פריצת דיסק בגב העליון
פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


פריצת דיסק בגב העליון אינה דבר שכיח. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה ברמת הלחץ שיוצר הדיסק שפרץ על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים.

אורח החיים המודרני הכרוך בישיבה ממושכת ובחוסר פעילות גופנית מטיל עומסים חוזרניים על הגב בכלל זה ועל הדיסקים הבין חולייתיים. עומסים אלו, על הציר של הזמן, סופם להזיק. נזק לדיסק בין חולייתי עלול להגיע לכדי בלט דיסק, בקע דיסק או אף גרוע יותר לכדי פריצת דיסק. דיסק בין חולייתי שניזוק יכול ליצור מגע ואף ללחוץ על חוט השדרה ועל שורש עצב ובכך לגרום להתפתחות לדלקת. כול אחד מהדיסקים הבין חולייתיים יכולים להיפגע ולפרוץ אך ישנם דיסקים שבגלל מיקומם שחשופים במיוחד לנזקים. פריצת דיסק בגב העליון תגרום בין היתר לכאבים בגב העליון וסימנים ותסמינים נוספים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןפריצת דיסק בגב העליון – רקע

על פי מחקרים שונים קרוב לרבע ממקרים שבהם מתפתחים כאבים בגב נגרמים על רקע נזקים ברמות חומרה שונות בעמוד השדרה. חשוב לציין שהאזור הפגיע ביותר בעמוד השדרה לפגיעה בדיסק הבין חולייתי הוא עמוד השדרה התחתון, לאחריו עמוד השדרה הצווארי ורק לבסוף עמוד השדרה העליון – הגבי. הסיבה לשכיחות הנמוכה של פגיעות בדיסק הבין חולייתי בגב העליון היא יציבותו של אזור זה יחסית לאזורי עמוד השדרה האחרים, המוקנית לו על ידי כלוב הצלעות.

גורמים לפריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון
פריצת דיסק בגב העליון

נזקים לדיסקים הבין חולייתיים נגרמים בעיקר באחד משני האופנים:

נזקים בגלל חבלה חדה

פריצת דיסק בגב העליון יכולה להתרחש בגלל תאונה, חבלה, נפילה פציעת ספורט או כול מנגנון אחר שמוביל לכך שתוך שניות אנו עוברים ממצב של רקמה בריאה למצב של רקמה פצועה. נזק טראומטי לדיסק הבין חולייתי עלול לגרום לבלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק ולהפעלת לחץ על רקמה עצבית סמוכה.

נזקים מצטברים בגלל לעומס יתר חוזרני

פריצת דיסק בגב העליון יכולה להתרחש גם על ידי עומס יתר מצטבר הגורם לצבירה של נזקים לדיסק הבין חולייתי עד לפריצתו. למעשה רובם המכריע של פריצות הדיסק מתרחשות באופן הזה ולא באון טראומטי. נזק מצטבר לדיסק הבין חולייתי יכול להיגרם מסדרה של פציעות קלות, מיציבה לא טובה שמעלה את העומסים על הגב, מעבודה בעלת מאפיינים של מאמצים נשנים, חוסר פעילות גופנית או פעילות גופנית לא נכונה, השמנה ועוד.

פריצת דיסק בגב העליון – סימנים ותסמינים

התסמינים בגין פריצת דיסק בגב משתנים בהתאם למיקום הדיסק ולחומרת הנזק ועוצמת הלחץ על הרקמה העצבית. דיסק פרוץ לא בהכרח יגרום לסימנים ותסמינים מיוחדים. ישנם מחקרים רבים שמוצאים, באופן אקראי, בלטי דיסק ואף פריצות דיסק בקרב כ 30% מהאנשים שאינם מתלוננים על כאבי גב. אך ישנם גם מקרים קשים שבהם הנזקים עלולים להיות קשים והתסמינים חריפים.

דיסק בין חולייתי או כול גורם אחר שמפעיל לחץ על שורש עצב או על חוט השדרה משבשים את התפקוד של הרקמה מחד וגורמים לגירוי דלקתי. לחץ חזק ומתמשך עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לעצב ולכול הרקמות אותן הוא מעצבב. בין הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח במצב שבו הדיסק הבין חולייתי נפרץ ניתן למנות כאבים מקומיים עם הקרנות כאב לאזור אותו מעצבב העצב. תחושה של שריפה, נימול והירדמות של האזור שמעוצבב על ידי העצב הלחוץ. תיתכן גם חולשה של שריר או שרירים שמעוצבבים על ידי העצב הלחוץ. לחץ על שורש עצב מותני עלול להוביל לתסמונת הקרויה סיאטיקה. תסמונת זו כוללת מגוון תסמינים ובכללם כאבים במורד הרגל, נימול חולשה ועוד. נזק לדיסק צווארי ייתן תמונה קלינית דומה אלא שההקרנות כאב והשינויים הנירולוגיים יופיעו במורד היד.

במקרים קשים יש צורך להיעזר בגורם מקצועי כמו כירופרקט כדי להפחית את הלחץ על העצב ולטפל בבעיה. יחד עם זאת צריך לציין שישנם גם מקרים אחרים שאינם נגמרים באורח ידידותי, מקרים שבהם הסבל הוא רב וממושך והנזק עלול להיות בלתי הפיך אם החולה לא יופנה לטיפול כירורגי.

פריצת דיסק בגב העליון – אבחון

היסטוריה רפואית

אבחון של פריצת דיסק בגב העליון יתחיל עם לקיחה של היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית שמטרתה ללמוד כול פרט אפשרי והאם יש קשר בין הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי של החולה לבעיה הנוכחית. למשל האם אתם או מי מבני המשפחה שלכם סובלים מדלקת פרקים, עקמת, דיכאון בעיות חברתיות… לקיחת ההיסטוריה הרפואית תאפשר לנו להבין מהם בדיוק התסמינים שאותם אתה מרגיש, מה המיקום שלהם, מתי וכיצד החלו, מה עוצמתם וכמה הם מגבילים אתכם, האם יש מנח או תנועה שמעצימה את התסמינים או מפחיתה אותם. ננסה להבין האם התסמינים שאתם סובלים מהם החלו בגלל פעילות גופנית או עבודה לקויים. נעריך את הסיכוי שיש רקע פסיכולוגי למיחושים בגב העליון (סובלים מבעיות שינה, מלחץ נפשי מוגבר, חרדות או דיכאון? בעיות חברתיות? בעיות במקום העבודה?…). נעריך האם התסמינים קשורים לפעילות גופנית או לעבודה שלכם?, נלמד על ההיסטוריה של שימוש בתרופות או סמים ועוד.

בדיקה פיזית

השלב הבא הוא בדיקה פיזית שבה נתבונן, נמשש, נניע ונבחן את עמוד השדרה בכלל ואת עמוד השדרה הגבי בפרט. נמשש את הגב העליון במטרה לאתר אזורים רגישים ופצועים,ננסה לזהות את האזור הפצוע בגב העליון ולהעריך את חומרת הפציעה. נבחן את היציבה שלכם נלמד כיצד אתם עומדים יושבים והולכים. נבחן באופן פסיבי ובאופן אקטיבי את טווחי התנועה של הגב בכלל ושל הגב העליון בפרט, נבחן את איזון השרירים, נערוך מגוון של בדיקות כירופרקטיות, אורתופדיות ונירולוגיות.

דימות ובדיקות מעבדה

ברוב המקרים ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הגופנית מספיקים כדי לקבוע אבחנה ולהתחיל לטפל בבעיה או לחלופין להפנות הלאה להמשך בירור. בחלק זעיר מאוד של המקרים לנוכח קיומו של ספק לגבי האבחון או חשד שפתולוגיה אחרת גורמת לסימנים והתסמינים, נשקול להפנות את המטופל לבדיקות מתקדמות הכוללות צילומי רנטגן, CT ,MRI, בדיקות EMG ובדיקות מעבדה שונות.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

ממצאים ותסמינים כמו אובדן משקל בלתי מוסבר, תחושה של חולי כללי, קיומו של חום, אובדן שליטה על סוגרים ועוד נחשבים לדגלים אדומים ומחייבים הפנייה לחדר מיון לבירור מעמיק. סימנים ותסמינים אלו מעלים חשש שהגורם לתלונתו של החולה אינו נזק מכני כמו פריצת דיסק אלא עלול לנבוע מדלקת זיהומית, סרטן או ממחלה קשה אחרת.

פריצת דיסק בגב העליון טיפול עצמי

פריצת דיסק בגב העליון
פריצת דיסק בגב העליון

תוכלו לנסות ולהקל בעצמכם על התסמינים הנובעים מדיסק פרוץ בגב כפוף לתנאים הבאים: התסמינים אינם חריפים מידי ובלתי נסבלים. התסמינים אינם מחריפים והולכים. הכאבים אינם מקרינים למקומות אחרים בגוף. לא התפתחו חסרים נוירולוגיים. לא קיים אובדן משקל בלתי מוסבר או חום. במידה והתחלתם לתת את הדעת על כאבי הגב שלכם בשלב מספיק מוקדם סביר להניח שהתסמינים שלכם אינם חמורים מכדי להיות מטופלים באופן עצמי.

בעיקרון הקפידו להמשיך להיות פעילים ובלבד שהפעילות אינה גורמת להחמרה בכאבים. נסו לצמצם את תנועות או מנחים כמו ישיבה או עמידה ממושכת שעלולים להחמיר את הבעיה. הקפידו לישון בתנוחה שאינה יוצרת גירוי נוסף של העצב בגב. ברוב המקרים נכון לישון על הצד עם כרית בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים. הימנעו או לכול הפחות צמצמו את השימוש בתרופות נגד כאב. שימוש בתרופות אלו עלול להפחית את הכאב ובלעדיו אתם עלולים להתנהג באופן שיחמיר את הכאב. עם השיפור בכאב התחילו באורח הדרגתי לחזור לפעילות גופנית מתונה. פעילות נכונה תאיץ את הריפוי שלכם.

טיפול כירופרקטי בפריצת דיסק בגב העליון

אם אתם סובלים מתסמינים הנובעים מפריצת דיסק בגב שאינם מגיבים לטיפול עצמי נסו לקבל עזרה מקצועית. לחץ מתמשך של דיסק על רקמה עצבית עלול לגרום לכאבים כרוניים ולנזקים בלתי הפיכים. ברוב המקרים, כאבי גב ויתר התסמינים הנובעים מדיסק פרוץ בגב יכולים להיות מטופלים באופן שמרני, כלומר ללא תרופות וללא ניתוחים. כירופרקטיקה ביססה את המוניטין שלה בטיפול בבעיות עמוד שדרה כולל בליקויים הנובעים מדיסק פרוץ. כירופרקט מיומן באיתור כשלים ביומכניים בעמוד השדרה ובטיפול בהם. שיפור התפקוד של החוליות מפחית גם את הלחץ המופעל על העצב ובכך פוחתת הדלקת, הכאבים ויתר התסמינים.

במרפאתנו נטפל בדיסק הפרוץ באמצעות שילוב של מכשור רפואי מודרני וטכניקות ריפוי ידניות. בין המכשירים שאנו מטפלים באמצעותם בדלקת הנוצרת עקב פריצת הדיסק בגב נמצאים לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר שיותר גלי הלם. באמצעות טכניקות הריפוי הידניות נשפר את תפקוד החוליות ואת טווח התנועה שלהן ונחזיר את האיזון לשרירים ויתר הרקמות הרכות. עם שוך הכאבים יחל השלב השיקומי ובו נוודא שהגב כשיר לעמוד בעומסים שמציבים בפניו חיים פעילים ויצרניים.

פריצת דיסק בגב העליון – מניעה

ישנם מספר גורמים שעשויים למנוע את פריצת הדיסק שלכם. ראשית חכמה צמצמו את העומסים השליליים המוטלים על גבכם. עשו זאת באמצעות הקפדה על יציבה טובה והקפדה על אורח חיים ואופן עבודה ארגונומי. שנית הקפידו להיות פעילים גופנית. פעילות גופנית מאוזנת המורכבת מפעילות אירובית, כוח וגמישות תמנע ניוון מחד ומאידך תשביח את רקמות הגוף השונות ותאפשר להן לעמוד בעומסים באופן טוב יותר. הקפידו על אורח חיים בריא הכולל משקל תקין והימנעות מעישון. שני גורמי סיכון נוספים שעלולים להאיץ את הדרך לפריצת דיסק בגב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

  • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
  • תרגול של חשיבה חיובית
  • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
  • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
  • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
  • אוכל טוב ובריא
  • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
  • שמע מוסיקה
  • תרגל יוגה או מדיטציה
  • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן