דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול
דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול

דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול. דלקת במפשעה מתפתחת לעתים קרובות יחסית בקרב ספורטאים. אך לא רק. גם אנשים שאינם עוסקים בספורט אך מסיבות שונות חושפים את המפשעות שלהם לעומסי יתר מצויים בסיכון להתפתחות דלקתית במפשעה. המפשעה ממוקמת באזור המפגש שבין הבטן למפרקי הירך כאשר “מאחה עצמות החיק” (Pubis Symphysis) מצוי במרכז בין שתי המפשעות.

עומסים חוזרניים, נזקי חבלה ומחלות שונות עלולים לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים באזור האנטומי הזה. ברוב המקרים, מקור הבעיה נמצא בנזק מינורי לאחת מהרקמות הרכות והסימנים והתסמינים הללו צפויים לחלוף תוך ימים אחדים גם ללא טיפול. לעתים הגורם למיחושים הוא משמעותי יותר ואף מסכן חיים. למרות שהמורכבות האנטומית של האזור אינה מקלה עדיין נדרש אבחון מדויק כתנאי לטיפול יעיל.

דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול – רקע

הגורמים העיקריים לכאבים במפשעה כוללים נזקים טראומטיים על רקע פעילות גופנית או עבודה. דוגמאות לפעילות גופנית המעלה את הסיכון לפציעה של המפשעות: כדורסל, כדורגל, טניס, סקי למרחקים ועוד. גורמים נוספים כוללים עומסי יתר המובילים לנזקים מצטברים באחת הרקמות או המפרקים הפועלים במפשעות ולהתפתחות שחיקה במפרקי הירך, דלקת במאחה עצמות החיק (פוביס סימפיזיס), דלקת במפרקי העצה והכסל ועוד. גורם שכיח נוסף כולל מחלות והפרעות בריאותיות כגון נמק העצם בראש הירך (Avascular necrosis), שבר או הרניה, לכידה של עצב הירך (מרלגיה פרסטטיקה), דלקת בדרכי השתן ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות סימנים ותסמינים במפשעה כוללים פציעה קודמת באזור הזה, גיל מבוגר, מגדר נשי, משקל עודף והשמנה, מגבלות תנועה של מפרק הירך, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרק הירך או בחלק אחר בגפה התחתונה, חוסר איזון מבני ותפקודי של השרירים הפועלים על האגן ועל מפרקי הירך, סוגי מקצוע (אנשי מחשבים, ספורטאים מקצועיים) היוצרים עומסי יתר על אזור המפשעה, סוגי פעילות גופנית שהעוסקים בהם חשופים לעומסי יתר על אזורים אנטומיים אלו.

סימנים ותסמינים נלווים

כאב במפשעה אינו מופיע תמיד לבד. לרוב התלוו אליו סימנים ותסמינים נוספים תלוי בגורם. בין יתר הסימנים והתסמינים הנלווים החולה עלול להתלונן על מיחושים המוקרנים לירך או לגב התחתון או לישבן, על צליעה ומגבלות תנועה, על מיחושי בטן, על מיחושים במתן שתן, על חולשה בשרירים של הירך ועוד. סימנים ותסמינים נלווים אלו עשויים להעניק לנו רמזים חיוניים לגבי הרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. כמובן שקיומם של סימנים ותסמינים כגון דם בשתן או בצואה, שינויים קוגניטיביים, חום גבוה ועוד מהווים דגל אדום ומחייבים הפניה למיון לצורך בירור.

דלקת במפשעה אבחון

קביעה של אבחון מדויק הוא הצעד הראשון בהחלטה על סוג הטיפול הרצוי. במקרים מסוימים כמו למשל במצב של שבר מאמץ בירך הגורם לכאבים במפשעה כישלון לאבחן את מקור הבעיה עלול להוביל להתפתחות נזקים בלתי הפיכים, תסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות חיים. התהליך האבחוני כולל למידה של ההיסטוריה של התפתחות הסימנים והתסמינים, לאחר מכן בדיקה גופנית של בגב התחתון והאגן ובמידת הצור היעזרות בצילומי רנטגן, אולטרה סאונד ו/או MRI.

טיפול

דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול
דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול

הטיפול משתנה באופן גורף בהתאם לרקמה שניזוקה, לחומרת הנזק ולמגבלותיו של החולה. כאבים במפשעה נגרמים לרוב בגלל נזק לרקמה מקומית באגן על רקע עומסי יתר חוזרניים ותפקוד ביומכני לקוי. כירופרקט מוכשר לאבחן ולטפל בבעיות אלו תוך שימוש במכשור לריפוי דלקות כמו לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם ובטכניקות טיפול ידניות. בין המטרות של הטיפול יציב הכירופרקט את השמירה ו/או השיפור של טווחי תנועה של המפרקים השונים באגן וכן חיזוק, הגמשה ואיזון של השרירים הפועלים לכול אורך השרשרת הקינטית. לצורך הפחתת עומסים בלתי רצויים מעל האגן נייעץ גם בנושאי יציבה, ארגונומיה ופעילות גופנית. נערוך בחינה של העומסים ונשפר את טכניקות האימון ו/או העבודה שלכם.

שיקום

עוד במהלך הטיפול בכאב נתחיל בהדרגה לשקם את המפשעה במטרה לאפשר לה לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי השגרה שלכם. נתחיל בביצוע הנעות של חלקי הגוף הרלוונטיים, בהתחלה נמליץ על פעילות גופנית אקטיבית בעצימות נמוכה שאינה מכאיבה כמו למשל שחייה או רכיבה על אופניים, נמשיך בחיזוק, הגמשה ואיזון של שרירי הליבה ויתר השרירים לאורך השרשרת הקינטית, נאמן את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית ועוד. בסוף השיקום החולה יחזור באופן הדרגתי לשגרה האישית שלו. קצב החזרה לפעילות מלאה משתנה מאדם לאדם ומפציעה לפציעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…