כאבים בכתף גורמים ותסמינים
כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כאבים בכתף גורמים ותסמינים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכתף? גורמים ותסמינים אופייניים יעזרו בזיהוי הרקמה שניזוקה ובהערכת חומרת הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי ומורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו והתוצאה עלולה להיות פציעה. 

תנועתיות יתר של המפרק והשימוש האינטנסיבי שאנו עושים בו מובילים לעתים קרובות להתפתחות עומסי יתר וסיכון גבוה יותר להתפתחות פציעות וכאבים בכתף. עיקר הפציעות במפרק נגרמות בגלל פגיעה ברקמות הרכות האוחזות ומניעות אותו. פציעות הכתף הן לרוב ממושכות וטורדניות ובמקרה של פציעה הטיפול עלול להימשך זמן רב. זו עוד סיבה מדוע עדיף למנוע פציעות מאשר לטפל בהן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכתף גורמים ותסמינים – רקע

כאבים בכתף מהווים תופעה שכיחה. על פי מחקרים שונים מעל שליש מהאוכלוסייה סובלת או תסבול מהם לפחות פעם אחת במהלך החיים. קרוב ל5% מהם ניזקקים טיפול רפואי בגין כאבים אלו. בגלל השינויים הניווניים המתרחשים עם השנים רמת הסיכון לכאבים במפרק הזה עולה עם הגיל.

כאבים בכתף מתפתחים לרוב בגלל אגירה איטית או פציעה חריפה של המפרק עצמו או של הרקמות האוחזות ומניעות אותו, בגלל חולי מערכתי כמו דלקת פרקים או בגלל מחלה ברקמה מרוחקת המשליכה כאב לכיוון הכתף. האבחון המדויק של מקור הכאב הוא קריטי להצלחת הטיפול אך עלול לעתים להיות מאתגר. כך למשל ישנם מקרים שמקור הכאב שמורגש בכתף הוא פריצת דיסק צווארית. היכולת לערוך אבחנה מבדלת לא תמיד קלה ואם זאת במקרה הזה המשך טיפול בכתף לא יועיל והזמן שאנו מאבדים עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים בצוואר.

אנטומיה של הכתף

מבנה אנטומי של הכתף

כתף מחברת את הגפה העליונה לגוף. מפרק זה מתאפיין ביכולת תנועתית מרשימה. יכולות תנועה אלו מוקנות לו בזכות המבנה האנטומי שלו והרקמות המייצבות והמניעות אותו. 

עצמות הכתף

החלק העליון של עצם הזרוע (Humerus) נפגש עם השקע הגלנואידי (Glenoid fossa) כדי ליצור את מפרק הזרוע. קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. טבעת סחוסית מקיפה את השקע הגלנואידי לצורך העמקת האחיזה בראש עצם הזרוע. בסמיכות למפרק זה קיימים שני מפרקים נוספים האחד בין שיא הכתף לעצם הבריח והשני בין עצם החזה לעצם הבריח. מאחור ישנו מפרק פונקציונאלי בין עצם השכם לכלוב הצלעות.

מפרקי הכתף

מפרק זה מורכב למעשה משלושה מפרקים וציר תנועה נוסף שאינו מפרק אנטומי רגיל. להלן החלוקה:

1) מפרק עצם החזה והבריח (Sternoclavicular)
2) מפרק שיא הכתף והבריח (Acromioclavicular) 
3) מפרק הזרוע (Glenohumeral) 
4) ציר תנועה – עצם השכם וכלוב הצלעות (Scapulothoracic)

לברום, רצועות, מעטפת

סביב השקע הגלנואידי ישנה טבעת סחוסית שנקראת גלנויד לברום (Glenoid labrum) שתפקידה לשפר את האחיזה בעצם ההומרוס ולהפחית את הסיכוי לפריקה. מפרק הזרוע נתמך על ידי רצועות (Ligaments): קורקוהומרל (Corracohumeral) וטרנסורס הומרל (Transverse humeral). המפרק עטוף בקופסית המעניקה יציבות נוספת. רקמת בורסה (Bursae) ממוקמת בין החלקים הגרמיים במפרק להורדת חיכוך והגנה. גם המפרקים משני צידי עצם הבריח מחוזקים באמצעות קופסיות ורצועות.

כלי דם ועצבים

את אספקת הדם מקבל המפרק מעורקים שמקורם מענפים של עורק הזרוע (Humeral arteries), מהעורק הרום שכמתי (Suprascapular artery) והעורק השכמתי (Scapular artery). פגיעה בכלי הדם הללו עלולה לגרום לירידה באספקת החמצן לרקמות השונות, לנמק העצם (AVN), והרס של תאי סחוס ועצם. העצבים המעצבבים את היד מקורם בעמוד השדרה הצווארי. העצבוב למפרק מגיע מהמקלעת הברכיאלית (Brachial plexus) והוא כולל את העצב התת שכמתי (Suprascapular nerve), העצב האקסילארי (Axillary nerve) ועצב החזה הצדדי (Lateral pectoral nerve). הצמה העצבית הברכיאלית  עושה דרכה במורד היד מעצבבת את הרקמות ומאפשרת את השליטה המוטורית ואת התחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ומיקום לאורך היד. 

השרירים מסובבי הכתף

שרירי הכתףמפרק הכתף מוקף בקבוצת שרירים אשר מייצבת אותו באופן דינאמי ונקראת השרירים המסובבים. הקבוצה כוללת את השרירים הבאים: השריר הרום קוצי (Supraspinatus), השריר המך קוצי (Infraspinatus), השריר העגול הקטן (Teres minor) והשריר התת-שכמי (Subscapularis). השרירים המסובבים תומכים את המפרק במקומו ובמקביל מאפשרים את טווח תנועה הגדול המאפיין אותו. 

כל הפרעה לקואורדינציה של השרירים הללו או לכוחם ולגמישותם תוביל בהכרח לתפקוד לקוי שלהם כמייצבי המפרק ותגביר את הסיכויים לפציעה. במקרה של פציעה ממושכת ובעקבות השינויים החלים בשרירים וברקמות הרכות האחרות העוטפות את הפרק, יתכן מצב של אובדן חלק מטווח התנועה והיווצרות תופעה הנקראת “כתף קפואה”. על כן החשיבות של איתור מהיר של מקור הפציעה והענקת טיפול מתאים.

שרירים חשובים נוספים לתנועות הכתף כוללים את שריר הדלתא שמקיף את מפרק הזרוע ותפקידו הרחקת הזרוע וכיפופה ואת שרירי הגב הרחיב, שרירי החזה הגדול והשריר העגול הגדול שתפקידם קירוב הזרוע. את פשיטת הזרוע מבצע שריר הגב הרחיב.

הגורמים

מספר גורמים עלולים להוביל להתפתחות כאב במפרק הכתף. בין יתר הגורמים נציין ניוון של השרירים העוטפים ומניעים את המפרק, עומסי יתר הנובעים מביצוע תנועות ועומסים חוזרניים הגורמים לאגירה איטית של נזקים ברקמות הללו, נזקי חבלה במפרק ו/או ברקמות העוטפות ומניעות אותו, בגלל חולי מערכתי כגון דלקת פרקים ניוונית או דלקת פרקים שגרונית, בגלל תפקוד לקוי של המפרק ועוד. היות המפרק הזה שימושי ברוב תחומי החיים חושפת אותו לפציעות.

ראשית נתחיל בזה שנטייה לנפילות ומעידות היא גורם סיכון רב חשיבות לפציעות כתף הסיבה היא הנטייה הטבעית שלנו בעת הנפילה, לשלוח יד כדי להגן על הראש והפנים. מלבד הגורם הטראומטי חשוב לציין גורמים מקצועיים רבים הכרוכים בביצוע תנועות חוזרניות של הכתף ויוצרים עקב כך עומסים חוזרים ונשנים ונזקים. בין היתר נמנה שימוש בכלי עבודה, פעילות על קו ייצור, שימוש בכלים היוצרים ויברציות, פועלי בניין, ספרים, בעלי מקצוע משרדי העוסקים בהקלדה, עבודה צביעה בעיקר של התקרה, סידור סחורה על מדפים גבוהים בסופר ועוד.

נמק בעצם הזרוע

גורמי סיכון

ישנםן מספר גורמי סיכון שכיחים להתפתחות כאבים במפרק כולל גיל, שינויים ניווניים במפרק וברקמות התומכות והמניעות אותו, פציעות קודמות, ניתוח קודם, סוג הספורט שבו אתם עוסקים ועוד. חשוב לציין שמעל גיל 40 בגלל ההליכים הניווניים, היחלשות הרקמות והירידה ביציבות של המפרק הסיכוי לפציעות עולה. ניוון רקמות תומכות הנלווה להתבגרות שלנו גורמת לחולשה של הרקמות המניעות (שרירים), לחולשה של הרקמות התומכות (רצועות, מעטפת), לליקוי בקשר עצב שריר ועוד. כול אלה משבשים את עבודת המפרק ומעלים את הסיכון לפציעתו.

גם ענפי ספורט רבים חושפים את הכתף לפציעות ספורט על רקע טראומתי או לחילופין על רקע של תנועות חוזרניות, אימון לקוי, עומסי יתר ונזקים מצטברים. בעיקר נכונים הדברים לגבי ספורטאים שעיסוקם כרוך במגע אגרסיבי (אומנויות לחימה) בזריקות והטלות (כדוריד, כדורעף, כדורסל, טניס) או תנועות חוזרניות כמו בשחייה. תנועת זריקה או מסירה הנעשית מעל גובה הראש טומנת בחובה סיכויי פציעה מוגברים. המהירות של התנועה, העוצמה שלה והמנוף הארוך של התנועה מיצרים ריכוז של עומס חריג על הפרק וחושפים אותו לפציעה. 

גם גורמים פסיכולוגיים כולל מתחים נפשיים, חוסר סיפוק מהעבודה, לחצים בעבודה, בעיות חברתיות ובעיות במשפחה עלולים להשפיע על התפתחות הכאב במפרק הכתף ו/או להאטה בקצב ההחלמה מבעיה זאת.  

מה יכול להינזק בכתף?  

מפרק הכתף הוא כאמור מפרק מורכב, בעל טווחי תנועה גדולים ועל כן חשוף לפציעות. נזק לכול אחת מהרקמות במפרק יובילו בהכרח למצב של מיחושים ולעתים גם מגבלות תנועה. מגוון הגורמים האפשריים לכך כולל נזק למעטפת המפרק (קפסולה), מתיחה או קרע של רצועות במפרק, דלקת ברקמת הבורסה (בורסיטיס) בכתף, פריקות מפרק, חוסר יציבות של המרפק, דלקות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית, דלקות זיהומיות, שחיקת סחוס, כתף קפואה, צביטת גידים, מתיחה או קרע של גידים, גידולים סרטניים, הקרנות כאב למפרק הנובעים מנזק לדיסק בעמוד השדרה הצווארי, עקב בעיה בלב, נזק לאיבר פנימי כמו למשל במצב של דלקת בכיס המרה, מסרטן ריאות ועוד. 

את רוב הגורמים לכאב בכתף ניתן לחלק באופן גס לארבעה: אלה שנובעים מפגיעה בשרירים המסובבים (Rotator cuff), אלה הנובעים מפגיעה במפרק הזרוע (Glenohumeral), אלה הנובעים מנזקים למפרק שבין עצם הבריח ולזיז שיא הכתף (Acromioclavicular) ואלה המוקרנים למפרק אך נגרמים עקב נזקים לרקמה אחרת כולל בעיות צוואר, בעיות לב בעיות בחלל הבטן וסרטן הריאות.

נזק לשרירים מסובבי הכתף

הגורם השכיח ביותר לכאבים במפרק הכתף הוא נזקים לשרירים מסובבי הכתף. בין תסמונות השכיחות שמקורן בשרירים המסובבים ניתן למנות: 

תסמונת הצביטה

בורסיטיס בכתףפגיעה חוזרת בשרירים המסובבים יכולה להתפתח כאשר בעת הרמת המפרק מתרחשת צביטה של הגידים (Impingement syndrome) ורקמות רכות אחרות ובכללן הבורסה בין שני חלקי מפרק הכתף (ראש עצם הזרוע ועצם שיא הכתף). לחץ חוזר ונשנה זה, פוצע את הרקמות וגורם להתפתחות דלקתית מקומית וליקוי תפקודי ועלול אף להוביל לניוון וקרע של השרירים. לקות תפקודית של השרירים המייצבים של הכתף עלולה לגרום לפגיעה בייצוב הכתף ולהחמרת הפגיעה. ברוב המקרים יש רקע של עומסים חוזרים ונשנים על שרירי הכתף או לחילופין רקע טראומטי.

סימנים ותסמינים שכיחים: כאב המתגבר בעת הרמת הכתף מעל גובה הראש (Painful arc), מוגבלות תנועתית רגישות במגע בנקודה בה נוצרת הצביטה של הרקמות, ניוון שרירים. 

מתיחה או קרע של גידים או שרירים

קרע של גידי או שרירי הכתף המסובבים היא בעיה שכיחה הנגרמת בגין עומס יתר על הגידים והשרירים. השרירים המסובבים של הכתף (Rotator cuff) כוללים את השרירים השריר הרום קוצי (Supraspinatus), השריר המך קוצי (Infraspinatus), השריר העגול הקטן (Teres minor) והשריר התת-שכמי (Subscapularis) השריר העיקרי שנפגע הוא השריר הרום קוצי ואחריו השריר התת שכמי. רוב הפגיעות מקורן בפעילות ספורטיבית הכוללת תנועות זריקה מעל הראש (משחקי כדור?) או תנועות חוזרניות (שחייה?). עם זאת גם פעילות שגרתית בעבודה או בבית המשלבת איכות שרירי ירודה עלולים לגרום לנזק לשריר. 

סימנים ותסמינים: מגבלת תנועה וכאב מקומי שעלול להעיר אתכם משנתכם ועלול להתגבר תנועות מסוימות (בהתאם לגיד הפגוע).   

נזק למפרק הזרוע 

מפרק הזרוע (Glenohumeral) – נושא בחלק גדול מהעומס ועל כן חשוף מאוד לפציעות וכאבים. פציעה של כול אחת מהרקמות התומכות במפרק זה כולל השרירים שאליהם התייחסנו בנפרד, יגרמו לכאבים במפרק וברקמות סביבו כולל כתף קפואה, קרע של הטבעת הסחוסית ההיקפית (לברום), שחיקה של הסחוס, דלקת פרקים ניוונית של המפרק, שברים, בורסיטיס של הכתף ועוד. כאן נציין את שתי תופעות שכיחות:

 כתף קפואה 

כתף קפואהכתף קפואה היא פתולוגיה ברקמות סביב המפרק אשר גורמת בשלב הראשוני לכאבים קשים ומגבלות תנועה קלות ומאוחר יותר לכאבים קלים ומגבלות תנועה קשות לעיתים עד כדי חוסר תנועה. הגורם לכך הוא שינויים צלקתיים במעטפת המפרק אשר גורמים לכיווצה ומונעים את חופש התנועה הגדול שמאפיין את מפרק הכתף. מבלי טיפול הכאבים אמנם יחלפו אך התהליך יכול לקחת 3 שנים ויותר וטווח תנועת הכתף היוותר מוגבל. הטיפול מזרז את הפחתת הכאב ומחזיר את טווח התנועה למלואה או כמעט למלואה. 

סימנים ותסמינים: הסימפטומים העיקריים כוללים מגבלות תנועה ההולכות ונשעות קשות וכאבים שבשלב הראשון הם קשים ומפריעים לבצע מטלות יום יום פשוטות ואף עלולים להעיר אתכם משנתכם. ובשלב המתקדם נחלשים והולכים בעוד שמגבלות התנועה הופכות להיות קשות. 

פריקות כתף

פריקת מפרק הכתף היא בעיה נוספת. פריקה זו נגרמת לרוב בגלל רקמות תומכות גמישות מידי. הנזק מפריקות חוזרות גורם לדלקת ולפגיעה בתפקוד המפרק . ברוב המכריע של המקרים ( 90%) הפריקה היא קדמית. פריקה אחורית ותחתונה הן נדירות יותר. האבחון נעשה ע”פ בדיקה פיזיקלית, או הדמיה (רנטגן, US אבחנתי, CT עם או בלי חומר ניגוד, MRI). 

סימנים ותסמינים: מגבלות תנועה וכאבים בכתף שעלולים להפריע לשינה ומתגברים בתנועות מסוימות. במצבים של פריקה חוזרת תיתכן פריקה ללא כאב. 

נזק למפרק שיא הכתף והבריח 

בדומה למפרק בין ראש עצם הכתף לבין השקע הגלנואידי גם המפרק בין עצם הבריח וזיז שיא הכתף (Acromioclavicular) חשוף לנזקים וכאבים. את תסמונות הכאב במפרק זה חילקתי לתסמונות כאב על רקע טראמטי ולתסמונות כאב על רקע שימוש יתר:

נזקים טראומתיים

פציעות כתוצאה מפציעות ספורט (אומנויות לחימה), נפילות (על יד מושטת לפנים) וחבלות. מקור הכאבים עלול להיות נזקים גרמיים (שבר של עצם הבריח, פריקת המפרק), נזקים למעטפת המפרק (קרע, מתיחה), נזקים לרצועות התומכות במפרק (קרע, מתיחה) וזק טראומתי לסחוס התוך מפרקי. את הנזק לרצועות מדרגים על פי רמת החומרה למספר דרגות החל ממתיחה של הרצועה וכלה בקרע מוחלט שלה וסטייה מלאה של עצם הבריח.

נזקים מבלאי ועומס יתר ומחלות מערכתיות

הכאבים במפרק זה יכולים להתפתח באופן הדרגתי גם על רקע תנועות חוזרניות ספורט (הרמת משקולות, תנועות זריקה מעל הראש…), בעבודה (עבודת בניין, עבודת צביעה…) ודלקות פרקים בעיקר דלקת פרקים ניוונית. עומסים אלו עלולים בין היתר לגרום לתסמונת כאב הכרוכה בספיגת העצם (Osteolysis) בחלק המרוחק של עצם הבריח. התרחשות כואבת זאת עשויה להתרחש גם על רקע של מחלות מערכתיות כולל דלקת פרקים ריאומטית, סרטן ודלקת זיהומית.

סימנים ותסמינים: כאב מקומי המחמיר עם ביצוע תנועות הרמה של הכתף, במידה ויש נזק משמעותי לרצועות תיתכן היווצרות “מדרגה”, הנחת היד המעורבת על הכתף השנייה מחמירה את הכאב.

הקרנת כאב בכתף מאזור אנטומי אחר 

כאב בכתף יכולים להיות מוקרנים מנזקים ברקמות ובאיברים מרוחקים:

כאבים שמקורם עמוד השדרה הצווארי.

עמוד השדרה הצווארי הוא הגורם העיקרי לכאבים המופעים במפרק הכתף. כמובן שפתולוגיה שנגרמת מנזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק) בצוואר תניב סימנים ותסמינים אחרים מאלו הנגרמים מפגיעה במפרק עצמו. על הקלינאי לזהות את אותם ממצאים שונים בעת לקיחת ההיסטוריה הרפואית ואת הסימנים ותסמינים השונים בעת הבדיקה הגופנית.

סימנים ותסמינים: כאבים בצוואר הקורנים למפרק הכתף ואולי אף ליד, טווח תנועה מלא של המפרק לעומת טווח תנועה מופחת בצוואר, סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, חולשה והירדמות של היד ועוד.

סרטן הריאה

כאבי כתף יכולים לנבוע מפתולוגיות מסוכנות אחרות כולל סרטן של החלק העליון בריאה (Pancoast tumor) שיגרום מלבד כאבים במפרק גם לסימנים ותסמינים אופייניים למערכת הנשימה כולל שינויים בקול, שיעולים וכיוצא בזה.

מחלות לב

כאבי כתף עלולים להתפתח גם על רקע של פגיעה בלב. אוטם שריר הלב (Myocardial infarction) עלול לגרום להקרנות כאב לכתף השמאלית. יש כמובן להיעזר בסימנים ותסמינים נוספים האופייניים לבעיות לב כדי להבדיל בין פגיעה לבבית לפגיעה בכתף.

פגיעה באיברים פנימיים

כאבי כתף יכולים להתפתח על רקע פגיעה באיברים פנימיים כולל פגיעה בכיס המרה (Gall bladder disease) או פגיעה בכבד (liver). כאבים הנובעים מפתולוגיות אלו יקרינו כאב לכתף הימנית. גם במקרה הזה יש להיעזר בסימנים ותסמינים הנוספים האופייניים לנערכת העיכול על מנת להבדיל בין נזק לכתף לבין נזק לאיברים פנימיים.

המשיכו לקרוא אודות פציעות ספורט, כיצד אנו מסווגים אותן, כיצד אנו מאבחנים אותן וכמובן כיצד מרפאים פציעות ספורט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן