כאב ראש צווארי
כאב ראש צווארי

כאב ראש צווארי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


כאב ראש צווארי? גורמים ותסמינים עשויים להעניק לנו רמזים חשובים בדרך לאבחון הבעיה. כאבי ראש מהווים בעיה שכיחה ביותר. כאבים אלו בראש נגרמים לרוב בגלל פגיעה באחת מהרקמות בצוואר ובכלל זה בשרירי הצוואר, בדיסקים הבין חולייתיים, ברצועות, בגידים, בסחוסים ועוד.

לשלושת שורשי העצבים הצוואריים העליונים ולעצב המשולש יש תפקיד מרכזי בכאב ראש צווארי. התיאורים הראשונים אודות הקשר שבין כאב ראש לבין עמוד השדרה הצווארי הופיעו כבר לפני מאה שנים. במשך שנים ארוכות רוב הממסד הרפואי סבר שאין קשר בין השניים. בשנים האחרונות לנוכח מחקרים רבים בנושא נראה שגם אחרון הספקנים הסיר את התנגדותו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןכאב ראש צווארי – רקע

כאבי ראש על רקע צווארי מהווים תופעה שכיחה. הערכות השונות לגבי היקף התופעה באוכלוסייה הכללית נעות בין 20% – 50% עם רוב נשי מובהק. ההבדלים הדרמטיים נובעים מאי הסכמות לגבי מה מוגדר ככאב ראש צווארי. חשוב לזכור שכאבי ראש עלולים גם להיגרם מפתולוגיות משמעותיות יותר שבחלקן עלולות לסכן חיים ולכן חשוב לאבחן במהירות את הגורם לכאב הראש.

אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל או הפנייה לגרום מקצועי מתאים. עם זאת חשוב לזכור שאין בדיקה אחת חד משמעית שמאשרת שאכן כאב הראש הזה מקורו בפגיעה צווארי. האבחון מתבסס בין היתר על היסטוריה של כאבי צוואר ומגבלות תנועה בצוואר עם או בלי ממצאים מבדיקות כמו רנטגן, MRI או CT שמאשרים את קיומם של נזקים. היעלמות כאב הראש לאחר ביצוע בלוק אבחוני לרקמה החשודה בצוואר מהווה את אחד המדדים לכך שמדובר בכאב ראש ממקור צווארי.

עמוד השדרה הצווארי אנטומיה בסיסית

עמוד השדרה הצווארי כולל שבע חוליות C1-C7 ושמונה שורשי עצבים C1-C8. החוליה הראשונה (C1) הקרויה אטלס יוצרת מפרק עם בסיס הגולגולת מעל ועם החוליה השנייה הקרויה חוליית הציר (axis) מתחת. המפרק בין הגולגולת לחולייה הראשונה אחראי לרוב תנועת הכפיפה והפשיטה של הראש. המפרק שבין החוליה הראשונה לשנייה אחראי לרוב התנועה הסיבובית של עמוד השדרה הצווארי. יתר חוליות הצוואר דומות אחת לשנייה ושונות בתכלית מהחוליות העליונות.

המבנה הייחודי של שתי חוליות הצוואר העליונות אינם מותירות מקום לדיסק בין חולייתי. אלה ממוקמים החל רק בין חוליות C2-C7. הדיסק הבין חולייתי מאפשר ספיגת זעזועים, מאפשר חלוקת עומסים, תורם ליציבות של עמוד השדרה ועוד. רצועות, שרירים, גידים רבים תומכים ומניעים את חוליות עמוד השדרה הצווארי. סחוסים מדפנים את המפרקים השונים הפועלים בין חוליות עמוד השדרה הצווארי.

כאב ראש צווארי – מנגנון אפשרי

שני “השחקנים” העיקריים במנגנון האפשרי לכאב ראש שמקורו בצוואר הם העצב המשולש (Trigeminal nerve) ושלושת שורשי העצבים הצווארים העליונים C1, C2, C3 היוצרים יחד מערכת עצבית (Trigeminocervical complex). העצב המשולש שהוא העצב הגולגולתי החמישי מעניק יכולת תחושתית לקרקפת, מצח, אף, עיניים, שפתיים, שיניים, חניכיים, לשון, לוע, סינוס קדמי, חלק מקרומי המוח, כלי דם ועוד. העצב המשולש מעניק גם יכולת תנועה לשרירי הלעיסה, בית הבליעה ועוד.

עוד חשוב לזכור שלמרות שאנו חשים כאב באמצעות המוח רקמת המוח אינו רגיש לכאב. חיישני כאב במקום הפציעה שולחים מידע על הפציעה אל עמוד השדרה ומשם מטפס המידע הזה אל אזורים ייעודיים במוח. לאחר שהמידע מנותח נוצרת במוח תחושת הכאב שאותה נחוש במקום הפגיעה. מקובל על מומחים בתחום שכאב הראש שמקורו בצוואר נגרם כאשר אותות כאב הנובעים מחיישני הכאב בצוואר משודרים אל המוח דרך גרעין משותף שמעביר גם מידע חישתי מהעצב המשולש.

יתכן שהמידע המשולב המגיע למוח מחיישני כאב שמקורן מרקמות פצועות המעוצבבות על ידי אחד משלושת שורשי העצבים העליונים בצוואר יחד עם המידע התחושתי מהעצב המשולש גורם למוח לחשוב שהפציעה היא בראש או בפנים ולא בצוואר. כתוצאה מכך נחוש הקרנות כאב לראש. עוד יתכן שאותות כאב אלה גורמים בעקיפין להתרחבות כלי הדם בקרום המוח ויצירת תגובה דלקתית עצבית הגורמת לתחושת הכאב בראש.

גם פגיעה בעצב בסיס הגולגולת (Sub-occipital nerve) שמקורו בענף הגבי של שורש עצב C1 המעצבב את  המפרק בין בסיס הגולגולת לחוליה הראשונה – האטלס עלולה להוביל לכאב ראש צווארי. גם פגיעה ברקמות ומבנים אחרים בעמוד השדרה הצווארי גם נמוכים יותר, עלולה לגרום לכאבי ראש על רקע צווארי. בין היתר נטען שפגיעה בשורשי העצביים הגביים (Dorsal roots C1-C7), פגיעה באחד הדיסקים הבין חולייתיים, פגיעה במשטחים המפרקיים של הזיזים החולייתיים (Zygapophyseal joints) או בעצבוב אליהם (C2-C3) ועוד עלולים להוביל להתפתחות כאבי ראש על רקע צווארי.

כאב ראש צווארי – סימנים ותסמינים נלווים

ברוב המקרים החולה הסובל מכאבי ראש צווארים ימקם את כאב הראש בצד אחד של ראשו עם זאת הכאב עלול להופיע גם בשני הצדדים יחדיו. כאב הראש יכול להיות ממוקם בעורף, בחזית, בצד או באזור העין. לרוב הכאב יהיה בינוני עד חריף בעוצמתו וימשך לסירוגין שעות וימים. הכאב לרוב אינו פועם אלא אם מתפתחת גם מיגרנה.

החולה יכול להתלונן גם על כאבי צוואר, נוקשות צוואר ומגבלות תנועה. תנועות צוואר אקטיביות ופסיביות, מישוש של חוליות הצוואר העליונות ושל השרירים המעוצבבים על ידי שורשי העצבים העליונים עלולים להחמיר את כאב הראש. נקודות הדק דלקתיות עלולות להימצא בחלק העליון של הצוואר ובמגוון שרירים בצוואר וכאלה שפועלים על הצוואר כולל השריר המעוין העליון (Upper trapezius), שריר מרים שכמה (Levator scapulae), שרירי בסיס הגולגולת (Sub occipital muscles), שריר עצם החזה, הבריח והזיז הפיטמתי (Sternocleidomastoids), שרירי החזה (Pectoralis major and minor) ועוד. במקרים שבהם ישנה פגיעה בשורש עצב עלולים להתלוות לכאבי הראש ולכאבי הצוואר גם חולשת שרירים, הירדמות של חלקים מהגפיים ועוד. תיתכן גם חולשת שרירים על רקע אי שימוש בשרירים. יתכנו גם סימנים ותסמינים דומים לאלו של מיגרנה כולל בחילה, הקאה, רגישות לאור ולרעש, סחרחורת, שיבושי ראייה ועוד.

כאב ראש צווארי – גורמים

כאב ראש צווארי
כאב ראש צווארי

למעשה נזק לכול אחת מהרקמות בחלקי הצוואר העליונים עלול להוביל להתפתחות כאבי ראש צווארים. בעיקר נכונים הדברים לגבי רקמות ומבנים המעוצבבים על ידי שורשי עצבים C1-C3 ובכלל זה נמנה מפרקים, שרירים, סחוסים, דיסקים בין חולייתיים, רצועות ועוד. על פי תיאוריות אחרות גם לרקמות בחלקים האחרים של עמוד השדרה יש אפשרות לגרום לכאבי ראש באופן ישיר או באופן עקיף על ידי פגיעה בתפקוד של החוליות העליונות או של הרקמות סביבן. נזקים לעמוד השדרה הצווארי עלולים להיגרם בגלל פגיעה טראומתית כמו למשל צליפת שוט או בגלל נזק מצטבר על רקע שיבושי יציבה או ארגונומיה לקויה.

גורמי סיכון לכאבי ראש צווארי

גורמי סיכון לכאבי ראש צווארים כוללים את כול גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בצוואר. בין היתר נמנה גורמי סיכון שלא בשליטתנו כמו גיל, גנטיקה, פציעה או ניתוח צוואר קודמים, ליקויים מבניים בעמוד השדרה הצווארי, ליקוי תפקודי לקוי של עמוד השדרה הצווארי, מגוון מחלות כולל פיברומיאלגיה, דלקת פרקים, דלקת זיהומית ועוד. עוד נמנה גורמי סיכון שמצויים בשליטתנו כולל אורח חיים יושבני, מקצוע היוצר עומסים על הצוואר (כגון עבודת מחשב), חוסר או עודף בפעילות גופנית, אימון גופני לקוי, יציבה לקויה, ארגונומיה לקויה, מצב נפשי לקוי הגורם לכיווץ שרירי צוואר וגב עליון כרוניים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים