בורסיטיס בירך טיפול

בורסיטיס בירך טיפול

בורסיטיס בירך – טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש לריפוי. דלקת בשק או בורסה של תל הירך מהווה מקור שכיח לתסמינים באזור פרק הירך. טראומה ישירה או חיכוך של גידים ושרירים בבורסה עקב ביצוע תנועות חוזרניות גורמים לפגיעה בבורסה. מפרק הירך הוא מפרק כדורי חזק ויציב. הרקמות התומכות סביבו כולל שרירים רצועות ומעטפת המפרק מעניקים לו תמיכה נוספת.

כאבים בירך עלולים לנבוע מפגיעה בכול אחת מהרקמות הללו אך גם בגלל פגיעה ברקמות המצויות מחוץ למפרק כמו פריצת דיסק מותני, דלקת במפרקי העצה והכסל או פתולוגיה באיבר תוך בטני. אחד הגורמים השכיחים לכאבים בירך היא דלקת באמתחת (בורסה) תל הירך (Trochanteric bursitis). במצב של בורסיטיס בירך נדרש טיפול מהיר ויעיל. עיכוב במתן טיפול ראוי עלול לגרום לבורסיטיס כרוני. טיפול בהפרעה זאת חייב להתבסס על אבחון מדויק והליך של אבחנה מבדלת.

בורסיטיס בירך טיפול – רקע

אמתחת (בורסה) תל הירך הגדול היא שק מלא נוזל סינוביאלי. תפקידיה של הבורסה כוללים בידוד והגנה על רקמות, החלקת התנועה באזורים שבהם עלול להיווצר חיכוך ולחץ לרוב. חיכוך כזה נוצר מתנועות חוזרניות, בין עצמות לבין גידים רצועות שרירים ועוד. בורסיטיס בירך, הידועה גם כתסמונת כאב טרוכנטרי גדול, היא סיבה שכיחה לכאבי ירך. ישנם חוקרים שסבורים שהכאבים באזור מפרק הירך לא נגרמים בגלל דלקת בבורסה עצמה.

לטענתם פציעה של רקמות אחרות סביב המפרק כולל שרירים, גידים ורקמות חיבור היא זאת שגורמת לכאב. כאבים אלה ממוקמים בצד החיצוני של הירך ומשפיעים בעיקר על נשים בגילאי 40 עד 60. חיוני לאבחן בורסיטיס בירך מוקדם כדי למנוע החמרה בסימפטומים ולהבטיח ניהול מתאים. תסמונת כאב טרוכנטרי גדול היא סיבת הכאב:

 • בעד 20% מהחולים המציגים כאבי מפרק הירך לטיפול ראשוני.
 • עם שכיחות של 1.8 חולים לכל 1000 בשנה.

המצב מאובחן לעתים קרובות באופן שגוי כהפרעה אחרת בירך כמו דלקת מפרקים ניוונית או ככאב בעמוד השדרה המותני. חולים מדווחים לרוב על:

 • על כאב בצד החיצוני של הירך מקומיים לטרוכנטר הגדול.
 • פעילויות נשיאת משקל ושכיבה על הצד במהלך הלילה מחמירים את הכאב

בדיקות קליניות כגון מישוש ישיר, בדיקת עמידה על רגל אחת, בדיקת FABER ועוד יכולות לסייע באבחון. שיטות הדמיה כגון רנטגן, אולטרסאונד ו- MRI עשויים לאשר את האבחנה ו/או לשלול פתולוגיות אחרות.

הטיפול מתמקד בהפחתת עומסים על הטרוכנטר הגדול, חיזוק שרירי העכוז וטיפול במחלות נלוות. טיפולים שמרניים כוללים ירידה במשקל, NSAIDs, טיפולים גופניים, ואופטימיזציה ביומכנית. הפרוגנוזה של בורסיטיס בירך היא בדרך כלל חיובית עם פתרון סימפטומים מלא צפוי באמצעות ניהול שמרני.

בורסיטיס בירך אבחון

אבחון דלקת באמתחת תל הירך מתחיל מלמידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה, בדיקה גופנית ובמידת הצורך שימוש בהדמיה ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

כאן תהיה לנו ההזדמנות ללמוד אודות מחלות רקע אפשריות, בעיות מולדות בעלי השלכות לתפקוד הירך והאגן ובעיות רפואיות משפחתיות רלוונטיות. נלמד על מיקום הכאב:

 • כאב בצד החיצוני של הירך משמעותו פגיעה בבורסה הטרוכנטרית
 • כאבים בצד הקדמי פנימי של הירך משמעותם מעורבות של הבורסה של שריר האיליופסאס

מתי החל הכאב (פציעת ספורט)? האם הכאב מקרין? מה סוג הכאב (כאב שורף בירך)? מה עוצמת הכאב? כמה זמן נמשך הכאב? מה התדירות של הכאב? מה מחמיר ומה מקל על הכאבים הללו? האם יש תסמינים נוספים? האם אתם מוגבלים תנועתית ותפקודית בגלל בורסיטיס בירך?

בדיקה גופנית

בורסיטיס בירך טיפול
בורסיטיס בירך טיפול

לאחר מכן נמשיך עם הבדיקה הגופנית. במהלך הבדיקה הפיזית נתבונן באזור הירך נחפש:

 • צלקות
 • פריחה
 • נפיחות
 • אדמומיות
 • סימנים לפגיעה בעור
 • חוסר סימטריה או עיוות

נמשש את הרקמות סביב מפרק הירך ונחפש:

 • אזורים רגישים לכאב
 • חלקים חמים למגע
 • נפיחות ועוד

נבחן את טווחי התנועה של הירך באופן:

 • פסיבי
 • אקטיבי
 • ומול התנגדות

נבצע בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות. במהלך הבדיקות נבחן גם התפקוד של מפרקי האגן ועמוד השדרה.

דימות ובדיקות אחרות

אבחון של דלקת באמתחת תל הירך נסמך באופן אמין על הבדיקה הרפואית. יחד עם זאת אם קיים ספק כלשהו באבחון או אם יש ברצוננו לשלול פתולוגיות אחרות נפנה את החולה לצורך ביצוע צילומי רנטגן, CT או MRI ובדיקות מעבדה.

דגלים אדומים

נוכחות של סימפטומים כגון חום המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב אינו מכאני מהווים סיבה להפניה לבירור רפואי וטיפול שאינו בתחום המומחיות שלנו.

אבחנה מבדלת של בורסיטיס במפרק הירך

תסמינים דומים לאלו של בורסיטיס בירך יכולים להתרחש בגין תסמונות כאב אחרות ועלולים לשבש את יכולתנו לאבחן נכון את הבעיה. הליך של אבחנה מבדלת שלוקח בחשבון את כלל הגורמים האפשריים לסימנים ולתסמינים הללו בירך. במסגרת ההליך הזה של אבחנה מבדלת צריך לשלול כול אחת מהפתולוגיות הללו עד הגעה לאבחון הסופי. בין ההפרעות שחשוב לבחון ולשלול את מעורבותן נמנה:

 • כאבי גב תחתון שמקורם במפרקי האגן או בעמוד השדרה המותני עלולים לבלבל אותנו עם תסמינים דומים של כאבים מקומיים באזור הירך עם הקרנות כאב במורד הרגל.
 • מרלגיה פרסטטיקה שהיא תסמונת כאב הנגרמת בגלל לכידה של העצב הפמורלי באגן לאחר שעזב את עמוד השדרה. גם המקרה הזה התסמינים הם כאב מקומי באגן עם הקרנות כאב מטה במורד הרגל.
 • תסמונת הרצועה האיליוטיביאלית (Iliotibial Band Syndrome) עלולה לגרום לסימפטומים דומים לבורסיטיס בירך
 • כאב בשריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae) עלולה לגרום לסימפטומים דומים לבורסיטיס בירך

טיפול עצמי

רוב המקרים של בורסיטיס בירך חולפים תוך ימים מספר ללא כול טיפול או עם טיפול עצמי מוגבל הכולל בעיקר מנוחה ממאמצים, הגבלת התנועות שעלולות לגרות את הרקמה, הגבלת השהייה במנחים שבהם ישנו גירוי של הבורסה. בין היתר נמליץ להימנע מעלייה וירידה במדרגות, נמליץ על שינה על הצד הכואב ועוד. פנו לקבלת עזרה מקצועית אם אמצעים אלו אינם משיגים רגיעה בכאב ו/או אם חוץ מהכאבים אתם סובלים גם מחום גבוה.

טיפול כירופרקטי

במרפאתנו נשתמש באמצעים טכנולוגיים אנטי דלקתיים כגון אולטרה סאונד ולייזר רך לצורך ריפוי מואץ של הדלקת. נמליץ למטופל, בשלבים החריפים של הדלקת, להימנע מכל תנועה או מנח שעלולים לגרות את הכאב. נשמר את טווחי התנועה של האגן ושל מפרק הירך תוך שימת דגש על ביצוע תנועות ללא כאב. נחזיר לאיזון את הכוח והגמישות של השרירים והגידים הפועלים סביב מפרק הירך והאגן. נשפר את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית. שיפור בטכניקות אימון / ריקוד אם הבורסה נדלקה מסיבה זאת.

נשתמש בתרופות אנטי דלקתיות שלא על בסיס סטרואידים או כאלה שהן על בסיס סטרואידים רק אם הטיפול השמרני כושל. נכון הדבר גם לגבי ניתוח. אם הדלקת בבורסה נגרם מדלקת זיהומית יופנה החולה לטיפול אנטיביוטי.

מניעת בורסיטיס במפרק הירך

כמו בכל אחת מההפרעות הבריאותיות האחרות הדרך הנכונה לצעוד בה היא מניעה. כדי למנוע התפתחות בורסיטיס בירך יש להקפיד על הדברים הבאים:

כאשר מדובר במניעה הכול מתחיל ונגמר בהקשבה לגוף

 • היות שהגורם העיקרי להתפתחות בורסיטיס בירך זה עומס יתר יש לנסות ולזהות באמצעות הקשבה לאזור האגן ולמפרק הירך מתי אתם מתקרבים למצב של עומס יתר. הגוף יזהיר אתכם באמצעות מיחושים ורגישות מקומית לפני שהבורסה תידלק.

מצאו מה גורם לעומס יתר על האגן על מפרק הירך ועל הרקמות הפועלות סביבם:

 • אתם ישנים כול הזמן על צד אחד?
 • היציבה שלכם תקינה?
 • אתם מקפידים על ביצוע עבודתכם באופן ארגונומי (עמדת עבודה, מנוחות, תנועות חוזרות ועוד)?
 • אורך הרגליים שלכם שווה?
 • אתם מקפידים על ביצוע נכון של ענף הספורט שבו אתם משתתפים?
 • האם אתם מקפידים להתחמם באופן איטי ורך לפני פעילות גופנית מאומצת?

References:

Speers CJ, Bhogal GS. Greater trochanteric pain syndrome: a review of diagnosis and management in general practice. Br J Gen Pract. 2017 Oct;67(663):479-480. doi: 10.3399/bjgp17X693041. PMID: 28963433; PMCID: PMC5604828.

Seidman AJ, Taqi M, Varacallo M. Trochanteric Bursitis. [Updated 2023 Nov 12]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538503/

Pianka MA, Serino J, DeFroda SF, Bodendorfer BM. Greater trochanteric pain syndrome: Evaluation and management of a wide spectrum of pathology. SAGE Open Medicine. 2021;9. doi:10.1177/20503121211022582.

Kathy Mulford. Greater Trochanteric Bursitis, The Journal for Nurse Practitioners, Volume 3, Issue 5, 2007, Pages 328-332.

Mohammad I. Shbeeb, Eric L. Matteson. Trochanteric Bursitis (Greater Trochanter Pain Syndrome), Mayo Clinic Proceedings, Volume 71, Issue 6, 1996, Pages 565-569.

Brinks A et al. Effectiveness of corticosteroid injections versus physiotherapy for treatment of painful stiff shoulder in primary care: randomised trial. BMJ 2004;329:959.

Voos JE et al. Outcomes after the surgical treatment of greater trochanteric pain syndrome through a transtrochanteric approach. Am J Sports Med 2010;38:2112-9.

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

התאוששות לאחר פעילות גופנית

התאוששות לאחר פעילות גופנית

התאוששות לאחר פעילות גופנית חייבת להיות חלק מתכנית האימונים ולא משנה אם אתם ספורטאים מקצועיים או חובבים. ללא הקפדה על התאוששות גופנית לאחר מאמץ אתם אינכם מחדשים את מאגרי האנרגיה, פוגמים בביצועים  ומעלים את הסיכון לפציעות ספורט.

נוירופתיה של עצב חישתי בטני

נוירופתיה של עצב חישתי בטני

נוירופתיה של עצב חישתי בטני בדופן השרירית של הבטן עלולה להיות הגורם למיחושים שאתם חשים באזור. מדובר במיחושים חדים וממוקדים הממוקמים בשטח עור קטן יחסית עם יכולת להקרין לשטח עור נרחב יותר ואליהם נלווים רגישות קיצונית למגע, מישוש או צביטה.