כאבי ברכיים אחרי ריצה

כאבי ברכיים אחרי ריצה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי ברכיים אחרי ריצה הם עניין שכיח ביותר. מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלולות להיות הסיבה להתפתחות הכאבים במפרק הברך. טיפול יעיל במקור הבעיה בברך חייב להתבסס על אבחון מדויק. אבחון מקור הכאבים בברך על פי מאפיינים שונים של הכאב היא שיטה יעילה ומדויקת. תהליך האבחון היא אומנות מורכבת ממספר שלבים.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בכל אחד מהשלבים אנו מלקטים מידע שבסופו של דבר מהווה את הבסיס לאבחון הבעיה. במאמר הזה אנסה להצביע על המידע שניתן להפיק ממאפייני הכאב בברך, מחומרת הכאבים, מהמהירות שבה הופיעו הכאבים, מה גורם להופעתם ועוד.

  כאבי ברכיים אחרי ריצה – רקע

  כאבים בברכיים טורדים את מנוחתם של רוב בני האדם בשלב כזה או אחר בחיים. לעתים קרובות לכאבים בברכיים מצטרפים סימנים ותסמינים נוספים כולל מגבלות תנועה. הגורמים העיקריים לכאבים בברכיים הם עומסי יתר או נזקים על רקע חבלה. הכאבים בברכיים משתנים באופיים לפי סוג הנזק שגרם להם. הכאבים יכולים להיות:

  • ממוקדים או נרחבים
  • מתפתחים במהירות או לאט
  • מופיעים בירידה במדרגות או מופיעים במהלך הריצה או לאחריה ועוד

  השינויים הללו באופי הכאב ובגורמים שמחמירים או מפחיתים אותו עשוי להעניק לנו מידע חשוב לזיהוי הרקמה שניזוקה בברך.

  כאבי ברכיים אחרי ריצה – אבחון

  בתהליך אבחוני שגרתי של כאבי ברכיים אנו מתנהלים בשלושה שלבים:

  1) לקיחת היסטוריה רפואית

  בשלב הראשון ניקח היסטוריה רפואית של החולה ובכלל זה של האופן שבו התפתחו הכאבים בברכיים. בהיסטוריה הרפואית נשאל שאלות גם בנוגע לרקע הבריאותי המשפחתי. ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו אודות:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • התסמינים העיקריים מהם אתם סובלים (מיחושים, נפיחות, מגבלות תנועה, רעשים בברכיים, נימול ועוד)
   • מתי החלו התסמינים
   • מהם הגורמים לתסמינים
   • מהו המיקום המדויק של התסמינים
   • מה מחמיר ומה מפחית את התסמינים (כריעת ברכיים, ריצה, עלייה או ירידה במדרגות ועוד)

   2) ביצוע בדיקה גופנית

   בשלב השני נערוך בדיקה גופנית כללית אשר תתמקד בעיקר בבדיקות של הברך. במסגרת הבדיקה הגופנית נבחן את המפרק מבחינה חיצונית ונצפה באופן התנועה שלה. נערוך בדיקה אקטיבית ופסיבית של טווחי תנועה ונבצע בדיקות מיוחדות ובכלל זה בדיקות אורתופדיות, בדיקות נירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

   3) שימוש באמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה

   שימוש באמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה יעשו בין היתר כאשר:

   • הכאבים בברכיים הופיעו לאחר טראומה משמעותית
   • כאשר יש ספק לגבי אבחון המבוסס על היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית בלבד
   • כאשר החולה אינו מגיב לטיפול

   אבחון על פי מאפייני הכאב המופיע לאחר ריצה בברכיים

   לתסמינים ובכלל זה לכאבים המופיעים במפרקי הברך ישנם מאפיינים רבים ולכל אחד מהם יש משמעות עבורנו:

   • מיקום הכאב
   • אופן הופעתו
   • מה מחמיר ומה מפחית אותו ועוד

   כל נתון מספר משהו שעשוי להיות חשוב עבורנו לצורך הגעה לאבחון וטיפול נכונים. במאמר הבא נבהיר מהו המידע אותו ניתן להפיק ממאפייני המכאובים בברכיים.

   כאבי ברכיים במהלך ריצה ולאחריה

   כאבי ברכיים אחרי ריצה
   כאבי ברכיים אחרי ריצה

   התפתחות מיחושים בברכיים במהלך ריצה או עם סיום הריצה לאחר שהברכיים "התקררו" הם תופעה שכיחה. להלן הגורמים העיקריים למיחושים מסוג זה:

   תסמונת מפרק פיקה ירך

   להפרעה זאת הקרויה תסמונת מפרק פיקה ירך (Patellofemoral Syndrome) שמות נוספים:

   • "ברך רצים" (Runners Knee)
   • "כאב ברך קדמי"
   • "כאב פטלופמורלי" ועוד

   מדובר בהפרעה השכיחה ביותר שגורמת כאב בחזית הברך. הכאב נובע מנזק לסחוס המצוי במפרק שבין הפיקה לעצם הירך.

   כונדרומלסיה פטלה

   הפרעה נוספת שפוגעת בסחוס התת פיקתית נקראת כונדרומלסיה פטלה (Chondromalasia Patella). מדובר בתסמונת המרככת ופוגעת בסחוס התת פיקתי ויכולה לגרום לכאב בקדמת הברך במצב של ריצה.

   חוסר יציבות של הפיקה

   הפרעה ביציבות הפיקה של הברך נקראת חוסר יציבות של הפיקה (Patellar Instability). בהפרעה זאת הפיקה נעה תנועת יתר, לרוב לכיוון החיצוני. תנועת יתר של הפיקה עלולה לגרום לדלקת ולמכאובים בקדמת הברך במהלך ריצה.

   דלקת בגיד הפיקה

   דלקת בגיד הפיקה (Patellar Tendonitis) נקראת גם "ברך קופצים" (Jumpers Knee) נוצרת בגלל עומס על גיד הפיקה. הסובלים העיקריים מהתופעה הם ספורטאים שעיסוקם כולל קפיצות מרובות.

   כאבי ברכיים בכריעה או בשהייה על הברכיים

   מיחושים בברך המחמירים בעת כריעה או שהייה על המפרק יצביעו בעיקר על נזק בחלק הקדמי של הברך. להלן גורמים אפשריים למיחושים בברכיים בעת כריעה או שהייה:

   דלקת פרקים ניוונית

   כאשר המיחושים בברך מופיעים במצב כריעה או בשהייה על הברכיים לאחר גיל 50 יש סבירות גבוהה שהגורם הנו דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) של המפרק הפטלו פמורל או של הברך.

   תסמונת מפרק פיקה ירך

   כאבי ברכיים בכריעה או בהישענות על הברכיים עלולים להיגרם בגלל תסמונת מפרק פיקה-ירך (Patellofemoral Syndrome). הפרעה זאת קרויה גם "ברך רצים" (Runners Knee), "כאב ברך קדמי" או "כאב פטלופמורלי". הכאבים במקרה הזה נובעים מנזק לסחוס המצוי במפרק שבין הפיקה לעצם הירך או מנזק לחלקים אנטומיים סמוכים כמו הרצועה הרטינקולארית.

   כונדרומלסיה פטלה

   כונדרומלסיה פטלה (Chondromalasia Patella) היא מחלה נוספת המרככת ופוגעת בסחוס התת פיקתי ויכולה לגרום למיחושים בברך בעת כריעה ו/או שהייה על הברכיים.

   חוסר יציבות של הפיקה

   חוסר יציבות של הפיקה (Patellar Instability) הגורמת לה לנוע תנועת יתר, לרוב לכיוון החיצוני, עלולה לגרום לדלקת ולתסמינים דומים לאלו של ברך רצים כולל מיחושים בעת כריעה ושהייה על הברכיים.

   דלקת בגיד הפיקה

   אפשרות נוספת להופעת מיחושים בעת כריעה או שהייה על הברכיים מספקת לנו דלקת בגיד הפיקה (Patellar Tendonitis). דלקת זו המתפתחת ברוב המקרים בנקודת החיבור של הגיד אל החלק התחתון של פיקה שכיחה בקרב ספורטאים אשר עיסוקם מצריך ניתורים וקרויה על כן גם "ברך קופצים" (Jumpers Knee).

   בורסיטיס בברך

   אמתחת דלוקה (בורסיטיס) בקדמת הברך עלולה להיות האחראית למיחושים בברך בעת כריעה או שהייה על הברכיים. שתי האמתחות שיכולות לגרום לכאבי ברכיים מסוג זה הן אמתחת "ברך עוזרת הבית" (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis).

   דלקת בשכבת השומן

   תסמונת דלקתית של כרית השומן (Fat Pad Syndrome) שממוקמת במפרק הברך בסמיכות לצד התחתון של הפיקה. דלקת זו יכולה להתפתח עקב פגיעה טראומטית או בגלל צביטה חוזרת ונשנית עקב עומסים. תסמונת זאת יכולה לגרום לכאבים בקדמת הברך.

   אוסגוד שלטר

   במידה ומדובר בבני נוער יש לבדוק גם אפשרות לאוסגוד שלטר (Osgood Schlatters) – דלקת המתפתחת מתחת לפיקת הברך בנקודת החיבור של גיד הפיקה עם זיז בעצם השוק.

   תסמונת סינדינג לרסן ג'והנסון

   תסמונת סינדינג לרסן ג'והנסון (Sinding–Larsen–Johansson syndrome) היא תסמונת דלקתית שבדומה לברך קופצים מתפתחת בנקודת החיבור של גיד הפיקה עם החלק התחתון של הפיקה. גם פתולוגיה זו מופיעה בקרב בני נוער בתקופת הגדילה.

   כאבי ברכיים לאחר ישיבה ממושכת

   כאב בברכיים בעקבות ישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות עשויים להצביע על תהליך דלקתי בברך. אחד המצבים השכיחים ביותר להופעת מכאובים במפרקים אלו לאחר ישיבה ממושכת לצורך צפייה בסרט או תאטרון (Movie theater sign). להלן גורמים אפשריים למכאובים המתפתחים בברך לאחר ישיבה ממושכת:

   דלקת פרקים ניוונית

   דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). כאשר הכאב בברכיים המתפתח מעל גיל 50 יש סבירות גבוהה שמדובר בהתפתחות דלקת פרקים ניוונית ובכלל זה דלקת פרקים ניוונית של המפרק הפטלו פמורל.

   תסמונת מפרק פיקה ירך

   כאב לאחר ישיבה ממשוכת עם ברכיים כפופות עלול להצביע על תסמונת מפרק פיקה ירך (Patellofemoral Syndrome). תסמונת שכיחה זאת קרויה גם "ברך רצים" (Runners Knee), "כאב ברך קדמי" או "כאב פטלופמורלי".

   כונדרומלסיה פטלה

   כונדרומלסיה פטלה (Chondromalacia Patella) היא מחלה נוספת המרככת ופוגעת בסחוס התת פיקתי ויכולה לגרום למכאובים בחזית הברכיים לאחר ישיבה ממושכת.

   חוסר יציבות של הפיקה

   חוסר יציבות של הפיקה (Patellar Instability) הגורמת לה לנוע תנועת יתר, לרוב לכיוון החיצוני, עלולה לגרום לדלקת ולתסמינים כולל כאבי ברכיים לאחר ישיבה ממושכת.

   דלקת בגיד הפיקה

   כאב בברכיים לאחר ישיבה ממושכת עלולים להיות תוצאה של דלקת בגיד הפיקה (Patellar Tendonitis). דלקת זו המתפתחת ברוב המקרים בנקודת החיבור של הגיד אל החלק התחתון של פיקה שכיחה בקרב ספורטאים אשר עיסוקם מצריך ניתורים וקרויה על כן גם "ברך קופצים" (Jumpers Knee).

   בורסיטיס בברך

   אמתחת דלוקה (בורסיטיס) בקדמת הברך עלולה להיות האחראית למיחושי ברכיים בעקבות ישיבה ממושכת. שתי האמתחות שיכולות לגרום למיחושים מסוג זה הן אמתחת "ברך עוזרת הבית" (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis).

   כאבי ברכיים בירידה במדרגות

   מכאובים במפרק הברך בעת ירידה במדרגות הן תלונה שכיחה. להלן הגורמים האפשריים לתופעה:

   דלקת פרקים ניוונית

   כאב בברכיים בירידה במדרגות לאחר גיל 50 עלול להצביע על דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). בעיקר מדובר על דלקת פרקים ניוונית של המפרק הפטלופמורלי.

   תסמונת מפרק פיקה ירך

   כאב בירידה במדרגות עלול להופיע בגלל תסמונת מפרק פיקה ירך (Patellofemoral Syndrome). תסמונת זאת קרויה גם "ברך רצים" (Runners Knee), "כאב ברך קדמי" או "כאב פטלופמורלי".

   כונדרומלסיה פטלה

   ירידה במדרגות עלולה לגרום כאב גם במקרה של כונדרומלסיה פטלה (Chondromalacia Patella). מדובר במחלה של הסחוס התת פיקתית.

   חוסר יציבות של הפיקה

   גורם נוסף לפגיעה בסחוס התת פיקתי נובע מחוסר יציבות של הפיקה (Patellar Instability). הדלקת הנגרמת בעקבות תנועת היתר של הפיקה עלולה לגרום לדלקת ולמיחושים בברכיים בעת ירידה במדרגות.

   דלקת בגיד הפיקה

   ירידה במדרגות יכולה לגרום למיחושים בברכיים גם כאשר קיימת פגיעה בגיד הפיקה (Patellar Tendonitis). פגיעה זו המתפתחת ברוב המקרים בנקודת החיבור של הגיד אל החלק התחתון של פיקה שכיחה בקרב ספורטאים אשר עיסוקם מצריך ניתורים וקרויה על כן גם "ברך קופצים" (Jumpers Knee).

   בורסיטיס בברך

   גם אמתחת דלוקה (בורסיטיס) בקדמת הברך עלולה להיות האחראית למיחושים בברכיים בעת ירידה במדרגות. דוגמאות לכך הן דלקת באמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis) או דלקת באמתחת רגל האווז (Pes Anserine Bursitis).

    מתיחה או קרע של רצועה בברך

   מתיחה או קרע של אחת מהרצועות בברך בעקבות תנועה "לא נכונה" או חבלה עלולה לגרום לכאב גם בעת ירידה במדרגות.

   קרע חלקי או מלא של מיניסקוס בברך

   קרע מיניסקוס חלקי או מלא, עקב ניוון, עומס חריג (כריעת ברך או סיבוב הברך) או עומס חוזר ונשנה יכול לגרום למיחושי ברכיים גם בעת ירידה במדרגות.

   כאבי ברכיים המתפתחים במהירות

   מיחושים בברך המתפתחים במהירות הם לרוב תוצאה של נזקים טראומטיים לברך. גורמים שכיחים למכאובי ברכיים המתפתחים במהירות ניתן לציין:

   קרע של רקמות בברך

   כאב בברך המתפתח במהירות עלול להצביע על מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של אחת מהרצועות בברך. לרוב הרצועות הצולבות או הרצועות התומכות משני צדי הברך. פציעות מעין אלו יכולות להתרחש בגלל:

   • נפילה או סיבוב לא זהיר של הברך
   • במהלך פעילות ספורט כגון סקי, משחקי כדור ועוד

   כאב כזה בברך עלול להיגרם גם בגלל קרע חלקי או קרע מלא של אחד משני המיניסקוסים המצויים בברך. גם פציעה זו היא תופעה שכיחה כפציעת ספורט.

   שבר גרמי בברך

   שבר של אחד מחלקי הברך ובכלל זה שבר של פיקת הברך תגרום למיחושים המתפתחים במהירות.

   כאבי ברכיים המתפתחים לאט

   כאבי ברכיים אחרי ריצה
   כאבי ברכיים אחרי ריצה

   רוב המכאובים בברכיים מתפתחים לאט. בתחילת הדרך ישנה רגישות קלה שאנו נוטים להתעלם ממנה בסברה שזה יעבור תוך מספר שעות או ימים. ברוב המקרים זה אכן עובר אבל לא תמיד. כאבים המתפתחים לאט מעידים על נזק כרוני מתמשך:

   דלקת פרקים ניוונית

   הגורם הראשון שיש לחשוד בקיומו הוא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). אם כאבי הברכיים שלכם התחילו בסמיכות גיל 50 סביר להניח שמדובר בהתפתחות של דלקת פרקים ניוונית.

   בורסיטיס בברך

   גם אמתחת דלוקה בברך (בורסיטיס בברך) עלולה להיות האחראית להתפתחות מיחושים אטית בברך. שתי האמתחות החשופות ביותר לדלקות ולהתפתחות כאבים בברכיים הן:

   • אמתחת "ברך עוזרת הבית" (Housemaid Knee) או אמתחת המצויה מתחת לעור ומעל הפיקה (Prepatellar Bursitis)
   • קרוי פס אנסרין בורסיטיס – בורסיטיס נוסף המצוי בחלק הפנימי מעט מתחת לקו של המפרק שעלול להיפגע ולגרום לכאבי ברכיים
   ציסטה על שם בייקר

   ציסטה על שם בייקר (Baker's Cyst) עלולה להתפתח בחלק האחורי של הברך ולגרום לכאב מקומי שיחמיר לאט. הציסטה ע"ש בייקר יכולה להתפתח בגלל פגיעה ברקמה הסינוביאלית או באמתחת של השריר החצי גידי.

   נזק מצטבר בגידים או רקמות אחרות בברך

   נזק מצטבר לאחד הגידים בברך או לרקמות אחרות כולל שקי בורסה, רצועות מיניסקוסים ועוד יכול להתחיל במיחוש מינורי ולטפס אט אט למצב של מכאובים קשים וחריפים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.