יציבה לקויה מה גורם לה
יציבה לקויה מה גורם לה

יציבה לקויה מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


יציבה לקויה מה גורם לה? גורמים אפשריים ליציבה לקויה כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה באזור זה או אחר בגוף ועוד. ליקויי יציבה חושפים אותנו בין היתר לאובדן אנרגיה ועייפות הנגרמת מנשיאת הגוף באופן שאינו יעיל מבחינה ביו מכנית ואנרגטית. תפקוד ביומכני לקוי הנובע מיציבה לקויה גורם גם לעומסי יתר על מפרקים שרירים ורקמות נוספות. עומסים אלו מובילים על ציר הזמן להתפתחות פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים והופעת סימנים ותסמינים שונים.

נזקים הנגרמים באופן אטי מהווים איום משמעותי שכן יכולת ההסתגלות של הגוף שלנו עלולה למנוע מאיתנו להיזהר. החיסרון הגדול של נזק אטי ומצטבר מהסוג הזה הוא שאינו מורגש באופן מידי, על כן איננו מודעים לו, איננו יכולים לאתר את הגורמים ולהתגונן מפניו. רק לאחר שעות, ימים, או אפילו חודשים ושנים של לחצים מתמשכים ובלתי מאוזנים על מערכות שריר ושלד ועמוד השדרה כאשר הנזק המצטבר גודל והופך משמעותי, אז אנו חשים בכאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר, כאבים בכתף ועוד. בכל מקרה של יציבה לקויה – מה גורם לה ומה ניתן לעשות כדי לתקן אותה צריכות להיות השאלות שנשאל את הכירופרקט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןיציבה לקויה מה גורם לה – רקע

הגורמים ליציבה לקויה משתנים מאדם לאדם. אדם שעובד על פס ייצור במשך שנים רבות בעודו שפוף ומבצע פעולות חוזרניות יכולת לשנות את היציבה שלו באופן הדרגתי ולהפוך ברובות השנים להיות אדם עם יציבה שפופה. אדם שסובלת מכאבי גב כרוניים שגורמים לו לשנות את האופן שבו הוא עומד עלול ברבות השנים לשנות את יציבתו באופן קבוע ולהישאר עם נטיית גב כזו או אחרת. ילדה ששדיה מתפתחים עלולה לנסות להסתיר את זה באמצעות יציבה הכוללת כתפיים מעוגלות לפנים. על הציר של הזמן היציבה הזאת עלולה להתקבע. להלן גורמים שכיחים לליקויי יציבה:

יציבה לקויה מה גורם לה – פירוט גורמים אפשריים

פציעות

בעקבות פציעה והיווצרות דלקת וכאב, השרירים באזור הפציעה מתכווצים לצורך הגנה ומניעת פציעה חוזרת מהאזור הפגיע. הכיווץ של השרירים באזור הפגיעה יכול להימשך שבועות ואף חודשים לגרום לחוסר איזון באופן עבודתם של השרירים, באופן ביצוע תנועות ובאופן ההחזקה של הגוף. שינויים אלו גורמים לשינויים ביציבה שעם הזמן מתקבעים והופכים להיות היציבה הקבועה שלכם. השינוי הזה ביציבה עלול לגרום לנזקים נוספים, באותו אזור אנטומי או באזור אנטומי אחר, לגרום להגנה שרירית מחודשת ולשינויים נוספים ביציבה.

מחלות או חסרים תזונתיים

יציבה לקויה בגלל אובדן צפיפות העצם
יציבה לקויה בגלל אובדן צפיפות העצם

הרקמות התומכות ביציבה כוללות עצמות, חוליות, שרירים, רצועות, גידים ועוד. הרקמות הללו זקוקות למגוון תכונות ובכלל: כוח, גמישות וסבולת על מנת לבצע את עבודתן באופן מיטבי. חסר תזונתי או מחלה התוקפת את אחת הרקמות הללו עלולה גם לפגוע ביכולתן לתמוך ביציבה.

דוגמה מובהקת היא אובדן צפיפות עצם בקרב אנשים מבוגרים הגורמת לשינוי יציבה. דוגמה נוספת היא מחלת ריאות אשר משבשת את תפקודה של מערכת הנשימה את התפתחות בית החזה ואת היציבה. שינויים ניווניים במפרקים השונים עלולים להוביל באותו אופן לשיני ביציבה.

חולשות שרירים ורקמות אחרות

תנועות הגוף השונות מוכתבות בין היתר על ידי היכולות הפיזיולוגיות של רקמות הגוף השונות. באופן מיטבי כאשר יש צורך במאמץ שרירי לביצוע עבודה הוא חייב להתבצע באמצעות קבוצת השרירים הגדולה יותר ובטווח תנועה נוח (לא בקצה טווח התנועה). כך למשל לצורך ביצוע בעיטה בכדור באופן מהיר ויעיל מבחינה אנרגטית וביו-מכנית, אנו זקוקים בין היתר לשרירי ליבה חזקים, גמישים ומאומנים שיעבדו באופן מסונכרן. שרירי ליבה שאינם נושאים בתכונות הללו יגרמו לנו לבצע את התנועה על ידי שימוש בקבוצות שרירים חלופיות באופן פחות יעיל ובעל סיכון לפציעה בעמוד השדרה. שימוש אלטרנטיבי מעין זה יכול גם לייצר דפוסי תנועה ויציבה לקויים. במצב הזה הגוף משיג את מטרתו מבחינת הביצוע אך יוצר הרגלי תנועה ויציבה לקויים.

בעיות על רקע נפשי

להערכה עצמית נמוכה, להתפתחות שדיים אצל נערות צעירות ולמתח נפשי כרוני יש יכולת השפעה על התפתחות ליקויי יציבה. לאדם שיש הערכה עצמית נמוכה תהיה נטייה לשבת באופן שחוח. כך גם לגבי נערות צעירות המנסות לטשטש את התפתחות השדיים על ידי כפיפה והקשתה של בית החזה. נשימות רדודות על רקע של מתחים כרוניים עלולים ליצור גם הם לקות באופן התפתחות ותפקוד בית החזה ושוני ביציבה.

גנטיקה

יציבה לקויה בגלל זווית הברכיים
יציבה לקויה בגלל זווית הברכיים

לשינויים מבניים מולדים או נרכשים יש את היכולת לשנות את היציבה שלנו. חולשת מולדת של קבוצות שרירים מסוימות יכולה לגרום לנו לשאת את הצוואר והראש, למשל, באופן אחר. שוני מולד במבנה עמוד השדרה (עקמת, היפר לורדוזיס, יישור לורדוזיס, יתר קיפוזיס) או של אחד הפרקים בגוף (ברכי X או ברכי O) יכולים לגרום לשוני ישיר ביציבה או לחלופין לשיבוש בתפקוד המכני של המפרק ובעקבותיו להתפתחות לקות ביציבה. לקות זו עלולה לגרום לנזקים ולדלקות מפרקים.

נעלים לא מתאימות

בגדים ובמיוחד נעלים משפיעים על היציבה. בגדים צמודים שאינם משאירים אפשרות תמרון לגוף יכולים לשנות את אופן ההליכה ואת איכות היציבה. נעלי עקב, נעליים שאינן מותאמות עבורנו או נעליים שהתבלו יוצרות שוני באופן הדריכה ועל כן משנות את היציבה.

הרגלים וגורמים תפקודיים

הרגלי יציבה לקויים יכולים להתפתח בעקבות חוסר מודעות לישיבה נכונה ושהייה ממושכת במצבים נייחים שאינם מעודדים השבחה של רקמות הגוף השונות. כך למשל צפייה ושימוש ממושך בטלוויזיה ובמחשב, בעיקר בגיל בו אנו אמורים לחזק את שרירי היציבה ולקבוע את עתיד היציבה שלנו הנם גורם שלילי רב עוצמה להתפתחות היציבה התקינה. גם למשקל יתר יש את היכולת לשנות את אופן התנועה ואת אופן השימוש בו. שוני זה מוביל עם השנים לשוני ביציבה.

מה המשמעות הבריאותית של יציבה לקויה?

יציבה לקויה משפיעה על מערכות הגוף השונות באופן משמעותי. ברשימה הבאה אנו מונים שורה שלמה של ליקויים פיזיים הנובעים מהתפתחות יציבה לקויה. עם זאת אין להתעלם מהנזקים הפסיכולוגיים הנובעים מיציבה לקויה. מה אנו משדרים כאשר אנו יושבים שפוף…?

נזקי היציבה הלקויה

 •  הגוף מתעייף מהר יש קושי לעמוד גם במאמץ קל
 •  תפקוד לקוי של האיברים הפנימיים
 •  יציבה לקויה עלולה לפגוע בתפקוד של הריאות
 •  תפקוד לקוי של מערכת העיכול
 •  זרימת לימפה לקויה
 •  יציבה לקויה גורמת לזרימת דם לקויה
 •  תפקוד לקוי של שורשי העצבים בגין לחץ
 •  אובדן של תחושת מצב הגוף (proprioception)
 •  יציבה לקויה גורמת לשחיקה מוגברת של הפרקים הנחשפים לעומס
 •  כאבים ההופכים עם השנים לכרוניים בגין שינויים ניווניים

האם היציבה שלך לקויה?

דוגמאות שכיחות ליציבה לקויה:

 •  ישיבה שפופה והחלקה קדימה על הכיסא כאשר הגב קמור, הצוואר קעור ושרירי העורף מכווצים גורמת לכאבי צוואר וראש ושכמות וכאבי גב תחתון.

  יציבה לקויה מה גורם לה
  יציבה לקויה מה גורם לה
 •  יציבה לקויה ושפופה עם כתפיים נפולות קדימה כאשר החזקת הראש גבוה מדי או נמוך מדי ללא תנועה למשך פרקי זמן ארוכים, גורמת לכאבי צוואר וראש ושכמות.
 •  תופעת ראש הצב – יציבה לקויה שבה הראש נמצא במנח קדמי באופן מודגש. יציבה זאת  גורמת להרבה אנשים לכאבי צוואר, ראש ושכמות. משקל הראש מונח על שרירי העורף ופחות על חוליות הצוואר, כל 2.5 ס”מ של מנח ראש לפנים העומס על שרירי העורף עולה ב 4.5 ק”ג.
 •  יציבה לקויה לורדוטית (lordosis) -האגן מוטה לפנים גורמת לקעור יתר (היפר לורדוזיס) של עמוד השדרה המותני, חולשה של שרירי הבטן, שרירי גב תחתון ומכופפי ירך קצרים ומכווצים.
 •  יציבה לקויה קיפוטית (kiphotic)- כתפיים מעוגלות. גב עליון כפוף הגורם לקיפוזיס. האגן מוטה לפנים. חולשה והארכה של שרירי הגב העליון. שרירי חזה קצרים ומחוזקים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • ריצה לקויה פוצעת

  ריצה לקויה גורמת לפציעות שלכם! כך קובעים החוקרים שמחקרם מסוקר כאן. למעשה יש מעט מאוד רצים שעל ציר הזמן אינם…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני…

 • עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב

  עישון גורם סיכון לכאבי גב! השכיחות העצומה של כאבי גב וההמגבלות הקשות שהיא מטילה הופכים את הבעיה הזאת לאחת הבעיות…

 • לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

  דחק נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום אני נוכח, אצלי במרפאה, בכוחות ההרס העצומים שיש לדחק נפשי כרוני. לכן לא…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן