כאבים בכתף אבחון
כאבים בכתף אבחון

כאבים בכתף אבחון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בכתף – אבחון מדויק של כאב בכתף זה יאפשר טיפול מהיר ויעיל יותר ובכך עשוי למנוע נזק כרוני ואפילו צרוך אפשרי בניתוח. הסימנים והתסמינים בכתף עלולים להתפתח בגלל נזק לאחת או יותר מהרקמות המרכיבות ומניעות את המפרק כולל שרירים, גידים ועוד. סימנים ותסמינים בכתף עלולים להתפתח גם בגלל השלכה של כאב מרקמה מרוחקת שנפצעה ומשליכה כעת כאב אל עבר הכתף. דוגמה שכיחה לכך היא פריצת דיסק בצוואר היוצרת לחץ על שורש עצב צווארי וכאב המושלך עקב כך אל הכתף.

כאבים בכתף מהווים בעיה שכיחה הגורמת למגבלות משמעותיות. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים בכתפיים שלנו יחד עם המבנה האנטומי הפגיע שלהם עקב טווחי התנועה הנרחבים חושפים את המפרק הזה לפציעות נזקים וכאבים בכתף. אנו יכולים לפצוע את הכתף כתוצאה מחבלה כמו זו המתרחשת בעת נפילה ותאונה או לחלופין עקב שימוש לקוי חוזר ונשנה בכתף ונזק מצטבר. במקרה של כאבים בכתף אבחון מהיר עשוי לשרת את הצורך שלכם להמשיך ולתפקד. הטיפול בכתף כואבת ומוגבלת באופן כרוני עלול להיות ממושך ומתיש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בכתף אבחון – רקע

כאבים בכתף יכולים לנבוע ממספר רב של בעיות, נזקים ומחלות. הם יכולים לנבוע מרקמות הכתף עצמן או להיות תוצאה של הקרנת כאב מנזקים ברקמות מרוחקות יותר. כך למשל פריצת דיסק צווארי הגורמת ללחץ על שורש עצב צווארי או בעיית לב עלולים בין היתר להשליך כאב אל הכתף ועוד. ברוב המקרים כאבים בכתף יופיעו בקדמת הכתף. אצל חלק מהאנשים הכאב מופיע רק כאשר מניעים את הכתף באופנים מסוימים ואצל אחרים הכאבים אינם מניחים לרגע ואף מעירים משינה.

אבחון איכותי יאפשר להבדיל בין כאבים בכתף שנגרמים בגלל נזק לאחת מהרקמות בכתף לבין נזק מרוחק המשליך כאב אך מפרק הכתף. אבחון איכותי יוכל גם לאמוד את חומרת הנזק. לצורך הגעה לאבחון איכותי חשוב לבצע תהליך של אבחנה מבדלת. תהליך זה המתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומיתר הבדיקות כולל מעבדה ודימות מסנן את הגורמים הלא רלוונטיים וקובע את האבחון.

כך למשל עם אתם חשים מיחושים בכתף שהופיעו בפתאומיות ובמקביל אתם חשים לחץ בחזה וקושי לנשום סביר להניח שאתם עוברים אוטם שריר הלב. או עם אתם חשים מיחושי כתף ובמקביל גם הקרנות כאב ונימול והירדמות לאורך היד, סביר להניח שהגורם נזק צווארי….

כאב בכתף – התהליך האבחוני

כדי לטפל נכון במקור הבעיה חובה עלינו לדעת מה גרם להתפתחות כאבים בכתף. הדבר מתבצע באמצעות תהליך אבחוני הכולל היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית יסודית הכוללת בדיקה עצבית ובמידת הצורך גם בדיקות מעבדה ובדיקות דימות.

היסטוריה רפואית של החולה ומשפחתו

במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו. בין היתר ננסה לברר האם יש רקע משפחתי של מחלות עם נטייה גנטית כמו דלקות פרקים או מחלות מערכתיות אחרות כמו סוכרת וסרטן שעלולות להיות הגורם בהתפתחות הכאב שעליו אתם מתלוננים בכתף. האם יש רקע של פציעות, פריקות או כאבים בכתף?

הכול על הכאבים

נלמד איך החלו הכאבים (מידי, הדרגתי, טראומה)?, מתי הופיעו לראשונה כאבים בכתף (תופעה חדשה או כאבים כרוניים)? האם התסמינים הללו מגבילים את הפעילות שלכם? האם הם קשים יותר במצב של מנוחה, שינה או בתנועה? איזה תנועות ו/או מנחים מחריפים או מפחיתים את הכאבים? נלמד גם על הרקע המקצועי ועל הפעילות הספורטיבית של החולה ועל קשר אפשרי בינם לבין כאבים בכתף. האם המקצוע שלכם או הפעילות הגופנית שבה אתם עוסקים כרוכה בביצוע תנועות כתף חוזרניות או עומסים חריגים אחרים על הכתף?

סימנים ותסמינים נלווים

נלמד על סימנים ותסמינים נוספים שמהם סובל החולה גם אלו שלכאורה אינם קשורים כמו למשל נימול באצבעות או כאבים בצוואר שעלולים לרמוז על נזק לדיסק בין חולייתי צווארי כמקור להופעת כאבים בכתף. נלמד על שימושים אפשריים בתרופות, סמים אלכוהול. נלמד גם על מצבו הנפשי של החולה.

בדיקה גופנית של הכתף

כאבים בכתף אבחון
כאבים בכתף אבחון
תצפית ומישוש

בדיקה גופנית של הכתף תתחיל בתצפית על החולה מכיוונים שונים במטרה לחפש חוסר סימטריה במיקום של עצמות המפרק ועצמות השכמה ו/או אדמומיות, נפיחות ניוון שרירי. נמשיך עם מישוש מפרקי הכתף והרקמות הרכות בניסיון לאתר נקודה כואבת, נפיחות, שוני מבני של השרירים או העצמות. נמשש את מפרק עצם החזה עם עצם הבריח (Sternoclavicular), מפרק עצם הבריח עם זיז שיא הכתף (Acromioclavicular), מפרק ראש עצם הזרוע עם שקע עצם השכמה (Glenohumeral) ומפרק עצם השכמה עם הצלעות (Scapulothoracic).

יכולת תנועה

נבחן את טווחי התנועה של מפרקי הכתף באופן פסיבי, באופן אקטיבי ומול התנגדות. סיבוב לאחור, סיבוב לפנים, כפיפה לפנים, מתיחה לאחור, הרחקה, קירוב. בדיקת השרירים מול התנגדות תעזור לנו לאתר נזק לאחד הגידים. נערוך בדיקות אורתופדיות שמטרתן לזהות חוסר יציבות של הכתף (Apprehension test), רגישות של מפרק עצם הבריח זיז הכתף (Horizontal adduction test), צביטה של השרירים המסובבים (Impingement test) ועוד, קרעים בשרירים המסובבים (Drop arm test).

בדיקות נוירולוגיות ובדיקות מיוחדות

נערוך בדיקות נוירולוגיות במטרה לאתר חסרים נוירולוגיים שמקורם בצוואר. כאבים בכתף עלולים לנבוע מבעיה בצוואר ועל כן חובה לבדוק גם את הצוואר. נתבונן בצוואר, נמשש אותו, נניע אותו ונבצע מספר בדיקות אורתופדיות כירופרקטיות ונירולוגיות במטרה לאתר ממצאים שיעידו על פגיעה צווארית כולל סימנים ללחץ על שורש עצב צווארי.

בדיקות מתקדמות

ברוב המקרים בשלב הזה אנו נדע מה מקור הכאבים בכתף. במידה ועדיין יש לנו ספק באבחנה נפנה את החולה לבצע בדיקות מתקדמות ובכלל זה נשקול ביצוע של בדיקות דם (דלקת זיהומית?, דלקת פרקים?), צילום רנטגן של הכתף (פריקה?, דלקת פרקים ניוונית?), צילום רנטגן של הצוואר (היצרות בין החוליות בצוואר?) MRI ואולטרה סאונד אבחוני (נזק לרקמות רכות).

דגלים אדומים וצהובים

במהלך המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים המעידים שהמקור לכאבים בכתף אינו מכני אלא נובע ממחלה או מבעיה מערכתית. סימנים ותסמינים אלו המהווים דגל אדום כוללים: רקע טראומתי לכאבים, כאבים קשים שאינם פוחתים במנוחה, פריקה של הכתף, חסר נוירולוגי משמעותי, אובדן משקל בלתי מוסבר, עיוות חיצוני של המפרק, נפיחות קשה, פריחה עורית, חום, סימנים ותסמינים ממערכת העיכול כולל כאבים ונפיחות בבטן, סימנים ותסמינים ממערכת הנשימה, סימנים ותסמינים הנובעים מהלב ועוד. נוכחות של סימנים ותסמינים אלו מחייבים הפנייה מידית לבירור רפואי מעמיק. סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד מהווים דגל צהוב. בין אלו ניתן למנות דיכאון, חרדות, הפרעות הסתגלות ועוד. קיומם של סימנים ותסמינים אלו עלול לגרום לעיכוב בריפוי.

כאבים בכתף – אבחנה מבדלת

מגוון גדול של הפרעות בריאותיות עלול לגרום לסימנים ותסמינים במפרק הכתף. הליך מסודר של אבחנה מבדלת יעשה סדר בפתולוגיות השונות ויועיל בסינון הגורמים הלא רלוונטיים והגעה לאבחון הסביר ביותר. בין הגורמים האפשריים לכאבים בכתף נמנה בעיות מכניות על רקע שימוש יתר וחבלה. דוגמאות לכך כוללות: תסמונת הצביטה (גידים או אמתחת – בורסה), קרע חלקי או מלא של גיד או גידים בכתף, פריקת כתף, תת פריקה של הכתף, חוסר יציבות חלקית או מלאה של הכתף, קרע לברום בכתף, קרע גיד של השריר הדו ראשי, פציעות של מפרק שיא הכתף והבריח כולל שברים, פריקות ועוד, דלקת פרקים ניוונית ועוד.

גם מחלות והפרעות שונות עלולות לגרום לכאבים בכתף כולל בין היתר פגיעה בעצב הגבי הארוך (Long thoracic nerve palsy) לרוב על רקע זיהום של וירוס, גידול סרטני, נמק בעצם, הקרנת כאב מפריצת דיסק בצוואר, סרטן בריאות, גאוט בכתף ועוד.

כמובן שלכול אחת מהבעיות הללו ישנה היסטוריה רפואית משלה, סימנים ותסמינים שונים בחלקם, בבדיקה הגופנית מופקים מכול אחת מהבעיות הללו ממצאים שונים, בבדיקות המיוחדות ובבדיקות הנירולוגיות נאתר סימנים ותסמינים שונים בחלקם וכמובן הבדיקות במעבדה ובדיקות הדמיה יראו ממצאים שונים. כדי להפיק “שורה תחתונה” נסנן כול אחת מהבעיות הללו שאינה מתיישבת עם האבחון הראשוני שהגענו אליו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן