כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם

כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם? כאבים המתפתחים בברכיים היא תופעה שכיחה. הגורמים העיקריים לנזקים ולכאבים המתפתחים בברכיים הם השילוב של עומסי יתר, תהליכים ניווניים ופציעות. נזק לאחת הרקמות במפרק הברך יוביל להתפתחות דלקת ולכאבים. מגוון הרקמות בברכיים שיכולות להינזק כולל את העצמות עצמן, את הסחוסים המדפנים את המפרק, את הרצועות התומכות ומייצבות את מפרק הברך, את הגידים והשרירים שמניעים את מפרק הברך, את רקמות הבורסה שמונעות חיכוך בין הרקמות השונות בברך ועוד.

לפעמים אתם עלולים לחוש כאב בברכיים למרות שאין שום נזק בברך עצמה. מקורם של כאבים מסוג זה הוא נזק ברקמה מרוחקת והקרנת כאב לברך. בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם?

להלן גורמים שכיחים לכאבים בברכיים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי ברכיים מאחור מה גורם להם – פירוט

כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם – דלקות פרקים

דלקת פרקים ניוונית

מגוון רחב של דלקות פרקים עלול להיות הגורם לכאבי הברכיים שלכם. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). בגיל המבוגר פוגעת דלקת פרקים ניוונית כמעט בכולם. מחלת פרקים נפוצה זאת כוללת שחיקה של הסחוס, התפתחות זיזים תוך מפרקים ופגיעה תפקודית במפרק. תסמינים אפשריים נוספים כוללים: כאבי ברכיים, נפיחות בברכיים, נוקשות של הברכיים, מגבלת תנועה של הברכיים, אובדן הביטחון ביציבות הברך ובמצבים כרוניים גם עיוות של הברך.

דלקת פרקים אוטואימונית

דלקות מפרקים נוספות עלולות לתקוף את הברכיים שלכם בין הדלקות הללו נמנה דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis), מחלת רייטר (Reiter's Disease), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת פאג'ט (Paget's Disease) ועוד.

גאוט

עוד מחלת פרקים שעלולה לגרום לכאבי ברכיים היא גאוט (Gout) או שיגדון. גאוט היא מחלת פרקים מטבולית הנגרמת על רקע עלייה חדה ברמות של חומצת השתן בדם. חומצת שתן גבוה עלולה לגרום להרס רקמות בלתי הפיך במפרק ולכאבים חריפים ביותר.

כאבים ברכיים מאחור מה גורם להם? פגיעה ברקמות מפרק הברך

פגיעה ברצועות של הברך

כאבי ברכיים, נפיחות בברכיים וחוסר יציבות של הברך עלולים להעיד על מתיחה או אפילו קרע מלא או חלקי של הרצועות (Ligament Knee Sprains) התומכות בברך. הגורם לפציעה זאת הוא לרוב פציעת ספורט שבה נוצר סיבוב של הגוף והברך בעוד שכף הרגל נותרת נטועה. חוסר החלמה של הרצועות עלול להשאיר את הברך חסרת יציבות.

פגיעה במיניסקוס

כאב חד בברך, נפיחות, נוקשות ומגבלה של תנועה של הברך יכולים להתפתח בגלל קרע במיניסקוס (Meniscal Injuries). מיניסקוס הוא חומר סחוסי קשיח שתפקידו להפריד בין שני חלקי המפרק ולבלום את הזעזועים הנוצרים בו. בכול ברך ממוקמים שני מיניסקוסים פנימי וחיצוני.  קרע מיניסקוס יכול להתרחש בגלל פציעת ספורט, חבלה או בשלב מאוחר יותר בחיים בגלל תהליכים ניווניים. מנגנון קריעה אופייני כולל בו זמנית כיפוף וסיבוב של הברך ועלול לכלול גם קרע של הרצועות.

דלקת בגיד פיקת הברך

כאבים בברך יכולים להתפתח בגלל נזק בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל עצם השוק (Tibia) או לעתים קרובות יותר בנקודה החיבור שלה עם פיקת הברך. גיד הפיקה מהווה המשך של השריר הארבע ראשי. גם פציעה זאת של גיד הפיקה מתרחשת לרוב בגלל עומס יתר. פעילות ספורט אינטנסיבית הכוללת ריצה, כדור סל, כדור עף, ועוד וכרוכים בניתורים חוזרים ונשנים היא דוגמה לעומס שעלול לגרום לדלקת בגיד. דלקת בגיד הפיקה בנקודת החיבור שלה עם פיקת הברך נקראת גם "ברך של קופצים". התסמינים האופייניים כוללים: כאב מקומי שמחמיר בעת פעילות נמרצת ולעתים גם נפיחות מקומית.

אוסגוד שלטר

כאבי ברכיים בקרב בני נוער המחמירים במצב של עומס ומאמצים ולפעמים גם נפיחות מקומית ושינויים גרמיים מתחת לגיד של הארבע ראשי עלולים להעיד על תופעה הקרויה אוסגוד שלטר (Osgood-Schlatter disease). תופעה זאת בעלת שכיחות גבוהה בקרב בני נוער נגרמת כתוצאה מהתפתחות מהירה ומשיכה של הגיד של הארבע ראשי מלוח הגידול שבקדמת הברך ו/או כתוצאה מעומס יתר. כאבי אוסגוד שלטר מוגדרים לעתים גם כ"כאבי גדילה".

כאבים בקדמת הברך

לכאבים בקדמת הברך קוראים גם  "ברך רצים" (Runner's Knee), או  "תסמונת כאבי ברך קדמיים" (Anterior knee pain syndrome), "תסמונת כאבים מפרק הירך-פיקה" (Patellofemoral Pain Syndrome) ועוד. הכאבים בברכיים נגרמים בתסמונת זאת בגלל שחיקה של הסחוס המצוי מתחת לפיקה. תופעה זו יכולה להופיע בגיל צעיר בגלל עומס יתר ובגיל מאוחר יותר כתוצאה מעומס יתר ו/או הליכים ניווניים. התסמינים האופייניים כוללים כאבים בקדמת הברך שלעתים מושלכים אל החלק האחורי של הברך, הכאבים מחמירים בעת עלייה או ירידה במדרגות או לאחר ישיבה ממושכת כאשר הברכיים כפופות ב90 מעלות. לפעמים תופיע גם נפיחות.

פריקת פיקת הברך

סטייה ויציאה של פיקת הברך מהחריץ בעצם הירך שעמו היא יוצרת מפרק הוא הגורם לכאבים בברכיים בתסמונת זאת. יש לעתים שהכאבים הללו מושלכים אל החלק האחורי של ברך. מלבד כאבי ברכיים פריקה חוזרת של פיקת הברך ו/או לחלופין תפקוד לקוי של מפרק זה עלולים לגרום לשחיקת סחוסים, מגבלות תנועה ונזקים ניווניים מוקדמים.

ציסטה על שם "בייקר"

להצטברות נוזלים בחלק האחורי של הברך ולהתפתחות הכאבים בעקבות זאת אחראית תופעה קלינית הקרויה ציסטה ע"ש בייקר או  ציסטה פופליטאית (Popliteal cyst). היווצרות הציסטה בחלק האחורי של הברך עלול להעיד על בעיה  בחלקים הפנימיים של הברך כולל קרע במיניסקוס, דלקת פרקים, פגיעה ברצועות, דלקת בבורסה ועוד. התסמינים האופייניים לתופעה זאת כוללים כאב מקומי, נפיחות בחלק האחורי של הברך, נוקשות ומגבלות תנועה בברך.

נזק לרקמת הבורסה

כאב בברך עלול להיות תוצאה של התפתחות דלקת באחת מרקמות הבורסה (Bursitis) בברך. רקמת בורסה היא למעשה שק של נוזלים היוצר הפרדה בין סוגי רקמה שונים בגוף ומונע בכך חיכוך לא רצוי. דלקת בשק הבורסה היווצר כאשר נוצר לחץ ישיר על הבורסה או חיכוך חוזר ונשנה. כריעת ברך ממושכת עלולה למשל לגרום לגירוי הבורסה המצויה בקדמת הברך (Prepatellar bursitis). התסמינים האופייניים לתופעה קלינית זאת כוללים: כאב מקומי חד שמחמיר בכריעה ולפעמים גם נפיחות מקומית.

נמק באחת מעצמות הברך

 פגיעה באספקת הדם עלולה לגרום למוות של תאי עצם, לכאבים וגרוע יותר לשינויים מבניים. תופעה קלינית שעלולה לבצע את כול אלו קרויה נמק העצם בברך (Knee Avascular necrosis). תופעה זו יכולה להתרחש בגיל צעיר, בגין חבלה או מאוחר יותר, בקרב אלכוהוליסטים, משתמשים בסטרואידים או מסיבות לא ידועות. התסמינים האופייניים כוללים: כאבי ברכיים חריפים שמחמירים עם פעילות, קושי בהליכה ואפילו צליעה.

נזק לשביל הכסל והשוקה

נזק לגיד של שביל הכסל והשוקה והתפתחות תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome – ITBS) עלולים לגרום לכאבי ברכיים. בתסמונת זאת נוצר בעת כיפוף ויישור של הברך, חיכוך חוזר ונשנה של גיד שביל הכסל והשוקה עם הבליטה הגרמית (קונדייל) החיצונית המרוחקת של עצם הירך (Lateral femoral epicondyle).

נזקים גרמיים

כאבים בברכיים יכולים להופיע בגלל נזק גרמי לאחת מעצמות הברכיים. נזקים כאלו כוללים שברים של עצם הירך או עצמות הברך (Hip or Knee fractures), פריקה של מפרק הברך (Knee Dislocations) דלקת זיהומית באחת מעצמות הברך (Osteomyelitis and Septic Arthritis), גידול סרטני שפירי (Benign Bone Tumors) או גידול סרטני ממאיר (Malignant Bone Tumors) באחת מעצמות הברכיים ועוד.

כאבים ברכיים מאחור מה גורם להם? נזקים עצביים בעמוד השדרה

פגיעה בשורש עצב בעמוד השדרה

פגיעה בשורש עצב בעמוד השדרה המותני עלולה לגרום לגירוי דלקתי של העצב הזה ולחלק או לכול הסימנים ותסמינים הבאים: כאבי גב תחתון, כאבים בישבן, כאבי ירך, כאבי ברכיים וכאבים המושלכים לאורך הרגל. מלבד כאב החולה יתלונן גם על מגבלות תנועה מגבלות תפקודיות ועוד.

סיאטיקה

נזק לעצבי עמוד השדרה יכולים להתרחש בגלל בלט, בקע או פריצת דיסק (Herniated Disk) אשר גורם לגירוי של אחד או יותר משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי. גירוי של העצב הסיאטי עלול לגרום לסיאטיקה שכוללת בין היתר כאבים המושלכים לאורך הרגל כולל אל הברכיים.

כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם – נזק לעצבים פריפריים

נזק לאחד מהעצבים הפריפריים היוצאים מחוט השדרה ועושים דרכם מטה במורד הגוף נחשב שכיח.

מרלגיה פרסטטיקה

כאבי ברכיים עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב פריפרי הקרוי עצב פמורלי תחושתי צדדי (Lateral femoral cutaneous nerve) והתפתחות ,תסמונת הקרויה "מרלגיה פרסטטיקה" (Meralgia-paresthetica).

תסמונת שריר הפיריפורמיס

השריר האגסי (Piriformis Muscle) עלול לגרום ללחץ ולגירויים חוזרים ונשנים על העצב הסיאטי שנוצר ממספר סיבים הבוקעים מחוט השדרה המותני. לחץ וגירוי של העצב הסיאטי במהלך מסלולו דרך האגן ולפעמים אפילו דרך השריר האגסי בעצמו עלול להוביל להתפתחות סיאטיקה. סיאטיקה שנגרמת על ידי השריר האגסי נקראת תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). תסמינים אופייניים כוללים בין היתר כאבים היורדים במורד הרגל עד לקרסול ולכף הרגל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בלסת וכיצד למנען מהווים מידע חשוב לכולם. מפרקי הלסת פועלים

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בירך וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כלל האוכלוסייה ובעיקר

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות במרפק וכיצד למנען מהווים מידע חשוב עבור כולם ובעיקר עבור