פריקת כתף גורמים ותסמינים

פריקת כתף גורמים ותסמינים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פריקת כתף – גורמים ותסמינים אופייניים עשויים לעזור לנו להבין אלו נזקים התרחשו במפרק. פריקה של מפרק הכתף מהווה את אחת הפציעות השכיחות ביותר ופריקת מפרק הכי שכיחה בגוף. ברוב המקרים מדובר בפציעת ספורט המתרחשת בגלל חבלה ישירה, נפילה על יד מושטת לפנים או בגלל תנועות חדות ופתאומיות.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  תנועות אופייניות שעלולות לפרוק את הכתף כוללות סיבוב המפרק ומתיחת הזרוע לאחור. יתכנו נזקים משניים וחמורים יחסית כתוצאה מפריקת מפרק הכתף אך ברוב המקרים הנזק המשמעותי ביותר שנוצר הוא חוסר יציבות של המפרק ונטייה לפריקות כתף חוזרות. במהלך האבחון חשוב לזהות האם בגלל פריקת כתף נגרמו גם נזקים משניים ולטפל בהם במהירות. את החזרת המפרק למקומו צריך לבצע קלינאי מיומן רק לאחר צילום רנטגן וזאת כדי למנוע נזקים נוספים.

  {loadposition inside-page}

  פריקת כתף גורמים ותסמינים – רקע

  פריקת כתף מתרחשות יותר בקרב גברים מאשר נשים. סיבה אפשרית אחת היא הנטייה הגבוהה יותר של גברים לעסוק בספורט המחייב מגע כמו אומנויות לחימה, כדורגל, כדורסל ועוד. מסיבה זאת רוב המקרים של פריקת כתף בקרב גברים התרחשו בגילאים 20-30. לעומת זאת, רוב המקרים של פריקת כתף בקרב נשים נוטות להתרחש מעל גיל 60 וזאת קרוב לוודאי בגין העלייה בשכיחות הנפילות בגיל המבוגר.

  פריקת כתף קדמית

  ברוב המקרים (95-98%) פריקת כתף היא קדמית (Anterior dislocation). בפריקה מסוג זה ראש עצם הזרוע יוצא ממקומו במכתש ומתמקם במנח קדמי יותר ביחס אליו לרוב מתחת לזיז החרטום (coracoid process). הגורם לסוג זה של פריקה הוא לרוב מכה ישירה לכתף או המנגנון הקלסי של נפילה על יד מושטת לפנים. החולה שפרק את כתפו לפנים יחזיק את הכתף בסיבוב קל החוצה ומורחקת מעט מהגוף. סיבוכים אפשריים של פריקת כתף קדמית כוללים שבר דחיסה של ראש הזרוע בחלק האחורי – עליון (Hill Sachs Lesion). לעיתים נגרם גם קרע לברום מסוג בנקרט (Bankart), פגיעה בעצב השחי (axillary nerve), פגיעה בעצב החישור ועוד.

  פריקת כתף אחורית

  במיעוט המקרים הפריקה מתרחשת לאחור. הגורם לפריקה מסוג זה הוא שוק חשמלי או התקף אפילפטי. בפריקה אחורית של הכתף ראש עצם הזרוע יוצא ממקומו במכתש ומתמקם במנח אחורי ביחס אליו. החולה שפרק את כתפו לאחור יחזיק את כתפו מסובבת קמעה פנימה וקרובה לגוף. במבט על הכתף הפרוקה לאחור נבחין שהמפרק אבד מצורתו העגולה והשתטח וגם שזיז החרטום בולט במיוחד. במקרים נדירים תיתכן גם פריקה לכיוונים אחרים כולל למטה, למעלה ולעתים אפילו לכיוון החזה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   אנטומיה בסיסית של הכתף

   הכתף הוא מבנה רב מפרקי שמורכב משלושה מפרקים סינוביאלים שונים שכול אחד מהם עטוף בקופסית (Capsule) אישית וציר תנועה נוסף שאינו מפרק קלסי. המבנה האנטומי של המפרקים הללו שונה.

   מפרק הזרוע

   מבנהו של מפרק הזרוע (Glenohumeral joint) שבו עוסק המאמר הזה הוא בצורת מכתש ועלי (Ball and socket) כאשר ראש עצם הזרוע (Humeral Head) מהווה את העלי ושקע שמצוי בעצם השכמה (Glenoid) מהווה את המכתש. רדידות המכתש של מפרק הזרוע אינה מאפשרת אחיזה יציבה של ראש עצם הזרוע וגם הטבעת הסחוסית (Glenoid Labrum) המקיפה את המכתש ומעמיקה אותו עדיין מותירה אותו רדוד יחסית. רדידות המכתש מאפשרת למפרק הזרוע מחד טווחי תנועה נרחבים ומאידך גורמת לחוסר יציבות ולנטייה מובנית לפריקות. פריקת כתף היא על כן נטייה אנטומית וזו הסיבה לכך שקרוב ל2% מהאנשים יסבלו מפציעה זאת.

   מפרקים נוספים בכתף

   שני המפרקים הנוספים הם מפרק שיא הכתף ועצם הבריח (Acromioclavicular joint) ומפרק עצם החזה ועצם הבריח (Sternoclavicular joint). ציר תנועה נוסף שאינו מפרק קלסי אך בעל חשיבות מרכזית לתפקוד תקין של חגורת הכתף מתקיים בין עצם השכם לכלוב הצלעות (Scapulothoracic).

   רצועות ושרירים

   מפרקי הכתף נתמכים בעזרת רצועות רבות, מוגנים, מיוצבים ומונעים באופן הרמוני על ידי קבוצת שרירי השרוול המסובב (Rotor Cuff) ושריר הדלתה (Deltoid Muscle).

   עצבוב

   העצבוב למפרק הכתף מגיע מהמקלעת הברכיאלית והוא כולל את העצב התת שכמתי (Suprascapular nerve), עצב השחי (Axillary nerve) ועצב החזה הצדי (Lateral pectoral nerve).

   אספקת דם

   את אספקת הדם מקבל מפרק הכתף מעורקים שמקורם מענפים של עורק הזרוע (Humeral arteries), מהעורק הרום שכמתי (Suprascapular artery) והעורק השכמתי (Scapular artery).

   גורמים

   הגורם העיקרי להתרחשות פריקת כתף היא טראומה. ברוב המקרים מנגנון הפריקה הוא נפילה על יד מושטת לפנים כאשר הכתף מסובבת קמעה ומורחקת מהגוף. פריקת כתף היא פציעת ספורט שכיחה ואכן פריקות כתף מתרחשות לעיתים קרובות יחסית במהלך אימון או בעת תחרות ספורט בעקבות מעידה, החלקה או התנגשות אם שחקן אחר. פריקה של מפרק הכתף עלולה להתרחש גם כתוצאה מתאונות דרכים. פריקות כתף אחוריות מתרחשות לרוב על רקע של פרכוס אפילפטי, שוק חשמלי או חבלה ישירה. חשוב לציין שפריקה קודמת של המפרק עלולה לגרום למצב של פריקות חוזרו ללא טראומה. במצבים קיצוניים כול תנועת כתף תמימה עלולה להוציא את ראש עצם הזרוע ממקומו מהשקע הגלנואידי.

   מתברר שגם ללא טראומה ניתן לפרוק את מפרק הכתף. אנשים הסובלים מכתף לא יציבה על רקע של גמישות יתר גנטית או בגלל ליקוי מבני מולד בחלקים הגרמיים של המפרק הגורם לכך שראש עצם הזרוע לא אחוז היטב בשקע הגלנואידי נמצאים בקבוצת סיכון לפרוק את הכתף גם עם סתם תנועת כתף מהירה. לרוב מדובר באנשים בגיל צעיר יחסית. יש לעתים שעל ציר הזמן הרקמות עם האלסטיות הגבוהה שאינן מאפשרות תמיכה ראויה במפרק הכתף נעשות נוקשות ברבות השנים.

   פריקת כתף גורמי סיכון

   פריקת כתף גורמים ותסמינים
   פריקת כתף גורמים ותסמינים

   גורמי הסיכון שעלולים לחשוף אותנו להתרחשות פריקת כתף כוללים גיל (ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון), גמישות יתר (גנטיקה, אימוני יתר של גמישות), מחלות גנטיות כמו תסמונת אהלרס-דנלוס (Ehlers–Danlos syndrome) הגורמת לייצור קולגן פגום ולחוסר יציבות של המפרקים, פריקת כתף קודמת, ליקויים מבניים במפרק הזרוע, חוסר פעילות גופנית וחולשה של שרירי השרוול ועוד. הפרכוסים הנלווים לאפילפסיה מהווים גורם סיכון לפריקות כתף בכלל ולפריקות כתף אחוריות בפרט.

   סימנים ותסמינים בפריקת כתף 

   מהלך פריקת הכתף מלווה לרוב ברעש אופייני ולאחריו החולה יצמיד את הכתף לגופו ויסרב להניע אותו. הסימנים והתסמינים המתפתחים בעקבות פריקה זאת כוללים כאבים בכתף ברמת חומרה גבוהה, קושי רב להניע את הכתף, תחושת חוסר ביטחון ביציבות של הכתף, עיוות של הכתף בעקבות שינוי המיקום של ראש עצם הזרוע, שטפי דם מקומיים ונפיחות עלולים להתפתח בשלב מאוחר יותר בעיקר עם האירוע נבע מחבלה. במידה וישנם נזקים עצביים או לחץ על עצבים החולה התלונן גם על סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, הירדמות וחולשה של חלקים מהגפה העליונה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,