נקודות הדק מה גורם להן

נקודות הדק מה גורם להן
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נקודות הדק מה גורם להן? גורמים שכיחים לכך כוללים בין היתר עומסי יתר ופציעות טראומטיות. כאבים ומגבלות תנועה שמקורם מערכת שריר ושלד מהווים גורם שכיח לפגיעה באיכות חיים. נקודת הדק (Myofascial trigger points) בודדה או מספר נקודות דלקתיות כאלה הן סיבה אפשרית לכך. חשוב לבצע אבחנה מבדלת יסודית.

נקודות דלקתיות הנוצרות בשריר מהוות את פציעות הספורט השכיחות ביותר. נקודות אלה הן למעשה אזורים ממוקדים של דלקת מקומית, כאב מקומי וכאב מוקרן. נקודות אלה מתפתחות עקב חבלה גופנית טראומטית או בגין נזקים מצטברים הנגרמים על רקע של התנהלות לקויה (יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה) ועומסי יתר על רקע פעילות גופנית כזאת או אחרת ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנקודות הדק מה גורם להן – רקע

בגוף האדם יש מאות שרירים כול אחד מהם עלול להינזק ולפתח נקודת הדק או יותר. אז מה זה נקודת הדק? מישוש של שריר בריא יגלה מרקם וגמיש. אם נמשש שריר עם המכיל את הנקודות הדלקתיות הללו נחוש בקבוצה או בקבוצות של סיבי שריר מכווצים וצמודים ( "קשרים" או "כבלים") שהם קופצניים, כואבים למגע או אפילו ללא מגע ובעלי יכולת להקרין כאב למקום מרוחק בגוף. הקרנת הכאב היא תבניתית וניתן על סמך המיקום שאליו מושלך הכאב לזהות את נקודת ההדק ולהפך. שריר המכיל נקודות הדק אינו יכול לתפקד באופן מיטבי שכן הנקודות הללו מייצגות קבוצות של סיבי שריר הנמצאים במצב של כיווץ מלכתחילה.

נקודות הדק פעילות או רדומות

חשוב לציין שנקודת הדק פעילה (Active) תגרום לכאבים גם אם לא נלחץ או נמשש אותה בעוד שנקודת הדק רדומה (Latent) תייצר סימנים ותסמינים רק בעת לחץ ישיר או ביצוע תנועה אשר מפעילה או מותחת את השריר המעורב. על פי מחקרים שונים לרוב בני האדם ישנם נקודות הדק פעילות או רדומות.

אלו שרירים חשופים להתפתחות נקודות ההדק?

סביר להניח שנקודות ההדק תתפתחנה בשרירים הנתונים לעומסים ממושכים עקב תמיכה בשלד. האזורים האנטומיים הפגיעים ביותר להתפתחות נקודות הדק בשריר כוללים את אזור הצוואר, השכמות והגב העליון והאגן. השרירים הפגיעים ביותר כוללים שריר הטרפז העליון (upper trapezius) שריר המעלות (Scalene) שריר סובב הראש (Sternocleidomastoid), שריר מרים שכמה (Levator scapulae), השריר המרובע של המותן (Quadratus lumborum) ועוד.

סימנים ותסמינים

חולים עם נקודות הדק יתלוננו לרוב על כאבים מקומיים, הקרנות כאב ומגבלות תנועה. הכאבים אינם מוקרנים על פי חלוקה לדרמטומים (דרמטום – רצועת עור המעוצבבת על ידי שורש עצב תחושתי שדרתי מסוים) או על פי העצבוב של שורש עצב. הכאבים יכולים להופיע בעת שאנו מותחים או מכווצים את השריר המעורב אך יכולים להיות גם קבועים וללא קשר לעבודת השריר.

כאבים ומיחושים

נקודות הדק עלולות לגרום, תלוי במיקום של נקודת ההדק, למגוון רחב של סימנים ותסמינים: משמעותה של נקודת הדק בשריר המרובע (Quadratus lumborum) בגב התחתון תהיה תלונה על כאבי גב תחתון עם או בלי הקרנות כאב לרגל, משמעותה של נקודת הדק בשרירים התת גולגולתיים (Subocupital muscles) תהיה כאבי צוואר עם או בלי כאב ראש מתחי (Tension headache). סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים: הזעות, טינטון (Tinnitus), סחרחורת, פיק ברכיים, כאבים במפרק הלסת, טורטיקוליס – עווית צוואר (Torticollis), כאבים בשכמה, כאבים בישבן ועוד.

טווחי תנועה

נקודת הדק עלולה לגרום גם לירידה בטווחי התנועה של השריר המעורב וכמובן של המפרק או של החוליות שמונעים על ידי השריר. כך למשל נקודות הדק באחד או יותר משרירי הצוואר בטווחי התנועה של עמוד השדרה צווארי, נקודות כאלה בשרירי הגב התחתון יפגעו בטווחי התנועה של עמוד השדרה המותני ונקודות דלקתיות כאלה בשרירי הלעיסה (Muscles of mastication) יפגעו בטווחי התנועה של מפרק הלסת.

חולשה

יש לציין שיעילותו של שריר המכיל נקודת הדק פחותה יותר ועל כן יש לצפות שיהיה חלש יותר והתעייף מהר יותר.

גורמים עיקריים לנקודות ההדק

נקודות הדק מה גורם להן
נקודות הדק מה גורם להן

הגורמים העיקריים להתפתחות נקודות הדק כוללים חבלה טראומתית או נזקים מצטברים. חבלה טראומתית לשריר יכולה להתרחש כתוצאה מפציעת ספורט, נפילה, או תאונת דרכים. נזקים מצטברים לשריר מתפתחים עקב תהליכי ניוון, יציבה לקויה ואורח חיים יושבני היוצר עומסי יתר.

גורמי הסיכון לנקודות ההדק

מספר גורמי הסיכון עלולים לחשוף אותנו להתפתחות נקודות הדק. להלן רשימה חלקית:

גיל

בין הגורמים הללו ניתן למנות גיל. תהליכי הבלאי והניוון שעובר כול אחד מאתנו במהלך השנים חושף אותנו לנזקים ועל כן ככול שאנו מתבגרים עולים הסיכונים להתפתחות נקודות הדק.

מחלות רקע, פציעות רקע וניתוחים

סובלים או סבלתם בעבר ממחלות פרקים, פציעות מפרקים, פציעות שרירים או ניתוחים? כול אלה עלולים לשבש את עבודת השריר ולעלות את הסיכון להתפתחות נקודות הדק.

ליקוי מבני וליקוי תפקודי

ליקויים מבניים כמו הבדלים באורך הרגליים, עקמת, שיבושים בקעורים ובקימורים של עמוד השדרה ועוד עלולים גם הם לגרום לנזקים שריריים ולנקודות הדק. תפקוד מפרקי או שרירי לקוי עקב למשל חוסר איזון שרירי או טכניקת משחק לקויים עלולים לגרום לעומסי יתר, לנזקים מקומיים ולנקודות הדק.

חוסר או יותר מידי פעילות גופנית או פעילות גופנית לקויה

חוסר פעילות גופנית גורם לנזקים גופניים חמורים לא פחות ולפעמים יותר מפעילות יתר. הניוון השרירי גורם לכך שאפילו עומסים זניחים עלולים לגרום להתפתחות נקודת הדק או יותר בשריר. מצד שני קיימים כמובן הנזקים הנגרמים מפעילות גופנית יתרה או מפעילות לא נכונה. פעילות גופנית שאינה מתבצעת באופן הדרגתי ומקפידה על זמני התאוששות מעלים את הסיכון להיפצע ולפתח נקודות הדק בשריר.

עודף משקל והשמנה

עודף משקל והשמנה יוצרים גם הם עומסי יתר על שרירי השלד ועלולים להוביל בין היתר להתפתחות נזקים ונקודות הדק בשריר.

עייפות וחוסר שינה

עייפות וחוסר שינה הם גורמי סיכון להתפתחות פציעות ובכלל זה פציעות שרירים והתפתחות ונקודות הדק. היכולת שלנו לפעול נכון כאשר אנחנו עייפים מוגבלת וביצוע מרושל של מטלות פשוטות עלול לגרום להתפתחות נקודות הדק.

יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה

גם יציבה לקויה מהווה גורם סיכון משמעותי. יציבה לקויה מעלה באופן דרסטי את רמת העומסים על השרירים שתפקידם לתמוך בשלד. עומסים אלו עלולים להיות עומסי יתר ולהוביל להתפתחות נקודת הדק או יותר. מקצועות שונים עלולים להגביר את העומסים על מערכת השרירים ועימם את הסיכון להתפתחות נקודות הדק. כך למשל ישיבה ממושכת מידי יום (כמעט כולנו), עמידה ממושכת מידי יום, הרמת משאות חוזרת ונשנית מידי יום ועוד מעלה את הסיכון שנקודת הדק או יותר תתפתחנה.

היריון

שינויים ביציבה ובמרכז הכובד המאפיינים את גופה של האישה במהלך ההיריון מעלים את העומסים על קבוצות שרירים מסוימות ובכך מעלים גם את הסיכון להתפתחות נקודות הדק.

סיבות נפשיות

גם סיבות נפשיות עלולות לעמוד בבסיס התפתחותן של נקודות הדק. אדם המצוי במתחים עלול בין היתר לגרום להתכווצות בלתי רצונית כרונית של שרירי הצוואר והגב העליון ו/או שרירי הלעיסה (הידוק לסתות ו/או חריקת שיניים). כיווץ כרוני עלול לגרום לנזקים בשריר ולהתפתחות נקודות דלקתיות בשריר.

נקודות הדק מה גורם להן – מקור עיקרי:

1. Simons DG, Travell JG, Simons LS. Travell and Simons’ Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Vol 1. 2nd ed. Baltimore, MD: Williams & Wilkins, 1999

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים