מרפק טניס אבחון וטיפול
מרפק טניס אבחון וטיפול

מרפק טניס אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מרפק טניס – אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים כרוניים. מדובר בכאב המתפתח בצד החיצוני של המרפק הנובע מפציעה של הגידים ו/או השרירים שאחראים לפשיטה של כף היד. הגורם הוא לרוב פציעת ספורט על רקע ביצוע תנועות חוזרניות כמו במשחק טניס.

כאב במפרק המרפק הוא עניין שכיח כאשר הפציעה המפורסמת הקרויה מרפק טניס היא שכיחה במיוחד. למעשה מעל מחצית משחקני הטניס מתלוננים על סימנים ותסמינים של פתולוגיה זאת. יחד עם זאת, חשוב לציין שפציעה זאת עלולה להיגרם גם בקרב אנשים העוסקים בתחומים שאינם קשורים לספורט כמו למשל עובדי בניין, גננים, חשמלאים, אנשים הסוחבים סלים מהסופר, דיפלומטים המרבים ללחוץ ידיים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמרפק טניס אבחון וטיפול – רקע

תסמונת זאת הקרויה גם דלקת של עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis) כוללת מגוון סימנים ותסמינים בצד החיצוני של המרפק כולל כאב, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד. מרפק טניס מתרחש כאשר מתפתחת פציעה של הגידים ו/או השרירים שאחראים לפשיטה של כף היד.  מנגנון הפציעה העיקרי הם סוגי פעילות היוצרים עומסים חוזרניים על המרפק כמו למשל במצב של עבודה עם מברג, עבודה עם פטיש, כאשר מרבים ללחוץ ידיים ועוד.

מרפק טניס יכול להתפתח גם מטראומה או מעומס חד פעמי שהוא גבוה מכדי יכולת הספיגה של הגידים והשרירים במפרק. דוגמאות למצבים שבהם יכול להתפתח עומס יתר על המרפק מפעילות חד פעמית כוללות הרמת משא כבד מידי, נפילה, חבטת גב יד (Backhand) בטניס עם כדור רטוב ופציעות ספורט אחרות. אבחון מדויק ומהיר עשוי להועיל בהענקת טיפול יעיל ובמניעת מצב כרוני במפרק.

אבחון מרפק טניס

מרפק טניס היא הפרעה בריאותית שיכולה להימשך מספר שבועות מצומצם או שנים. תלוי בחומרת הנזק הראשוני, תלוי בפרק הזמן שעבר מאז התחילה הפציעה וכמובן תלוי באם חזרתם לשחק כאשר הגיד ו/או השריר הפצוע לא היה בריא ומשוקם. התהליך האבחוני יכלול לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ורק במקרים נדירים בעיקר כאשר נרצה לשלול הפרעות בריאותיות אחרות, גם דימות או בדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

בשלב החשוב הזה של לקיחת ההיסטוריה הרפואית של החולה והכאבים שלו נלמד בין היתר על הרקע הבריאותי של הנבדק ושל משפחתו. נלמד עם יש רקע משפחתי או אישי של דלקות מפרקים או מחלות אחרות עם נטייה גנטית כמו מחלות לב שעלולה לגרום לכאבים במרפק. נלמד על היסטוריה של טיפולים תרופתיים, סמים, אלכוהול ועוד. נלמד האם ההיסטוריה של הנבדק כללה תאונות דרכים, פציעות ספורט, שברים, קרעים או פריקות של מפרקים. נשאל על מצבו הנפשי של החולה.

נשאל היכן הכאב, מתי החל, כיצד החל (באופן הדרגתי, באופן מידי, לאחר נפילה, לאחר משחק טניס…), האם אתם מוגבלים בביצוע פעולות, פרטו אלו פעולות (טניס, אחיזת כוס, עבודה עם מברג) או מנחים מחמירים או מפחיתים את הכאב, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים (לחץ בחזה, נימול ביד, מיחושים בצוואר) ועוד. . נשאל לגבי המקצוע שלכם (עובדים עם עכבר מחשב, פטיש, כלי עבודה אחרים) וכך גם לגבי הפעילות הגופנית (האם אתם משחקים טניס, גולף או משחק מחבט אחר). ננסה לאתר קשר אפשרי בין המקצוע ו/או הספורט המועדף עליכם לבין הכאבים עליהם אתם מתלוננים.

בדיקה גופנית

מרפק טניס אבחון וטיפול
מרפק טניס אבחון וטיפול

נתחיל את הבדיקה הגופנית של בהתבוננות. נחפש סימנים לפציעה כולל נפיחות, אדמומיות,  צלקת טרייה, חוסר סימטריה, ניוון שרירי. נמשיך עם מישוש החלקים עצמות המפרק ומישוש הרקמות הרכות סביב המפרק. ננסה לאתר אזורי כאב, נפיחות, אזורים חסרי סימטריה מבנית ועוד. נבדוק האם טווחי התנועה של המפרק תקינים. נבצע תנועות כפיפה, פשיטה, סיבוב מטה של האמה וכף היד וסיבוב מעלה של האמה וכף היד. נניע אותו באופן פסיבי, באופן אקטיבי וגם מול התנגדות כדי לבחון את השרירים.

נבדוק את תקינות הרצועות שאוחזות במפרק באמצעות בדיקת ורוס ובדיקה ולגוס (Valgus and Varus Stress Test). נערוך בדיקות מיוחדות שמטרתן לזהות פתולוגיות ספציפיות. אבחון של מרפק טניס יאושר כאשר כאבים בצד החיצוני של המפרק יופקו בפשיטה של כף היד מול התנגדות תחמיר את הכאבים, בבדיקת מילס (Mills) כאשר החולה מסובב את האמה עם המרפק ישר והכף היד כפופה, בבדיקת קוזן (Cozen’s test) כאשר החולה מבצע כפיפה של כף ידו המאוגרפת מול התנגדות בעוד שהמרפק שלו ישר.

דימות ובדיקות מעבדה

בשלב הזה האבחון של מרפק טניס אמור להיות ודאי. יחד עם זאת כאשר יש חשש שהכאבים נגרמים מגורמים אחרים יתכן ונשלח את הנבדק לבצע בדיקת דימות ו/או מעבדה. במקרים הללו יתכן ונזדקק לצילום רנטגן או דימות MRI של עמוד השדרה הצווארי או של המרפק ו/או בדיקת הולכה עצבית EMG לעצבי האמה ושורש כף היד ועוד.

אבחנה מבדלת

הפרעות בריאותיות נוספות עלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים ממרפק טניס. מסיבה זאת חשוב לבדוק גם את האזורים האנטומיים שיש ביכולת לגרום לסימנים והתסמינים הללו כולל מפרק הכתף ושורש כף היד ועמוד השדרה הצווארי. בין ההפרעות הללו שיש לשלול כדי לקבוע אבחון ודאי נכלול דלקת באמתחת זיז המרפק (Olecranon bursitis), דלקת פרקים ניוונית או דלקת מסוג אחר (Elbow arthritis), דלקת בענף של עצב החישור (Radial tunnel syndrome), מרפק גולף (Golfer’s elbow), פציעות בכתף או פציעות בשורש כף היד המקרינים כאב למרפק, תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) או כבשמה העברי תסמונת מנהרת שורש כף היד, פריצת דיסק צווארי הגורמת ללחץ על שורש עצב בצוואר ולהקרנת כאב למרפק (Cervical nerve root entrapment).

טיפול עצמי

כאשר הסימפטומים אינם חריפים ואינם פוגעים בתנועה של המפרק תוכלו לנסות ולרפא את הפגיעה בעצמכם. בכל מקרה יש להיות ערני לגבי האפשרות שלאחר מספר שעות הבעיה תתפתח ותהפוך חמורה יותר ובמקרה כזה אין להסתפק בטיפול עצמי אלא יש להיוועץ בגורם מקצועי. אפשרו מנוחה של מספר ימים למפרק הפגוע. אל תקבעו אותו באמצעות מתלה. נסו רק להימנע מתנועות וממנחים הגורמים להחמרת הכאב. ברגע שהכאב פוחת באופן משמעותי ניתן לחזור באופן הדרגתי לפעילות. במידת הצורך חבשו ו/או תמכו במפרק על מנת להפחית את העומס מהגיד. בכל שלב, במידה וחלה החמרה במצבכם, פנו לגורם מקצועי.

טיפול כירופרקטי

הטיפול יכלול מנוחה מפעילות הגורמת לעומסים על הגיד והשרירים במפרק כמו למשל אחיזה חזקה, הרמה, סיבוב האמה. תישקל האפשרות לעשות שימוש בתומך מפרק כדי להפחית את העומס מעל המפרק. כבר במהלך המפגש הראשון יחל הטיפול באמצעות עזרים להפחתת דלקות כגון אולטרה סאונד, לייזר רך ובעיקר מכשיר גלי הלם. כמו כן נעשה שימוש בטכניקות לטיפול ברקמות רכות. לאחר הורדת הדלקת יחל השלב השיקומי שמטרתו החזרה הדרגתית של הכשירות התנועתית, הכוח והגמישות של המפרק. ובשלב המתקדם נגרום להעמסה הדרגתית על המפרק על מנת להכשירו לעמוד בעומסים מרביים הכרוכים בפעילות גופנית או בעבודת החולה.

הפנייה לרופא משפחה או אורתופד לטיפול תרופתי באמצעות תרופות נוגדות דלקת או זריקות קורטיקוסטרואידים יומלצו רק אם אין ברירה וכך גם כאשר דנים בפתרון כירורגי לבעיה.

מניעה

יש לזהות את הגורם לפציעה. שפרו את טכניקות המשחק שלכם. השתמש בתומך למפרק עם היד שלכם אינה חזקה. אל תשחקו עם כדורים רטובים וכבדים. אם אינכם משחקים לעיתים תכופות השתמש במחבט קל. וודאו שהמיתרים במחבט שלך אינם מתוחים מידי. היזהרו לא להעמיס את הגידים במפרק בעיסוקים אחרים ובכך להפוך אותו לפגיע יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • מרפק טניס עדיף בלי זריקת סטרואידים

  מרפק טניס? בלי סטרואידים! . מרפק טניס היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב שחקני טניס אך לא רק. אחת האופציות המוצעות…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבים במרפק בגלל טלפון חכם

  מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי.…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן