פציעות עמוד השדרה מריקוד
פציעות עמוד השדרה מריקוד

פציעות עמוד השדרה מריקוד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות עמוד השדרה מריקוד מהוות עניין שכיח. עמוד השדרה של רקדנים נדחף יותר מידי פעמים אל קצה היכולות הביומכניות והפיזיולוגיות שלו. הרמות, הקשתות, פיתולים ותנועות גב, ראש וצוואר מוקצנות מובילים לכך. מודעות לכך עשויה להועיל.

עומסי יתר בקרב רקדנים מובילים בהרבה מקרים להתפתחות נזקים בעמוד השדרה, כאבי גב תחתון או כאבי צוואר. מנגנון פציעה זה זהה למנגנון התפתחות פציעות ספורט. המשך הריקודים או עיסוק בספורט תוך לקיחה של תרופות נוגדות דלקת במטרה להשתיק את הכאב ואת הדלקת סופם עלול להיות החמרת הנזקים וסיום הקריירה כרקדן. כאשר אתם רוקדים עדיף לעשות זאת כאשר אתם מודעים לכול מיחוש. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעות עמוד השדרה מריקוד – רקע

מעל מחצית מהפציעות מריקוד מתמקדות בגפה התחתונה. כף רגל וקרסול הם האזורים הכי פגיעים בגפה התחתונה לאחריהם לפי סדר שכיחות הפגיעות נמנה את הברכיים ואת הירכיים. פציעות של עמוד השדרה נאמדות בכשליש ממספר כול הפציעות בקרב רקדנים. על פי הערכות שונות 22% מסך הפציעות מתרכזות בעמוד השדרה המותני ואילו 12% מסך הפציעות מרכזות בעמוד השדרה הצווארי.

הגורמים לפציעות הללו כוללים בין היתר עומסי יתר ואילו גורמי הסיכון כוללים בין היתר טכניקה ירודה, חוסר איזון שרירי ועוד. בין יתר ההפרעות הבראותיות בעמוד השדרה בקרב רקדנים נמנה קיעור יתר (hyperlordosis) ספונדילוליזיס (spondylolysis), ספונדילוליסטזיס (spondylolisthesis), סינדרום פצטלי מותני, נקיעת חוליות בגב, בלט או פריצת דיסק, התכווצות שרירים, מתיחת שרירים, טורטיקוליס ועוד. אבחון, טיפול ושיקום מהירים יאפשרו חזה מהירה ובטוחה לרחבת הריקודים.

ריקוד ופציעות צוואר 

תנועות צוואר וראש מוקצנות המאפיינות חלק ניכר מהכוריאוגרפיה בסוגי הריקוד השונים עלולים לגרום לנזקים טראומטיים או נזקים מצטברים לצוואר. בכלל זה ניתן למנות נזקים לשרירים, רצועות, סחוסים, מפרקים, חוליות ולדיסקים בין חולייתיים.

סימנים ותסמינים

פציעות ריקודהסימנים והתסמינים הנובעים מפציעה בצוואר ישתנו בהתאם למיקום הנזק, סוג הרקמה שניזוקה וחומרת הפגיעה. הסימנים והתסמינים עקב פגיעה שכזאת יכולים לנוע בין נוקשות צווארית ורגישות בתנועות צוואר מסוימות וכלה בכאבים חריפים ועד למצב של חוסר יכולת להניע את הצוואר בכלל (טורטיקוליס). במידה וקיימת פגיעה נוירולוגית עקב לחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים (פריצת דיסק) התמונה הקלינית תכלול גם סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לעצבים כולל נימול, הירדמות, חולשה באחת הגפיים, פגיעה בהחזר גידי ועוד.

אבחון טיפול שיקום

אבחון הנזקים השונים הנגרמים לעמוד השדרה הצווארי מתבצע במרפאה. הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית יחד אלו המופקים מהבדיקות הגופנית, הנוירולוגית, האורתופדית והכירופרקטית יספיקו ברוב המכריע של המקרים על מנת לקבוע אבחון מדויק. במקרה של ספק נעשה שימוש בבדיקות מעבדה ו/או הדמיה כגון MRI רנטגן או CT על מנת לאשר או לשלול את האבחון.

הטיפול בפציעות צוואר על רקע של עיסוק במחול יכלול חלק או כל האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות הגורמות לכאבים, הנעות אקטיביות ופסיביות של חוליות הצוואר, שיפור האיזון השרירי ושיפור היציבה של הראש והצוואר, שיפור טכניקות ריקוד כולל הקפדה על הקשתת כל עמוד השדרה ולא הקשתת הראש והצוואר בלבד. במצבים שעליהם מתנוסס דגל אדום ובכללם חסר נוירולוגי פרוגרסיבי ואובדן שליטה על הסוגרים יופנו ללא דיחוי לטיפול כירורגי.

ריקוד ופציעות גב תחתון

טכניקת הרמה לקויה, הקשתות חדות, מאמצי יתר, תנועות גב מהירות או נפילה יכולים לגרום להתפתחות כיווץ בלתי רצוני (ספאזם) מתיחה או קריעה חלקית של שרירי הגב ולכאבי גב תחתון. לצערנו לא תמיד הבעיות בגב התחתון מסתכמות במתיחה כיווץ או קרע שריר. כאבי גב תחתון יכולים להתפתח גם בעקבות נזקים לסחוסים, רצועות, מפרקי החוליות, החוליות עצמן, לדיסקים בין חולייתיים (פריצת דיסק?) ונזקים ודלקות במפרקי האגן (Sacroiliac Joint).

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים עקב פגיעה בגב התחתון משתנים בהתאם לסוג הרקמה שניזוקה, מיקומה המדויק וחומרת הנזק. הסימנים והתסמינים ינועו בין תחושה של נוקשות אזורית בגב התחתון ו/או באגן ועד למצב של כאבי גב תחתון הקורנים לרגל ומלווים בחסרים נוירולוגיים קשים.

אבחון טיפול שיקום

אבחון הגורם לכאבים בגב התחתון מתבצע במרפאה. היסטוריה רפואית קפדנית יחד עם ממצאי הבדיקות הגופניות, הנוירולוגיות, האורתופדיות והכירופרקטיות אמורים ברוב המכריע של המקרים לעזור לנו להגיע לאבחון הנכון. במקרים הבודדים שבהם קיים ספק לגבי האבחון אזי בדיקות מעבדה (דלקת פרקים?) ו/או אמצעי הדמיה כולל MRI רנטגן או CT יכולים להועיל.

טיפול ושיקום פציעות גב תחתון על רקע של עיסוק במחול יכלול חלק או כל האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות הגורמות לכאבים, הנעות אקטיביות ופסיביות של חוליות עמוד השדרה התחתון, החזרת האיזון למערכת השרירים על ידי חיזוק שרירים חלשים והארכת שרירים קצרים, תרגילים לשיפור היציבה, שיפור טכניקות ריקוד כולל טכניקות הרמה.

ישנם מצבים קליניים כגון פריצת דיסק שעלולים ליצור לחץ על רקמה עצבית ולגרום להתפתחות מצבי חירום כולל אובדן שליטה על הסוגרים וחסר נוירולוגי פרוגרסיבי. מקרים אלו יופנו ללא דיחוי לטיפול כירורגי.

ספונדילוליזיס

ספונדילוליזיס (Spondylolysis) הוא מצב קלני שמתאר קיומו של שבר באחת או יותר מחוליות עמוד השדרה. שבר מסוג זה יכול להתפתח בצד אחד של החוליה או בשני הצדדים. תופעה זו שכיחה יותר בחוליות המותן אך יכולה להתרחש גם בחוליות אחרות. שברים מסוג זה בחוליות עמוד השדרה עלולים להיגרם על רקע גנטי אבל גם על רקע טראומטי או בשל עומסים חוזרים ונשנים על חוליות עמוד השדרה כפי שקורה במחול על ידי מתיחות והקשתות יתר (Overarching).

סימנים ותסמינים 

ישנם מקרים של ספונדילוליזיס שאינם סימפטומטיים. כאשר ספונדילוליזיס מתפתח על רקע טראומטי כמו נפילה הרקדן יחוש בכאב חריף באופן מידי בחוליה שנפגעה ויסבול כמובן ממגבלות תנועה חריפות. התפתחות הדרגתית של ספונדילוליזיס תלווה בהתפתחות תסמינים הדרגתית. תחילה יופיע הכאב רק לאחר ריקוד בשלב הבא יהפוך הכאב להיות טורדני וללוות אתכם בכול שעות היום ואפילו להעיר אתכם משנתכם.

אבחון טיפול שיקום

לאבחון כאבי גב על רקע של ספונדילוליזיס נדרש צילום רנטגן. הטיפול השמרני בכאבים ומגבלות תנועה שהתפתחו על רקע של ספונדילוליזיס יכללו חלק או את כול האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות הגורמות לכאב, חגורה תומכת לגב, אימונים גופניים חלופיים (אופניים?), ביצוע תנועות אקטיביות ופסיביות של עמוד השדרה, וידוי קיומה של מערכת שרירים מאוזנת ויציבה תקינה, שיפור טכניקות ריקוד כולל טכניקות הרמה, טכניקות הקשתת הגב ועוד. הקפדה על שיקום טרם חזרה לריקוד. יש לשקול שימוש בתרופות נוגדות דלקת במצב שבו הכאבים בלתי נסבלים. 

ספונדילוליסטזיס

ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis) הינו מצב קליני המתאר גלישה של חוליה אחת ביחס לחוליה מתחתיה. הגורם העיקרי לתופעה הוא ספונדילוליזיס (Spondylolysis) – שבר בחוליה. סיבות נוספות שעלולות לגרום לתופעה כוללות טראומה, עקמת, ניתוחי עמוד שדרה, זיהומים בחוליה ועוד. שכיחות התופעה בקרב רקדנים או אתלטים היוצרים הקשתות של הגב כמו מרימי משקולות היא גבוהה במיוחד. מסיבות לא ברורות כ 50% מהאסקימוסים סובלים מהתופעה.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים תלויים בחומרת הנזק. אלו ינועו בין אפס תסמינים לנוקשות וכאב גב מקומי עם או בלי הקרנות כאב לרגליים ועד לחסרים נוירולוגיים קשים עקב לחץ על חוט השדרה. תנועות מתיחה לאחור של עמוד השדרה צפויים להחמיר את הכאב.

אבחון טיפול ושיקום

לשם אבחון ספונדילוליסטזיס נזדקק לצילום רנטגן. צילום רנטגן גם יעזור לנו לאבחן ולסווג את את חומרת הגלישה של החוליה לאחת מ5 דרגות הגלישה. דרגה 1 גלישה של עד 25%, דרגה 2 גלישה של עד 50%, דרגה 3 גלישה של עד 75%, דרגה 4 גלישה של עד 100% דרגה 5 גלישה מעבר לחוליה הממוקמת מתחת. במהלך הבדיקה הגופנית בין היתר נתבונן בעמוד השדרה. רקדן עם ספונדילוליסטזיס יתאפיין בשרירי מיתר (Hamstrings) נוקשים וקצרים ובקער מותני עמוק במיוחד (Hyperlordosis). במישוש עמוד השדרה יתכן ונוכל לזהות את המדרגה הנוצרת בגלל גלישת החוליה לפנים.

אופן הטיפול בתופעה תלוי בחומרת התזוזה של החוליה ובחומרת ובסוג התסמינים. יש להעדיף את הטיפול השמרני בכאבי גב תחתון עם או הקרנות כאב לרגליים וללא חסרים נוירולוגיים משמעותיים הנגרמים עקב תזוזת מינימאלית של החוליה. הטיפול השמרני יכלול מנוחה מתנועות כואבות או תנועות שעלולות להחמיר את תזוזת החוליה (כפיפה לאחור), חגורה תומכת קשיחה, פעילות גופנית חלופית, שיפור האיזון השרירי, שיפור היציבה (הפחתת הקיעור המותני) ועוד. יש להקפיד על הליך שיקומי טרם חזרה למחול. במצב של כאבים קשים ו/או חסרים נוירולוגיים חריפים הנגרמים עקב גלישה מסיבית ולחץ על רקמה עצבית יש לשקול פתרון תרופתי ו/או כירורגי לקיבוע החוליה הגולשת.

חוליות נושקות

חוליות נושקותבתופעה זאת יתלוננו הרקדן או הרקדנית על כאבים בגב התחתון או בצוואר הנגרמים בגלל לחץ שנוצר בין הזיזים האחוריים (spinous processes) של החוליות. תופעה נדירה זו הקרויה גם מחלת בסטרופ (Baastrup’s disease) שכיחה יחסית בקרב העוסקים במחול בגלל הקשתות היתר (overarch) של עמוד השדרה שאותם הם מבצעים באופן חוזר ונשנה. הקשתות היתר של חוליות עמוד השדרה גורמות למפגש לא רצוי בין הזיזים האחוריים של חוליות הגב התחתון או חוליות הצוואר. כמובן שגם למבנה גנטי או טראומה יכולה להיות השפעה על התפתחות בעיה זו.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים בתסמונת זאת יכללו כאבי מקומיים (צוואר ו/או גב תחתון) ומגבלות תנועה בכפיפה ובמתיחה לאחור.

אבחון, טיפול ושיקום

אבחון תסמונת כאב זאת יתבצע במרפאה. ההיסטוריה הרפואית יחד עם המידע שנאסוף מהבדיקות הפיזיות שיכללו בין היתר מישוש והנעות של החוליות הכואבות יעניקו לנו את המידע הנדרש לאבחון. הטיפול בתסמונת יכלול חלק או כול האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות כואבות, שיפור טווחי תנועה, הנעות פסיביות ואקטיביות של חוליות עמוד השדרה, איזון שרירים הפועלים על האזורים הפצועים, שינוי בטכניקת ריקוד על מנת למנוע את הקשתת היתר. במצבים קשים יש לשקול מתן תרופות נוגדות דלקת ו/או פתרון כירורגי. 

מחלת שרמן

מחלת שרמן (Scheuermann’s disease) נקראת בין היתר גם עקשת נעורים (juvenile kyphosis) מתייחסת לקימור (גבנון) של עמוד השדרה החזי או החזי מותני. התופעה בקרב רקדנים ואתלטים צעירים נגרמת כנראה על רקע של עומס יתר על חוליות עמוד השדרה והנזקים הנלווים לחוליות המתפתחות. תיאוריות אחרות להתפתחות תסמונת זאת כוללות חסרים הורמונאליים או תזונתיים. התופעה שכיחה יותר בקרב זכרים.

סימנים ותסמינים

כאבי גב המחמירים בסופו של יום ריקודים או כל פעילות גופנית אחרת היוצרת עומס על עמוד  שדרה.

אבחון טיפול ושיקום

האבחון של מחלה על שם שרמן מתבצעת במרפאה. הממצאים המופקים מהיסטוריה רפואית יחד עם אלה המופקים מהבדיקה הפיזית הכוללת בין היתר התבוננות, מישוש והנעה אקטיבית ופסיבית של עמוד השדרה יובילו לאבחון. צילום רנטגן צדי של עמוד השדרה שיראה רצף של שלוש חוליות בעלי מבנה טריזי וכן בליטות ע”ש שמורל (Schmorl’s nodes) מנזקים לדיסקים הבין חולייתיים יאשר את האבחון. האבחנה המבדלת בין עקשת על רקע של ליקוי יציבה לבין עקשת על רקע של מחלת שרמן מתבצעת על ידי כפיפת עמוד השדרה לאחור. כפיפת עמוד השדרה לאחור תעלים או תפחית באופן חד את העקשת על רקע של יציבה לקויה בעוד שעקשת שמקורה מחלת שרמן תיוותר בעינה.

הטיפול השמרני במחלת שרמן יתמקד בהפחתת התסמינים ומניעת המשך התפתחות הגיבנת. לצורך הפחתת התסמינים נשתמש בחלק או כל האמצעים הבאים: מנוחה מפעילות כואבת, חגורת תומכת (שימוש לפרק זמן מוגבל), אמצעים להפחתת דלקות כולל לייזר רך ואולטרה סאונד. על מנת למנוע המשך התפתחות העקשת נמליץ לרקדן על ביצוע תרגילי מתיחה לאחור והקפדה על יציבה נכונה. כמו כן נמליץ על פעילות כגון שחיית חתירה שעשויה לפעול נגד הנטייה לקימור. במקרים של כאב קשה או קימור קיצוני יש צורך לשקול פתרון תרופתי ו/או כירורגי. 

מניעת פציעות עמוד שדרה מריקוד

ישנם מספר גורמים מרכזיים לפציעות עמוד שדרה בקרב העוסקים במחול שצריך לתת עליהם את הדעת. היכולת של עמוד השדרה לתפקד במנחים קיצוניים ובמאמצים עילאיים מוקנית לו באמצעות חוליות ע”ש וכלל הרקמות התומכות והפועלות סביבן כולל מערכות שרירים חזקים, גמישים, מאוזנים ובעלי יכולות להגיב במהירות לשינויים. שיווי משקל הגוף ויכולת פרופיוצפטית (Proprioception) – חוש חישה עצמית – מדויקים משלימים את היכולת הזאת.

מניעת הקפדה על יציבה טובה וארגונומיה נכונה עשויים להועיל בהפחתת העומס מעמוד השדרה והבלאי שמתלווה לו. הקפדה על כללי אימון נכונים (הימנעות מעומס יתר, הקפדה על זמני התאוששות וכיוצא בזה) וטכניקת ריקוד מדויקת עשויים גם הם להפחית את העומסים השליליים על עמוד השדרה. כמובן שיש לערוך חימום ראוי לפני תחילת הריקוד. והכלל הכי חשוב: אל תתעלמו מכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


Call Now Button
Close Panel

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

סובלים מכאבי לסתות ושיניים? יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים (Bruxism)? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים. השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה נמשכת חריקת השיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן אתם חורקים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים לעתים רחוקות, במצבים של דחק רגשי זמני ועל כן אינם חשופים לנזק.

{loadposition inside-page}

חריקת שיניים - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

סימנים ותסמינים של חריקת שיניים 

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים.

ברבות הימים עלולים הידוק הלסתות המתמשך וחריקת השיניים להוביל להתפתחות תסמוונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. מכלול הסימנים ותסמינים המכונים "תסמונת מפרק הלסת" כוללים כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד.

הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

גורמים

חריקת שינייםהגורמים לחריקת השיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים 

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בנסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.

  • תרגול של חשיבה חיובית

  • להשאיר זמן כול יום לתחביבים

  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום

  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה

  • אוכל טוב ובריא

  • למד טכניקה של הרגעה עצמית

  • שמע מוסיקה

  • תרגל יוגה או מדיטציה

  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להקל על העומס שהפרק מצוי בו

טיפולי כירופרקטיקה

או טיפולים מנואלים שמטרתם שיפור התפקוד ואיזון אופן עבודת המפרקים מפחיתה מפחיתה ברוב המקרים את הכאבים ואת המגבלות.

טיפול עצמי

בכול המקרים טיפול עצמי עשוי להאיץ את השיפור במצב הפרק. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה. 

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת מה הם התסמינים בתסמונת מפרק הלסת  וכמובן כיצד ניתן לטפל בתסמונת מפרק הלסת 

דילוג לתוכן