פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים
פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים

פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים מהווים עניין שכיח. עמוד השדרה של רקדנים מצוי יותר מידי פעמים בקצה היכולות הביומכניות והפיזיולוגיות שלו. הרמות, הקשתות, פיתולים ותנועות גב, ראש וצוואר מוקצנות מובילים לכך. מודעות לכך עשויה להועיל.

עומסי יתר בקרב רקדנים מובילים בהרבה מקרים להתפתחות פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים, כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון ומרכזי או כאבי צוואר. מנגנון פציעה זה זהה למנגנון התפתחות פציעות ספורט. המשך הריקודים או עיסוק בספורט תוך לקיחה של תרופות נוגדות דלקת במטרה להשתיק את הכאב ואת הדלקת סופם עלול להיות החמרת הנזקים וסיום הקריירה כרקדן. כאשר אתם רוקדים עדיף לעשות זאת כאשר אתם מודעים לכול מיחוש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים – רקע

מעל מחצית מהפציעות מריקוד מתמקדות בגפה התחתונה. כף רגל וקרסול הם האזורים הכי פגיעים בגפה התחתונה לאחריהם לפי סדר שכיחות הפגיעות נמנה את הברכיים ואת הירכיים. פציעות של עמוד השדרה נאמדות בכשליש ממספר כול הפציעות בקרב רקדנים. על פי הערכות שונות 22% מסך פציעות עמוד השדרה מתרחשות במותן ואילו 12% מסך פציעות עמוד השדרה מתרחשות בצוואר.

הגורמים לפציעות הללו כוללים בין היתר עומסי יתר ואילו גורמי הסיכון כוללים בין היתר טכניקה ירודה, חוסר איזון שרירי ועוד. בין יתר ההפרעות הבראותיות בעמוד השדרה בקרב רקדנים נמנה קיעור יתר (hyperlordosis) ספונדילוליזיס (spondylolysis), ספונדילוליסטזיס (spondylolisthesis), סינדרום פצטלי מותני, נקיעת חוליות בגב, בלט או פריצת דיסק, התכווצות שרירים, מתיחת שרירים, טורטיקוליס ועוד. אבחון, טיפול ושיקום מהירים יאפשרו חזה מהירה ובטוחה לרחבת הריקודים.

פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים – פציעות צוואר

תנועות צוואר וראש מוקצנות המאפיינות חלק ניכר מהכוריאוגרפיה בסוגי הריקוד השונים עלולים לגרום לנזקים טראומטיים או נזקים מצטברים לצוואר. בכלל זה ניתן למנות נזקים לשרירים, רצועות, סחוסים, מפרקים, חוליות ולדיסקים בין חולייתיים.

סימנים ותסמינים

פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים
פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים

הסימנים והתסמינים הנובעים מפציעה בצוואר ישתנו בהתאם למיקום הנזק, סוג הרקמה שניזוקה וחומרת הפגיעה. הסימנים והתסמינים עקב פגיעה שכזאת יכולים לנוע בין נוקשות צווארית ורגישות בתנועות צוואר מסוימות וכלה בכאבים חריפים ועד למצב של חוסר יכולת להניע את הצוואר בכלל (טורטיקוליס). במידה וקיימת פגיעה נוירולוגית עקב לחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים (פריצת דיסק) התמונה הקלינית תכלול גם סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לעצבים כולל נימול, הירדמות, חולשה באחת הגפיים, פגיעה בהחזר גידי ועוד.

אבחון טיפול שיקום

אבחון פציעות עמוד השדרה הנגרמים לעמוד השדרה הצווארי מתבצע במרפאה. הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית יחד אלו המופקים מהבדיקות הגופנית, הנוירולוגית, האורתופדית והכירופרקטית יספיקו ברוב המכריע של המקרים על מנת לקבוע אבחון מדויק. במקרה של ספק נעשה שימוש בבדיקות מעבדה ו/או הדמיה כגון MRI רנטגן או CT על מנת לאשר או לשלול את האבחון.

הטיפול בפציעות צוואר על רקע של עיסוק במחול יכלול חלק או כל האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות הגורמות לכאבים, הנעות אקטיביות ופסיביות של חוליות הצוואר, שיפור האיזון השרירי ושיפור היציבה של הראש והצוואר, שיפור טכניקות ריקוד כולל הקפדה על הקשתת כל עמוד השדרה ולא הקשתת הראש והצוואר בלבד. במצבים שעליהם מתנוסס דגל אדום ובכללם חסר נוירולוגי פרוגרסיבי ואובדן שליטה על הסוגרים יופנו ללא דיחוי לטיפול כירורגי.

פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים – פציעות גב תחתון

טכניקת הרמה לקויה, הקשתות חדות, מאמצי יתר, תנועות גב מהירות או נפילה יכולים לגרום להתפתחות כיווץ בלתי רצוני (ספאזם) מתיחה או קריעה חלקית של שרירי הגב ולכאבי גב תחתון. לצערנו לא תמיד הבעיות בגב התחתון מסתכמות במתיחה כיווץ או קרע שריר. כאבי גב תחתון יכולים להתפתח גם בעקבות נזקים לסחוסים, רצועות, מפרקי החוליות, החוליות עצמן, לדיסקים בין חולייתיים (פריצת דיסק?) ונזקים ודלקות במפרקי האגן (Sacroiliac Joint).

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים עקב פגיעה בגב התחתון משתנים בהתאם לסוג הרקמה שניזוקה, מיקומה המדויק וחומרת הנזק. הסימנים והתסמינים ינועו בין תחושה של נוקשות אזורית בגב התחתון ו/או באגן ועד למצב של כאבי גב תחתון הקורנים לרגל ומלווים בחסרים נוירולוגיים קשים.

אבחון טיפול שיקום

אבחון פציעות עמוד השדרה בגב התחתון מתבצע במרפאה. היסטוריה רפואית קפדנית יחד עם ממצאי הבדיקות הגופניות, הנוירולוגיות, האורתופדיות והכירופרקטיות אמורים ברוב המכריע של המקרים לעזור לנו להגיע לאבחון הנכון. במקרים הבודדים שבהם קיים ספק לגבי האבחון אזי בדיקות מעבדה (דלקת פרקים?) ו/או אמצעי הדמיה כולל MRI רנטגן או CT יכולים להועיל.

טיפול ושיקום פציעות גב תחתון על רקע של עיסוק במחול יכלול חלק או כל האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות הגורמות לכאבים, הנעות אקטיביות ופסיביות של חוליות עמוד השדרה התחתון, החזרת האיזון למערכת השרירים על ידי חיזוק שרירים חלשים והארכת שרירים קצרים, תרגילים לשיפור היציבה, שיפור טכניקות ריקוד כולל טכניקות הרמה.

ישנם מצבים קליניים כגון פריצת דיסק שעלולים ליצור לחץ על רקמה עצבית ולגרום להתפתחות מצבי חירום כולל אובדן שליטה על הסוגרים וחסר נוירולוגי פרוגרסיבי. מקרים אלו יופנו ללא דיחוי לטיפול כירורגי.

ספונדילוליזיס

ספונדילוליזיס (Spondylolysis)  בולטת בשכיחותה בין פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים. מדובר למעשה בשבר מאמץ באחת או יותר מחוליות עמוד השדרה. שבר מסוג זה יכול להתפתח בצד אחד של החוליה או בשני הצדדים. תופעה זו שכיחה יותר בחוליות המותן אך יכולה להתרחש גם בחוליות אחרות. שברים מסוג זה בחוליות עמוד השדרה עלולים להיגרם על רקע גנטי אבל גם על רקע טראומטי או בשל עומסים חוזרים ונשנים על חוליות עמוד השדרה כפי שקורה במחול על ידי מתיחות והקשתות יתר (Overarching).

סימנים ותסמינים

ישנם מקרים של ספונדילוליזיס שאינם סימפטומטיים. כאשר ספונדילוליזיס מתפתח על רקע טראומטי כמו נפילה הרקדן יחוש בכאב חריף באופן מידי בחוליה שנפגעה ויסבול כמובן ממגבלות תנועה חריפות. התפתחות הדרגתית של ספונדילוליזיס תלווה בהתפתחות תסמינים הדרגתית. תחילה יופיע הכאב רק לאחר ריקוד בשלב הבא יהפוך הכאב להיות טורדני וללוות אתכם בכול שעות היום ואפילו להעיר אתכם משנתכם.

אבחון טיפול שיקום

לאבחון כאבי גב על רקע של ספונדילוליזיס נדרש צילום רנטגן. הטיפול השמרני בכאבים ומגבלות תנועה שהתפתחו על רקע של ספונדילוליזיס יכללו חלק או את כול האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות הגורמות לכאב, חגורה תומכת לגב, אימונים גופניים חלופיים (אופניים?), ביצוע תנועות אקטיביות ופסיביות של עמוד השדרה, וידוי קיומה של מערכת שרירים מאוזנת ויציבה תקינה, שיפור טכניקות ריקוד כולל טכניקות הרמה, טכניקות הקשתת הגב ועוד. הקפדה על שיקום טרם חזרה לריקוד. יש לשקול שימוש בתרופות נוגדות דלקת במצב שבו הכאבים בלתי נסבלים.

ספונדילוליסטזיס

בין פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים אנו מרבים להיתקל בספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis). זוהי הפרעה בריאותית הנגרמת בגלל  גלישה של חוליה אחת ביחס לחוליה מתחתיה. הגורם העיקרי לכך הוא ספונדילוליזיס (Spondylolysis) – שבר בחוליה. סיבות נוספות שעלולות לגרום לתופעה כוללות טראומה, עקמת, ניתוחי עמוד שדרה, זיהומים בחוליה ועוד. שכיחות התופעה בקרב רקדנים או אתלטים היוצרים הקשתות של הגב כמו מרימי משקולות היא גבוהה במיוחד. מסיבות לא ברורות כ 50% מהאסקימוסים סובלים מהתופעה.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים תלויים בחומרת הנזק. אלו ינועו בין אפס תסמינים לנוקשות וכאב גב מקומי עם או בלי הקרנות כאב לרגליים ועד לחסרים נוירולוגיים קשים עקב לחץ על חוט השדרה. תנועות מתיחה לאחור של עמוד השדרה צפויים להחמיר את הכאב.

אבחון טיפול ושיקום

לשם אבחון ספונדילוליסטזיס נזדקק לצילום רנטגן. צילום רנטגן גם יעזור לנו לאבחן ולסווג את את חומרת הגלישה של החוליה לאחת מ5 דרגות הגלישה. דרגה 1 גלישה של עד 25%, דרגה 2 גלישה של עד 50%, דרגה 3 גלישה של עד 75%, דרגה 4 גלישה של עד 100% דרגה 5 גלישה מעבר לחוליה הממוקמת מתחת. במהלך הבדיקה הגופנית בין היתר נתבונן בעמוד השדרה. רקדן עם ספונדילוליסטזיס יתאפיין בשרירי מיתר (Hamstrings) נוקשים וקצרים ובקער מותני עמוק במיוחד (Hyperlordosis). במישוש עמוד השדרה יתכן ונוכל לזהות את המדרגה הנוצרת בגלל גלישת החוליה לפנים.

אופן הטיפול בתופעה תלוי בחומרת התזוזה של החוליה ובחומרת ובסוג התסמינים. יש להעדיף את הטיפול השמרני בכאבי גב תחתון עם או הקרנות כאב לרגליים וללא חסרים נוירולוגיים משמעותיים הנגרמים עקב תזוזת מינימאלית של החוליה. הטיפול השמרני יכלול מנוחה מתנועות כואבות או תנועות שעלולות להחמיר את תזוזת החוליה (כפיפה לאחור), חגורה תומכת קשיחה, פעילות גופנית חלופית, שיפור האיזון השרירי, שיפור היציבה (הפחתת הקיעור המותני) ועוד. יש להקפיד על הליך שיקומי טרם חזרה למחול. במצב של כאבים קשים ו/או חסרים נוירולוגיים חריפים הנגרמים עקב גלישה מסיבית ולחץ על רקמה עצבית יש לשקול פתרון תרופתי ו/או כירורגי לקיבוע החוליה הגולשת.

חוליות נושקות

חוליות נושקות
חוליות נושקות

בין פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים נמנה גם חוליות נושקות. בתופעה זאת יתלוננו הרקדן או הרקדנית על כאבים בגב התחתון או בצוואר הנגרמים בגלל לחץ שנוצר בין הזיזים האחוריים (spinous processes) של החוליות. תופעה נדירה זו הקרויה גם מחלת בסטרופ (Baastrup’s disease) שכיחה יחסית בקרב העוסקים במחול בגלל הקשתות היתר (overarch) של עמוד השדרה שאותם הם מבצעים באופן חוזר ונשנה. הקשתות היתר של חוליות עמוד השדרה גורמות למפגש לא רצוי בין הזיזים האחוריים של חוליות הגב התחתון או חוליות הצוואר. כמובן שגם למבנה גנטי או טראומה יכולה להיות השפעה על התפתחות בעיה זו.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים בתסמונת זאת יכללו כאבי מקומיים (צוואר ו/או גב תחתון) ומגבלות תנועה בכפיפה ובמתיחה לאחור.

אבחון, טיפול ושיקום

אבחון תסמונת כאב זאת יתבצע במרפאה. ההיסטוריה הרפואית יחד עם המידע שנאסוף מהבדיקות הפיזיות שיכללו בין היתר מישוש והנעות של החוליות הכואבות יעניקו לנו את המידע הנדרש לאבחון. הטיפול בתסמונת יכלול חלק או כול האמצעים הבאים: מנוחה מתנועות כואבות, שיפור טווחי תנועה, הנעות פסיביות ואקטיביות של חוליות עמוד השדרה, איזון שרירים הפועלים על האזורים הפצועים, שינוי בטכניקת ריקוד על מנת למנוע את הקשתת היתר. במצבים קשים יש לשקול מתן תרופות נוגדות דלקת ו/או פתרון כירורגי.

מחלת שוירמן

בין פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים נהוג למנות גם את מחלת שוירמן (Scheuermann’s disease). תסמונת זאת הנקראת בין היתר גם עקשת נעורים (juvenile kyphosis) בגלל הקימור (גבנון) של עמוד השדרה הגבי או הגבי מותני. התופעה בקרב רקדנים ואתלטים צעירים נגרמת כנראה על רקע של עומס יתר על חוליות עמוד השדרה והנזקים הנלווים לחוליות המתפתחות. תיאוריות אחרות להתפתחות תסמונת זאת כוללות חסרים הורמונאליים או תזונתיים. התופעה שכיחה יותר בקרב בנים.

סימנים ותסמינים

כאבי גב המחמירים בסופו של יום ריקודים או כל פעילות גופנית אחרת היוצרת עומס על עמוד  שדרה.

אבחון טיפול ושיקום

האבחון של מחלה על שם שרמן מתבצעת במרפאה. הממצאים המופקים מהיסטוריה רפואית יחד עם אלה המופקים מהבדיקה הפיזית הכוללת בין היתר התבוננות, מישוש והנעה אקטיבית ופסיבית של עמוד השדרה יובילו לאבחון. צילום רנטגן צדי של עמוד השדרה שיראה רצף של שלוש חוליות בעלי מבנה טריזי וכן בליטות ע”ש שמורל (Schmorl’s nodes) מנזקים לדיסקים הבין חולייתיים יאשר את האבחון. האבחנה המבדלת בין עקשת על רקע של ליקוי יציבה לבין עקשת על רקע של מחלת שרמן מתבצעת על ידי כפיפת עמוד השדרה לאחור. כפיפת עמוד השדרה לאחור תעלים או תפחית באופן חד את העקשת על רקע של יציבה לקויה בעוד שעקשת שמקורה מחלת שרמן תיוותר בעינה.

הטיפול השמרני במחלת שרמן יתמקד בהפחתת התסמינים ומניעת המשך התפתחות הגיבנת. לצורך הפחתת התסמינים נשתמש בחלק או כל האמצעים הבאים: מנוחה מפעילות כואבת, חגורת תומכת (שימוש לפרק זמן מוגבל), אמצעים להפחתת דלקות כולל לייזר רך ואולטרה סאונד. על מנת למנוע המשך התפתחות העקשת נמליץ לרקדן על ביצוע תרגילי מתיחה לאחור והקפדה על יציבה נכונה. כמו כן נמליץ על פעילות כגון שחיית חתירה שעשויה לפעול נגד הנטייה לקימור. במקרים של כאב קשה או קימור קיצוני יש צורך לשקול פתרון תרופתי ו/או כירורגי.

פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים – מניעה

כדי למנוע פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים חשוב לדעת למה הן נגרמות ומה גורמי הסיכון לגרימתן. היכולת של עמוד השדרה לתפקד במנחים קיצוניים ובמאמצים עילאיים מוקנית לו באמצעות חוליות ע”ש וכלל הרקמות התומכות והפועלות סביבן כולל מערכות שרירים חזקים, גמישים, מאוזנים ובעלי יכולות להגיב במהירות לשינויים. שיווי משקל הגוף ויכולת פרופיוצפטית (Proprioception) – חוש חישה עצמית – מדויקים משלימים את היכולת הזאת. הקפדה על יציבה טובה וארגונומיה נכונה עשויים להועיל בהפחתת העומס מעמוד השדרה והבלאי שמתלווה לו. הקפדה על כללי אימון נכונים (הימנעות מעומס יתר, הקפדה על זמני התאוששות וכיוצא בזה) וטכניקת ריקוד מדויקת עשויים גם הם להפחית את העומסים השליליים על עמוד השדרה. כמובן שיש לערוך חימום ראוי לפני תחילת הריקוד. והכלל הכי חשוב: אל תתעלמו מכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • עמוד השדרה

  עמוד השדרה (Spinal Colum) הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בשלד שלנו. מבנה אנטומי זה תומך בגופנו ומאפשר לנו לנוע ולהניע…

 • פציעות מספורט - מכתב תודה

  פציעות מספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר,  אני שחקן כדור סל פעיל בקבוצת הוותיקים של מכבי תל -אביב. מידי פעם יש…

 • פציעות קרטה - מכתב תודה מאלוף עולם

  פציעות קרטה ד"ר בכר היקר,  הנדון: תודה, תודה ושוב תודה. אלפי תודות על טיפוליך הרבים בתקופת אימוניי לאליפות העולם בקרטה מגע…

 • פציעות ספורט - מכתב תודה

  פציעות ספורט לכבוד ד"ר יצחק בכר  מאז שאני זוכר את עצמי יש לספורט מקום חשוב ומרכזי בחיי. בעוד שבתחילת דרכי…

 • פציעות כדורסל - מכתב תודה

  פציעות כדורסל לכבוד ד"ר יצחק בכר היקר,  ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמקצועי שנתת לי. הצלחתה לחזק אותי כל…

 • פציעות כתף - מכתב תודה

  פציעות כתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,  הנדון: תודה על טיפול פציעת כתף. הגעתי לד"ר בכר לאחר כמעט שנה של טיפולים במכון…

 • פציעה של חוט השדרה

  פציעה של חוט השדרה עלולה לגרום לשיתוק של הגוף ואף למוות. מערכות העצבים בגוף מנהלות ומוליכות את המידע הנדרש לתפקודו…

 • נזק בלתי הפיך בחוט השדרה

  נזק בלתי הפיך בחוט השדרה בעקבות פציעה עלול להתרחש באופן מהיר יותר ממה שסברו המומחים עד היום. פציעה של חוט…

 • מתיחות לא מונעות פציעות גידים

  מתיחות לא מונעות פציעות גידים. למסקנה זאת הגיע המחקר הנוכחי. פציעות גידים בכלל ועקב פעילות גופנית בפרט מהווים תופעה שכיחה.…

 • סקר בנושא פציעות ספורט

  סקר פציעות ספורט נערך באתר כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן