הרצאה על פציעות ספורט

הרצאה על פציעות ספורט עשויה להתברר כשימושית עבור ספורטאים מקצועיים וספורטאים חובבים. ספורטאי אקסטרים מתחרי טריאתלון ואיש הברזל ואנשים שיוצאים מידי פעם לרוץ על חוף הים. בכל עיסוק בספורט קיים סיכון לפציעה. מבין המבקרים במרפאתי על מנת לבקש מרפא לכאביהם ניתן לראות לעתים אפילו נפגעים מענפי ספורט מעודנים לכאורה כמו יוגה או פלדנקרייז.

מובן שהסיכוי להיפצע בספורט מגע אגרסיבי גבוה הרבה יותר מהסיכוי להיפצע מהליכה איטית ביער. בעבר פציעות ספורט היו נחלתם של חיילים, ספורטאים מקצועיים, תלמידים ומעטים שעסקו בספורט בסופי שבוע. נכון להיום הספורט נהנה מיחסי ציבור אוהדים מה שגורם ליותר ויותר אנשים לעסוק בספורט בכול ימות השבוע וליהנות מיתרונותיו. לגבי חלק מן האנשים, בעיקר אלו שמתאמנים יתר על המידה או באופן שגוי, הספורט כרוך בפציעות.

הרצאות בתחומי ההתמחות שלנו כוללים גם הרצאות על ארגונומיה וכל הקשור בהן.

נושאי ההרצאה על פציעות ספורט

 •  פציעות ספורט שכיחות. רקע
 •  האיברים הפגיעים ביותר לפציעות ספורט
 •  מה הם הגורמים לפציעות ספורט
 •  נתונים לגבי היקפה ומשמעותה של התופעה
 •  סוגים של פציעות ספורט. פציעות חבלה או פציעות ממאמץ חוזר
 •  האבחון הטיפול והשיקום של פציעות ספורט
 •  מניעת פציעות ספורט

הרצאה על פציעות ספורט – רקע

פציעות ספורט הן בעיה נפוצה וחמורה המשפיעה על מיליוני אנשים מדי שנה. על פי ארגון הבריאות העולמי, יותר מ -5 מיליון אנשים מתים מפציעות מדי שנה, וכ -10% ממקרי המוות הללו קשורים לספורט או לפעילות גופנית. יתר על כן, פציעות ספורט עלולות לגרום לנכות ארוכת טווח, לירידה באיכות החיים ולעלייה בעלויות הטיפול הרפואי. לכן, חשוב להבין את השכיחות וגורמי הסיכון של פציעות ספורט, כמו גם את הדרכים הטובות ביותר למנוע ולטפל בהן.

אחד האתגרים בחקר פציעות ספורט הוא היעדר הגדרות ושיטות סטנדרטיות לאיסוף נתונים ודיווחם. מחקרים שונים עשויים להשתמש בקריטריונים שונים להגדרת פציעה. קריטריונים אלה עשויים לכלול בין היתר את סוג הפציעה, חומרה, מיקום, מנגנון או תוצאה של הפציעה. בנוסף, מקורות נתונים שונים עשויים להיות בעלי רמות שונות של דיוק ושלמות, כגון דוחות עצמיים, רשומות רפואיות או מערכות מעקב. כתוצאה מכך, האומדנים לגבי שכיחות פציעות ספורט עשויים להשתנות במידה רבה בין מחקרים ואזורים.

שכיחות של פציעות ספורט

למרות הקשיים ניתן להסיק מהספרות הזמינה מהן הן המגמות כלליות של שכיחות הפציעות מספורט. סקירה שיטתית של Finch and Cook (2014) מצאה כי שיעור ההיארעות העולמי של פציעות ספורט נע בין 9.5 ל -35.9 לכל 1000 חשיפות לספורטאים, בהתאם לספורט, רמת התחרות והמסגרת. ענפי הספורט הנפוצים ביותר הקשורים לפציעות היו כדורגל, רוגבי, כדורסל והוקי קרח. סוגי הפציעות הנפוצים ביותר היו נקעים, מתחים, שברים וזעזועי מוח. חלקי הגוף השכיחים ביותר שנפגעו היו הגפיים התחתונות, בעיקר הקרסול והברך, ולאחר מכן הגפיים העליונות, בעיקר הכתף והמרפק.

סקירה שיטתית נוספת של Junge et al. (2009) התמקדה בשכיחות פציעות ספורט בקרב ילדים ובני נוער בגילאי 6 עד 18 שנים. הם מצאו כי שיעור ההיארעות הכולל של פציעות ספורט היה 22.4 לכל 1,000 חשיפות לספורטאים, עם שיעורים גבוהים יותר לבנים מאשר לבנות, ולמבוגרים יותר מקבוצות גיל צעירות יותר. ענפי הספורט הנפוצים ביותר היו כדורגל, כדורסל, כדוריד והתעמלות. סוגי הפציעות הנפוצים ביותר היו נקעים, מתחים, חבלות ושברים. חלקי הגוף השכיחים ביותר שנפגעו היו הגפיים התחתונות, בעיקר הקרסול והברך, ולאחר מכן הראש והפנים.

מה הם הגורמים לפציעות ספורט?

הרצאה על פציעות ספורט
הרצאה על פציעות ספורט

הגורמים העיקרים לפציעות ספורט כוללים עומסי יתר חוזרניים או נזקי חבלה. עומסי יתר חוזרניים הם לב נשמתו של העיסוק בספורט. עומסים מסוג זה מוטלים על:

 • רוכבי אופניים
 • רצים
 • מטפסים
 • מתאמנים בחדרי הכושר ועוד

גם נזקי חבלה מהווים עניין שכיח ביותר בקרב העוסקים בספורט ובעיקר ענפי ספורט אגרסיביים הכרוכים במגע. נזקי חבלה מתרחשים לרוב בזירות הקרב של אומנויות הלחימה, על מגרשי הכדורגל והכדורסל ועוד. גם בכל הנוגע לפציעות ספורט עדיף להיות חכם ולמנוע את הפציעה מאשר להתמודד עם הכאבים והמגבלות שהיא מטילה לאחר שהתרחשה.

תסמינים של פציעות ספורט

פציעות ספורט נפוצות בקרב אנשים העוסקים בפעילות גופנית, כגון ספורטאים, עובדים או חובבים. הפציעות הללו יכולות להתפתח בחלקי גוף שונים כולל שרירים, גידים, רצועות, עצמות או מפרקים. את הפציעות הנגרמות מספורט ניתן לסווג לשני סוגים:

 • פציעות חריפות (אקוטיות) מתרחשות באופן פתאומי ונגרמות בדרך כלל על ידי אירוע בודד. אירועים כאלה עשויים להיות נפילה, התנגשות או פיתול.

ופציעות כרוניות המתפתחות בהדרגה לאורך זמן והן נגרמות בדרך כלל על ידי עומס חוזר. עומסים כאלה עשויים להיווצר בגלל שימוש יתר, מתח חוזר, או טכניקה לקויה.

חלק מהתסמינים של פציעות ספורט הם:

 • כאב, שיכול להיות חד, עמום, כואב, התכווצויות, צריבה או פועם בהתאם לסוג וחומרת הפציעה
 • נפיחות, שהיא סימן לדלקת והצטברות נוזלים באזור הפגוע
 • שטפי דם, שהם סימן לדימום מתחת לעור
 • קושי להשתמש או להזיז את החלק הפגוע של הגוף
 • נוקשות מפרקים או טווח תנועה מופחת
 • התכווצויות שרירים או חולשה
 • חוסר תחושה, עקצוץ או אובדן תחושה
 • אדמומיות או חום, המהווים סימן לזיהום או זרימת דם מוגברת לאזור הפגוע
 • עיוות או מראה חריג, אשר סביר יותר עם שברים או נקעים

מתי לפנות לגורם מקצועי

אם יש לך אחד מהתסמינים הללו לאחר פציעת ספורט, עליך לפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי. פציעות ספורט מסוימות עשויות לדרוש טיפול חירום. בין הפציעות מהסוג הזה נציין שברים, נקעים חמורים, פציעות ראש או פציעות בעמוד השדרה. פציעות ספורט אחרות עשויות להיות מטופלות על ידי כירופרקט שהכשרתו כללה פציעות ספורט. מטרת הטיפול היא להפחית כאבים ודלקות, לקדם ריפוי והחלמה, להחזיר תפקוד וניידות ולמנוע סיבוכים ופציעות עתידיות. הטיפול בפציעת ספורט תלוי בסוג הפציעה ובחומרתה, אך במקרים קלים הוא עשוי לכלול:

 • מנוחה, קרח, תמיכה, הגבהה (RICE), משככי כאבים

במקרים מורכבים יותר יהי צורך:

 • טכניקות טיפול ידניות ושיקומיות, תרופות נוגדות דלקת, תומכי מפרק, גבס, ניתוחים או זריקות.

עם טיפול ושיקום מתאימים, רוב האנשים יכולים להתאושש מפציעות ספורט ולחזור לפעילות הרגילה שלהם.

 

References:

Finch CF, Cook J. Categorizing sports injuries in epidemiological studies: the subsequent injury categorization (SIC) model to address multiple, recurrent and exacerbation of injuries. Br J Sports Med. 2014;48(17):1276-80.

Junge A, Lamprecht M, Stamm H et al. Countrywide campaign to prevent soccer injuries in Swiss amateur players. Am J Sports Med. 2011;39(1):57-63.

Sports Injuries Basics: Overview, Symptoms, and Causes. (n.d.). Retrieved July 10th 2023 from https://www.niams.nih.gov/health-topics/sports-injuries/basics/symptoms-causes

Orthopedic Sports Injuries: Symptoms, Risk Factors & Treatments. (2020). Retrieved July 10th 2023 from https://www.healthgrades.com/right-care/sports-medicine/sports-injuries

Sports Injuries – Acute, Chronic & Common Injuries | NIAMS. (n.d.). Retrieved July 10th 2023 from https://www.niams.nih.gov/health-topics/sports-injuries

Sports injuries – Better Health Channel. (n.d.). Retrieved July 10th 2023 from https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/sports-injuries

Signs and Symptoms of a Sports Injury – Southeast Pain & Spine Care. (n.d.). Retrieved July 10th 2023 from https://www.sepainandspinecare.com/blog/signs-and-symptoms-of-a-sports-injury/

הרצאה על פציעות ספורט