כאבים בעצם הזנב טיפול

כאבים בעצם הזנב טיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבים בעצם הזנב – טיפול שמתבצע לאחר אבחון מדויק עשוי למנוע תסמינים כרוניים ופגיעה קשה באיכות החיים. סימנים ותסמינים בעצם הזנב יכולים להתפתח בגלל גורמים שונים. בין הגורמים נציין נזק מקומי בגלל נפילה או בגלל ישיבה ממושכת על משטח קשיח. כאב בעצם הזנב יכול להתפתח גם בגלל מחלות שונות. בין יתר המחלות נציין דלקת פרקים ניוונית, דלקת זיהומית, גידול סרטני ועוד. יש לעתים שהכאב שאתם חשים בעצם הזנב אינו נובע מנזק מקומי אלא מושלך ממוקם אחר. דוגמאות לכך כוללות כאבים המושלכים לעצם הזנב בגלל בעיה בעמוד השדרה המותני או בפי הטבעת.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לרוב, הכאבים הללו בעצם הזנב אינם נובעים מפתולוגיות רציניות וניתנים לריפוי מלא. סיכויי ההצלחה של הטיפול בבעיית עצם זנב גדלים ככול שהטיפול ניתן בשלב מוקדם יותר. המשך ישיבה על עצם הזנב והתעלמות מהכאב עלולה להחמיר את התסמינים ולעכב את ההחלמה. ואכן זה מה שקורה ברוב המקרים. אנשים מתעלמים מהכאבים הללו עד שאינם יכולים לשבת עוד. בשלב הזה הבעיה הופכת קשה יותר לטיפול. בעיה שאמנם אינה מסכנת את הבריאות הפיזית שלכם אך מאתגרת את כוח הסבל. טיפול מוצלח חייב לכלול גם התנהלות ממושמעת שמצמצמת את זמן הישיבה ללא תמיכה למינימום.

  כאבים בעצם הזנב טיפול  – רקע

  כאבים בעצם הזנב (Coccydynia) שכיחים פי 5 בקרב נשים. מחקרים רבים מצאו שהטיפול השמרני בבעיה זאת יעיל יותר מטיפולים כירורגיים. למעשה הטיפול השמרני יעיל ב90% מהמקרים. אין לשכוח שבמקרים הקלים הכאבים הללו חולפים גם ללא טיפול. הטיפול העצמי בבעיה הוא הצעד הראשון שיש לנקוט. במידה והטיפול העצמי מתחיל מיד עם הופעת הכאבים קיים סיכוי טוב להחלמה מהירה. אם המצב מחמיר מומלץ:

  • להגיע לכירופרקט כדי להעריך את המצב
  • לאבחן את מהות הכאב בעצם הזנב
  • ולהתחיל טיפול מקצועי

  העידן המודרני שבו אנו חיים, עובדים ומשחקים בישיבה חושף את עצם הזנב לעומסים חוזרניים. כאשר עצם הזנב נפצע אורח החיים הזה אינו מאפשר לאזור הפצוע לנוח ולהחלים. הדבר גורם לפציעות חוזרניות וקושי רב להחלים. לכן עיכוב בהענקת טיפול (עצמי או מקצועי) יגרום בסבירות גדולה להתדרדרות והתפתחות בעיה כרונית. בעיות כרוניות בעצם הזנב קשות מאוד לריפוי. רק במקרים קשים במיוחד יופנה החולה לטיפול רפואי הכולל בין היתר זריקות קורטיזון ובמקרים חריגים גם טיפול כירורגי להסרת החלק הכואב.

  טיפול עצמי

  רוב המקרים של כאבי עצם זנב צריכים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר בלי ניתוחים ובלי תרופות. במקרים קלים, כאשר הכאבים ממש בראשיתם, ניתן לטפל בהם באופן עצמי. לעיתוי שבו התחלתם את הטיפול יש חלק גדול בהצלחת הטיפול. תגובה מהירה משמעותה ריפוי מהיר. תגובה אטית עלולה לגזור את דינכם לסבל ארוך ומתמשך. כול שנדרש כאשר מופיעים הכאבים בעצם הזנב הוא התנהלות שאינה מגרה את הכאב. הנחה מיושנת טוענת שעם כאבים כאלה רצוי לנוח במיטה מספר ימים. ובכן זה לא נכון. מנוחה במיטה והימנעות מפעילות שאינה מכאיבה לא מומלצת בגלל שדי מהר היא גורמת לנזקים ופוגעת בהחלמה. המשיכו את שגרת יומכם בכפוף לכך שאינה גורמת להחמרת הכאבים.

  כך למשל:

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   • צמצמו למינימום אפשרי את הישיבה
   • כאשר אתם חייבים לשבת עשו זאת באופן שאינו לוחץ על עצם הזנב. שבו זקוף, אל תמרחו על הכיסא
   • מצאו תנוחת שינה נוחה

   הניחו קומפרסים חמים על מקום הכאב. נסו לא "להרוג" את הכאבים עם תרופות למיניהן. תפקידו של הכאב להזהיר ולהדריך אתכם, אל תסתמו לו את הפה. המשיכו לשמור על התנהלות נטולת לחץ על עצם הזנב גם לאחר שהכאב פג. הרקמה הפצועה בעצם הזנב עלולה להמשיך ולהיות חשופה לפגיעה חוזרת לעוד פרק זמן של מספר שבועות.

   חזרה לשגרה

   כאבים בעצם הזנב טיפול
   כאבים בעצם הזנב טיפול

   החזרה לפעילות שגרתית של עבודה ופעילות גופנית היוצרות עומס על עצם הזנב צריכה להיות הדרגתית. במהלך ההתאוששות מכאבי עצם זנב נסו להימנע מפעילויות הכרוכות בישיבה. צמצמו את פרק הזמן שבו אתם יושבים בעבודה למינימום. נסו להחליף כיסא. הניחו על הכיסא כרית ייעודית על מנת להסיר את הלחץ מהאזור. "מושב גלגל הצלה" כמו זה המופיע בתמונה עלול לבודד את עצם הזנב וללחוץ עליו ולכן מתאים יותר לבעיות בפי הטבעת.

   בכול הנוגע לפעילות גופנית, הימנעו מרכיבת אופניים או משימוש במכונות כוח המחייבות ישיבה. יש להעדיף פעילות שאינה יוצרת לחץ על האזור הפצוע כגון הליכה, ריצה, שחייה ועוד. למרות הקשיים, חשוב לא לוותר על פעילות גופנית. פעילות גופנית נכונה עשויה להאיץ את הליכי ההחלמה.

   מתי לפנות לעזרה מקצועית

   קבלו ייעוץ וטיפול מקצועי כאשר הכאבים שלכם לא משתפרים לאחר מספר ימים של טיפול עצמי. פנו לעזרה מקצועית במידה והכאבים שלכם החלו לאחר חבלה או במידה ואתם מזהים עיוות מקומי בעצם הזנב. פנו לעזרה מקצועית במידה והכאבים בעצם הזנב החלו לפני גיל 20 או לאחר גיל 55. קבלו ייעוץ ועזרה מקצועיים במידה ואתם מזהים את אחד או יותר מהתסמינים הבאים: חום, אובדן משקל בלתי מוסבר, תחושת חולי כללית וחסרים נוירולוגיים נרחבים. פנו לייעוץ מקצועי אם יש לכם רקע היסטורי של מחלת סרטן, שימוש בקורטיקוסטרואידים או שימוש בסמים.

   כאבים בעצם הזנב טיפול כירופרקטי

   יש לפנות לקבלת עזרה מקצועית כאשר הכאבים מוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב המקרים של כאבים בעצם הזנב שנוצרים בעקבות חבלה או שיבושים בתפקוד הביו-מכאני של האגן ועצם הזנב. בשלב ראשון של הטיפול נרכז מאמצים בריפוי הדלקת ובהפחתת הכאבים בשלב השני, לאחר שוך הכאב, נעבור לשלב השיקומי שמטרתו שיפור היכולות של האגן ועצם הזנב לעמוד בעומסים המוטלים עליהם בחיי היום יום.

   את ריפוי הדלקת והפחתת הכאבים נשיג באמצעות מכשור רפואי ייעודי כמו לייזר רך, אולטרה סאונד ועוד. את השיפור בתפקוד הביו-מכאני של עצם הזנב נשיג באמצעות הנעה מדודה של הזנב לכיוונים הנדרשים. מלבד השיפור בתפקוד, הנעת הזנב מאיצה את ריפוי הדלקת ומפחיתה את הכאב בעצם הזנב. יש מצבים, שאינם שכיחים, שבהם נידרש לבצע את ההנעה (מניפולציה) של עצם הזנב דרך הרקטום. הטיפול בכללותו אינו אמור לכאוב יחד עם זאת, תיתכן, לאחר הטיפולים הראשונים תגובה של כאב קל.

   כמו כן נערוך שיפור ארגונומי ושיפור יציבה כדי למנוע הישנות הבעיה. הטיפול התבסס על ניתוח של כול השרשרת הקינמטית ושיפורה כולל שיפור בטווחי התנועה של המפרקים השונים, שיפור באיזון של כוח וגמישות בשרירים הפועלים על האגן, שיפור שיווי משקל וחוש החישה העצמית ועוד. שיקום של שרירי רצפת האגן עשוי להועיל בשחרור של עווית (ספזם) שרירית שאולי עומדת בבסיס הבעיה. במקרים שבהם נחשוד שישנו מרכיב נפשי לבעיה נפנה את החולה לגורם המתאים.

   טיפול רפואי בכאבים בעצם הזנב

   במקרים קיצוניים כאשר החולה אינו מגיב לטיפול השמרני נפנה אותו לטיפול הרפואי. טיפול רפואי בכאבי עצם זנב כולל כמובן מגוון רחב של תרופות ובכלל זה:

   •  נוגדות דלקת שאינם סטרואידים
   • תרופות נוגדות דלקת שהם סטרואידים
   • משככות כאב
   • זריקות קורטיקוסטרואידים

    ניתוח באופן כללי אינו מומלץ וחייב להישמר כמוצא אחרון. בניגוד לסברה, עצם הזנב משמשת בין היתר כנקודת אחיזה לשרירים, גידים ורצועות ועל כן אינה מיותרת.

   מניעת כאב בעצם הזנב

   בעיות בעצם הזנב אינן מסוכנות אך הן מתישות. הטיפול בכאבים בעצם הזנב עלול להיות ארוך. יש לעשות הכול כדי למנוע התפתחות סימנים ותסמינים באזור הזה. על מנת להוריד את הסיכון שכאבי עצם הזנב יחזרו יש להקפיד על הדברים הבאים:

   יציבה

   שמרו על יציבה נכונה שבה נשמרים כול הקשתות של עמוד השדרה לכל אורך היום.

   ארגונומיה

   תפקדו כמה שיותר בעמידה או בהליכה. שבו נכון. ישיבה "נמרחת" ועגולה יוצרת עומס מרוכז על עצם הזנב ועלולה לייצור נזק, דלקת וכאב. הפסיקו את הישיבה לעיתים תכופות לצורך הליכה. שבו רק באופן שלא יוצר לחץ על עצם הזנב.

   משטח ישיבה

   כאבים בעצם הזנב טיפול
   כאבים בעצם הזנב טיפול

   שבו על משטח ישיבה ייעודי (ראו תמונה) שהחלק שיוצר מגע ולחץ על עצם הזנב הוסר. משטחי ישיבה אלו או אחרים (נסו מספר סוגים עד שתגיעו לסוג שנוח לכם) מפחיתים את הלחץ מעל עצם הזנב, מאפשרות לעצם הזנב להתאושש ומפחיתות את הכאבים. כרית "בייגל" או "גלגל הצלה" מתאימה פחות שכן היא יוצרת לחץ ממוקד על עצם הזנב. הובא לידיעתי שבמרכזים של "יד שרה" ניתן לנסות מספר סוגים של משטחי ישיבה המיועדים לאלה הסובלים מבעיות בעצם הזנב.

   פעילות גופנית

   הקפידו על פעילות הגופנית שרובה או כולה אינה כרוכה בישיבה. יש להעדיף הליכה, ריצה או שחייה כפעילות אירובית ולא רכיבה על אופניים. חזקו את שרירי הליבה. שפרו את האיזון השרירי (כוח, גמישות), שפרו את שיווי המשקל ואת החוש לחישה עצמית. כול אלו יפחיתו את הסיכוי שלכם למעוד ובמידה ומעדתם יפחית את הסיכוי לנזק משמעותי.

   הפחיתו משקל

   משקל עודף משנה את האופן שבו אתם מתנהלים וכן את אופן הישיבה שלכם. אלה עלולים לגרום לעומס על עצם הזנב.

   נפילות וחבלות

   באמצעות אימונים של מערכות עצביות שמפקחות על שיווי המשקל ועל החוש לחישה עצמית (פרופריוספציה) ניתן לצמצם את אותם מקרים של כאבים בעצם הזנב הנגרמים עקב נפילות, חבלות ופציעות ספורט.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.