כאבי ברכיים אחרי ריצה
כאבי ברכיים אחרי ריצה

כאבי ברכיים אחרי ריצה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ברכיים אחרי ריצה הם עניין שכיח ביותר. מה יכול לגרום לזה? אבחון הגורם לכאבים הללו על פי מאפיינים שונים של הכאב היא דרך יעילה לאבחן את מקור הבעיה בברך. התסמונות הרבות שעלולות לגרום להתפתחות כאבים במפרק הברך עלולות לבלבל גם את המקצוענים שבינינו. טיפול יעיל במקור הבעיה חייב להתבסס על אבחון מדויק.

תהליך האבחון היא אומנות מורכבת ממספר שלבים. בכול אחד מהשלבים אנו מלקטים מידע שבסופו של דבר מהווה את הבסיס לאבחון הבעיה. במאמר הזה אנסה להצביע על המידע שניתן להפיק ממאפייני הכאבים, חומרתם, המהירות שבה הופיעו, מה גורם להופעתם ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי ברכיים אחרי ריצה – רקע

כאבים בברכיים טורדים את מנוחתם של רוב בני האדם בשלב כזה או אחר בחיים. לעתים קרובות לכאבים בברכיים מצטרפים סימנים ותסמינים נוספים כולל מגבלות תנועה. הגורמים העיקריים לכאבים בברכיים הם עומסי יתר או נזקים על רקע חבלה. הכאבים בברכיים משתנים באופיים לפי סוג הנזק שגרם להם. הכאבים יכולים להיות ממוקדים או נרחבים, כאבים שמופעים במהירות או מתפתחים לאטם, כאבים שמופעים בירידה במדרגות או כאבים שמופיעים בריצה או לאחריה ועוד. השינויים הללו באופי הכאב ובגורמים שמחמירים או מפחיתים אותו עשוי להעניק לנו מידע חשוב לזיהוי הרקמה שניזוקה בברך.

כאבי ברכיים אחרי ריצה – אבחון

בתהליך אבחוני שגרתי של כאבי ברכיים אנו נעזרים בשלושה מרכיבים:

1) לקיחת היסטוריה רפואית

בשלב הראשון ניקח היסטוריה רפואית של החולה ובכלל זה של המיחושים בברכיים. בהיסטוריה הרפואית נשאל שאלות גם בנוגע לרקע הבריאותי המשפחתי. ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו אודות התסמינים העיקריים מהם אתם סובלים (מיחושים, נפיחות, מגבלות תנועה, רעשים בברכיים, נימול ועוד), מתי החלו התסמינים, מה גרם לתסמינים להופיע (), מה המיקום המדויק של התסמינים, מה מחמיר ומה מקל את עוצמת התסמינים (כריעת ברכיים, ריצה, עלייה או ירידה במדרגות ועוד) ועוד

2) ביצוע בדיקה גופנית

בשלב השני נערוך בדיקה גופנית כללית אשר תתמקד בעיקר בבדיקות של הברך. במסגרת הבדיקה הגופנית נבחן את המפרק מבחינה חיצונית ונצפה באופן התנועה שלה. נערוך בדיקה אקטיבית ופסיבית של טווחי תנועה ונבצע בדיקות מיוחדות ובכלל זה בדיקות אורתופדיות, בדיקות נירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

3) שימוש באמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה

שימוש באמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעדה יעשו בין היתר כאשר הרקע למיחושים בברך הוא טראומטי, כאשר יש ספק לגבי אבחון המבוסס על שני השלבים הראשונים או כאשר החולה אינו מגיב לטיפול.

אבחון על פי מאפייני הכאב המופיע לאחר ריצה בברכיים

לתסמינים ובכלל זה לכאבים המופיעים במפרקי הברך ישנם מאפיינים רבים ולכול אחד מהם יש משמעות עבורנו: מיקום הכאב, אופן הופעתו, מה מחמיר ומה מפחית אותו ועוד. כול נתון מספר משהו שעשוי להיות חשוב עבורנו לצורך הגעה לאבחון וטיפול נכונים. במאמר הבא נבהיר מהו המידע אותו ניתן להפיק ממאפייני המכאובים בברכיים.

כאבי ברכיים במהלך ריצה ולאחריה

כאבי ברכיים אחרי ריצה
כאבי ברכיים אחרי ריצה

התפתחות מיחושים בברכיים במהלך ריצה או עם סיום הריצה לאחר שהברכיים “התקררו” הם תופעה שכיחה. להלן הגורמים העיקריים למיחושים מסוג זה:

תסמונת מפרק פיקה ירך

תסמונת מפרק פיקה ירך (Patellofemoral Syndrome) קרויה גם “ברך רצים” (Runners Knee) היא הגורם העיקרי למיחושים המופיעים בחזית הברך. הכאב נובע מנזק לסחוס המצוי במפרק שבין הפיקה לעצם הירך. תופעה זו נקראת גם “כאב ברך קדמי” או “כאב פטלופמורלי”.

כונדרומלסיה פטלה

כונדרומלסיה פטלה (Chondromalasia Patella) היא מחלה נוספת המרככת ופוגעת בסחוס התת פיקתי ויכולה לגרום לכאב בקדמת הברך במצב של ריצה.

חוסר יציבות של הפיקה

חוסר יציבות של הפיקה (Patellar Instability) הגורמת לה לנוע תנועת יתר, לרוב לכיוון החיצוני, עלולה לגרום לדלקת ולמכאובים בקדמת הברך במהלך ריצה.

דלקת בגיד הפיקה

דלקת בגיד הפיקה (Patellar Tendonitis) נקראת גם “ברך קופצים” (Jumpers Knee) נוצרת בגלל עומס על גיד הפיקה. הסובלים העיקריים מהתופעה הם ספורטאים שעיסוקם כולל קפיצות מרובות.

כאבי ברכיים בכריעה או בשהייה על הברכיים

מיחושים בברך המחמירים בעת כריעה או שהייה על המפרק יצביעו בעיקר על נזק בחלק הקדמי של הברך. להלן גורמים אפשריים למיחושים בברכיים בעת כריעה או שהייה:

דלקת פרקים ניוונית

כאשר המיחושים בברך מופיעים במצב כריעה או בשהייה על הברכיים לאחר גיל 50 יש סבירות גבוהה שהגורם הנו דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) של המפרק הפטלו פמורל או של הברך.

תסמונת מפרק פיקה ירך

תסמונת מפרק פיקה ירך (Patellofemoral Syndrome) קרויה גם “ברך רצים” (Runners Knee), “כאב ברך קדמי” או “כאב פטלופמורלי”. תסמונת שכיחה זו יכולה לגרום למיחושים בברכיים בעת כריעה או שהייה על הברכיים. הכאב בתסמונת פטלו פמורל נובע מנזק לסחוס המצוי במפרק שבין הפיקה לעצם הירך או מנזק לחלקים אנטומיים סמוכים כמו הרצועה הרטינקולארית .

כונדרומלסיה פטלה

כונדרומלסיה פטלה (Chondromalasia Patella) היא מחלה נוספת המרככת ופוגעת בסחוס התת פיקתי ויכולה לגרום למיחושים בברך בעת כריעה ו/או שהייה על הברכיים.

חוסר יציבות של הפיקה

חוסר יציבות של הפיקה (Patellar Instability) הגורמת לה לנוע תנועת יתר, לרוב לכיוון החיצוני, עלולה לגרום לדלקת ולתסמינים דומים לאלו של ברך רצים כולל מיחושים בעת כריעה ושהייה על הברכיים.

דלקת בגיד הפיקה

אפשרות נוספת להופעת מיחושים בעת כריעה או שהייה על הברכיים מספקת לנו דלקת בגיד הפיקה (Patellar Tendonitis). דלקת זו המתפתחת ברוב המקרים בנקודת החיבור של הגיד אל החלק התחתון של פיקה שכיחה בקרב ספורטאים אשר עיסוקם מצריך ניתורים וקרויה על כן גם “ברך קופצים” (Jumpers Knee).

בורסיטיס בברך

אמתחת דלוקה (בורסיטיס) בקדמת הברך עלולה להיות האחראית למיחושים בברך בעת כריעה או שהייה על הברכיים. שתי האמתחות שיכולות לגרום למכאובי ברכיים מסוג זה הן אמתחת “ברך עוזרת הבית” (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis).

דלקת בשכבת השומן

תסמונת דלקתית של כרית השומן (Fat Pad Syndrome) שממוקמת במפרק הברך בסמיכות לצד התחתון של הפיקה. דלקת זו יכולה להתפתח עקב פגיעה טראומטית או בגלל צביטה חוזרת ונשנית עקב עומסים. תסמונת זאת יכולה לגרום למכאובים בקדמת הברך.

אוסגוד שלטר

במידה ומדובר בבני נוער יש לבדוק גם אפשרות לאוסגוד שלטר (Osgood Schlatters) – דלקת המתפתחת מתחת לפיקת הברך בנקודת החיבור של גיד הפיקה עם זיז בעצם השוק.

תסמונת סינדינג לרסן ג’והנסון

תסמונת סינדינג לרסן ג’והנסון (Sinding–Larsen–Johansson syndrome) היא תסמונת דלקתית שבדומה לברך קופצים מתפתחת בנקודת החיבור של גיד הפיקה עם החלק התחתון של הפיקה. גם פתולוגיה זו מופיעה בקרב בני נוער בתקופת הגדילה.

כאבי ברכיים לאחר ישיבה ממושכת

מיחושים בברכיים המתפתחים במהלך או בעקבות ישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות עשויים להצביע על תהליך דלקתי בברך. אחד המצבים השכיחים ביותר להופעת מכאובים במפרקים אלו לאחר ישיבה ממושכת לצורך צפייה בסרט או תאטרון (Movie theater sign). להלן גורמים אפשריים למכאובים המתפתחים בברך לאחר ישיבה ממושכת:

דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). כאשר הכאב בברכיים המתפתח מעל גיל 50 יש סבירות גבוהה שמדובר בהתפתחות דלקת פרקים ניוונית ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית של המפרק הפטלו פמורל.

תסמונת מפרק פיקה ירך

תסמונת מפרק פיקה ירך (Patellofemoral Syndrome) קרויה גם “ברך רצים” (Runners Knee), “כאב ברך קדמי” או “כאב פטלופמורלי”.  מדובר בתסמונת שכיחה שיכולה לגרום למיחושי ברכיים לאחר ישיבה ממושכת.

כונדרומלסיה פטלה

כונדרומלסיה פטלה (Chondromalasia Patella) היא מחלה נוספת המרככת ופוגעת בסחוס התת פיקתי ויכולה לגרום למכאובים בחזית הברכיים לאחר ישיבה ממושכת.

חוסר יציבות של הפיקה

חוסר יציבות של הפיקה (Patellar Instability) הגורמת לה לנוע תנועת יתר, לרוב לכיוון החיצוני, עלולה לגרום לדלקת ולתסמינים כולל כאבי ברכיים לאחר ישיבה ממושכת.

דלקת בגיד הפיקה

דלקת בגיד הפיקה (Patellar Tendonitis) היא גורם אפשרי נוסף להופעת מיחושים בברכיים לאחר ישיבה ממושכת. דלקת זו המתפתחת ברוב המקרים בנקודת החיבור של הגיד אל החלק התחתון של פיקה שכיחה בקרב ספורטאים אשר עיסוקם מצריך ניתורים וקרויה על כן גם “ברך קופצים” (Jumpers Knee).

בורסיטיס בברך

אמתחת דלוקה (בורסיטיס) בקדמת הברך עלולה להיות האחראית למיחושי ברכיים בעקבות ישיבה ממושכת. שתי האמתחות שיכולות לגרום למיחושים מסוג זה הן אמתחת “ברך עוזרת הבית” (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis).

כאבי ברכיים בירידה במדרגות

מכאובים במפרק הברך בעת ירידה במדרגות הן תלונה שכיחה. להלן הגורמים האפשריים לתופעה:

דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). כאשר הכאב בברכיים בעת הירידה במדרגות מתפתח מעל גיל 50 יש סבירות גבוהה שמדובר בהתפתחות דלקת פרקים ניוונית ובעיקר דלקת פרקים ניוונית של המפרק הפטלו פמורל.

תסמונת מפרק פיקה ירך

תסמונת מפרק פיקה ירך (Patellofemoral Syndrome) קרויה גם “ברך רצים” (Runners Knee), “כאב ברך קדמי” או “כאב פטלופמורלי”.  מדובר בתסמונת שכיחה שיכולה לגרום לכאב בירידה במדרגות.

כונדרומלסיה פטלה

כונדרומלסיה פטלה (Chondromalasia Patella) היא מחלה סחוס תת פיקתי נוספת ואשר יכולה לגרום למיחושי ברכיים בעת ירידה במדרגות.

חוסר יציבות של הפיקה

גורם נוסף לפגיעה בסחוס התת פיקתי נובע מחוסר יציבות של הפיקה (Patellar Instability). הדלקת הנגרמת בעקבות תנועת היתר של הפיקה עלולה לגרום לדלקת ולמיחושים בברכיים בעת ירידה במדרגות.

דלקת בגיד הפיקה

ירידה במדרגות יכולה לגרום למיחושים בברכיים גם כאשר קיימת פגיעה בגיד הפיקה (Patellar Tendonitis). דלקת זו המתפתחת ברוב המקרים בנקודת החיבור של הגיד אל החלק התחתון של פיקה שכיחה בקרב ספורטאים אשר עיסוקם מצריך ניתורים וקרויה על כן גם “ברך קופצים” (Jumpers Knee).

בורסיטיס בברך

גם אמתחת דלוקה (בורסיטיס) בקדמת הברך עלולה להיות האחראית למיחושים בברכיים בעת ירידה במדרגות. דוגמאות לכך הן דלקת באמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis) או דלקת באמתחת רגל האווז (Pes Anserine Bursitis).

 מתיחה או קרע של רצועה בברך

מתיחה או קרע של אחת מהרצועות בברך בעקבות תנועה “לא נכונה” או חבלה עלולה לגרום לכאב גם בעת ירידה במדרגות.

קרע חלקי או מלא של מיניסקוס בברך

קרע מיניסקוס חלקי או מלא, עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום למיחושי ברכיים גם בעת ירידה במדרגות.

כאבי ברכיים המתפתחים במהירות

מיחושים בברך המתפתחים במהירות הם לרוב תוצאה של נזקים טראומטיים לברך. גורמים שכיחים למכאובי ברכיים המתפתחים במהירות ניתן לציין:

קרע של רקמות בברך

מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של אחת מהרצועות בברך, הרצועות הצולבות או הרצועות התומכות משני צדי הברך. פציעות מעין אלו יכולות להתרחש עקב נפילה או סיבוב לא זהיר של הברך אך שכיחה בעיקר במהלך פעילות ספורט כגון סקי, משחקי כדור ועוד. קרע חלקי או קרע מלא של אחד משני המיניסקוסים המצויים בברך. גם פציעה זו היא תופעה שכיחה כפציעת ספורט.

שבר גרמי בברך

שבר של אחד מחלקי הברך ובכלל זה שבר של פיקת הברך תגרום למיחושים המתפתחים במהירות.

כאבי ברכיים המתפתחים לאט

כאבי ברכיים אחרי ריצה
כאבי ברכיים אחרי ריצה

רוב המכאובים בברכיים מתפתחים לאט. בתחילת הדרך ישנה רגישות קלה שאנו נוטים להתעלם ממנה בסברה שזה יעבור תוך מספר שעות או ימים. ברוב המקרים זה אכן עובר אבל לא תמיד. כאבים המתפתחים לאט מעידים על נזק כרוני מתמשך:

דלקת פרקים ניוונית

הגורם הראשון שיש לחשוד בקיומו הוא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). אם כאבי הברכיים שלכם התחילו בסמיכות גיל 50 סביר להניח שמדובר בהתפתחות של דלקת פרקים ניוונית.

בורסיטיס בברך

גם אמתחת דלוקה בברך (בורסיטיס בברך) עלולה להיות האחראית להתפתחות מיחושים אטית בברך. שתי האמתחות החשופות ביותר לדלקות ולהתפתחות כאבים בברכיים הן אמתחת “ברך עוזרת הבית” (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis). בורסיטיס נוסף המצוי בחלק הפנימי מעט מתחת לקו של המפרק שעלול להיפגע ולגרום לכאבי ברכיים קרוי פס אנסרין בורסיטיס.

ציסטה על שם בייקר

ציסטה על שם בייקר (Baker’s Cyst) עלולה להתפתח בחלק האחורי של הברך ולגרום לכאב מקומי שיחמיר לאט. הציסטה ע”ש בייקר יכולה להתפתח בגלל פגיעה ברקמה הסינוביאלית או באמתחת של השריר החצי גידי.

נזק מצטבר בגידים או רקמות אחרות בברך

נזק מצטבר לאחד הגידים בברך או לרקמות אחרות כולל שקי בורסה, רצועות מיניסקוסים ועוד יכול להתחיל במיחוש מינורי ולטפס אט אט למצב של מכאובים קשים וחריפים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב בברכיים בעת עלייה במדרגות הם לרוב התסמין הראשון של מחלה…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית היא על ידי הנעת הברך. למסקנה הזאת הגיעה מחקר מקיף…

 • כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג

  כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג! המחקר המסוקר כאן עקב אחר מצב הרוח ואיכות השינה של בני זוג במצב שבו אחד מהם סבל מכאבי ברכיים בגלל דלקת פרקים ניוונית. מתברר…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים הנתונים לעומסים חריגים כמו מפרק הברך. כאבי ברכיים בעת עלייה…

 • כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

  כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח ביותר לצורך תיקון הקרע במיניסקוס. התועלת בניתוח הזה דומה לזו…

 • כאבי ברכיים טאי צ'י יכול לעזור

  טאי צ'י לכאבי ברכיים? מתברר שזה עוזר. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפוגעת ברוב בני האדם. פעילות גופנית ובכלל זה טאי צ'י חשובות להתמודדות עם דלקות פרקים ניוונית בברכיים ועם הסימנים…

 • כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

  כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד מועילים כדי להפחית את הסימנים והתסמינים הנובעים מדלקת מפרקים ניוונית…

 • כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

  כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול מכאבי ברכיים שנים ארוכות לאחר שבגרו. בעיקר מסיבה זאת רצוי לאבחן ולטפל…

 • כאבי גב זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו שהחלו מאז שהאדם הזדקף ואולי אף לפני כן נגרמים בגלל מגוון…