שכיחות ההפרעות במפרק הלסת

שכיחות הפרעות הגורמות כאבים בלסת
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

שכיחות ההפרעות במפרק הלסת גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים. מפרק הלסת המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת הוא מפרק רב שימושי.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  בדומה למפרקים אחרים בגופנו גם מפרק הלסת (Temporomandibular-Joint) חשוף לנזקים ודלקות עקב העומסים מצטברים הקיצוניים שאליהם הוא חשוף, עקב פציעות טראומטיות כגון חבלות, פריקות, מכות, עקב מבנה ותפקוד לקוי (מבנה מולד או מבנה נרכש) או עקב מחלות (דלקות פרקים, גידולים ממאירים ועוד). התוצאה בכל מקרה תהיה "תסמונת מפרק הלסת" (Temporomandibular Joint Syndrome) הכוללת בין היתר כאבים במפרק הלסת, מגבלות תנועה ותפקוד ועוד. אז, מה היא שכיחות ההפרעות במפרק הלסת?

  {loadposition inside-page}

  שכיחות ההפרעות במפרק הלסת – רקע

  מפרק הלסת בנוי מהמפגש שבין הלסת העליונה (Temporal bone) והלסת התחתונה (Mandible). בין שתי העצמות מצוי דיסק או מיניסקוס. הלסת התחתונה, בעלת היכולת לנוע מחוברת ומחוזקת אל הלסת העליונה הקבועה באמצעות מערכת של שרירים חזקים, גידים, רצועות וקופסית. היות ומדובר במפרק כפול המתפקד יחד אין אפשרות להניע מפרק אחד מבלי להניע את המפרק השני. מפרק הלסת יכול להיפתח ולהיסגר, לנוע קדימה ואחורה ומצד לצד. כול אחת מהתנועות הללו מבוצעת על ידי שרירים שונים. לפני שנדון בנושא המאמר ונתאר את שכיחות של הפרעות הגורמות כאבים בלסת אנו רוצה לתאר בקצרה מה הן ההפרעות הללו, מה גורם להן, מה הם הסימנים והתסמינים שלהן וכיצד מטפלים בהם.

  מה הן הפרעות הגורמות לכאב במפרקי הלסתות?

  הפרעות של מפרק הלסת (temporomandibular-disorders) נגרמות על רקע של פגיעה במגוון הגדול של המפרק ושל הרקמות התומכות סביבו. וועדת מומחים שהתכנסה לאחרונה חילקה את ההפרעות במפרק הלסת לשלוש קבוצות של תסמונות כאב (Pain related Temporomandibular Disorder).

  • הפרעה במפרק הלסת על רקע פגיעה שרירית (Myofascial Pain)
  • הפרעה תפקודית במפרק הלסת על רקע של פגיעה בדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders)
  • הפרעה תפקודית במפרק הלסת על רקע של דלקת פרקים ניוונית (Arthralgia).

  הפרעות במפרק הלסת – גורמים

  מחקרים חדשים חושפים את העובדה שהגורמים לתסמונת זו כוללים שילוב של נטיות גנטיות, מין, גיל, גורמים התנהגותיים וסביבתיים. מחקר חדש נערך בארצות הברית (Hofmann et al. The Clinical Journal of Pain, April 2011) כדי לנסות ולהסיר חלק מהמסתורין שאופף את התסמונת הזאת ולנסות להגדיר כלים נוספים באבחון התסמונת. תסמונת מפרק הלסת היא תסמונת כואבת וטורדנית שמוגדרת באופן רחב.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   בניסיון להכיר טוב יותר את היקף השפעתה של תסמונת זו נערך אודותיו מחקר מקיף בארצות הברית. המחקר כלל 1511 אנשים שסובלים מתסמונת מפרק הלסת ואלה מסקנותיו: הגיל הממוצע של הסובלים מתסמונת מפרק הלסת עומד על 41. רוב (90%) הסובלים מתסמונת זו הן נשים. 60% מהחולים בתסמונת זו דיווחו על כאבים ברמה בינונית או חמורה ו25% מתוכם דיווחו שחלה גם הפרעה באורחות חייהם. חלקם נאלצו אפילו להפסיק לעבוד.

   מספר גבוה יחסית של חולים בתסמונת מפרק הלסת סובלים גם מתסמונות כאב ומחלות נוספות בהשוואה לקבוצת ביקורת. בין המחלות והתסמונות הנוספות דווח על כאבי ראש, אלרגיות, דיכאונות, עייפות, דלקת פרקים ניוונית, פיברומיאלגיה, מחלות אוטואימוניות, הפסקת נשימה בשינה (Sleep Apnea) ותלונות על בעיות במערכת העיכול. לחלק מהמחלות הללו היה סיכוי גדול פי 6 להיות מאובחנים לאחר שאובחנה תסמונת מפרק הלסת.

   כאבים בלסת וסימנים ותסמינים נלווים

   תסמונת מפרק הלסת מייצגת מנעד רחב ביותר של תסמינים ומחלות נלוות ברמות חומרה שונות. התסמינים נעים בין כאבים קלים באזור מפרק הלסת ופגיעה שולית בתפקוד של הלסת שיחלפו תוך ימים אחדים ועד למצב של כאבי תופת, חוסר יכול לפתוח את הפה, דיכאון וסימנים ותסמינים נוספים. הארגון הלאומי האמריקאי לתסמונת מפרק הלסת מגדיר את התסמונת הזאת באופן הבא: אוסף של הפרעות רפואיות ודנטליות אשר משפיעים על התפקוד של מפרק הלסת והרקמות סביבו.

   הפרעות במפרק הלסת יניבו אוסף מגוון ביותר של סימנים ותסמינים באזור מפרק הלסת, הצוואר, הראש והרקמות הסובבות. בין התסמינים שעלולים להופיע בהפרעות מסוג זה ניתן לכלול: כאבים במפרק הלסת, אובדן טווח תנועה חלקי או מלא של מפרק הלסת, כאבי ראש וכאבי פנים, כאבי אוזניים, רעשים וחריקות בפתיחה וסגירה של הפה, סחרחורת, תחושת מלאות באוזניים, רעשים באוזניים (טינטון), כאבי שיניים, כאבי צוואר, כאבים בעת לעיסה בעיקר של מזון קשה, כאבים בעת דיבור, כאבים בעת פיהוק, נעילה של מפרק הלסת עד כדי חוסר יכולת להניע אותו, פתיחה פה לא סימטרית, שינוי במנשך, הידוק לסתות, חריקת ו/או שחיקת שיניים, הפרעות שינה ומחלות כגון דיכאון, פיברומיאלגיה מחלות אוטואימוניות ועוד.

   הטיפול בהפרעות במפרק הלסת

   הטיפול במפרק הלסת מורכב ומאתגר. עשרות רבות של דיסציפלינות הרפואיות טוענות שהן יודעות לבדוק, לאבחן ולטפל בתסמונת מפרק הלסת. בין הדיסציפלינות הללו נמנה רופאי השיניים, הנוירולוגים, הפסיכולוגים, כירופרקטים, פיזיותרפיסטים ועוד רבים אחרים. למרות הרצון הטוב של כולם עדיין לא נמצא מזור מלא לבעיה רפואית זאת. יכול להיות שאם טובת החולה תעמוד לנגד עיני כולם הפתרון ימצא באיחוד ושילוב של כלל הגורמים הללו.

   שכיחות הפרעות הגורמות כאבים בלסת
   שכיחות הפרעות הגורמות כאבים בלסת

   במחקר מסוים נמצא שרוב החולים (71%) בתסמונת מפרק הלסת דיווחו על הקלה בעקבות שימוש בקומפרסים קרים או חמים או באמצעות ג'קוזי ואמבטיות חמות. טיפול פיזי וכירופרקטי במפרק שכלל התייחסות לנקודות הדק, הרפיה ושיפור היציבה כול אחד מטכניקות אלו עזר לכ- 60% מהחולים שהתלוננו על כאבים בלסת. רק כ- 50% או פחות טענו לשיפור באמצעות אחת מהטכניקות הבאות: תרגילים ללסת, ניהול מתחים, ניהול כאב, מחטים, גירוי חשמלי, ביו פידבק, מכשיר טנס לשיכוך כאבים ושיפור שיווי משקל. אמצעים אחרים היו חסרי יעילות או בעלי יעילות חלקית בלבד.

   שכיחות ההפרעות הגורמות לכאבי לסתות

   חשוב לציין שאין אחידות דעה לגבי השכיחות של ההפרעות הבריאותיות הגורמות סימנים ותסמינים במפרקי הלסת. הסטטיסטיקות לגבי נתונים אלה משתנים ממחקר למחקר והשוני במספרים נובע מחוסר אחידות באופן הערכה שניתנת על ידי גופים שונים. באופן כללי ניתן לומר שמדובר בשכיחות משמעותית. הנזקים האישיים ובכללם נזקים כלכליים ונזקים לאיכות חיים והנזקים לכלכלה הלאומית מעמידים את הבעיה הזאת בשורה אחת עם בעיות בריאות כבדות משקל. בשנת 2001 העריך משרד הבריאות האמריקאי שעל כול 100 מיליון עובדים אובדים למשק האמריקאי קרוב ל- 18 מיליון ימי עבודה אובדים מידי שנה בגלל תסמונת זו. נזק זה מסתכם בביליונים של דולרים מידי שנה.

   השכיחות בקרב האוכלוסייה הבוגרת

   על פי מחקר מסוים נמצא לפחות סימן אחד הנובע מהפרעה במפרק הלסת אצל 40 – 75% מכלל האוכלוסייה הבוגרת בארצות הברית. מחקר אחר הגיע למסקנה שרק ל33% מהאוכלוסייה הבוגרת בארצות הברית יש סימן אחד לפחות שמעיד על הפרעה במפרק הלסת. כך או כך המשמעות של נתונים אלה היא שמעל 100 מיליון אמריקאים סובלים מסימן כזה או אחר הנובע מליקוי במפרק הלסת. מחקרים אחרים מצאו שרק 3.6% עד 7% מהאוכלוסייה סובלים מסימנים ותסמינים חמורים מספיק על מנת לחפש טיפול לתסמינים הללו במפרק הלסת.

   השכיחות בקרב ילדים ונערים

   במחקר שנערך בברזיל על ילדים ונערים בגילים 6 – 14 נמצא שהשכיחות של הפרעה בריאותית בינונית או חמורה במפרק הלסת מתקיימת אצל כ-4% מכלל הילדים הללו. באופן כללי ניתן לומר שסימנים ותסמינים קשים הנובעים מנזקים חמורים במפרקי הלסת לא נמצאים בשכיחות גבוהה בקרב ילדים ובני נוער. כך למשל במחקרים שנערכו על עניין זה בדיוק נמצא ש-  4 עד 7% מכלל הילדים סובלים מבעיות חמורות במפרקי הלסת.

   השכיחות בקרב בנות ובנים נשים וגברים

   שכיחות הפרעות במפרק הלסת גדולה יותר בקרב נשים. על פי מחקרים שונים נשים בכול הגילים נוטות לסבול במהלך חייהן מהפרעות אלה פי 2 עד 4 יותר מגברים. כך למשל על פי מחקר מסוים נמצא ש- 18% מכלל הנשים בין הגילים 25 – 44 סבלו מסימנים ותסמינים שמקורם במפרק הלסת וזאת לעומת רק 10% מהגברים בקבוצת גיל זאת שסבלו מסימנים ותסמינים דומים. לאחר גיל 65 רק 2% מהנשים המשיכו להתלונן על כאבים בלסת וזאת לעומת 0% מהגברים בגיל הזה. גם ילדות ונערות נמצאות בקבוצת סיכון לסבול מהפרעות אלה במפרק הלסת יותר מילדים ונערים. אבל סך כול המספרים נמוך בקבוצת גיל זאת לעומת המבוגרים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר

    מתיחה או קרע של שריר או גיד מהווה פציעה שכיחה ביותר. השכיחות של הפציעה הזאת גבוהה במיוחד בקרב ספורטאים מקצועיים וחובבים. עם

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת