בורסיטיס בירך טיפול

בורסיטיס בירך טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

בורסיטיס בירך – טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש לריפוי. דלקת בשק או בורסה של תל הירך מהווה מקור שכיח לתסמינים באזור פרק הירך. טראומה ישירה או חיכוך של גידים ושרירים בבורסה עקב ביצוע תנועות חוזרניות גורמים לפגיעה בבורסה.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  מפרק הירך הוא מפרק כדורי חזק ויציב. הרקמות התומכות סביבו כולל שרירים רצועות ומעטפת המפרק מעניקים לו תמיכה נוספת. כאבים בירך עלולים לנבוע מפגיעה בכול אחת מהרקמות הללו אך גם בגלל  פגיעה ברקמות המצויות מחוץ למפרק כמו למשל פריצת דיסק מותני, דלקת במפרקי העצה והכסל או פתולוגיה באיבר תוך בטני. אחד הגורמים השכיחים לכאבים בירך ובעיקר בצד החיצוני של הירך היא דלקת באמתחת (בורסה) תל הירך (Trochanteric bursitis).

  {loadposition inside-page}

  בורסיטיס בירך טיפול – רקע

  אמתחת תל הירך הגדול היא שקיק (או אמתחת) מלא בנוזל שעוזר לנו להחליק את התנועה באזורים שבהם עלול להיווצר חיכוך ולחץ לרוב, מביצוע תנועות חוזרניות, בין עצמות לבין גידים רצועות שרירים ועוד. עומס יתר על השק הזה מעלה את הסבירות להתפתחות דלקתית. בורסות ממוקמות באזורי לחץ רבים בגוף כולל בין היתר חלק האחורי של עצם העקב, סביב הברך, בכתף באגן ועוד.

  עם זאת חשוב לציין שישנם חוקרים שסבורים שהגורם העיקרי לכאבים באזור מפרק הירך הוא לאו דווקא דלקת באמתחת עצמה (הבורסה) אלא פציעה של רקמות אחרות סביב המפרק כולל שרירים, גידים ורקמות חיבור. בעקבות המחקרים הללו השם החדש לכאבים באזור תל הירך הגדול הוחלף לתסמונת כאב תל הירך הגדול (Greater trochanteric pain syndrome). יש חשיבות עצומה לאבחון מהיר ומדויק של מקור הכאב כדי למנוע התפתחות בעיה כרונית בירך וכדי שאפשר יהיה להעניק טיפול יעיל לחולה.

  בורסיטיס בירך אבחון

  אבחון דלקת באמתחת תל הירך מתחיל מלמידה קפדנית של ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה, בדיקה גופנית ובמידת הצורך שימוש בהדמיה ובדיקות מעבדה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היסטוריה רפואית

   כאן תהיה לנו ההזדמנות ללמוד אודות מחלות רקע אפשריות, בעיות מולדות בעלי השלכות לתפקוד הירך והאגן ובעיות רפואיות משפחתיות רלוונטיות. ננסה להבין איפה כואב? מתי החל הכאב (פציעת ספורט)?, האם הכאב מקרין? מה סוג הכאב? מה עוצמת הכאב? כמה זמן נמשך הכאב? מה התדירות של הכאב? מה מחמיר ומה מקל על הכאבים הללו? האם יש תסמינים נוספים? האם אתם מוגבלים תנועתית ותפקודית  בגלל בורסיטיס בירך?

   בדיקה גופנית

   בורסיטיס בירך טיפול
   בורסיטיס בירך טיפול

   לאחר מכן נמשיך עם הבדיקה הגופנית. במהלך הבדיקה הפיזית נחפש צלקות, פריחה או סימנים לפגיעה בעור. נחפש חוסר סימטריה או עיוות. נבדוק פיזית באמצעות התבוננות, מישוש והנעה פסיבית ואקטיבית את התפקוד והשלמות של מפרקי האגן, עמוד השדרה ומפרקי הירך. ננסה לאתר את הכאב שלכם (סיבוב החוצה של מפרק הירך עם הרחקה), לזהות את הרקמה הפגועה ולאמוד את מידת הנזק.

   דימות ובדיקות אחרות

   אבחון של דלקת באמתחת תל הירך נסמך באופן אמין על הבדיקה הרפואית. יחד עם זאת במידה וקיים ספק כלשהו באבחון או אם יש ברצוננו לשלול פתולוגיות אחרות נפנה את החולה לצורך ביצוע צילומי רנטגן, CT או MRI ובדיקות מעבדה.

   דגלים אדומים

   נוכחות של סימפטומים כגון חום המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב אינו מכאני מהווים סיבה להפניה לבירור רפואי וטיפול שאינו בתחום המומחיות שלנו.

   אבחנה מבדלת של בורסיטיס במפרק הירך

   תסמינים דומים לאלו של בורסיטיס בירך יכולים להתרחש בגין תסמונות כאב אחרות ועלולים לשבש את יכולתנו לאבחן נכון את הבעיה. הליך של אבחנה מבדלת שלוקח בחשבון את כלל הגורמים האפשריים לסימנים ולתסמינים הללו בירך. במסגרת ההליך הזה של אבחנה מבדלת צריך לשלול כול אחת מהפתולוגיות הללו עד הגעה לאבחון הסופי. בין ההפרעות שחשוב לבחון ולשלול את מעורבותן נמנה:

   • כאבי גב תחתון שמקורם במפרקי האגן או בעמוד השדרה המותני עלולים לבלבל אותנו עם תסמינים דומים של כאבים מקומיים באזור הירך עם הקרנות כאב במורד הרגל.
   • מרלגיה פרסטטיקה שהיא תסמונת כאב הנגרמת בגלל לכידה של העצב הפמורלי באגן לאחר שעזב את עמוד השדרה. גם המקרה הזה התסמינים הם כאב מקומי באגן עם הקרנות כאב מטה במורד הרגל.
   • פציעה של רצועת הכסל- שוקה (Iliotibial Band Syndrome). פציעה של שריר זה עלולה לגרום לסימנים ותסמינים דומים לבורסיטיס בירך
   • פציעה של שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae). פציעה של שריר זה  עלולה לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים בגלל בורסיטיס בירך.

   טיפול עצמי

   רוב המקרים של בורסיטיס בירך חולפים תוך ימים מספר ללא כול טיפול או עם טיפול עצמי מוגבל הכולל בעיקר מנוחה ממאמצים, הגבלת התנועות שעלולות לגרות את הרקמה, הגבלת השהייה במנחים שבהם ישנו גירוי של הבורסה. בין היתר נמליץ להימנע מעלייה וירידה במדרגות, נמליץ על שינה על הצד הכואב ועוד. פנו לקבלת עזרה מקצועית במידה ואמצעים אלו אינם משיגים רגיעה בכאב ו/או במידה וחוץ מהכאבים אתם סובלים גם מחום גבוה.

   טיפול כירופרקטי

   במרפאתנו נשתמש באמצעים טכנולוגיים אנטי דלקתיים כגון אולטרה סאונד ולייזר רך לצורך ריפוי מואץ של הדלקת. נמליץ למטופל, בשלבים החריפים של הדלקת, להימנע מכול תנועה או מנח שעלולים לגרות את הכאב. נשמר את טווחי התנועה של האגן ושל מפרק הירך תוך שימת דגש על ביצוע תנועות ללא כאב. נחזיר לאיזון את הכוח והגמישות של השרירים והגידים הפועלים סביב מפרק הירך והאגן. נשפר את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית. שיפור בטכניקות אימון / ריקוד במידה והבורסה נדלקה מסיבה זאת.

   נשתמש בתרופות אנטי דלקתיות שלא על בסיס סטרואידים או כאלה שהן על בסיס סטרואידים רק במידה והטיפול השמרני כושל. נכון הדבר גם לגבי ניתוח. במידה והדלקת בבורסה נגרם מדלקת זיהומית יופנה החולה לטיפול אנטיביוטי.

   מניעת בורסיטיס במפרק הירך

   כמו בכל אחת מההפרעות הבריאותיות האחרות הדרך הנכונה לצעוד בה היא מניעה. כדי למנוע התפתחות בורסיטיס בירך יש להקפיד על הדברים הבאים:

   כאשר מדובר במניעה הכול מתחיל ונגמר בהקשבה לגוף

   • היות והגורם העיקרי להתפתחות בורסיטיס בירך זה עומס יתר יש לנסות ולזהות באמצעות הקשבה לאזור האגן ולמפרק הירך מתי אתם מתקרבים למצב של עומס יתר. הגוף יזהיר אתכם באמצעות מיחושים ורגישות מקומית לפני שהבורסה תידלק.

   נסו לאתר מה עלול לגרום אצלכם לעומס יתר על האגן על מפרק הירך ועל הרקמות הפועלות סביבם:

   • האם אתם ישנים כול הזמן על צד אחד?
   • האם היציבה שלכם תקינה?
   • האם אתם מקפידים על ביצוע עבודתכם באופן ארגונומי (עמדת עבודה, מנוחות, תנועות חוזרות ועוד)?
   • האם אורך הרגליים שלכם שווה?
   • האם אתם מקפידים על ביצוע נכון של ענף הספורט בו אתם משתתפים?
   • האם אתם מקפידים להתחמם באופן אטי ורך לפני פעילות גופנית מאומצת?

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.