פריקת כתף גורמים ותסמינים
פריקת כתף גורמים ותסמינים

פריקת כתף גורמים ותסמינים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פריקת כתף – גורמים ותסמינים אופייניים עשויים לעזור לנו להבין אלו נזקים התרחשו במפרק. פריקה של מפרק הכתף מהווה את אחת הפציעות השכיחות ביותר ופריקת מפרק הכי שכיחה בגוף. ברוב המקרים מדובר בפציעת ספורט המתרחשת בגלל חבלה ישירה, נפילה על יד מושטת לפנים או בגלל תנועות חדות ופתאומיות.

תנועות אופייניות שעלולות לפרוק את הכתף כוללות סיבוב המפרק ומתיחת הזרוע לאחור. יתכנו נזקים משניים וחמורים יחסית כתוצאה מפריקת מפרק הכתף אך ברוב המקרים הנזק המשמעותי ביותר שנוצר הוא חוסר יציבות של המפרק ונטייה לפריקות כתף חוזרות. במהלך האבחון חשוב לזהות האם בגלל פריקת כתף נגרמו גם נזקים משניים ולטפל בהם במהירות. את החזרת המפרק למקומו צריך לבצע קלינאי מיומן רק לאחר צילום רנטגן וזאת כדי למנוע נזקים נוספים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפריקת כתף גורמים ותסמינים – רקע

פריקת כתף מתרחשות יותר בקרב גברים מאשר נשים. סיבה אפשרית אחת היא הנטייה הגבוהה יותר של גברים לעסוק בספורט המחייב מגע כמו אומנויות לחימה, כדורגל, כדורסל ועוד. מסיבה זאת רוב המקרים של פריקת כתף בקרב גברים התרחשו בגילאים 20-30. לעומת זאת, רוב המקרים של פריקת כתף בקרב נשים נוטות להתרחש מעל גיל 60 וזאת קרוב לוודאי בגין העלייה בשכיחות הנפילות בגיל המבוגר.

פריקה קדמית

ברוב המקרים (95-98%) פריקת כתף היא קדמית (Anterior dislocation). בפריקה מסוג זה ראש עצם הזרוע יוצא ממקומו במכתש ומתמקם במנח קדמי יותר ביחס אליו לרוב מתחת לזיז החרטום (coracoid process). הגורם לסוג זה של פריקה הוא לרוב מכה ישירה לכתף או המנגנון הקלסי של נפילה על יד מושטת לפנים. החולה שפרק את כתפו לפנים יחזיק את הכתף בסיבוב קל החוצה ומורחקת מעט מהגוף. סיבוכים אפשריים של פריקת כתף קדמית כוללים שבר דחיסה של ראש הזרוע בחלק האחורי – עליון (Hill Sachs Lesion). לעיתים נגרם גם נזק ללברום מסוג בנקרט (Bankart), פגיעה בעצב השחי (axillary nerve), פגיעה בעצב החישור ועוד.

פריקה אחורית

במיעוט המקרים הפריקה מתרחשת לאחור. הגורם לפריקה מסוג זה הוא שוק חשמלי או התקף אפילפטי. בפריקה אחורית של הכתף ראש עצם הזרוע יוצא ממקומו במכתש ומתמקם במנח אחורי ביחס אליו. החולה שפרק את כתפו לאחור יחזיק את כתפו מסובבת קמעה פנימה וקרובה לגוף. במבט על הכתף הפרוקה לאחור נבחין שהמפרק אבד מצורתו העגולה והשתטח וגם שזיז החרטום בולט במיוחד. במקרים נדירים תיתכן גם פריקה לכיוונים אחרים כולל למטה, למעלה ולעתים אפילו לכיוון החזה.

אנטומיה בסיסית של הכתף

הכתף הוא מבנה רב מפרקי שמורכב משלושה מפרקים סינוביאלים שונים שכול אחד מהם עטוף בקופסית (Capsule) אישית וציר תנועה נוסף שאינו מפרק קלסי. המבנה האנטומי של המפרקים הללו שונה.

מפרק הזרוע

מבנהו של מפרק הזרוע (Glenohumeral joint) שבו עוסק המאמר הזה הוא בצורת מכתש ועלי (Ball and socket) כאשר ראש עצם הזרוע (Humeral Head) מהווה את העלי ושקע שמצוי בעצם השכמה (Glenoid) מהווה את המכתש. רדידות המכתש של מפרק הזרוע אינה מאפשרת אחיזה יציבה של ראש עצם הזרוע וגם הטבעת הסחוסית (Glenoid Labrum) המקיפה את המכתש ומעמיקה אותו עדיין מותירה אותו רדוד יחסית. רדידות המכתש מאפשרת למפרק הזרוע מחד טווחי תנועה נרחבים ומאידך גורמת לחוסר יציבות ולנטייה מובנית לפריקות. פריקת כתף היא על כן נטייה אנטומית וזו הסיבה לכך שקרוב ל2% מהאנשים יסבלו מפציעה זאת.

מפרקים נוספים בכתף

שני המפרקים הנוספים הם מפרק שיא הכתף ועצם הבריח (Acromioclavicular joint) ומפרק עצם החזה ועצם הבריח (Sternoclavicular joint). ציר תנועה נוסף שאינו מפרק קלסי אך בעל חשיבות מרכזית לתפקוד תקין של חגורת הכתף מתקיים בין עצם השכם לכלוב הצלעות (Scapulothoracic).

רצועות ושרירים

מפרקי הכתף נתמכים בעזרת רצועות רבות, מוגנים, מיוצבים ומונעים באופן הרמוני על ידי קבוצת שרירי השרוול המסובב (Rotor Cuff) ושריר הדלתה (Deltoid Muscle).

עצבוב

העצבוב למפרק הכתף מגיע מהמקלעת הברכיאלית והוא כולל את העצב התת שכמתי (Suprascapular nerve), עצב השחי (Axillary nerve) ועצב החזה הצדי (Lateral pectoral nerve).

אספקת דם

את אספקת הדם מקבל מפרק הכתף מעורקים שמקורם מענפים של עורק הזרוע (Humeral arteries), מהעורק הרום שכמתי (Suprascapular artery) והעורק השכמתי (Scapular artery).

פריקת כתף גורמים

הגורם העיקרי להתרחשות פריקת כתף היא טראומה. ברוב המקרים מנגנון הפריקה הוא נפילה על יד מושטת לפנים, מסובבת לאחור ומורחקת מהגוף. פריקת כתף היא פציעת ספורט שכיחה ואכן פריקות כתף מתרחשות לעיתים קרובות יחסית במהלך אימון או בעת תחרות ספורט בעקבות מעידה, החלקה או התנגשות אם שחקן אחר. פריקה של מפרק הכתף עלולה להתרחש גם כתוצאה מתאונות דרכים. פריקות כתף אחוריות מתרחשות לרוב על רקע של פרכוס אפילפטי, שוק חשמלי או חבלה ישירה. חשוב לציין שפריקה קודמת של המפרק עלולה לגרום למצב של פריקות חוזרו ללא טראומה. במצבים קיצוניים כול תנועת כתף תמימה עלולה להוציא את ראש עצם הזרוע ממקומו מהשקע הגלנואידי.

מתברר שגם ללא טראומה ניתן לפרוק את מפרק הכתף. אנשים הסובלים מכתף לא יציבה על רקע של גמישות יתר גנטית או בגלל ליקוי מבני מולד בחלקים הגרמיים של המפרק הגורם לכך שראש עצם הזרוע לא אחוז היטב בשקע הגלנואידי נמצאים בקבוצת סיכון לפרוק את הכתף גם עם סתם תנועת כתף מהירה. לרוב מדובר באנשים בגיל צעיר יחסית. יש לעתים שעל ציר הזמן הרקמות עם האלסטיות הגבוהה שאינן מאפשרות תמיכה ראויה במפרק הכתף נעשות נוקשות ברבות השנים.

פריקת כתף גורמי סיכון

פריקת כתף גורמים ותסמינים
פריקת כתף גורמים ותסמינים

גורמי הסיכון שעלולים לחשוף אותנו להתרחשות פריקת כתף כוללים גיל (ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון), גמישות יתר (גנטיקה, אימוני יתר של גמישות), מחלות גנטיות כמו תסמונת אהלרס-דנלוס (Ehlers–Danlos syndrome) הגורמת לייצור קולגן פגום ולחוסר יציבות של המפרקים, פריקת כתף קודמת, ליקויים מבניים במפרק הזרוע, חוסר פעילות גופנית וחולשה של שרירי השרוול ועוד. הפרכוסים הנלווים לאפילפסיה מהווים גורם סיכון לפריקות כתף בכלל ולפריקות כתף אחוריות בפרט.

סימנים ותסמינים בפריקת כתף 

מהלך פריקת הכתף מלווה לרוב ברעש אופייני ולאחריו החולה יצמיד את הכתף לגופו ויסרב להניע אותו. הסימנים והתסמינים המתפתחים בעקבות פריקה זאת כוללים כאבים בכתף ברמת חומרה גבוהה, קושי רב להניע את הכתף, תחושת חוסר ביטחון ביציבות של הכתף, עיוות של הכתף בעקבות שינוי המיקום של ראש עצם הזרוע, שטפי דם מקומיים ונפיחות עלולים להתפתח בשלב מאוחר יותר בעיקר עם האירוע נבע מחבלה. במידה וישנם נזקים עצביים או לחץ על עצבים החולה התלונן גם על סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, הירדמות וחולשה של חלקים מהגפה העליונה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פריקת כתף טפלו בזה מהר

  פריקת כתף? טפלו בזה מהר! חשיבות הטיפול המהיר בפריקת כתף הוכחה מעבר לכול ספק. פריקת כתף היא פריקת מפרק הכי…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן