כאבים בצוואר אבחון

כאבים בצוואר אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בצוואר – אבחון ובמידת הצורך גם טיפול מתאים הם מה שדרוש למניעת נזקים וכאבים כרוניים. כול אדם נמצא בסיכון להתפתחות כאבים בצוואר. פגיעה בכול אחת מהרקמות בעמוד השדרה הצווארי עלולה להיות האחראית לכך. לרוב, מדובר בתסמין זמני המופיע בגלל נזק שרירי קל, לעיתים הגורם משמעותי יותר. נזקים אפשריים בצוואר כוללים מתיחת שריר, טורטיקוליס, שחיקת סחוס במפרקים הפצטלים בצוואר, פריצת דיסק צווארית, היצרות של תעלת השדרה ועוד ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  המנגנון העיקרי להתפתחות נזק וכאב באזור הצוואר הם עומסי יתר חוזרניים ושימוש לקוי. גם נזקי חבלה או מחלות שונות עלולות להוות גורם לסימנים ולתסמינים שאתם חשים בצוואר. בכול מקרה של כאבים בצוואר אבחון מהיר ומדויק של הגורם לכאבים הללו ובמידת הצורך טיפול יעיל הם שנדרשים כעת.

  {loadposition inside-page}

  כאבים בצוואר אבחון – רקע

  ברוב המקרים הכאבים בצוואר נגרמים מנזקים שוליים וצפויים לחלוף תוך ימים ספורים גם ללא טיפול, אבל לפעמים כאבים אלו עלולים להיות ביטוי לבעיה חמורה יותר ואף מסכנת חיים. התסמין העיקרי המתפתח על רקע נזק צווארי הוא כאב. לעתים התלוו לכאב בצוואר סימנים ותסמינים נוספים ובכלל זה כאבים בלסת, כאבים המושלכים במורד היד או השכמה, תחושה של צוואר תפוס, נוקשות, מגבלות תנועה, נימול ו/או חולשה בגפיים העליונות ועוד.

  כאשר הנזק הוא מינורי הכאב יכול להופיע רק מספר ימים לאחר התפתחות הנזק וזאת בגלל תגובה דלקתית אטית. מסיבה זאת, כאבים שמופיעים מיד לאחר התאונה עלולים להעיד על נזקים משמעותיים יותר. כאבי צוואר הם לרוב קלים וחולפים מעצמם ורק בקרב מיעוט יהפכו למטרד קשה וכרוני הזקוק לטיפול והכוונה. הזנחה ו/או התעלמות מכאבים בצוואר עלולים לגרום להתפתחות כאבים כרוניים ומוגבלות תנועתית ותפקודית מתמשכת. הטיפול בבעיות צוואר כרוניות הוא מאתגר וממושך יותר. אך טרם נדון בטיפול יש לאבחן את מקור הכאב בצוואר.

  שלבי האבחון של כאב צווארי

  התהליך אבחוני של כאבי צוואר מתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית של החולה ושל משפחתו, עובד לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך כולל שימוש בהדמיה ובבדיקות מעבדה. רק כאשר יש ספק לגבי האבחון או יש צורך לשלול פתולוגיה כזאת או אחרת נפנה לבדיקות מתקדמות ולאמצעי הדמיה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היסטוריה רפואית

   כאבים בצוואר אבחון
   כאבים בצוואר אבחון

   חולה עם כאבי צוואר חריפים חייב להיבדק באופן מקצועי על ידי איש מקצוע כגון כירופרקט. התהליך האבחוני מתחיל באמצעות למידה של ההיסטוריה הרפואית של החולה והרקע הבריאותי המשפחתי. בעבר או הווה של מחלות ופציעות. נלמד על עיסוקיו ותחביביו של החולה וכן על הפעילות הספורטיבית של וננסה להבין האם יש קשר בין כאביו לבין עיסוקיו. בשלב הזה נלמד האם לכאבי הצוואר של החולה יש רקע ראומטי, רקע טראומטי, רקע של בעיות מולדות או קיומן של מחלות מערכתיות.

   נלמד מה המיקום המדויק של הכאב, מתי החל הכאב וכיצד החל, מה סוג הכאב (שורף, לופת, פועם…), מה משפיע על חומרת הכאב (תנועות, מנחים, שינה…) ועוד. נלמד האם מלבד הכאבים בצוואר החולה סובל מסימנים ותסמינים נוספים (כאבים בידיים, נימול או הירדמות של הידיים…). לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית.

   בדיקה גופנית

   במהלך הבדיקה הגופנית נעשה כול מאמץ לשחזר את הכאבים שעליהם אתם מתלוננים ובכך נזהה את הרקמה הפגועה ונאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על עמוד השדרה הצווארי בניסיון לאתר ליקויים במנח הצווארי, בליטה, נפיחות, צלקת, אדמומיות או כול תופעה לא נורמלית אחרת. לאחר התצפית נמשש את החלקים הגרמיים ואת הרקמות הרכות בצוואר. נמשיך במישוש תוך כדי תנועה (Motion Palpation) של כול אחת מחוליות הצוואר. ננסה לאתר חוליות שתנועתן לא תקינה. נבדוק את טווחי התנועה הפסיביים והאקטיביים של הצוואר, נבדוק את כוחם של השרירים בצוואר ועל הסימטריות בכוח בין שני הצדדים. נערוך בדיקות אורתופדיות שמטרתן בין היתר לאתר לחץ על שורש עצב צווארי ונערוך בדיקות נוירולוגיות.

   בדיקות מתקדמות

   בשלב הזה של המפגש עם החולה סביר שיש לנו את היכולת לקבוע במידה רבה של ביטחון את האבחנה של הבעיה. בכול מקרה של ספק נפנה את החולה לצורך ביצוע המשך בדיקות, כולל בדיקות הדמיה כגון צילומי רנטגן לזיהוי שינויים ניווניים, CT לזיהוי פתולוגיות בחוליות ובתעלת עמוד השדרה ו/או MRI לזיהוי פתולוגיות ברקמה רכה כמו שרירים, דיסקים בין חולייתיים, עצבים וחוט השדרה, EMG על מנת לזהות פגיעה בהולכה העצבית. במידת הצורך נפנה לבדיקות מעבדה כולל בדיקות דם ושתן. נפנה לביצוע בדיקות מתקדמות גם את אותם מקרים שבהם קבענו אבחנה והטיפול על פי אותה אבחנה לא צלח.

   דגלים אדומים

   במהלך המפגש עם החולה ננסה לאתר בהיסטוריה הרפואית, בבדיקה הגופנית ובתוצאות הבדיקות המתקדמות נוכחות של סימנים ותסמינים המעלים את האפשרות שהגורם לכאבים בצוואר אינו מכני. סימנים ותסמינים אלו כוללים הופעת הכאבים בצוואר לראשונה לפני גיל 20 או אחרי גיל 55, אובדן שליטה על הסוגרים, חום, חוסר נוירולוגי מתפתח, אובדן שליטה על הגפיים, אובדן משקל בלתי מוסבר, שימוש ממושך בסטרואידים, רקע טראומתי, היסטוריה של סרטן, סימנים ותסמינים שעלולים להצביע על פגיעה בזרימת הדל למוח כמו תנועות צוואר הגורמות לאובדן הכרה, נפילה פתאומית, ראייה כפולה ועוד, תסמינים וסימנים נוירולוגיים המעידים על פגיעה בנירונים מוטוריים עליונים (UMN – Upper Motor Neuron).

   מיוטום (Myotome) היא קבוצת שרירים המקבלת את העצבוב שלה משורש עצב מוטורי בודד. דרמטום (Dermatome) היא גזרת עור המקבלת את העצבוב שלה משורש עצב סנסורי בודד. חולשת שרירים או הפרעת תחושתית המעידה על פגיעה במספר מיוטומים ו/או במספר דרמטומים מהווה פגיעה נרחבת המחייבת בירור מעמיק. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי יסודי.

   דגלים צהובים

   נחפש גם רמזים על קיום סימנים ותסמינים הנוסעים ממצב נפשי ירוד ו/או דיכאון. סימנים ותסמינים מסוג זה המוגדרים כדגלים צהובים יכולים לנבוע ממחלות נפש, בבעיות כלכליות, בעיות חברתיות, בעיות בתוך המשפחה כגון גירושין, מוות במשפה ומחלה במשפחה. קיומם של סימנים ותסמינים אלו עלול לציין האטה ואף בלימה של בקצב ההחלמה של החולה.

   אבחנה מבדלת של כאבים בצוואר

   גורמים מכניים

   כאבים בצוואר אבחון
   כאבים בצוואר אבחון

   כאבים בצוואר יכולים להתפתח כתוצאה מקרע או מתיחה של רקמות רכות בצוואר (Acute Neck strain or sprain) כמו שרירים, רצועות או גידים. נזקים אלו יכולים להתפתח בעקבות ליקויים ארגונומיים או בגלל יציבה לקויה או לחלופין על רקע טראומטי כמו בתסמונת צליפת שוט. התסמינים במקרה הזה יוגבלו לאזור הצוואר והשכמות ללא תסמינים תחושתיים וחסרים נוירולוגיים.

   אבחון של גורמים מכניים

   צילום רנטגן עשוי להצביע על שינויים ניווניים. נזקים מכניים אחרים שיכולים להתפתח באותם אופנים כוללים נזקים לדיסקים הבין חולייתיים (בלט דיסק, בקע דיסק פריצת דיסק) ולחץ על חוט השדרה או שעל שורשי העצבים שבוקעים מימנו. התסמינים במקרה הזה יכללו הפרעות תחושתיות, הקרנות כאב במורד הגפיים וחסרים נוירולוגיים נוספים. שימוש באמצעי הדמיה כמו CT או MRI עשויים להצביע על הדיסק האשם.

   מחלות והפרעות בריאותיות

   כאבים בצוואר עלולים להתפתח גם בגלל מחלות שונות כולל גידול סרטני, דלקת זיהומית, פיברומיאלגיה, דלקות פרקים ועוד.

   גידול סרטני

   במידה והגורם לכאבים בצוואר הוא גידול סרטני התלוו לכאבים בצוואר גם תסמינים נוספים המעידים בעיה מערכתית כגון, תחושת חולי כללית, אובדן משקל וכאבים חריפים הממוקמים על חולית צוואר מסוימת. בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה כמו CT או MRI ו/או מיפוי עצמות עשויים לעזור לנו לאתר את הגידול הסרטני.

   דלקת זיהומית

   לכאבים בצוואר שנגרמים מדלקת זיהומית יתלוו תסמינים וסימנים נוספים כגון חום, הזעות לילה ובלוטות לימפה נפוחות. בדיקות מעבדה ושימוש באמצעי הדמיה כמו CT או MRI ו/או מיפוי עצמות עשויים לעזור לנו לאתר את מקור הזיהום.

   פיברומיאלגיה

   לכאבים בצוואר שנגרמים במסגרת תסמונת הכאב פיברומיאלגיה התלוו כאבים ורגישות במקומות רבים נוספים בגוף. בדיקות מעבדה או שימוש באמצעי הדמיה לא יאתרו ממצאים פתולוגיים רלוונטיים.

   דלקת פרקים שגרונית

   כאבים בצוואר על רקע של דלקת פרקים כמו דלקת פרקים שגרונית התלוו עוד תסמינים וסימנים רבים ובכללם עייפות, חום, הזעות ואובדן משקל המעידים על תופעה מערכתית. תסמינים נוספים יכללו דלקת פרקים סימטרית בעיקר בפרקים הקטנים של אצבעות הידיים והרגליים ותסמינים המעידים על מעורבות של אברי גוף אחרים כגון פריחות על העור פגיעה בעיניים, פגיעות בלב, פגיעות בריאות ועוד. בדיקות מעבדה (גורם שגרוני, שקיעת דם) ואמצעי הדמיה יצביעו על השינויים במפרקים. לכאבים בצוואר על רקע של דלקת פרקים שגרונית עלולה להתלוות גם פגיעה ביציבות של חוליות הצוואר.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,