כאב ראש צווארי

כאב ראש צווארי
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כאב ראש צווארי? סימנים ותסמינים אופייניים עשויים להעניק לנו רמזים חשובים בדרך לאבחון הבעיה. כאבי ראש מהווים תופעה שכיחה ביותר. כאב ראש צווארי אחד מהסוגים הרבים של כאבי הראש הוא כאב שמתפתח בצוואר אך אנו חשים אותו בראש. פגיעות בצוואר שעלולות להוביל להתפתחות כאב ראש צווארי יכולות לכלול פגיעה בשרירים, בדיסקים הבין חולייתיים, ברצועות, בגידים, בסחוסים ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  לשלושת שורשי העצבים הצוואריים העליונים ולעצב המשולש יש תפקיד מרכזי בכאב ראש צווארי. התיאורים הראשונים אודות הקשר שבין כאב ראש לבין עמוד השדרה הצווארי הופיעו כבר לפני מאה שנים. במשך שנים ארוכות רוב הממסד הרפואי סבר שאין קשר בין השניים. בשנים האחרונות לנוכח מחקרים רבים בנושא נראה שגם אחרון הספקנים הסיר את התנגדותו. בגלל העובדה שכאב ראש עלול להיגרם גם בגלל פתולוגיות מסכנות חיים ישנה חשיבות לביצוע אבחון מדויק של מקור הכאב. חשוב לזכור שכאבי ראש עלולים גם להיגרם מפתולוגיות משמעותיות יותר שבחלקן עלולות לסכן חיים ולכן חשוב לאבחן כאב בראש המופיע לראשונה באופן מהיר ומדויק. אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל או הפנייה לגרום מקצועי מתאים.

  {loadposition inside-page}

  כאב ראש צווארי – רקע

  בניגוד למיגרנה או כאב ראש מקבצי שהם כאבי ראש ראשוניים כאב ראש צווארי מוגדר ככאב ראש משני. כלומר כאב ראש שנגרמים בשל מחלת רקע או פגיעה אחרת. דוגמאות לכך כוללות כאבי ראש משניים ללחץ דם גבוה, כאבי ראש שהם משניים לדלקת זיהומית בסינוסים, כאבי ראש שהם משניים לזעזוע מוח וכך הלאה. גם כאב ראש צווארי מוגדר כמשני משום שהוא מתפתח לאחר פגיעה בצוואר. הערכה לגבי שכיחות כאב ראש צווארי בקרב האוכלוסייה הכללית מגיע עד ל- 4%%. עם זאת, במרפאות ייעודיות שכיחות כאב הראש הצווארי נאמדת ב- 25% מכלל החולים הסובלים מכאבי ראש כרוניים. נשים סובלות מכאב ראש צווארי פי 4 מגברים. הגיל של החולים הסובלים מתופעה זאת הוא 30 – 44 שנים. איכות החיים של חולים עם כאב ראש צווארי נפגעת במידה דומה לזו של חולים הסובלים ממיגרנה ומכאב ראש מתחי.

  אין בדיקה אחת חד משמעית שמאשרת שאכן כאב הראש הזה מקורו בפגיעה צווארי. האבחון של כאב ראש צווארי מתבסס על המידע המופק מהיסטוריה הרפואית שאמורה לכלול בין היתר כאבים בצוואר, מגבלות תנועה ונוקשות. בבדיקה גופנית אנו אמורים באמצעות תנועה ומישוש לאתר מבנים רגישים בצוואר ובכלל זה מפרקים, רצועות, שרירים, שורשי עצבים צוואריים ועוד וכמובן לזהות בין היתר את מגבלות התנועה. אין צורך בקיום ממצאים מבדיקות כמו רנטגן, MRI או CT כדי לאשר אבחון של כאב ראש צווארי. היעלמות כאב הראש לאחר ביצוע בלוק אבחוני לרקמה החשודה בצוואר מהווה את אחד המדדים לכך שמדובר בכאב ראש ממקור צווארי.

  עמוד השדרה הצווארי אנטומיה בסיסית

  עמוד השדרה הצווארי כולל שבע חוליות C1 – C7 ושמונה שורשי עצבים C1-C8. החוליה הראשונה (C1) הקרויה אטלס יוצרת מפרק עם בסיס הגולגולת מעל ועם החוליה השנייה הקרויה חוליית הציר (axis) מתחת. המפרק בין הגולגולת לחולייה הראשונה אחראי לרוב תנועת הכפיפה והפשיטה של הראש. המפרק שבין החוליה הראשונה לשנייה אחראי לרוב התנועה הסיבובית של עמוד השדרה הצווארי. יתר חוליות הצוואר דומות אחת לשנייה ושונות בתכלית מהחוליות העליונות.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   המבנה הייחודי של שתי חוליות הצוואר העליונות אינם מותירות מקום לדיסק בין חולייתי. אלה ממוקמים החל רק בין חוליות C2 – C7. הדיסק הבין חולייתי מאפשר ספיגת זעזועים, מאפשר חלוקת עומסים, תורם ליציבות של עמוד השדרה ועוד. רצועות, שרירים, גידים רבים תומכים ומניעים את חוליות עמוד השדרה הצווארי. סחוסים מדפנים את המפרקים השונים הפועלים בין חוליות עמוד השדרה הצווארי.

   כאב ראש צווארי – מנגנון אפשרי

   מערכת עצבי צוואר ועצב משולש – רקע אנטומי

   שני "השחקנים" העיקריים במנגנון האפשרי לכאב ראש שמקורו בצוואר הם העצב המשולש (Trigeminal nerve) ושלושת שורשי העצבים הצווארים העליונים C1, C2, C3. שני הרכיבים הללו יחד עם הגרעין הקרוי Trigeminocervical nucleus יוצרים יחד מערכת עצבית (Trigeminocervical complex). העצב המשולש שהוא העצב הגולגולתי החמישי מעניק יכולת תחושתית לקרקפת, מצח, אף, עיניים, שפתיים, שיניים, חניכיים, לשון, לוע, סינוס קדמי, חלק מקרומי המוח, כלי דם ועוד. העצב המשולש מעניק גם יכולת תנועה לשרירי הלעיסה, בית הבליעה ועוד. באופן שגרתי שלושת שורשי העצבים הצווארים העליונים C1, C2, C3  שולחים מידע תחושתי דרך חוט השדרה והגרעין המשותף (Trigeminocervical nucleus) אל המרכזים הייעודיים במוח. במוח מועבד המידע ובמקרה הצורך אנו חשים בכאב, לחץ חום או כול תחושה אחרת. עוד חשוב לזכור שלמרות שאנו חשים כאב באמצעות המוח רקמת המוח עצמה אינה רגישה לכאב.

   מנגנון השלכת כאב הצוואר אל הראש

   במצב של פגיעה בצוואר חיישני כאב (נוסי-רצפטורים), חיישני מגע (מכנו-רצפטורים) חיישני טמפרטורה (תרמו-רצפטורים) ועוד ממקום הפציעה בצוואר (סחוסים, רצועות, שרירים, מפרקים ועוד) שולחים באמצעות שורשי העצבים C1, C2, C3 מידע רלוונטי אודות הפציעה אל חוט השדרה. מחוט השדרה עולה המידע אל הגרעין המשותף Trigeminocervical nucleus. במקביל גם העצב המשולש שולח מידע תחושתי אל Trigeminocervical nucleus מהקרקפת, מהמצח, מהאף, מהעיניים, מהשפתיים, מהשיניים, מהחניכיים, מהלשון, מהלוע, מהסינוס קדמי, מחלק מקרומי המוח ועוד. כל המידע הזה מתלכד ומגיע אל קליפת המוח הסומטוסנסורית. בקליפת המוח מעובד המידע ומועבר המידע התחושתי אל הגוף. השלכת הכאב מהצוואר אל הראש נגרמת בשל קונוורגנציה או התלכדות של הסיבים התחושתיים בחוט השדרה ובגרעין. המידע המשותף מחיישני כאב שמקורם מהצוואר הפצוע יחד עם המידע התחושתי מהעצב המשולש גורם למוח לחשוב שהפציעה היא בראש או בפנים ולא בצוואר. כתוצאה מכך נחוש את הכאב בראש.

   כאב ראש צווארי וסימנים ותסמינים נלווים

   ברוב המקרים החולה הסובל מכאבי ראש צווארי התלונן גם על כאבי צוואר, נוקשות צוואר, מגבלות תנועה בצוואר, כאב צוואר שהתחיל בעורף ומשליך קדימה לכיוון הראש והפנים בצד אחד, כאב הראש שהוא בינוני עד חמור, כאב ראש שאינו פועם ומופיע לסירוגין עם הפסקות או באופן קבוע, יתכנו גם כאבים סביב העיניים. החולה התלונן על כך שתנועות צוואר מחמירות את הכאב וכך גם שיעול או התעטשות. עוד עלול לדווח החולה על תסמינים נלווים דומים לאלה של מיגרנה ובכלל זה על בחילה, הקאה, רגישות לאור,רגישות לצליל, סחרחורת, ראייה מטושטשת, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות, ועוד.

   תנועות צוואר אקטיביות ופסיביות, מישוש של חוליות הצוואר העליונות ושל השרירים המעוצבבים על ידי שורשי העצבים העליונים עלולים להחמיר את כאב הראש. נקודות הדק דלקתיות עלולות להימצא בחלק העליון של הצוואר ובמגוון שרירים בצוואר וכאלה שפועלים על הצוואר כולל השריר המעוין העליון (Upper trapezius), שריר מרים שכמה (Levator scapulae), שרירי בסיס הגולגולת (Suboccipital muscles), שריר עצם החזה, הבריח והזיז הפיטמתי (Sternocleidomastoids), שרירי החזה (Pectoralis major and minor) ועוד. במקרים שבהם ישנה פגיעה בשורש עצב עלולים להתלוות לכאבי הראש ולכאבי הצוואר גם חולשת שרירים, הירדמות של חלקים מהגפיים ועוד. תיתכן גם חולשת שרירים על רקע אי שימוש בשרירים.

   כאב ראש צווארי – גורמים

   כאב ראש צווארי
   כאב ראש צווארי

   למעשה נזק לכול אחת מהרקמות בחלקי הצוואר העליונים עלול להוביל להתפתחות כאבי ראש צווארים. בעיקר נכונים הדברים לגבי רקמות ומבנים המעוצבבים על ידי שורשי עצבים C1-C3 ובכלל זה נמנה מפרקים, שרירים, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים, רצועות ועוד. על פי תיאוריות אחרות גם לרקמות בחלקים האחרים של עמוד השדרה יש אפשרות לגרום לכאבי ראש באופן ישיר או באופן עקיף על ידי פגיעה בתפקוד של החוליות העליונות או של הרקמות סביבן.

   נזקים לעמוד השדרה הצווארי עלולים להיגרם בגלל עומס יתר חוזרני כמו זה שנגרם על רקע שיבושי יציבה או ארגונומיה לקויה. דוגמאות לסוג זה מנגנון נזק נמצא אצל עובדי מחשבים, ספרים, עובדי כפיים ולמעשה כול אדם השוהה במנח שאינו ניטרלי או מבצע פעולות חוזרניות עם הצוואר. נזקים בצוואר עלולים להתפתח גם בגלל פגיעה טראומתית כמו למשל בגלל צליפת שוט, בגלל פציעת ספורט או סתם נפילה ברחוב. מגוון רחב של מחלות עלולות לגרום לנזקים בצוואר ובכלל זה גידולים סרטניים, דלקת זיהומית בחוליות עמוד השדרה הצווארי, דלקת פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית ועוד.

   גורמי סיכון לכאבי ראש צווארי

   גורמי סיכון לכאבי ראש צווארים כוללים את כול גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בצוואר. בין היתר נמנה גורמי סיכון שלא בשליטתנו כמו גיל, גנטיקה, פציעה או ניתוח צוואר קודמים, ליקויים מבניים בעמוד השדרה הצווארי, ליקוי תפקודי לקוי של עמוד השדרה הצווארי, מגוון מחלות כולל פיברומיאלגיה, דלקת פרקים, דלקת זיהומית ועוד. חשובים יותר הם גורמי הסיכון להתפתחות כאב ראש צוואר שמצויים בשליטתנו. את הגורמים הללו נוכל לקחת בחשבון ולהשפיע על הסבירות להתפתחות כאב ראש צווארי. בין יתר הגורמים מהסוג הזה נמנה אורח חיים יושבני, מקצוע היוצר עומסים על הצוואר (כגון עבודת מחשב), חוסר או עודף בפעילות גופנית, אימון גופני לקוי, יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה, לחץ נפשי כרוני הגורם לכיווץ כרוני של שרירי הצוואר והגב העליון ועוד.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,