תסמונת התעלה הקוביטלית
תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת התעלה הקוביטלית מה גורם לה? תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד (אולנר), נלכד ונפצע במיקומו בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

מגוון רחב של פגיעות והפרעות בריאותיות עלול לגרום להתפתחות כאבים, נימול, הירדמות, וחולשת שרירים בידיים. חולשת שרירים, נימול והירדמות של הידיים מצביעה על פגיעה עצבית. כול מצב שבו קיימת פגיעה עצבית מחייב התייחסות מהירה. יש לאתר איזה עצב ניזוק, למה הוא ניזוק ומה חומרת הנזק. התעלמות מסימנים ותסמינים אלו ובכללם בין היתר כאבים במרפק המושלכים במורד האמה עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים בעצב וצורך בניתוח לשחרור העצב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת התעלה הקוביטלית – רקע?

תסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital Tunnel Syndrome) היא למעשה אוסף סימנים ותסמינים המופעים באמה ובכף היד הנובעים מלכידה וגירוי של עצב הגומד (Ulnar) בעודו עובר בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. תסמונת לכידת עצב פריפרי זאת היא שנייה בשכיחותה ללכידה וגירוי דלקתי של עצב התווך (Median) בעוברו בתעלה הקרפלית בשורש כף היד. עצב הגומד יחד עם עצב התווך (Median) ועצב החישור (Radial) מהווים את שלושת העצבים המרכזיים בגפה העליונה. ברוב המקרים גילם של החולים בתסמונת הזאת הוא מעל גיל 35. על פי מחקרים שונים התסמונת שכיחה פי 5 – 8 בקרב גברים.

עצב הגומד מעניק יכולת מוטורית ותחושתית לחלק משרירים וחלקים מהעור באמה ובכף היד. מסלולו של העצב ממקלעת הזרוע ועד לכף היד עובר דרך נקודות אנטומיות שבהן סיכויו להיפגע גדולים. בין הנקודות הללו נמנה את התעלה הקוביטלית במרפק. פגיעה בעצב הגומד בתעלה הזאת מובילה להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית. סימנים ותסמינים אופייניים להפרעה זאת – תסמונת התעלה הקוביטלית – עלולים לכלול נימול, עקצוצים, הירדמות, חולשת שרירים באמה ובכף היד, קשיים תפקודיים עם כף היד. במקרים קשים היכולת התפקודית של היד עלולה להיפגע לחלוטין.

אנטומיה של עצב הגומד והתעלה הקוביטלית

העצבוב לגפה העליונה
העצבוב לגפה העליונה

עצב הגומד הכולל בתוכו סיבים משורשי העצבים C7, C8, T1 מתחיל את מסלולו ממקלעת הזרוע (הצמה הברכיאלית) נכנס לזרוע יחד עם כלי הדם ועובר במרפק דרך התעלה הקוביטלית וממשיך אל כף היד. העצב ממשיך את מסלולו מתחת לשרירי האמה עד לשורש כף היד שם הוא נכנס לתוף כף היד דרך תעלה ע”ש גויון (Guyon’s canal).

התעלה הקוביטלית

התעלה הקוביטלית שבתוכה עובר עצב הגומד היא תעלה שאורכה כ 3ס”מ. בתוך התעלה הזאת מצוי עצב הגומד בקרבה הכי גדולה לעור ועל כן חשוף לעומסים ופציעות. גבולותיה של התעלה הקוביטלית: גבול פנימי – עלית העלי הפנימי (Medial epicondyle), גבול חיצוני – זיז המרפק (Olecranon), רצפת התעלה – מעטפת המפרק (Capsule) והגג של התעלה – רקמת חיבור הקרויה אלל (Aponeurosis) של השריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris). המאמר הנוכחי מתייחס לפגיעה בעצב בתעלה הזאת והתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית.

עצבוב מוטורי של עצב הגומד

עצב הגומד מעניק יכולות מוטוריות לשרירים בחלק הקדמי של האמה ובכף היד:

באמה

באמה לשריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris) ולשריר כופף האצבעות העמוק (Flexor digitorum profundus) של הזרת והקמיצה.

בבליטת כף היד (Thenar)

שריר מתוויך האגודל (Adductor pollicis) ושריר כופף האגודל הקצר ( Flexor pollicis brevis).

באצבעות

לשרירים הבין גרמיים כפיים וגביים (Interossei dorsal & palmar) לשרירים התולעיים של אצבעות שלישית ורביעית (Lumbricals).

בבליטת תת-כף היד (Hypothenar)

לשריר מצדיד הזרת (Abductor digiti minimi manus), לשריר מנגד הזרת (Opponens digiti minimi) ולשריר כופף הזרת הקצר (Flexor digiti minimi brevis)

עצבוב תחושתי של עצב הגומד

לעצב הגומד שלושה ענפים המעניקים יכולת תחושה לעור כאשר שני ענפים מגיעים מהאמה ואילו הענף השלישי מתוך כך היד. שני הענפים שמקורם באמה כוללים את העצב התחושתי הכפי (Palmar cutaneous branch) שמעצבב את העור של המחצית הפנימית של כף היד (הצד של הזרת) ואת העצב התחושתי הגבי (Dorsal cutaneous branch) שמעצבב את החלק הגבי של הזרת, מחצית הקמיצה וגב כף היד בהמשך. הענף התחושתי השטחי (Superficial branch) שמקורו בכף היד עצמה מעניק תחושה לחלק הכפי של הזרת ומחצית הקמיצה.

תסמונת התעלה הקוביטלית – סימנים ותסמינים

אלו סימנים והתסמינים יופיעו בעקבות תסמונת התעלה הקוביטלית ורמת חומרתם משתנים בגלל מגוון סיבות כולל מידת הלחץ בתעלה, חומרת הנזק, פרק הזמן שעבר מאז החלה הבעיה שינויים אנטומיים בתעלה ועוד. תסמונת זו עלולה לגרום לסימנים ותסמינים שכיחים אשר חלקם עלול להיגרם גם בגלל תופעות אחרות כגון מרפק גולף, פריצת דיסק בצוואר ועוד.

התסמינים בגיל תסמונת התעלה הקוביטלית כוללים: כאבים במרפק, אמה וכף היד, נימול והירדמות של מחצית האצבע הרביעית והאצבע החמישית (הזרת) וכן של כף היד בהמשך לשתי אצבעות הללו. יתכן גם חולשה וניוון של השרירים הללו ושל השרירים הקטנים בכף היד אשר מובילים עם הזמן לכיפוף של האצבעות (Clawing) וחולשה של אחיזת כף היד. חולים עלולים להתלונן על חוסר יכולת לבצע עבודה עדינה וכן שהזרת שלהם בגלל חולשה של השרירי המקרב מפוסקת מעט ונלכדת להם בכיס המכנסיים (Wartenberg’s sign). הסימנים והתסמינים יכולים להיות קלים, בעיקר בהתחלה, ולהופיע לסירוגין אך עלולים להיות קשים ומגבילים ביותר.

תסמינים אלו של תסמונת התעלה הקוביטלית מוקצנים כאשר החולה נשען על המרפק או מכופף אותו. חלק מהחולים בתסמונת זו יתלוננו רק על חולשה של כף היד, חולים אחרים יתלוננו על נימול אך ברוב המקרים יתקיים שילוב של נימול וחולשה. התסמינים הללו מתפתחים לרוב באופן הדרגתי ומגיעים לשיא בלילה, לעיתים יחלו באופן חד. התעלמות מהבעיה או כישלון בטיפול בה מוביל על ציר הזמן לאובדן תפקודי של כף היד.

תסמונת התעלה הקוביטלית – גורמים

תסמונת התעלה הקוביטלית
תסמונת התעלה הקוביטלית

במצב נורמלי העומסים על העצב הגומד בתעלת הקוביטל הם סבירים והעצב יודע להתמודד אתם בלי להינזק. העומסים על העצב גדלים משמעותית במצב של כפיפת מרפק ובעיקר כאשר הכפיפה ממושכת. מצב של כפיפת מרפק ממושכת גורם למתיחה של עצב הגומד מסביב לעלית העלי הפנימי (Medial epicondyle). כפיפת מרפק הנמשכת זמן רב מידי או כאשר היא מבוצעת באופן חוזרני, מתחילה להזיק לעצב ומעלה את הסבירות להתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית.

העידן המודרני המציא לנו הרבה מקצועות שבהם אנו צריכים לשהות במנח מרפק כפוף כולל הקלדה, שימוש בכלי עבודה ועוד. כפיפת מרפק ממושכת עלולה להתקיים גם בשינה ולגרום למתיחה לא רצויה של עצב הגומד. כמובן שהשילוב של מתיחת העצב ביום מהעבודה יחד עם המתיחה של העצב בלילה מהזינה יוצרים בעיה קשה יותר לעצב בגלל אי יכולתו להתאושש. סיבה נוספת ללחץ על העצב והתפתחות תסמונת התעלה הקוביטלית היא הישענות חוזרת ונשנית על המרפק או עומסים הכרוכים ביישור וכיפוף של המרפק עם מאמץ כמו בהרמת משקולות, חתירה ועוד. סיבות אפשריות נוספות לפגיעה בעצב הגומד בתעלה הקוביטלית כוללות, פגיעה בעצב עקב מנח לא תקין של המרפק שנגרם בגלל הרדמה כללית או טראומה ישירה.

גורמי סיכון לתסמונת התעלה הקוביטלית

מגוון גורמים עלולים להעלות את הסיכון שלנו לסבול מתסמונת התעלה הקוביטלית. בין יתר הגורמים נמנה כאלה שעלולים לגרום לשינויים בתעלה הקוביטלית או בעצב כולל נזקים טראומטיים במרפק או בתעלה (שבר, פציעת ספורט, פריקה, ניתוח, נפיחות), גלישה חלקית של עצב הגומד מתוך התעלה וחשיפתו לגירויים חיצוניים, שינויים מולדים במבנה של  המרפק (Cubitus valgus) התעלה או ברקמות סביבה (שינויים סיביים ברקמה המקומית שיכולים ליצור לחץ על העצב), מחלות הפוגעות בתעלה או במפרק (דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית גידול סרטני), מקצוע או ענף ספורט היוצרים עומסי יתר על המרפק (הקלדה, שימוש בכלי עבודה ועוד), לחץ על העצב במהלך ניתוח עם הרדמה מלאה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • תסמונת התעלה הקרפלית - מגפה

  תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא…

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה…

 • תסמונת התעלה הקרפלית חכו עם הניתוח

  חכו עם ניתוח התעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית מתרחשת כאשר עצב התווך העובר בתעלה בשורש כף היד נלחץ ומגורה. הפתרון השכיח המוצע לבעיה הוא ניתוח. המחקר הנוכחי מצא שהטיפול שמרני…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם הראשונה באתי סובל נורא עם כאבים בגב התחתון ובקושי מתיישר.…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית בחוליות הגב התחתון. עקב כך הגעתי לעיתים למצב של כאבי…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים…

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו בעת רכיבת אופניים יוצרים עומסי יתר על העצבים בכף היד…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים ניוונית. כאבי מפרקים חמורים מגבילים מאוד את אורח החיים של…

 • כאבים בצוואר? כירופרקט יעיל יותר

  כירופרקטיקה לכאבי צוואר! כאבי צוואר היא בעיה שכיחה ביותר. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מהם במהלך חייהם. מגוון הטיפולים המוצע לכאבים בצוואר הוא עצום ועלול אף לבלבל. על פי…

 • איך להתנהג כשיש כאבים בגב

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא אחת התלונות השכיחות ביותר של בני אדם. עם זאת הם…