נקודות הדק מה גורם להן
נקודות הדק מה גורם להן

נקודות הדק מה גורם להן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נקודות הדק מה גורם להן? גורמים שכיחים לכך כוללים בין היתר עמסי יתר ופציעות טראומטיות. כאבים ומגבלות תנועה שמקורם מערכת שריר ושלד מהווים גורם שכיח לפגיעה באיכות חיים. נקודת הדק (Myofascial trigger points) בודדה או מספר נקודות דלקתיות כאלה הן סיבה אפשרית לכך. חשוב לבצע אבחנה מבדלת יסודית.

נקודות דלקתיות הנוצרות בשריר מהוות את פציעות הספורט השכיחות ביותר. נקודות אלה הן למעשה אזורים ממוקדים של דלקת מקומית, כאב מקומי וכאב מוקרן. נקודות אלה מתפתחות עקב חבלה גופנית טראומטית או בגין נזקים מצטברים הנגרמים על רקע של התנהלות לקויה (יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה) ועומסי יתר על רקע פעילות גופנית כזאת או אחרת ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנקודות הדק מה גורם להן – רקע

בגוף האדם יש מאות שרירים כול אחד מהם עלול להינזק ולפתח נקודת הדק או יותר. אז מה זה נקודת הדק? מישוש של שריר בריא יגלה מרקם וגמיש. אם נמשש שריר עם המכיל את הנקודות הדלקתיות הללו נחוש בקבוצה או בקבוצות של סיבי שריר מכווצים וצמודים ( “קשרים” או “כבלים”) שהינם קופצניים, כואבים למגע או אפילו ללא מגע ובעלי יכולת להקרין כאב למקום מרוחק בגוף. הקרנת הכאב הינה תבניתית וניתן על סמך ההקרנה לזהות את נקודת ההדק וההיפך. שריר הפגוע אינו יכול לתפקד באופן מיטבי שכן הנקודות הללו מייצגות קבוצות של סיבי שריר שהינם במצב של כיווץ מלכתחילה.

פעילות או רדומות

חשוב לציין שנקודת הדק פעילה (Active) תגרום לכאבים גם אם לא נלחץ או נמשש אותה בעוד שנקודת הדק רדומה (Latent) תייצר סימנים ותסמינים רק בעת לחץ ישיר או ביצוע תנועה אשר מפעילה או מותחת את השריר המעורב. על פי מחקרים שונים לרוב בני האדם ישנם נקודות הדק פעילות או רדומות.

אלו שרירים פגיעים?

סביר להניח שנקודות ההדק תתפתחנה בשרירים הנתונים לעומסים ממושכים עקב תמיכה בשלד. האזורים האנטומיים הפגיעים ביותר להתפתחות נקודות הדק בשריר כוללים את אזור הצוואר, השכמות והגב העליון והאגן. השרירים הפגיעים ביותר כוללים שריר הטרפז העליון (upper trapezius) שריר המעלות (Scalene) שריר סובב הראש (Sternocleidomastoid), שריר מרים שכמה (Levator scapulae), השריר המרובע של המותן (Quadratus lumborum) ועוד.

סימנים ותסמינים

חולים עם נקודות הדק יתלוננו לרוב על כאבים מקומיים, הקרנות כאב ומגבלות תנועה. הכאבים אינם מוקרנים על פי חלוקה לדרמטומים (דרמטום – רצועת עור המעוצבבת על ידי שורש עצב תחושתי שדרתי מסוים) או על פי העצבוב של שורש עצב. הכאבים יכולים להופיע בעת שאנו מותחים או מכווצים את השריר המעורב אך יכול להיות גם קבוע וללא קשר לעבודת השריר.

כאבים ומיחושים

נקודות הדק עלולות לגרום, תלוי במיקום של נקודת ההדק, למגוון רחב של סימנים ותסמינים: משמעותה של נקודת הדק בשריר המרובע (Quadratus lumborum) בגב התחתון תהיה תלונה על כאבי גב תחתון עם או בלי הקרנות כאב לרגל, משמעותה של נקודת הדק בשרירים התת גולגולתיים (Subocupital muscles) תהיה כאבי צוואר עם או בלי כאב ראש מתחי (Tension headache). סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים: הזעות, טנטון (Tinnitus), סחרחורת, פיק ברכיים, כאבים במפרק הלסת, עווית צוואר (Torticollis), כאבים בשכמה, כאבים בישבן ועוד.

טווחי תנועה

נקודת הדק עלולה לגרום גם לירידה בטווחי התנועה של השריר המעורב וכמובן של המפרק או של החוליות שמונעים על ידי השריר. כך למשל נקודות הדק באחד או יותר משרירי הצוואר בטווחי התנועה של עמוד השדרה צווארי, נקודות כאלה בשרירי הגב התחתון יפגעו בטווחי התנועה של עמוד השדרה המותני ונקודות דלקתיות כאלה בשרירי הלעיסה (Muscles of mastication) יפגעו בטווחי התנועה של מפרק הלסת.

חולשה

יש לציין שיעילותו של שריר המכיל נקודת הדק פחותה יותר ועל כן יש לצפות שיהיה חלש יותר והתעייף מהר יותר.

נקודות הדק מה גורם להן – גורמים עיקריים

נקודות הדק מה גורם להן
נקודות הדק מה גורם להן

הגורמים העיקריים להתפתחות נקודות הדק כוללים חבלה טראומתית או נזקים מצטברים. חבלה טראומתית לשריר יכולה להתרחש כתוצאה מפציעת ספורט, נפילה, או תאונת דרכים. נזקים מצטברים לשריר מתפתחים עקב תהליכי ניוון, יציבה לקויה ואורח חיים יושבני היוצר עומסי יתר.

גורמי סיכון

מספר גורמי הסיכון עלולים לחשוף אותנו להתפתחות נקודות הדק. להלן רשימה חלקית:

גיל

בין הגורמים הללו ניתן למנות גיל. תהליכי הבלאי והניוון שעובר כול אחד מאתנו במהלך השנים חושף אותנו לנזקים ועל כן ככול שאנו מתבגרים עולים הסיכונים להתפתחות נקודות הדק.

מחלות רקע, פציעות רקע וניתוחים

סובלים או סבלתם בעבר ממחלות פרקים, פציעות מפרקים, פציעות שרירים או ניתוחים? כול אלה עלולים לשבש את עבודת השריר ולעלות את הסיכון להתפתחות נקודות הדק.

ליקוי מבני וליקוי תפקודי

ליקויים מבניים כמו הבדלים באורך הרגליים, עקמת, שיבושים בקיעורים ובקימורים של עמוד השדרה ועוד עלולים גם הם לגרום לנזקים שריריים ולנקודות הדק. תפקוד מפרקי או שרירי לקוי עקב למשל חוסר איזון שרירי או טכניקת משחק לקויים עלולים לגרום לעומסי יתר, לנזקים מקומיים ולנקודות הדק.

חוסר או יותר מידי פעילות גופנית או פעילות גופנית לקויה

חוסר פעילות גופנית גורם לנזקים גופניים חמורים לא פחות ולפעמים יותר מפעילות יתר. הניוון השרירי גורם לכך שאפילו עומסים זניחים עלולים לגרום להתפתחות נקודת הדק או יותר בשריר. מצד שני קיימים כמובן הנזקים הנגרמים מפעילות גופנית יתרה או מפעילות לא נכונה. פעילות גופנית שאינה מתבצעת באופן הדרגתי ומקפידה על זמני התאוששות מעלים את הסיכון להיפצע ולפתח נקודות הדק בשריר.

עודף משקל והשמנה

עודף משקל והשמנה יוצרים גם הם עומסי יתר על שרירי השלד ועלולים להוביל בין היתר להתפתחות נזקים ונקודות הדק בשריר.

עייפות וחוסר שינה

עייפות וחוסר שינה הינם גורם סיכון להתפתחות פציעות ובכלל זה פציעות שריר ונקודות הדק. היכולת שלנו לפעול נכון כאשר אנחנו עייפים מוגבלת וביצוע מרושל של מטלות פשוטות עלול לגרום להתפתחות נקודות הדק.

יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה

גם יציבה לקויה מהווה גורם סיכון משמעותי. יציבה לקויה מעלה באופן דרסטי את רמת העומסים על השרירים שתפקידם לתמוך בשלד. עומסים אלו עלולים להיות עומסי יתר ולהוביל להתפתחות נקודת הדק או יותר. מקצועות שונים עלולים להגביר את העומסים על מערכת השרירים ועימם את הסיכון להתפתחות נקודות הדק. כך למשל ישיבה ממושכת מידי יום (כמעט כולנו), עמידה ממושכת מידי יום, הרמת משאות חוזרת ונשנית מידי יום ועוד מעלה את הסיכון שנקודת הדק או יותר תתפתחנה.

היריון

שינויים ביציבה ובמרכז הכובד המאפיינים את גופה של האישה במהלך ההיריון מעלים את העומסים על קבוצות שרירים מסוימות ובכך מעלים גם את הסיכון להתפתחות נקודות הדק.

סיבות נפשיות

גם סיבות נפשיות עלולות לעמוד בבסיס התפתחותן של נקודות הדק. אדם המצוי במתחים עלול בין היתר לגרום להתכווצות בלתי רצונית כרונית של שרירי הצוואר והגב העליון ו/או שרירי הלעיסה (הידוק לסתות ו/או חריקת שיניים). כיווץ כרוני עלול לגרום לנזקים בשריר ולהתפתחות נקודות דלקתיות בשריר.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב נוספות שעלולות להגרם בגלל נקודות הדק כולל כאבי גב עליון וכן כאבי גב בהריון.

נקודות הדק מה גורם להן – מקור עיקרי:

1. Simons DG, Travell JG, Simons LS. Travell and Simons’ Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Vol 1. 2nd ed. Baltimore, MD: Williams & Wilkins, 1999

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן