שרירים תפוסים אבחון וטיפול
שרירים תפוסים אבחון וטיפול

שרירים תפוסים אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שרירים תפוסים – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע הידרדרות למצב חמור יותר. שרירים תפוסים מהווים בעיה שכיחה ביותר. ברוב המקרים הגורם לתחושה הזאת היא פעילות גופנית מאומצת שביצעתם יום או יומיים קודם לכן. במקרים הללו תחושת הנוקשות והתכווצות של השריר תפוג במהרה.

כאשר קיים קושי להניע שריר מסוים בגוף בגלל תחושה של נוקשות נתאר זאת כשריר תפוס. אנו יכולים גם להתלונן על שריר כואב, מכווץ, קשה (Rigidity) ספסטי ועוד. חשוב לזכור שבמצב של קשיון או ספסטיות השרירים נותרים נוקשים גם כאשר הם במצב של מנוחה מלאה ואנו לא מפעילים אותם. בדומה להפרעות בריאותיות אחרות גם במקרה הזה חשוב לאבחן את מקור התלונה על מנת שאפשר יהיה לטפל בה נכון ויעיל או להפנות לטיפול מתאים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןשרירים תפוסים, אבחון וטיפול – רקע

שרירים תפוסים הם תסמין שכיח המבטא תחושה שהרקמה הזאת אינה פועלת באופן חלק. אנו עלולים להיתקל בתחושה הזאת לאחר שלא השתמשנו בשרירים לפרק זמן מסוים כמו למשל לאחר שנת לילה או בקימה מכיסא לאחר ישיבה ממושכת. במצבים הללו ביצוע מהיר של תנועות עלול לגרום לתחושות לא נעימות בשרירים כולל אפילו כאבים. ברוב המקרים מדובר בשרירי הצוואר, הגב, הכתפיים והירך. אלה הם גם השרירים שעובדים הכי קשה בגוף.

טווחי התנועה מהווים מדד לגמישות השרירים והמפרקים. טווחי התנועה ניתנים למדידה ולהשוואה. כול אדם אוגר בזיכרונו את יכולת התנועה והגמישות הנורמליים של כול אחד מהשרירים והמפרקים בגופו ורק אותו אדם יכול להרגיש מתי השריר שלו מרגיש תפוס. אין מכשיר אובייקטי שיודע למדוד תחושה של תפיסות. ישנם מכשירים שיודעים למדוד טווחי תנועה אין כאלה שיודעים למדוד האם השריר תפוס וכמה הוא תפוס. עוד חשוב לזכור שגם אנשים גמישים יכולים להרגיש שהשרירים אצלם תפוסים בעוד שאנשים שאינם גמישים יכולים לחוש שאצלם הכול תקין. נתון נוסף שיש לקחת בחשבון הוא שתחושת התפיסות בשריר מופיעה לרוב הרבה לפני שהגענו לקצה טווח תנועה.

ברוב המקרים כאשר התסמינים אינם חמורים הליכה קצרה, עיסוי קל, חימום מקומי ותחושת  הנוקשות תיעלם. כאשר התסמינים חמורים חשוב לנסות ולאבחן את מקורם ובמידת הצורך לטפל בהם.

גורמים

מה הם הגורמים האפשריים לשרירים תפוסים? חשוב לציין שברוב המקרים אנו לא יודעים את התשובה לכך. עם זאת ישנם מספר גורמים ידועים שעלולים להוביל לתחושה הזאת כולל בין היתר עומסי יתר על השריר כתוצאה מפעולות חוזרניות בעבודה או בספורט. פעילות גופנית מאומצת עלולה לגרום לנזקים מיקרוסקופיים בשריר וכך גם תאונות דרכים, פציעות ספורט וסתם נפילות עלולים להוביל להתפתחות נזקים ולתסמינים דומים.

השריר שלנו זקוק למגנזיום כדי להרפות וסידן כדי להתכווץ. חוסר במגנזיום או עודף בסידן עלול לפגוע בעבודה השריר ולהוביל לתחושה הזאת. חשוב לזכור זאת לנוכח העובדה שאנו שותים עכשיו מים מותפלים שמכילים פחות מגנזיום. תופעות לוואי של מחלות מסוימות עלולות להוביל לתחושה של נוקשות בשרירים. בין היתר נמנה מחלת פרקינסון שמתאפיינת בטונוס שרירים גבוה. גורמים נוספים כוללים עקיצה או נשיכה של חרק כזה או אחר, דלקת זיהומית וגורם מרכזי נוסף הוא המוח או נכון יותר לומר המחשבות, הדאגות והחרדות שרצים במוח. גורמים נפשיים אלה גורמים לטונוס שרירים גבוה ולתחושה של תפיסות.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות שרירים תפוסים כוללים ראשית כול גיל – ככול שאנו מתבגרים אנו מעלים את הסיכוי לתחושות הללו. בין גורמי הסיכון הנוספים נמנה פעילות גופנית מאומצת על מגרשי הספורט או בעבודה בעבודה כולל למשל הקלדה, הרמת משאות, עבודה על פס הייצור ועוד שעלולים לגרום לתחושת כאב מאוחרת (Delayed onset muscle soreness-DOMS), ארגונומיה ויציבה לקויים, מחלות רקע, סוג ספורט מועדף ועוד.

אבחון שרירים תפוסים

התהליך האבחוני של שרירים תפוסים יכלול למידת ההיסטוריה הרפואית של הופעת התחושה הזאת, בדיקה גופנית שתנסה לאתר פתולוגיה אפשרית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות.

היסטוריה רפואית

בשלב הזה נלמד מה הן התלונות, מתי החלו, כיצד החלו, מה גרם להן, מה מחמיר ומה מפחית אותן ועוד. נלמד על הנטיות הגנטיות שלכם למחלות, נלמד על המקצוע שלכם, על הספורט המועדף עליכם ועל התחביבים שלכם. נלמד על טיפולים תרופתיים, פציעות ספורט או פציעות קודמות אחרות ומחלות קודמות ועוד.

בדיקה גופנית

נתחיל את הבדיקה הגופנית בהתבוננות באופן שבו אתם מניעים את גופכם ובעיקר את השריר שעליו אתם מתלוננים. נמשש את השריר הבעיתי ואת השרירים והמפרקים של כול השרשרת הקינטית של הגפה המעורבת. נחפש נקודות הדק בשרירים, אזור מכווץ, נפיחות, שטף דם ועוד. כאשר מדובר בשריר הממוקם בגפה העליונה נמשש גם את עמוד השדרה הצווארי. כאשר מדובר בשריר הממוקם בגפה התחתונה נמשש את חלקי עמוד השדרה המותני.

דגלים אדומים

לעתים שרירים תפוסים עלולים להצביע על בעיה חמורה יותר. במקרים שבהם אתם מזהים את הסימנים והתסמינים הללו פנו לחדר מיון להמשך בירור: כאשר מלבד השרירים התפוסים סובלים גם מחום, חולשה, חשים כאב ומזהים נפיחות ואדומיות, אובדן משקל בלתי מוסבר, תחושת השרירים התפוסים מופיעה בעקבות טיפול תרופתי ועוד.

מעבדה ודימות

ברוב המקרים לא יהיה צורך בבדיקות מעבדה או דימות כדי לאבחן את הגורם לשרירים התפוסים. כאשר יש ספק בנוגע לאבחון או כאשר יש צורך לשלול גורם אחרת לשרירים תפוסים ניעזר בהדמיה של רנטגן, CT או MRI.

אבחנה מבדלת

נבצע תהליך של אבחנה מבדלת שבו ניקח בחשבון את כלל הגורמים האפשריים לשרירים תפוסים ולאחר שנסנן את הגורמים הלא רלוונטיים נותיר את האבחון של הבעיה. לשם כך ניעזר בסימנים והתסמינים שמתאר החולה, ממצאים שהופקו מהבדיקה הגופנית ואלה שהופקו מבדיקות המעבדה והדמיה. כשהגורם לתחושת הנוקשות הוא מתיחת שריר כתוצאה מפעילות מאומצת החולה התלונן גם על כאב, אדמומיות, נפיחות, שטף דם ומגבלות תנועה. כשהגורם הוא דלקת זיהומית כמו טטנוס החולה התלונן גם על קושי בבליעה, כאבי בטן והתכווצויות, עלייה בלחץ דם ובקצב הלב. כשהגורם הוא דלקת זיהומית כמו מחלת הליגיונרים או פוליו החולה התלונן גם על חום, שיעול, כאבי ראש, כאבים בחזה, צמרמורות וכאבי גרון.

כשהגורם לתלונה הוא מחלת הנשיקה או דלקת זיהומית נגיפית מסוג מונונוקלאוזיס (Infectious mononucleosis) הנגרמת באמצעות נגיפי אפשטיין בר (EBV) החולה התלונן גם על עייפות, בלוטות לימפה נפוחות כולל השקדים בגרון. כשהגורם הוא דלקת קרום המוח החולה התלונן גם על צוואר נוקשה, חום גבוה פתאומי, כאבי ראש, בחילות והקאות. כשהגורם הוא מחלה אוטואימונית כמו זאבת החולה התלונן גם על נוקשות שרירית וגם פגיעה בעיניים ובעור. כשהגורם הוא מחלה אוטואימונית הקרויה כאבי שרירים רב-שיגרוניים (Polymyalgia rheumatica) החולה התלונן גם על עייפות, דיכאון, ואובדן משקל. מיד לאחר שהגענו לאבחון נמליץ על טיפול בבעיה או נפנה את החולה לטיפול מתאים.

שרירים תפוסים

שרירים תפוסים, אבחון וטיפול
שרירים תפוסים, אבחון וטיפול

טיפול

שרירים תפוסים מהסוג הנגרם בגלל פעילות גופנית מאומצת “משתחררים” לרוב מעצמם ללא כול טיפול. יתכן שאמבטיה חמה, מעט מתיחות ומעט פעילות גופנית יסייעו לכך. הטיפול בבעיה התמקד ראשית בנטרול גורמי הסיכון. מומלץ לחולה להימנע מעומסים גופניים קיצוניים בספורט ובעבודה אך מומלץ לבצע פעילות גופנית מאוזנת, חשוב שהחולה ישפר את היציבה ואת הארגונומיה שלו. ליקויים בשני תחומים אלה עלולים להיות אחראיים לתחושת השרירים התפוסים בגב ובצוואר. מומלץ לחולה לשמור על איזון תזונתי בכול הנוגע לסידן ומגנזיום.

טיפול כירופרקטי

שריר תפוס שאינו מגיב לטיפול עצמי ואף מוסיף להציק מחייב פנייה לגורם מקצועי. כירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב בעיות השרירים שנוצרים בגלל שיבוש בתפקוד הביו-מכאני או בגלל עומסי יתר. בשלבים הראשונים, הטיפול במרפאה נעשה באמצעות מכשור רפואי לטיפול בדלקות כולל לייזר רך וטיפול בגלי הלם. עם שוך הכאב הראשוני נתחיל להפעיל בעדינות את השריר התפוס ולהניע את מפרקי השרשרת הקינטית. נבצע תרגילי חיזוק וגמישות הדרגתיים במטרה לשמר ואף לשפר את טווחי התנועה ואת היכולות של השרירים בגפה הרלוונטית. בשלב הסופי של הטיפול והשיקום נכשיר את השריר הפצוע לעמוד שוב בעומס פעילות מלא.

טיפול רפואי

במידת הצורך יופנה החולה לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ו או טיפולים תרופתיים לבעיות הבסיס אשר גורמות לתחושת התפיסות של השרירים ובכלל זה דלקות פרקים, מחלות אוטואימוניות, מחלות גנטיות ועוד. ברוב המקרים אין צורך לטפל כירורגית בשרירים תפוסים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית רופאים נוטים לעשות שימוש יתר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי הם כלים שלובים המשמשים לריפוי ושיפור חייהם של מליוני חולים ברחבי העולם. בלי אבחון כירופרקטי מדויק הטיפול הכירופרקטי עלול להיות כושל. התהליך האבחוני לא רק מורה לנו…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט: לכבוד ד"ר יצחק בכר: מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי כספורטאי התאמנתי בעיקר בכדור מים ובכדורגל (שחקתי בנבחרות ישראל בשני…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש לי כאבי גב, כאבי ברכיים או כאבים אחרים שנובעים מפציעות…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע מלא באטלנטיק סיטי 1997. טיפוליך המקצועיים עזרו לי לעבור את התקופה הקשה…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו יתרונות בריאותיים רבים. מחקרים שונים טוענים שפעילות גופנית מונעת מחלות…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים…

 • אימוני כוח משפרים את הזיכרון

  שרירים חזקים זיכרון חזק? האם יש קשר בין שני אלה? על פי המחקר הנוכחי אימוני הכוח שיפרו בין היתר גם את היכולת המנטלית של המבוגרים. על היתרונות של פעילות גופנית נשפכו…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ובעיות…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל פעם מחדש והעמדת אותי על הרגליים. במשך 13 שנה שיחקתי כדור…