כאבים בכתף אבחון

כאבים בכתף אבחון
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  כאבים בכתף – אבחון מדויק של מקור הכאב בכתף יאפשר טיפול יעיל יותר. טיפול יעיל ומדויק עשוי למנוע נזקים כרוניים ואפילו צורך אפשרי בניתוח. הסימנים והתסמינים בכתף עלולים להתפתח בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את המפרק כולל שרירים, גידים ועוד. סימנים ותסמינים בכתף עלולים להופיע גם בגלל נזק ברקמה מרוחקת שנפצעה ומשליכה כעת כאב וסימנים ותסמינים נוספים אל הכתף. דוגמה שכיחה לכך היא בלט או פריצת דיסק בצוואר היוצרת לחץ על שורש עצב צווארי וכאב המושלך עקב כך אל הכתף.

  כאבים בכתף מהווים בעיה שכיחה הגורמת למגבלות משמעותיות. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים בכתפיים שלנו יחד עם המבנה האנטומי הפגיע שלהם עקב טווחי התנועה הנרחבים חושפים את המפרק הזה לפציעות נזקים וכאבים בכתף. אנו יכולים לפצוע את הכתף כתוצאה מחבלה כמו זו המתרחשת בעת נפילה ותאונה או לחלופין עקב שימוש לקוי חוזר ונשנה בכתף ונזק מצטבר. במקרה של כאבים בכתף אבחון מהיר עשוי לשרת את הצורך שלכם להמשיך ולתפקד. הטיפול בכתף כואבת ומוגבלת באופן כרוני עלול להיות ממושך ומתיש.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   כאבים בכתף אבחון – רקע

   כאבים בכתף יכולים לנבוע ממספר רב של בעיות, נזקים ומחלות. הם יכולים לנבוע מרקמות הכתף עצמן או להיות תוצאה של הקרנת כאב מנזקים ברקמות מרוחקות יותר. כך למשל פריצת דיסק צווארי הגורמת ללחץ על שורש עצב צווארי או בעיית לב עלולים בין היתר להשליך כאב אל הכתף ועוד. ברוב המקרים כאבים בכתף יופיעו בקדמת הכתף. אצל חלק מהאנשים הכאב מופיע רק כאשר מניעים את הכתף באופנים מסוימים ואצל אחרים הכאבים אינם מניחים לרגע ואף מעירים משינה.

   אבחון איכותי יאפשר להבדיל בין כאבים בכתף שנגרמים בגלל נזק לאחת מהרקמות בכתף לבין נזק מרוחק המשליך כאב אך מפרק הכתף. אבחון איכותי יוכל גם לאמוד את חומרת הנזק. לצורך הגעה לאבחון איכותי חשוב לבצע תהליך של אבחנה מבדלת. תהליך זה המתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומיתר הבדיקות כולל מעבדה ודימות מסנן את הגורמים הלא רלוונטיים וקובע את האבחון.

   כך למשל עם אתם חשים מיחושים בכתף שהופיעו בפתאומיות ובמקביל אתם חשים לחץ בחזה וקושי לנשום סביר להניח שאתם עוברים אוטם שריר הלב. או עם אתם חשים מיחושי כתף ובמקביל גם הקרנות כאב ונימול והירדמות לאורך היד, סביר להניח שהגורם נזק צווארי….

   כאב בכתף – התהליך האבחוני

   כדי לטפל נכון במקור הבעיה חובה עלינו לדעת מה גרם להתפתחות כאבים בכתף. הדבר מתבצע באמצעות תהליך אבחוני הכולל היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית יסודית הכוללת בדיקה עצבית ובמידת הצורך גם בדיקות מעבדה ובדיקות דימות.

   היסטוריה רפואית של החולה ומשפחתו

   במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו. בין היתר ננסה לברר האם יש רקע משפחתי של מחלות עם נטייה גנטית כמו דלקות פרקים או מחלות מערכתיות אחרות כמו סוכרת וסרטן שעלולות להיות הגורם בהתפתחות הכאב שעליו אתם מתלוננים בכתף. האם יש רקע של פציעות, פריקות או כאבים בכתף?

   הכול על הכאבים

   נלמד מתי הופיעו לראשונה כאבים בכתף (תופעה חדשה או כאבים כרוניים). נלמד כיצד החלו הכאבים (באופן מיידי, הדרגתי, לאחר טראומה) והיכן בדיוק הם ממוקמים. נברר האם התסמינים הללו מגבילים את הפעילות שלכם. האם הם קשים יותר במצב של מנוחה, שינה או בתנועה? איזה תנועות ו/או מנחים מחריפים או מפחיתים את הכאבים? נלמד גם על הרקע המקצועי ועל הפעילות הספורטיבית של החולה ועל קשר אפשרי בינם לבין כאבים בכתף. האם המקצוע שלכם או הפעילות הגופנית שבה אתם עוסקים כרוכה בביצוע תנועות כתף חוזרניות או עומסים חריגים אחרים על הכתף?

   סימנים ותסמינים נלווים

   נלמד על סימנים ותסמינים נוספים שמהם סובל החולה גם אלו שלכאורה אינם קשורים כמו למשל נימול באצבעות או כאבים בצוואר שעלולים לרמוז על נזק לדיסק בין חולייתי צווארי כמקור להופעת כאבים בכתף. נלמד על שימושים אפשריים בתרופות, סמים אלכוהול. נלמד גם על מצבו הנפשי של החולה.

   בדיקה גופנית של הכתף

   כאבים בכתף אבחון
   כאבים בכתף אבחון
   תצפית ומישוש

   בדיקה גופנית של הכתף תתחיל בתצפית על החולה מכיוונים שונים במטרה לחפש חוסר סימטריה במיקום של עצמות המפרק ועצמות השכמה ו/או אדמומיות, נפיחות ניוון שרירי. נמשיך עם מישוש מפרקי הכתף והרקמות הרכות בניסיון לאתר נקודה כואבת, נפיחות, שוני מבני של השרירים או העצמות. נמשש את מפרק עצם החזה עם עצם הבריח (Sternoclavicular), מפרק עצם הבריח עם זיז שיא הכתף (Acromioclavicular), מפרק ראש עצם הזרוע עם שקע עצם השכמה (Glenohumeral) ומפרק עצם השכמה עם הצלעות (Scapulothoracic).

   יכולת תנועה

   נבחן את טווחי התנועה של מפרקי הכתף באופן פסיבי, באופן אקטיבי ומול התנגדות. סיבוב לאחור, סיבוב לפנים, כפיפה לפנים, מתיחה לאחור, הרחקה, קירוב. בדיקת השרירים מול התנגדות תעזור לנו לאתר נזק לאחד הגידים. נערוך בדיקות אורתופדיות שמטרתן לזהות חוסר יציבות של הכתף (Apprehension test), רגישות של מפרק עצם הבריח זיז הכתף (Horizontal adduction test), צביטה של השרירים המסובבים (Impingement test) ועוד, קרעים בשרירים המסובבים (Drop arm test).

   בדיקות נוירולוגיות ובדיקות מיוחדות

   נערוך בדיקות נוירולוגיות במטרה לאתר חסרים נוירולוגיים שמקורם בצוואר. כאבים בכתף עלולים לנבוע מבעיה בצוואר ועל כן חובה לבדוק גם את הצוואר. נתבונן בצוואר, נמשש אותו, נניע אותו ונבצע מספר בדיקות אורתופדיות כירופרקטיות ונירולוגיות במטרה לאתר ממצאים שיעידו על פגיעה צווארית כולל סימנים ללחץ על שורש עצב צווארי.

   בדיקות מתקדמות

   ברוב המקרים בשלב הזה אנו נדע מה מקור הכאבים בכתף. במידה ועדיין יש לנו ספק באבחנה נפנה את החולה לבצע בדיקות מתקדמות ובכלל זה נשקול ביצוע של בדיקות דם (דלקת זיהומית?, דלקת פרקים?), צילום רנטגן של הכתף (פריקה?, דלקת פרקים ניוונית?), צילום רנטגן של הצוואר (היצרות בין החוליות בצוואר?) MRI ואולטרה סאונד אבחוני (נזק לרקמות רכות).

   דגלים אדומים וצהובים

   במהלך המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים המעידים שהמקור לכאבים בכתף אינו מכני אלא נובע ממחלה או מבעיה מערכתית. סימנים ותסמינים אלו המהווים דגל אדום כוללים: רקע טראומתי לכאבים, כאבים קשים שאינם פוחתים במנוחה, פריקה של הכתף, חסר נוירולוגי משמעותי, אובדן משקל בלתי מוסבר, עיוות חיצוני של המפרק, נפיחות קשה, פריחה עורית, חום, סימנים ותסמינים ממערכת העיכול כולל כאבים ונפיחות בבטן, סימנים ותסמינים ממערכת הנשימה, סימנים ותסמינים הנובעים מהלב ועוד. נוכחות של סימנים ותסמינים אלו מחייבים הפנייה מידית לבירור רפואי מעמיק. סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד מהווים דגל צהוב. בין אלו ניתן למנות דיכאון, חרדות, הפרעות הסתגלות ועוד. קיומם של סימנים ותסמינים אלו עלול לגרום לעיכוב בריפוי.

   כאבים בכתף – אבחנה מבדלת

   מגוון גדול של הפרעות בריאותיות עלול לגרום לסימנים ותסמינים במפרק הכתף. הליך מסודר של אבחנה מבדלת יעשה סדר בפתולוגיות השונות ויועיל בסינון הגורמים הלא רלוונטיים והגעה לאבחון הסביר ביותר. בין הגורמים האפשריים לכאבים בכתף נמנה בעיות מכניות על רקע שימוש יתר וחבלה. דוגמאות לכך כוללות: תסמונת הצביטה (גידים או אמתחת – בורסה), קרע חלקי או מלא של גיד או גידים בכתף, פריקת כתף, תת פריקה של הכתף, חוסר יציבות חלקית או מלאה של הכתף, קרע לברום בכתף, קרע גיד של השריר הדו ראשי, פציעות של מפרק שיא הכתף והבריח כולל שברים, פריקות ועוד, דלקת פרקים ניוונית ועוד.

   גם מחלות והפרעות שונות עלולות לגרום לכאבים בכתף כולל בין היתר פגיעה בעצב הגבי הארוך (Long thoracic nerve palsy) לרוב על רקע זיהום של וירוס, גידול סרטני, נמק בעצם, הקרנת כאב מפריצת דיסק בצוואר, סרטן בריאות, גאוט בכתף ועוד.

   כמובן שלכול אחת מהבעיות הללו ישנה היסטוריה רפואית משלה, סימנים ותסמינים שונים בחלקם, בבדיקה הגופנית מופקים מכול אחת מהבעיות הללו ממצאים שונים, בבדיקות המיוחדות ובבדיקות הנירולוגיות נאתר סימנים ותסמינים שונים בחלקם וכמובן הבדיקות במעבדה ובדיקות הדמיה יראו ממצאים שונים. כדי להפיק "שורה תחתונה" נסנן כול אחת מהבעיות הללו שאינה מתיישבת עם האבחון הראשוני שהגענו אליו.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    יציבה עצלה והטיפול בה

    יציבה עצלה והטיפול בה

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) יציבה עצלה והטיפול בה מהווים מידע חשוב בעיקר עבור אנשים הסובלים מליקויי

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    פציעות פאשיה אבחון וטיפול

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות פאשיה – אבחון וטיפול מהירים בליקויים המתגלים ברקמה הזאת עשויים למנוע

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    פעילות גופנית עם פריצת דיסק

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פעילות גופנית עם פריצת דיסק האם זה אפשרי? התשובה בגדול היא כן.