דלקת בכף היד בגלל כתיבת מסרונים

דלקת ביד בגלל כתיבת מסרונים

דלקת בכף היד בגלל כתיבת מסרונים היא עניין שכיח. כתיבה ושליחה של מסרונים (SMS) והפעלה חוזרנית של כפות ידיים מסיבות אחרות מעלה את הסבירות להתפתחות ל"תסמונת פציעות ממאמץ נשנה". תפעול חוזר ונשנה של טלפונים חכמים נגני MP3, מחשבים, ומשחקים אלקטרוניים אחרים חושפים את המשתמשים לתסמונת זו הפוגעת ברקמות השונות בכף היד.

למה זה קורה? מיליארדי הודעות כיתוב נשלחות מידי שנה ברחבי העולם באמצעות הטלפונים הסלולריים. גם ישראל, כמדינה בעלת מודעות טכנולוגית גבוהה יש חלק בתופעה. שליחת הודעות SMS הפכה לפופולרית בישראל בעיקר בקרב בני הטיפש עשרה. הצעירים הללו מחליפים הודעות טקסט, לעיתים במשך שעות ארוכות. לאחרונה התופעה מקיפה גם מבוגרים. לא נדיר לראות סבתא או סבא כותבים מסרונים לנכדים. הקשות חוזרניות על מקשי האותיות חושפות את המשתמש לנזקי גוף אופייניים. פציעות על רקע זה נקראות "פציעה ממאמץ נשנה או מאמץ חוזרני".

דלקת בכף היד בגלל כתיבת מסרונים – רקע

כתיבת SMS עלולה לגרום לדלקת ביד במקרים מסוימים. הסיבה לכך היא שכתיבת הודעות טקסט כרוכה בתנועות חוזרות ונשנות. שימוש חוזר וממושך באגודל עלול לגרום לפציעות שימוש יתר, כגון דלקת גידים, טנוסינוביטיס או תסמונת דה קרוויין. פציעות אלה מאופיינות בכאב, נפיחות וטווח תנועה מופחת של האגודל.

נזקים נוספים של כתיבת מסרונים כוללים גם:

 • הפרעות שינה
 • ובקרב בני הנוער שכותבים מסרונים תוך כדי הליכה אפילו מוות.

כתיבת SMS היא פעילות נפוצה בקרב משתמשי סמארטפונים, בעיקר צעירים ובני נוער, אשר לעיתים קרובות משתמשים באגודליהם כדי להקליד הודעות על מסך המגע. על פי סקר חתך, 29.2% מהסטודנטים שהשתתפו במחקר דיווחו על כאבים באגודל עקב שימוש ממושך בסמארטפונים.  המחברים הציעו כי בעיות שרירים ושלד אלה עשויות להיות קצרות טווח בתחילה, אך יכולות להתפתח לנכויות לטווח ארוך אם לא ננקטת זהירות מתאימה.

כאבי ידיים כתוצאה מכתיבה אינם מוגבלים רק למשתמשי סמארטפונים. גם אנשים שכותבים או מציירים לפרקי זמן ארוכים עם עט או עיפרון מושפעים מכך.

הפרעות שכיחות המתפתחות בשל עומס חוזרני על כפות ידיים

שני מצבים שכיחים מתפתחים בשל שימוש חוזרני עם כפות הידיים:

 • אגודל טריגר הוא מצב שבו הגיד באגודל הופך מודלק. בשל כך החולה יחוש תחושת לחץ או נעילה של האגודל בעת כיפוף או יישור האגודל.
 • טנוסינוביטיס של דה קרוויין מתפתח כאשר הגידים סביב בסיס האגודל נפוחים וכואבים, במיוחד בעת ביצוע אגרוף או אחיזה במשהו.
 • תסמונת התעלה הקרפלית מתפתחת בגלל לחץ על עצב התווך בשורש כף היד
 • דלקת פרקים

ההפרעות הללו עלולות להשפיע על היכולת שלכם להשתמש בטלפון החכם שלך ולבצע משימות יומיומיות אחרות. לכן, חשוב לנקוט באמצעי זהירות כדי להימנע משליחת הודעות טקסט ולפנות לטיפול רפואי אם אתם חווים תסמינים כלשהם.

דלקת בכף היד בקרב צעירים

פציעות ממאמץ חוזרני שכיחות בקרב צעירים רבים המרבים לשעות שימוש במכשירים אלקטרונים. בין היתר הצעירים הללו:

 • מבלים שעות ארוכות במשחקי מחשב אלקטרוניים
 • מתפעלים נגני ה I-POD ונגני MP3/4
 • וכותבים מסרונים

הפעילות החוזרנית הזאת הפכה דרך חיים לבני הנוער. ניראה שכולם כותבים, משחקים, מקליטים או מוחקים בעודם מניעים אינטנסיבית את האצבעות כדי לתפעל את כפתורי השליטה של המכשירים.

דוגמה אופיינית היא נעמה בת ה 14 שהגיעה מלווה באימה למרפאתי עם דלקת ביד שהתמקדה בגיד האגודל. יש לציין שעד לפני שנים בודדות דלקת מין הסוג הזה אצל בנות בגיל הזה הייתה נדירה. לאחר תחקיר קצר בשיתוף פעולה של האם התברר שנעמה ממלאת את רוב שעותיה כולל שעות לימודיה בבית הספר בשליחת תכתובות SMS. להפתעתי לא הסכימה נעמה להפסיק ממנהגה גם במחיר החמרה במצבה. לבסוף נלקח ממנה מכשיר הטלפון והוחזר רק לאחר שהסכימה להקצבה מוגבלת של הודעות SMS בחודש.

כפתורי התפעול הזעירים של המכשירים האלקטרונים המדוברים מחייבים שימוש בתנועות זעירות ומדויקות ובשרירים ובגידים של האגודל בעיקר. שרירים וגידים אלו אינם בנויים או מאומנים לביצוע ממושך של המטלות שהוטלו עליהם על ידי הטכנולוגיות החדשות.

סימנים ותסמינים אופייניים

סימנים ותסמינים אופייניים של דלקת ביד ובכלל זה של דלקות גידים ודלקות בפרקים של האצבעות ובשורש כף היד כוללים:

 • כאבים בכף היד
 • כאב במפרקים השונים בכפות הידיים ובשורש כף היד
 • כאבים בגידים השונים ובעיקר גיד האגודל
 • מגבלות תנועה ברמות חומרה שונות ועוד

חשוב לזכור שחלק ניכר מסימנים ותסמינים אלו הופכים להיות כרוניים עקב אי הרצון או אי היכולת של הנער או המבוגר להפסיק או להמעיט בשליחת מסרונים.

מניעת פציעות מכתיבת מסרונים

דלקת בכף היד בגלל כתיבת מסרונים
דלקת בכף היד בגלל כתיבת מסרונים

התוצאה לעיתים היא בטווח הקצר דלקת ביד ונזקים לגידים, לשרירים, לעצבים ולפרקים ובטווח הארוך כאבים, מוגבלות תנועתית ודלקות פרקים אפשריות. כמובן שהנזקים אינם מסתכמים באצבעות ובפרקי כף היד. הנטייה של רובנו בעת הפעלה אינטנסיבית של מקשי ה SMS או ה- MP3/4 היא גם לאמץ את שרירי הכתף והמרפק וכמובן להחזיק את הצוואר במשך שעות לעיתים רכון מעל המכשיר האלקטרוני.

מאמץ ממושך של המרפק, הכתף ומנח הצוואר המעוות חושפים את המשתמשים למגוון נוסף של נזקים.

על מנת למנוע את התופעה של פציעות מתנועות חוזרות בגין שליחת SMS ותפעול של הנגנים למיניהם יש להתייחס למאמץ של התנועות החוזרות כאל מטלה שצריך להתכונן אליה:

 1. ראשית לצמצם למינימום אפשרי את השימוש בטכנולוגיה הזאת. אפשר לדבר בטלפון, לכתוב דואר אלקטרוני ואף לדחות להפסקה את העברת ההודעות הדחופה.
 2. ההדרגתיות. אין ספק שאדם שמתחיל את "הקרירה" שלו כשולח SMS על ידי שליחה של 200 הודעות כל יום צפוי לאחר זמן לא רב לחבל קשות בגופו וצפוי להתפתחות דלקת ביד.
 3. זמן התאוששות. יש לאפשר מנוחה ראויה על ידי הפסקות יזומות.
 4. חימום על ידי תרגילים שונים של פרקי הגוף המעורבים בביצוע המטלה. כתפיים, פרקי כף היד, אצבעות כף היד השונות והצוואר.
 5. הקפד על ישיבה נכונה.
 6. תמוך ביד המתפעלת על מנת להפחית עומס מהפרקים במעלה הגפה העליונה.
 7. עם סימן ראשון לכאב הפסק את שליחת ההודעות. אל תתעלם מכאב.

טיפול בדלקת בכף היד

דלקת בכפות ידיים היא מצב שכיח שיכול לגרום לכאב, נפיחות, נוקשות וניידות מופחתת. ישנם גורמים אפשריים רבים לדלקת בידיים, כגון פציעה, זיהום, דלקת פרקים, שיגדון, תסמונת התעלה הקרפלית או שימוש יתר. הטיפול בדלקת בידיים תלוי בגורם הבסיסי ובחומרת התסמינים. כמה צעדים כלליים שיכולים לעזור להפחית דלקת ביד הם:

 • מנוחה ליד הפגועה והימנעות מפעילויות המחמירות את הכאב או את הנפיחות.
 • הנחת קומפרסים חמים על האזור המודלק למשך 10 עד 15 דקות מספר פעמים ביום.
 • לבישת סד או תומך ולהגבלת תנועתה.
 • ביצוע תרגילים עדינים ומתיחות לשיפור זרימת הדם והגמישות ביד.
 • נטילת תרופות נוגדות דלקת ללא מרשם, כגון איבופרופן או נפרוקסן
 • הרמת היד מעל גובה הלב כדי להפחית את זרימת הדם והנפיחות

מתי לפנות לגורם מקצועי

במקרים האלה פנו לקלינאי בתחום ובכלל זה כירופרקט או אורתופד לאבחון וטיפול:

 • הצעדים העצמיים שנקטתם אינם מעניקים הקלה מספקת
 • הדלקת בכף היד חמורה או נמשכת יותר מכמה ימים

הטיפול הכירופרקטי יכלול טכניקות טיפול ידניות בשילוב עם אמצעי עזר לריפוי דלקות. הרופא עשוי לרשום לכם תרופות בהתאם לסיבת התפתחות הדלקת ביד. בין היתר תרופות אנטי דלקתיות, זריקות סטרואידים, אנטיביוטיקה או תרופות אחרות.

במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי לתקן רקמות פגועות או מפרקים ביד. הרופא ייעץ לכם על הטיפול הטוב ביותר עבור המצב הספציפי שלכם.

References:

Ahmed S., Akter R., Pokhrel N., Samuel A.J. (2021) Prevalence of text neck syndrome and SMS thumb among smartphone users in college-going students: a cross-sectional survey study. Journal of Public Health 29:411-416. https://link.springer.com/article/10.1007/s10389-019-01139-4

Neupane S., Magnus J.H., Lohmander L.S., Roos E.M., Hagen K.B., Haugen I.K. (2005) Prevalence and determinants of one month hand pain and hand related disability among elderly people in Norway: The Nord-Trøndelag Health Study (HUNT). Annals of the Rheumatic Diseases 64:99-104. https://ard.bmj.com/content/64/1/99

Hand Pain Solutions: How to Alleviate Discomfort When Writing. (2023) AASEM.org. https://aasem.org/hand-hurts-when-writing-causes-prevention-and-treatment/

Pain in Hand from Writing | Alliance PTP. (n.d.) Allianceptp.com. https://www.allianceptp.com/why-do-i-feel-hand-in-my-pain-after-writing/

Skierkowski D., Wood R.M. (2012) To text or not to text? The importance of text messaging among college-aged youth. Computers in Human Behavior 28:744-756. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0747563211002410

שימו סוף לכאב.

לאבחון מקצועי וייעוץ,
התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים:

שימו סוף לכאב!

לאבחון מקצועי וייעוץ, התקשרו: 03-6430372
או השאירו פרטים ומיד נחזור אליכם:

קראו עוד באותו נושא:

כאבי גב תחתון מהם ובמה חשיבותם

כאבי גב תחתון מהם ובמה חשיבותם

מה זה כאבי גב תחתון ולמה אנו צריכים להעניק לזה את תשומת ליבנו הוא המאמר הראשון בסדרת המאמרים של הירחון הרפואי הנחשב לנסט (The Lancet) שנכתבו על ידי 31 מומחים בין לאומיים בנושא. כאבי גב תחתון טוענים המומחים הללו, מהווים תסמין שכיח ביותר.