דלקת בגיד מה גורם לה
דלקת בגיד מה גורם לה

דלקת בגיד מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בגיד מה גורם לה? דלקת באחד או יותר מהגידים בגוף היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס”ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לצורך ביצוע תנועה. הגורם השכיח ביותר להתפתחות דלקת בגיד (Tenosynovitis, Tendonitis) הוא עומס יתר חוזר. יש לעתים שהדלקת הזאת בגיד נגרמת בגלל נזקי חבלה על רקע נפילה, תאונה או פציעת ספורט. גיד עלול להיקרע עקב עומס יתר חד פעמי הנגרם מחבלה או עומס ונזק מצטבר משולב בתהליכים ניווניים.

הדלקת יכולת להתפתח בגיד עצמו (Tendonitis) או בשרוול העוטף את הגיד (Tenosynovitis). לעיתים עלולים שני המצבים הללו להופיע ביחד. נזק כלשהו לגיד גורם לכאב בעת הפעלת הגיד. קרע מלא של הגיד אינו מאפשר ביצוע תנועה כלל וכלל. ברוב המקרים מנוחה היא כול מה שנדרש על מנת להחלים מדלקת מסוג זה. פציעת גידים שכיחות כוללות דלקת גידים בכתף, דלקת גידים במרפק, דלקת גידים בשורש כף היד, דלקת בגיד אכילס ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת בגיד מה גורם לה – רקע

דלקת בגיד מתארת את התגובה של הגוף לנזק ברמת חומרה כלשהי בגיד.  באופן כללי מדובר בתופעה שכיחה בעיקר לגבי גידים של הגפה העליונה ובכלל זה הגידים של מפרק הכתף ( rotator cuff) והגידים במרפקים. בגפה התחתונה ניזוק לעתים קרובות גיד אכילס וכן הגיד של פיקת הברך. הגורם העיקרי לדלקות ופציעות גידים הוא עומס יתר גורם שכיח נוסף הוא חבלה. כך למשל פציעות גידים מהווים את אחד מסוגי פציעות הספורט השכיחות ביותר. חשוב לאבחן ובמידת הצורך לטפל בדלקות ופציעות גידים באופן מהיר וזאת מפני הנטייה של דלקת בגיד אלה להפוך לכרונית. השימוש בגלי הלם נחשב לדרך יעילה ביותר לטיפול בדלקות גידים.

אנטומיה של גיד

דלקת בגיד מה גורם לה
דלקת בגיד מה גורם לה

הגיד מתפקד ככבל לא גמיש אשר מחבר את השריר לעצם ותפקידו להעביר את הכוח מהשריר אל העצם. הגיד בנוי מרקמת חיבור מוארכת המהווה את המשכם של רקמות החיבור המקיפות את תאי השריר ואת השריר כולו. הגיד מורכב מרקמת חיבור שהיא בעיקרה, קולגנית, המאורגנת באופן דחוס וחזק תכונות שמאפשרות לו עמידות גבוהה בעומסים והפחתת סיכויי הפציעה. ריבוי סיבי הקולגן מעניקים לגיד את מראהו הלבן.

שלא כמו נקודת החיבור של הגיד לעצם או נקודת החיבור של הגיד לשריר אספקת הדם לגידים עצמם היא מצומצמת ועל כן יכולת התיקון והריפוי של קרעים בגידים היא מוגבלת ואטית. חלק מהגידים מכוסים בשרוול הנקרא סינוביום (synovium). רקמה זו אחראית על ייצור של נוזל סיכה המאפשר לגיד תנועה חלקה יותר. לעיתים מקור הכאב הוא השרוול הזה ולא הגיד.

כול שריר בגופנו מחובר באמצעות לפחות שני גידים לעצמות. החיבור של השריר אל העצם הקרובה למרכז הגוף נקראת תחל (Origin) ואילו החיבור של השריר אל העצם הרחוקה יותר ממרכז הגוף נקראת אחז (Insertion). התכווצות השריר מותחת את הגיד וזה בתורו מניע את העצם. נקודת החיבור של הגיד לעצם היא עמוקה וחזקה ולמעשה סיבי הקולגן של הגיד חודרים לתוך העצם ומשתלבים עמה. חיישנים המצויים בגידים (Golgi tendon organs) מהווים מרכיב חשוב במערכת הפרופריוצפטית שתפקידה לספק תחושת מיקום ותנועה של חלקי הגוף השונים לצורך עיבודם ושיפורם באמצעות מערכת העצבים המרכזית.

דלקת בגיד מה גורם לה – פירוט גורמים

גידים מצטיינים במבנה חזק ועמיד אך שילוב של תהליכים ניווניים ועומסים יתר גורמים להם להיפצע. יש לציין שעקב אספקת הדם הדלה המאפיינת את הגידים החלמתם מנזקים היא אטית ומצריכה סבלנות. עומס יתר או שימוש יתר הוא קרוב לוודאי הגורם השכיח ביותר לנזקים הנגרמים לגידים. רמזים לכך אנו מוצאים מהמיקום של הדלקות הללו והעובדה שהגידים הנפצעים ביותר הם גם הגידים שאנו משתמשים בהם הכי הרבה.

דלקות הגידים השכיחות ביותר נמצאות בכפות הידיים (כתיבה, הקלדה, עבודה ידנית החוזרת על עצמה), גידי המרפק (מרפק טניס, מרפק גולף) וכפות הרגליים (גיד אכילס). גורם שכיח נוסף לדלקת בגיד הוא טראומה. חבלות נפילות או תאונות עלולים למתוח או לקרוע את הגידים ולגרום לדלקות וכאבים. דלקות בגידים עלולים לעיתים גם להתלוות לדלקות פרקים.

דלקת בגיד – סימנים ותסמינים

הסימפטומים העיקריים בגין קרע חלקי ודלקת בגיד יכלול כאב ונפיחות. העור מעל הגיד שניזוק עשוי להיות אדום וחם. תיתכן גם מגבלות בתנועה עליה אחראי הגיד שניזוק. התסמינים הללו יחלפו לרוב תוך ימים או שבועות ספורים גם אם לא טיפלתם בהם. אם זאת ישנם מקרים שבהם הדלקות בגידים הופכות לכרוניות והתסמינים עלולים להימשך זמן רב, אפילו שנים. קרע מלא של הגיד יגרום להגבלה מלאה ביכולת התנועה.

דלקות גידים – תסמונות שכיחות

ברוב המקרים דלקות הגידים מתפתחים בגפה העליונה. אבחון מדויק של סימנים ותסמינים הנובעים מדלקות גידים מהווה תנאי מוקדם לטיפול מוצלח בכאבים בגפה העליונה. להלן תסמונות כאב שכיחות הנובעות מדלקות גידים:

אצבע הדק (trigger finger)

אצבע הדק היא תופעה דלקתית הנגרמת בגלל פגיעה בגיד או בשרוול הגיד המכופף של אחת מאצבעות כף היד. הפרעה זאת הזו גורמת להתעבות של הגיד או היצרות של השרוול שלו ולקושי ביישור האצבע. ניסיון ליישר את האצבע תוך הפעלת כוח יוביל להתיישרותה באופן חד ומהיר. התסמינים העיקריים בגלל אצבע הדק כוללים: כאבים ומגבלה בתנועה. הטיפול יכלול מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

תסמונת דה קרוון (De Quervain’s)

תופעה זו נגרמת בגלל נזק ודלקת הנגרמת לשרוול העוטף את גידי השרירים ( Extensor pollicis brevis & Abductor pollicis longus). תפקידם של שרירים אלו הוא פשיטה של האגודל לאחור. הגורם לבעיה הוא לרוב עומס יתר. התסמינים בגין דלקת זו יכללו: כאבים ומגבלת תנועה של האגודל. הטיפול יכלול מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס
דלקת בגיד אכילס

תופעה זאת בגיד אכילס יכולה להתפתח בעקבות פגיעה במספר מקומות: בחיבור שבין הגיד לעצם העקב, בשרוול שעוטף את גיד אכילס (Para tendinitis) ובגיד אכילס עצמו (Achilles Tendinitis). הגורם הוא לרוב עומס יתר הנגרם מפעילות. בעיות מבניות של כף הרגל עלולות להגדיל את סיכוייו של הגיד הזה להיפגע. התסמינים בגלל פגיעה בגיד אכילס יכללו כאבים וקושי בתנועת כף הרגל. הטיפול יכלול בעיקר מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

דלקת בגידי הכתף

דלקת של הגידים והשרירים מסובבי הכתף הנה שכיחה. גם בעיית גידים זו נגרמת בגלל עומס יתר, בעיקר בעקבות פעילות ספורטיבית אך לא רק. תסמינים בגלל פגיעה באחד או יותר מהגידים בכתף יגרמו לכאבים ומגבלות תנועה של הכתף. הטיפול יכלול בעיקר מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד, תרגילי שיקום. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

דלקת בגידי המרפקים

הדלקות גידים במרפק נחשבות לפציעות גידים שכיחות ביותר. דלקות אלה המוכרות יותר בשמות מרפק טניס ומרפק גולף נגרמות בגלל עומס יתר חוזרני. שחקני טניס ושחקני גולף נמצאים בסיכון גבוה להתפתחות דלקות אלה אך אין הדבר אומר שאנשים שאינם משחקים טניס או גולף חסינים מהפגיעה הזאת. גם עובדי תעשייה ועובדי כפיים חשופים לפגיעה הזאת. הסימנים והתסמינים בגין דלקות אלה במרפק כוללים כאבים מקומיים בצד החיצוני של המרפק (מרפק טניס) ובצד הפנימי של המרפק (מרפק גולף), מגבלות תנועה שעלולות להיות קשות. הטיפול במרפאתנו הטיפול יכלול מנוחה, תומך, שינויי בדרכי ההתנהלות, טיפולים בגלי הלם ובלייזר רך, תרגילי שיקום ועוד. רק במקרים נדירים יופנה החולה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואולי אף כירורגיה.

הטיפול בדלקת בגיד

כול טיפול בדלקות גידים חייב לכלול מנוחה מהתנועה אשר גורמת להחמרה בכאבים. יתכן ולצורך זה כדאי לזמן מוגבל להשתמש במידת האפשר בתומך או קיבוע. כמובן שיש צורך להתחקות אחר המטלה אשר גורמת לדלקת המסוימת הזאת ולנסות לבצע את המטלה הזאת באופן אחר שאינו כואב. בשלבים החריפים של המחלה נעשה שימוש באמצעים להפחתת דלקות ובכלל זה לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם. במידה ואין די באמצעים אלו ואין רגישות תרופתית, נפנה את המטופל לקבלת טיפולים תרופתיים אנטי דלקתיים הכוללים זריקות על בסיס סטרואידי. לעיתים רחוקות תידרש גם התערבות כירורגית.

מניעת דלקת בגיד

הימנעו מביצוע תנועות חוזרניות ומטלות החוזרות על עצמן בתכיפות שאינה מאפשרת לגיד זמן התאוששות. פעולות אלו אחראיות לרוב הפגיעות בגידים. הקפידו לא לאחוז חפצים בכוח מוגזם לאורך זמן ממושך. כך למשל אחיזה הדוקה וממושכת של מחבט טניס או כידון של אופניים או אחיזה ושימוש מתמשך במברג או פטיש עלולים לגרום לעומס יתר גידי ודלקות. פעילות גופנית הנעשית באופן הדרגתי ואשר אינה כרוכה בכאבים עשויה לחזק את הגידים ואת השרירים בגופנו ולהאט את תהליך ההתנוונות שלהם ואת סיכויי הפגיעה של הגידים. עשו שימוש בעזרים ארגונומיים כדי לצמצם את העומסים על הגידים ובכלל זה עכבר ארגונומי, מקלדת ארגונומית, תומך אמה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב של כשירות מלאה לפעילות יד שמאל באופן מלא (במהלך כל…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול…

 • דלקת פרקים מעלה את הסיכוי ליפול

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי הערכות מידי שנה כשליש מהמבוגרים בארצות הברית נפצעים או מתים…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים, בעיקר מפרקים נושאי משקל או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות הטיפול המועדף בגין בעיה זאת היה ניתוח. מחקרים מצביעים על…

 • כאבי גב זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו שהחלו מאז שהאדם הזדקף ואולי אף לפני כן נגרמים בגלל מגוון…

 • הליכה לטיפול בדלקת פרקים ניוונית

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו. האם ההשפעות הללו חלות גם על המפרקים הנושאים בעומס? מתברר…

 • כאבי צוואר עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה המחקר שהמתנתם לו. מתברר שבין יתר המעללים של העישון הוא…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים העיקריים להשמנה. הטלפון החכם מעודד את אורח החיים הפסיבי וזאת…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים מצאו שמתח נפשי ובעיקר מתח נפשי כרוני מעלה את הסיכון…