כאב ראש צווארי
כאב ראש צווארי

כאב ראש צווארי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב ראש צווארי? גורמים ותסמינים עשויים להעניק לנו רמזים חשובים בדרך לאבחון הבעיה. כאבי ראש מהווים בעיה שכיחה ביותר. כאבים אלו בראש נגרמים לרוב בגלל פגיעה באחת מהרקמות בצוואר ובכלל זה בשרירי הצוואר, בדיסקים הבין חולייתיים, ברצועות, בגידים, בסחוסים ועוד.

לשלושת שורשי העצבים הצוואריים העליונים ולעצב המשולש יש תפקיד מרכזי בכאב ראש צווארי. התיאורים הראשונים אודות הקשר שבין כאב ראש לבין עמוד השדרה הצווארי הופיעו כבר לפני מאה שנים. במשך שנים ארוכות רוב הממסד הרפואי סבר שאין קשר בין השניים. בשנים האחרונות לנוכח מחקרים רבים בנושא נראה שגם אחרון הספקנים הסיר את התנגדותו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב ראש צווארי – רקע

כאבי ראש על רקע צווארי מהווים תופעה שכיחה. הערכות השונות לגבי היקף התופעה באוכלוסייה הכללית נעות בין 20% – 50% עם רוב נשי מובהק. ההבדלים הדרמטיים נובעים מאי הסכמות לגבי מה מוגדר ככאב ראש צווארי. חשוב לזכור שכאבי ראש עלולים גם להיגרם מפתולוגיות משמעותיות יותר שבחלקן עלולות לסכן חיים ולכן חשוב לאבחן במהירות את הגורם לכאב הראש.

אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל או הפנייה לגרום מקצועי מתאים. עם זאת חשוב לזכור שאין בדיקה אחת חד משמעית שמאשרת שאכן כאב הראש הזה מקורו בפגיעה צווארי. האבחון מתבסס בין היתר על היסטוריה של כאבי צוואר ומגבלות תנועה בצוואר עם או בלי ממצאים מבדיקות כמו רנטגן, MRI או CT שמאשרים את קיומם של נזקים. היעלמות כאב הראש לאחר ביצוע בלוק אבחוני לרקמה החשודה בצוואר מהווה את אחד המדדים לכך שמדובר בכאב ראש ממקור צווארי.

עמוד השדרה הצווארי אנטומיה בסיסית

עמוד השדרה הצווארי כולל שבע חוליות C1-C7 ושמונה שורשי עצבים C1-C8. החוליה הראשונה (C1) הקרויה אטלס יוצרת מפרק עם בסיס הגולגולת מעל ועם החוליה השנייה הקרויה חוליית הציר (axis) מתחת. המפרק בין הגולגולת לחולייה הראשונה אחראי לרוב תנועת הכפיפה והפשיטה של הראש. המפרק שבין החוליה הראשונה לשנייה אחראי לרוב התנועה הסיבובית של עמוד השדרה הצווארי. יתר חוליות הצוואר דומות אחת לשנייה ושונות בתכלית מהחוליות העליונות.

המבנה הייחודי של שתי חוליות הצוואר העליונות אינם מותירות מקום לדיסק בין חולייתי. אלה ממוקמים החל רק בין חוליות C2-C7. הדיסק הבין חולייתי מאפשר ספיגת זעזועים, מאפשר חלוקת עומסים, תורם ליציבות של עמוד השדרה ועוד. רצועות, שרירים, גידים רבים תומכים ומניעים את חוליות עמוד השדרה הצווארי. סחוסים מדפנים את המפרקים השונים הפועלים בין חוליות עמוד השדרה הצווארי.

כאב ראש צווארי – מנגנון אפשרי

שני “השחקנים” העיקריים במנגנון האפשרי לכאב ראש שמקורו בצוואר הם העצב המשולש (Trigeminal nerve) ושלושת שורשי העצבים הצווארים העליונים C1, C2, C3 היוצרים יחד מערכת עצבית (Trigeminocervical complex). העצב המשולש שהוא העצב הגולגולתי החמישי מעניק יכולת תחושתית לקרקפת, מצח, אף, עיניים, שפתיים, שיניים, חניכיים, לשון, לוע, סינוס קדמי, חלק מקרומי המוח, כלי דם ועוד. העצב המשולש מעניק גם יכולת תנועה לשרירי הלעיסה, בית הבליעה ועוד.

עוד חשוב לזכור שלמרות שאנו חשים כאב באמצעות המוח רקמת המוח אינו רגיש לכאב. חיישני כאב במקום הפציעה שולחים מידע על הפציעה אל עמוד השדרה ומשם מטפס המידע הזה אל אזורים ייעודיים במוח. לאחר שהמידע מנותח נוצרת במוח תחושת הכאב שאותה נחוש במקום הפגיעה. מקובל על מומחים בתחום שכאב הראש שמקורו בצוואר נגרם כאשר אותות כאב הנובעים מחיישני הכאב בצוואר משודרים אל המוח דרך גרעין משותף שמעביר גם מידע חישתי מהעצב המשולש.

יתכן שהמידע המשולב המגיע למוח מחיישני כאב שמקורן מרקמות פצועות המעוצבבות על ידי אחד משלושת שורשי העצבים העליונים בצוואר יחד עם המידע התחושתי מהעצב המשולש גורם למוח לחשוב שהפציעה היא בראש או בפנים ולא בצוואר. כתוצאה מכך נחוש הקרנות כאב לראש. עוד יתכן שאותות כאב אלה גורמים בעקיפין להתרחבות כלי הדם בקרום המוח ויצירת תגובה דלקתית עצבית הגורמת לתחושת הכאב בראש.

גם פגיעה בעצב בסיס הגולגולת (Sub-occipital nerve) שמקורו בענף הגבי של שורש עצב C1 המעצבב את  המפרק בין בסיס הגולגולת לחוליה הראשונה – האטלס עלולה להוביל לכאב ראש צווארי. גם פגיעה ברקמות ומבנים אחרים בעמוד השדרה הצווארי גם נמוכים יותר, עלולה לגרום לכאבי ראש על רקע צווארי. בין היתר נטען שפגיעה בשורשי העצביים הגביים (Dorsal roots C1-C7), פגיעה באחד הדיסקים הבין חולייתיים, פגיעה במשטחים המפרקיים של הזיזים החולייתיים (Zygapophyseal joints) או בעצבוב אליהם (C2-C3) ועוד עלולים להוביל להתפתחות כאבי ראש על רקע צווארי.

כאב ראש צווארי – סימנים ותסמינים נלווים

ברוב המקרים החולה הסובל מכאבי ראש צווארים ימקם את כאב הראש בצד אחד של ראשו עם זאת הכאב עלול להופיע גם בשני הצדדים יחדיו. כאב הראש יכול להיות ממוקם בעורף, בחזית, בצד או באזור העין. לרוב הכאב יהיה בינוני עד חריף בעוצמתו וימשך לסירוגין שעות וימים. הכאב לרוב אינו פועם אלא אם מתפתחת גם מיגרנה.

החולה יכול להתלונן גם על כאבי צוואר, נוקשות צוואר ומגבלות תנועה. תנועות צוואר אקטיביות ופסיביות, מישוש של חוליות הצוואר העליונות ושל השרירים המעוצבבים על ידי שורשי העצבים העליונים עלולים להחמיר את כאב הראש. נקודות הדק דלקתיות עלולות להימצא בחלק העליון של הצוואר ובמגוון שרירים בצוואר וכאלה שפועלים על הצוואר כולל השריר המעוין העליון (Upper trapezius), שריר מרים שכמה (Levator scapulae), שרירי בסיס הגולגולת (Sub occipital muscles), שריר עצם החזה, הבריח והזיז הפיטמתי (Sternocleidomastoids), שרירי החזה (Pectoralis major and minor) ועוד. במקרים שבהם ישנה פגיעה בשורש עצב עלולים להתלוות לכאבי הראש ולכאבי הצוואר גם חולשת שרירים, הירדמות של חלקים מהגפיים ועוד. תיתכן גם חולשת שרירים על רקע אי שימוש בשרירים. יתכנו גם סימנים ותסמינים דומים לאלו של מיגרנה כולל בחילה, הקאה, רגישות לאור ולרעש, סחרחורת, שיבושי ראייה ועוד.

כאב ראש צווארי – גורמים

כאב ראש צווארי
כאב ראש צווארי

למעשה נזק לכול אחת מהרקמות בחלקי הצוואר העליונים עלול להוביל להתפתחות כאבי ראש צווארים. בעיקר נכונים הדברים לגבי רקמות ומבנים המעוצבבים על ידי שורשי עצבים C1-C3 ובכלל זה נמנה מפרקים, שרירים, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים, רצועות ועוד. על פי תיאוריות אחרות גם לרקמות בחלקים האחרים של עמוד השדרה יש אפשרות לגרום לכאבי ראש באופן ישיר או באופן עקיף על ידי פגיעה בתפקוד של החוליות העליונות או של הרקמות סביבן. נזקים לעמוד השדרה הצווארי עלולים להיגרם בגלל פגיעה טראומתית כמו למשל צליפת שוט או בגלל נזק מצטבר על רקע שיבושי יציבה או ארגונומיה לקויה.

גורמי סיכון לכאבי ראש צווארי

גורמי סיכון לכאבי ראש צווארים כוללים את כול גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בצוואר. בין היתר נמנה גורמי סיכון שלא בשליטתנו כמו גיל, גנטיקה, פציעה או ניתוח צוואר קודמים, ליקויים מבניים בעמוד השדרה הצווארי, ליקוי תפקודי לקוי של עמוד השדרה הצווארי, מגוון מחלות כולל פיברומיאלגיה, דלקת פרקים, דלקת זיהומית ועוד. עוד נמנה גורמי סיכון שמצויים בשליטתנו כולל אורח חיים יושבני, מקצוע היוצר עומסים על הצוואר (כגון עבודת מחשב), חוסר או עודף בפעילות גופנית, אימון גופני לקוי, יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה, מצב נפשי לקוי הגורם לכיווץ שרירי צוואר וגב עליון כרוניים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • פגיעות ראש חוזרניות

  פגיעות ראש חוזרניות המתרחשות בתדירות גדולה בקרב ספורטאי מגע להוביל להתפתחות באנצפלופתיה כרונית טראומטית (CTE - Chronic Traumatic Enchephalopthy). מדובר במחלה…

 • כאבים בכף הרגל - מכתב תודה

  כאבי רגליים ד"ר בכר שלום רב  אני כותבת לך כדי להודות לך על שהענקת לי איכות חיים משופרת. הגעתי אליך…

 • פריצת דיסק צווארי - מכתב תודה

  פריצת דיסק צווארי ד"ר יצחק בכר שלום רב, מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות…

 • פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי

  פגיעת ראש וצוואר ושבץ מוחי? ובכן, על פי מסקנותיו המפתיעות של של המחקר הזה מתברר שיש קשר בין השניים. שבץ…

 • מגנטים אינם מפחיתים כאב

  מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו…

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבי גב, זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו…

 • כאבים בברך או בירך מה עדיף

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך.…

 • כאב בברך טיפול ללא סטרואידים

  כאב בברך? ריפוי ללא סטרואידים אפשרי ואף רצוי! כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים היא בעיה שכיחה. לעתים מוצע לחולים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן