יציבה לקויה מה גורם לה

יציבה לקויה מה גורם לה

יציבה לקויה מה גורם לה? גורמים אפשריים ליציבה לקויה כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה באזור זה או אחר בגוף ועוד. ליקויי יציבה גורמים לחוסר יעילות אנרגטית ובכך חושפים אותנו בין היתר לאובדן אנרגיה ועייפות. תפקוד ביומכני לקוי הנובע מיציבה לקויה גורם גם לעומסי יתר על מפרקים שרירים ורקמות נוספות. עומסים אלו מובילים על ציר הזמן להתפתחות פציעות, דלקות כאבים וסימפטומים נוספים.

האיטיות שבה מתרחש הבלאי הגופני מהווה איום משמעותי שכן אינו מורגש מידית. יכולת ההסתגלות של הגוף מונעת מאתנו להיזהר ולהתגונן מפניו. רק לאחר ימים, חודשים ואפילו שנים כאשר הנזק המצטבר נעשה משמעותי אנו שמים לב אילו. אז בשלב הזה אנו נעשים מודעים לכאבים בגב תחתון, בגב עליון, בצוואר, כאבים בכתף ועוד. במצב של יציבה לקויה – מה גורם לה וכיצד לתקנה הן השאלות שיש להפנות לכירופרקט.

יציבה לקויה מה גורם לה – רקע

הגורמים ליציבה לקויה משתנים מאדם לאדם. אדם שעובד שנים ארוכות בעודו שפוף יכול לשנות באופן הדרגתי את יציבתו ולפתח קיפוזיס. יציבה לקויה עלולה להתפתח גם אצל אדם שסובל מכאבי גב כרוניים שגורמים לו לשנות את האופן שבו הוא עומד, הולך ויושב.

ברבות השנים האדם הזה ישנה את יציבתו בקביעות והישאר עם נטיית גב כזו או אחרת. היציבה תשתנה גם אצל הילדה ששדיה מתפתחים ומנסה להסתיר זאת באמצעות כתפיים מעוגלות לפנים. על הציר של הזמן היציבה הזאת יכולה להתקבע. להלן גורמים שכיחים לליקויי יציבה:

פירוט גורמים אפשריים ליציבה לא תקינה

פציעות

פציעה, דלקת וכאב גורמים לשרירים באזור הפציעה להתכווץ לצורך הגנה ומניעת פציעה חוזרת. כיווץ השרירים באזור הפגיעה יכול להימשך שבועות ואף חודשים. הדבר גורם לחוסר איזון בעבודת השרירים, בביצוע תנועות ובהחזקת הגוף. השפעות אלה גורמים לשינויים ביציבה שעם הזמן מתקבעים והופכים להיות היציבה הקבועה שלכם. היציבה המשתנה עלולה לגרום לנזקים נוספים, באותו אזור אנטומי או באזור אנטומי אחר. הנזקים הללו גורמים שוב להגנה שרירית מחודשת ולשינויים נוספים ביציבה וכך הלאה.

מחלות או חסרים תזונתיים

יציבה לקויה בגלל אובדן צפיפות העצם
יציבה לקויה בגלל אובדן צפיפות העצם

הרקמות התומכות ביציבה כוללות עצמות, חוליות, שרירים, רצועות, גידים ועוד. הרקמות הללו זקוקות למגוון תכונות ובכלל: כוח, גמישות וסבולת על מנת לבצע את עבודתן באופן מיטבי. חסר תזונתי או מחלה התוקפת את אחת הרקמות הללו עלולה גם לפגוע ביכולתן לתמוך ביציבה.

דוגמה מובהקת היא אובדן צפיפות עצם בקרב אנשים מבוגרים הגורמת לשינוי יציבה. דוגמה נוספת היא מחלת ריאות אשר משבשת את תפקודה של מערכת הנשימה את התפתחות בית החזה ואת היציבה. שינויים ניווניים במפרקים השונים עלולים להוביל באותו אופן לשיני ביציבה.

חולשות שרירים ורקמות אחרות

תנועות הגוף השונות מוכתבות בין היתר על ידי היכולות הפיזיולוגיות של רקמות הגוף השונות. באופן מיטבי כאשר יש צורך במאמץ שרירי לביצוע עבודה הוא חייב להתבצע באמצעות קבוצת השרירים הגדולה יותר ובטווח תנועה נוח (לא בקצה טווח התנועה).

כך למשל לצורך ביצוע בעיטה בכדור באופן מהיר ויעיל מבחינה אנרגטית וביו-מכנית, אנו זקוקים בין היתר לשרירי ליבה חזקים, גמישים ומאומנים שיעבדו באופן מסונכרן. שרירי ליבה שאינם נושאים בתכונות הללו יגרמו לנו לבצע את התנועה על ידי שימוש בקבוצות שרירים חלופיות באופן פחות יעיל ובעל סיכון לפציעה בעמוד השדרה. שימוש אלטרנטיבי מעין זה יכול גם לייצר דפוסי תנועה ויציבה לקויים. במצב הזה הגוף משיג את מטרתו מבחינת הביצוע אך יוצר הרגלי תנועה ויציבה לקויים.

מיקום ותפקוד לקויים של מפרק הלסת

מוזר ככל שזה נשמע למיקום ולתפקוד של מפרק הלסת יש קשר לתקינות היציבה וההיפך.

בעיות על רקע נפשי

להערכה עצמית נמוכה, להתפתחות שדיים אצל נערות צעירות ולמתח נפשי כרוני יש יכולת השפעה על התפתחות ליקויי יציבה. לאדם שיש הערכה עצמית נמוכה תהיה נטייה לשבת באופן שחוח. כך גם לגבי נערות צעירות המנסות לטשטש את התפתחות השדיים על ידי כפיפה והקשתה של בית החזה. נשימות רדודות על רקע של מתחים כרוניים עלולים ליצור גם הם לקות באופן התפתחות ותפקוד בית החזה ושוני ביציבה.

גנטיקה

לשינויים מבניים מולדים או נרכשים יש את היכולת לשנות את היציבה שלנו. חולשת מולדת של קבוצות שרירים מסוימות יכולה לגרום לנו לשאת את הצוואר והראש, למשל, באופן אחר. שוני מולד במבנה עמוד השדרה (עקמת, היפר לורדוזיס, יישור לורדוזיס, יתר קיפוזיס) או של אחד הפרקים בגוף (ברכי X או ברכי O) יכולים לגרום לשוני ישיר ביציבה או לחלופין לשיבוש בתפקוד המכני של המפרק ובעקבותיו להתפתחות לקות ביציבה. לקות זו עלולה לגרום לנזקים ולדלקות מפרקים.

נעלים לא מתאימות

בגדים ובמיוחד נעלים משפיעים על היציבה. בגדים צמודים שאינם משאירים אפשרות תמרון לגוף יכולים לשנות את אופן ההליכה ואת איכות היציבה. נעלי עקב, נעליים שאינן מותאמות עבורנו או נעליים שהתבלו יוצרות שוני באופן הדריכה ועל כן משנות את היציבה.

הרגלים וגורמים תפקודיים

הרגלי יציבה לקויים יכולים להתפתח בעקבות חוסר מודעות לישיבה נכונה ושהייה ממושכת במצבים נייחים שאינם מעודדים השבחה של רקמות הגוף השונות. כך למשל צפייה ושימוש ממושך בטלוויזיה ובמחשב, בעיקר בגיל שבו אנו אמורים לחזק את שרירי היציבה ולקבוע את עתיד היציבה שלנו הנם גורם שלילי רב עוצמה להתפתחות היציבה התקינה. גם למשקל יתר יש את היכולת לשנות את אופן התנועה ואת אופן השימוש בו. שוני זה מוביל עם השנים לשוני ביציבה.

מה המשמעות הבריאותית של יציבה לקויה?

יציבה לקויה משפיעה על מערכות הגוף השונות באופן משמעותי. ברשימה הבאה אנו מונים שורה שלמה של ליקויים פיזיים הנובעים מהתפתחות יציבה לקויה. עם זאת אין להתעלם מהנזקים הפסיכולוגיים הנובעים מיציבה לקויה. מה אנו משדרים כאשר אנו יושבים שפוף…?

נזקי היציבה הלקויה

 •  הגוף מתעייף מהר יש קושי לעמוד גם במאמץ קל
 •  תפקוד לקוי של האיברים הפנימיים
 •  יציבה לקויה עלולה לפגוע בתפקוד של הריאות
 •  תפקוד לקוי של מערכת העיכול
 •  זרימת לימפה לקויה
 •  יציבה לקויה גורמת לזרימת דם לקויה
 •  תפקוד לקוי של שורשי העצבים בגין לחץ
 •  אובדן של תחושת מצב הגוף (proprioception)
 •  יציבה לקויה גורמת לשחיקה מוגברת של הפרקים הנחשפים לעומס
 •  כאבים ההופכים עם השנים לכרוניים בגין שינויים ניווניים

האם היציבה שלך לא תקינה?

דוגמאות שכיחות ליציבה שאינה תקינה:

 •  ישיבה שפופה והחלקה קדימה על הכיסא כאשר הגב קמור, הצוואר קעור ושרירי העורף מכווצים גורמת לכאבי צוואר וראש ושכמות וכאבי גב תחתון.

  יציבה לקויה מה גורם לה
  יציבה לקויה מה גורם לה
 •  יציבה לקויה ושפופה עם כתפיים נפולות קדימה כאשר החזקת הראש גבוה מדי או נמוך מדי ללא תנועה למשך פרקי זמן ארוכים, גורמת לכאבי צוואר וראש ושכמות.
 •  תופעת ראש הצב – יציבה לקויה שבה הראש נמצא במנח קדמי באופן מודגש. יציבה זאת גורמת להרבה אנשים לכאבי צוואר, ראש ושכמות. משקל הראש מונח על שרירי העורף ופחות על חוליות הצוואר, כל 2.5 ס"מ של מנח ראש לפנים העומס על שרירי העורף עולה ב 4.5 ק"ג.
 •  יציבה לקויה לורדוטית (lordosis) -האגן מוטה לפנים גורמת לקעור יתר (היפר לורדוזיס) של עמוד השדרה המותני, חולשה של שרירי הבטן, שרירי גב תחתון ומכופפי ירך קצרים ומכווצים.
 •  יציבה לקויה קיפוטית (kyphotic)- כתפיים מעוגלות. גב עליון כפוף הגורם לקיפוזיס. האגן מוטה לפנים. חולשה והארכה של שרירי הגב העליון. שרירי חזה קצרים ומחוזקים.
שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

פחות נוח לקנות עם נעלי עקב

קניות עם נעלי עקב זה לא נוח

עם נעלי עקב קונים פחות! נעלי עקב מאפשרות לנשים להיראות טוב יותר אך גורמות לבעיות בריאותיות בכפות הרגליים ובחלקי גוף אחרים. עם זאת נמצא להם גם יתרון, נשים אלו נוטות לקנות פחות ולבזבז פחות כסף. ככול שנעלי העקב גבוהים יותר כך גם גדלה החסכנות.

עבודה משרדית תוך כדי דיווש

עבודה משרדית תוך כדי דיווש

לעבוד במשרד ולדווש? רעיון טוב לבריאות שלנו! על פי המחקר מאוניברסיטת מסצ'וסטס בהשוואה לעובדי משרד העובדים על שולחן משרדי רגיל, עובדי משרד המצוידים בשולחן עם דוושות אופניים ועושים בהם שימוש בקצב נוח מפחיתים את רמת האינסולין שלאחר אכילה.