מרפק טניס אבחון וטיפול
מרפק טניס אבחון וטיפול

מרפק טניס אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מרפק טניס – אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים כרוניים. מדובר בכאב המתפתח בצד החיצוני של המרפק הנובע מפציעה של הגידים ו/או השרירים שאחראים לפשיטה של כף היד. הגורם לתסמונת זאת בדומה לפציעות מרפק שכיחות נוספות הוא לרוב פציעת ספורט על רקע ביצוע תנועות חוזרניות כמו במשחק טניס.

כאב במפרק המרפק הוא עניין שכיח כאשר הפציעה המפורסמת הקרויה מרפק טניס היא שכיחה במיוחד. למעשה מעל מחצית משחקני הטניס מתלוננים על סימנים ותסמינים של פתולוגיה זאת. יחד עם זאת, חשוב לציין שפציעה זאת עלולה להיגרם גם בקרב אנשים העוסקים בתחומים שאינם קשורים לספורט כמו למשל עובדי בניין, גננים, חשמלאים, אנשים הסוחבים סלים מהסופר, דיפלומטים המרבים ללחוץ ידיים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמרפק טניס אבחון וטיפול – רקע

תסמונת זאת הקרויה גם דלקת של עילית העלי הצדי (Lateral epicondylitis) כוללת מגוון סימנים ותסמינים בצד החיצוני של המרפק כולל כאב, מגבלות תנועה ומגבלות תפקוד. מרפק טניס מתרחש כאשר מתפתחת פציעה של הגידים ו/או השרירים שאחראים לפשיטה של כף היד.  מנגנון הפציעה העיקרי הם סוגי פעילות היוצרים עומסים חוזרניים על המרפק כמו למשל במצב של עבודה עם מברג, עבודה עם פטיש, כאשר מרבים ללחוץ ידיים ועוד.

מרפק טניס יכול להתפתח גם מטראומה או מעומס חד פעמי שהוא גבוה מכדי יכולת הספיגה של הגידים והשרירים במפרק. דוגמאות למצבים שבהם יכול להתפתח עומס יתר על המרפק מפעילות חד פעמית כוללות הרמת משא כבד מידי, נפילה, חבטת גב יד (Backhand) בטניס עם כדור רטוב ופציעות ספורט אחרות. אבחון מדויק ומהיר עשוי להועיל בהענקת טיפול יעיל ובמניעת מצב כרוני במפרק.

אבחון מרפק טניס

מרפק טניס היא הפרעה בריאותית שיכולה להימשך מספר שבועות מצומצם או שנים. תלוי בחומרת הנזק הראשוני, תלוי בפרק הזמן שעבר מאז התחילה הפציעה וכמובן תלוי באם חזרתם לשחק כאשר הגיד ו/או השריר הפצוע לא היה בריא ומשוקם. התהליך האבחוני יכלול לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ורק במקרים נדירים בעיקר כאשר נרצה לשלול הפרעות בריאותיות אחרות, גם דימות או בדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

בשלב החשוב הזה של לקיחת ההיסטוריה הרפואית של החולה והכאבים שלו נלמד בין היתר על הרקע הבריאותי של הנבדק ושל משפחתו. נלמד עם יש רקע משפחתי או אישי של דלקות מפרקים או מחלות אחרות עם נטייה גנטית כמו מחלות לב שעלולה לגרום לכאבים במרפק. נלמד על היסטוריה של טיפולים תרופתיים, סמים, אלכוהול ועוד. נלמד האם ההיסטוריה של הנבדק כללה תאונות דרכים, פציעות ספורט, שברים, קרעים או פריקות של מפרקים. נשאל על מצבו הנפשי של החולה.

נשאל היכן הכאב, מתי החל, כיצד החל (באופן הדרגתי, באופן מידי, לאחר נפילה, לאחר משחק טניס…), האם אתם מוגבלים בביצוע פעולות, פרטו אלו פעולות (טניס, אחיזת כוס, עבודה עם מברג) או מנחים מחמירים או מפחיתים את הכאב, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים (לחץ בחזה, נימול ביד, מיחושים בצוואר) ועוד. . נשאל לגבי המקצוע שלכם (עובדים עם עכבר מחשב, פטיש, כלי עבודה אחרים) וכך גם לגבי הפעילות הגופנית (האם אתם משחקים טניס, גולף או משחק מחבט אחר). ננסה לאתר קשר אפשרי בין המקצוע ו/או הספורט המועדף עליכם לבין הכאבים עליהם אתם מתלוננים.

בדיקה גופנית

מרפק טניס אבחון וטיפול
מרפק טניס אבחון וטיפול

נתחיל את הבדיקה הגופנית של בהתבוננות. נחפש סימנים לפציעה כולל נפיחות, אדמומיות,  צלקת טרייה, חוסר סימטריה, ניוון שרירי. נמשיך עם מישוש החלקים עצמות המפרק ומישוש הרקמות הרכות סביב המפרק. ננסה לאתר אזורי כאב, נפיחות, אזורים חסרי סימטריה מבנית ועוד. נבדוק האם טווחי התנועה של המפרק תקינים. נבצע תנועות כפיפה, פשיטה, סיבוב מטה של האמה וכף היד וסיבוב מעלה של האמה וכף היד. נניע אותו באופן פסיבי, באופן אקטיבי וגם מול התנגדות כדי לבחון את השרירים.

נבדוק את תקינות הרצועות שאוחזות במפרק באמצעות בדיקת ורוס ובדיקה ולגוס (Valgus and Varus Stress Test). נערוך בדיקות מיוחדות שמטרתן לזהות פתולוגיות ספציפיות. אבחון של מרפק טניס יאושר כאשר כאבים בצד החיצוני של המפרק יופקו בפשיטה של כף היד מול התנגדות תחמיר את הכאבים, בבדיקת מילס (Mills) כאשר החולה מסובב את האמה עם המרפק ישר והכף היד כפופה, בבדיקת קוזן (Cozen’s test) כאשר החולה מבצע כפיפה של כף ידו המאוגרפת מול התנגדות בעוד שהמרפק שלו ישר.

דימות ובדיקות מעבדה

בשלב הזה האבחון של מרפק טניס אמור להיות ודאי. יחד עם זאת כאשר יש חשש שהכאבים נגרמים מגורמים אחרים יתכן ונשלח את הנבדק לבצע בדיקת דימות ו/או מעבדה. במקרים הללו יתכן ונזדקק לצילום רנטגן או דימות MRI של עמוד השדרה הצווארי או של המרפק ו/או בדיקת הולכה עצבית EMG לעצבי האמה ושורש כף היד ועוד.

מרפק טניס אבחנה מבדלת

הפרעות בריאותיות נוספות עלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים ממרפק טניס. מסיבה זאת חשוב לבדוק גם את האזורים האנטומיים שיש ביכולת לגרום לסימנים והתסמינים הללו כולל מפרק הכתף ושורש כף היד ועמוד השדרה הצווארי. בין ההפרעות הללו שיש לשלול כדי לקבוע אבחון ודאי נכלול דלקת באמתחת זיז המרפק (Olecranon bursitis), דלקת פרקים ניוונית או דלקת מסוג אחר (Elbow arthritis), דלקת בענף של עצב החישור (Radial tunnel syndrome), מרפק גולף (Golfer’s elbow), פציעות בכתף או פציעות בשורש כף היד המקרינים כאב למרפק, תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) או כבשמה העברי תסמונת מנהרת שורש כף היד, פריצת דיסק צווארי הגורמת ללחץ על שורש עצב בצוואר ולהקרנת כאב למרפק (Cervical nerve root entrapment).

טיפול עצמי

כאשר הסימפטומים אינם חריפים ואינם פוגעים בתנועה של המפרק תוכלו לנסות ולרפא את הפגיעה בעצמכם. בכל מקרה יש להיות ערני לגבי האפשרות שלאחר מספר שעות הבעיה תתפתח ותהפוך חמורה יותר ובמקרה כזה אין להסתפק בטיפול עצמי אלא יש להיוועץ בגורם מקצועי. אפשרו מנוחה של מספר ימים למפרק הפגוע. אל תקבעו אותו באמצעות מתלה. נסו רק להימנע מתנועות וממנחים הגורמים להחמרת הכאב. ברגע שהכאב פוחת באופן משמעותי ניתן לחזור באופן הדרגתי לפעילות. במידת הצורך חבשו ו/או תמכו במפרק על מנת להפחית את העומס מהגיד. בכל שלב, במידה וחלה החמרה במצבכם, פנו לגורם מקצועי.

טיפול כירופרקטי במרפק טניס

הטיפול יכלול מנוחה מפעילות הגורמת לעומסים על הגיד והשרירים במפרק כמו למשל אחיזה חזקה, הרמה, סיבוב האמה. תישקל האפשרות לעשות שימוש בתומך מפרק כדי להפחית את העומס מעל המפרק. כבר במהלך המפגש הראשון יחל הטיפול באמצעות עזרים להפחתת דלקות כגון אולטרה סאונד, לייזר רך ובעיקר מכשיר גלי הלם. כמו כן נעשה שימוש בטכניקות לטיפול ברקמות רכות. לאחר הורדת הדלקת יחל השלב השיקומי שמטרתו החזרה הדרגתית של הכשירות התנועתית, הכוח והגמישות של המפרק. ובשלב המתקדם נגרום להעמסה הדרגתית על המפרק על מנת להכשירו לעמוד בעומסים מרביים הכרוכים בפעילות גופנית או בעבודת החולה.

הפנייה לרופא משפחה או אורתופד לטיפול תרופתי באמצעות תרופות נוגדות דלקת או זריקות קורטיקוסטרואידים יומלצו רק אם אין ברירה וכך גם כאשר דנים בפתרון כירורגי לבעיה.

מניעה

יש לזהות את הגורם לפציעה. שפרו את טכניקות המשחק שלכם. השתמש בתומך למפרק עם היד שלכם אינה חזקה. אל תשחקו עם כדורים רטובים וכבדים. אם אינכם משחקים לעיתים תכופות השתמש במחבט קל. וודאו שהמיתרים במחבט שלך אינם מתוחים מידי. היזהרו לא להעמיס את הגידים במפרק בעיסוקים אחרים ובכך להפוך אותו לפגיע יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • מרפק טניס עדיף בלי זריקת סטרואידים

  מרפק טניס? בלי סטרואידים! . מרפק טניס היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב שחקני טניס אך לא רק. אחת האופציות המוצעות לריפוי היא זריקות סטרואידים למרפק אפשרי ורצוי להימנע מכך. המחקר הנוכחי…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית רופאים נוטים לעשות שימוש יתר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי הם כלים שלובים המשמשים לריפוי ושיפור חייהם של מליוני חולים ברחבי העולם. בלי אבחון כירופרקטי מדויק הטיפול הכירופרקטי עלול להיות כושל. התהליך האבחוני לא רק מורה לנו…

 • כאבים במרפק בגלל טלפון חכם

  מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי. פציעות במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט אך כעת מתברר שגם הטלפון…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ובעיות…

 • כאבי גב תחתון טיפול ומניעה

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של הירחון הרפואי הנחשב - לנסט (The Lancet). בסדרה זאת מפרטים…

 • כאבים במותן - מכתב תודה

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם הראשונה באתי סובל נורא עם כאבים בגב התחתון ובקושי מתיישר.…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים ניוונית. כאבי מפרקים חמורים מגבילים מאוד את אורח החיים של…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים…