האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה

האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה? ומה בכלל הקשר בין רוגע ומיגרנה? כן, כפי שהמחקר הנוכחי מדגים יש קשר. מיגרנה עלולה להתפתח גם במצבים של רגיעה. גורמים רבים משפיעים על התפתחות מיגרנה. בין הגורמים נציין את המתחים נפשיים שהקשר בינם לבין מיגרנה הוכח מחקרית. אז האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה?

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לטענת החוקרים רגיעה חדה לאחר פרק זמן של מתחים גורמת לשינויים הורמונאליים ומיגרנה. ישנם מקרים של התקפי מיגרנה שנותרו ללא הסבר פיזיולוגי שבהם אנשים נתקפים במיגרנה דווקא בסופי שבוע כאשר הם רגועים יותר. מחקר חדש מצא הסבר אפשרי לכך. על פי ממצאי המחקר הפחתה בלחצים הנפשיים גורמת לשינויים הורמונאליות ואלו מעלים דרמטית את הסיכוי להתפתחות מיגרנה. יתכן וידיעה זאת תאפשר דרכי טיפול חדשות בחולים הסובלים ממיגרנה.

  {loadposition inside-page}

  האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה – רקע

  מיגרנה (Migraine) או כפי שהיא קרויה בעברית – צלחה היא הפרעה בריאותית קשה הגורמת סבל רב ופגיעה קשה בתפקודו של האדם וכמובן באיכות חייו. על פי ארגון הבריאות העולמי (WHO) המיגרנה היא מחלה כרונית ומגבילה ביותר. בארצות הברית סובלים מהפרעה זאת כ- 38 מיליוני אמריקאים. על פי אומדנים סטטיסטיים כ- 20% מהנשים וכ-10% מהגברים סובלים מחולי זה. כאב ראש מסוג מיגרנה מתחיל לרוב בגיל ההתבגרות ושכיחותו פוחתת בחדות בגיל המבוגר אך גם ילדים וגם מבוגרים עלולים להיפגע מהפרעה בריאותית זאת.

  הגורמים למיגרנה כוללים גנטיקה, גורמים סביבתיים כגון ריחות חזקים, רעשים חזקים, מתחים נפשיים, רעב, צמא, מחזור חודשי אצל הנשים סוגי מזון מסוימים כגון גבינה צהובה, שוקולד ועוד. מתחים נפשיים ידועים כבר שנים רבות  כגורם רב השפעה על התפתחותם של כאבי ראש מסוג זה ואחר. מיגרנה שייכת לקבוצת כאבי ראש ראשוניים. מלבד מיגרנה נמצאים בקבוצה זאת גם כאב ראש תעוקתי (Tension headache) וכאב ראש על רקע צווארי (Cervicogenic headache).

  מאפיינים של מיגרנה

  כאב ראש מסוג מיגרנה משפיע לרוב על צד אחד של הראש. מלבד כאבי ראש יתלוננו הסובלים ממיגרנה מסימנים ותסמינים נוספים כולל: בחילות והקאות, אובדן תיאבון, רגישות לריחות, רגישות לרעש, רגישות לאור, שינויים בראייה, שינויים בדיבור ועוד. לעתים נדירות חולה מיגרנה עלול לסבול מתופעות נוירולוגיות קיצוניות יותר כולל שיתוק  של חצי הגוף, אובדן שיווי משקל, סחרחורות. כאב הראש נמשך שעות ספורות ועד מספר ימים.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   ישנם שני סוגים בסיסיים של כאב ראש מסוג מיגרנה: מיגרנה שמקדימה אותה אאורה ומיגרנה ללא אאורה. אאורה היא מקבץ של סימנים ותסמינים המקדימים את הופעת המיגרנה כולל בין היתר שינויים בחוש הראייה כמו הופעת כתמים ואורות חזקים בשדרה הראייה, שינויים בחוש הריח המופעים בין היתר בצורה של ריחות לא נעימים, שיניים בחוש השמיעה המטבטעים בשמיעת צלילים כאלה ואחרים, שינויים בהליך המחשב כולל מחשבות לא סדורות ועוד.

   המחקר

   האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה
   האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה

   החוקרים במחקר הנוכחי ביקשו מ- 17 חולים וחולות שסובלים ממיגרנה כרונית לתעד במשך 3 חודשים את האפיזודות של הכאב ואת כול הפרטים הרלוונטיים למחלה ובכלל זה טריגרים אפשריים כמו מה אכלו, מה שתו, כמה שתו, כמה זמן ישנו, מעגל המחזור החודשי ועוד. עוד התבקשו החולים לספר על מצבם הנפשי האם הם עצובים, שמחים, משועממים, עצבניים ועוד. החוקרים אספו את הנתונים והצליבו אותם עם הזמן שבו סבלו מאפיזודות של מיגרנה.

   ממצאי המחקר

   הפחתה חדה ברמות המתח הנפשי לאחר פרק זמן של מתחים ולחצים נפשיים העלו באופן דרמטי את הסיכון להתפתחות מיגרנה תוך יום. למעשה מצאו החוקרים ששעות ספורות לאחר הכניסה למצב של רגיעה הסיכון להתפתחות מיגרנה גבוה הרבה יותר מהסיכוי של מתחים נפשיים לגרום לכך.

   מסקנות החוקרים

   האם רגיעה גורמת להתפתחות מיגרנה? התשובה היא כן. רגיעה מהווה גורם סיכון להתפתחות מיגרנה. חשוב להימנע מלחצים נפשיים כדי למנוע את הכאבים בראש המופיעים במצב של מתחים נפשיים וגם את אלו הנגרמים בעקבות הרגיעה. עוד טוענים החוקרים שיתכן שלהורמון הקורטיזול יש חלק בהתפתחות המיגרנה. הורמון זה שבמצבים של דחק מסוגל גם לשכך כאב נעלם במצב של רגיעה ואינו תורם להקלה בכאב.

   March 2014, Neurology

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,