איך מאבחנים כאבי גב

איך מאבחנים כאבי גב
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  איך מאבחנים כאבי גב ? אבחון כאבי גב – מהבעיות הבריאותיות הטורדניות ביותר לאדם – מבוצע לעתים קרובות באופן לקוי. הרבה מידי פעמים חולים נותרים ללא מענה כאשר הם שואלים את הרופא שלהם מה הגורם לכאבים הללו או לתחושה של גב תפוס. התפיסה המקובלת על ידי חולים וקלינאים רבים שברוב המקרים לא ניתן לזהות את הגורם המדויק מוטעה. במאמר הזה אפרט אודות תהליך האבחון שבו נקבע בסופו של דבר מה הגורם לתסמינים שלכם. כידוע בלי זיהוי מדויק של מקור הבעיה וההבנה של מנגנון היווצרותה קשה להעניק טיפול איכותי ויעיל.

  איך מאבחנים כאבי גב – רקע

  כאבי גב מהווים את אחת מהבעיות הרפואיות המשמעותיות ביותר לאדם המודרני. רובם המכריע של בני האדם, גברים, נשים, ילדים ובני נוער סובלים מהם. ברמה האישית כאבי גב גורמים לפגיעה קשה באיכות החיים, מפחיתה את הרצון לקשרים חברתיים ומעודדת אורח חיים יושבני נטול פעילות וכתוצאה מכך מעודדת השמנה על כול המשתמע מכך. ברמה הלאומית כאבי גב גורמים לפגיעה כלכלית דרמטית בגלל אובדן ימי עבודה, אשפוזים, ניתוחים וטיפולים מסוגים שונים. מחקרים רבים מספור, וועדות מומחים ואין סוף פרסומים בנושא לא מצליחים למנוע את הבעיה. אורח החיים המודרני הכרוך בחוסר עשייה גופנית ובישיבה מתמשכת אינו מותאם לגב האנושי.

  עד להודעה חדשה הדרך הנכונה לצמצם את היקף הבעיה היא באמצעות:

  • חינוך לפעילות גופנית מתאימה
  • ארגונומיה נכונה
  • יציבה תקינה

  פעולות חינוך אלה צריכות להתחיל כבר מגן הילדים. במידה ולמרות זאת מתפתחת בעיית גב חשוב ביותר להתחיל הליך מהיר של אבחון כאבי גב כדי לזהות את מקור הבעיה ולרפא ולשקם את הגב מהר ככול האפשר.

  איך מאבחנים כאבי גב – השלבים הקלסיים

  אבחון כאבי גב כולל שלושה שלבים עיקריים. כול אחד מהשלבים הללו בפני עצמו חשוב ביותר ויחד שלושת השלבים הללו מעניקים לנו את הסיכוי הטוב ביותר לאבחן במדויק את מקור הכאב בגב. שלושת השלבים הם: היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ועצביות, בדיקות מעבדה ודימות.

  היסטוריה רפואית

  השלב הזה שהוא אולי השלב החשוב ביותר בהליך האבחוני אנו שומעים את החולה מתאר את הסימנים והתסמינים שלו כולל בין היתר מתי החלו, מה המיקום המדויק שלהם, מה גרם להם, מה משפיע עליהם ועוד. נלמד אודות הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו כולל אשפוזים, מחלות, ניתוחים וטיפולים. נלמד על מקצועו ותחביביו של החולה וננסה להעריך האם יש קשר בינם לבין תלונת החולה.

  בדיקה גופנית

  בדיקה גופנית של החולה תכלול התבוננות כללית תוך התמקדות בגב תוך חיפוש של נקודות רגישות, נפיחות ועוד. מישוש של חלקי הגב השונים בחיפוש אחר אזור רגיש או אזור עם סימנים חיצוניים לפגיעה. בדיקת יכולת תנועה פסיבית ואקטיבית של עמוד השדרה וחלקי גוף רלוונטיים נוספים, בדיקות מיוחדות שנועדו לשחזר את התסמינים שעליהם מתלונן החולה. בדיקות נוירולוגיות במטרה לזהות פגיעה עצבית רלוונטית לתלונה של החולה.

  בדיקות מעבדה והדמיה

  לא בכול מקרה נשלח את החולה לבצע בדיקות מעבדה או הדמיה. אבחון כאבי גב חייב לכלול את השלבים שפירטנו כאן את ההיסטוריה רפואית ואת הבדיקה גופנית אך אינו חייב לכלול באופן אוטומטי ביצוע של בדיקות מעבדה או דימות. נפנה לבדיקות אלה ובכלל זה צילומי רנטגן, CT, MRI, מיפוי עצמות, EMG ועוד רק כאשר אנו לא מצליחים לאבחן את מקור הכאב בגב, כאשר ישנו חשד שפתולוגיה מסוכנת גורמת לכאב, כאשר כאבי הגב החלו לאחר חבלה או תאונה או כאשר הכאבים אינם מגיבים לטיפול ונמשכים זמן ארוך.

  בדיקות הדמיה

  באמצעות דימות נוכל להצביע על בעיות בחוליות או ברקמות הרכות בעמוד השדרה אך לא כול אמצעי הדמיה שווים ביכולות שלהם. באמצעות צילום רנטגן נוודא שהחוליות ממקומות נכון, נאתר סימנים לדלקת פרקים או שברים בחוליות. רנטגן לא יועיל לנו בבואנו לאבחן את הרקמות הרכות ובכלל זה מצב הדיסקים הבין חוליים, מצב השרירים, מצבם של סיבי העצבים וחוט השדרה. באמצעות MRI או CT נוכל ללמוד על מצב החוליות אך גם על מצב הרקמות הרכות ובכלל זה מצבם של הגידים, השרירים, סיבי העצב, חוט השדרה, רצועות, כלי דם ועוד. בדיקת מיפוי עצמות יעילה יותר מצילום רנטגן לצורך זיהוי שבר, דלקת זיהומית או נגעים סרטניים בחוליות. בדיקה זאת הנעשית לאחר הזרקה של חומר סימון רדיואקטיבי מתבססת על איתור העצמות שבהם ישנה פעילות יתר של פירוק או בנייה.

  בדיקות מעבדה

  בדיקת EMG מיועדת לבחון פגיעה במערכת העצבים ההיקפית הכוללת עצבים תחושתיים ועצבים מוטוריים ו/או פגיעה בשרירים. הבדיקה מתבצעת באופן הבא: יוצרים גירוי חשמלי בנקודה מוגדרת בעצב שאנו רוצים לבחון ומודדים עוצמת הגירוי החשמלי בהגיעו לנקודה מרוחקת יותר על אותו העצב. בדיקה זאת מסייעת לנו להבין בין היתר האם יש נזק לשורש עצב שעלול להתרחש במקרה של פריצת דיסק או היצרות תעלת השדרה.

  בדיקות דם

  אבחון כאבי גב במקרים שבהם יש חשד לדלקת פרקים או דלקת זיהומית מחייב בדיקות מעבדה ובכלל זה בדיקות דם. בין הבדיקות שנבצע נכלול:

  • שקיעת דם (סמן דלקתי כללי)
  • ספירת דם (דלקת זיהומית?)
  • בדיקת CRP (בחינה של רמות חלבון מגיב C הנוצר בגלל מחלות אוטו-אימוניות או זיהומים)
  • בדיקת נוכחות של אנטיגן HLA-B27 המופיע באופן בולט בקרב חולים הסובלים מדלקת פרקים מקשחת (ankylosing spondylitis) ומחלות דלקתיות נוספות של עמוד השדרה (spondyloarthropathies)
  • נוכחות של גורם שגרוני (Rheumatoid factor) לאבחון דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) ועוד

  דגלים אדומים ודגלים צהובים

  סימנים ותסמינים המהווים דגל אדום יחייבו הפנייה לחדר מיון לבירור יסודי. אלה כוללים:

  • כאב שהחל לאחר טראומה משמעותית
  • כאב המחמיר במנוחה
  • רקע של מחלת סרטן
  • שימוש בסטרואידים
  • שימוש בסמים
  • אובדן משקל בלתי סביר
  • חום גבוה
  • אובדן שליטה על הסוגרים ועוד

  סימנים ותסמינים המהווים דגל צהוב עלולים לעקב את ההחלמה ויש לקחת זאת בחשבון. אלה כוללים:

  • דיכאון
  • פחד מפעילות בגלל כאב
  • חרדות
  • חוסר סיפוק בעבודה
  • חוסר תמיכה משפחתית או תמיכת יתר
  • מצבים נפשיים אחרים

  איך מאבחנים כאבי גב? אבחנה מבדלת

  איך מאבחנים כאבי גב
  איך מאבחנים כאבי גב

  התשובה לשאלה איך מאבחנים כאבי גב היא בעיקרה ביצוע הליך של אבחנה מבדלת. בשלב הזה מבצעים הליך שבו מעלים את הפתולוגיות האפשריות שיש ביכולתן לגרום לסימנים ותסמינים דומים ובאופן שיטתי שוללים כול אחת מהן. השלב הזה מתבסס על הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומבדיקות המעבדה והדמיה.

  נבחן את מגוון האפשרויות הקיים אל מול גילו של החולה. אל מול הסימנים והתסמינים שנלווים לכאביו. אל מול המיקום של הסימנים והתסמינים. אל מול המאפיינים של הסימנים והתסמינים הללו. אל מול מה שמשפיע על הסימנים והתסמינים הללו. ניקח בחשבון גם נוכחות של דגלים אדומים, ממצאי מעבדה או הדמיה ועוד.

  האבחנה

  עכשיו, עם כול המידע שאגר במהלך התשאול והבדיקות השונות יכול הקלינאי הסביר לאבחן את הבעיה ברמה גבוהה של ביטחון. עוד יוכל הקלינאי הסביר להגדיר את הכאבים כחריפים או כרוניים. כאבים חריפים נמשכים פחות מ- 6 שבועות בעוד שכאבים כרוניים נמשכים מעל 3 חודשים. לזהות את מנגנון גרימת הכאב ולהעריך את חומרת הנזק. האבחון הראשוני משייך את המקרה שלפניו לאחד מתוך שתי הקטגוריות הבסיסיות:

  1. כאבי גב מכניים (ממקור מוגדר או לא מוגדר)
  2. כאבי גב הנגרמים מפתולוגיה מערכתית לרוב מפתולוגיות חמורות.

  כאבי גב מכניים

  כאבי גב מכניים בגלל פגיעה בעמוד השדרה שהם הסוג השכיח ביותר (97%) נגרמים בגלל נזק מכני לאחת או יותר מהרקמות בעמוד השדרה. דוגמאות לקטגוריה זאת של כאבי גב כוללים בין היתר גירוי דלקתי של שורש עצב על רקע בלט או פריצת דיסק, לחץ על חוט השדרה בגלל היצרות תעלת השדרה, שחיקת סחוסים, דלקת פרקים ניוונית, מתיחה או קרע של שריר, גיד או רצועה ועוד.

  כאבי גב מהפרעות מערכתיות

  המקור של כאבי גב הנגרמים מהפרעות ומחלות מערכתיות נחלק לשניים : כאבי גב הנגרמים מהפרעות ומחלות מערכתיות הפוגעות בעמוד השדרה וכאבי גב הנגרמים בגלל הפרעות ומחלות מערכתיות שאינן פוגעות בעמוד השדרה אלא באיברים פנימיים (2%) . כאבי גב הנגרמים מהפרעות ומחלות מערכתיות הפוגעות בעמוד השדרה מסתכמים ב- 1% מכלל המקרים של כאבי גב. אלה כוללים בין היתר כאבי גב הנגרמים בגלל שברים בעמוד השדרה, בגלל גידול סרטני בעמוד השדרה, בגלל דלקת זיהומית בעמוד השדרה, בגלל דלקת פרקים אוטואימונית כגון דלקת פרקים שגרונית ודלקת פרקים מקשחת.

  כאבי גב הנגרמים בגלל הפרעות ומחלות מערכתיות שאינן פוגעות בעמוד השדרה אלא באיברים פנימיים מסתכמים ב- 2% מהמקרים. אלה כוללים בין היתר כאבי גב הנגרמים בגלל מפרצת באב העורקים, בגלל סרטן ריאות, בגלל פגיעה כלייתית ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

   כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

   כאבי פנים האם זאת הלסת

   כאבי פנים האם זאת הלסת

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה