יציבה לקויה מה גורם לה
יציבה לקויה מה גורם לה

יציבה לקויה מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יציבה לקויה מה גורם לה? גורמים אפשריים ליציבה לקויה כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה באזור זה או אחר בגוף ועוד. ליקויי יציבה חושפים אותנו בין היתר לאובדן אנרגיה ועייפות הנגרמת מנשיאת הגוף באופן שאינו יעיל מבחינה ביו מכנית ואנרגטית. תפקוד ביומכני לקוי הנובע מיציבה לקויה גורם גם לעומסי יתר על מפרקים שרירים ורקמות נוספות. עומסים אלו מובילים על ציר הזמן להתפתחות פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים והופעת סימנים ותסמינים שונים.

נזקים הנגרמים באופן אטי מהווים איום משמעותי שכן יכולת ההסתגלות של הגוף שלנו עלולה למנוע מאיתנו להיזהר. החיסרון הגדול של נזק אטי ומצטבר מהסוג הזה הוא שאינו מורגש באופן מידי, על כן איננו מודעים לו, איננו יכולים לאתר את הגורמים ולהתגונן מפניו. רק לאחר שעות, ימים, או אפילו חודשים ושנים של לחצים מתמשכים ובלתי מאוזנים על מערכות שריר ושלד ועמוד השדרה כאשר הנזק המצטבר גודל והופך משמעותי, אז אנו חשים בכאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, כאבים בכתף ועוד. בכל מקרה של יציבה לקויה – מה גורם לה ומה ניתן לעשות כדי לתקן אותה צריכות להיות השאלות שנשאל את הכירופרקט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיציבה לקויה מה גורם לה – רקע

הגורמים ליציבה לקויה משתנים מאדם לאדם. אדם שעובד על פס ייצור במשך שנים רבות בעודו שפוף ומבצע פעולות חוזרניות יכולת לשנות את היציבה שלו באופן הדרגתי ולהפוך ברובות השנים להיות אדם עם יציבה שפופה. אדם שסובלת מכאבי גב כרוניים שגורמים לו לשנות את האופן שבו הוא עומד עלול ברבות השנים לשנות את יציבתו באופן קבוע ולהישאר עם נטיית גב כזו או אחרת. ילדה ששדיה מתפתחים עלולה לנסות להסתיר את זה באמצעות יציבה הכוללת כתפיים מעוגלות לפנים. על הציר של הזמן היציבה הזאת עלולה להתקבע. להלן גורמים שכיחים לליקויי יציבה:

יציבה לקויה מה גורם לה – פירוט גורמים אפשריים

פציעות

בעקבות פציעה והיווצרות דלקת וכאב, השרירים באזור הפציעה מתכווצים לצורך הגנה ומניעת פציעה חוזרת מהאזור הפגיע. הכיווץ של השרירים באזור הפגיעה יכול להימשך שבועות ואף חודשים לגרום לחוסר איזון באופן עבודתם של השרירים, באופן ביצוע תנועות ובאופן ההחזקה של הגוף. שינויים אלו גורמים לשינויים ביציבה שעם הזמן מתקבעים והופכים להיות היציבה הקבועה שלכם. השינוי הזה ביציבה עלול לגרום לנזקים נוספים, באותו אזור אנטומי או באזור אנטומי אחר, לגרום להגנה שרירית מחודשת ולשינויים נוספים ביציבה.

מחלות או חסרים תזונתיים

יציבה לקויה בגלל אובדן צפיפות העצם
יציבה לקויה בגלל אובדן צפיפות העצם

הרקמות התומכות ביציבה כוללות עצמות, חוליות, שרירים, רצועות, גידים ועוד. הרקמות הללו זקוקות למגוון תכונות ובכלל: כוח, גמישות וסבולת על מנת לבצע את עבודתן באופן מיטבי. חסר תזונתי או מחלה התוקפת את אחת הרקמות הללו עלולה גם לפגוע ביכולתן לתמוך ביציבה.

דוגמה מובהקת היא אובדן צפיפות עצם בקרב אנשים מבוגרים הגורמת לשינוי יציבה. דוגמה נוספת היא מחלת ריאות אשר משבשת את תפקודה של מערכת הנשימה את התפתחות בית החזה ואת היציבה. שינויים ניווניים במפרקים השונים עלולים להוביל באותו אופן לשיני ביציבה.

חולשות שרירים ורקמות אחרות

תנועות הגוף השונות מוכתבות בין היתר על ידי היכולות הפיזיולוגיות של רקמות הגוף השונות. באופן מיטבי כאשר יש צורך במאמץ שרירי לביצוע עבודה הוא חייב להתבצע באמצעות קבוצת השרירים הגדולה יותר ובטווח תנועה נוח (לא בקצה טווח התנועה). כך למשל לצורך ביצוע בעיטה בכדור באופן מהיר ויעיל מבחינה אנרגטית וביו-מכנית, אנו זקוקים בין היתר לשרירי ליבה חזקים, גמישים ומאומנים שיעבדו באופן מסונכרן. שרירי ליבה שאינם נושאים בתכונות הללו יגרמו לנו לבצע את התנועה על ידי שימוש בקבוצות שרירים חלופיות באופן פחות יעיל ובעל סיכון לפציעה בעמוד השדרה. שימוש אלטרנטיבי מעין זה יכול גם לייצר דפוסי תנועה ויציבה לקויים. במצב הזה הגוף משיג את מטרתו מבחינת הביצוע אך יוצר הרגלי תנועה ויציבה לקויים.

בעיות על רקע נפשי

להערכה עצמית נמוכה, להתפתחות שדיים אצל נערות צעירות ולמתח נפשי כרוני יש יכולת השפעה על התפתחות ליקויי יציבה. לאדם שיש הערכה עצמית נמוכה תהיה נטייה לשבת באופן שחוח. כך גם לגבי נערות צעירות המנסות לטשטש את התפתחות השדיים על ידי כפיפה והקשתה של בית החזה. נשימות רדודות על רקע של מתחים כרוניים עלולים ליצור גם הם לקות באופן התפתחות ותפקוד בית החזה ושוני ביציבה.

גנטיקה

יציבה לקויה בגלל זווית הברכיים
יציבה לקויה בגלל זווית הברכיים

לשינויים מבניים מולדים או נרכשים יש את היכולת לשנות את היציבה שלנו. חולשת מולדת של קבוצות שרירים מסוימות יכולה לגרום לנו לשאת את הצוואר והראש, למשל, באופן אחר. שוני מולד במבנה עמוד השדרה (עקמת, היפר לורדוזיס, יישור לורדוזיס, יתר קיפוזיס) או של אחד הפרקים בגוף (ברכי X או ברכי O) יכולים לגרום לשוני ישיר ביציבה או לחלופין לשיבוש בתפקוד המכני של המפרק ובעקבותיו להתפתחות לקות ביציבה. לקות זו עלולה לגרום לנזקים ולדלקות מפרקים.

נעלים לא מתאימות

בגדים ובמיוחד נעלים משפיעים על היציבה. בגדים צמודים שאינם משאירים אפשרות תמרון לגוף יכולים לשנות את אופן ההליכה ואת איכות היציבה. נעלי עקב, נעליים שאינן מותאמות עבורנו או נעליים שהתבלו יוצרות שוני באופן הדריכה ועל כן משנות את היציבה.

הרגלים וגורמים תפקודיים

הרגלי יציבה לקויים יכולים להתפתח בעקבות חוסר מודעות לישיבה נכונה ושהייה ממושכת במצבים נייחים שאינם מעודדים השבחה של רקמות הגוף השונות. כך למשל צפייה ושימוש ממושך בטלוויזיה ובמחשב, בעיקר בגיל בו אנו אמורים לחזק את שרירי היציבה ולקבוע את עתיד היציבה שלנו הנם גורם שלילי רב עוצמה להתפתחות היציבה התקינה. גם למשקל יתר יש את היכולת לשנות את אופן התנועה ואת אופן השימוש בו. שוני זה מוביל עם השנים לשוני ביציבה.

מה המשמעות הבריאותית של יציבה לקויה?

יציבה לקויה משפיעה על מערכות הגוף השונות באופן משמעותי. ברשימה הבאה אנו מונים שורה שלמה של ליקויים פיזיים הנובעים מהתפתחות יציבה לקויה. עם זאת אין להתעלם מהנזקים הפסיכולוגיים הנובעים מיציבה לקויה. מה אנו משדרים כאשר אנו יושבים שפוף…?

נזקי היציבה הלקויה

 •  הגוף מתעייף מהר יש קושי לעמוד גם במאמץ קל
 •  תפקוד לקוי של האיברים הפנימיים
 •  יציבה לקויה עלולה לפגוע בתפקוד של הריאות
 •  תפקוד לקוי של מערכת העיכול
 •  זרימת לימפה לקויה
 •  יציבה לקויה גורמת לזרימת דם לקויה
 •  תפקוד לקוי של שורשי העצבים בגין לחץ
 •  אובדן של תחושת מצב הגוף (proprioception)
 •  יציבה לקויה גורמת לשחיקה מוגברת של הפרקים הנחשפים לעומס
 •  כאבים ההופכים עם השנים לכרוניים בגין שינויים ניווניים

האם היציבה שלך לקויה?

דוגמאות שכיחות ליציבה לקויה:

 •  ישיבה שפופה והחלקה קדימה על הכיסא כאשר הגב קמור, הצוואר קעור ושרירי העורף מכווצים גורמת לכאבי צוואר וראש ושכמות וכאבי גב תחתון.

  יציבה לקויה מה גורם לה
  יציבה לקויה מה גורם לה
 •  יציבה לקויה ושפופה עם כתפיים נפולות קדימה כאשר החזקת הראש גבוה מדי או נמוך מדי ללא תנועה למשך פרקי זמן ארוכים, גורמת לכאבי צוואר וראש ושכמות.
 •  תופעת ראש הצב – יציבה לקויה שבה הראש נמצא במנח קדמי באופן מודגש. יציבה זאת  גורמת להרבה אנשים לכאבי צוואר, ראש ושכמות. משקל הראש מונח על שרירי העורף ופחות על חוליות הצוואר, כל 2.5 ס”מ של מנח ראש לפנים העומס על שרירי העורף עולה ב 4.5 ק”ג.
 •  יציבה לקויה לורדוטית (lordosis) -האגן מוטה לפנים גורמת לקעור יתר (היפר לורדוזיס) של עמוד השדרה המותני, חולשה של שרירי הבטן, שרירי גב תחתון ומכופפי ירך קצרים ומכווצים.
 •  יציבה לקויה קיפוטית (kiphotic)- כתפיים מעוגלות. גב עליון כפוף הגורם לקיפוזיס. האגן מוטה לפנים. חולשה והארכה של שרירי הגב העליון. שרירי חזה קצרים ומחוזקים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם נפצעים. ריצה יוצרת עומסים חוזרניים משמעותיים וכול שגיאה או ליקוי…

 • כאבי צוואר עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה המחקר שהמתנתם לו. מתברר שבין יתר המעללים של העישון הוא…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים העיקריים להשמנה. הטלפון החכם מעודד את אורח החיים הפסיבי וזאת…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים מצאו שמתח נפשי ובעיקר מתח נפשי כרוני מעלה את הסיכון…

 • אור בוהק מהמסכים גורם נדודי שינה

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה במכשירים פולטי אור כמו טלפונים חכמים, טבלטים ומחשבים.  לחוסר שינה…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב וטלפון חכם והכול נעשה בישיבה. הנזקים הבריאותיים הנובעים מרבים להיחקר…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני מכולם הוא עישון. במחקר ארוך טווח שאת תוצאותיו אנו מביאים כאן…

 • עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב

  עישון גורם סיכון לכאבי גב! השכיחות העצומה של כאבי גב וההמגבלות הקשות שהיא מטילה הופכים את הבעיה הזאת לאחת הבעיות המעיקות ביותר על האדם המודרני והיקרה ביותר בכול הנוגע לנזקים…

 • לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

  דחק נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום אני נוכח, אצלי במרפאה, בכוחות ההרס העצומים שיש לדחק נפשי כרוני. לכן לא הופתעתי כאשר קראתי את מסקנותיו של המחקר הזה שקובע שדחק…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית רופאים נוטים לעשות שימוש יתר במגוון אמצעי הדמיה יקרים ובכלל…