דלקת בכף היד בגלל כתיבת מסרונים

דלקת ביד בגלל כתיבת מסרונים
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת בכף היד בגלל כתיבת מסרונים, כן זה אפשרי וקורה כל הזמן. כתיבה ושליחה של מסרונים (SMS) וכן תפעול חוזר ונשנה של נגני MP3, מחשבים, ומשחקים אלקטרוניים אחרים חושפים את המשתמשים המכורים ל"תסמונת פציעות ממאמץ נשנה". תסמונת זו פוגעת ברקמות השונות בכף היד ובכלל זה:

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  • גידים, שרירים, מפרקים, סחוסים, סיבי עצב ועוד

  נזקים נוספים של כתיבת מסרונים כוללים גם:

  • הפרעות שינה
  • ובקרב בני הנוער שכותבים מסרונים תוך כדי הליכה אפילו מוות.

  למה זה קורה? מיליארדי הודעות כיתוב נשלחות מידי שנה ברחבי העולם באמצעות הטלפונים הסלולריים. גם ישראל, כמדינה בעלת מודעות טכנולוגית גבוהה יש חלק בתופעה. שליחת הודעות SMS הפכה לפופולרית בישראל בעיקר בקרב בני הטיפש עשרה. הצעירים הללו מחליפים הודעות טקסט, לעיתים במשך שעות ארוכות. לאחרונה חלחלה התופעה גם למבוגרים יותר ולא נדיר לראות סבתא או סבא כותבים מסרנים לנכדים. הקשות חוזרניות על מקשי האותיות חושפות את המשתמש לנזקי גוף אופייניים. פציעות על רקע זה נקראות "פציעה ממאמץ נשנה או מאמץ חוזרני".

  דלקת בכף היד בגלל כתיבת מסרונים – רקע

  פציעות ממאמץ חוזרני שכיחות בקרב צעירים רבים המרבים לשעות שימוש במכשירים אלקטרונים. בין היתר הצעירים הללו:

  • מבלים שעות ארוכות במשחקי מחשב אלקטרוניים
  • מתפעלים נגני ה I-POD ונגני MP3/4
  • וכותבים מסרונים

  הפעילות החוזרנית הזאת נעשתה דרך חיים לכול בני הנוער. זה ניראה שכולם עסוקים במשחק כזה או אחר או לחלופין עסוקים לארגן, להקליט, למחוק או להאזין למוסיקה במשך שעות ארוכות תוך הנעה אינטנסיבית של האצבעות לצורך תפעול כפתורי השליטה של המכשירים.

  כפתורי התפעול הזעירים של המכשירים האלקטרונים המדוברים מחייבים שימוש בתנועות זעירות ומדויקות ובשרירים ובגידים של האגודל בעיקר. שרירים וגידים אלו אינם בנויים או מאומנים לביצוע ממושך של המטלות שהוטלו עליהם על ידי הטכנולוגיות החדשות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   סימנים ותסמינים אופייניים

   דוגמה אופיינית היא נ' בת ה 14 שהגיעה מלווה באימה למרפאתי עם דלקת ביד שהתמקדה בגיד האגודל. יש לציין שעד לפני שנים בודדות דלקת מין הסוג הזה אצל בנות בגיל הזה הייתה נדירה. לאחר תחקיר קצר בשיתוף פעולה של האם נתברר שנ' ממלאת את רוב שעותיה כולל שעות לימודיה בבית הספר בשליחת תכתובות SMS. להפתעתי לא הסכימה נ' להפסיק ממנהגה גם במחיר החמרה במצבה. לבסוף נלקח ממנה מכשיר הטלפון והוחזר רק לאחר שהסכימה להקצבה מוגבלת של הודעות SMS בחודש.

   סימנים ותסמינים אופייניים של דלקת ביד ובכלל זה של דלקות גידים ודלקות בפרקים של האצבעות ובשורש כף היד כוללים כאבים בכף היד, כאבים במפרקים השונים בכפות הידיים ובשורש כף היד, כאבים בגידים השונים ובעיקר גיד האגודל, מגבלות תנועה ברמות חומרה שונות ועוד. חשוב לזכור שחלק ניכר מסימנים ותסמינים אלו הופכים להיות כרוניים עקב אי הרצון או אי היכולת של הנער או המבוגר להפסיק או להמעיט בשליחת מסרונים.

   מניעת פציעות מכתיבת מסרונים

   דלקת בכף היד בגלל כתיבת מסרונים
   דלקת בכף היד בגלל כתיבת מסרונים

   התוצאה לעיתים היא בטווח הקצר דלקת ביד ונזקים לגידים, לשרירים, לעצבים ולפרקים ובטווח הארוך כאבים, מוגבלות תנועתית ודלקות פרקים אפשריות. כמובן שהנזקים אינם מסתכמים באצבעות ובפרקי כף היד. הנטייה של רובנו בעת הפעלה אינטנסיבית של מקשי ה SMS או ה- MP3/4 היא גם לאמץ את שרירי הכתף והמרפק וכמובן להחזיק את הצוואר במשך שעות לעיתים רכון מעל המכשיר האלקטרוני. מאמץ ממושך של המרפק, הכתף ומנח הצוואר המעוות חושפים את המשתמשים למגוון נוסף של נזקים.

   על מנת למנוע את התופעה של פציעות מתנועות חוזרות בגין שליחת SMS ותפעול של הנגנים למיניהם יש להתייחס למאמץ של התנועות החוזרות כאל מטלה שצריך להתכונן אליה:

   1. ראשית לצמצם למינימום אפשרי את השימוש בטכנולוגיה הזאת. אפשר לדבר בטלפון, לכתוב דואר אלקטרוני ואף לדחות להפסקה את העברת ההודעות הדחופה.
   2. ההדרגתיות. אין ספק שאדם שמתחיל את "הקרירה" שלו כשולח SMS על ידי שליחה של 200 הודעות כול יום צפוי לאחר זמן לא רב לחבל קשות בגופו וצפוי להתפתחות דלקת ביד.
   3. זמן התאוששות. יש לאפשר מנוחה ראויה על ידי הפסקות יזומות.
   4. חימום על ידי תרגילים שונים של פרקי הגוף המעורבים בביצוע המטלה. כתפיים, פרקי כף היד, אצבעות כף היד השונות והצוואר.
   5. הקפד על ישיבה נכונה.
   6. תמוך ביד המתפעלת על מנת להפחית עומס מהפרקים במעלה הגפה העליונה.
   7. עם סימן ראשון לכאב הפסק את שליחת ההודעות. אל תתעלם מכאב.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת

    תסמונת הישבן המת היא הפרעה שכיחה שנגרמת בגלל אורח חיים יושבני הכרוך בישיבה ממושכת. ישיבה ממושכת מקצרת את השרירים מכופפי הירך ומאריכה

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר

    איך למנוע אובדן מסת שריר? המסה של השריר הוא חלק ממסת הגוף הרזה. מסת שריר גבוהה משפרת את חילוף החומרים ומגנה עלינו

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט

    כאבי גב תחתון בגלל ספורט הם תופעה שכיחה. הדבר מפתיע לנוכח התרומה של העיסוק בספורט לבריאותנו ובכלל זה למניעת כאבי גב תחתון.