מתיחות שרירים איך נכון לבצע אותן
מתיחות שרירים איך נכון לבצע אותן

מתיחות שרירים איך נכון לבצע אותן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מתיחות שרירים איך נכון לבצע אותן? לתפקוד מיטבי זקוקים השרירים בגופנו לאיזון בכול הקשור לגמישות ולכוח. מתיחה וחיזוק של קבוצות השרירים השונות מהווים את כלי הביצוע לכך. ישנן שיטות מתיחה שונות לשרירים. חשוב לבחור את הדרך הנכונה והמתאימה ביותר עבורכם. כאן במאמר הזה: מתיחות שרירים איך נכון לבצע אותן? נפרט את השיטות הקיימות.

על פי התפיסה המקובלת שרירים שאינם מאוזנים עלולים להפחית מהאיכות של הביצוע הביו מכני ולגרום לפציעות ספורט, כאבים ודלקות. כמובן שהדברים נכונים גם לגבי רקמות רכות אחרות. אימוני כוח לשרירים חלשים יחזקו את השרירים הזקוקים לכך ואימוני מתיחות לשרירים קצרים ורקמות רכות נוקשות יאפשרו שמירה ושיפור הגמישות וטווחי התנועה. כוח וגמישות הם צמד שעשוי לעזור לנו במניעת פציעות. נכון הדבר גם לגבי מידת הגמישות של יתר הרקמות הרכות: קפסולה של מפרק, רצועות רקמת חיבור וכיוצא בזה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןמתיחות שרירים איך נכון לבצע אותן – רקע

ההגדרה המילונית של גמישות היא יכולת השרירים והמפרקים לנוע באופן אקטיבי ובאופן פסיבי במלוא טווח התנועה שלהם. גמישות כתכונה מושפעת ממספר גורמים כך למשל נשים תהיינה גמישות יותר מגברים. גורמים נוספים כוללים: גיל, גנטיקה, סוג הפעילות הגופנית שאנו עוסקים בה וכמובן העצימות של הפעילות. מפרקים גמישים משמעותם יותר תנועה ועל כן גם יציבה טובה יותר, פחות לחץ על השרירים והגידים, הפחתת הסיכון להתפתחות פציעות ספורט.

עם זאת, חשוב לזכור שאין לבצע מתיחות עם כאב. הרבה פעמים מתיחות שנעשות תוך גרימת כאב גורמות לנזק או מעצימות נזק שכבר קיים ואינן מאפשרות לרקמה הפצועה להחלים. במקרה של פציעה יש להמתין קמעה עד להחלמה חלקית של השריר הפצוע ואז להתחיל עם מתיחות מעודנות בלבד כדי להגמיש את הרקמה שהצטלקה. חשוב גם לזכור שישנם חוקרים היוצאים נגד מתיחות. על פי אותם חוקרים מתיחות מזיקות ומיותרות. הטענה של אותם חוקרים הללו מתבססות על ממצאים של מחקרים שהוכיחו שמתיחות של  שרירים פוגמות בביצועים ואינן מונעות את הכאבים שלאחר אימון.

גמישות – יתרונות וסכנות

מתיחות שרירים איך נכון לבצע אותן
מתיחות שרירים איך נכון לבצע אותן

טווחי תנועה גדולים, עד רמה מסוימת, מאפשרים יכולת תנועה טובה ויעילה לביצוע מטלה מסוימת. כך למשל יכול אדם שרץ לפתוח צעד רחב יותר ולהביא את מהירות הריצה שלו לאופטימום, שחקן כדור סל יכול לנתר לגובה רב יותר ושחיין יכול לשפר את סגנון השחייה שלו ובכך לשחות מהר יותר ולמנוע פציעות שחייה. בגלל היתרונות הרבים, ראוי שמתיחות לשיפור הגמישות לצורך איזון השרירים ומניעת פציעות תהייה מטרה מרכזית של כול אדם ובעיקר של כול ספורטאי. עם זאת יש מקום לזהירות. גמישות יתר וטווחי תנועה גדולים מידי עלולים לגרום לחוסר יציבות במפרק, להוביל לביצוע תנועות “לא נכונות” ולחשיפה לנזקים.

ישנם מחקרים שמראים שגמישות יתר עלולה גם לפגוע בביו מכניקה של האתלט ועל כן גם בביצועים שלו בכך שהיא יוצרת תנועות מיותרות שאינן תורמות למאמץ המרכזי. כך למשל גמישות יתר של שרירי הירך והאגן גורמים, במהלך ריצה, לתנועות מיותרות ובכך נפגעת היעילות של הריצה ומהירותה. השאיפה של כול אחד מאתנו צריכה על כן להיות השגה של גמישות מרבית מבלי לפגוע ביציבות של המפרק ומבלי לייצר חופש תנועה גדול מידי. איך עושים זאת? איך מותחים בלי להזיק?

מתיחות – עקרונות

אנו משתמשים במספר טכניקות מתיחה של הרקמות הרכות ובכללן: שרירים, גידים, רצועות ורקמות חיבור לצורך השגת הארכה קבועה של הרקמות, גמישות זמנית, או לצורך הפחתת טונוס שרירי ומניעת התקצרות השריר לאחר מאמץ. בכול מקרה, מתיחות יש לבצע לאחר חימום כללי, כאשר הגוף הוא חם וטונוס השרירים נמוך. מתיחות שמבוצעות כאשר טמפרטורת הגוף נמוכה ו/או טונוס השרירים בשריר גבוה יהיו פחות יעילות. יש להקפיד שכוחות המתיחה שמופעלים על הרקמות ומשך ביצוע המתיחה יותאמו למטרתכם: אימון מתיחות לצורך חימום או קירור לפני ואחרי אימון או לצורך הרפית השריר או שמירה על טווחי התנועה אינו דומה לאימון מתיחות שמטרתו גמישות או הארכה של רקמות רכות. בכול מקרה על לכוחות אלו להגיע לעצמה שעלולה לקרוע את הרקמה. יש לבצע את המתיחות הללו ולא משנה מהי מטרתן באופן הדרגתי, תוך הקפדה על זמני התאוששות והימנעות מכאב משמעותי.

מתיחות שרירים איך נכון לבצע אותן – על פי מטרה

כוחות מתיחה המופעלים על רקמות רכות עשויות להוביל לתוצאות שונות, תלוי באופן שבו אנו מבצעים את המתיחות הללו. מתיחה מתונה אינה משנה את אורך הרקמות באופן משמעותי ותפקידה הוא להרפות את השריר, להפחית טונוס שרירים, להפחית כאבי שרירים, למנוע את התקצרות השרירים ולמנוע ירידה בטווח תנועה של המפרקים. מתיחות מסוג זה מתאימות לביצוע לפני אימון ולאחריו. מתיחה שנעשית תוך הפעלת כוחות מתיחה בינוניים אכן, מאריכה את הרקמות הרכות אך רקמות אלה, תחזורנה ברוב המקרים, לאחר פרק זמן של שעות או ימים לאורכן המקורי. כמובן שניתן ליצור השפעה מצטברת ואף להגיע להארכה קבועה של הרקמות הללו על ידי ביצוע של מתיחות יום יומיות. מתיחה שנעשית תוך הפעלת כוחות מתיחה חזקים וממושכים דיים יכולים לגרום לשינוי קבוע או להארכה של השרירים ויתר הרקמות הרכות. תוצאה זו עשויה להיות מבוקשת בקרב רקדנים וספורטאים נוספים שנדרשים לצורך עיסוקם לטווחי תנועה גדולים במיוחד.

שיטות וסיווג מתיחות

ישנם ארבעה סוגים בסיסיים של מתיחות: מתיחות בליסטיות, מתיחות סטטיות, מתיחות דינמיות ו (PNF – proprioceptive neuromuscular facilitation):

הארכה אקטיבית

המתיחה בטכניקה הזו עושה שימוש בשריר אנטגוניסטי לשריר אותו רוצים למתוח. כך למשל נמתח את שרירי המיתר (שרירי הירך האחוריים – ההמסטרינג) על ידי הרמה אקטיבית של הרגל באמצעות השריר הארבע ראשי. טכניקה זו מאריכה את השריר ומחזקת את השריר אנטגוניסטי מדובר בטכניקה בטוחה אך קשה לביצוע ופחות יעילה.

הארכה פסיבית סטטית

המתיחה מושגת כאן תוך שימוש באמצעי עזר, שותף, חלק גוף אחר או כול כוח חיצוני. למשל הרמת הרגל גבוה תוך מתיחה של שרירי המיתר ותמיכת הרגל על ידי שותף או שולחן או  אחיזת כף הרגל והצמדתה אל הישבן באמצעות כף היד לצורך מתיחת השריר הארבע-ראשי.

מתיחה בליסטית

היא מתיחה שמתקיימת תוך כדי ביצוע ניעות (bounces) חוזרות ונשנות. השיטה אינה מומלצת שכן אינה יעילה וגם עלולה לגרום להגברת הטונוס בשריר ולפציעות.

מתיחה דינמית

כמו ששמה מרמז במתיחה דינמית אנו נשתמש במהירות התנועה, בתנופה ובכוח השרירים כדי לבצע מתיחה. התנועות אינן ניעות בדומה למתיחה בליסטית אלא תנועות מודגשות ומוגזמות המחקות תנועות אמתיות מענפי ספורט מסוימים. דוגמאות לתרגילים מסוג זה יהיו כפיפות ירך עמוקות למתיחת המפשעה יכולות להתבצע תוך כדי צעידה או בעזרת בעיטות גבוהות במיוחד. מחקרים מראים שסוג זה של מתחיות עשוי להיות טוב יותר ממתיחות סטטיות לביצוע לפני תחרויות בגלל שסוג זה יעיל יותר בהפחתת הנוקשות שעומדת אחרי רבות מפציעות שרירים.

טכניקת PNF

טכניקת  PNF או Proprioceptive Neuromuscular Facilitation עושה שימוש משתנה בכיווץ והרפיית השרירים האנטגוניסטים והאגוניסטים כדי להרפות את השריר שברצוננו למתוח. הרפיה זו מושגת  באמצעות השפעה (autogenic inhibition) על סנסור עצבי הקרוי גולג’י.  היתרונות של מתיחות מסוג זה: בטוח יחסית ויעיל בהשגת גמישות. החיסרון: תלות בן זוג. לצורך הפשטות נסו לדמיין שהמתיחות המתוארות כאן מבוצעות על שרירי המיתר כאשר הספורטאי הנמתח שוכב על גבו ובן הזוג מסייע לו. להלן מספר דרכים לביצוע  של מתיחות PNF:.

1) החזק והרפה (Hold & relax)

מתיחה פסיבית ראשונית לא חזקה של השריר הרצוי במשך 5-20 שניות. כיווץ איזומטרי של השריר הנמתח (בן הזוג לא אמור לאפשר תנועה) למשך 5-10 שניות. הרפיה מלאה של השריר ומתיחה פסיבית חוזרת למשך  30 -20  שניות . התרגיל חוזר על עצמו עם הפסקות של 10-20 שניות מנוחה בין סט לסט. יש לבצע עד 5 סטים.

2) כווץ והרפה (contract & relax)

מתיחה פסיבית ראשונית לא חזקה של השריר הרצוי במשך 5-20 שניות. כיווץ קונצנטרי של השריר הנמתח (בן הזוג צריך לאפשר תנועה תוך התנגדות) למשך 5-10 שניות מיד כיווץ איזומטרי של השריר למשך 5-10 שניות. הרפיה מלאה של השריר ומתיחה פסיבית חוזרת למשך  30 -20  שניות . התרגיל חוזר על עצמו עם הפסקות של 10-20 שניות מנוחה בין סט לסט. יש לבצע עד 5 סטים.

3) החזק, הרפה וכווץ שריר אנטגוניסטי

מתיחה פסיבית ראשונית לא חזקה של השריר הרצוי במשך 5-20 שניות. כיווץ איזומטרי של השריר הנמתח (בן הזוג לא אמור לאפשר תנועה) למשך 5-10 שניות. הרפיה מלאה של השריר ומתיחה חוזרת של השריר למשך  30 -20  שניות אלא שבטכניקה הזו נדרש האתלט לכווץ את השריר האנטגוניסטי וכך להעמיק את המתיחה. התרגיל חוזר על עצמו עם הפסקות של 10-20 שניות מנוחה בין סט לסט. יש לבצע עד 5 סטים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פעילות גופנית מונעת כאבי גב

  פעילות גופנית לכאבי גב היא כמו כוס מים לאיש צמא. כאבי גב תחתון מהווים את הבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לאדם…

 • פעילות גופנית מונעת סרטן

  פעילות גופנית מונעת סרטן! פעילות גופנית מועילה לבריאותנו. מחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית להימנעות ממגוון מחלות כולל מחלות…

 • פעילות גופנית אוהבים או לא

  פעילות גופנית, אוהבים או לא? נכון לעת הזאת רק חלק קטן מהאוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה ומשמעותית. מדוע? לפחות בחלק…

 • פעילות גופנית מחזקת את הלב

  פעילות גופנית ללב חזק היא אסטרטגיה נכונה. מליוני בני אדם מתים כול שנה ברחבי העולם ממחלות לב וכלי דם. בארצות…

 • פעילות גופנית לבניית מסת העצם

  פעילות גופנית לבניית מסת העצם היא שיטה יעילה ביותר. מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) הפוגעת בנשים ובגברים גורמת להיחלשות העצמות. במקרים…

 • פעילות גופנית יעילה בטיפול בדיכאון

  דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

 • פעילות גופנית בהריון מה מותר

  פעילות גופנית בהריון? מה מותר ומה אסור? הריון אינה סיבה להפסיק לעסוק בפעילות גופנית. לפעילות גופנית אין השפעה שלילית על…

 • פעילות גופנית מחזקת גם את המוח

  פעילות גופנית וכוח המוח מזינים אחד את השני. מתברר שילדים העוסקים בפעילות גופנית ובעיקר בפעילות אירובית משפיעים על מבנה מוחם…

 • פעילות גופנית שומרת על מוח חד

  פעילות גופנית שומרת על המוח! פעילות גופנית שכוללת הליכה, תרגילי שיווי משקל והרמת משקולות שומרת על היכולות הקוגניטיביות ובכלל זה…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן