כאבים בלסת שכיחות
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת שכיחות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

בדומה למפרקים אחרים בגופנו גם מפרק הלסת (Temporo-Mandibular-Joint) חשוף לנזקים ודלקות עקב העומסים מצטברים הקיצוניים שאליהם הוא חשוף, עקב פציעות טראומטיות כגון חבלות, פריקות, מכות, עקב מבנה ותפקוד לקוי (מבנה מולד או מבנה נרכש) או עקב מחלות (דלקות פרקים, גידולים ממאירים ועוד). התוצאה בכול מקרה תהייה “תסמונת מפרק הלסת” (Temporo Mandibular Joint Syndrome) הכוללת בין היתר כאבים במפרק הלסת, מגבלות תנועה ותפקוד ועוד..

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבים בלסת שכיחות – רקע

מפרק הלסת בנוי מהמפגש שבין הלסת העליונה (Temporal bone) והלסת התחתונה (Mandible). בין שתי העצמות מצוי דיסק או מיניסקוס. הלסת התחתונה, בעלת היכולת לנוע מחוברת ומחוזקת אל הלסת העליונה הקבועה באמצעות מערכת של שרירים חזקים, גידים, רצועות וקופסית. היות ומדובר במפרק כפול המתפקד יחד אין אפשרות להניע מפרק אחד מבלי להניע את המפרק השני. מפרק הלסת יכול להיפתח ולהיסגר, לנוע קדימה ואחורה ומצד לצד. כול אחת מהתנועות הללו מבוצעת על ידי שרירים שונים. 

הפרעות של מפרק הלסת (temporomandibular-disorders) נגרמות על רקע של פגיעה במגוון הגדול של המפרק ושל הרקמות התומכות סביבו. וועדת מומחים שהתכנסה לאחרונה חילקה את ההפרעות במפרק הלסת ל-3 קבוצות של תסמונות כאב (Pain related Temporomandibular Disorder). הפרעה במפרק הלסת על רקע פגיעה שרירית (Myofascial Pain), הפרעה תפקודית במפרק הלסת על רקע של פגיעה בדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders) והפרעה תפקודית במפרק הלסת על רקע של דלקת פרקים ניוונית (Arthralgia). 

תסמונת מפרק הלסת, סימנים ותסמינים

הפרעות במפרק הלסת יניבו אוסף מגוון של סימנים ותסמינים באזור מפרק הלסת, הצוואר, הראש והרקמות הסובבות. בין התסמינים שעלולים להופיע בהפרעות מסוג זה ניתן לכלול: כאבים במפרק הלסת, אובדן טווח תנועה חלקי או מלא של מפרק הלסת, כאבי ראש וכאבי פנים, כאבי אוזניים, רעשים וחריקות בפתיחה וסגירה של הפה, סחרחורת, תחושת מלאות באוזניים, רעשים באוזניים (טנטון), כאבי שיניים, כאבי צוואר, כאבים בעת לעיסה בעיקר של מזון קשה, כאבים בעת דיבור, כאבים בעת פיהוק, נעילה של מפרק הלסת עד כדי חוסר יכולת להניע אותו, פתיחה פה לא סימטרית, שינוי במנשך, הידוק לסתות, חריקת ו/או שחיקת שיניים, הפרעות שינה ומחלות כגון דיכאון, פיברומיאלגיה מחלות אוטואימוניות ועוד.

תסמונת מפרק הלסת, שכיחות 

תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת מייצגת מנעד רחב ביותר של תסמינים ומחלות נלוות ברמות חומרה שונות. התסמינים נעים בין כאבים קלים באזור מפרק הלסת ופגיעה שולית בתפקוד של הלסת שיחלפו תוך ימים אחדים ועד למצב של כאבי תופת, חוסר יכול לפתוח את הפה, דיכאון והפרעות קשות נוספות. הארגון הלאומי האמריקאי לתסמונת מפרק הלסת מגדיר את התסמונת הזאת באופן הבא: אוסף של הפרעות רפואיות ודנטליות אשר משפיעים על התפקוד של מפרק הלסת והרקמות סביבו. כ10 עד 36 מיליון מתושבי ארצות הברית חולים בתסמונת זו.

השוני במספרים נובע מחוסר אחידות באופן הערכה שניתנת על ידי גופים שונים. הנזקים האישיים ובכללם נזקים כלכליים ונזקים לאיכות חיים והנזקים לכלכלה הלאומית מעמידים את הבעיה הזאת בשורה אחת עם בעיות בריאות כבדות משקל. בשנת 2001 העריך משרד הבריאות האמריקאי שעל כול 100 מיליון עובדים אובדים למשק האמריקאי קרוב ל18 מיליון ימי עבודה אובדים מידי שנה בגלל תסמונת זו. נזק זה מסתכם בביליונים של דולרים מידי שנה. 

הפרעות במפרק הלסת. מחקר עכשווי

מחקרים חדשים חושפים את העובדה שהגורמים לתסמונת זו כוללים שילוב של נטיות גנטיות, מין, גיל, גורמים התנהגותיים וסביבתיים. מחקר חדש נערך בארצות הברית (Hofmann et al. The Clinical Journal of Pain, April 2011) כדי לנסות ולהסיר חלק מהמסתורין שאופף את התסמונת הזאת ולנסות להגדיר כלים נוספים באבחון התסמונת. תסמונת מפרק הלסת היא תסמונת כואבת וטורדנית שמוגדרת באופן רחב. 

בניסיון להכיר טוב יותר את היקף השפעתה של תסמונת זו נערך אודותיו מחקר מקיף בארצות הברית. המחקר כלל 1511 אנשים שסובלים מתסמונת מפרק הלסת ואלה מסקנותיו: הגיל הממוצע של הסובלים מתסמונת מפרק הלסת עומד על 41. רוב (90%) הסובלים מתסמונת זו הן נשים. 60% מהחולים בתסמונת זו דיווחו על כאבים ברמה בינונית או חמורה ו25% מתוכם דיווחו שחלה גם הפרעה באורחות חייהם. חלקם נאלצו אפילו להפסיק לעבוד.

מספר גבוה יחסית של חולים בתסמונת מפרק הלסת סובלים גם מתסמונות כאב ומחלות נוספות בהשוואה לקבוצת ביקורת. בין המחלות והתסמונות הנוספות דווח על כאבי ראש, אלרגיות, דיכאונות, עייפות, דלקת פרקים ניוונית, פיברומיאלגיה, מחלות אוטואימוניות, הפסקת נשימה בשינה (Sleep Apnea) ותלונות על בעיות במערכת העיכול. לחלק מהמחלות הללו היה סיכוי גדול פי 6 להיות מאובחנים לאחר שאובחנה תסמונת מפרק הלסת. 

הטיפול בהפרעות במפרק הלסת

הטיפול במפרק הלסת מורכב. עשרות רבות של דיסציפלינות הרפואיות טוענות שהן יודעות לבדוק, לאבחן ולטפל בתסמונת מפרק הלסת. בכלל דיסציפלינות אליהן ניתן למנות את רופאי השיניים, את הנוירולוגיים, את הפסיכולוגים, את הכירופרקטורים ועוד רבים אחרים. למרות הרצון הטוב של כולם עדין לא נימצא מזור לבעיה רפואית זאת. יכול להיות שאם טובת החולה תעמוד לנגד עיני כולם הפתרון ימצא באיחוד ושילוב של כלל הגורמים הללו.  

במחקר מסוים נימצא שרוב החולים (71%) בתסמונת מפרק הלסת דיווחו על הקלה בעקבות שימוש בקומפרסים קרים או חמים או באמצעות ג’קוזי ואמבטיות חמות. טיפול פיזי וכירופרקטי במפרק שכלל התייחסות לנקודות הדק, הרפיה ושיפור היציבה כול אחד מטכניקות אלו עזר לכ60 % מאנשים. רק כ50% או פחות טענו לשיפור באמצעות אחת מהטכניקות הבאות: תרגילים ללסת, ניהול מתחים, ניהול כאב, מחטים, גירוי חשמלי, ביופידבק, מכשיר טנס לשיכוך כאבים ושיפור שיווי משקל. אמצעים אחרים היו חסרי יעילות או בעלי יעילות חלקית בלבד.  

המשיכו לקרוא אודות חריקת שיניים שיחד עם הידוק לסתות עלולה לגרום לתסמונת מפרק הלסת. כמו כן תוכלו לקרוא אודות סחרחורות  וכמובן ורטיגו תסמינים שעלולים להופיע יחד עם תסמונת מפרק הלסת .

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן