כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם
כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם

כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם? כאבים המתפתחים בברכיים היא תופעה שכיחה. הגורמים העיקריים לנזקים ולכאבים המתפתחים בברכיים הם השילוב של עומסי יתר, תהליכים ניווניים ופציעות. נזק לאחת הרקמות במפרק הברך יוביל להתפתחות דלקת ולכאבים. מגוון הרקמות בברכיים שיכולות להינזק כולל את העצמות עצמן, את הסחוסים המדפנים את המפרק, את הרצועות התומכות ומייצבות את מפרק הברך, את הגידים והשרירים שמניעים את מפרק הברך, את רקמות הבורסה שמונעות חיכוך בין הרקמות השונות בברך ועוד. לפעמים אתם עלולים לחוש כאב בברכיים למרות שאין שום נזק בברך עצמה. מקורם של כאבים מסוג זה הוא נזק ברקמה מרוחקת והקרנת כאב לברך. בעמוד הזה נענה על השאלה: כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם?

להלן גורמים שכיחים לכאבים בברכיים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי ברכיים מאחור מה גורם להם – גורמים אפשריים

כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם? דלקות פרקים

דלקת פרקים ניוונית

מגוון רחב של דלקות פרקים עלול להיות הגורם לכאבי הברכיים שלכם. דלקת הפרקים השכיחה ביותר היא דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). בגיל המבוגר פוגעת דלקת פרקים ניוונית כמעט בכולם. מחלת פרקים נפוצה זאת כוללת שחיקה של הסחוס, התפתחות זיזים תוך מפרקיים ופגיעה תפקודית במפרק. תסמינים אפשריים נוספים כוללים: כאבי ברכיים, נפיחות בברכיים, נוקשות של הברכיים, מגבלת תנועה של הברכיים, אובדן הביטחון ביציבות הברך ובמצבים כרוניים גם עיוות של הברך.

דלקת פרקים אוטואימונית

דלקות מפרקים נוספות עלולות לתקוף את הברכיים שלכם בין הדלקות הללו נמנה דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic Arthritis), מחלת רייטר (Reiter’s Disease), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis), מחלת פאג’ט (Paget’s Disease) ועוד.

גאוט

עוד מחלת פרקים שעלולה לגרום לכאבי ברכיים היא גאוט (Gout) או שיגדון. גאוט היא מחלת פרקים מטבולית הנגרמת על רקע עלייה חדה ברמות של חומצת השתן בדם. חומצת שתן גבוה עלולה לגרום להרס רקמות בלתי הפיך במפרק ולכאבים חריפים ביותר.

כאבים ברכיים מאחור מה גורם להם? פגיעה ברקמות מפרק הברך

פגיעה ברצועות של הברך

כאבי ברכיים, נפיחות בברכיים וחוסר יציבות של הברך עלולים להעיד על מתיחה או אפילו קרע מלא או חלקי של הרצועות (Ligament Knee Sprains) התומכות בברך. הגורם לפציעה זאת הוא לרוב פציעת ספורט שבה נוצר סיבוב של הגוף והברך בעוד שכף הרגל נותרת נטועה. חוסר החלמה של הרצועות עלול להשאיר את הברך חסרת יציבות.

פגיעה במיניסקוס

כאב חד בברך, נפיחות, נוקשות ומגבלה של תנועה של הברך יכולים להתפתח בגלל קרע במיניסקוס (Meniscal Injuries). מיניסקוס הוא חומר סחוסי קשיח שתפקידו להפריד בין שני חלקי המפרק ולבלום את הזעזועים הנוצרים בו. בכול ברך ממוקמים שני מיניסקוסים פנימי וחיצוני.  קרע מיניסקוס יכול להתרחש בגלל פציעת ספורט, חבלה או בשלב מאוחר יותר בחיים בגלל תהליכים ניווניים. מנגנון קריעה אופייני כולל בו זמנית כיפוף וסיבוב של הברך ועלול לכלול גם קרע של הרצועות.

דלקת בגיד פיקת הברך

כאבים בברך יכולים להתפתח בגלל נזק בנקודת החיבור של גיד הפיקה אל עצם השוק (Tibia) או לעתים קרובות יותר בנקודה החיבור שלה עם פיקת הברך. גיד הפיקה מהווה המשך של השריר הארבע ראשי. גם פציעה זאת של גיד הפיקה מתרחשת לרוב בגלל עומס יתר. פעילות ספורט אינטנסיבית הכוללת ריצה, כדור סל, כדור עף, ועוד וכרוכים בניתורים חוזרים ונשנים היא דוגמא לעומס שעלול לגרום לדלקת בגיד. דלקת בגיד הפיקה בנקודת החיבור שלה עם פיקת הברך ניקראת גם “ברך של קופצים”. התסמינים האופייניים כוללים: כאב מקומי שמחמיר בעת פעילות נמרצת ולעתים גם נפיחות מקומית.

אוסגוד שלטר

כאבי ברכיים בקרב בני נוער המחמירים במצב של עומס ומאמצים ולפעמים גם נפיחות מקומית ושינויים גרמיים מתחת לגיד של הארבע ראשי עלולים להעיד על תופעה הקרויה אוסגוד שלטר (Osgood-Schlatter disease) . תופעה זאת בעלת שכיחות גבוהה בקרב בני נוער נגרמת כתוצאה מהתפתחות מהירה ומשיכה של הגיד של הארבע ראשי מלוח הגידול שבקדמת הברך ו/או כתוצאה מעומס יתר. כאבי אוסגוד שלטר מוגדרים לעתים גם כ”כאבי גדילה”.

כאבים בקדמת הברך

לכאבים בקדמת הברך קוראים גם  “ברך רצים” (Runner’s Knee),או  “תסמונת כאבי ברך קדמיים” (Anterior knee pain syndrome), “תסמונת כאבים מפרק הירך-פיקה” (Patellofemoral Pain Syndrome) ועוד. הכאבים בברכיים נגרמים בתסמונת זאת בגלל שחיקה של הסחוס המצוי מתחת לפיקה. תופעה זו יכולה להופיע בגיל צעיר בגלל עומס יתר ובגיל מאוחר יותר כתוצאה מעומס יתר ו/או הליכים ניווניים. התסמינים האופיניים כוללים כאבים בקדמת הברך שלעתים מושלכים אל החלק האחורי של הברך, הכאבים מחמירים בעת עלייה או ירידה במדרגות או לאחר ישיבה ממושכת כאשר הברכיים כפופות ב90 מעלות. לפעמים תופיע גם נפיחות.

פריקת פיקת הברך

סטייה ויציאה של פיקת הברך מהחריץ בעצם הירך שעמו היא יוצרת מפרק הוא הגורם לכאבים בברכיים בתסמונת זאת. יש לעתים שהכאבים הללו מושלכים אל החלק האחורי של ברך. מלבד כאבי ברכיים פריקה חוזרת של פיקת הברך ו/או לחילופין תפקוד לקוי של מפרק זה עלולים לגרום לשחיקת סחוסים, מגבלות תנועה ונזקים ניווניים מוקדמים.

ציסטה על שם “בייקר”

להצטברות נוזלים בחלק האחורי של הברך ולהתפתחות הכאבים בעקבות זאת אחראית תופעה קלינית הקרויה ציסטה ע”ש בייקר או  ציסטה פופליטאית (Popliteal cyst). היווצרות הציסטה בחלק האחורי של הברך עלול להעיד על בעיה  בחלקים הפנימיים של הברך כולל קרע במיניסקוס, דלקת פרקים, פגיעה ברצועות, דלקת בבורסה ועוד. התסמינים האופייניים לתופעה זאת כוללים כאב מקומי, נפיחות בחלק האחורי של הברך, נוקשות ומגבלות תנועה בברך.

נזק לרקמת הבורסה

כאב בברך עלול להיות תוצאה של התפתחות דלקת באחת מרקמות הבורסה (Bursitis) בברך. רקמת בורסה היא למעשה שק של נוזלים היוצר הפרדה בין סוגי רקמה שונים בגוף ומונע בכך חיכוך לא רצוי. דלקת בשק הבורסה היווצר כאשר נוצר לחץ ישיר על הבורסה או חיכוך חוזר ונשנה. כריעת ברך ממושכת עלולה למשל לגרום לגירוי הבורסה המצויה בקדמת הברך (Prepatellar bursitis). התסמינים האופייניים לתופעה קלינית זאת כוללים: כאב מקומי חד שמחמיר בכריעה ולפעמים גם נפיחות מקומית.

נמק באחת מעצמות הברך

 פגיעה באספקת הדם עלולה לגרום למוות של תאי עצם, לכאבים וגרוע יותר לשינויים מבניים. תופעה קלינית שעלולה לבצע את כול אלו קרויה נמק העצם בברך (Knee Avascular necrosis). תופעה זו יכולה להתרחש בגיל צעיר, בגין חבלה או מאוחר יותר, בקרב אלכוהוליסטים, משתמשים בסטרואידים או מסיבות לא ידועות. התסמינים האופייניים כוללים: כאבי ברכיים חריפים שמחמירים עם פעילות, קושי בהליכה ואפילו צליעה.

נזק לשביל הכסל והשוקה

נזק לגיד של שביל הכסל והשוקה והתפתחות תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome – ITBS) עלולים לגרום לכאבי ברכיים. בתסמונת זאת נוצר בעת כיפוף ויישור של הברך, חיכוך חוזר ונשנה של גיד שביל הכסל והשוקה עם הבליטה הגרמית (קונדייל) החיצונית המרוחקת של עצם הירך (Lateral femoral epicondyle).

נזקים גרמיים

כאבים בברכיים יכולים להופיע בגלל נזק גרמי לאחת מעצמות הברכיים. נזקים כאלו כוללים שברים של עצם הירך או עצמות הברך (Hip or Knee fractures), פריקה של מפרק הברך (Knee Dislocations) דלקת זיהומית באחת מעצמות הברך (Osteomyelitis and Septic Arthritis), גידול סרטני שפירי (Benign Bone Tumors) או גידול סרטני ממאיר (Malignant Bone Tumors) באחת מעצמות הברכיים ועוד.

כאבים ברכיים מאחור מה גורם להם? נזקים עצביים בעמוד השדרה

פגיעה בשורש עצב בעמוד השדרה

פגיעה בשורש עצב בעמוד השדרה המותני עלולה לגרום לגירוי דלקתי של העצב הזה ולחלק או לכול הסימנים ותסמינים הבאים: כאבי גב תחתון, כאבים בישבן, כאבי ירך כאבי ברכיים וכאבים המושלכים לאורך הרגל. מלבד כאב החולה יתלונן גם על מגבלות תנועה מגבלות תפקודיות ועוד.

סיאטיקה

נזק לעצבי עמוד השדרה יכולים להתרחש בגלל בלט, בקע או פריצת דיסק (Herniated Disk) אשר גורם לגירוי של אחד או יותר משורשי העצבים המרכיבים את העצב הסיאטי. גירוי של העצב הסיאטי עלול לגרום לסיאטיקה שכוללת בין היתר כאבים המושלכים לאורך הרגל כולל אל הברכיים.

כאבי ברכיים מאחור מה גורם להם? נזק לעצבים פריפריים

נזק לאחד מהעצבים הפריפריים היוצאים מחוט השדרה ועושים דרכם מטה במורד הגוףנחשב שכיח.

מרלגיה פרסטטיקה

כאבי ברכיים עלולים להופיע גם בגלל נזק לעצב פריפרי הקרוי עצב פמוראלי תחושתי צדדי (Lateral femoral cutaneous nerve) והתפתחות ,תסמונת הקרויה “מרלגיה פרסטטיקה” (Meralgia-paresthetica).

תסמונת שריר הפיריפורמיס

השריר האגסי (Piriformis Muscle) עלול לגרום ללחץ ולגירויים חוזרים ונשנים על העצב הסיאטי שנוצר ממספר סיבים הבוקעים מחוט השדרה המותני. לחץ וגירוי של העצב הסיאטי במהלך מסלולו דרך האגן ולפעמים אפילו דרך השריר האגסי בעצמו עלול להוביל להתפתחות סיאטיקה. סיאטיקה שנגרמת על ידי השריר האגסי נקראת תסמונת שריר הפיריפורמיס (Piriformis Muscle Syndrome). תסמינים אופייניים כוללים בין היתר כאבים היורדים במורד הרגל עד לקרסול ולכף הרגל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ברכיים במדרגות

  כאב בברכיים במדרגות? יתכן שהמקור לסימנים והתסמינים במפרקים היא הפרעה שכיחה הפוגעת ברוב האוכלוסייה המבוגרת הקרויה דלקת פרקים ניוונית. כאב…

 • כאבי ברכיים בעלייה או ירידה במדרגות

  כאבי ברכיים במדרגות הם עניין שכיח. הגורם הוא לרוב דלקת פרקים ניוונית. מחלה זו פוגעת בעיקר במפרקים נושאי משקל ובמפרקים…

 • ספורט יכול לשכך כאבי ברכיים

  ספורט לשיכוך כאבי ברכיים היא אסטרטגיה חכמה. מתברר שאחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם כאב כרוני בברכיים הנובע מדלקת פרקים ניוונית…

 • כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג

  כאבי ברכיים משפיעים על בן הזוג! המחקר המסוקר כאן עקב אחר מצב הרוח ואיכות השינה של בני זוג במצב שבו…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • כאבי ברכיים חכו עם הניתוח

  כאבי ברכיים? חכו עם הניתוח! קרע מיניסקוס היא תופעה שכיחה המתרחשת בגלל בלאי, פציעות ספורט ועוד. ארטרוסקופיה הוא ניתוח שכיח…

 • כאבי ברכיים טאי צ'י יכול לעזור

  טאי צ'י לכאבי ברכיים? מתברר שזה עוזר. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת הפוגעת ברוב בני האדם. פעילות גופנית ובכלל זה…

 • כאבי ברכיים הרזיה עשויה להועיל

  כאבי ברכיים? הרזיה מועילה! הרזיה לטיפול בכאבי ברכיים היא אסטרטגיה נבונה. גם פעילות גופנית וגם ירידה במשקל כול אחד בנפרד…

 • כאבי ברכיים שכיח יותר בקרב נשים

  כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות…

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן