כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות

כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות? הרקמות שנפגעות בחלק העליון של עמוד השדרה הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה. בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי ולעמוד השדרה המותני כאבים בגב העליון בגלל "סיבות משמעותיות אינם שכיחים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  הסיבה העיקרית להתפתחות כאבים בגב העליון היא נזקים משניים בגין תפקוד לא תקין של השרירים ו/או המפרקים בעמוד השדרה העליון. כך למשל, ישיבה שפופה וממושכת מול המחשב או הטלוויזיה יכולה, עם הזמן, להוביל להתפתחות נזקים בחוליות הגב העליון וברקמות התומכות שפועלות סביבן ובעקבות נזקים אלו תתפתח דלקת ויופיעו כאבים.

  {loadposition inside-page}

  כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות – רקע

  כאבי גב עליון הם כאבים שכיחים למדי על פי נתונים שונים כ- 10% מהגברים וכ 20% מהנשים סובלים מכאבים באזור הזה של הגב בכל רגע נתון. סביר להניח שמספר הסובלים הוא גדול יותר ומקרים רבים מטופלים באופן עצמי ואינם מגיעים למרפאות. כאבי גב עליון הם כאבים שמתפתחים בין החלק התחתון של הצוואר ועד הקו התחתון של הצלעות. אזור זה כולל בתוכו את עמוד השדרה החזי או הגבי, את עצמות השכם ואת הרקמות הפועלות באזור הזה. עמוד השדרה הגבי מתחיל בחולית הצוואר התחתונה (C7) ומסתיים בחוליית המותן העליונה (L1). אזור זה של עמוד השדרה מצטיין בחוזק ויציבות גדולים בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי והמותני וזאת בזכות בית החזה והצלעות. היציבות הזאת מגינה על חוליות הגב העליון וגורמת למצב שבו רוב הפגעים והכאבים באזור אנטומי זה אינם נגרמים מפתולוגיה קשה.

  מגוון רחב של גורמים עלולים להיות אלו שאחראים על התפתחות כאבים בגב העליון. בין הגורמים השכיחים נמנה עומסי יתר חוזרניים על הגב העליון בגלל יציבה לקויה וארגונומיה לקויה (ישיבה רכונה, הרמת משאות לא נכונה ועוד), נזקי חבלה הנגרמים בגלל פציעות ספורט, נפילות, תאונות דרכים ועוד ובגלל מחלות שונות. בין המחלות שעלולות לגרום בין היתר גם לכאבי גב עליון נמנה דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה הגבי, מחלת שוירמן, פריצת דיסק בעמוד השדרה הגבי, דלקת רדיקולרית בעמוד השדרה הגבי, דלקת זיהומית בעמוד השדרה הגבי, כאבי שרירים, פיברומיאלגיה, סרטן ריאות ועוד. גורמי סיכון להתפתחות כאבי גב עליון כוללים בין היתר תחומי עיסוק, ספורט מועדף, חוסר או עודף פעילות גופנית, ליקויים מבניים מולדים (קיפוזיס, עקמת ודפורמציות אחרות) ועוד.

  אנטומיה של עמוד השדרה העליון

  כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות
  כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות

  הגב העליון מהווה למעשה קיר חיצוני לחלל בית החזה. עמוד השדרה החזי, המבנה העיקרי בקיר החיצוני הזה, מורכב מ 12 חוליות כאשר 9 החוליות העליונות מתוכן יוצרות מפרקים עם 9 הצלעות העליונות. כל אחת מהצלעות הללו מתחברת לפנים לעצם החזה ומייצרות את חלל בית החזה. שלושת החוליות התחתונות יוצרות מפרקים עם שלושת הצלעות התחתונות שהן צלעות צפות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   שלושת החוליות הללו והצלעות הצפות המחוברות אליהן מאפשרות תנועה גדולה יותר ומהוות אזור מעבר לחוליות המותן בעלות התנועה הנרחבת. בתוך חלל בית החזה יושבים מוגנים האיברים הפנימיים ובכללם הלב, הריאות והכבד. לחלל בית החזה יש יכולת להתרחב על מנת להכיל את הריאות בעת שהן מתמלאות אוויר בתהליך שאיפת האוויר. כאשר מביטים מהצד על הגב העליון נוכל להבחין שצורתו קמורה.

   בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה ובכלל זה עמוד השדרה העליון מצויים שלושה מפרקים, הדיסק הבין חולייתי ושני פרקי שטחה. מפרקים אלו אחראים לתפקוד המכני של עמוד השדרה החזי ובית החזה. מגוון שרירים ורצועות פועלות על חוליות עמוד השדרה החזי ועל הצלעות על מנת לתמרן ולכוון את איכות וגודל התנועה של אזור זה. חוט השדרה עובר בתוך תעלת חוט השדרה. בין כול שתי חוליות מבעד לפתחים ייעודיים יוצאים שורשי עצבים אשר משמשים ערוצי תקשורת בין המוח לאברי הגוף השונים.

   כאבי גב עליון – אלו רקמות נפגעות לרוב?

   כאב המופיע בגב העליון הוא לרוב תוצאה של נזק קל לאחת הרקמות בגב העליון על רקע של יציבה לקויה או עומס יתר. בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי ולעמוד השדרה המותני הגב העליון מצטיין ביכולת עמידותו בעומסים ושמירה על תקינות. יחד עם זאת אורח החיים המודרני מצליח להתגבר גם על היכולות הללו של עמוד השדרה העליון להתמודד עם פציעות. ישיבה ממושכת באופן לקוי היא קרוב לוודאי הגורם העיקרי לכאבי גב עליון. הכאבים הללו עשויים להיות קלים ולהימשך יום או יומיים אך עלולים להיות קשים ומתמשכים. החולה הסובל מכאבים בגב העליון יכול להתלונן על כאבים שורפים או מושכים ולעתים גם על קושי לנשום.

   נזקים לגידים, שרירים ורצועות

   החוליות והצלעות בעמוד השדרה החזי מהווים נקודת אחיזה למגוון גידים, שרירים ורצועות אשר תומכים ומעניקים את היציבות ויכולת תנועה מוגדרת בגב העליון. תאונה, חבלה או עומס יתר עלולים לגרום להתפתחות כאבי גב עליון על רקע פגיעה ברקמות אלו.

   נזקים במפרקים

   המפרקים בעמוד השדרה החזי כוללים את שני מפרקי השטחה (Facets) המצויים בחלק האחורי של החוליות, את המפרק הנוצר באמצעות הדיסק הבין חולייתי ואת המפרקים הנוצרים עם הצלעות. פגיעה במפרקים הללו או ברקמות התומכות בפעולתן (קופסיות, רקמה סינוביאלית, סחוסים, רצועות), בגלל אותן סיבות של חבלה או עומסי יתר יכולים לגרום להתפתחות כאבי גב עליון ושאר סימנים ותסמינים.

   נזק לדיסק בין חולייתי חזי

   בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה פועל דיסק בין חולייתי הבנוי מחומר סחוסי חזק. תפקידו של הדיסק הוא בלימת הזעזועים העוברים לאורך עמוד השדרה והקניית גמישות ותנועה לעמוד השדרה. עומס יתר וחבלה עלולים לגרום לנזק (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק) גם לרקמה החזקה הזאת ולגרום בכך ללחץ על שורש עצב גבי או על חוט השדרה ולהתפתחות כאבים בחלק העליון של עמוד השדרה וסביבו. כאבים בגב העליון על רקע של פגיעה בדיסק הבין חולייתי שכיחים פחות מכאבי גב תחתון וכאבי צוואר על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי. מחקרים טוענים שרק 1% מפריצות דיסק בעמוד השדרה מתרחשות בעמוד השדרה העליון.

   נזק לחוליות

   כאבי גב עליון עלולים להתפתח גם על רקע של שברים בחוליות ובצלעות. שברים מעין אלו יכולים להתפתח עקב טראומה קשה או לחלופין טראומה קלה כאשר ברקע קיימת מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס).

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,