האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה
האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה

האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה? ומה בכלל הקשר בין רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים יש קשר. מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רגיעה. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אך האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה?

לטענת החוקרים רגיעה חדה לאחר פרק זמן של מתחים גורמת לשינויים הורמונאליים ומיגרנה. ישנם מקרים של התקפי מיגרנה שנותרו ללא הסבר פיזיולוגי שבהם אנשים נתקפים במיגרנה דווקא בסופי שבוע כאשר הם רגועים יותר. מחקר חדש מצא הסבר אפשרי לכך. על פי ממצאי המחקר הפחתה בלחצים הנפשיים גורמת לשינויים הורמונאליות ואלו מעלים דרמטית את הסיכוי להתפתחות מיגרנה. יתכן וידיעה זאת תאפשר דרכי טיפול חדשות בחולים הסובלים ממיגרנה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהאם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה – רקע

מיגרנה (Migraine) או כפי שהיא קרויה בעברית – צלחה היא הפרעה בריאותית קשה הגורמת סבל רב ופגיעה קשה בתפקודו של האדם וכמובן באיכות חייו. על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO) המיגרנה היא מחלה כרונית ומגבילה ביותר. בארצות הברית סובלים מהפרעה זאת כ- 38 מיליוני אמריקאים. על פי אומדנים סטטיסטיים כ- 20% מהנשים וכ-10% מהגברים סובלים מחולי זה. כאב ראש מסוג מיגרנה מתחיל לרוב בגיל ההתבגרות ושכיחותו פוחתת בחדות בגיל המבוגר אך גם ילדים וגם מבוגרים עלולים להיפגע מהפרעה בריאותית זאת.

הגורמים למיגרנה כוללים גנטיקה, גורמים סביבתיים כגון ריחות חזקים, רעשים חזקים, מתחים נפשיים, רעב, צמא, מחזור חודשי אצל הנשים סוגי מזון מסוימים כגון גבינה צהובה, שוקולד ועוד. מתחים נפשיים ידועים כבר שנים רבות  כגורם רב השפעה על התפתחותם של כאבי ראש מסוג זה ואחר. מיגרנה שייכת לקבוצת כאבי ראש ראשוניים. מלבד מיגרנה נמצאים בקבוצה זאת גם כאב ראש תעוקתי (Tension headache) וכאב ראש על רקע צווארי (Cervicogenic headache).

מאפיינים של מיגרנה

כאב ראש מסוג מיגרנה משפיע לרוב על צד אחד של הראש. מלבד כאבי ראש יתלוננו הסובלים ממיגרנה מסימנים ותסמינים נוספים כולל: בחילות והקאות, אובדן תיאבון, רגישות לריחות, רגישות לרעש, רגישות לאור, שינויים בראייה, שינויים בדיבור ועוד. לעתים נדירות חולה מיגרנה עלול לסבול מתופעות נוירולוגיות קיצוניות יותר כולל שיתוק  של חצי הגוף, אובדן שיווי משקל, סחרחורות. כאב הראש נמשך שעות ספורות ועד מספר ימים.

ישנם שני סוגים בסיסיים של כאב ראש מסוג מיגרנה: מיגרנה שמקדימה אותה אאורה ומיגרנה ללא אאורה. אאורה היא מקבץ של סימנים ותסמינים המקדימים את הופעת המיגרנה כולל בין היתר שינויים בחוש הראייה כמו הופעת כתמים ואורות חזקים בשדרה הראייה, שינויים בחוש הריח המופעים בין היתר בצורה של ריחות לא נעימים, שיניים בחוש השמיעה המטבטעים בשמיעת צלילים כאלה ואחרים, שינויים בהליך המחשב כולל מחשבות לא סדורות ועוד.

המחקר

האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה
האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה

החוקרים במחקר הנוכחי ביקשו מ- 17 חולים וחולות שסובלים ממיגרנה כרונית לתעד במשך 3 חודשים את האפיזודות של הכאב ואת כול הפרטים הרלוונטיים למחלה ובכלל זה טריגרים אפשריים כמו מה אכלו, מה שתו, כמה שתו, כמה זמן ישנו, מעגל המחזור החודשי ועוד. עוד התבקשו החולים לספר על מצבם הנפשי האם הם עצובים, שמחים, משועממים, עצבניים ועוד. החוקרים אספו את הנתונים והצליבו אותם עם הזמן שבו סבלו מאפיזודות של מיגרנה.

ממצאי המחקר

הפחתה חדה ברמות המתח הנפשי לאחר פרק זמן של מתחים ולחצים נפשיים העלו באופן דרמטי את הסיכון להתפתחות מיגרנה תוך יום. למעשה מצאו החוקרים ששעות ספורות לאחר הכניסה למצב של רגיעה הסיכון להתפתחות מיגרנה גבוה הרבה יותר מהסיכוי של מתחים נפשיים לגרום לכך.

מסקנות החוקרים

האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה? התשובה היא כן. רגיעה מהווה גורם סיכון להתפתחות מיגרנה. חשוב להימנע מלחצים נפשיים כדי למנוע את הכאבים בראש המופיעים במצב של מתחים נפשיים וגם את אלו הנגרמים בעקבות הרגיעה. עוד טוענים החוקרים שיתכן שלהורמון הקורטיזול יש חלק בהתפתחות המיגרנה. הורמון זה שבמצבים של דחק מסוגל גם לשכך כאב נעלם במצב של רגיעה ואינו תורם להקלה בכאב.

March, 2014, Neurology

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פייסבוק גורמת לעשיית דיאטת כאסח

  פייסבוק ודיאטת כאסח? מה הקשר? דימוי גוף של אדם נגזר בין היתר מחוויותיו, אישיותו, גורמים חברתיים ותרבותיים ועוד. בין הגורמים…

 • האם ריצה פוגעת בברכיים

  האם ריצה פוגעת בברכיים? הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים. מחקר חדש שנערך בארצות…

 • האם הגיע דואר אלקטרוני עבורי

  הדואר האלקטרוני הגיע? המשפט הזה נושא אחריו מתח נפשי תמידי שעל ציר הזמן עלול לגבות מאיתנו מחיר בריאותי. לחצים נפשיים…

 • דאגה לבריאות גורמת לבעיות בריאות

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר…

 • ישיבה ממושכת גורמת לנכות

  ישיבה מרובה גורמת לנכות! האדם נועד לנוע. ישיבה ממושכת היא אסון לבריאות שלנו. מחקרים רבים מצאו קשר חד משמעי בין…

 • השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

  השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת…

 • האם שימוש במחשב פוגע בבריאות

  האם השימוש במחשב פוגע בבריאות? סקר שנערך באתרנו ושאל את השאלה הזאת העלה שישנה מודעות ציבורית נרחבת לכך שאכן השימוש…

 • האם הליכה מצמצמת את נזקי הישיבה

  הליכה לצמצום נזקי הישיבה היא רעיון נחמד אבל לא מספק. רוב האנשים בעידן המודרני עובדים בישיבה. על פי מחקרים שונים…

 • מעיין הנעורים

  אל מעיין הנעורים? מתברר שיש מעיין כזה והוא לא רחוק מאיתנו. חוקרים מנסים לאתר דרכים לשמור עלינו צעירים ובריאים.אנו מוצפים…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן