שולחנות עמידה לילדים

שולחנות עמידה לילדים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שולחנות עמידה לילדים זה רעיון בכיוון הנכון. אורח החיים השכיח בעולם המערבי ובכלל זה בישראל הוא אורח החיים היושבני. אורח חיים זה מתאפיין בישיבה, חוסר פעילות גופנית ואכילה של "אוכל זבל". למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם גורמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית ואורח חיים יושבני. ישיבה ממושכת גורמת גם לפגיעות ובלאי במערכות עצב שריר ושלד ומובילה להתפתחות מחלות קטלניות. ישיבה ממושכת גורמת לכאבי גב תחתון, כאבי צוואר דלקות בכתפיים ובגידים בידיים ועוד.

ההשמנה, התחלואה והפגיעה בקצב ההתפתחות של הילד הנלוות לישיבה ממושכת גורמת לחוקרים לחפש דרכים לגרום לתלמידים להרבות בתנועה. בריאותו של הילד שלכם מושפעת מהרהיטים שבחרתם עבורו. במחקר המסוקר כאן החליטו החוקרים לבחון האם שימוש בשולחנות עמידה בבית הספר עשוי להועיל באופן כלשהו. על פי הממצאים שולחנות עמידה עשויים להיות צעד בכיוון הנכון בכול הנוגע לשריפת קלוריות ובונוס נוסף הוא השיפור בהתנהגות של הילדים. עם זאת ישנה שאלה שחשוב לשאול האם המעבר של התלמידים לשולחנות עמידה אינו כרוך בסיכונים אחרים? האם במעבר הזה לשולחנות עמידה אנו לא מחליפים בעיה בבעיה אחרת?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןשולחנות עמידה לילדים – רקע

שולחנות עמידה לילדים
שולחנות עמידה לילדים

אורח החיים היושבני שלנו נושא לפחות חלק מהאשמה לגבי קיומן של מחלות ונזקי גוף שונים. אחד הדרכים שאנו מנסים להתמודד עם בעיה כאובה זאת היא על ידי מעבר לשולחנות עמידה. הישיבה גורמת בין היתר לנזקים באזורי הגוף השונים כולל בחלקים השונים של עמוד השדרה והכתפיים וכן גורמת לשורה ארוכה של מחלות שחלקן קטלניות. אורח החיים היושבני פוגע גם בהישגים של תלמידי בית הספר ומעלה את הסיכון שלהם להשמנה על כול המשתמע מכך בנוגע לדימוי העצמי, מחלות עתידיות ועוד.

יתרונות של שולחנות עמידה גם בבית הספר כוללים: קצב לב מהיר יותר, ירידה ברמת הסוכר בדם, עלייה ברמת הכולסטרול הטוב (HDL), ירידה במשקל, הפחתה בהיקף הגוף, מצב רוח יותר טוב, פחות עייפות, פחות לחץ נפשי, פחות מצב רוח רע או דיכאון, יותר אנרגטי, יותר ממוקד, יותר מאושר.

המחקר

החוקרים במחקר הנוכחי (February 2016, Pediatrics) נתחו שמונה מחקרים בין-לאומיים רחבי היקף שבדקו את ההשפעות שיש לשולחנות בעלי יכולת לשנות את גובהן ולאפשר גם עבודה בעמידה על תלמידי בתי הספר במגוון מקומות בעולם.

ממצאי המחקר

מחצית מהמחקרים הראו שהילדים שנעזרו בשולחנות עמידה ישבו בממוצע שעה אחת פחות כול יום. שני מחקרים הראו שהילדים עמדו בסך הכול שליש מזמן הלימודים. תוצאות נוספות כללו: ילדים שנעזרים בשולחנות עמידה בכיתה צפו מעל שעה פחות בטלוויזיה והיו יותר פעילים גופנית בהשוואה לילדים שאין באפשרותם לעמוד בכיתה. כמו כן נימצא שילדים שעמדו בכיתה שרפו ביום לימודים בממוצע 225 קלוריות יותר מילדים שאינם עומדים בכיתה.

מסקנות המחקר

החוקרים מקווים שהממצאים שלהם יגרמו לרשויות המתאימות להכניס שולחנות עם יכולת להפוך גם לשולחנות עמידה עבוד התלמידים בבית הספר וללמוד על ההשפעות של מהלך זה באופן נרחב.

האם שולחנות עמידה בטוחים עבורכם?

המצדדים בעבודה או לימודים עם שולחנות עמידה טוענים ששינוי זה הכרחי כדי לצמצם את הנזקים הכרוכים בעבודה בישיבה. אכן נכון, אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת כרוך ממספר רב של נזקים בריאותיים. בין יתר ההפרעות הבריאותיות הצפויות להתפתח בשל אורח חיים יושבני נמנה בראש וראשונה השמנה. השמנה כידוע מהווה גורם סיכון למחלות קטלניות כגון סוכרת, מחלות לב וכלי דם, מחלות סרטן ועוד. ישיבה ממושכת והשמנה יוצרים עומסי יתר המהווים גורם סיכון להתפתחות הפרעות בריאותיות שהן "סתם" פוגעות באיכות החיים כגון כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי ברכיים, כאבים בכפות הרגליים ועוד. ואז נשאלת השאלה האם המעבר הזה לעבודה בעמידה מנטרל את הנזקים הללו או את חלקן?

מחקרים שנעשו בנושא מדגימים כיצד מעבר לעבודה או לימודים עם שולחנות עמידה אכן מאפשרים לנו לשרוף יותר קלוריות מאשר בישיבה. אך מדובר בהבדלים זניחים. כך למשל בישיבה אנו שורפים כ- 80 קלוריות לשעה ואילו בעמידה נשרוף 88 קלוריות לשעה. האם ההבדל הזעיר הזה אכן יכול למנוע השמנה? לא בטוח. מאידך עבודה או למידה בעמידה שנמשכת שעות ארוכות מידי יום תוביל בהכרח לעומסי יתר באזורים שונים בגוף שלנו ובעקבות כך צפויים להתפתח גם במקרה הזה כאבי גב, כאבים ברגליים ובעיקר בכפות רגליים.

אז מה צריך לעשות?

הגוף האנושי זקוק לתנועה ולגיוון בעומסים. לכן ישיבה ממושכת היא רעה כמו או כמעט כמו עמידה ממושכת. להערכתי הפתרון מצוי בצמצום זמן הישיבה ומעבר ללמידה או עבודה בתנועה. באותם מקרים שהדבר בלתי אפשרי מומלץ לעבור לעמדת עבודה דינמית שבה השולחן יכול לשנות את גובהו וכך גם הכיסא שעליו אתם ישובים בחלק מהזמן. במצב אופטימלי אחת ל- 20 דקות השולחן ישנה את גובהו וכך תוכלו לעבוד לסירוגין במגוון מצבים. 20 דקות בעמידה, 20 דקות בישיבה, 20 דקות בישיבה גבוהה וחוזר חלילה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים