כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות
כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות

כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות? הרקמות שנפגעות בגב העליון הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים “תפוסים” הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה. בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי ולעמוד השדרה המותני הכאבים בגב העליון בגלל “סיבות משמעותיות אינם שכיחים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר.

הסיבה העיקרית לכאבים בגב העליון היא נזקים משניים בגין תפקוד לא תקין של השרירים ו/או המפרקים בעמוד השדרה העליון. כך למשל, ישיבה שפופה וממושכת מול המחשב או הטלוויזיה יכולה, עם הזמן, להוביל להתפתחות נזקים בחוליות הגב העליון וברקמות התומכות שפועלות סביבן ובעקבות נזקים אלו תתפתח דלקת ויופיעו כאבים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות – רקע

כאבי גב עליון הם כאבים שכיחים למדי על פי נתונים שונים כ- 10% מהגברים וכ 20% מהנשים סובלים מכאבים באזור הזה של הגב בכל רגע נתון. סביר להניח שמספר הסובלים הוא גדול יותר ומקרים רבים מטופלים באופן עצמי ואינם מגיעים למרפאות. כאבי גב עליון הם כאבים שמתפתחים בין החלק התחתון של הצוואר ועד הקו התחתון של הצלעות. אזור זה כולל בתוכו את עמוד השדרה החזי או הגבי, את עצמות השכם ואת הרקמות הפועלות באזור הזה. עמוד השדרה הגבי מתחיל בחולית הצוואר התחתונה (C7) ומסתיים בחוליית המותן העליונה (L1). אזור זה של עמוד השדרה מצטיין בחוזק ויציבות גדולים בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי והמותני וזאת בזכות בית החזה והצלעות. היציבות הזאת מגינה על חוליות הגב העליון וגורמת למצב שבו רוב הפגעים והכאבים באזור אנטומי זה אינם נגרמים מפתולוגיה קשה.

מגוון רחב של גורמים עלולים להיות אלו שאחראים על התפתחות כאבים בגב העליון. בין הגורמים השכיחים נמנה עומסי יתר חוזרניים על הגב העליון בגלל יציבה לקויה וארגונומיה לקויה (ישיבה רכונה, הרמת משאות לא נכונה ועוד), נזקי חבלה הנגרמים בגלל פציעות ספורט, נפילות, תאונות דרכים ועוד ובגלל מחלות שונות. בין המחלות שעלולות לגרום בין היתר גם לכאבי גב עליון נמנה דלקת פרקים ניוונית בעמוד השדרה הגבי, מחלת שוירמן, פריצת דיסק בעמוד השדרה הגבי, דלקת רדיקולרית בעמוד השדרה הגבי, דלקת זיהומית בעמוד השדרה הגבי, כאבי שרירים, פיברומיאלגיה, סרטן ריאות ועוד. גורמי סיכון להתפתחות כאבי גב עליון כוללים בין היתר תחומי עיסוק, ספורט מועדף, חוסר או עודף פעילות גופנית, ליקויים מבניים מולדים (קיפוזיס, עקמת ודפורמציות אחרות) ועוד.

אנטומיה של עמוד השדרה העליון

כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות
כאבי גב עליון אלו רקמות נפגעות

הגב העליון מהווה למעשה קיר חיצוני לחלל בית החזה. עמוד השדרה החזי, המבנה העיקרי בקיר החיצוני הזה, מורכב מ 12 חוליות כאשר 9 החוליות העליונות מתוכן יוצרות מפרקים עם 9 הצלעות העליונות. כל אחת מהצלעות הללו מתחברת לפנים לעצם החזה ומייצרות את חלל בית החזה. שלושת החוליות התחתונות יוצרות מפרקים עם שלושת הצלעות התחתונות שהן צלעות צפות.

שלושת החוליות הללו והצלעות הצפות המחוברות אליהן מאפשרות תנועה גדולה יותר ומהוות אזור מעבר לחוליות המותן בעלות התנועה הנרחבת. בתוך חלל בית החזה יושבים מוגנים האיברים הפנימיים ובכללם הלב, הריאות והכבד. לחלל בית החזה יש יכולת להתרחב על מנת להכיל את הריאות בעת שהן מתמלאות אוויר בתהליך שאיפת האוויר. כאשר מביטים מהצד על הגב העליון נוכל להבחין שצורתו קמורה.

בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה ובכלל זה עמוד השדרה העליון מצויים שלושה מפרקים, הדיסק הבין חולייתי ושני פרקי שטחה. מפרקים אלו אחראים לתפקוד המכני של עמוד השדרה החזי ובית החזה. מגוון שרירים ורצועות פועלות על חוליות עמוד השדרה החזי ועל הצלעות על מנת לתמרן ולכוון את איכות וגודל התנועה של אזור זה. חוט השדרה עובר בתוך תעלת חוט השדרה. בין כול שתי חוליות מבעד לפתחים ייעודיים יוצאים שורשי עצבים אשר משמשים ערוצי תקשורת בין המוח לאברי הגוף השונים.

כאבי גב עליון – אלו רקמות נפגעות לרוב?

כאב המופיע בגב העליון הוא לרוב תוצאה של נזק קל לאחת הרקמות בגב העליון על רקע של יציבה לקויה או עומס יתר. בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי ולעמוד השדרה המותני הגב העליון מצטיין ביכולת עמידותו בעומסים ושמירה על תקינות. יחד עם זאת אורח החיים המודרני מצליח להתגבר גם על היכולות הללו של עמוד השדרה העליון להתמודד עם פציעות. ישיבה ממושכת באופן לקוי היא קרוב לוודאי הגורם העיקרי לכאבי גב עליון. הכאבים הללו עשויים להיות קלים ולהימשך יום או יומיים אך עלולים להיות קשים ומתמשכים. החולה הסובל מכאבים בגב העליון יכול להתלונן על כאבים שורפים או מושכים ולעתים גם על קושי לנשום.

נזקים לגידים, שרירים ורצועות

החוליות והצלעות בעמוד השדרה החזי מהווים נקודת אחיזה למגוון גידים, שרירים ורצועות אשר תומכים ומעניקים את היציבות ויכולת תנועה מוגדרת בגב העליון. תאונה, חבלה או עומס יתר עלולים לגרום להתפתחות כאבי גב עליון על רקע פגיעה ברקמות אלו.

נזקים במפרקים

המפרקים בעמוד השדרה החזי כוללים את שני מפרקי השטחה (Facets) המצויים בחלק האחורי של החוליות, את המפרק הנוצר באמצעות הדיסק הבין חולייתי ואת המפרקים הנוצרים עם הצלעות. פגיעה במפרקים הללו או ברקמות התומכות בפעולתן (קופסיות, רקמה סינוביאלית, סחוסים, רצועות), בגלל אותן סיבות של חבלה או עומסי יתר יכולים לגרום להתפתחות כאבי גב עליון ושאר סימנים ותסמינים.

נזק לדיסק בין חולייתי חזי

בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה פועל דיסק בין חולייתי הבנוי מחומר סחוסי חזק. תפקידו של הדיסק הוא בלימת הזעזועים העוברים לאורך עמוד השדרה והקניית גמישות ותנועה לעמוד השדרה. עומס יתר וחבלה עלולים לגרום לנזק (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק) גם לרקמה החזקה הזאת ולגרום בכך ללחץ על שורש עצב גבי או על חוט השדרה ולהתפתחות כאבים בחלק העליון של עמוד השדרה וסביבו. כאבים בגב העליון על רקע של פגיעה בדיסק הבין חולייתי שכיחים פחות מכאבי גב תחתון וכאבי צוואר על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי. מחקרים טוענים שרק 1% מפריצות דיסק בעמוד השדרה מתרחשות בעמוד השדרה העליון.

נזק לחוליות

כאבי גב עליון עלולים להתפתח גם על רקע של שברים בחוליות ובצלעות. שברים מעין אלו יכולים להתפתח עקב טראומה קשה או לחלופין טראומה קלה כאשר ברקע קיימת מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן