים הנוכחיים רכיבה רגילה (לא תחרותית) היא כול שנדרש כדי להפחית את הסיכון להתפתחות אוטם שריר הלב.

המחקר הדני

המחקר הדני עקב במשך יותר מ- 15 שנים אחר הרגלי הרכיבה על אופניים של אלפי דנים בגילאי 50 – 65.

ממצאי המחקר הדני

כול הדנים שנהגו לרכב על האופניים באופן עקבי נהנו מהפחתה של 25% בסיכון ללקות בליבם ביחס לדנים שאינם רוכבים על אופניים. עוד נמצא במחקר הזה שכול אותם אנשים שמשתמשים באופניים ככלי תחבורה ו/או בילוי עיקרי נהנו:

 • מהפחתה בסיכון ללקות בליבם 20 שנה לאחר תום המחקר.

המחקר השבדי

החוקרים השבדים עקבו במשך דור אחר מצב בריאותם של 20,000 שבדים בשנות הארבעים, חמישים ושישים לחייהם.

ממצאי המחקר השבדי

חברי הקבוצה השבדית שרכבו על אופניים נהנו מערכים טובים ברכיבים הבאים:

 • משקל גוף
 • לחץ דם
 • רמות כולסטרול
 • סיכוי מופחת ללקות בסוכרת
רכיבת אופניים מונעת מחלות לב
רכיבת אופניים מונעת מחלות לב

כול אלו כידוע הם גורמי סיכון מרכזיים למחלות לב.

מסקנות החוקרים

בהתבסס על ממצאי המחקר הזה מציעים החוקרים לרשויות השונות לעודד רכיבת אופניים כאמצעי לצמצום הסיכון למחלות לב. רכיבה על אופניים עשויה להועיל לאנשים שלא מוצאים זמן "מיותר" לפעילות גופנית. מלבד היתרונות הבריאותיים שלה רכיבה על אופניים לעבודה או ללימודים:

 • אינה גוזלת זמן ולפעמים אפילו חוסכת זמן
 • חוסכת כסף
 • אינה פוגעת בסביבה
 • מסקנות החוקרים בקצרה: הקפידו לדווש ללב בריא יותר.

the journal Circulation, Oct. 31, 2016

Journal of the American Heart Association, Oct. 31, 2016

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

טרמפולינה מסוכנת לבריאות

טרמפולינה מסוכנת לבריאות הילד

טרמפולינה מסוכנת לבריאות! כך קבע ארגון רופאי הילדים בארצות הברית. השימוש בטרמפולינה ובעיקר כאשר הוא נעשה ללא פיקוח מקצועי מתאים גורם לפציעות, חלקן קשות בעמוד השדרה בקרב צעירים ובני נוער. למסקנה הזאת הגיעו חוקרים אמריקאים.

שיקום פציעה מה הם השלבים

שיקום פציעה מה הם השלבים

שלבי השיקום השונים חשובים על מנת להגיע לתוצאה אופטימאלית. חשוב להקפיד, בתהליך הזה על מעבר הדרגתי מפעילות פסיבית לפעילות אקטיבית. כדי לחזור לאורח חיים פעיל הכולל פעילות גופנית יש להכשיר את המפרק לעמוד בעומסים הצפויים. 

ספורט ודלקת פרקים ניוונית

ספורט ודלקת פרקים ניוונית

ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות המוכחים של פעילות גופנית לחולים עם דלקת פרקים בברכיים רק מעט מאוד מהחולים (10%) עומדים במינימום השבועי המומלץ.

קיפוזיס אבחון וטיפול

קיפוזיס אבחון וטיפול

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר – קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה.