פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים

פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים מהווים עניין שכיח. עמוד השדרה של רקדנים מצוי יותר מידי פעמים בקצה היכולות הביו מכניות והפיזיולוגיות שלו. הרמות, הקשתות, פיתולים ותנועות גב, ראש וצוואר מוקצנות מובילים לכך. מודעות לכך עשויה להועיל.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  עומסי יתר בקרב רקדנים מובילים בהרבה מקרים להתפתחות פציעות בעמוד השדרה של רקדנים. התוצאה היא לעתים קרובות כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון ומרכזי או כאבי צוואר. מנגנון פציעה זה זהה למנגנון התפתחות פציעות ספורט. המשך הריקודים או עיסוק בספורט תוך לקיחה של תרופות נוגדות דלקת במטרה להשתיק את הכאב ואת הדלקת סופם עלול להיות החמרת הנזקים וסיום הקריירה כרקדן. כאשר אתם רוקדים עדיף לעשות זאת כאשר אתם מודעים לכול מיחוש.

  פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים – רקע

  עקב עיסוקם נתונים הרקדנים בסיכון תמידי להיפצע. מעל מחצית מהפציעות מריקוד מתמקדות בגפה התחתונה. כף רגל וקרסול הם האזורים הכי פגיעים בגפה התחתונה לאחריהם לפי סדר שכיחות הפגיעות נמנה את הברכיים ואת הירכיים. פציעות של עמוד השדרה מהוות שליש מכלל הפציעות בקרב רקדנים. על פי הערכות שונות:

  • 22% מסך פציעות עמוד השדרה מתרחשות במותן
  • 12% מסך פציעות עמוד השדרה מתרחשות בצוואר

  סימנים ותסמינים אופייניים לפציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים כוללים בין היתר:

  • כאבים מקומיים
  • מגבלות תנועה ועוד

  אבחון, טיפול ושיקום מהירים יאפשרו חזרה מהירה ובטוחה לרחבת הריקודים.

  גורמים וגורמי סיכון לפציעות בעמוד השדרה של רקדנים

  הגורמים לפציעות הללו בעמוד השדרה של רקדנים כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים המאפיינים את תחום הריקוד. גורמים אפשריים נוספים לפציעות בעמוד השדרה הקרב רקדנים כוללים כמובן גם נזקי חבלה. קפיצות, נפילות התנגשות עם רקדנים אחרים ועוד עלולים לגרום לנזק טראומטי בעמוד השדרה. גורמי הסיכון להתפתחות פציעות בעמוד השדרה בקרב רקדנים כוללים בין היתר טכניקת ריקוד ירודה, חוסר איזון שרירי, כושר גופני לקוי, ליקויים מבניים מולדים, פציעות קודמות ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   אבחון הפציעות הללו

   אבחון פציעות עמוד השדרה הנגרמים לעמוד השדרה מתבצע במרפאה ומתבסס על הממצאים שהופקו:

   • מההיסטוריה הרפואית
   • מהבדיקות הגופניות ובכלל זה בדיקה נוירולוגית, האורתופדית וכירופרקטית

   ממצאים אלו יספיקו ברוב המכריע של המקרים כדי לקבוע אבחון מדויק. במקרה של ספק נעשה שימוש בבדיקות מעבדה ו/או הדמיה כגון MRI רנטגן או CT על מנת לאשר או לשלול את האבחון.

   טיפול ושיקום בפציעות הללו

   הטיפול והשיקום בפציעות עמוד השדרה על רקע של עיסוק במחול יכלול שורה ארוכה של רכיבים:

   • נקפיד על מנוחה מתנועות הגורמות לכאבים
   • בחלק מהמקרים נמליץ על חגורה תומכת קשיחה לגב
   •  נתחיל לבצע הנעות אקטיביות ופסיביות של חוליות עמוד השדרה
   • נבחן ונשפר את האיזון השרירי על ידי חיזוק שרירים חלשים והארכת שרירים קצרים
   • נשפר באמצעות תרגילים ייעודיים את היציבה של הרקדן
   • נמליץ על פעילות גופנית חלופית (אופניים, שחייה ועוד)
   • נבחן ונשפר את טכניקות הריקוד
   • נשפר ונצמצם את הקשתות של עמוד השדרה המתבצעות במהלך הריקוד
   • נבחן ונשפר את טכניקות ההרמה המתבצעות במהלך הריקודים ועוד

   מצבים שעליהם מתנוסס דגל אדום יופנו ללא דיחוי לטיפול כירורגי. בין המצבים מסוג זה נמנה:

   • חסר נוירולוגי פרוגרסיבי
   • אובדן שליטה על הסוגרים (למשל בגלל פריצת דיסק) ועוד

   מניעת הפציעות בעמוד השדרה של רקדנים

   כדי למנוע פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים חשוב לדעת למה הן נגרמות ומה גורמי הסיכון לגרימתן. היכולת של עמוד השדרה לתפקד במנחים קיצוניים ובמאמצים עילאיים מוקנית לו באמצעות חוליות ע"ש וכלל הרקמות התומכות והפועלות סביבן כולל מערכות שרירים חזקים, גמישים, מאוזנים ובעלי יכולות להגיב במהירות לשינויים. שיווי משקל הגוף ויכולת פרופריוצפטיבית (Proprioception) – חוש חישה עצמית – מדויקים משלימים את היכולת הזאת. הקפדה על יציבה טובה וארגונומיה נכונה עשויים להועיל בהפחתת העומס מעמוד השדרה והבלאי שמתלווה לו. הקפדה על כללי אימון נכונים (הימנעות מעומס יתר, הקפדה על זמני התאוששות וכיוצא בזה) וטכניקת ריקוד מדויקת עשויים גם הם להפחית את העומסים השליליים על עמוד השדרה. כמובן שיש לערוך חימום ראוי לפני תחילת הריקוד. והכלל הכי חשוב: אל תתעלמו מכאב.

   פציעות שכיחות בעמוד השדרה בקרב רקדנים

   רקדנים חשופים למגוון פציעות במערכת שרירי ושלד ובכלל זה פציעות בעמוד השדרה. בין יתר ההפרעות הבריאותיות בעמוד השדרה בקרב רקדנים נמנה קיעור יתר (hyperlordosis) ספונדילוליזיס (spondylolysis), ספונדילוליסטזיס (spondylolisthesis), סינדרום פצטלי מותני, נקיעת חוליות בגב, בלט או פריצת דיסק, התכווצות שרירים, מתיחת שרירים, טורטיקוליס ועוד.

   פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים
   פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים

   להלן פציעות שכיחות בעמוד השדרה של רקדנים:

   פציעות עמוד שדרה צווארי בקרב רקדנים

   תנועות צוואר וראש מוקצנות המאפיינות סוגים שונים של כוראוגרפיה בסוגי הריקוד השונים עלולים לגרום לנזקים טראומטיים או נזקים מצטברים לצוואר. בכלל זה ניתן למנות נזקים לשרירים, רצועות, סחוסים, מפרקים, חוליות ולדיסקים בין חולייתיים.

   הסימנים והתסמינים הנובעים מפציעה בצוואר ישתנו בהתאם למיקום הנזק, סוג הרקמה שניזוקה וחומרת הפגיעה. הסימנים והתסמינים עקב פגיעה שכזאת יכולים לנוע בין:

   • נוקשות צווארית ורגישות בתנועות צוואר מסוימות
   • ועד כאבים חריפים וחוסר יכולת להניע את הצוואר בכלל (טורטיקוליס)

   אם קיימת פגיעה עצבית בגלל לחץ על חוט השדרה או על שורש העצבים (פריצת דיסק) התמונה הקלינית תכלול גם סימפטומים אופייניים כולל:

   • נימול
   • הירדמות
   • חולשה באחת הגפיים
   • פגיעה בהחזר גידי ועוד

   פציעות בעמוד שדרה מותני בקרב רקדנים

   ברוב המקרים הכאבים בגב התחתון בקרב רקדנים נובעים:

   • מכיווץ בלתי רצוני (ספאזם) מתיחה או קריעה חלקית של שרירי הגב ולכאבי גב תחתון

   לצערנו לא תמיד הבעיות בגב התחתון מסתכמות במתיחה כיווץ או קרע שריר. כאבי גב תחתון יכולים להתפתח גם בעקבות שחיקת סחוסים במפרקים הפצטליים, רצועות, מפרקי החוליות, החוליות עצמן, לדיסקים בין חולייתיים (פריצת דיסק?) ונזקים ודלקות במפרקי האגן (Sacroiliac Joint).

   • הגורמים לפציעות אלה כוללים:
   • טכניקת הרמה לקויה
   • הקשתות חדות של עמוד השדרה
   • מאמצי יתר
   • תנועות גב מהירות
   • נפילה

   הסימנים והתסמינים עקב פגיעה בגב התחתון משתנים בהתאם לסוג הרקמה שניזוקה, מיקומה המדויק וחומרת הנזק. הסימנים והתסמינים ינועו בין תחושה של נוקשות אזורית בגב התחתון ו/או באגן ועד למצב של כאבי גב תחתון הקורנים לרגל ומלווים בחסרים נוירולוגיים קשים.

   ספונדילוליזיס בקרב העוסקים בריקוד

   ספונדילוליזיס (Spondylolysis)  בולטת בשכיחותה בין פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים. מדובר למעשה בשבר מאמץ באחת או יותר מחוליות עמוד השדרה. שבר מסוג זה יכול להתפתח בצד אחד של החוליה או בשני הצדדים. תופעה זו שכיחה יותר בחוליות המותן אך יכולה להתרחש גם בחוליות אחרות. שברים מסוג זה בחוליות עמוד השדרה עלולים להיגרם על רקע גנטי אבל גם על רקע טראומטי או בשל עומסים חוזרים ונשנים על חוליות עמוד השדרה כפי שקורה במחול על ידי מתיחות והקשתות יתר (Overarching).

   בכל הנוגע לסימנים ותסמינים חשוב לציין שישנם מקרים של ספונדילוליזיס שאינם סימפטומטיים. כאשר ספונדילוליזיס מתפתח על רקע טראומטי כמו נפילה הרקדן יחוש בכאב חריף באופן מידי בחוליה שנפגעה ויסבול כמובן ממגבלות תנועה חריפות. התפתחות הדרגתית של ספונדילוליזיס תלווה בהתפתחות תסמינים הדרגתית. תחילה יופיע הכאב רק לאחר ריקוד בשלב הבא יהפוך הכאב להיות טורדני וללוות אתכם בכול שעות היום ואפילו להעיר אתכם משנתכם.

   ספונדילוליסטזיס בקרב רקדנים

   בין פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים אנו מרבים להיתקל בתופעה הקרויה ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis). זוהי הפרעה בריאותית הנגרמת בגלל  גלישה של חוליה אחת ביחס לחוליה מתחתיה. הגורם העיקרי לכך הוא ספונדילוליזיס (Spondylolysis) – שבר בחוליה. סיבות נוספות שעלולות לגרום לתופעה כוללות טראומה, עקמת, ניתוחי עמוד שדרה, זיהומים בחוליה ועוד. שכיחות התופעה בקרב רקדנים או אתלטים היוצרים הקשתות של הגב כמו מרימי משקולות היא גבוהה במיוחד. מסיבות לא ברורות כ 50% מהאסקימואים סובלים מהתופעה.

   לשם אבחון ספונדילוליסטזיס נזדקק לצילום רנטגן. צילום רנטגן גם יעזור לנו לאבחן ולסווג את את חומרת הגלישה של החוליה לאחת מ5 דרגות הגלישה. דרגה 1 גלישה של עד 25%, דרגה 2 גלישה של עד 50%, דרגה 3 גלישה של עד 75%, דרגה 4 גלישה של עד 100% דרגה 5 גלישה מעבר לחוליה הממוקמת מתחת. במהלך הבדיקה הגופנית בין היתר נתבונן בעמוד השדרה. רקדן עם ספונדילוליסטזיס יתאפיין בשרירי מיתר (Hamstrings) נוקשים וקצרים ובקער מותני עמוק במיוחד (Hyperlordosis). במישוש עמוד השדרה יתכן ונוכל לזהות את המדרגה הנוצרת בגלל גלישת החוליה לפנים. הסימנים והתסמינים הנובעים מספונדילוליסטזיס תלויים בחומרת הנזק. אלו ינועו בין אפס תסמינים לנוקשות וכאב גב מקומי עם או בלי הקרנות כאב לרגליים ועד לחסרים נוירולוגיים קשים עקב לחץ על חוט השדרה. תנועות מתיחה לאחור של עמוד השדרה צפויים להחמיר את הכאב.

   חוליות נושקות בקרב העוסקים בריקוד

   חוליות נושקות
   חוליות נושקות

   בין פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים נמנה גם חוליות נושקות. בתופעה זאת יתלוננו הרקדן או הרקדנית על:

   • כאבים בגב התחתון או בצוואר (תלוי במיקום שבו נוצר הלחץ בין הזיזים האחוריים (spinous processes) של החוליות).

   תופעה נדירה זו הקרויה גם מחלת בסטרופ (Baastrup's disease) שכיחה יחסית בקרב העוסקים במחול. הסיבה לכך היא הקשתות יתר (overarch) חוזרניות של עמוד השדרה שאותן הם מבצעים. הקשתות היתר של עמוד השדרה גורמות למפגש לא רצוי בין הזיזים האחוריים של חוליות הגב התחתון או חוליות הצוואר. כמובן שגם למבנה גנטי או טראומה יכולה להיות השפעה על התפתחות בעיה זו. סימנים ותסמינים בתסמונת זאת יכללו:

   • כאבי מקומיים (צוואר ו/או גב תחתון)
   • מגבלות תנועה בכפיפה ובמתיחה לאחור ועוד

   מחלת שוירמן בקרב רקדנים

   בין פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים נהוג למנות גם את מחלת שוירמן (Scheuermann's disease). תסמונת זאת הנקראת בין היתר גם עקשת נעורים (juvenile kyphosis) בגלל הקימור (גבנון) של עמוד השדרה הגבי או הגבי מותני. התופעה בקרב רקדנים ואתלטים צעירים נגרמת כנראה על רקע של עומס יתר על חוליות עמוד השדרה והנזקים הנלווים לחוליות המתפתחות. תיאוריות אחרות להתפתחות תסמונת זאת כוללות חסרים הורמונליים או תזונתיים. התופעה שכיחה יותר בקרב בנים. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים גם כאבי גב המחמירים בסופו של יום ריקודים או כל פעילות גופנית אחרת היוצרת עומס על עמוד  שדרה.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול

    ITB סינדרום מניעה וטיפול אלו הם הנושאים שבהם עוסק המאמר הזה. המידע שנושאו הפציעה של הרצועה האיליו-טיביאלית (iliotibial band – ITB) חשוב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב

    לחץ נפשי וכאבי גב, מה הקשר? ובכן, מתברר שיש קשר בין השניים הללו והוא משמעותי. כאבי גב מהווים הפרעה שכיחה ביותר שעלולה

    שינה על הבטן מזיקה

    כך תפסיקו לישון על הבטן

    כך תפסיקו לישון על הבטן. שינה הוא תהליך המחייב לשהות במנח אחד או יותר לאורך מספר שעות. כול שהייה ממושכת בתנוחה אחת