פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים

פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים מהווים עניין שכיח. עמוד השדרה של רקדנים מצוי יותר מידי פעמים בקצה היכולות הביו מכניות והפיזיולוגיות שלו. הרמות, הקשתות, פיתולים ותנועות גב, ראש וצוואר מוקצנות מובילים לכך. מודעות לכך עשויה להועיל.

עומסי יתר בקרב רקדנים מובילים בהרבה מקרים להתפתחות פציעות בעמוד השדרה של רקדנים. התוצאה היא לעתים קרובות כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון ומרכזי או כאבי צוואר. מנגנון פציעה זה זהה למנגנון התפתחות פציעות ספורט. המשך הריקודים או עיסוק בספורט תוך לקיחה של תרופות נוגדות דלקת במטרה להשתיק את הכאב ואת הדלקת סופם עלול להיות החמרת הנזקים וסיום הקריירה כרקדן. כאשר אתם רוקדים עדיף לעשות זאת כאשר אתם מודעים לכול מיחוש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים – רקע

עקב עיסוקם נתונים הרקדנים בסיכון תמידי להיפצע. מעל מחצית מהפציעות מריקוד מתמקדות בגפה התחתונה. כף רגל וקרסול הם האזורים הכי פגיעים בגפה התחתונה לאחריהם לפי סדר שכיחות הפגיעות נמנה את הברכיים ואת הירכיים. פציעות של עמוד השדרה נאמדות בכשליש ממספר כול הפציעות בקרב רקדנים. על פי הערכות שונות 22% מסך פציעות עמוד השדרה מתרחשות במותן ואילו 12% מסך פציעות עמוד השדרה מתרחשות בצוואר. סימנים ותסמינים אופייניים לפציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים כוללים בין היתר כאבים מקומיים, מגבלות תנועה ועוד. אבחון, טיפול ושיקום מהירים יאפשרו חזרה מהירה ובטוחה לרחבת הריקודים.

גורמים וגורמי סיכון לפציעות בעמוד השדרה של רקדנים

הגורמים לפציעות הללו בעמוד השדרה של רקדנים כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים המאפיינים את תחום הריקוד. גורמים אפשריים נוספים לפציעות בעמוד השדרה הקרב רקדנים כוללים כמובן גם נזקי חבלה. קפיצות, נפילות התנגשות עם רקדנים אחרים ועוד עלולים לגרום לנזק טראומטי בעמוד השדרה. גורמי הסיכון להתפתחות פציעות בעמוד השדרה בקרב רקדנים כוללים בין היתר טכניקת ריקוד ירודה, חוסר איזון שרירי, כושר גופני לקוי, ליקויים מבניים מולדים, פציעות קודמות ועוד.

אבחון הפציעות הללו

אבחון פציעות עמוד השדרה הנגרמים לעמוד השדרה מתבצע במרפאה. הממצאים המופקים מההיסטוריה הרפואית יחד אלו המופקים מהבדיקות הגופנית, הנירולוגית, האורתופדית והכירופרקטית יספיקו ברוב המכריע של המקרים על מנת לקבוע אבחון מדויק. במקרה של ספק נעשה שימוש בבדיקות מעבדה ו/או הדמיה כגון MRI רנטגן או CT על מנת לאשר או לשלול את האבחון.

טיפול ושיקום בפציעות הללו

הטיפול והשיקום בפציעות עמוד השדרה על רקע של עיסוק במחול יכלול שורה ארוכה של רכיבים. ראשית נקפיד על מנוחה מתנועות הגורמות לכאבים. בחלק מהמקרים נמליץ על חגורה תומכת קשיחה לגב. נתחיל לבצע הנעות אקטיביות ופסיביות של חוליות עמוד השדרה. נבחן ונשפר את האיזון השרירי על ידי חיזוק שרירים חלשים והארכת שרירים קצרים. נבחן ונשפר באמצעות תרגילים ייעודיים את היציבה של הרקדן. נמליץ על פעילות גופנית חלופית (אופניים, שחייה ועוד). נבחן ונשפר את טכניקות הריקוד. נבחן ונשפר את ההקשתות של עמוד השדרה המתבצעות במהלך הריקוד. נבחן ונשפר את טכניקות ההרמה המתבצעות במהלך הריקודים ועוד. במצבים שעליהם מתנוסס דגל אדום ובכללם חסר נוירולוגי פרוגרסיבי ואובדן שליטה על הסוגרים (למשל בגלל פריצת דיסק) יופנו ללא דיחוי לטיפול כירורגי.

מניעת הפציעות בעמוד השדרה של רקדנים

כדי למנוע פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים חשוב לדעת למה הן נגרמות ומה גורמי הסיכון לגרימתן. היכולת של עמוד השדרה לתפקד במנחים קיצוניים ובמאמצים עילאיים מוקנית לו באמצעות חוליות ע"ש וכלל הרקמות התומכות והפועלות סביבן כולל מערכות שרירים חזקים, גמישים, מאוזנים ובעלי יכולות להגיב במהירות לשינויים. שיווי משקל הגוף ויכולת פרופריוצפטית (Proprioception) – חוש חישה עצמית – מדויקים משלימים את היכולת הזאת. הקפדה על יציבה טובה וארגונומיה נכונה עשויים להועיל בהפחתת העומס מעמוד השדרה והבלאי שמתלווה לו. הקפדה על כללי אימון נכונים (הימנעות מעומס יתר, הקפדה על זמני התאוששות וכיוצא בזה) וטכניקת ריקוד מדויקת עשויים גם הם להפחית את העומסים השליליים על עמוד השדרה. כמובן שיש לערוך חימום ראוי לפני תחילת הריקוד. והכלל הכי חשוב: אל תתעלמו מכאב.

פציעות שכיחות בעמוד השדרה בקרב רקדנים

רקדנים חשופים למגוון פציעות במערכת שרירי ושלד ובכלל זה פציעות בעמוד השדרה. בין יתר ההפרעות הבריאותיות בעמוד השדרה בקרב רקדנים נמנה קיעור יתר (hyperlordosis) ספונדילוליזיס (spondylolysis), ספונדילוליסטזיס (spondylolisthesis), סינדרום פצטלי מותני, נקיעת חוליות בגב, בלט או פריצת דיסק, התכווצות שרירים, מתיחת שרירים, טורטיקוליס ועוד.

להלן פציעות שכיחות בעמוד השדרה של רקדנים:

פציעות עמוד שדרה צווארי בקרב רקדנים

פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים
פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים

תנועות צוואר וראש מוקצנות המאפיינות סוגים שונים של כוראוגרפיה בסוגי הריקוד השונים עלולים לגרום לנזקים טראומטיים או נזקים מצטברים לצוואר. בכלל זה ניתן למנות נזקים לשרירים, רצועות, סחוסים, מפרקים, חוליות ולדיסקים בין חולייתיים.

הסימנים והתסמינים הנובעים מפציעה בצוואר ישתנו בהתאם למיקום הנזק, סוג הרקמה שניזוקה וחומרת הפגיעה. הסימנים והתסמינים עקב פגיעה שכזאת יכולים לנוע בין נוקשות צווארית ורגישות בתנועות צוואר מסוימות וכלה בכאבים חריפים ועד למצב של חוסר יכולת להניע את הצוואר בכלל (טורטיקוליס). במידה וקיימת פגיעה נוירולוגית עקב לחץ על חוט השדרה או על אחד משורשי העצבים (פריצת דיסק) התמונה הקלינית תכלול גם סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לעצבים כולל נימול, הירדמות, חולשה באחת הגפיים, פגיעה בהחזר גידי ועוד.

פציעות בעמוד שדרה מותני בקרב רקדנים

טכניקת הרמה לקויה, הקשתות חדות, מאמצי יתר, תנועות גב מהירות או נפילה יכולים לגרום להתפתחות כיווץ בלתי רצוני (ספזם) מתיחה או קריעה חלקית של שרירי הגב ולכאבי גב תחתון. לצערנו לא תמיד הבעיות בגב התחתון מסתכמות במתיחה כיווץ או קרע שריר. כאבי גב תחתון יכולים להתפתח גם בעקבות שחיקת סחוסים במפרקים הפצטליים, רצועות, מפרקי החוליות, החוליות עצמן, לדיסקים בין חולייתיים (פריצת דיסק?) ונזקים ודלקות במפרקי האגן (Sacroiliac Joint).

הסימנים והתסמינים עקב פגיעה בגב התחתון משתנים בהתאם לסוג הרקמה שניזוקה, מיקומה המדויק וחומרת הנזק. הסימנים והתסמינים ינועו בין תחושה של נוקשות אזורית בגב התחתון ו/או באגן ועד למצב של כאבי גב תחתון הקורנים לרגל ומלווים בחסרים נוירולוגיים קשים.

ספונדילוליזיס בקרב העוסקים בריקוד

ספונדילוליזיס (Spondylolysis)  בולטת בשכיחותה בין פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים. מדובר למעשה בשבר מאמץ באחת או יותר מחוליות עמוד השדרה. שבר מסוג זה יכול להתפתח בצד אחד של החוליה או בשני הצדדים. תופעה זו שכיחה יותר בחוליות המותן אך יכולה להתרחש גם בחוליות אחרות. שברים מסוג זה בחוליות עמוד השדרה עלולים להיגרם על רקע גנטי אבל גם על רקע טראומטי או בשל עומסים חוזרים ונשנים על חוליות עמוד השדרה כפי שקורה במחול על ידי מתיחות והקשתות יתר (Overarching).

בכל הנוגע לסימנים ותסמינים חשוב לציין שישנם מקרים של ספונדילוליזיס שאינם סימפטומטיים. כאשר ספונדילוליזיס מתפתח על רקע טראומטי כמו נפילה הרקדן יחוש בכאב חריף באופן מידי בחוליה שנפגעה ויסבול כמובן ממגבלות תנועה חריפות. התפתחות הדרגתית של ספונדילוליזיס תלווה בהתפתחות תסמינים הדרגתית. תחילה יופיע הכאב רק לאחר ריקוד בשלב הבא יהפוך הכאב להיות טורדני וללוות אתכם בכול שעות היום ואפילו להעיר אתכם משנתכם.

ספונדילוליסטזיס בקרב רקדנים

בין פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים אנו מרבים להיתקל בתופעה הקרויה ספונדילוליסטזיס (Spondylolisthesis). זוהי הפרעה בריאותית הנגרמת בגלל  גלישה של חוליה אחת ביחס לחוליה מתחתיה. הגורם העיקרי לכך הוא ספונדילוליזיס (Spondylolysis) – שבר בחוליה. סיבות נוספות שעלולות לגרום לתופעה כוללות טראומה, עקמת, ניתוחי עמוד שדרה, זיהומים בחוליה ועוד. שכיחות התופעה בקרב רקדנים או אתלטים היוצרים הקשתות של הגב כמו מרימי משקולות היא גבוהה במיוחד. מסיבות לא ברורות כ 50% מהאסקימואים סובלים מהתופעה.

לשם אבחון ספונדילוליסטזיס נזדקק לצילום רנטגן. צילום רנטגן גם יעזור לנו לאבחן ולסווג את את חומרת הגלישה של החוליה לאחת מ5 דרגות הגלישה. דרגה 1 גלישה של עד 25%, דרגה 2 גלישה של עד 50%, דרגה 3 גלישה של עד 75%, דרגה 4 גלישה של עד 100% דרגה 5 גלישה מעבר לחוליה הממוקמת מתחת. במהלך הבדיקה הגופנית בין היתר נתבונן בעמוד השדרה. רקדן עם ספונדילוליסטזיס יתאפיין בשרירי מיתר (Hamstrings) נוקשים וקצרים ובקער מותני עמוק במיוחד (Hyperlordosis). במישוש עמוד השדרה יתכן ונוכל לזהות את המדרגה הנוצרת בגלל גלישת החוליה לפנים. הסימנים והתסמינים הנובעים מספונדילוליסטזיס תלויים בחומרת הנזק. אלו ינועו בין אפס תסמינים לנוקשות וכאב גב מקומי עם או בלי הקרנות כאב לרגליים ועד לחסרים נוירולוגיים קשים עקב לחץ על חוט השדרה. תנועות מתיחה לאחור של עמוד השדרה צפויים להחמיר את הכאב.

חוליות נושקות בקרב העוסקים בריקוד

חוליות נושקות
חוליות נושקות

בין פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים נמנה גם חוליות נושקות. בתופעה זאת יתלוננו הרקדן או הרקדנית על כאבים בגב התחתון או בצוואר הנגרמים בגלל לחץ שנוצר בין הזיזים האחוריים (spinous processes) של החוליות. תופעה נדירה זו הקרויה גם מחלת בסטרופ (Baastrup's disease) שכיחה יחסית בקרב העוסקים במחול בגלל הקשתות היתר (overarch) של עמוד השדרה שאותם הם מבצעים באופן חוזר ונשנה. הקשתות היתר של חוליות עמוד השדרה גורמות למפגש לא רצוי בין הזיזים האחוריים של חוליות הגב התחתון או חוליות הצוואר. כמובן שגם למבנה גנטי או טראומה יכולה להיות השפעה על התפתחות בעיה זו. סימנים ותסמינים בתסמונת זאת יכללו כאבי מקומיים (צוואר ו/או גב תחתון) ומגבלות תנועה בכפיפה ובמתיחה לאחור.

מחלת שוירמן בקרב רקדנים

בין פציעות עמוד השדרה בקרב רקדנים נהוג למנות גם את מחלת שוירמן (Scheuermann's disease). תסמונת זאת הנקראת בין היתר גם עקשת נעורים (juvenile kyphosis) בגלל הקימור (גבנון) של עמוד השדרה הגבי או הגבי מותני. התופעה בקרב רקדנים ואתלטים צעירים נגרמת כנראה על רקע של עומס יתר על חוליות עמוד השדרה והנזקים הנלווים לחוליות המתפתחות. תיאוריות אחרות להתפתחות תסמונת זאת כוללות חסרים הורמונליים או תזונתיים. התופעה שכיחה יותר בקרב בנים. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים גם כאבי גב המחמירים בסופו של יום ריקודים או כל פעילות גופנית אחרת היוצרת עומס על עמוד  שדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

פציעות שכיחות בשוק ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בשוק ומניעתן מהווים מידע חשוב בעיקר עבור ספורטאים. אזור השוק

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) פציעות שכיחות בכף הרגל ומניעתן מהווים מידע חשוב עבור כולם. כולם סובלים