שיקום מהו ומה מטרותיו

שיקום מהו ולמה זה חשוב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שיקום מהו ומה מטרותיו? שיקום היכולות של מפרק, שריר או גיד פצוע המתבצע באופן מתאים למצב הפציעה ולחומרת הפציעה הוא המפתח לחזרה בטוחה לאורח חיים פעיל. ללא שיקום ראוי המפרק שנפצע לא יוכל לתפקד באופן אופטימלי והיוותר נטול הגנה מפני פציעות חוזרות. אמנם נכון, בכול הנוגע לפציעות ופגיעות במערכות עצב, שריר ושלד, עדיף תמיד למנוע מאשר לטפל ולשקם אותם. עוד חשוב לציין שכדי למנוע פציעות אנו צריכים להבין מדוע הן מתרחשות. הבנת מנגנון הפציעה הוא על כן מרכיב חשוב בתהליך המניעה של הפציעה ובמידת הצורך גם באבחון שלה.

יחד עם זאת במידה ונפצעתם על תקלו ראש בחשיבות של הטיפול היסודי והשיקום של הפציעה. מדובר בשלב קריטי בניהול של הפציעה. ללא שיקום אתם מעלים את הסיכון לפציעות חוזרניות. במאמר הנוכחי "שיקום מהו ומה מטרותיו" נפרט מעט על השיקום ועל המטרות שאנו מציבים בהליך חשוב זה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןשיקום מהו ומה מטרותיו – רקע

שיקום מהו ולמה זה חשוב
שיקום מהו ולמה זה חשוב

על מנת למנוע פציעות ספורט הגוף שלנו צריך להיות חזק, גמיש ומאוזן. בעיקר נכון הדבר לאותו אזור אנטומי או מפרק שנושא במרב העומס האופייני לספורט שאתה עוסק. הרוב המכריע של נזקי וכאבי הגוף שאינם טראומטיים, אלא נובעים מעומס יתר ונזק מצטבר נגרמים בגין חולשה וחוסר איזון שרירי ו/או שינויים ניווניים מוקדמים. השינויים אלו גורמים לפגיעה ביכולת של המפרקים או החוליות לשמר התנהגות ביו מכנית אופטימלית תחת מעמס פיזי. התנהגות ביו מכנית תקינה נמדדת ביכולתו של המפרק לשמור על שלמות המבנה והמיקום התקין של המפרקים ו/או החוליות בכול מצב ולמנוע מצב של עומס יתר נקודתי.

התנהגות מכנית לקויה של הפרקים או החוליות הוא תהליך פתולוגי קליני היכול לגרום לשינויים לא רצויים במיקום ובתנועת החוליות או הפרקים ולגרום לנזקים חדים או מצטברים. כך למשל חוליה בגב התחתון שמאבדת, תחת עומס, את אופן תנועתה האידאלי, עלולה לגרום נזק לחוליה עצמה, לרקמות הרכות הסובבות אותה ולגרום לנזקים לדיסק הבין חולייתי ובכלל זה פריצת דיסק. חוסר איזון בין קבוצות השרירים השונות הפועלים על המפרק עלולים לייצר תנועת כתף (זריקת כדור למשל) או תנועת רגל (ריצה למשל) שאינם אופטימליות ולגרום נזקים מקומיים כולל כאבי כתפיים במקרה הראשון ולקרע בשרירי המיתר במקרה השני.

חוסר יציבות של המפרקים סיבה לשיקום

שלושת הסיבות העיקריות לחוסר יציבות קלינית הנן:

חוסר יציבות בגלל פגיעה ברקמות הפסיביות

רקמות אלו כוללות את העצמות, את חוליות עמוד השדרה, את הדיסקים הבין חולייתיים, את הרצועות שתומכות בפרקים ופרקי השטחה. תפקידן של הרקמות הפסיביות הוא לייצב את המפרק או את החוליה בסופו של טווח התנועה בלבד ובכך למנוע תנועה לא תקינה ונזקים.

חוסר יציבות בגין פגיעה ברקמות הדינמיות

שיקום מהו ומה הן מטרותיו
שיקום מהו ומה הן מטרותיו

רקמות אלו כוללות את השרירים ואת הגידים. תפקידן של הרקמות הדינמיות הוא לייצב את המפרקים או החוליות כאשר אנו מצויים במצבים דינמיים או במצבים נייחים ובכך למנוע תנועות לא תקינות ונזקים.

חוסר יציבות בגין פגיעה במערכת השליטה והפיקוח

מערכת השליטה והפיקוח כוללים את מערכת העצבים המרכזית ומערכת העצבים הפריפרית. תפקידן שלמערכות אלו הוא לפקח על הייצוב של הפרקים או החוליות ובכך למנוע ביצוע תנועות לקויות ונזקים לרקמות השונות.

שיקום כתף ומרפק

מחקרים העוסקים בפציעות ספורט מצאו שחולשה של השרירים המסובבים את מפרק הכתף מנבאים באופן מדויק למדי פציעות כתף במהלך שחייה תחרותית. בנוסף נמצא במחקרים אלו שתרגילים איזו קינטיים להגברת החוזק של שרירים הללו הורידו את תכיפות הפציעות בקרב שחיינים תחרותיים (American Journal of Sports Medicine, vol. 8, pp. 151-158, 1980).

בקרב טניסאים מפרק המרפק נושא במרב העומס ועל קבוצות השרירים המניעים את המרפק להיות חזקים, גמישים ומאוזנים. לעתים קרובות, קבוצת השרירים המותחת של כף היד חלשה יותר מהקבוצה הנגדית – המכופפת. חוסר איזון זה חושף את הטניסאי לפציעה טורדנית הנקראת "מרפק טניס". על מנת למנוע פציעות חוזרות ונשנות של המרפק חייב הטניסאי לחזק את השרירים המותחים את כף היד ולהשיב את האיזון לעבודת כף היד.

שיקום למה זה חשוב?

שיפור חוסר היציבות של הפרקים או של חוליות עמוד שדרה היו חלק חיוני מהטיפול והשיקום הכירופרקטי של מערכות עצב-שריר-שלד וראוי שיינתן לכל נפגע. שיקום משנה את המצב הבסיסי של החולה, מייצב את המפרק הפגוע ומאפשר לו לחזור ולהיות פעיל. פציעות ספורט של רקמות רכות ובכללן שרירים, גידים, רצועות וכיוצא בזה מטופלות ומשוקמות תוך שימת דגשים על איחוי טוב של הרקמה שיפור הבקרה העצבית של הרקמה ויכולת עמידה בעומסים סטטיים ועומסים דינמיים. ללא השיקום של הרקמות שנפצעו הבעיה עמה אנו מתמודדים עלולה לחזור מיד עם העומס הראשוני.

השיקום כולל מספר רב של מרכיבים. פעילות גופנית הדרגתית מהווה מרכיב חשוב בתהליך הזה והנה גורם חיוני לחזרתו של האדם שנפגע במערכת עצב-שריר-שלד לאורח חיים פעיל וללא כאבים. הנעת המפרק הפגוע באופן נכון ללא התנגדות תחילה ומאוחר יותר עם התנגדות הולכת וגדלה, משפרת את תנועתו ומפחיתה את הכאב. מרכיבים נוספים יהיו טיפולים חשמליים להורדת הדלקת והכאב, אימוני שיווי משקל ושיפור של המערכת הפרופריוצפטית.

מה הן מטרות השיקום

חלק מפציעות הספורט מחיבות אבחון מדויק, טיפול וניהול זריז וקפדני של הפציעה על מנת לעצור את הנזק ולמנוע כרוניות של הפציעה. בשלבים הראשונים של הפציעה הטיפולים יהיו פסיביים יותר ויוקדשו להורדת הדלקת על ידי אמצעים להפחתת דלקות כגון לייזר, אולטרה סאונד ומכשיר המייצר גלי הלם ועוד. בשלבים הבאים יחלו הטיפולים לשאת אופי דינמי ואקטיבי יותר ולכלול פעילות ברמות קושי גדלות והולכות של המטופל. המטרות של שיקום כוללות:

הפחתה של הכאב

התלונה העיקרית בדרך כלל היא כאב. את הכאב אנו מורידים באמצעות שימוש וקומפרסים קרים או חמים ומכשירים רפואיים להורדת דלקות ובכללם מכשיר לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר המייצר גלי הלם ועוד.

החזרת טווח תנועה

אובדן טווח תנועה הוא תוצר כמעט וודאי של פציעה. על מנת להשיב את טווח התנועה נערוך מוביליזציות פסיביות תחילה ולאחר מכן הנעות אקטיביות של המפרקים הפצועים.

החזרת האיזון לשרירים ולמפרקים (כוח, סבולת, גמישות)

שיקום מהו ולמה זה חשוב
שיקום מהו ולמה זה חשוב

חוסר איזון שרירי יכול להיות התוצאה של הפציעה אך יכול גם להיות הגורם לה. להחזרת האיזון השרירי נשתמש בתרגילים שונים ובכללם תרגילים איזומטריים (Isometric exercise): בתרגילי כוח איזומטריים אנו מכווצים את השרירים כיווץ סטטי על ידי הפעלת כוח כנגד חפץ נייח. תרגילים אלה מצוינים במצב של פציעה והליך שיקום שבו תנועת מפרקים מייצרת כאב. תרגילים איזומטריים מחזקים את השרירים בעיקר בזווית הביצוע של התרגילים ומונעים ניוון. ניתן לעלות את רמת הקושי באופן פרוגרסיבי.

תרגילים איזו קינטיים (Isokinetic exercise): תרגילי כוח איזו קינטיים מבוצעים באמצעות מכשירי כוח המאפשרים ביצוע תרגילי כוח עם התנגדות משתנה ומהירות תנועה זהה והם טובים במיוחד לביצוע תרגילים לפיתוח חוזק דינמי בהם האיבר הפצוע נדרש לכיווץ מהיר. תרגילים איזו טוניים (Isotonic exercise): בתרגילי כוח איזו טוניים הטונוס של השרירים נותר קבוע בעוד אורך השריר מתקצר. נועד לחזק את השרירים ולשפר טווח תנועה של הפרק הפגוע.

החזרת תחושת המיקום לשרירים ולמפרקים שנפגעו

כול פגיעה במפרק תהיה כרוכה גם בפגיעה בשליטה ובתיאום העצבי של מערכת העצבים המרכזית. חלק חשוב מתהליך שיקום הוא חידוש הקשר הנוירומוטורי של מערכת העצבים עם האיבר שנפגע.

שיפור שיווי משקל

שיווי המשקל של המטופל עלול היה להיפגע בגלל הפציעה או להיות אחד הגורמים לפציעה. אנו נשתמש בתרגילים לשיפור שיווי משקל. שיווי משקל הוא חלק חשוב מהליך שיקום.

עיקרון הפעילות החלופית

על פי העיקרון הזה (עיקרון ע"ש אריק שרון) פעילות חלופית או מנוחה אקטיבית הוא מפתח חשוב בשיקומו של ספורטאי או של כל אדם פגוע פיזית. תמיד להוסיף ולהתאמן! לא להרפות! החולה אינו נשלח יותר לנוח בביתו עד שהכאב יחלוף. המנוחה ניתנת במידת הצורך לאיבר הנפגע בלבד.

אריק שרון: פוליטיקה היא גלגל ענק שמעלה ומוריד אותך העיקר, לא להרפות מהגלגל.

חזרה לפעילות
חזרה לפעילות

ספורטאים הישגיים ובמידת האפשר כל חולה או נפגע במערכות של עצב שריר ושלד חייבים להמשיך ולהתאמן למרות הפציעה. זה תורם מבחינה פיזית ומנטלית להחלמה מהירה. לשם כך עליהם לקבל חלופות לפעילותם הרגילה. אימונים גופניים חלופיים מאפשרים חזרה מהירה יותר של הספורטאי המשוקם לפעילות הגופנית המקורית ולתחרויות שכן אין צורך לבנות את כל מרכיבי הכושר הגופני מחדש. במהלך תקופת שיקומו יכול החולה לשמר סיבולת לב ריאה באופן שאינו מציק לפציעה ולחזק אזורים אחרים בגופו הזקוקים לכך. כך למשל שחיין שפצע את כתפו יטופל בכתפו ובנוסף גם יופנה לפעילות אירובית חלופית כגון הליכה או ריצה ולחיזוק רגליו בחדר כושר.

חזרה מהירה לפעילות גופנית

  • שמירה על כושר לאורך כל השנה
  •  פציעות מאובחנות ומטופלות ללא עיכוב
  •  נפצעת? השתתף בתכנית שיקום
  •  הקפד על ביצוע ההנחיות הניתנות לך
  • תהיה סבלני לגבי מועד חזרתך לפעילות מלאה
  •  שמור על כושר גופני טוב גם בעודך פצוע
  •  שמור על גישה חיובית

 "איני פוחד מייסורי מחלה, אלא מהפינוק שלאחר המחלה"

רבי מנחם מנדל מקוצק (1787 – 1859)

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים