דלקת בגיד מה גורם לה
דלקת בגיד מה גורם לה

דלקת בגיד מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת בגיד מה גורם לה? דלקת באחד או יותר מהגידים בגוף היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס”ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לצורך ביצוע תנועה. הגורם השכיח ביותר להתפתחות דלקת בגיד (Tenosynovitis, Tendonitis) הוא עומס יתר חוזר. יש לעתים שהדלקת הזאת בגיד נגרמת בגלל נזקי חבלה על רקע נפילה, תאונה או פציעת ספורט. גיד עלול להיקרע עקב עומס יתר חד פעמי הנגרם מחבלה או עומס ונזק מצטבר משולב בתהליכים ניווניים.

הדלקת יכולת להתפתח בגיד עצמו (Tendonitis) או בשרוול העוטף את הגיד (Tenosynovitis). לעיתים עלולים שני המצבים הללו להופיע ביחד. נזק כלשהו לגיד גורם לכאב בעת הפעלת הגיד. קרע מלא של הגיד אינו מאפשר ביצוע תנועה כלל וכלל. ברוב המקרים מנוחה היא כול מה שנדרש על מנת להחלים מדלקת מסוג זה. פציעת גידים שכיחות כוללות דלקת גידים בכתף, דלקת גידים במרפק, דלקת גידים בשורש כף היד, דלקת בגיד אכילס ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת בגיד מה גורם לה – רקע

דלקת בגיד מתארת את התגובה של הגוף לנזק ברמת חומרה כלשהי בגיד.  באופן כללי מדובר בתופעה שכיחה בעיקר לגבי גידים של הגפה העליונה ובכלל זה הגידים של מפרק הכתף ( rotator cuff) והגידים במרפקים. בגפה התחתונה ניזוק לעתים קרובות גיד אכילס וכן הגיד של פיקת הברך. הגורם העיקרי לדלקות ופציעות גידים הוא עומס יתר גורם שכיח נוסף הוא חבלה. כך למשל פציעות גידים מהווים את אחד מסוגי פציעות הספורט השכיחות ביותר. חשוב לאבחן ובמידת הצורך לטפל בדלקות ופציעות גידים באופן מהיר וזאת מפני הנטייה של דלקת בגיד אלה להפוך לכרונית. השימוש בגלי הלם נחשב לדרך יעילה ביותר לטיפול בדלקות גידים.

אנטומיה של גיד

דלקת בגיד מה גורם לה
דלקת בגיד מה גורם לה

הגיד מתפקד ככבל לא גמיש אשר מחבר את השריר לעצם ותפקידו להעביר את הכוח מהשריר אל העצם. הגיד בנוי מרקמת חיבור מוארכת המהווה את המשכם של רקמות החיבור המקיפות את תאי השריר ואת השריר כולו. הגיד מורכב מרקמת חיבור שהיא בעיקרה, קולגנית, המאורגנת באופן דחוס וחזק תכונות שמאפשרות לו עמידות גבוהה בעומסים והפחתת סיכויי הפציעה. ריבוי סיבי הקולגן מעניקים לגיד את מראהו הלבן.

שלא כמו נקודת החיבור של הגיד לעצם או נקודת החיבור של הגיד לשריר אספקת הדם לגידים עצמם היא מצומצמת ועל כן יכולת התיקון והריפוי של קרעים בגידים היא מוגבלת ואטית. חלק מהגידים מכוסים בשרוול הנקרא סינוביום (synovium). רקמה זו אחראית על ייצור של נוזל סיכה המאפשר לגיד תנועה חלקה יותר. לעיתים מקור הכאב הוא השרוול הזה ולא הגיד.

כול שריר בגופנו מחובר באמצעות לפחות שני גידים לעצמות. החיבור של השריר אל העצם הקרובה למרכז הגוף נקראת תחל (Origin) ואילו החיבור של השריר אל העצם הרחוקה יותר ממרכז הגוף נקראת אחז (Insertion). התכווצות השריר מותחת את הגיד וזה בתורו מניע את העצם. נקודת החיבור של הגיד לעצם היא עמוקה וחזקה ולמעשה סיבי הקולגן של הגיד חודרים לתוך העצם ומשתלבים עמה. חיישנים המצויים בגידים (Golgi tendon organs) מהווים מרכיב חשוב במערכת הפרופריוצפטית שתפקידה לספק תחושת מיקום ותנועה של חלקי הגוף השונים לצורך עיבודם ושיפורם באמצעות מערכת העצבים המרכזית.

דלקת בגיד מה גורם לה – פירוט גורמים

גידים מצטיינים במבנה חזק ועמיד אך שילוב של תהליכים ניווניים ועומסים יתר גורמים להם להיפצע. יש לציין שעקב אספקת הדם הדלה המאפיינת את הגידים החלמתם מנזקים היא אטית ומצריכה סבלנות. עומס יתר או שימוש יתר הוא קרוב לוודאי הגורם השכיח ביותר לנזקים הנגרמים לגידים. רמזים לכך אנו מוצאים מהמיקום של הדלקות הללו והעובדה שהגידים הנפצעים ביותר הם גם הגידים שאנו משתמשים בהם הכי הרבה.

דלקות הגידים השכיחות ביותר נמצאות בכפות הידיים (כתיבה, הקלדה, עבודה ידנית החוזרת על עצמה), גידי המרפק (מרפק טניס, מרפק גולף) וכפות הרגליים (גיד אכילס). גורם שכיח נוסף לדלקת בגיד הוא טראומה. חבלות נפילות או תאונות עלולים למתוח או לקרוע את הגידים ולגרום לדלקות וכאבים. דלקות בגידים עלולים לעיתים גם להתלוות לדלקות פרקים.

דלקת בגיד – סימנים ותסמינים

הסימפטומים העיקריים בגין קרע חלקי ודלקת בגיד יכלול כאב ונפיחות. העור מעל הגיד שניזוק עשוי להיות אדום וחם. תיתכן גם מגבלות בתנועה עליה אחראי הגיד שניזוק. התסמינים הללו יחלפו לרוב תוך ימים או שבועות ספורים גם אם לא טיפלתם בהם. אם זאת ישנם מקרים שבהם הדלקות בגידים הופכות לכרוניות והתסמינים עלולים להימשך זמן רב, אפילו שנים. קרע מלא של הגיד יגרום להגבלה מלאה ביכולת התנועה.

תסמונות שכיחות שפוגעות בגידים

אצבע הדק ( trigger finger)

אצבע הדק היא תופעה דלקתית הנגרמת בגלל פגיעה בגיד או בשרוול הגיד המכופף של אחת מאצבעות כף היד. הפרעה זאת הזו גורמת להתעבות של הגיד או היצרות של השרוול שלו ולקושי ביישור האצבע. ניסיון ליישר את האצבע תוך הפעלת כוח יוביל להתיישרותה באופן חד ומהיר. התסמינים העיקריים בגלל אצבע הדק כוללים: כאבים ומגבלה בתנועה. הטיפול יכלול מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

תסמונת דה קרוון (De Quervain’s)

תופעה זו נגרמת בגלל נזק ודלקת הנגרמת לשרוול העוטף את גידי השרירים ( Extensor pollicis brevis & Abductor pollicis longus). תפקידם של שרירים אלו הוא פשיטה של האגודל לאחור. הגורם לבעיה הוא לרוב עומס יתר. התסמינים בגין דלקת זו יכללו: כאבים ומגבלת תנועה של האגודל. הטיפול יכלול מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס
דלקת בגיד אכילס

תופעה זאת בגיד אכילס יכולה להתפתח בעקבות פגיעה במספר מקומות: בחיבור שבין הגיד לעצם העקב, בשרוול שעוטף את גיד אכילס (Para tendinitis) ובגיד אכילס עצמו (Achilles Tendinitis). הגורם הוא לרוב עומס יתר הנגרם מפעילות. בעיות מבניות של כף הרגל עלולות להגדיל את סיכוייו של הגיד הזה להיפגע. התסמינים בגלל פגיעה בגיד אכילס יכללו כאבים וקושי בתנועת כף הרגל. הטיפול יכלול בעיקר מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר ואולטרה סאונד. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

דלקת בגידי הכתף

דלקת של הגידים והשרירים מסובבי הכתף הנה שכיחה. גם בעיית גידים זו נגרמת בגלל עומס יתר, בעיקר בעקבות פעילות ספורטיבית אך לא רק. תסמינים בגלל פגיעה באחד או יותר מהגידים בכתף יגרמו לכאבים ומגבלות תנועה של הכתף. הטיפול יכלול בעיקר מנוחה, קיבוע, שינויים ארגונומיים נדרשים וטיפולים שמרניים כגון גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד, תרגילי שיקום. במקרים קיצוניים הפנייה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואף כירורגיה.

דלקת בגידי המרפקים

הדלקות גידים במרפק נחשבות לפציעות גידים שכיחות ביותר. דלקות אלה המוכרות יותר בשמות מרפק טניס ומרפק גולף נגרמות בגלל עומס יתר חוזרני. שחקני טניס ושחקני גולף נמצאים בסיכון גבוה להתפתחות דלקות אלה אך אין הדבר אומר שאנשים שאינם משחקים טניס או גולף חסינים מהפגיעה הזאת. גם עובדי תעשייה ועובדי כפיים חשופים לפגיעה הזאת. הסימנים והתסמינים בגין דלקות אלה במרפק כוללים כאבים מקומיים בצד החיצוני של המרפק (מרפק טניס) ובצד הפנימי של המרפק (מרפק גולף), מגבלות תנועה שעלולות להיות קשות. הטיפול במרפאתנו הטיפול יכלול מנוחה, תומך, שינויי בדרכי ההתנהלות, טיפולים בגלי הלם ובלייזר רך, תרגילי שיקום ועוד. רק במקרים נדירים יופנה החולה לקבלת זריקות על בסיס סטרואידי ואולי אף כירורגיה.

הטיפול

כול טיפול בדלקות גידים חייב לכלול מנוחה מהתנועה אשר גורמת להחמרה בכאבים. יתכן ולצורך זה כדאי לזמן מוגבל להשתמש במידת האפשר בתומך או קיבוע. כמובן שיש צורך להתחקות אחר המטלה אשר גורמת לדלקת המסוימת הזאת ולנסות לבצע את המטלה הזאת באופן אחר שאינו כואב. בשלבים החריפים של המחלה נעשה שימוש באמצעים להפחתת דלקות ובכלל זה לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם. במידה ואין די באמצעים אלו ואין רגישות תרופתית, נפנה את המטופל לקבלת טיפולים תרופתיים אנטי דלקתיים הכוללים זריקות על בסיס סטרואידי. רק לעיתים רחוקות תידרש

מניעה

הימנעו מביצוע תנועות חוזרניות ומטלות החוזרות על עצמן בתכיפות שאינה מאפשרת לגיד זמן התאוששות. פעולות אלו אחראיות לרוב הפגיעות בגידים. הקפידו לא לאחוז חפצים בכוח מוגזם לאורך זמן ממושך. כך למשל אחיזה הדוקה וממושכת של מחבט טניס או כידון של אופניים או אחיזה ושימוש מתמשך במברג או פטיש עלולים לגרום לעומס יתר גידי ודלקות. פעילות גופנית הנעשית באופן הדרגתי ואשר אינה כרוכה בכאבים עשויה לחזק את הגידים ואת השרירים בגופנו ולהאט את תהליך ההתנוונות שלהם ואת סיכויי הפגיעה של הגידים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • נוגדי דלקת שאינם סטרואידים מסוכנים

  נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • כאבי גב, זיהום בעמוד השדרה

  כאבי גב? זיהום בעמוד השדרה עלול להיות הגורם לכך. כאבי גב הם בעיה שכיחה בקרב רוב בני האדם. כאבים אלו…

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן