נקודות הדק מה גורם להן
נקודות הדק מה גורם להן

נקודות הדק מה גורם להן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


נקודות הדק מה גורם להן? גורמים שכיחים לכך כוללים בין היתר עומסי יתר ופציעות טראומטיות. כאבים ומגבלות תנועה שמקורם מערכת שריר ושלד מהווים גורם שכיח לפגיעה באיכות חיים. נקודת הדק (Myofascial trigger points) בודדה או מספר נקודות דלקתיות כאלה הן סיבה אפשרית לכך. חשוב לבצע אבחנה מבדלת יסודית.

נקודות דלקתיות הנוצרות בשריר מהוות את פציעות הספורט השכיחות ביותר. נקודות אלה הן למעשה אזורים ממוקדים של דלקת מקומית, כאב מקומי וכאב מוקרן. נקודות אלה מתפתחות עקב חבלה גופנית טראומטית או בגין נזקים מצטברים הנגרמים על רקע של התנהלות לקויה (יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה) ועומסי יתר על רקע פעילות גופנית כזאת או אחרת ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןנקודות הדק מה גורם להן – רקע

בגוף האדם יש מאות שרירים כול אחד מהם עלול להינזק ולפתח נקודת הדק או יותר. אז מה זה נקודת הדק? מישוש של שריר בריא יגלה מרקם וגמיש. אם נמשש שריר עם המכיל את הנקודות הדלקתיות הללו נחוש בקבוצה או בקבוצות של סיבי שריר מכווצים וצמודים ( “קשרים” או “כבלים”) שהם קופצניים, כואבים למגע או אפילו ללא מגע ובעלי יכולת להקרין כאב למקום מרוחק בגוף. הקרנת הכאב היא תבניתית וניתן על סמך המיקום שאליו מושלך הכאב לזהות את נקודת ההדק ולהפך. שריר המכיל נקודות הדק אינו יכול לתפקד באופן מיטבי שכן הנקודות הללו מייצגות קבוצות של סיבי שריר הנמצאים במצב של כיווץ מלכתחילה.

פעילות או רדומות

חשוב לציין שנקודת הדק פעילה (Active) תגרום לכאבים גם אם לא נלחץ או נמשש אותה בעוד שנקודת הדק רדומה (Latent) תייצר סימנים ותסמינים רק בעת לחץ ישיר או ביצוע תנועה אשר מפעילה או מותחת את השריר המעורב. על פי מחקרים שונים לרוב בני האדם ישנם נקודות הדק פעילות או רדומות.

אלו שרירים פגיעים?

סביר להניח שנקודות ההדק תתפתחנה בשרירים הנתונים לעומסים ממושכים עקב תמיכה בשלד. האזורים האנטומיים הפגיעים ביותר להתפתחות נקודות הדק בשריר כוללים את אזור הצוואר, השכמות והגב העליון והאגן. השרירים הפגיעים ביותר כוללים שריר הטרפז העליון (upper trapezius) שריר המעלות (Scalene) שריר סובב הראש (Sternocleidomastoid), שריר מרים שכמה (Levator scapulae), השריר המרובע של המותן (Quadratus lumborum) ועוד.

סימנים ותסמינים

חולים עם נקודות הדק יתלוננו לרוב על כאבים מקומיים, הקרנות כאב ומגבלות תנועה. הכאבים אינם מוקרנים על פי חלוקה לדרמטומים (דרמטום – רצועת עור המעוצבבת על ידי שורש עצב תחושתי שדרתי מסוים) או על פי העצבוב של שורש עצב. הכאבים יכולים להופיע בעת שאנו מותחים או מכווצים את השריר המעורב אך יכול להיות גם קבוע וללא קשר לעבודת השריר.

כאבים ומיחושים

נקודות הדק עלולות לגרום, תלוי במיקום של נקודת ההדק, למגוון רחב של סימנים ותסמינים: משמעותה של נקודת הדק בשריר המרובע (Quadratus lumborum) בגב התחתון תהיה תלונה על כאבי גב תחתון עם או בלי הקרנות כאב לרגל, משמעותה של נקודת הדק בשרירים התת גולגולתיים (Subocupital muscles) תהיה כאבי צוואר עם או בלי כאב ראש מתחי (Tension headache). סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים: הזעות, טינטון (Tinnitus), סחרחורת, פיק ברכיים, כאבים במפרק הלסת, עווית צוואר (Torticollis), כאבים בשכמה, כאבים בישבן ועוד.

טווחי תנועה

נקודת הדק עלולה לגרום גם לירידה בטווחי התנועה של השריר המעורב וכמובן של המפרק או של החוליות שמונעים על ידי השריר. כך למשל נקודות הדק באחד או יותר משרירי הצוואר בטווחי התנועה של עמוד השדרה צווארי, נקודות כאלה בשרירי הגב התחתון יפגעו בטווחי התנועה של עמוד השדרה המותני ונקודות דלקתיות כאלה בשרירי הלעיסה (Muscles of mastication) יפגעו בטווחי התנועה של מפרק הלסת.

חולשה

יש לציין שיעילותו של שריר המכיל נקודת הדק פחותה יותר ועל כן יש לצפות שיהיה חלש יותר והתעייף מהר יותר.

נקודות הדק מה גורם להן – גורמים עיקריים

נקודות הדק מה גורם להן
נקודות הדק מה גורם להן

הגורמים העיקריים להתפתחות נקודות הדק כוללים חבלה טראומתית או נזקים מצטברים. חבלה טראומתית לשריר יכולה להתרחש כתוצאה מפציעת ספורט, נפילה, או תאונת דרכים. נזקים מצטברים לשריר מתפתחים עקב תהליכי ניוון, יציבה לקויה ואורח חיים יושבני היוצר עומסי יתר.

גורמי סיכון

מספר גורמי הסיכון עלולים לחשוף אותנו להתפתחות נקודות הדק. להלן רשימה חלקית:

גיל

בין הגורמים הללו ניתן למנות גיל. תהליכי הבלאי והניוון שעובר כול אחד מאתנו במהלך השנים חושף אותנו לנזקים ועל כן ככול שאנו מתבגרים עולים הסיכונים להתפתחות נקודות הדק.

מחלות רקע, פציעות רקע וניתוחים

סובלים או סבלתם בעבר ממחלות פרקים, פציעות מפרקים, פציעות שרירים או ניתוחים? כול אלה עלולים לשבש את עבודת השריר ולעלות את הסיכון להתפתחות נקודות הדק.

ליקוי מבני וליקוי תפקודי

ליקויים מבניים כמו הבדלים באורך הרגליים, עקמת, שיבושים בקעורים ובקימורים של עמוד השדרה ועוד עלולים גם הם לגרום לנזקים שריריים ולנקודות הדק. תפקוד מפרקי או שרירי לקוי עקב למשל חוסר איזון שרירי או טכניקת משחק לקויים עלולים לגרום לעומסי יתר, לנזקים מקומיים ולנקודות הדק.

חוסר או יותר מידי פעילות גופנית או פעילות גופנית לקויה

חוסר פעילות גופנית גורם לנזקים גופניים חמורים לא פחות ולפעמים יותר מפעילות יתר. הניוון השרירי גורם לכך שאפילו עומסים זניחים עלולים לגרום להתפתחות נקודת הדק או יותר בשריר. מצד שני קיימים כמובן הנזקים הנגרמים מפעילות גופנית יתרה או מפעילות לא נכונה. פעילות גופנית שאינה מתבצעת באופן הדרגתי ומקפידה על זמני התאוששות מעלים את הסיכון להיפצע ולפתח נקודות הדק בשריר.

עודף משקל והשמנה

עודף משקל והשמנה יוצרים גם הם עומסי יתר על שרירי השלד ועלולים להוביל בין היתר להתפתחות נזקים ונקודות הדק בשריר.

עייפות וחוסר שינה

עייפות וחוסר שינה הם גורמי סיכון להתפתחות פציעות ובכלל זה פציעות שרירים והתפתחות ונקודות הדק. היכולת שלנו לפעול נכון כאשר אנחנו עייפים מוגבלת וביצוע מרושל של מטלות פשוטות עלול לגרום להתפתחות נקודות הדק.

יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה

גם יציבה לקויה מהווה גורם סיכון משמעותי. יציבה לקויה מעלה באופן דרסטי את רמת העומסים על השרירים שתפקידם לתמוך בשלד. עומסים אלו עלולים להיות עומסי יתר ולהוביל להתפתחות נקודת הדק או יותר. מקצועות שונים עלולים להגביר את העומסים על מערכת השרירים ועימם את הסיכון להתפתחות נקודות הדק. כך למשל ישיבה ממושכת מידי יום (כמעט כולנו), עמידה ממושכת מידי יום, הרמת משאות חוזרת ונשנית מידי יום ועוד מעלה את הסיכון שנקודת הדק או יותר תתפתחנה.

היריון

שינויים ביציבה ובמרכז הכובד המאפיינים את גופה של האישה במהלך ההיריון מעלים את העומסים על קבוצות שרירים מסוימות ובכך מעלים גם את הסיכון להתפתחות נקודות הדק.

סיבות נפשיות

גם סיבות נפשיות עלולות לעמוד בבסיס התפתחותן של נקודות הדק. אדם המצוי במתחים עלול בין היתר לגרום להתכווצות בלתי רצונית כרונית של שרירי הצוואר והגב העליון ו/או שרירי הלעיסה (הידוק לסתות ו/או חריקת שיניים). כיווץ כרוני עלול לגרום לנזקים בשריר ולהתפתחות נקודות דלקתיות בשריר.

נקודות הדק מה גורם להן – מקור עיקרי:

1. Simons DG, Travell JG, Simons LS. Travell and Simons’ Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual. Vol 1. 2nd ed. Baltimore, MD: Williams & Wilkins, 1999

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • אצבע הדק חכו עם הניתוח

  אצבע הדק? חכו עם הניתוח. יש להעדיף טיפול שמרני תחילה, רצוי טיפול בגלי הלם. כאבים ומגבלות תנועה בכף היד עלולים…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

 • שיווי משקל טוב מונע פציעות ספורט

  שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן