שין ספלינט אבחון וטיפול
שין ספלינט אבחון וטיפול

שין ספלינט אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


שין ספלינט – אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את סבלכם ולאפשר לכם לחזור מהר יותר לריצה. הרופא קבע שאתם סובלים משין ספלינט ואין לכם מושג מה זה אומר. ובכן, לא מדובר באבחון ספציפי אלא ציון העובדה שישנם מיחושים בקדמת הרגל בין מפרק הברך לבין מפרק הקרסול. תסמונת כאב זאת נגרמת לרוב בגלל ריצה.

ברוב המקרים הכאבים בשוקיים יופיעו בעקבות נזקים זניחים ויחלפו תוך ימים ספורים בחלק קטן מהמקרים הגורם עלול להיות משמעותי. על מנת להעניק את הטיפול המתאים והיעיל ביותר יש תחילה לאבחן את מקור הכאבים. התהליך האבחוני כולל לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך שימוש בבדיקות מתקדמות. הזנחה משמעותה כאבים כרוניים וקושי רב לרפא את הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןשין ספלינט אבחון וטיפול – רקע

שין ספלינט מתייחס לכאבים המופעים בקדמת עצם השוק (Tibia) מתחת לברך. הגורם העיקרי לתופעה זאת הוא פעילות גופנית מאומצת וחוזרנית. פעילות כזאת נוכל לראות אצל טירונים או אצל ספורטאים שהחליטו להעלות את העצימות של האימונים שלהם באופן חד ומידי. קבוצת סיכון נוספת לפציעה המעיקה הזאת היא קבוצת הספורטאים החדשים או הספורטאים שנטשו ולאחר שנים החליטו לחזור לספורט. השיבה לספורט נעשית הרבה פעמים תוך קיצור פרק הזמן הנדרש כדי להגיע לכושר שהיו בו. אבחון מדויק של הבעיה הוא קריטי לאיכות הטיפול. לפעמים בעיה מורכבת גורמת לכאבים בקדמת השוק ויש להיות מודע לה. בין הבעיות שעלולות לגרום לכאבים לאורך השוק נמנה שברי מאמץ, דלקות גידים, תסמונת המדור ועוד.

אבחון

שין ספלינט אבחון וטיפול
שין ספלינט אבחון וטיפול

תהליך האבחון של כאבים בשוק דומה בשלביו לתהליך האבחון של בעיות אחרות במערכת שריר ושלד. ההליך מתחיל מלמידת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה לאחריה בדיקה גופנית ובמידת הצורך ניעזר גם בבדיקות מתקדמות. את בדיקות המעבדה, כולל בדיקה למדידת לחצים בתוך המחיצות ברגל ואת בדיקות הדימות נשאיר רק למקרים האבחון אינו ברור.

היסטוריה רפואית

אבחון כאבים בשוק מתבסס על לקיחת היסטוריה רפואית קפדנית. בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על נטיות גנטיות לפתח שברי מאמץ או לפתח כאבים ברגליים. נאתר את מיקום הכאב ונבין מתי וכיצד החל. נלמד מהו סוג הכאב ואלו מאמצים ופעולות מחמירות אותו ובאיזה מצבים הכאב פוחת או אף נעלם. נברר גם האם מלבד הכאבים בשוק החולה סובל גם מסימנים ותסמינים נלווים נוספים ועוד.

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. מטרת הבדיקה הפיזית היא לשחזר את הכאבים שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולהעריך את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה ו/או העמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה של הרגל על חלקיה השונים ובדיקות נוירולוגיות. מכות עדינות על חלקו התחתון פנימי של השוק באמצעות פטיש רפלקסים יגרום לתגובת כאב. במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה כגון מיפוי עצמות ובדיקות מעבדה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הרגל אינו מכני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

בדיקות מתקדמות

ברוב המקרים בשלב הזה של המפגש עם החולה נוכל כבר לקבוע את האבחון. במידה ויש ספק לגבי האבחון או במידה ואנו חושדים בקיומה של פתולוגיה אחרת נפנה את המטופל לבדיקות הדמיה כולל MRI  או מיפוי עצמות לזיהוי שברי מאמץ, גידולים סרטניים ועוד וכן לבדיקות מתקדמות אחרות כמו מדידת לחץ תוך מדורי במנוחה.

אבחנה מבדלת

מה עלול לגרום לכאבי שין ספלינט?

כאבים בשוק יכולים לנבוע ממספר סיבות כאשר כל אחת מהן מהווה תסמונת בפני עצמה ומצריכה ניהול שונה. כך אנו עלולים לחשוב שזה בסך הכול כאבים בשוק בעוד שהגורם הוא בעיה ייחודית המחייבת אבחון וטיפול מיוחדים כמו “תסמונת המדור” (Compartment syndrome), שברי המאמץ בעצם השוק (Tibial stress fracture), תסמונת עומס פנימי של עצם השוק (Medial tibial stress syndrome) או בעית גב תחתון המקרינה כאב לשוק. האבחנה המבדלת מתבססת על המידע המופק מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומבדיקות הדימות והמעבדה. בהתבסס על המידע הזה נאשר או נשלול את האבחנה שלנו.

תסמונת המדור

הסימנים והתסמינים של תסמונת המדור (Compartment syndrome) כוללים כאב חריף ואובדן תפקוד של הרגל בגלל חסימה של זרימת הדם לרגל. במצב של מנוחה הכאב הנובע מתסמונת המדור פוחת באופן מהיר אבל השרירים נותרים מכווצים. החולה בתסמונת המדור יפסיק לרוץ לאחר בערך 15 דקות. חוסר זרימה של הדם עלולה במקרים קשים לגרום למוות של רקמות או נקרוזה (Necrosis).

שברי מאמץ בשוק

הכאבים בשברי מאמץ בעצם השוק יהיו מרוכזים בנקודה אחת על העצם ויופיעו במצב של פעילות ובמצב של מנוחה. לחיצה על נקודה זאת תייצר כאב חד. במצבים מתקדמים הכאבים עלולים להפריע גם למהלך שנת הלילה. מבחן ניתור (Hop test) על הרגל הפצועה יעצים את הכאב שנובע משבר המאמץ אך לא את הכאבים האחרים. גם שימוש במבחן המזלג עשוי להעצים כאב מקומי של שבר מאמץ ולא כאב שנובע מפתולוגיות אחרות.

עומס פנימי של עצם השוק

הכאבים והרגישות בתסמונת עומס פנימי של עצם השוק (מוגדר לעתים כשין ספלינט האמיתי) ממוקדים בשוק (ורק בשוק) ויתפרסו לאורך חלק נרחב מהחלק הפנימי התחתון של עצם השוק. הכאבים יופיעו לאחר הריצה ובשלבים מתקדמים גם במהלכה אבל ברוב המקרים לא יהיו מספיק חמורים למנוע את הריצה. מנוחה משמעותית תעלים את הכאבים. במצבים קיצוניים עלייה במדרגות תחמיר את הכאב.

מיקום הכאב כרמז לאבחון

גם המיקום של הכאב עשוי להעניק לנו רמז לגבי האבחון. כאבי תסמונת עומס פנימי של עצם השוק יופיעו בחלק הקדמי פנימי התחתון של עצם השוק, תסמונת המדור תגרום להופעת כאבים בחלק החיצוני של עצם השוק עם נפיחות מודגשת, עור מתוח וחיוור ואילו כאבים הנובעים משבר מאמץ יהיו ממוקדים ויכולים, תלוי במיקום הנזק, להופיע בכול מקום לאורך עצם השוק. בצילום רנטגן יופיעו סימנים לשבר מאמץ ולא של הפתולוגיות האחרות.

שין ספלינט טיפול

לכול המקרים של מיחושים בשוקיים יש רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני, ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. זכרו התנהגות נכונה כאשר הרגל מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ואף מאטה את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא לא להמשיך ולבצע פעילות גופנית שכרוכה בכאב ברגל. מאידך כל פעילות שאינה גורמת לכאבים רצוי להמשיך ולבצע אותה.

עצרו את הריצה. שמרו על כושר אירובי באופן אחר (אופניים, שחייה, ריצה במים עם מצוף ללא מגע בקרקעית). נסו לבצע מתיחות של שריר הטיביה האחורי ולנעול נעליים, עם או בלי מדרסים, בעלי יכולת ספיגת זעזועים טובה. נסו לשמור על כושר לב ריאה באמצעות שחייה, אופניים או מכשירי כושר אחרים שאינם נושאי משקל. יתכן וכדאי לכם לנסות להשתמש בתומך לאזור הרגל לפני תחילת אימון.

הימנעו מתנועות, מנחים ומאמצים הגורמים לכאב, במידת הצורך עשו שימוש בקביים וחבישה כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לרגל. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

טיפול כירופרקטי

כאב בשוק על רקע שרירי שאינו מטופל עלול להתפתח למצב של שבר מאמץ (הסיכוי שזה יקרה אצל נשים גבוה פי 4). כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לכאבים בשוק. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכאבי רגלים ובכללם כאבים בשוקיים שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. תיבדק ההתנהגות הביו מכאנית של כל השרשרת הקינטית בעמידה, הליכה וריצה. הטיפול בכאבי שוקיים כולל הפחתה של הכאב והדלקת. זיהוי של הגורם הביומכני לפציעה הזאת, הפסקתו או נטרולו. החזרת הכשירות והאיזון של השרירים הפועלים על שוק, בעיקר האיזון של שריר הטיביה האחורי. חזרה הדרגתית לפעילות שגרתית.

שין ספלינט אבחון וטיפול
שין ספלינט אבחון וטיפול

הטיפול הכירופרקטי במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של סטרואידים. האופציה הכירורגית קיימת גם היא עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. במידת הצורך יופנה החולה לצורך התאמת נעליי ספורט איכותיות בעלי יכולת בלימת זעזועים טובה. על פי מידת הנחיצות יותאמו מדרסים להורדת העומס מהרגל ויעשה שימוש בחבישה תומכת.

שין ספלינט – מניעה

שמרו על אורח חיים מאוזן מבחינה תזונתית ופעילות גופנית.  לא משנה כמה אתם נחים, נוטלים כדורים אנטי דלקתיים או כול פעולה מניעתית אחרת, ללא נטרול הגורם להיווצרות ההכאב בשוק הבעיה תחזור עם התגברות המאמצים. פעילות גופנית שמתוכננת נכון גם תשמר את החוזק של העצמות, השרירים והפרקים שלכם. נעלו נעליים טובות ויציבות המתאימות לסוג הפעילות שלכם. הקפידו להתאמן עם מדרסים במידה ויש לכם כף רגל שטוחה או גבוהה מידי.

שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. משקל עודף הוא מהגורמים לעומסי יתר על הרגל, לדלקות פרקים ניווניות ומיחושים לאורך השוקיים. למניעת עומס יתר בריצה, הימנעו מהגדלת המרחק והגברת המהירות באופן לא פרופורציונלי. הכלל אומר לא להגדיל את מרחק הריצה ביותר מ10% לשבוע.

כאשר אתם משנים משטח ריצה או טכניקת אימון יש להקפיד מחדש על הימנעות מעומס יתר ולהגביר מעמס באופן הדרגתי. על תרוצו רק על מדרכות וכבישים. נסו לגוון את משטחי הריצה שלכם ולרוץ על דשא, שבילי עפר ועוד. שימרו על האיזון והגמישות של השרירים הפועלים על רגליכם. חזקו את הטעון חיזוק והגמישו על ידי מתיחות את השרירים שיתקצרו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • פציעות ברגל האם זו חולשה בירך

  שין ספלינט ופציעות אחרות בגפה התחתונה טורדות את מנוחתם של ספורטאים חובבים ומקצועיים רבים. בין הפציעות השכיחות נמנה פציעות קרסול,…

 • שין ספלינט בגלל חולשה בירך

  שין ספלינט בגלל שרירי ירך חלשים היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים כרוניות וכאבים…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול: מה הם השלבים? אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • מחוך וטיפול שמרני בעקמת

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

 • כאבים בגב התחתון - מכתב תודה

  כאבים בגב התחתון לד"ר בכר היקר !  תודה על שנים של טיפול מקצועי ומסור. בשנים האחרונות התפתחה אצלי בעיה משמעותית…

 • מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון

  מניעה וטיפול בכאבי גב תחתון: הוכחות, אתגרים וכיוונים מבטיחים. זהו המאמר השני בסדרת המאמרים אודות מגפת כאבי הגב התחתון של…

 • פעילות גופנית מפחיתה כאבים כרוניים

  ספורט להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב…

 • כאבים במפרקים זו מגפה שמחמירה

  כאבים במפרקים, מגפה. כאב במפרקים היא תופעה שהולכת ומתרחבת בארצות הברית ורחבי העולם המערבי. ברוב המקרים הגורם הוא דלקת פרקים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן