דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול

דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת במפשעה? גורמים אבחון וטיפול הם השלבים שהקלינאי צריך לעבור בדרך לריפוי הבעיה. דלקת וכאבים במפשעה הם הפרעה שכיחה בכלל ובקרב ספורטאים בפרט. ספורטאים וגם כאלה שאינם עוסקים בספורט אך מסיבות שונות חושפים את המפשעות שלהם לעומסי יתר חוזרניים מצויים בסיכון להתפתחות דלקתית במפשעה. המפשעה ממוקמת באזור המפגש שבין הבטן למפרקי הירך כאשר "מאחה עצמות החיק" (Pubis Symphysis) מצוי במרכז בין שתי המפשעות.

מאמצי יתר, עומסים חוזרניים, נזקי חבלה ומחלות שונות עלולים לגרום לנזקים לאחת או יותר מרקמות המפשעה ובעקבות כך לדלקת וכאבים. ברוב המקרים, מדובר בנזק מינורי לאחת מהרקמות הרכות והסימנים והתסמינים שהופיעו צפויים לחלוף תוך ימים אחדים. לעתים הגורם לכאבים הללו במפשעה הוא משמעותי יותר ואף מסכן חיים. אכן, המורכבות האנטומית של המפשעה הופכת את מלאכת האבחון של פגיעה באזור זה למאתגר. למרות הקושי עדיין נדרש אבחון מדויק כתנאי לטיפול יעיל. במאמר "דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול" אפרט מעט אודות אזור אנטומי מורכב זה.

דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול – רקע

המפשעה היא האזור האנטומי שממוקם בחיבור שבין הבטן לבין הגפיים התחתונות. דלקת וכאבים במפשעה מהווים תופעה שכיחה יחסית. בעיקר נכונים הדברים לגבי ספורטאים. מחקר מסוים מצא ששיעור הפציעות באזור המפשעה בקרב ספורטאים הוא 56.06 פציעות על כול 100,000 אימונים או משחקים. רוב הפציעות במפשעה נגרמות בענפי ספורט הכרוכים בבעיטות, מהירות ושינויי כיוון מהירים. הפציעה של השרירים המקרבים מהווה רבע מכלל פציעות המפשעה בקרב ספורטאים. הספורט עם שיעור הפציעות הגבוה ביותר הוא כדורגל. שיעור הפציעות במפשעה בקרב גברים הוא גבוה יותר מאשר בקרב נשים. מנגנון הפציעה השכיח ביותר אינו כרוך במגע ישיר עם היריב.

ותפסה הגורמים העיקריים לכאבים במפשעה כוללים נזקים טראומטיים על רקע פעילות גופנית או עבודה. דוגמאות לפעילות גופנית המעלה את הסיכון לפציעה של המפשעות: כדורסל, כדורגל, טניס, סקי למרחקים ועוד. גורמים נוספים כוללים עומסי יתר המובילים לנזקים מצטברים באחת הרקמות או המפרקים הפועלים במפשעות ולהתפתחות שחיקה במפרקי הירך, דלקת במאחה עצמות החיק (פוביס סימפיזיס), דלקת במפרקי העצה והכסל ועוד. גורם שכיח נוסף כולל מחלות והפרעות בריאותיות כגון נמק העצם בראש הירך (Avascular necrosis), שבר או הרניה, לכידה של עצב הירך (מרלגיה פרסטטיקה), דלקת בדרכי השתן ועוד.

גורמים אפשריים להתפתחות דלקת וכאבים במפשעה

שורה ארוכה של הפרעות בריאותיות עלולה לגרום להתפתחות דלקת במפשעה ובעקבות זאת התפתחות שורה ארוכה של סימנים ותסמינים ובכלל זה כאבים במפשעה. בין יתר ההפרעות האפשריות נמנה כאלה הנגרמות בגלל טראומה, מחלות זיהומיות, נזקים מצטברים, גידולים סרטניים ועוד.

דלקת במפשעה בגלל נזקים מכניים

 • דלקת פרקים ניוונית או אחרת במפרק הירך
 • דלקת פריקים ניוונית או דלקת אחרת במפרק העצה והכסל (סקרואילאיטיס)
 • סדק או שבר במפרק הירך
 • סדק או שבר בעצמות האגן
 • בורסיטיס בירך (טרוכנטריק בורסיטיס)
 • פגיעה פיזית באשכים
 • מתיחה או קרע של רצועות, גידים או שרירים בבטן ובאזור המפשעה
 • כאבים בפוביס סימפיזיס
 • כאבי גב תחתון עם השלכות כאב למפשעה
 • לכידה של שורש עצב מותני עם השלכות כאב למפשעה

דלקת במפשעה בגלל גורמים נוספים

 • דלקות זיהומיות ומחלות זיהומיות באברי הרבייה
 • דלקת בעור
 • דלקת זיהומית ברגל
 • תסביב אשך
 • גידול סרטני באשכים
 • אבנים בכליות

גורמי סיכון לדלקת במפשעה

גורמי סיכון להתפתחות סימנים ותסמינים במפשעה כוללים פציעה קודמת באחד או יותר מהרכיבים האנטומיים של האזור הזה. בין היתר נמנה פציעות קודמות במפרק הירך, במפרקי הסקרואיליאק, בפוביס סימפיזיס וכמובן פציעה של הרקמות הרכות התומכות במפרקים הללו. גורמי סיכון נוספים כוללים גיל (ככול שאנו מתבגרים כך גם עולה הסיכון), מגדר (לנשים סיכון גדול יותר), משקל עודף והשמנה, מגבלות תנועה של מפרק הירך, ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרק הירך או בחלק אחר בגפה התחתונה, חוסר איזון מבני ותפקודי של השרירים הפועלים על האגן ועל מפרקי הירך, ליקויים מבניים ותפקודיים של הגב התחתון ושל מפרקי העצה והכסל,  סוגי מקצוע (מקצועות המחייבים ישיבה ממושכת) היוצרים עומסי יתר על אזור המפשעה, סוגי פעילות גופנית (ספורטאים מקצועיים בסיכון גבוה יותר) שהעוסקים בהם חשופים לעומסי יתר על אזורים אנטומיים אלו.

סימנים ותסמינים נלווים

כאב במפשעה אינו מופיע תמיד לבד. לרוב התלוו אליו סימנים ותסמינים נוספים תלוי כמובן בגורם לכאבים הללו. סימנים ותסמינים נלווים אלו עשויים להעניק לנו רמזים חיוניים לגבי הרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. כמובן שקיומם של סימנים ותסמינים כגון דם בשתן או בצואה, שינויים קוגניטיביים, חום גבוה ועוד מהווים דגל אדום ומחייבים הפניה למיון לצורך בירור. בין יתר הסימנים והתסמינים הנלווים החולה עלול להתלונן על:

 • נפיחות מקומית במפשעה
 • כאבים בירך
 • כאבים בגב התחתון
 • צליעה, קושי ללכת ולרוץ, קושי לשחות בסגנון חזה
 • סימני שפעת – חולשה, חום, כאבי ראש, שיעול
 • אובדן תיאבון
 • כאבים באיברי הרבייה
 • כאב במתן שתן
 • כאבי בטן וכאבים באגן
 • הפרשות מאיברי הרבייה
 • בלוטות לימפה נפוחות
 • חולשה של שרירי הירך

דלקת במפשעה אבחון

קביעה של אבחון מדויק הוא הצעד הראשון בהחלטה על סוג הטיפול הרצוי. במקרים מסוימים טיפול מהיר הוא קריטי לריפוי. כך למשל עיכוב או כישלון של אבחון כאבים במפשעה נובעים משבר מאמץ בירך עלול להוביל להתפתחות נזקים בלתי הפיכים, תסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות חיים. התהליך האבחוני כולל למידה של ההיסטוריה של התפתחות הסימנים והתסמינים, לאחר מכן בדיקה גופנית של בגב התחתון והאגן ובמידת הצור היעזרות בצילומי רנטגן, אולטרה סאונד ו/או MRI.

דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול
דלקת במפשעה: גורמים אבחון וטיפול

במהלך הלמידה של ההיסטוריה הרפואית נלמד מתי החל הכאב, האם הכאב החל באופן מהיר או הדרגתי, האם יש נפיחות, האם הכאבים הללו במפשעה מחמירים על ידי שיעול או מאמצים, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים נוספים ועוד. עוד נלמד על הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי של החולה. נלמד האם ישנו רקע גנטי של הפרעות בריאותיות שעלולות לגרום להתפתחות דלקת במפשעה. נלמד האם החולה אושפז טופל בגין מחלה או פציעה שיכולה להסביר את קיומה של דלקת במפשעה. נלמד על סגנון החיים של החולה, על מקצועו וסוג הספורט המועדף עליו.

טיפול בנזקים מכניים במפשעה

הטיפול משתנה באופן גורף בהתאם לרקמה שניזוקה, לחומרת הנזק ולמגבלותיו של החולה. כאבים במפשעה נגרמים לרוב בגלל נזק לרקמה מקומית באגן על רקע עומסי יתר חוזרניים ותפקוד ביומכני לקוי. כירופרקט מוכשר לאבחן ולטפל בבעיות אלו תוך שימוש במכשור לריפוי דלקות כמו לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם ובטכניקות טיפול ידניות. בין המטרות של הטיפול יציב הכירופרקט את השמירה ו/או השיפור של טווחי תנועה של המפרקים השונים באגן וכן חיזוק, הגמשה ואיזון של השרירים הפועלים לכול אורך השרשרת הקינטית. לצורך הפחתת עומסים בלתי רצויים מעל האגן נייעץ גם בנושאי יציבה, ארגונומיה ופעילות גופנית. נערוך בחינה של העומסים ונשפר את טכניקות האימון ו/או העבודה שלכם.

שיקום נזקים מכניים במפשעה

עוד במהלך הטיפול בכאב נתחיל בהדרגה לשקם את המפשעה במטרה לאפשר לה לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי השגרה שלכם. נתחיל בביצוע הנעות של חלקי הגוף הרלוונטיים, בהתחלה נמליץ על פעילות גופנית אקטיבית בעצימות נמוכה שאינה מכאיבה כמו למשל שחייה או רכיבה על אופניים, נמשיך בחיזוק, הגמשה ואיזון של שרירי הליבה ויתר השרירים לאורך השרשרת הקינטית, נאמן את שיווי המשקל ואת חוש החישה העצמית ועוד. בסוף השיקום החולה יחזור באופן הדרגתי לשגרה האישית שלו. קצב החזרה לפעילות מלאה משתנה מאדם לאדם ומפציעה לפציעה. עיכוב בשיקום של המפשעה עלול להוביל לשיקום חלקי בלבד. המשמעות של שיקום חלקי עלולה להיות בין היתר ירידה ביכולות הגופניות של הספורטאי, נכות נותרת ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים